Ambulantní porod v Podolí

Porod

O pár minutách bolesti vedoucích k porodu mé druhé dcery. O tom, že ani potřetí jsem porod téměř nepoznala. O tom, že to bylo ještě lepší než minule, přestože už tenkrát nebylo co vylepšovat. O té nejlepší dule, která byla u porodu všech tří dětí. O dojmech po legislativních změnách platných od 1. ledna.

V předchozím deníčku jsem psala o svém prvním ambulantním porodu v Podolí. Po prvním porodu a hlavně otřesných vzpomínkách na pobyt na šestinedělí jsem prostě věděla, že příště to bude jinak. Totéž jsem si moc přála i tentokrát.

Třetí těhotenství bylo jiné než ta předchozí. Se dvěma malými dětmi na krku mi dalo docela zabrat. Ale i tak jsem ho strávila aktivně až do konce. Břicho opět téměř nevyrostlo, opět jsem nepřibírala, lidé v okolí netušili a já se těšila na syna Jaromíra. A vůbec si nepřipouštěla příchod další holčičky. Prostřední Šárka se doslova prořvala prvním rokem svého života a my s mužem tajně doufali v to nejhodnější miminko, jako byl první Tomáš.

Blížil se konec března, já netrpělivě čekala, až znamení Ryb vystřídá Beran a říkala si, že na apríla by to bylo prima. Pravidelné kontroly u porodní asistentky nenasvědčovaly tomu, že by se porod blížil, takže jsem byla v klidu. Na druhou stranu jsem cítila, že se mimino chystá ven. Na výletech s dětmi jsem často měla pocit, že snad vypadne ven za chůze. Nevypadlo, ale jak jsem pochopila později, chystalo se pečlivě.

Jednu březnovou sobotu jsme chtěli jet všichni na výlet i s kamarádkou, Říp mi s mužem oba zamítli, takže jsme zůstali v Praze, ale i tak to byl krásný den. Večer se zkazilo počasí. Kamarádka po mém ujištění, že dneska zase nic, odjela domů, my uložili děti a šli spát. Po půlnoci jsem měla divný pocit, říkala jsem si, že jsem to zase přehnala s jídlem a šla na záchod. Záchod nepomohl, zkusila jsem vanu. Vana nepomohla. Nic mě nebolelo, ale břicho se mi podezřele pravidelně stahovalo. Chytrá aplikace v telefonu měřila frekvenci po sedmi, za chvíli po čtyřech minutách. Přepadla mě panika, že porodím doma a začala obvolávat hlídacího dědu a dulu Moniku. Všichni mohli a byli na cestě. Kdo má víc dětí a chystá se k porodu, určitě chápe, že mít spolehlivé hlídání je prostě nejdůležitější. Měla jsem pocit, že ze mě spadla všechna tíha světa.

Po čtvrté jsme vyrazili směr Podolí. Auto tentokrát nezradilo a dorazili jsme na místo. Stahy přestaly a já začala pochybovat, že dnes porodím. Na příjmu už seděla jiná paní, která se svíjela v bolestech a pohled na ni mě jen utvrzoval v tom, že jsem tam dnes přijela omylem. Sestra měla při pohledu na mě zcela stejný názor. Monitor nenaznačoval jakoukoliv děložní aktivitu, po vnitřním vyšetření mě ale přijali pro pokročilý nález. Sestra mi suše oznámila, že místa na šestinedělí nejsou a jestli bych náhodou hned po porodu nechtěla jet i s miminem domů. V neuvěření jsem na ni koukala a ptala se, jak to ví. Ona, že neví, ale zkouší. Minule jsem vše tajila až do poslední chvíle a plán byl i tentokrát stejný. Bála jsem se, že narazím na člověka, který zasáhne do průběhu porodu takovým způsobem, abych domů jít nemohla.

