Asi to látkování vzdám

Rodičovství

Když jsem se předloni díky kamarádce dozvěděla, že látkové pleny nejsou jen čtverce, co se musí denně žehlit, nadchla mě myšlenka, že bych se svým potomkem nepřidělala planetě tu tunu těžko zlikvidovatelného odpadu. Tak jsem si moderní pleny taky pořídila. Realita je ovšem o dost horší, než s čím jsem počítala. V podstatě od měsíce věku dcery jí dávám látkovky¨a ocenila jsem je jako široké balení, přišlo mi to humánnější než čtvercovky přes papírovou plenu. Ale jinak...

Pokud mám s trochou nadsázky bilancovat, počítejte se mnou:

PLUSY LÁTKOVEK

1. Ekologie

Opravdu nezanedbatelné plus je dobrý pocit, že neznečišťuji přírodu. Zvlášť když jsme dva týdny bivakovaly na venkově u babičky, která nemá bezedný kontejner, ale popelnici vyváženou po 14 dnech, byl docela výrazný rozdíl, když se v ní denně neobjevil pytel papírovek.

2. Mravenčí zadeček

Když dítě nosíte v poloze svislé nebo když začne po bytě popolézat a zkoušet si sedat a vstávat, je fakt roztomilé, když má pořádnou sedinku. Není vám tak blbé ho držet za rozkrok, a i ty pády jsou na polstrovaný zadeček pro rodiče pocitově snesitelnější.

MINUSY LÁTKOVEK

1. Spotřeba času

Původně mi to nevadilo. Říkala jsem si, že když nemusím žehlit, tolik času mi to nesežere. Opak je ale pravdou. Zvlášť ráno, kdy běžím sundávat pleny ze šňůry, zatímco bych potřebovala využít každou minutu k jiným účelům (dojít si na záchod, nasnídat se, učesat se – ne žádná frizúra, jen stáhnout vlasy, aby mě za ně dítě nemohlo drapnout atd.), to není nic moc. A pak se samozřejmě pleny ještě musejí „zkompletovat“ – zastrkat nebo zacvakat, co je kam třeba… (jasně, některé pleny se kompletují až na miminu, ale ty moje ne).

2. Skladovací prostor

Ve srovnání s ostatními položkami je to drobnost, ale pravda je, že do šuplíku na látkovky by se mi s přehledem vešla zásoba papírovek na tři měsíce nebo nezanedbatelné množství oblečení, což už začíná být významná položka. Nemluvě o tom, že se pleny také hojně „skladují“ na sušáku. Pokud nemáte domek, kde se dá sušit na zahradě nebo v sušárně ve sklepě, asi vám budou strašit v ložnici, koupelně či (jako u nás) v obýváku. A protože bambusová kalhotková plena nám dokonale proschne za 24 hodin, je o trvalou výzdobu postaráno.

3. Problém s oblečením

Dnešní výrobci dětských oděvů s buclatými zadečky miminek nepočítají. I když nemáte extra objemné látkovky, budete mít problém dítě rozumně obléct. Jako první jsem narazila na problém s body a pyžámky/dupačkami – jsou krátké, takže od krku do rozkroku nestačí a dítě musí mít o číslo větší (rukávy a nohavice pak pochopitelně přebývají). Kalhotky, které nemají být volné jako tepláky, pak na mimino prostě neoblečete. Pokud chcete plenkovat do dvou let věku (s čímž já podle zkušeností z naší rodiny počítám), užijete si dlouho.

4. Opruzeniny

Ať si látkovací maminky říkají, co chtějí, na zadeček jsou papírovky lepší. Když jsem teď dva týdny dopotřebovávala darované papírovky, než z nich dítě vyroste, měla dcera zadeček jako alabastr. S látkovkami taky nemá žádné mokvající opruzeniny, používám viskózové separačky a pravidelně ji mažu kvalitním krémem, ale prostě přece jen má v záhybech stehen začervenalé proužky. Zatím to není fatální, ale jsem zvědavá, jak to bude vypadat, až začne kakat častěji než jednou týdně.

5. Estetika

Přece jen je pohodlnější, když můžete pokakanou plenu zabalit a už se o ni nezajímat, než když se s hovínkem ještě musíte „ňuchňat“ v koupelně při přemáchávání pleny. Není to klíčový argument, když jsem do toho šla, tohoto kroku jsem se nebála, ale když teď váhám, je třeba to vzít v potaz.

6. Zápach

Momentálně nejproblematičtější je pro nás ale práce s plenami předtím, než se vyperou. Jako tip proti zápachu jsem našla, že se mají dávat do vody s octem. Jenže sami odborníci (poradna v prodejně s látkovkami, kde je zkoušejí na vlastních dětech) mě upozornili, že bambusu kyselina nemusí dělat úplně dobře, a když vím, jak rychle se může bambusová plena proměnit v kartáč, nechci riskovat, že si drahé kapsovky zničím. Metody typu kapičky dezinfekčního oleje do skladovací nádoby či taška s neutralizujícím stříbrem hanebně selhaly, odér se stále šíří (a to podotýkám, že peru denně – čekat dva dny by nás asi zabilo). Možná nejsem dost vynalézavá, ale jak říkám, nechci riskovat, že si pleny znehodnotím.

7. Cena

Čímž se dostávám k nejkontrover­znějšímu bodu bilance látka x papír, a to je cenové srovnání (podotýkám, že vím, že já už z toho dobře nevyjdu, tak spíš jako poučení pro ostatní.) Na netu najdete propočty, které vycházejí ve prospěch látkovek (například zde http://jetensky.net/…ani-nakladu/ nebo zde http://www.bio-info.cz/…vych-plenach). Musím s nimi hanebně nesouhlasit, pokud chcete plenkovat jen jedno dítě.

Pokud jde o pořizovací ceny plen, ne vždy se vám podaří koupit nějaké funkční z druhé ruky, a pokud nechcete mít bambusové čtvercovky, ale spíš pohodlnější all-in-one nebo kapsovky (jako já), budete muset sáhnout pořádně hluboko do kapsy (u nás byly pořizovací náklady asi 11 tisíc).

Nakupovat můžete dvěma způsoby: buď si něco nastudujete, vyberete a koupíte si celou plenkovací sadu, nebo postupně pořizujete a zkoušíte, co dítěti vyhovuje, a až po ověření nakoupíte plen více. První varianta je levnější, ale riskujete, že pleny vám nebo dítěti nesednou. U druhé varianty, pokud nemáte obchod s látkovkami přes ulici, musíte připočíst poštovné, které vás budou stát objednávky v eshopech. Při více zásilkách to může být docela pálka. Navíc, po dobu zkoušení platíte papírové pleny!

Propočet pro „půllátkaře“ má smysl, ale musíte s tím počítat od začátku. Tedy koupit si jen deset plenek s tím, že prostě když vám čisté a suché dojdou, přihodíte papírovku.

Pravděpodobnější scénář ale je, že si nakoupíte „celé“ látkovky, a pak zjistíte, jak často je vlastně nepoužijete. Mně třeba nevadí jít s látkovkou k doktorovi nebo ji přebalit u kamarádky a špinavou plenku si nést domů, ale když jedeme na víkend k babičce, nemá cenu brát s sebou sadu látkovek – za tři dny ani neotočím koloběh špinění–praní–sušení. Ergo: kupuji papírovky, cena naskakuje.

