Bez vody není život

Ostatní

Bydlím v malé vesničce na hranicích Jihomoravského kraje a Vysočiny. Před 5 lety jsme tu s mužem postavili pěkný dům a v něm žijeme spokojeně jako 5členná rodina. Máme se rádi, co chtít víc? Vodu? Jak prosté přání...

Dnes ráno, když jsem vstala, už mě ani nepřekvapilo, že pro většinu tak samozřejmá věc, jakou je tekoucí voda z kohoutku, opět nefunguje. Proč by měla? Posledních pár měsíců je to naprosto běžná praxe. Naposledy nám tekla voda v úterý odpoledne, dnes je pátek. Pokud si člověk nepřivstane, tak na 4–5 hodinu ranní nemá šanci si ráno ani vyčistit zuby. O večerní sprše si můžu nechat jenom zdát, pokud můžu upocená a špinavá usnout :-(

Jak je to možné? V obecním vodojemu, ze kterého bereme vodu, prostě voda není. Může za to sucho, které tu panuje (i přesto, že všude v republice prší, padají kroupy, a jsou nesnesitelné bouřky, tady včera spadlo doslova 10 kapek a ještě do plného sluníčka). Ale může za to i rostoucí počet obyvatel naší pidi obce. V poslední době se sem přistěhovalo cca 40 nových lidí, tj. skoro 10 nových domů. Na obecní vodovod je to prostě moc a nestačí se prostě doplňovat, denní přítok je prý 18 kubíků a spotřeba 27. Takže voda logicky není.

Obec se prý snaží situaci řešit, ale zdá se mi, že už to trvá nějak dlouho. První zásadnější problémy s vodou byli o Vánocích. Na Štědrý den jsem prostě vařila z PET flašek, protože z kohoutku netekla ani kapka. Situace trvala celé svátky, až do nového roku, a pravidelně se opakuje minimálně každý víkend, svátek, prázdniny, kdy lidé nejdou do práce, a tudíž spotřebovávají vodu celý den. Pramen už je ale natolik zdecimovaný, že problém je i ve všední den.

První nový vrt se dělal v únoru, bohužel bez vody, druhý vrt dělali teď v dubnu. Voda je v hloubce 80 m voda a podle starostky máme vydržet na rozbory a během 3 týdnů, pokud bude voda OK, budou přepojovat a voda bude… hmmm, zajímavý slib. Z jiného velmi dobře informovaného zdroje vím, že k vrtu není přivedená elektřina, ani jiné potřebné „zázemí“, takže nemám prý počítat s přepojením dřív jak za půl roku.

Obec to akutně řeší tak, že vodojem zaváží vodou z kašny (taky je tam málo vody, přepojit na ni se nejde), takže dobrovolní hasiči pendlují mezi kašnou a vodojem a cisternou a naváží vodu. To je ale k ničemu, museli by jezdit pořád a voda by došla i v kašně. Minulý týden začali navážet vodu z města, obr cisternami, bylo to fajn, ale bohužel krátkodobé a velmi! drahé řešení.

Proč píši tenhle deníček? Spousta mamin se tu ptá, jak se dá dlouhodobě přežít v domě bez vody, se třemi dětma, mužem, obr zahradou. Přežít se dá, ale k žití to moc není. Voda z kohoutku nám většinou teče maximálně do 8. hodiny ranní, a to nesmí být víkend nebo tak. Takže ráno se musí honem napustit (nakapat, proud se čekat nedá) do kýblů, aby bylo čím spláchnout wc (které tedy opravdu nevoní :-( ) Také do PETek napustit vodu na vaření, na pití bohužel musíme kupovat, voda z kohoutku pitná není (po převaření snad, ale kdo by chtěl pít vodu co „čistí“ trubky, je nažloutlá a smrdí). Občas se stihnu i osprchnout, aspoň podvozek, děti mají smůlu, ty koupu většinou večer v lavoru, nebo v okamžiku, kdy navezou vodu, tak jdou bez ohledu na denní dobu hned do vany.

Ráno okolo 5. hodiny, než jde manžel do práce, pouští myčku, pračku. Na zalívání zahrady máme naštěstí odpadní vodu z jímky, neb náš dům má čističku odpadních vod a na zalévání můžeme používat tu, nicméně jahody, zeleninu tím rozhodně zalévat nejde, takže toto živoří a čeká na déšť, který prostě nepřichází.