V tu chvíli jsem ještě netušila, jaké jsem měla štěstí. V porodnici byl vyhlášen stop stav. Obsadili jsme poslední volný pokoj. Nervozita ze mě pomalu opadala a stahy opět přicházely. V klidu jsme si s mužem a Monikou povídali a já si v duchu říkala, že to bude ještě na dlouho. Pořád mě nic nebolelo.

Řekla jsem si o klystýr, který minule pěkně prohřál a zesílil mé pocity. Tentokrát bez efektu. Čas ubíhal, já pobíhala ve spoďárách po pokoji a začínala být zoufalá, že se nic neděje. V půl sedmé přišla porodní asistentka s doktorkou. Navrhly vyšetření, ale zároveň předpokládaly, že ho nebudu chtít. V porodním přání jsem měla představu přirozeného porodu bez zásahů a dost mě překvapilo, že by byl personál ochotný nevyšetřovat. Když doktorka řekla, že porodu nic nebrání, že by stačilo zatlačit, aby praskla voda a následně vypadlo mimino, vhrnuly se mi slzy do očí. Dohodly jsme se, že necháme vodu prasknout samovolně, když se do hodiny nepovede, pak s pomocí.

Docela dlouho jsem to zpracovávala a brečela dojetím. Nechápala jsem, že rodím a přitom mě vážně nic nebolí. Hlavu mimina jsem cítila pořád nízko, ale to už jsem cítila i před týdnem a pomalu si na to začala zvykat. Na radu duly jsem zkoušela různé pozice, aby voda praskla sama. Pořád jsem slyšela, jak porodní asistentka říkala, že až praskne voda, musíme hned volat. Ale voda ani po hodině nepraskla. Já byla stále zmatená a docházelo mi, že vlastně ještě rodit nechci. Pořád jsem čekala na nějaké bolesti nebo pocit, kdy by mně samotné došlo, že už je ten správný čas.

Před osmou přišla porodní asistentka a snažila se ještě pomoct bez zásahu. Radila tlačit při stahu jako o život, že voda určitě praskne. A měla pravdu, praskla. V tu chvíli mi to došlo. Rodím, už není cesty zpátky. Při dalším stahu vykoukla hlava a bolelo to jako čert. Měla jsem pocit, že umřu, že to prostě nedám. Zoufale koukala na dulu, mačkala ruku muži a přála si, ať už to skončí. V 8:05 bylo mimino venku a ta úleva byla neskutečná. Mimino mi dali na břicho, přikryli ručníkem a bylo naše. Přála jsem si sama zjistit, co že se nám to vlastně narodilo, stejně jako minule. Holčičku však někdo zahlédl dřív než já a když jsem slyšela, jak jsme obě šikovné, došlo mi, že Jaromír je minulostí a prostě se smířila s další holčičí dračicí.

Cítila jsem se dobře, takže jsem potvrdila odchod domů. A přišlo dlouhé čekání na propouštěcí zprávy. Porodnice byla vážně přeplněná k prasknutí a my odcházeli až po druhé hodině. Zpětně mi přijde, že to čekání bylo asi místo porodních bolestí.

Nevím, jestli je všechen personál náhle tak přístupný, ale lidi, se kterými jsem se během porodu setkala, byli mým přáním přístupní všichni. Nejvíc mě překvapila doktorka s porodní asistentkou, které se nechaly strhnout mým přáním a ještě posílily jakousi ženskou sílu, sebedůvěru, přirozenost, pocit, že ženské tělo ví, co dělá, že přírodní zákonitosti fungují a mimina se rodí i bez pomoci zvenčí.

Děkuji Monice, že s námi zůstala, přestože to ráno měla dvě klientky.

Hodnotilo 27 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 29.03.14 00:19

Rodila jsi s Monikou M.? Ja s ni chtela rodit poprve, chodila jsem k ni na pripravu, ale nakonec u porodu nebyla, tak dokonale me pripravila, ze kdyz to vypuklo, tak jsem byla hrozne klidna.