Propočty rovněž nepočítají s dalšími proprietami pro péči o látkovky. Obaly na plenku na cesty, koš na skladování plen, speciální prací přípravky, pokud chcete plenky někdy vydezinfikovat (vyvářet se totiž ty moderní nesmějí). Nejsou to majlanty, ale stovka sem, stovka tam. Vzhledem k tomu, jak má malá citlivou prďku, navíc u mě přistupuje ještě cena viskózových separačních plen, aby nebyla v mokru –což je cca skoro koruna na přebalení, a to už je sakra velký rozdíl (ano, zkoušeli jsme flísové separačky – další výdaj – ale jsou moc hřejivé a bylo to s nimi spíš horší než lepší).

Nesouhlasím ani s tím, že propočty počítají stejný počet přebalení u látkovek a papírových plen. I když mám vkládačku a separačku, stejně nenechám dítě v jedné pleně celou noc: jednak si nejsem jistá, že by výtvory mojí zdatné čuramedánky pobrala a druhak přece jen prostě v suchu ten zadeček mít nebude. Oproti tomu s papírovkou noc v pohodě vydržíme, stejně jako dva kojicí intervaly přes den.

K propočtu serveru bio-info.cz jen jako poznámku dokládající jeho realističnost: že někdo může napsat do tabulky „6 praní plen za měsíc“ nebo půlit náklady na praní, když se střídají látkovky s papírovými, jen dokazuje, že s plenami doma nežil – viz bod 6. Za poněkud podsazenou pro naše poměry považuji také cifru 30 l na kýbl a „omytí toho nejhoršího“ v druhé kalkulaci. Je třeba mít také na mysli, že zatímco voda, elektřina a látkové plenky podražují, cenu těch papírových drží konkurence už dlouho na podobné úrovni (uvidíme, co udělá změna DPH).

Omlouvám se, že je to tak dlouhé, ale snažím se zbilancovat si všechny faktory.

Abych to shrnula: Pokud uvažujete o látkování, měli byste si můj text přečíst, abyste věděli, do čeho jdete. Jako finančně reálná (a ekologicky částečně uspokojující) mi přijde varianta půl napůl s tím, že si nakoupíte jen půlku plen.

Hodnotilo 35 lidí. Score 3.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 03.01.12 01:53

Ahoj, já se do těchto diskusí, či deníčků s touto tématikou běžně nezapojuji, protože prostě používáme papírovky od narození malé, párkrát mě chytnul amok a nasadila jsem jí látkovku(jichž doma mám hnedle několik), ale každá mamča si to hold musí spočítat sama a hlavně musí sama vědět co je pro její dítě nejlepší. Nedokázala jsem jí v tom nechat víc jak hodinu, zatímco papírovek spotřebujeme denně maximálně 7! Ale spíš méně. Pojmou mi celou noc, a přes den jí přebaluju spíš více, než by bylo asi potřeba, stejně jí ale přebalím-hodně mi bumbá.

Dala sis s deníčkem hodně práce, to je vidět :palec: Osobně bych nepoužívala jen látkovky, protože jsem za a)líná se o to starat(a že jsem o tom načetla hodně, kolik je s tím práce) a za b)si prostě myslím, že pro pokožku mojí holčičky je lepší věc, ve které se bude stále cítit v suchu. Nejsem ekolog, tak možná taky proto :mrgreen:

Každopádně je to velmi kontroverzní téma a počítej s OPĚT rekordním počtem komentářů :lol:

Neopruzeným prdelkám a spokojeným miminkům zdar! :pankac:

Příspěvek upraven 03.01.12 v 01:54

 
Zdeňka K.  03.01.12 03:13

Co miminko, to jiné potřeby. Nic z výše uvedeného nás netrápí. Střídám látkovky s papírovýma (před Vánoci jsem koupila balík Pampersek a nejsme ani v půlce), já jsem spokojená a malá ještě víc. Co nefunguje jednomu, druhému může fungovat bezvadně :)

 
rejžička
Kelišová 6162 příspěvků 03.01.12 03:46

Krásná práce a ač jsem nad látkováním nikdy ani neuvažovala (jsem líná a především nevěřím v propagovanou úsporu), moc ráda jsem si to přečetla. Takže díky a drž se! ;) :hug:

 
Potápka
Extra třída :D 10054 příspěvků 03.01.12 08:00

Hrozně jsem chtěla u Toníka látkovat - jenže lenost prostě zvítězila. Jednak jsem nebyla schopná pojmout to množství informací o látkovkách a jednak jsem ve finále nebyla schopná se zaběhnout v tom koloběhu praní, sušení apod.
A to jsem měla plínky půjčené od kamarádky, takže jsem je nemusela kupovat.
Já vím, je to asi o prioritách, ale než abych z toho byla na prášky, tak radši používám papírové. Možná kdybych začala u prvního, kdy je přeci jen víc času :nevim:
Ad propočty - mě bylo dost divné, že by to finančně vycházelo až tak úžasně ve prospěch látkovek - tedy pokud nebudu mít tři děti, na které to využiju.
Ad ekologie - to mě asi štve nejvíc, takže alespoň kupuju v DM eko pleny - se slevovými kuponky nevyjdou zase o tolik dráž než normální.

Chichi a taky čekám spoustu komentářů :mrgreen:

 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 03.01.12 08:24

to me mrzi, ze jsi z latkovani takhle rozcarovana :-( Ale urcite je dobre, aby se maminky, pripadne budouci latkarky, seznamily s moznymi negativy.

Ja jsem s Tomikem latkovala a urcite to neni neco uplne bezpracneho vonaveho, ale tak me to bavilo a tak jsem si to vzala za sve a samozrejme, ze jsem negativa skoro nevnimala.
Jednorazovky jsem pouzivala treba na dovolene, k doktorce nebo celodenni vylety, ale jinak byl Tomik v latce. Jediny duvod, proc jsem si rikala, ze jsem se na to mela vybodnout, bylo, jak Tomik pri prebalovani radil a lital, coz bylo s latkovkama hodne namahave, ale delal to i u jednorazovek.
Skladovala jsem nasucho na balkone, prala obden, a zadny hrozny smrad se nastesti nekonal.
Opruzeninam jsme se vyhli - deti jsou vyhubliny bez faldiku. A pradlu se venuju vzdycky vecer nebo pres den, kdyz je cas. To rano se to vazne nehodi, to je asi dane zasobou plinek :,(
Obleceni jsem nejak neresila, dala jsem vetsi bodycko - na jednorazovky jsem mela schovanych par mensich. Na to puncosky a bylo, estetika nic moc teda, to je pravda :-)
Uz jsme odplinkovali, tak se mi po latkovani docela i styska, proste srdecni zalezitost :D Nedavno jsem si sepsala vsechny plinky, ktere jsem na to nakoupila, impregnace, spotrebu prasku, vody a elektriny, spotrebovane jednorazovky… a cele plinkovani na jedno dite me vyslo na 17300. Ale privedlas me na myslenku, ze jsem tam vlastne nezapocitala vodu, v ktere jsem plinky oplachovala, a kterou jsem splachovala bobiky do zachoda, tak by to bylo jeste vic. Postupne plinky rozprodavam, tak se mi neco jeste vrace.
A kdybysme byli jen na jednorazovkach, tak mi to vyslo na 18 200. Tak jsem vlastne spokojena, na dve deti by to byla uzasna uspora.

Doufam, ze se ti tu nezvrhne diskuse, jako nedavno u jineho denicku…

 
x-juliet
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 03.01.12 08:30

Nelatkuju a ani me to nenapadlo.. Narozdil od nasich maminek mam tu moznost papirovych plen,ktere jsou bezne k dostani(znama mi vypravela,jak ji je manzel vozil z nemecka a jaky to pro ni byl poklad:-)),a jsem za to rada. Asi jsem maly ekolog..