Když se naveze voda a začne téct, je to „radost“, jj, mám radost, že voda teče, ale protože vím, že je to velice krátkodobé, tak musím hned vytřít celý dům a že se třemi dětmi zatraceně potřeba poumývat alespoň umyvadla a záchody, no v den kdy navezou, mám prostě galeje, abych se pak zas několik dní „válela“, bo bez vody se prostě uklízet nedá.

V únoru jsem to schválně značila, z 29 dnů nám tekla celý den voda z kohoutku jen asi 10 dní a rozhodně ne v kuse! Je to zmatené a dlouhé, moc se omlouvám, ale ono to stručně napsat nejde. Nečekám, že mi tu budete radit, jak z toho ven, vážně to jednoduché není. Odstěhovat se nechceme, vlastní studnu mít nemůžeme. Jediné, co můžeme, je čekat a neustále otravovat zastupitelstvo, ať s tím něco udělá.

Blbé je i to, že se bohužel jedná jen o náš konec obce, neb jsme na kopci, a když je té vody málo, tak to sem tlak nevytlačí. Dole v dědině sice poznají, že jim voda teče málo, ale nějak je nepálí, že pokud jim málo, tak nám už většinou vůbec. Takže vodou vesele plýtvají dál, zalévají si zahrádky, napouští bazény a my tu žijeme jako ve středověku.

Prostě jsem se potřebovala vypsat. Kéž by byl nový vrt ok a brzy ho přepojili.

Bez vody prostě není život…

Hodnotilo 8 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 05.05.12 09:21

8o no mě by snad seklo 8o :cert:
Jaktože s tím nikdo pořádně nic nedělá? vždyt takhle se fakt nedá žít natož s dětmi 8o :cert: :cert: :cert:

 
marky070809
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 05.05.12 09:22

Ahoj, chápu Tě, že v dnešní době si přijdeš jako ve středověku. V zemích třetího světa je to zcela běžné a mnohem horší. Nikdo s tím roky nic nedělá. my máme alespoň ty PET láhve s vodou. Člevěk musí být rád i za to málo co má- protože bude hůř.

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 05.05.12 09:27

Ty jo, to je mazec. Si tuhle situaci vůbec nedovedu představit a popravdě řečeno, v životě by mě nenapadlo, že v dnešní době se může něco takovýho dít 8o My jsme koupili domek před Vánoci a máme tu vlastní studnu, kde jsou vždycky min. 2-3 metry vody, podle předch. majitelů i v nejšílenějších parnech.. No, teď jsem si prostě uvědomila, že mít vodu je vlastně docela štěstí… Držte se a ať se s tím co nejdřív něco provede, protože tohle by mě teda fakt nebavilo :-/

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 05.05.12 09:28

Marky, je to tam určitě horší, ale jsou na to zvyklí a když se „nekoupou/nepi­jí/nezalévají“ oni, tak ani ti z druhé strany vesnice. Navíc, je to hnusný napsat, ale jsou na to už prostě zvyklí 8o

 
marky070809
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 05.05.12 09:35

seizdra- vím jak to myslíš :) Nechtěla jsem tím napsat, že autorku nelituji. člověk si zvykne Bohu žel na vše- je nucen :(

 
sophinka  05.05.12 09:37

jé v naší pidi obci to tak je celé roky. nejhorší je léto ,když přijedou lidi z města na prázdniny čímž se počet obyvatel zdvojnásobí. Loni se konečně dodělal nový vrt a o hodně se to zlepšilo i když někdy se ještě stane ,že překvapí netekoucí voda. Přeji hodně pevné nervy

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 05.05.12 09:42

Jasný no… Člověk si zvykne i na osinu v ři… Však to znáš… Je to ale stejně šílenost, být bez vody.. Nepředstavitelný, že bych si třeba teď, než pojedu do města, nešla umýt vlasy 8o Autorku obdivuju, já bych to nedala, nebo určitě ne s takovým nadhledem. Prostě ne.. :hug:

 
Rafuska
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 05.05.12 10:15

Tak tohle jsem měla ještě, když jsem bydlela s rodiči. Sice je vlastní studna, ale poslední v řadě. Nad ní je spousta chat a v létě, o víkendech a svátcích oni plýtvali a my jsme měli tak tak na pití a vaření. Táta teď bydlí sám a už je zvyklý vodou šetřit, takže to jakž takž jde.
Moc přeju, A´t se to brzo spraví…
 R.