A rodila jsem v Podoli dvakrat, sice ne ambulantne, ja si teda nemuzu ty tri dny v porodnici vynachvalit, ale personal byl uzasny, zadne nuceni do klystyru, holeni, vse probihalo formou diskuze. Poprve si z porodu moc nepamatuju, bylo to rychle a ja byla mimo, po druhe jsem mela uplne uzasnou PA Stastnou, opravdu clovek na svem miste.

Jeste mi napis - jake to je prijit po porodu domu a pokracovat v beznem deni? Tohle je to, co me na tom nelaka, bala bych se, ze misto szivani s miminkem resim uklid, co uvarit atd

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 29.03.14 00:20

Jinak hezky a zajimavy denicek, at holcicka roste a nezlobi :kytka:

 
vasedcera
Echt Kelišová 8612 příspěvků 29.03.14 00:28

@LadyTommy ano, s MM. Doma to bylo pokazde moc fajn, na uklid a vareni mam muze. A druhy treti den jsem byla strasne rada, ze muzu jit ven. :)

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30553 příspěvků 29.03.14 01:45

Pěkné :) já v Podolí rodila ambulantně před 2 lety, a to že chci hned po porodu domů jsem hlásila už na příjmu, to že by se někdo pokusil něco „podělat“, tomu bych zrovna v Podolí nevěřila 8o naopak přichystali všechny papíry co šly už s předstihem, abych tam pak nemusela zbytečně trčet. porodila jsem před půl 10, pustili nás tedy až krátce po poledni, protože se muselo čekat na podpis druhé doktorky, která zrovna vyšívala na sále, jinak by nás klidně pustili přesně po těch 2h :)

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 29.03.14 02:59

@vasedcera gratuluji k holčičce :kytka:, a v dobrém závidím ambulantní porod, já sice rodila jednou ale mrzí mě že jsem hned nešla domů

 
vasedcera
Echt Kelišová 8612 příspěvků 29.03.14 06:01

@slavuska1 v tomhle jsem trochu pesimista a nechtela jsem riskovat. Zaroven jsem predpokladala, ze budeme vsichni fit pro propusteni, ale dopredu se to proste spatne odhaduje. Propousteci papiry jsou stejne formulare, kam se potrebne udaje vyplnuji az po porodu, protoze driv je nikdo nezna. ;) Preju, at ti to priste vyjde, at uz to reknes kdykoliv. :kytka:

 
tweetydee
Neúnavná pisatelka 19976 příspěvků 29.03.14 06:57

Nádherný a dokonalý porod. :hug: Krásně napsané.

 
McQueen
Kecalka 217 příspěvků 29.03.14 07:36

Gratuluju ke krásnému porodu :kytka: A jak se ta dračice jmenuje? :D

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 29.03.14 07:42

Konecne denicek, kde mam pocit, ze je to stejne jako u nas…,ze se to bude zlepsovat do budoucna :andel: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:
Gratulace k holcicce :srdce: :srdce: :srdce:

 
Broučkovka
Neúnavná pisatelka 15710 příspěvků 29.03.14 07:43

@vasedcera jeste jednou gratuluju :hug: takze mam chtit skoro stop stav jo:))

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 29.03.14 08:06

Moc pěkně napsáno :)) Já si přála holčičku a narodil se nám klouček :) Teď už vím, že nejdůležitější je, aby byl zdravý :/ Takže mi rozhodně bude příště jedno, co to bude, hlavně když to bude zdravoučké :) Vám gratuluji ke zdravé holčičce :) :kytka:

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 29.03.14 08:41

@vasedcera Gratuluju k holcicce a hodne zdravi :srdce:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 29.03.14 09:08

Taky jsem, s Monikou rodila. parada, ze Podolí bylo tak vstricne.

 
Persefona
Stálice 83 příspěvků 1 inzerát 29.03.14 09:28

Velké gratulace k přirozenému a rychlému porodu. Je vidět, že vše jde, když se chce. I ambulantní porod. Stačí přeplněné šestinedělí a najednou to jde i bez strašení rodičky :-).