 
Haninac
Kelišová 5466 příspěvků 03.01.12 08:30

tak ja latkuju, mam to rekla bych vychytane co mi vyhovuje co ne, malej se opruzuje naopak v papirovych :nevim: kazdemu vyhovuje fakt neco jineho :D
skladujes plenu na sucho nebo na mokro? ja na sucho a nic neni citit :think:
a k tem cenovym propoctum - ano s latkou prebalujes casteji i kdyz by se spravne nemelo, stejne casto by se mela prebalovat i papirova :nevim: coz maminky nedelaji. Nechaji ji naplnit kapacitne. To pak ty propocty dost ovlivnuje. Ale jak rikam, kazdymu vyhovuje neco jineho :lol: :kytka:

pokud se tu sejdou ty samy co na minulym denicku a udelaji si z toho zase svoji diskuzi ahoj jak se mas, tak to urcite bude mit zase hodne prispevku :lol:

 
helbell
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 03.01.12 08:31

Tak látkovat jsem chtěla (kvůli penězům), ale manžel mi řekl, že bych byla blázen , tak od narození jedu v jednorázovkách. Ještě do nedávna jsem o tom uvažovala a to už jsou malému 3měsíce a kaká a čůrá poctivě několikrát denně. O úspoře jsem pochybovala už předtím ale ty jsi mne utvrdila, a to neberu ze i tak se u nás točí pračka s miminkovskými věcičkami dvakrát do týdne a s našimi taky minimálně jednou a to znamená, že sušák ani neskládám přes zimu :zed: Ale nejvíce mne dostal ten odkaz ve kterém je uvedeno, že úspora za dva roky je asi 6000Kč. Ano je to dost peněz, ale v tomto případě mi to příjde moc málo. To radiši věnuji čas, který bych ztratila nad sušením, praním a skládáním rodině nebo sobě a za pohodlí si připlatím. Takový kuřák měsíčně prokouří 2000Kč, to je za rok 24000Kč a taky ty peníze v rozpočtu najde a tady to je „jen“ 3000 navíc… :nevim:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 03.01.12 08:45

Já se taky přidávám k těm co chtěly látkovat a nějak to nedopadlo… teda bez mučení přiznávám lenost a hlavně moje nepřipravenost. Nepřipravenost na to kolik plínek ten můj Honzík za den stihl pokajdit. Další věc byla že v bytě jsem ráda že stihnu vyprat a hlavně usušit naše věci, taťkovo do práce, mini-miminkovské a ručníky.. :oops: dělá se mi tu hromada nevypraných povlaků a prostěradel protože prostě nemám dva sušáky a neumím to líp zorganizovat :oops:
Pro svůj klid zkusím dávat na nočník co nejdřív, ale to taky nevím jsem lenora líná :zed:

 
moni81
Zasloužilá kecalka 567 příspěvků 03.01.12 08:47

Taky jsem chtěla látkovat,ale když jsem u kamarádky viděla co je s tím práce a když jsme někde byly a ona přemejšlela kam tu pokakanou plenku dá aby jí nesmrděla celá taška a kolik místa látkovky zaberou(hlavně když bydlíte v 1+1 a nemáte balkon,takže všude máte sušáky s plenama)tak jsem si to rozmyslela a hlavně jsem na to LÍNÁ,každému vyhovuje něco jiného a u mě jsou to papírovky.Tak a teď do mě :lol:

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 03.01.12 08:51

Moc pěkné shrnutí :palec:

Já už jednou psala o nevýhodách látkovek, ale pořád je to všechno v součtu pro mě lepší, než tahat domů z obchodu balíky jednorázovek. Ano přiznávám, máme barák - ale sušíme stejně doma v pokoji a když potřebuju nové látkovky, tak je jedu koupit tramvají (čili bez poštovného).

Sušák nám tu zavazí, oblečení se do komody skoro nevejde, protože dva šuplíky zabírají plínky, každý druhý den musím ke tchýni chodit s kýblem plínek (nemáme pračku)… na cesty s sebou tahám mnohem objemnější zavazadlo. Ale pořád mi to stojí za to.

Propočty občas taky nechápu, já mám doma asi dvojnásobný počet plínek, než se doporučuje pro plenkovou výbavičku, takže jsem určitě utratila spoustu peněz, ale myslím, že je to pořád míň než za jednorázovky. Navíc čekáme druhého testera a dokupovat budu minimálně, to se to bude hned od začátku šetřit.

Drobné výdaje k látce jsou a budou. Ze začátku jsme kupovali kbelík na plínky. Časem dle potřeby pytle a další věci. Nejsou to malé položky, ale látkování je s nimi mnohem pohodlnější. A separačky mě teda stojí méně než korunu na přebalení. Pokud není pokaděná, tak ji peru do roztrhání a jedna krabice vydrží víc jak dva měsíce. Pokud počítám průměr deseti přebalení za den, tak mi to vychází nějakých 20 halířů na jedno přebalení. To mi kapsu neutrhne

 
Janinka2405
Zasloužilá kecalka 923 příspěvků 03.01.12 09:01

Ahoj, v mnoha ohledech mi mluvíš z duše :-) Krátká bodýčka a dlouhé rukávy :-)
Taky látkuju, teda většinou. Mám obyč čtverce Libštát, které skladuju na sucho. Pokakané vymáchám, hodně vyždímu a hodím do kýble k ostatním. Peru 1× za 2 až 3 dny. Na noc používám jednorázovky, abych Karlíka nebudila kvůli přebalování. Poprvé ho přebalím až při 2. nočním kojení nad ránem. V těhotenství jsme si pořídili sušičku, takže sušení je paráda. Praní trvá cca 2,5 hodiny, přehodím do sušičky a za 48 minut vytahuju suché. Je to luxus!!! Jen jsem blázen a už 4 měsíce žehlím. Žehlení nesnáším :cert: To mě vede k tomu, že si jednou za měsíc udělám tak 2 dny na jednorázovkách. Naberu síly tím, že nežehlím a z radosti, že jsem „udělala něco pro sebe“, pokračuju v látkování dál :-)

 
takacek
Kelišová 7338 příspěvků 03.01.12 09:02

Ahojte :-)

tak nas taky noc z vyse uvedeneho netrapi… Investici do plenek mam akorat zpatky, propocitavat vodu a prasek nebudu :-) opruzeny nebyl nikdy, to spi u papirovek (coz znamena, ze kazde mimco je opravdu jine) a mam jich dost abych nemusela denne litat plenky sundavat ze snury…

Vsechno ma sve plusy a minusy… a kazdemu vyhovuje neco jineho :-)

 
giraffe11
Závislačka 4441 příspěvků 03.01.12 09:02

Taky nelátkuji. Takže nebudu rozebírat, co je lepší a co horší - k tomu je myslím potřeba dlouhodobější zkoušení obojího. Nás zase papírové pleny tolik nestály (jak se běžně uvádí). A to jsem ani nevychytávala každou akci v obchodě. A už vůbec jsem nenechávala malýho v plíně tak dlouho dokud jí neměl úplně nasáklou - přebalovala jsem myslím i častěji než bylo třeba. Akorát jsem holt začala zavčas dávat na nočník a úspěchy se dostavily brzy.
Stejně se to tu zase zvrhne v obří diskuzi. :) Ale díky, že si to napsala, aspoň jsem si trochu potvrdila svou teorii.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 03.01.12 09:07
Od autorky
 • Ne, balkon nemáme - kdybychom měli, problém se zápachem by byl asi vyřešen.
 • Skladuju na sucho, což se třeba kamarádce osvědčilo - nám ne.
 • Navíc teď teda mám pocit, když jsme po třech týdnech papírovek přešly na látkové, že je s nima malá o dost naštvanější - že jí prostě větší plíny normálně vadí. Ještě to budu ověřovat, ale pokud se to prokáže, že to není blbou náladou ani tím, že doma není táta atd., tak to asi mají látkovky spočítané :(
 
Micus
Echt Kelišová 9374 příspěvků 03.01.12 09:08

Látkuju, ale začínala jsem na jednorázovkách a souhlasím s tím, že s látkovýma plenama prostě práce JE. Kdo tvrdí, že není, ten to má asi jako hobby. Ale pro mě mají látkové pleny jiné výhody.

