Aneb jak snadno se člověk zmrzačí

O jedné nešťastné vteřině. Poslední roky se u nás rodině co se týče zdraví mele. Začalo to v roce 2011, kdy mamince zjistili malý nádor na štítné žláze. Podařilo se to zachytit včas a tak jsme žili spokojeně dál.

Zlomené nohy a ruce mé drahé polovičky nepočítám. Pak nastal rok 2014. Na podzim zjistili bráškovi nádor na mozku a mamince současně nádor v děloze. Asi máme hodně andělů strážných, protože oba se z toho vykřesali bez větších následků.

Život šel dál, děti chodily do školky a život tak nějak plynul bez větších karambolů. Až do 14. září 2015 - moje 73letá maminka si zlomila současně ruku a nohu - 2 operace, endoprotéza ramena. Dva měsíce v nemocnici a i rok po úrazu má ještě bolesti, ale chodí.

Poslední rok jsem si v duchu říkala, že jsem nějak podezřele bez úrazů a nemocí. Kdybych tušila… Nastalo léto 2016, užili jsme si moře, stanování a já si chtěla ještě poslední 3 dny na konci srpna vybrat dovolenou. Ještě jsme s manželem stihli koncert naší oblíbené folkové skupiny.

V neděli 28. 8. jsme se jeli projet na kole, já, brácha a manžel. Chtěli jsme se podívat do Velkých Popovic. Jezdíme hodně, já sice kratší trasy, ale vždy jsem dojela v pořádku. Vyjeli jsme, vjíždíme do Mnichovic, kopec dolů, už jsem tam jela tolikrát… Jedu a najednou mi kolo sjelo z krajnice a pak už si vybavuju jen vteřinu pádu.

Hrozně mě bolí levé koleno. Hlava a záda, ruce jsou OK. Za chvíli se objevují neznámí lidé z domku, u kterého jsem slítla. Nemohu se na nohu postavit. Berou dodávku, nakládají moje a manželovo kolo a za strašné bolesti mě nakládají do auta. Brácha jede domů na kole.

Tam mě posadí na židli a voláme záchranku. V noze škube a vypadá to zle. Sanitka přijíždí asi za 10 minut, odvážejí mě do Říčan. Vybaveni rentgenem sice jsou, ale vylezte na rentgen, když vás pekelně bolí noha. A když pak chtěli, abych se otočila na bok, myslela jsem že to nedám. Dala. Pak zpátky za strašné bolesti na lůžko.

Rentgen ukazuje tříštivou zlomeninu holenní kosti těsně pod kolenem - to v Říčanech nezvládnou, takže se čeká na sanitku na Bulovku. Cítím jen pekelnou bolest. Sanitka přijíždí asi za 20 minut, nohu mi konečně dávají do nafukovací dlahy a frčíme na Bulovku. Tam zase přesun na jinou postel. Každý pohyb je strašný.

Zase rentgen, naštěstí na Bulovce mají posuvný rentgen, takže se hýbat nemusím. Dokonce se sestřičce podařilo mi stáhnout cyklistické kalhoty, aniž by přišly k úhoně. Pak mě ještě na lůžku osprchovali a odvezli na pokoj. Pak tam přišel doktor a že je to ošklivá zlomenina a je nutná operace, ale musí počkat, až zmizí otok.

Je neděle po poledni. Když se rozhodne, že ten den operace nebude, tak mi dávají alespoň krajíc chleba. Zkrátím to, na operaci jdu až další den v šest večer. Přesun na operační lůžko - katastrofa, bolest jak „sviňa“, když už se tam konečně doškrábu, tak mi říkají, že musím tak 2 hodiny počkat, že anesteziologové mají něco urgentnějšího.

Tak zpátky na postel. Zase minuta nesnesitelné bolesti. Asi po hodině prý konečně dojde i na mě… A zase další přesun, bolestí už skoro nevnímám, už si přeju jedno - uspat… A to se mě ještě doktorka ptá, jestli nechci jen epidural. S díky odmítám a žádám celkovou narkózu. Naštěstí dlouho neotálejí a já po 3 vteřinách cítím jen slastnou úlevu.

Probouzím se, prý to sešroubovali a já začínám cítit palčivou bolest. Nabízejí mi něco proti bolesti. Přijímám. Dávají mi asi morfium, protože hned se mi ulevuje a jsem na chvíli „happy“. Po 2 hodinách na JIPU mažu na pokoj.