 
Kytkaa
Závislačka 3503 příspěvků 29.03.14 09:39
Nádhera

Moc gratuluji k užasnému porodu a moc zavidím :roll:. Ja jsem do ted z porodu velice nestastná a prijdu si hrozne ochuzená. Ale dekuji bohu, že to malá přežila ve zdraví. Přeji štěstí a zdraví Vám všem

 
myskalucka
Echt Kelišová 7859 příspěvků 1 inzerát 29.03.14 10:01

Gratuluju k holčičce :-). Sice jsem v Podolí neměla ambulantní porod, ani jsem neměla napsaný porodní plán, ale pokaždé přišla PA s tím, co by chtěla udělat a ptala se, jestli s tím souhlasim. Přišlo mi super, ze nic nevnucuji a na vše se ptají :-).
@LadyTommy : PA Šťastnou jsem sice neměla u porodu, ale byla se mnou na sale, když jsem tam byla ve 31tt a rizikové bylo plně a moc krásné se tam o me starala a byla strašně mila. Prostě paní na svém místě :-).

 
monča531
Kecalka 322 příspěvků 29.03.14 10:10

Teda obdivuji Tě že jsi chtěla hned domů :think: chápu sice že byla přeplněná porodnice ale i tak, sice nemocnice nemám ráda a zbytečně jsem tam taky nechtěla trávit víc času než bylo nutné ale přece jen aspon ty 2-3dny bych si tam ráda poležela, nejen pro to že sestry byly vždy po ruce když jsem potřebovala se třeba vyspat ale spíš proto abych měla jistotu, že bude mimčo v pořádku a všechny vyšetření podstoupí a já měla klid, přece jen některé vyšetření se dělá třeba až 2-3den po porodu teda aspon u mě to tak bylo…nicméně klobouk dolů, jsi odvážná :potlesk: já tam ležela od středy do úterka ale pro to že ve středu jsem nastoupila protože jsem začínala otékat a ve čtvrtek mi porod vyvolaly a protože to skončilo akutním císařem tak jsem tam byla týden a to už bylo teda i na mě dlouho :mrgreen:

 
jahoda 2
Extra třída :D 12390 příspěvků 1 inzerát 29.03.14 11:19

Ahoj. :-) Sice jsem jeste nerodila a jeste nebyla tehotna cele tehotenstvi aby z toho bylo mimi.Ted jdeme do Gennetu na IVF, ale tento moc nadherny clanek o nadhernem porodu me ujistuje, ze porod nemusi byt zdaleka tak hrozny, strasny a ze se ho nemusim bat. Dekuji moc je to nadherne, ze nekdo zazil tak nadherny porod a napsal o nem a ze nepisi jen ty co zazily docela otresne zazitky. Dekuji. Moc gratuluji k holcicce, at se dari. :-) :-) :-)

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 29.03.14 11:22

@Kytkaa je, ja mam prdolu ve stejny den a jen o 50g tezsi :))

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 29.03.14 16:41

Ahoj, krásnej porod, určitě se ti nestal náhodou :kytka:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 29.03.14 16:47

@monča531 Já tam poprvý byla ráda a podruhý už ne, sice ti sestřičky pomůžou, ale - můžou být nepříjemné, nemusí být volný jednolůžák, nemáš soukromí, nevyspíš se, dostáváš nevhodné jídlo…být doma byl sen, muž kolem nás běhal, starší byl u babi, každý den mě jezdila prohlížet milá PA. Je fakt, že každá to máme jinak… my druhého počali na apríla, porodili o Vánocích, na stejné posteli, leželi jsme tam spolu i po porodu. Je z něj usměvavé a klidné dítko :srdce:

Příspěvek upraven 29.03.14 v 16:48

 
Jizi
Echt Kelišová 7680 příspěvků 29.03.14 18:01

Gratuluji k holčičce! Doufám zkraje léta v obdobný průběh ;-). Monika nás doprovázela při prvním porodu do stejné nemocnice, je vážně člověk na svém místě. Moc děkuji za info a za uklidnění, že to půjde ;-)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 29.03.14 19:12