Diskutabilní může být i to, kolik látkujících mamin si zvýšenou frekvencí praní odvařilo pračku :roll: My zrovna budeme pořizovat novou :cert:

EDIT: Problém s krátkými bodýčky skvěle řeší extendor (kousek gumy zakončený patentky, který se nacvakne mezi nohy).

Příspěvek upraven 03.01.12 v 09:11

 
PetkaK  03.01.12 09:34

Trošku mě zaráží, že si každý myslí jaká je to spotřeba času. Když vidím maminky co jsou schopné oběhnout x obchodu aby v nich hledali nejlevnější plenky - tohle vám nepříjde jako spotřeba času? U látkovek je ani ne za 5minut vložím do pračky, pere se to samo, vyndám to za dalších ani ne 5minut z pračky, pověsím to na sušák, dejme tomu za 10minut (u toho větší dítko může asistovat a bereme to jako hru). Suší se to taky samo. A uklidím to (podotýkám poskladané a už nachystané na zadeček) za dalších 10minut. Takže mi vychází nějaká půl hodinka na jednou praní. Kdybych měla jet do všech obchodu a hledat nejlevnější plíny, tak mi zabere jen cesta autem od domu k obchodu a zpět skoro 40minut, pak ten nákup samotný. Vidím jako větší výhodu mít látkovky doma, nikam neběhat a MŮŽU SE V KLIDU VE VOLNÉM ČASE VĚNOVAT DÍTĚTI.

Cena - pokud je to na jedno dítě, asi to v porovnání s jednorázovkama vychází stejně, ale nicméně, stále můžeš po odplenkování něco prodat, a část nákladu (neříkám že velkou část) se ti vrátí. Já investovala o něco víc než ty, momentálně jsem na 14tisících, mám první dítě, druhé na cestě, předpokládám že se mi to finančně vyplatí.

 
eivlis
Závislačka 4373 příspěvků 03.01.12 09:39

látkuju a jsem za to ráda. každý si ale musí vybrat sám.
Začala jsem ve 3 měsících malé a tak nějaké porovnání s jednorázovka­ma mám.

V deníčku mi chybí zmínka jedné velké výhody látkovek a to je fakt, že dítě není celý den v plínce plné chemikálií, ale pouze v přírodních materiálech.
Nemůžu si pomoct, ale mě jednorázovka prostě smrdí (nejvíc Pamperska) - ikdyž je ještě nepoužitá a nedejbože, když je počůraná… :nevim: A smradlavé miminko jsem prostě nechtěla. Tak jsem se začala zajímat o alternativy a tak jsem přišla k látkovým plenkám. Před narozením dcerky jsem o nich jen slyšela, ale moc se mi do toho nechtělo. Teď jsem nadšená.

Co se týče práce s plenkami - ano, určitě s nimi nějaká práce na víc je. Ale záleží, jak si to člověk zorganizuje. Mně to naopak přijde jako příjemné zpestření a můžu říct, že malou to taky baví - podává mi plenky z koše a já je věším na sušák. Když jsou suché, tak je zase radostně stahuje a dává do koše. I při „kompletaci“ si užijeme legraci. Ano, to se samozřejmě nedá dělat s malým miminkem, ale to jsem zase měla víc času, protože víc spala.

Nelátkuju proto, abych ušetřila. Nejsem velký ekolog - odpad třídím jen částečně (PET lahve, papír) - ale jsem pyšná, že nemáme popelnici plnou smradlavých jednorázovek.

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28222 příspěvků 03.01.12 09:41

tak ze všeho vyjmenovaného mně opravdu na látkování vadí jen to sušení, balkon nemáme, technickou místnost taky ne…takže jak autorka hezky napsala, o „trvalou výzdobu je postaráno“ :(

jinak musím říct, že co jsme přešli na příkrmy a kakání se změnilo z vaječiny na normální stolici, tak je s tím mnohem míň řešení, než s papírovkama :D , separačka to krásně zadrží (používám z vláken Ingeo značka Kikko Eko nebo GroVia-od GroVia mám ostatně celou látkovou výbavu), a já to jen spláchnu do záchodu a odnáším si čistou (pouze počuranou) plenku, dám ji do pytle na pleny a peru jednou za 72h :think: ;) a nesmrdí NIC! tak nevím…

na noc dávám papírovku, protože musím souhlasit s tím, že zkrátka nevěřím, že se dítě v látce cítí tak suše a pohodlně jako v papírovce, navíc mi malý spinká celou noc (max. přebaluju 1×) a to fakt nevěřím, že by neprotekl

jinak šla jsem do toho z důvodů výhradně zdravotních, myslím si zkrátka, že v papírovce se dítě přehřívá a jelikož mám kluka, bylo to o důvod víc. Žádný velký ekolog nejsem, líná jsem taky dost a přesto mi na tom fakt nepřijde nic pracného, celá záležitost je vlastně pouze plíny hodit do pračky a pak pověsit a sebrat, hotovo tečka.

takže když to shrnu, z výše uvedeného je vidět, že nejsem žádný látkovací fanatik, ale fakt si myslím, že většina námitek proti látkovkám je spíš z říše předsudků…

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 03.01.12 10:29

Ještě že o látkování nepřemýšlím.Vzhle­dem k tomu že mám chlapa pořád v tahu a dvě děti doma a k tomu za chvíli mimi.Brrr to co tu čtu mně v tom utvrdilo.A máchání látkovek mám ještě v živé paměti od mých sester.Maminy se to nedotklo :mrgreen: Raději zvolím klasika pleny.Ale moc hezky napsané.Děkuji. :kytka:

 
hanavendy
Zasloužilá kecalka 597 příspěvků 03.01.12 10:36

Mně se látkování hrozně zalíbilo u jedné kamarádky, hlavně z toho eko hlediska, tak jsem nakoupila a těšila se,až se prcek narodí. První tři měsíce jsem byla tak vykulená z kojení a všeho, že výbava ležela v šuplíku a když jsme ji vyzkoušela,zhrozila jsem se ,jak je to všechno obří :D Od té doby, co malá přestala 10 x denně kadit,jsem to s látkovkami zase zkusila a super. Vyhovuje mi to, dokonce mě to baví, malá je spokojená, žádné opruzeniny nemá, (to ale ani s jednorázovkou), oblečení vyřešil extendor, zápach -vůbec nic hrozného (horší mi připadá kolikrát odér z nočníku :mrgreen: ), spotřeba času mi přijde minimální. Jednorázky taky nezatracuju, používám na noc, nebo když jedeme někam na delší dobu. Cenu jsem moc neřešila, jsem tak na 10 tis.,ale počítám se vším na druhé dítě. Pleny,co se neosvědčily, prodávám, jako asi každý.Co mi malinko vadí, věčně narvaný sušák,to je pravda, v létě prsknu na balkon,ale v zimě nic moc. Takže já osobně neměla chuť toho nechat, je to pohoda a to jsem taky od přírody pěkně líná. :oops:

 
macinka85
Extra třída :D 13375 příspěvků 03.01.12 10:41

Já mám látkování ráda :kytka:
Ted v zimě mám o kus nábytku-sušák-víc,ale tak je zastrčený v rohu a chystám se na sušičku:)
Co bych pro zdraví prcka neudělala,že:)
Ale jednorázovky mám doma taky ;)

 
Stevia
Závislačka 3500 příspěvků 03.01.12 10:44

Odlátkovala jsem dvě děti,ale to není má zásluha,dřív jednorázovky prostě nebyly.
U tohoto posledního jsem nejdřív uvažovala o látkování,ale popravdě jsem nebyla vůbec schopná pojmout to množtví informací kolem nich,druhů,se­paračky,bambus a jiné…v obchodě na mě vždy najela prodavačka ve snaze prodat nějaké úžasné pleny a při té ceně…a pak hlavně to sušení,fakt trvalá výzdoba,čtvercovky schly ještě celkem rychle…

Nelátkuji a jsem ráda.