Ráno se konečně najím a před vizitou mi rozbalují nohu. To, co vidím, mě vyděsí. Modrá noha, steh od kolene do půli holeně… a bolest. Prognóza - minimálně 6 týdnů ortéza a 3 měsíce nešlapat. Úžasné vyhlídky. Doma dvě školkové děti, maminka se taky vylízává po to svém úrazu. Pobyt v nemocnici… Nic moc, ono když zdravý člověk je najednou odkázaný ve všem na ostatní. Zvláště říkání o mísu je zvlášť „příjemné“.

Den pročučím do zdi, občas mrknu na mobil, ale moc mě to nebaví. Ráno vás probudí v 5:30 po noci, kdy se 5 x probudíte. A pak jen další bolestivý den. Druhý den po operaci se pomocí rehabilitační sestry opřu o chodítko. Ruce mám sice zdravé, ale po spuštění nohy z postele nohu zaplaví bolest. Další den ujdu na berlích asi 80 cm.

Den před propuštěním se s vypětím všech sil dopravím na záchod. Představa, že takhle to bude dalších x měsíců, mě sráží psychicky na dno. Týden po operaci mě propouštějí. Nezbytné úpravy doma jako vysazení dveří, zvýšení postele o další matraci…

Po 14 dnech kontrola - postavení kostí OK, ovšem 4hodinové čekání na sanitku mě dorazí. Nohu dostávám z bolesti další 2 dny. Tento deníček píši 4 týdny od operace. Bolí to stále, jedu od prášku na bolest k dalšímu, doplazím se aspoň na WC a pokud se cítím, tak najíst ke stolu. Manžel teď musí odvážet děti a vyzvedávat ze školky, nakupovat… Mamka je přes den se mnou, ani kafe si neuvařím, mám jen 2 ruce a 2 berle.

A tak se tu celý den válím v posteli a nadávám si. Kdybych tehdy na to kolo nejela…
Ale abych jen nefňukala. Říkám si, sice máš vážně zraněnou nohu, ale zdravé děti, milujícího manžela a rodinu a je to jen kost. Ta sroste. Horší by bylo, kdybych teď ležela doma s vidinou chemoterapie nebo nevyléčitelné nemoci.

Lidičky, važte si zdraví, stačí vteřina a vše je jinak. A dávejte při sportu pozor. Díky za přečtení.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
8056
2.10.16 05:18

Dopadlo to ještě dobře, mohlo být mnohem hůř. V roce 2011 jsem se vylepšila na kolečkových bruslích. Otevřená, segmentální zlomenina bérce, 12× narkóza, celkem 6m v nemocnici, 2m rehabilitační ústav, 3 roky rehabilitace 3× týdně a stejně to není nic moc… kupudivu se to pořád lepší… Zlomenina bez komplikací /hlavně zánětu/ je zlatá. Úlně se mi ty pocity vrátily, ta bolest, když jsem nohu dala dolů, po dvou měsících v nemocnici jdem měla doma první týden rozmístěné židle s pitím na trase k WC, byla jsem na omdlení po dvou krocích. Přeji rychlé rozcvičení a ať už je to na dlouho poslední rodinná zdravotní komplikace… :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Verun83
2.10.16 07:00

Brzy se uzdrav.
Mozna by to chtelo precist nejakou knizku o sile myslenek. Treba Tajemstvi ci neco podobneho.

 • Nahlásit
17313
2.10.16 07:23

Uf, dle toho nadpisu o zmrzaceni se a zacatku o rakovinach v rodine jsem cekala vic nez jen zlomenou nohu. Tak jeste ze tak. At jsi co nejdrive v poradku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2899
2.10.16 08:27

Brzy se uzdrav :kytka: Vim ze je to na prd, ale snaz se neco delat. Co cteni knizek, cviceni horni poloviny tela, prace v sede(zehleni…). Mas invalidni vozik? Proste hlavne nenech tu hlavu depkovat

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
2.10.16 09:16

:kytka: Přeju brzké uzdravení.

 • Nahlásit
 • Zmínit
695
2.10.16 09:23

Je to tak jak říkáš. Stačí vteřinka, takové věci se stávají, a právě dost často na místech, kde to známe. Já jsem teda nikdy neměla nic zlomeného, sice to nechápu, ale držím dobře, zato můj taťka… Letos v květnu taky spadnul na kole a prasknul mu kyčelní kloub. No suma sumárum, operace, měsíc v nemocnici, tři měsíce nedošlapovat…Byl taky zničenej, on takovej aktivní člověk, denodenně sportuje.

Tobě přeju hlavně ať to správně sroste a abys nebyla omezená na hybnosti, nebo neměla pak bolesti. A ať ti to uteče, najdi si něco co budeš dělat, přidej se třeba k nám do skupiny Bingo pro podzimní četbu a můžeš číst s náma :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
797
2.10.16 09:38

Přeji ať to sroste bez následků. A opravdu stací vteřina. Taťka před 3 lety s mym muzem spravovali strechu. Muj muz 60 kg a tata metrak. Na zebrik z nepochopitelnych duvodu vylezl tatka a muz drzel. No, spadl na nohu z male vysky. Ale tak blbe, ze si roztristil patu. Doted ma otevrenou ranu, vedene trvale nasledky, boli ho to, je na praskach. Nohu 2× tak velkou. Kulha. A nebude to lepsi, spis horsi. A bylo to jedno spatny rozhodnuti a chvilinka…

 • Nahlásit
 • Zmínit
11496
2.10.16 09:41

Doporučuji zapůjčení invalidního vozíku a brzké vyléčení. Tatínek měl v červnu autonehodu a ještě dnes musí ležet :(

Takže přeji hodně zdraví Vám i celé vaší rodině :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
2.10.16 09:58

@Bebuše teda, to sis taky užila, proti tomu mám jednoduchou zlomeninu. dík za vědomí, že to ještě není tak zlé

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
2.10.16 10:02

Tak podle těch příběhů koukám, že jsem fakt ještě dopadla dobře. Zpočátku to člověka semele, ale už jsem psychicky ok, to, že to rozchodím nepochybuji, i lékaři mi to říkají. Takže díky za povzbuzující odezvy a vy všichni se taky držte

Příspěvek upraven 02.10.16 v 10:03

 • Nahlásit
 • Zmínit
21595
2.10.16 11:16

Přeji brzké uzdravení vám všem :kytka:
Jinak zakl. chápu, že sis užila své. ale mohlo by být podstatně hůř. Kamarádky tchýně pracovala na zahradě a spadla tak neštastně, že skončila trvale na invalidním vozíku, je nehybná. A je to vcelku mladá ženská.
Ty máš slušné šance, že se uzdravíš, i když s malými dětmi je rekonvalescence složitější.
Držím pěsti :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4670
2.10.16 11:42

Ještěže aspoň už děti chodí do školky, muset shánět celodenní hlídání pro batolata nebo dokonce nechodící mimino by byla asi větší prekérka…znám to, já si sice jen ulomila špičku kotníku, ale i tak jsem skákala 5 týdnů o berlích kolem dvouleťáka, ven s ním nemohla, zdrhnul by mi:-) Kolena jsou prevít, můj chlap má poté, co blbě seskočil z korby tatry odoperovaný v pravém komplet všechno - plastiku křížových vazů, vyndaný menisky a nevím co ještě, marodil s tím tenkrát snad třičtvrtě roku - rehabilitace, jen čekání na operaci po artroskopii 3 měs., no a ani ne za rok po tom, co se mu to stalo, jsme už lezli po horách, dal si pár výstupů na 3-4000ky a hraje na hobby úrovni hokej, takže když natrefíš na dobrý doktory, můžeš pak dělat cokoliv (akorát sjezdový lyžování má zakázaný a na to jsme nikdy moc nebyli ani jeden takže to nám nechybí) - jedna jeho známá z těchhle výšlapů takový štěstí neměla a ještě dva roky po operaci ji to bolelo, výstupy dávala jen pod práškama. Takže držím palce ať jsi kvůli dětem i sobě co nejdřív fit a užijete si ještě spoustu výletů, je fajn že mamka i manžel pomáhají, můj musel taky hlídat když jsem chodila na rehabky, naštěstí jsem to stíhala ráno než šel do práce a kolo mi paradoxně jako rehabilitace pomohlo nejvíc, plus plavání - stalo se mi to v létě:-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
4100
2.10.16 11:48

@alena36 přeji brzké uzdravení. To dáš :hug: Já mám za sebou 2 operace kolena a stačilo to. Někdy prostě stačí vteřina a ani nemusíš nic dělat. Mně se to stalo doma, špatně jsem se zvedla a bylo to…
Jinak doporučuji vyzkoušet židli na kolečkách. Já na ní jezdila po bytě pořád. Bez ní bych si sama těžko donesla oběd, uvařila kafe a tak. Využívala jsem jí opravdu hodně.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5626
2.10.16 14:25