Nádhera, až jsem dojatá :hug: Obdivuji s jakou lehkostí jsi zvládla těhotenství a jako třešnička na dortu dokonalý porod. Ještě jednou k malinké gratuluji :kytka:

 
winyanka
Závislačka 4737 příspěvků 29.03.14 19:36

Četla jsem jedním dechem a slzy na krajíčku, jak nádherně jsi to napsala, popsala, prožila. Jsem moc ráda, že Ti to všechno tak hezky vyšlo a taky, že jsi měla i personál super. Těším se na další deníček ;)

Příspěvek upraven 29.03.14 v 19:36

 
mattule
Závislačka 2933 příspěvků 29.03.14 20:27

Díky za super deníček. roněž z druhým mimčem uvažuju o ambulantním porodu, plánuju ho tak za rok, tak doufám, že do tý doby už to bude běžný a nebudou na mě koukat skrz prsty

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 29.03.14 20:36

:lol: Dcerko Terko ne! Nebo jo! Ty jsi prostě skvělá žena! :potlesk: :palec: Stále v tom vašem bytečku? Já to ted´ vstřebávám, posílám opožděné gratulace k další princezně a budu se (preventivně) těšit na další deníček o zrození :hug: ;)

 
Tarfinka
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 29.03.14 21:56

Pěkný deníček :kytka: Z porodu z Podolí mám uplně podobné pocity, sice jsem neměla porodní plán ani jsem nerodila ambulantně, ale všichni byli tak strašně milý a vstřícní..když to srovnám s prvním porodem u Apolináře, tak tohle bylo 100× lepší. Nikdo na mě netlačil. Kdybych šla rodit znova, tak jedině do Podolí.

 
hmvpapir
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 29.03.14 21:57

Moc hezký deníček, moc hezký porod. Některé ti ho až můžou závidět, že byl bez bolestí a že personál byl vstřícný. Ale u jistých případů zásah zapotřebí bohužel nebo spíš bohudík je. Blahopřeji k holčičce :-)

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 31.03.14 14:41

Krásný deníček :kytka: gratuluji

 
kandake
Ukecaná baba ;) 1617 příspěvků 31.03.14 15:04

Brečím jako želva. Gratuluju a všem Vám přeju zdravíčko.

 
gabriela2013
Stálice 82 příspěvků 31.03.14 18:13

Velká gratulace k další slečně :.Hodně zdravíčka :) :mavam:

 
ii12
Kecalka 117 příspěvků 31.03.14 23:43

Gratuluji k holčičce!! Je super, že Ti v Podolí vyšli takhle vstříc. Určitě je fajn, když se tu objeví i dobrý zážitek z porodu. Taky se chystám jeden napsat, ale nemůžu se k tomu nějak dostat. I když tak jednoduché jsem to neměla.

 
Iva39
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 03.04.14 10:01

Gratuluji k holčičce, taky chci ambulatní porod, ale chtěla bych odejít až za 24 hodin porodu, abych byla klidnější. Porodnice u nás, ale toto nezná, tak jsem vybavená metodickým pokynem z Ministerstva zdravotnicví a budu si tvrdě hájit své, pokud bude vše v pořádku, děkuji za deníček a za ukázku, že to jde :-)

 
Levandulina
Závislačka 4195 příspěvků 9 inzerátů 04.04.14 19:13

Taky jsem rodila s Monikou M. Pritele jsem tam nemela, jen ji.Ja ale byla rada, ze tam ty 3 dny muzu pobyt.Ale asi je to i tim, ze to bylo moje prvni miminko, tak jsem byla rada za kazdou radu apod.

 
Romaelka
Závislačka 3911 příspěvků 21.04.14 14:10

Terko, opožděně taky gratuluju a tajně doufám, že se nám taky podaří napotřetí taková pohodička. Máte krásnou holčičku a určitě s ní bude jen spousta radostí a skoro žádná starost. Moc se těším na další setkání, kde budu moct poznat osobně všechny tvé děti :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Ambulantní porod v Podolí


Reklama