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 05.05.12 11:45

Hm, nic příjemného… pohrozit zastupitelům ve stylu Bohumila Stejskala „ty pudeš, tebe vymňénim“ by se asi minulo účinkem. Takže jsou bohužel jen tři možnosti - buď to strpět nebo jim naservírovat až pod nos projektovou dokumentaci k přivaděči pitné vody odjinud (no věnovat tomu čas a vlastní peníze, no nevím nevím…) nebo jít do voleb a ony zastupitele vystřídat. Mimochodem, pitná voda z vrtu (když hladina spodní vody kvůli suchu kolísá) je taky vyhánění čerta ďáblem… No nemá to podle mě hlavu ani patu. Řešením by byla voda z velkého povrchového zdroje. Půlka Hodonínska bere vodu z Koryčanské přehrady (to je okres Kroměříž). Brno bere vodu z Březové nad Svitavou..... No myslím, že uvažovat tímhle směrem by bylo řešení i u vás.

 
Vydřice  05.05.12 11:46

Laci preju at ten velice dobre informovany zdroj je jen velice pesimisticky zdroj a vrt pujde pripojit brzy :hug: Na tyden si to dokazu predstavit, takovy tabor, ale furt dokola? Ses silna, me uz by zavreli :oops: :hug:

 
marhulka13
Kecalka 167 příspěvků 05.05.12 12:08

no my sme na tom rovnako len s tym rozdielom, ze byvame na Slovensku. Mame studňovú vodu, dali sme ju prekontrolovať spolu s obecnou a vyšli na ňu výborné výsledky. Lenže teraz sú tu tiež hrozné suchá a v studni málo vody, takže puimpujeme vonku vodu do 50 litrovych nádob a odtial mame vodu. Ked sme sa pytali na obecnu vodu, tej je tiez malo. takze treba len cakat na zazrak. mame 15 mesacneho syna a tak je to kazdodenný kolotoc prevárania vody. :cert: :cert:

 
Hodaka  05.05.12 12:26

Laci je to šílený, snad ten vrt pomůže, a hlavně sebou obec mrskne, aby voda tekla brzo.Než bude nový vrt, přenechávám ti svůj titul :hug:

 
Kapřík90
Závislačka 3089 příspěvků 05.05.12 12:30

to je hrozné bez vody to opravdu nejde používá se na vše :roll:

 
Petorka
Závislačka 2787 příspěvků 05.05.12 12:34

No teda…to je situace, kterou rozhodně nezávidím! Držím palce, aby se to konečně začlo pořádně hýbat k čisté, proudem tekoucí vodě! Jako zastupitel, bych bojovala za to, aby byl přísný zákaz zalénání zahrady, napouštění bazenů apod. z vody, která pro některé obyvatele je tak vzácná! Taky bych bojovala za to, aby se do vyřešení situace nepřistěhovávali noví obyvatelé. Snad i vaši zastupitelé budou bojovat!

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 05.05.12 12:46

Petorka: mám čistě technickou otázku: jak chceš někomu zakázat, aby se přistěhoval? Tady nejsme v Severní Koreji nebo v Moskvě. (Píšu to jen pro uvědomění si, jakého tématu se toto týká.)

 
ANEBjája
Závislačka 4275 příspěvků 05.05.12 13:08

jen pro zajímavost - můžu vědět kdeže konkrétně žiješ? já jsem přímo z tišnova a dost jsi mě vyděsila, než jsem se dočetla k „rozměrům“ obce, kdy mi došlo, že jsi z nějaké z dědinek kolem. jinak - šílenost, nezávidím ti (ale to nikdo) a držím palce, ať to co nejdřív dobře dopadne :hug:

 
jonatanka
Závislačka 2925 příspěvků 05.05.12 13:13

Lacko no to je děs. Nám netekla voda přes noc, byla nějaká havárie, pustili to až další den dopoledne kolem 11 hodiny. Byla jsem na mrtvici, neměli jsme zásoby, balenou vodu nekupujeme, takže se nedalo spláchnout, umýt ruce apod. A to bylo fakt zhruba 12 hodin, u vás to musí být peklo. Doufám, že to brzy vaši zastupitelé vyřeší.

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 05.05.12 14:26

No ty kráááso. A co zastupitelé? Ještě nevisej za koule v průvanu??? :pocitac:

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 05.05.12 14:27

@Jura007 to přece mohou udělat zastupitelé tím, že neschválí územní rozhodnutí, kde se plánuje s další výstavbou.

 
kozisek
Hvězda diskuse 35537 příspěvků 05.05.12 17:45

Nezbývá než doufat, že ten nový vrt pomůže, i když za dlouho. :hug: :hug: :hug: Otravuje vás to už pěkně dlouho, ale jestli dole ve vesnici lidi vodu mají, tak vás holt není hodně, aby se pracovalo rychleji :cert: :cert:

 
Alenaxxxx  05.05.12 21:19

Tak to je nelehká situace, my jsme to měli tak trochu podobné na chalupě, ale tam jsme to brali sportovně: za parných letních dní ve studni nic nebylo, ale vždy šlo nabrat z nedalekého potůčku. Voda se recyklovala: tzn. nejdříve se umýt, pak toutéž vodou vytřít podlahu a nakonec s ní splachovat záchod.
Snad co by Vás mohlo částečně zachránit chytat veškerou dešťovku do velké jímky a pak tu vodu používat.