Čekala jsem to horší podle nadpisu, ale i v tom neštěstí jsi měla štěstí, mohlo to dopadnout mnohem hůř. Neboj, bude lépe, dáš to :hug: Manžel měl před 4 lety úraz na kole - roztříštěný ramenní kloub i s 5 cm pažní kosti = endoprotéza ramene, 5 hodinová operace, měsíc léčby a půl roku rehabilitace. Dřel jako kůň a naštěstí je bez následků. Při pádu mu tenkrát zachránila život přilba, protože bouchnul i hlavou o zem, bez ní by tady už možná nebyl. Před 3 lety si moje máma zlomila kotník (vnitřní i vnější), když uklouzla na mokré trávě, byla to škaredá několika násobná zlomenina kotníku. Má ho hodně sešroubovaný, ale chodí bez kulhání. Já v červenci spadla na bruslích, sletěla jsem na kyčel a dost si ji pohmoždila (včetně vazů), pohla jsem si zády a zlomila kostrč :? Dávala jsem se do kupy několik týdnů, dodnes mě kyčel někdy bolí (teď zrovna už 3 dny) a mám tam tvrdou bouli, která jen pomalu mizí. Ale i tak jsem měla velké štěstí, že jsem si neroztříštila kyčelní kloub nebo nezlomila krček :?

Příspěvek upraven 02.10.16 v 14:27

 • Nahlásit
 • Zmínit
13654
2.10.16 15:15

Já mám teď jen nalomený prsteníček ruky, v pondělí jsem se učila na bruslích a narazila si kostrč. Prst nalomený ve čtvrtek. Normálně se mi nic takového neděje, zlomenina druhá v životě, první když jsem byla roční škvrně. Přeji brzké uzdravení :hug:

Příspěvek upraven 02.10.16 v 15:18

 • Nahlásit
 • Zmínit
2462
2.10.16 15:25

Přeji Ti brzké zdravení. Ale nemůžu se nezeptat - proč Tě převáželi autem domů a teprve tam volali záchranku?

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
2.10.16 16:16

@Sashie nevěděli jsme, zda to není třeba jen naražený…šoková situace hned po pádu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2.10.16 16:38
 • Nahlásit
 • Zmínit
2.10.16 16:39
 • Nahlásit
 • Zmínit
sao
1603
2.10.16 16:42

Hm, blbej pád z kola a takovéto následky, to abych na sebe opravdu byla opatrnější… Vím, že můj úraz je prkotina, ale vím jak mi před rokem bylo, když jsem měla doma 14ti denního novorozence plus další 3 děti ve věku do 7 let a kvůli absolutní blbosti jsem si vymkla kotník. Taky jsem původně měla týdny nebo snad i měsíce skákat o jedné noze o berlích, ale léčbu jsem nedodržela, nutnost postarat se o 4 děti mi to nedovolila, asi po týdnu jsem nohu natvrdo rozchodila, nějaké následky mi byly ukradené. Nedokážu si představit být ve tvé situaci, kdy to rozchodit opravdu nejde. Stačila mi ta moje modrá noha, nateklá jak bačkora a vidina těch následujících týdnů, kdy svého novorozeného syna ani nepřenesu z bodu A do bodu B (ruce jen 2, berle taky 2). Totální depka, panika… No nedá se nic dělat, už se stalo, musíš to vyléčit. Školkové děti už jsou naštěstí docela v pohodě, to dáš ;) Musíš. Přeji brzké uzdravení!

 • Nahlásit
 • Zmínit
2.10.16 17:59

Preji

Hlavně brzke uzdraveni :pankac: jak moc neprijemne to je mit na krku domacnosta děti jsem sama poznala, kdyz jsem mela pouze nastiply kotnik, ale ty 3 tydny s berlemi celkem stacily.
Zarazi mne tedy jako zdravotnika ten pristup…noha měla být fixovaná ihned, měla jste dostat analgetika :roll:
Co se odlozeni operace tyka opravdu se to stává, ac jde o nepřijemnou a bolestivou zalezitost, jsou daleko zavaznejsi a neodkladnější připady… mohu potvrdit z pohledu salové sestry, kterou jsem nekolik let dělala.
Rozhodně mate pravdu, že ač je ted situace nepřijemna, vše se zahojí noha rehabilitacemi zesilí a vy zas budete v pořadku.
Bohužel ne vždy to dopadne idealně a hodně často autonehoda úraz při sportu otočí život o 180 stupnů. Přikladem jsou úrazy hlavy a páteře tam jsou nasledky celoživotní a nezbýva než lidi, kteři se s takovými nasledky vyrovnají a jesté podporují ostatní. Za vsechny medialně nejznamější připad :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2462
2.10.16 18:33

@alena36 Aha, tak to jo=) Já osobně doporučuji všem lidem aspoň základní kurz první pomoci prožitkem, to už na něco připraví.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10441
2.10.16 19:59

Panejo, to sis uzila, pritom takovej normalni pad co? Ja jezdim hodne na kole, klepy klep jsem spadla jen jednou v temer nulove rychlosti, ale respekt mam. Preji, at to v poradku sroste a mas bzry po bolesti. I kdyz to jeste par mesicu potrva.

Doporucuju moc se tomu nepoddavat.
Jen se chci zeptat, predpokladam, ze tu nohu mas v sadre/dlaze. Proc bys nemohla u vareni kafe stat na jedne noze? Pripadne si pomoci s drzenim balancu spickou, nebo poloposazenim na linku? Manzel mel zlomenou patni kost z lyzi, nemel tam ani sadru, takze ne tou nohou nesmel zeme vubec dotknout, a po jedne noze v klidu hopkal po byte, kam bylo treba :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
789
2.10.16 20:41

Měla jsem podobný úraz, rozflákala jsm si kosti v lýtku na snowboardu, teď už jsem si vůbec nevybavovala jaké to bylo, tenhle deníček mi to teda hodně oživil - šílené bolesti v nemocnici, také jsem se neskutčně těšila na narkózu, když člověk sundal nohu z postele tak málem bolestí omdlel, jo byl to masakr. Jenom podotknu, tady vozíček nemá smysl, noha se musí přiměřeně zatěžovat a protahovat, jinak by taky člověk mohl kulhat do konce života. A kafe jde uvařit vpoho, berle a sebe opřu o linku :-). Klasika na závěr - zlatý porod, tam ta bolest aspoň měla smlysl :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
2.10.16 21:53

@variska já ji zatím zatěžovat nesmím ještě tak 2 měsíce, takže zatím jen to protahování. A balancování na jedné noze…s vypětím vsech sil. A kafe bych musela vypít na lince…s berlemi ho neodnesu, ale starají se o mě dobře… nedokážu si představit, že bych byla matka samozivitelka…sama…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2098
3.10.16 01:45

Po precteni nadpisu, jsem se obavala jineho zraneni. Preji ti, at se brzy uzdravis :kytka:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
42
3.10.16 07:38

Soucítím a přeji bezproblémové uzdravení.
Bohužel mám taky osobní zkušenost. Dovolila bych si teda malou radu ohledně kafe :) Doma jsem nosila na zádech batoh a do toho si dávala kafe v termosce…mimo jiné tedy :) Člověk pak vychytá mnohem víc věcí, tohle píšu jen aby sis kafe mohla vypít jinde než u kuchyňské linky. On si ale první týdny člověk to kafe (a jídlo a pití vůbec) kolikrát rozmyslí, protože to znamená brzy další cesta na WC :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
3.10.16 07:50

@Ajnoda tak WC mám doma doslova pár kroků, žádné schody apod. takže trauma tohoto typu už nemám, ale v nemocnici bych nejraději lidské potřeby zrušila. Já se zatím bojím, že po odložení tech berlí treba u linky to nevyberu a flaknu s sebou, ta jistota jedné nohy chybí…to to kafe radši ozelim

 • Nahlásit
 • Zmínit
42
3.10.16 08:01

Alenko, tak to je úžasný pokrok, opravdu!
A s tím zbytkem si nedělej starosti - jde to postupně. Nejdřív doma sama odložíš jednu berli, ale venku budeš potřebovat ještě dvě… Pak po čase i ven si troufneš s jednou a doma se začneš plazit kolem nábytku. Tu jednu venku tedy asi budeš potřebovat delší dobu… A pak najednou budeš bez berlí :)
Drž se, někdy je člověku do breku nad tou bezmocností, ale časem budeš zase fit a soběstačná!

 • Nahlásit
 • Zmínit
28
7.9.17 15:13

Manžel si minulý týden v Tatrách zlomil nohu, obě kosti v lýtku. Je po operaci teď šestý den. Má velké bolesti při sundávání nohy z postele a chůzí o berlích. Chtěla bych poradit, zda je to normální a jak dlouho tyto bolesti trvají, jsem z toho vystrašená a přemýšlím jestli to nemůže být třeba zánět žil.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1517
12.9.17 21:31

@sunamon buďte v klidu, 6 dní je fakt málo. Jsem teď rok po operaci, chodím už bez hole, ale při delší trase ještě pokulhávám. Ty bolesti jsme měla tak 2 měsíce i v klidu. Ono bolí hlavně to, jak se do nohy navalí krev, když ji dáte dolů. Vydržte, je to na dlouho, ale dá se to.

 • Nahlásit
 • Zmínit