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 03.01.12 10:45

Možná by bylo dobré, kdyby autorka napsala, kde kupuje oblečení pro své dítko. Zajímá mě to proto, že sama jsem nikdy u našich dětí neměla s oblečením problémy, nosili normálně svou velikost i přes látkovky. Bodýčka a dupačky máme převážně z H&M, stejně tak tepláčky atd. Taky máme dost věcí z Tesca.

Jinak teda z výše zmíněných nevýhod osobně pociťuju max. ten čas na kompletaci plínek, věšení je raz dva, kompletace opravdu chvilku zabere, ale děcka baví mi s tím pomáhat, pak pomáhají uklízet… Takže to beru jako čas strávený s nimi, ostatně asistují mi u všech domácích prací.

Chápu, že někomu s malým bytem vadí ten věčně rozložený sušák, my na to máme v baráku (je tu 5 bytů) extra místnost, což je výborné i skrz tu vlhkost ze sušení. Nicméně častěji stejně peru jiné věci, než plíny a dokud jsem sušívala v bytě za bezdětna, stejně sušák skoro pořád strašil roztažený :nevim:

 
LuckaJ
Kelišová 6358 příspěvků 03.01.12 10:46

Já taky látkuju a musím říct, že teda do takového půl roku věku dítka jsem používala jen čtverce, dost jsem jich měla po holkách (u kterých jsem bohužel teda s látkováním vydržela jen asi 4 měsíce a teď mě to mrzí), něco jsem dokoupila, hlavně ty větší (80×80cm) a dávala je spolu s Kikko svrchními kalhotkami, takové ty tenké na suchý zip. Pak jsem teda nakoupila nějaké ty moderní plínky a hlavně se mi osvědčily Anavy flísové svrchňáky, ty jsou super a hlavně mi je teď ušila podle originálu tchýňka, takže jsem hodně ušetřila a jsou stejně super!!! Takže mě počáteční investice stála cca 4000,– a jsme vybavení na dlouho a pokud se zadaří ještě ten čtvrtý prcek, tak se to vrátí krásně.

Jako přiznám se že občas papírovky použiju taky, ale je to jen z nouze, teď před vánocemi jsem onemocněla a do toho všechny ty přípravy, tak jsme teda ujeli na papírovkách, ale i tak jsem ráda že se zase vracíme k látkovým. Malýmu to nevadí, naopak když má látkovky tak ochotněji jde na nočník. A jak tu někdo psal, taky mi papírovky smrďěj už nepoužité, natož počůrané :poblion:

Skladuji s kýbli buď na sucho, nebo pokud víckrát kaká kašovité, tak ve studené vodě se sodou a pokud neperu hned ten den, tak vyměním vodu a je to, nic není cítit :palec:

Takže pro mě jednoznačně výhoda. A hlavně nejsem zastáncem právě těch moderních (jen jich) protože se mi osvědčilo, že taková čtvercovka je suchá právě mnohem dřív - věším přes zimu v podkroví na chodbě a večer pověsím a ráno, nejpozději odpoledne jsou krásně suché. Nežehlím je nijak moc, pokud se dobře pověsí tak stačí hned poskládat, pokud už je mám chvíli s prádlem usušené, tak přejedu lehce žehličkou (plínu věším složenou na půl, takže odpadá jedna část skládání a navíc jsou pěkně srovnané a vytřeplé jak je pověsím) pak složím a hotovo :palec:

Jako samozřejmě to zabere nějaký čas, netvrdím že ne, ale oproti tomu, když se plíny vyvářely v hrnci a píglovaly obyčejnou žehličkou, je ten čas zanedbatelný.

A pro mě teda je důležitý i ekologický aspekt.

 
Anonymní  03.01.12 11:33

Tak já taky látkuju - tedy ve dne. Na noc se teprve chystám :lol:
Ale já jsem se rozhodla neutrácet za pleny majlant - dát za ně 20000 mi přijde zcestné - to číslo jsem opravdu tady mezi „látkařkama“ našla. Používám čtverce a PUL či vlněné svrchňáky, tudíž ta nejlevnější varianta. Mně tedy pleny nesmrdí, a to neperu každý den, opravdu si vystačím s kápnutím levandulového oleje na víko kýblu. Kýble mám dva - zdarma. Přinesla mi je mamka z práce. V jednom skladuju nasucho, pokajděné osprchuju, žlučákuju a namokro hodím do kýble. Trochu smradu je pouze při přendavání do pračky. Jo a byt máme 1+ 1 a i tak se to dá zvládnout :) Na rozdíl od jednrázovek mi neprotekly na oblečení a opruzeniny z nich také neměl..
Dál už nevím, na co jsem chtěla reagovat.. :)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 03.01.12 11:37

U prvního dítěte jsem se v látce vyžívala. Měla jsem období, kdy jsem používala jen vázačky a vlňáky. Pak zase období, kdy měl jen kalhotkové plíny (o rozsahu výbavičky si udělejte obrázek sami :mrgreen: )
U druhého už je to jen rutina a spousta věcí leží ladem, zkrátka točím fleecový svrchňáky a vícevrstvé s vkládačkami z bambusu, každý přebal je stejný. Akorát pokud dojdou hnusky na noc tak dostane nějakou kalhotkovku. A pak mám období, kdy je třeba dva týdny furt v hnuskách :nevim: Ale látka pořád převažuje.
Ono jde o to, jak se člověk zajede, jakmile je z toho rutina, tak to jde samo, když o tom člověk moc přemýšlí, má tendence dělat věci tak nějak „přes ruku“ a každý pohyb navíc je vnímán negativně.

 
Lenczii
Kelišová 6074 příspěvků 03.01.12 11:37

Teda nechápu, proč je to jako anonymní, když jsem přihlášená? :nevim:

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 03.01.12 11:43

Taky jsem se u druhého dítěte chystala látkovat, bohužel to nevyšlo, tak se snad zadaří u dalšího. Ale přesvědčila jsem sestru a ta teď látkuje s dvojčaty :D A jsou v pohodě, ale je fakt, že holky nechává v plínce dýl a na noc taky jednorázovky. Perou denně, švagr ráno zapne pračka, sestra pak pověsí, do večera mají usušeno. Bydlí v domě, takže problém s místem není, sušák je ale trvalá ozdoba :D
Každopádně děkuji za moc pěkně napsaný deníček.

 
Mafina5
Kelišová 5352 příspěvků 03.01.12 12:14

Problém je, že většina tzv. ekologicky uvažujících lidí řeší ekologickou otázku plen bohužel jen tak, že problém papírových plen je ten, že je po použití vyhodíš, kdežto látkové ne. Většinou se už nezabývají tou ohromnou spotřebou vody, kterou na praní při látkování spotřebuješ. My tady v Evropě na vodu hledíme, jako že je jí nepřeberně ale bohužel brzy to tak být nemusí. Pokud pereš denně a běžná spotřeba pračky na jeden cyklus je 50 l vody, tak spotřebuješ jen na praní plen za dva roky dítěte 36.500 l pitné vody. O spotřebě elektřiny na praní, které mnohé látkující maminky praktikují na 90 stupňů ani nemluvě. Co je proti tomu jedna tuna odpadu :-) Já jsem pro ekologii, ale je třeba se na věci dívat komplexně.

Příspěvek upraven 03.01.12 v 12:32

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 03.01.12 12:18

konečně pěkný pravdivý deníček o látkování, já tohle přesně tohle říkám už dávno a znám plno lidí kteří ač nadšeně v těhu nakupovali či plánovali koupi látkové výbavy stejně skončili u papírovek. jsem ráda že jsem nepodlehla modním trendům bambusových gatí a od začátku jsme na umělákách :mrgreen:

 
xovicka  03.01.12 12:23
taky látkuju napůl

Víceméně souhlasím se článkem. Taky jsem byla ze začátku nadšená do látkovek a taky teď jedu napůl s papírovkama. Látkovat jsem začla hned po příchodu z porodnice. Matouš měl povinné široké balení, takže to bylo humánnější než dva čtverce na papírovce. Ale taky musím říct, že jsem si to představovala jednodušeji. Odepírání hovňousů žlučovým mýdlem jsem vzdala asi po dvou měsících. Došla jsem na to, že jediný způsob, jak vyperu vaječinu je praní na 90. Ekopřípravky jsem nekupovala, vyrábím mýdlový sliz. Plíny skladuju na sucho a nesmrdí mi. Mnohem víc smrdí ty nejdražší pemprsky (ty levnější tak nesmrdí). Nicméně fakt to zabere spoustu času a místa. Zejména u novošků, kteří se přebalují pořád. A taky když chce člověk používat ty lepší plínky, tak se to prodraží (a blbě se to ošetřuje). Já zpočátku nakupovala nějaké novorozenecké plínečky, anavy a imse vimse a docela mě překvapilo, jak to všechno velice rychle v brněnské vodě hrubne. Od okamžiku, kdy jsme najeli na pevné bobky, tak používám nejvíc obyčejné čtvercovky s bambusovou vkládačkou, nebo vícevrstvé bambusky (to vše obyč narovno). A taky jsem se od těch dob smířila s faktem, že už ty plínky prostě nikdy bílé nebudou. Také mám ale pocit, že v papírovce je víc v suchu, není s tím tolik práce (nejezdím do obchodu speciálně pro plínky, takže nepočítám čas na cestu ale pouze čas na vhození do vozíčku, nakupuju prostě spolu s jídlem a ostatními věcmi), a má v ní větší volnost pohybu (tenhle argument vedl v období, kdy se učil plazit, teď už obchází nábytek a je to jedno), no a papírovku zvládnu nandat i v sedě či stoje, u látky potřebuju dítě přinutit ležet. Takže jedu napůl a do toho i nočníkuju (od chvíle kdy sedí), snažím se pobrat ode všeho to nejlepší.

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 03.01.12 12:30

Taky látkujeme :-)

 1. ekologie. To je pro mě největší plus. Krom toho, že každej den nepřetíká koš nacucanýma igeliťákama (odmítám tomu říkat papírovka) a při likvidaci má člověk obavy, aby se mu pytlík se smetím neprotrhl… tak další plus je v tom, že nevyprodukujeme to gigantický množství nezničitelnýho odpadu. Odmadu máme na zeměkouli víc než dost, to proč vyrábět další giga odpad. je toho fakt už moc…
 2. mravenčí zadek je prostě boží, hlavně u naší Karolínky, která je jako proutek :-D
 3. Spotřeba času: neregistruju, pro mě je to okamžik, kdy to vyhodím do kyblíku a pak přemístím do pračky a pak přemístím na sušák. o skládání ani nemluvě, další okamžik, kdy si člověk odpočine na 5 minut u televize (pak následuje zase další let po bytě sem a tam) Takže péče o pleny je pro mě relax.
 4. skladovací prostor. Máme jen 24 plen + kalhotky, jsou to 2 maličký baby šuplíky, kyblík je v místě, kde před tím nebylo nic (mezera mezi umyvadlovou skříňkou a košem s prádlem). jen ten sušák bych kopla na Marz :-) Ale na balkoně to odmítám sušit. bohatě mi stačí jak utírám parapety plný jedovatýho černýho prachu ze silnice co máme pod okny. Ale naštěstí máme 3+1, tak to není tak nepřekonatelný) Ale prádlo mě rozčiluje i na balkoně. asi bych měla uvažovat o sušičce.
 5. oblečení: problémy s velikostma nemáme. Karolínka kromě toho že je jako proutek, tak je to náš pavouček, je dlouhá jak tejden před vejplatou. Jinak nejraději mám body z HM, jsou perfektně šité a rukávky jsou lemované žebrovinou, takže po vyhrnutí zůstanou tam, kde potřebuju a neplandaj jak jiný scheize značky.
 6. opruzeniny se nekonaj, jen když rostou zuby.
 7. s plenama se neňuchňám, ani je nepřemáchávám. Bobek letí se separačkou do WC a plena do kyblíku
 8. smrad: velkej problém. Od tý doby co frčíme na ovoci a zelenině s masem je to smrad až hrůza! Doslova kalamita když otevřu kyblík abych tam šoupla plenu. Při přemísťování plen do pračky zásadně nedýchám.
 9. cena: ta je dost vysoká, při prvním dítěti to bude asi srovnatelný s igeliťákama. U druhýho mimča to už bude mnohem lepší. ale zadarmiko to taky nebude. to máme vodu, elektriku, prací prášek a amortizaci pračky!


P.S.: nevyhazujte igelitový jednorazovky v lese ani nikde jinde. Nikdy se nerozloží a kdo si má pak u takovýho prasečáku dělat táborák? Zkoušela jsem je naházet (nebyly moje!) do ohniště, polejvala jsem je podpalovákem jako divá a ani se nehly… :cert: :pocitac: :evil:

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 03.01.12 12:38

Mafina5: naprosto s tebou souhlasím. cintat pitnou vodou na praní a splachování mě příjde úplně šílený. Obdivuju jeden systém od Hansgrohe. Tam je to řešeno tak, že voda z umyvadla a podobně, odtéká do vlastního čistícího systému v domě a tato voda se vrací zpátky jako užitková vhodná pro splachování a praní. Pak už odteče na dobro do společně městské kanalizace. Jestli se jednoho krásnýho dne zadaří a budem stavět barák, tak tohle tam určitě chci.
Jinak v současným okamžiku je pro mě přijatelnější vylejvat hektolitry vody na praní, než produkovat pleny, který neumí nikdo nějak inteligentně zužitkovat. Až ten gel z plen budou vozit na poušť, aby tam zadržoval vodu, tak no problem, ale zatím je tahle myšlenka v plenkách a jednorázovky se kupí na hromady a hromady a hromady a co s tím dělaj ani nevím…
A úsporu vody doma kompenzujeme tak, že máme na baterii v koupelně namontovanej úspornej perlátor (průtok 6l/minut - běžně teče 12 - 25l/min) a na sprchovou koncovku máme taky úspornou (průtok 6l/minutu - běžný koncovky maj ten průtok taky tak těch 12l/minutu - jinak hodnoty co tu píšu jsou průměrný z měření výrobců a podle mých měření u budíků na stupačkách se stopkama v ruce jsou přesný a nejde o nějaký výmysly) a že máme dvojí splachovadlo na malou a velkou, tak to už je snad samozřejmost, to má skoro každej.

Příspěvek upraven 03.01.12 v 12:45

 
x-juliet
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 03.01.12 12:48

opravdu jsem uvitala nazor a pohled Mafiny,ze latkovani je sice eko,ale na na 100%

Příspěvek upraven 03.01.12 v 13:22

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 03.01.12 13:04

Souhlasím s Mafinou5, a bohužel nejde jen o plýtvání vodou…Zvýšeným praním se do odpadních vod z čističek dostává taky zvýšené množství pracích prášků, které se bohužel všechny čističkou odpadních vod nepřečistí (je určitý povolený limit k vypouštění do vodních toků). Znečištěná odpadní voda plná dříve fosfátů z pracích prostředků, nověji citrátů se dostává potoky a řekami do vodních nádrží a dochází k nežádoucímu obohacení vodních zdrojů o tyto hrůzy, které pak způsobují v poslední době známé „kvetení vody“, přemnožení sinicemi, při koupání v řekách a jezerech se nám to vrací v podobě vyrážek a různých alergiíí…
Naproti tomu papírovka je vyrobena z ropy, což je materiál, který dobře hoří, bobany jsou materiál taky dobře hořlavý, mám to odzkoušený, jednu dobu jsme i pleny spalovali. Trochu nám to zadehtilo kotel, ale s tím si spalovny určitě dobře poradí ;) .
Jsem chemik, tak a teď do mě :lol: :mrgreen: .

 
x-juliet
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 03.01.12 13:25

Zuzylko,ja s tebou souhlasim :palec:

btw, jednou jsem videla dokumnent,co se deje s tridenym odpadem-v cine se vysype na tu stejnou hromadu jako netrideny a spali se.. je to hruza,ale je to tak. Vim,ze se tam rozciloval jeden anglican,ktery na te skladce poznal sve pytle(se jmenovkou)s tri­denym odpadem..

 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 03.01.12 13:29

ja spis budu verit necemu takovemu http://pleny.unas.cz/…kologie.html , prasek pouzivam ekologicky Sodasan a myslim, ze vetsina latkarek pere taky v necem ekologictejsim nez v Persilu.

Ja jsem snad zase kdysi videla naky dokument, ze kdesi (Nizozemi?) se jednorazovky hazeji do spesl kontejneru a dal se jaksi zpracovavaji. Je to mozne, neslysely jste nekdo? No to je jedno, stejne by to bylo dalsi neekologicky zpracovani navic :,(

 
pomeranca
Extra třída :D 10699 příspěvků 03.01.12 13:30

Co se týče vody, někde jsem četla, že na výrobu jednorázovek se spotřebuje víc vody, než na praní látkovek. (Ale přiznávám že nevím kde jsem to četla :oops: )

A pokud jde o tu ekologii, já teda nepoužívám prášek, ale mýdlový sliz, který krom toho, že je eko, je taky citlivý k dětské pokožce a levný (praní všeho prádla, nejen plen mě vyjde na 40 kč na měsíc). Elektriku a pračku řešit nemusím, peru u tchyně. A u jednorázovek je nutné krom té tuny odpadu nutno započíst ještě neustálé vození balíků do obchodů a následné vození rodiči domů. U látkovek jednou nakoupíš a hotovo.

 
Any11
Nadpozemská drbna 29292 příspěvků 03.01.12 13:44

Vetsina latkarek perou jedno za tri dny… takze tech 50l opravdu neni moc. (a mimochodem vetsina pere v eko prostredcich, ja teda ne, priznam se)

Pri splachnuti spotrebujete az 10l vody… takze tech 50l za tri dny mi neprijde hodne.

Napadat, ze latkovani neni ekologicke, mi fakt uz prijde nesmyslne.

Ano, neni to uplne pohodlne, problem s oblecenim jsem neresila, kupovala jsem rovnou vetsi, mam hodne AIO takze Viky velky zadek nema (ale to neni argument), pleny mam v jedne latkove krabici, jednorazovky v druhe (zaberou naprosto stejne mnozstvi)

Ale muj hlavni duvod (ze zacatku to byly eko duvody) je ted, ze Viky se opruzuje v jednorazovkach, proste to mala dycha.. mozna ze jsem ji rozmazlila latkou, to nevim, protoze prvni tri mesice jsem jela jen v jednorazovkach a problem nebyl.

Tohle zobecnovani nema smysl, kazde dite je jine, jedno se opruzuje v pampersce, druhe v pline z tesca, treti v latce… jedno v 6m sedi, druhe az treba v roce.

a ano susak mne stve, uz se nemuzu dockat az bude pekne a bude zase na balkone.

A ja treba sve dceri chci ukazat, ze zivot neni na jedno pouziti. :) At mi treba budete tvrdit, ze latkovky jsou neekologicke.

A dal muzeme prekopirovat argumenty z nedavneho denicku.

(To jsem tvrdila, ze sem nebudu psat.) ;) A zdravim Nove latkujici :mavam:

 
Boriska
Extra třída :D 12331 příspěvků 03.01.12 13:51

zdravím stále používám látkovky, asi od 3měsíců dvojek, ale jen na doma a kratší výlety, hlavně v létě, na cestování a noc používám jednorázovky, s těma dvěma raubířema by to snad ani jinak nešlo -resp. bychom v látce nikam nedošli :mrgreen: nicméně jak jsem psala v jiné diskusi, začaly my protékat všechny pulky, které pro ně mám, takže momentálně řeším co teď, byly mnou zakoupeny nové a do nových či starých „značkových“ už nehodlám jít, když to vypadá, že děti začínají chápat, na co je nočník :roll:

já peru látkovky samozřejmě denně, skladuju na sucho - někdy to ale smrdí,tak šup s nimi na balkón, od těch dvou je toho hodně, tak je to asi koncentrované nebo co…
jo a chuť to vzdát jsem měla hodněkrát…nicméně můj největší důvod je ekologie, tak jsem vydržela

místo separaček používám perlan, roli za 500 mám už hodně dlouho :D co není pokaděné peru,používám ho i na utírání kdečeho…

Příspěvek upraven 03.01.12 v 14:37

 
Lucipe
Kecalka 241 příspěvků 03.01.12 14:33

Ahojky mamminky,
já ještě žádnou zkušenost nemám, čekáme prvního miláčka. Jsem rozhodnutá látkovatpůl na půla to z mnoha důvodů již napsaných.
Mám pocit, že mé kamarádky co používají jednorázovy přebalují opravdu jen velmi málo, jdou do plných kapaci.A ty smrdící odpatkové koše :poblion:
Některé stále řeší problémy s opruzeninkama a hledají a střídají značy jednorázovek. Jiné řeší alergie nejen na jednorázovky ale i na vlhčené ubrousky.
Mám i kamarádky co jsou velice spokojené a žádné problémy nemají. :dance:
Neříkám, že jednorázovky nebo vlhčené ubrousky jsou špatné! Jen si myslím, že by jsme se měli řídit tím co vyhovuje našim miminkům a né tím co vyhovuje nám.
Třeba i já jednou zjistím že nášemu uzlíčku některé pleny nevyhovují a budu se podle toho muset zařídit, ale udělám to pro něj a ráda.