 
MegK
Kelišová 7106 příspěvků 06.05.12 12:46

Lacenko přeju pevné nervy :hug: :hug: :hug: :hug:
(víc se bohužel dělat nedá)

 
Pesee23
Závislačka 3826 příspěvků 06.05.12 18:51

Ahoj. Přeji hodně síly!! Bude líp!! Přesně vím o čem píšeš. Ono ani vlastní studna není výhra!!!! Minulý rok byl velmi suchý. Také jsme byli bez vody. Byli jsme bez vody od půlky prosince skoro do konce ledna. Jenže mi bez ní byli úplně. V té době byly našemu malému necelé 2 měsíce. Byl strašně blicí dítě. Denně jsem v kýblech nanosila cca 50-70 litrů vody, když se malý poblindil, tak jak to dokázal, tak jsem ho omývala tou studenou vodou. Bohužel v naší obci vodovod není. Všichni jedeme na studny. Ob den jsem jezdila k tchánovi prát, vykoupat sebe, malého. Dost často taky k mamce, což je skoro 50km a nebo jsem s prosíkem došla k sousedce. byli to šílené dny. Vánoce, silvestr… Vše bez vody. A ani teď to není slavné. Ano prší, ale i tak na tlaku vody vidím, že jí není moc… Ale bude líp!!! Vydržte!!!! Mně když už konečně začala voda téct, tak se mi ucpaly odpady a po koupelně plavali ho.na. Bylo to V 7 večer. Volala jsem havarijku… Už nepřijeli. Tma, nic by neviděli. Takže jsme čekali do druhého dne do odpoledne, bylo to snad ještě horší než bez té vody! Ale už je to taky ok. Takže posílám hodně síly. Drž se!!! :hug:

 
šóšannáh
Kelišová 5799 příspěvků 07.05.12 13:48

jejda Laci to je hrůza :hug: přeji, ať se to dá co nejdříve dopořádku :) mě to připomíná- podobný problém máme i my, ale s elektrikou, již 6 let máme zaplacenou přípojku a stále se nic neděje, jsme provizorně připojeni na sloup(nacpali jsme do toho spoustu peněz navíc a když byly mrazy, tak jsme byli i bez proudu :zed: ) na který nás připojit prý nemohou, bo by vesnice spadla. Vtip je v tom, že letos se tu přistavěly dva nové domy a ejhle tento týden je připojily na ten sloup, na který my připojeni být nemůžem :nevim: prostě Kocourkov hadr a my čekáme dále, až se milostivě uráčí a přivedou nám elektriku z jiného zdroje :pocitac: :pocitac: bohužel stěžovat si můžem akorát na kopci :zed: pevné nervy :hug:

 
katkatel
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 07.05.12 21:55

No to s Tebou soucitim, vim jake to je, zazili jsme neco podobneho. U nas jedem na studny, protoze jakysi vodovod okolo jde, ale obec nechce slyset o tom, ze by se pripojila (vsichni radni maji vody dost ze. Studna vyschla jak byly ty sucha. Byli jsme docela zoufali. Ale nastesti jsme dali dokupy prostredky na novou studnu a tech par mesicu nez se to povedlo byl muj muz „agent s pitnou vodou“ jak se mu posmivali vsichni. Vozil co tri dny takovou tu velkou kubikovou nadrz, kterou nacerpal ve meste u nekoho, kdo ma vodovod, dovezl a precerpal do nasi studny, abychom mohli prat, sprchovat se a splachovat. No a nez nas to tak napadlo, resili jsme to barelama, petkama, spalchovani vodou z potoka a koupani na krytem bazene cca 15 km. Byla jsem zrovna po operaci, takze jsme se fakt jen osprchovali a jeli zas domu. Nastesti vrtana studna vysla dobre, teda rozbor jeste nemame, ale uzitkove vody minimalne je dost i na zalevani. Vazim si vody a pohodli, ktere diky ni mame. Drzim palce at to taky vyresite. :kytka:

 
MeloryNox
Kelišová 5615 příspěvků 08.05.12 21:30

8o :-O
Mě by vomyli…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama