Až moc tiché Vánoce 2020

Pro někoho jsou advent a Vánoce o scházení rodiny, pro někoho o pečení cukroví nebo zútulňování domácnosti pro takovou tu (před)vánoční pohodu. Někdo splašeně pobíhá po nákupáku. Já jsem zpěvačka.

Až moc tiché Vánoce 2020

Když říkám zpěvačka, tak se nechci ani chvástat, ani upejpat. Nepředstavujte si pod tím nějaký extra úspěch. Mám prostě takový milý koníček či vedlejšák, kdy se mi konečně povedlo, že si každý rok zazpívám nějakou tu skladbičku za doprovodu varhan, orchestru, klavíru, sboru, užiju si atmosféru štědrovečerní Rybovky. I když miluju Bacha nebo Handela a další vánoční klasiky, zazpívám si klidně i lidovou koledu…

Na začátek pár faktů o Vánocích, které určitě mnohé z vás slyšely, ale přesto mi přijde dobré je zopakovat:

Adventní písně

Pro toho, kdo chodí do kostela to nebude žádná novinka, ale v adventu se podle tradice (křesťanské) koledy vůbec nezpívají a nemají zpívat. Zpívá se takový opak koled - mnohem tišší, méně veselé, ale přesto krásné adventní písně. Většinou je jejich námětem Adam a Eva, Panna Maria a zvěstování, nebo prosba nebes, aby dala rosu. Ze starého „Rosu dejte nebesa shůry“ pochází také pojmenování „roráty“.

Jde vlastně spíš o přípravu na narození Ježíška, takovou osobní kontemplaci, hledání světla uvnitř sebe sama, které pak rozsvítíme spolu se svíčkou (každou neděli na adventním věnci).

Problém je, že tyhle písně nejsou na rozdíl od koled moc provařené, takže jich v obecném povědomí moc nebude. Určitě si ale s dětmi rádi alespoň zazpíváte jednu takovou - „Byla cesta, byla ušlapaná“.

Koledy a pastorely

Koledy jsou naopak mnohem veselejší záležitost a tradice našim předkům velela na ně počkat do půlnoci o Štědrém dni. Pak teprve se mohlo zpívat vesele o narození Ježíška, pastýřích, kterým zvěstoval Anděl tu radostnou událost, třech králích, oslíčkách, Josefovi, jak kolébá atd. Do ranku s koledami spadá i pastýřská mše „Rybovka“, tedy Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby.

Vraťte mi Rybovku!

No a to je ten důvod, proč jsem letos tak otrávená. I když bych snad nezpívala vůbec nikde, určitě bych si užila tradiční štědrovečerní Rybovku u nás v kostele a pak znova na Boží hod. A znova s přáteli.

Některé muzikanty svou jednoduchostí prý uráží, ale to kouzlo, když se sejdou hráči a zpěváci, někteří i profíci, jiní nedrželi nástroj v rukou klidně celý rok. a najednou všichni společně vyloví z paměti skoro hodinu hudby bez zkoušek, bez přípravy a s nadšením…

Úprk do kostela

Tyhle Vánoce jsem si plánovala užít. Jsem ve 3. trimestru s prvním miminkem a bůhví kdy se zas dostanu k nějakému zkoušení a zpívání :-). Nakonec trochu nostalgicky zírám do kalendáře, kde mi expirují minimálně půl roku dopředu domluvené a celkem nedávno zrušené koncerty.

Protože ale miluju zpívání a bude mi opravdu chybět, přišla jsem na to, že mohu aspoň v prázdném kostele s pár hudebníky doprovázet adventní a vánoční mše z kúru. Lidé sice nemají příliš živý zážitek z kostela, ale poslechnou si nás v on-line přenosu a ohlasy jsou milé a potěšené <3. Tak snad se nám přeci jen podařilo urvat si pro sebe trochu té adventní kontemplace a vánoční pohody.

A samozřejmě s muzicírováním u stromku se loučit nemusím!

Komu z vás to letos bude také tak chybět jako mně? Ať už jako muzikantům, nebo jako posluchačům? Jak si to letos vynahradíte? A co Rybovka? Bude vám chybět, nebo jste ji už měli plné uši? :)

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek

Odesílám...