 
Beanie
Stálice 54 příspěvků 03.01.12 14:48

My latkujeme, duvody PRO jsou padnejsi nez ty proti a vybavu jsme sehnali levne temer nepouzivanou prave od tech co to brzy vzdali.stalo to jen par tisic 8)

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 03.01.12 14:59

Jen mě teda opravdu fascinuje, jak je tohle diskutovaný téma :-D ještě jsem neviděla tak obrovský množství diskuzí třeba na téma toaletní papír a bidet… :-D :-D :-D :-D no nakonec je to směšný. Já žádnou svou kámošku nepřesvědčuju, že by měla látkovat, ani se po tom nepídím. ale ty diskuze na webech jsou nekonečný. Semtam si to přečtu, že čekám, že objevím něco novýho, něco co by mi usnadnilo život a neodlehčilo pokladničku… Teď mě zrovna zaujal ten Perlan… A taky mě fascinuje, jak jednorázovky chodí koementovat tyhle ty látkovačky :-D Netuším jestli je to tak i naopak, ale já třeba do jednorázových diskuzích vůbec nelezu :-D

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 03.01.12 15:01

tak u mě nedopadlo,odhodlání látkovat bylo před 5 lety jasné,ale s narozením a nemajíc počítač,jsem to rychle vzdala,páč tu nikdo nebyl,kdo by poradil a já nevěděla co a jak.
nyní pečlivě nastudovaná,at už z pc či jiného zdroje,jsem to éž vzdala,ale kvůli sušení,protožena sušičku nemám.a sušit již tak v přeplněným 2+1 bytě,je pro mě nepředstavitelné :zed:
TAKŽE-PAPÍROVKY-KUPUJI MAX DVĚ ZNAČKY,TAKŽE MI TO MOC ČASU NEZABERE,JAK TU NĚKDO PSAL :mrgreen:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 03.01.12 15:02
Opět autorka

Ad PetkaK: Fakt jsem se pobavila. 30 minut na jedno praní kontra dvě hodiny jednou za měsíc na pleny, což se spláchne i s velkým nákupem? Tady někdo myslím neumí počítat ;)

Jinak je pravda, že extendor nemáme, asi o něm budu uvažovat. Oděvy pořizujeme v Tescu, máme ho přes ulici a mají slušný ceny. H&M a další obchody mám z ruky, to bych musela do toho auta a obchodního centra ;) A navíc se mi asi nechce testovat po jednotlivejch kouskách, co že to Bětušce sedne…

A k tomu, že je dítě v ekologickém materiálu: Popravdě, pokud se mi nezaprudí či neosype, je mi jedno, jak moc přírodní či nepřírodní věci na kůži má. A jí papírovky nevadí, a mně taky nesmrdí, takže toto neřeším. Samosebou kdyby to byl problém, tak jednorázovky dávat nebudu…

 
fialína
Závislačka 4536 příspěvků 03.01.12 15:17

Autorce: napsala jsi to hezky, beru, když názor takhle rozumně podložíš argumenty :-). Já látkuju, ale nejsem zatrvzelý látkař, navíc myslím, že látkování není pro každého. Prostě podle mne je základ v tom, že to musí vyhovovat tvojí povaze, pokud ne, tak platí všechno, co jsi řekla :-).

Já nemám problém se zápachem (asi to necítím), nevadí mi to prát a sušit a dávat na mimino, zadek mi v tom velký nepřipadá (jen na menším děcku, jak odroste, je to ok), oblečení vybírám už podle toho, aby bylo trošku širší a extendor mám taky, a ani nepotřebuju, cena je ok, nakoupila jsem levně na e-bay a hlavně pleny už mám na druhé dítě, děcko se mi v tom neopruzuje a že je to ekologičtější, to si myslím a to mne vlastně k látkování vede. Ale nesnáším to, že musím přepírat pleny od hovňousů, a vadí mi, že jsou plínky všude :-).

Prostě fakt si myslím, že pokud na to někdo není, ať nelátkuje, a to fkat nemyslím ve zlém.

 
LauraPa  03.01.12 15:31

Ja jenom ziram, jak se s latkovanim nekdo trapi…
Ja latkovala prvni s hypersuper kapsovkama az od pul roku a po zkusenostech pak u druheho od konce sestinedeli nasledujicim zpusobem:

 • pouzivam bavlneny vicevrstvy na rovno, rychle schnou, snadno se skladaj, nemusej se zehlit ani vycpavat ani nijak slozite spojovat… a jsou levny!!… kapsovek a bambusek se planuju v brzke budoucnosti zbavit, fakt schnou naprd, je to zbytecna frajerina.
 • susim na balkone, bez balkonu bych do toho tedy asi nesla…
 • skladuju ciste pleny v takovem tom valcovem ikea kosi na hracky - sundam z balkonu a hodim rovnou tam; spinave pleny normalne v byte v pul pytlich koupenych na MMB za 100/ks, staci mi dva, peru obden nebo jednou za tri dny (podle toho, jak se dari BKM). Nic citit neni.
 • nic nemacham, bobky chytnou separacky, zbytek se da skladovat nasucho v tech pytlich, zapach neunika.
 • peru v ekoveru, mam za to, ze voda je alespon obnovitelny/cis­titelny zdroj, tuna nerozlozitelnych papirovek by mi vadila mnohem vic. Vesi a sundava vetsinou manzel, vecer, kdyz deti usnou. Tech pet minut, co stravi (nebo ja) obden na balkone, neberu jako zadnej ukor.
 • s oblecenim zadny problem nemame, zapnu pres to vsechno, malej nosi normalne sve velikosti (nakupuju v C&A), dokonce jsem se zbavila i vsech extendoru a ksandicek.
 • na noc ma papirovku, ale asi by klidne mohl mit latkovku, stejne spi spatne a skoro kazdou noc ho jednou prevlikam, protoze tu celulozu proste nejak obcura…
 • v zivote nebyl opruzeny, permanentne ma pocit sucha, protoze v mokre latkovce neni dele nez minutu :)))
 • podtrzeno secteno - fakt mi prebalovani samotny nezabere ani o minutu dele nez s papirovkou, neco malo navic sezere to prani, veseni a sundavani, ale to je uplny detail, tak 20 min tydne, vic ne. A vodou jinak setrime hodne, takze i s celym latkovanim mame cca polovicni spotrebu vody nez vetsina ostatnich, i bezdetnych, domacnosti v baraku.


Kdyz se chce, tak to jde. Nejak nechapu, proc kdyz to nekomu osobne teda nejde, nema na to nervy, nebo si spatne vybral na trhu, ma potrebu napsat o tom verejne, aby pripadne odradil co nejvic dalsich lidi. Aby se necitil sam tak blbe? :? Mne treba staci predstavit si, jak jsme mesice lecili prvnimu diteti krvave opruzeniny z papirovych plinek, nez jsem se dokopala prekonat strach z latkovani vyvolany prave takovymi clanky, a mam jasno. :)

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 03.01.12 16:16

Ad LauraPa: Psala jsem článek jako vlastní bilanci toho, co jsem s látkovkami zažila. (Ani jsem nevěděla, jak je to kontroverzní téma, jsem na maminkovskejch netech nová.) Byla jsem totiž do nich děsně nadšená, a teď objevuju věci, které mi život komplikujou… A doufala jsem, že mi třeba někdo poradí ;)

Dozvěděla jsem se ale jen to, že proti zápachu pomáhá balkón, nebo že ostatním pleny nesmrdí. Mně smrdí tak, že když mám koš u přebalováku v ložnici, tak s tím nedokážu spát, a i z koupelny mě to otravuje. (Netušila jsem, že mám tak citlivej nos ;) )

A taky jsem se od některejch látkařek dozvěděla, že bez balkónu a ve 2+1 by do toho nešly, což je obojí náš případ ;) Ale zatím ještě neházím flintu do žita, jen dám malé pauzu a uvidím, jak budeme obě ty pleny snášet při dalším pokusu (třeba za týden).

Ale každopádně děkuju za všechny reakce, je to pro mě poučné :))

 
elfans
Kelišová 5254 příspěvků 03.01.12 16:25

já taky bydlím v 2+1,balkón taky nemáme. kýbl mám v koupelně ve skříňce. Zkus tam kápnout pár kapiček levandulového olejíčku (nebo jakýhokoli aroma olejíčku). Myslím, že s látkou je to stejné jako s jednorázovkou, chce to zkoušet co sedne a co ne.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama