Bezmoc, nebo naděje?

Deníček o horské dráze mezi bezmocí a nadějí, o tom, jak i vlivem nepřízně nezapomínám se nevzdávat.

*

Sedím u ranní kávy a pozoruji svého téměř dvouletého syna, jak už asi po desáté zkouší setrvačník u autíčka, kola se neustále otáčejí, syn je sleduje a u toho si pobrukuje své brrrm. Podívám se na hodiny, jak dlouho tento jeho ranní rituál trvá – asi 17 minut, v kuse. Zavolám na něj, zvedne hlavu, udělá mým směrem znovu brrmmm a dál se věnuje autíčku. Přemýšlím, kde jsem udělala chybu, zda těch několik paralenů v době, kdy jsem očekávala menzes, nebo mé velké hobby ruční práce mohou za to, že syn se narodil asi o 3 týdny dříve, že stále nemluví, že vše, co jsem ho do roku naučila, jako mávnutím kouzelného proutku zapomněl, ten pocit bezmoci, když dítě brečí, řve a vy nevíte, co potřebuje. A ty pohledy ostatních lidí, kteří nic o hodinách a hodinách nácviku základních věcí neví. To vše mě dokáže hodit do pocitu bezmoci.

Syn se narodil ve 37.tt při spontánním porodu, asi týden mi odcházela plodová voda, nicméně pořád se obnovovala, nepraskla ještě tzv. přední, takže se porod nevyvolával. Přesně si pamatuji ten moment, kdy jsem manželovi pyšně a nadšeně ukazovala hlavičku uháčkované kočičky, když vtom jsem ucítila v kalhotkách mokro. Tehdy jsem se začala bát, tušit, že nebude vše tak, jak bych si přála, jak bylo u prvního termínového syna.

Syn mě ovšem prvně překvapil, v porodnici pil nejvíce z celého oddělení, pouštěli nás po 3 dnech z porodnice s plnou porodní váhou – 2 450 gramů. Během dvou měsíců svou váhu zdvojnásobil, předvedl mi první úsměv, zvednutí hlavičky. V 5 měsících se překulil na obě strany, v 10 měsících si prvně sednul, popolezl, nadšeně se mnou tleskal paci, paci, ukazoval, jak je velký a znakoval já chci ještě… a pak najednou NIC.

První náznak, že něco není v pořádku, jsem pocítila po sfouknutí jeho první svíčky. Tátovi vždy ráno zamával, po jeho příchodu z práce zase s výkřikem „Táta!“ přivítal. Najednou měl v očích zvláštní výraz, odmítal se mi dívat do očí, úsměv jen, když jsem ho polechtala. Paci, paci, jeho oblíbenou hru, přestal vnímat a chodit začal až v 16 měsících. I nyní, v jeho téměř 2 letech, má stále vrávoravou chůzi.

Začala jsem tedy hledat, bádat, co udělat pro to, abych syna znovu nastartovala. Od přírody jsem bojovnice a odmítala jsem se smířit s tím, že on to dožene, je přece předčasně narozený, nebo moc na něj spěcháte. Věděla jsem, jaký potenciál v sobě měl. Přidala jsem se do několika skupinek na Facebooku, kontaktovala dětskou psycholožku, jejíž návštěva nás kvůli dlouhým čekacím lhůtám teprve čeká, po večerech jsem projížděla různé metody, které bych mohla na syna aplikovat. Postupně jsem zjišťovala, co smysl má, kde se chytá, co je naprosto zbytečné. Přišla jsem na to, že klasické přines… ukaž… dej absolutně nechápe, že více rozumí, když mu jeho věc popíšu, přiblížím, a v ten moment se na mě i podívá.

Bohužel manžel nese genetickou zátěž jménem Aspergerův syndrom. Jeho bratr tuto diagnozu má a je to na něm znát. Jelikož je náš druhý syn víc na manžela, nejen fyzicky, podobný, ale má i jeho povahu, obávala jsem se, že se podobná nemoc bude u syna diagnostikovat. V rozporu s AS je ovšem to, že syn je extrémně kontaktní dítě.

A co já? Poté, co jsem si připustila, že mám dítě, které potřebuje mnohahodinové denní stimulování, není běžným dítětem a jeho mozek pracuje jinak, jsem se z toho složila. Dva dny jsem v tichosti, když manžel odešel do práce a starší syn do školky, brečela. Zároveň jsem se ovšem zařekla, že nedopustím, aby se syn ještě víc do sebe propadl, že se pokusím najít jeho tlačítko ON a vrátit ho mezi nás.

Cvičíme spolu skoro měsíc. Syn se mi dívá víc do očí, řekl už ham a mama, má rád kočičky (čiči) a já se už neužírám tím, že jsem špatná matka. Oproti ostatním dětem je asi půl roku dozadu, je to znát a já se budu snažit o to, aby to dohnal. Každou neděli si dělám týdenní plán, co nás čeká, dvakrát týdně pilujeme motoriku díky cvičení, už vím, že se mu líbí okénkové knížky a vkládačky. Mluvení u něj stimuluji hrou na jukanou, kde si přes sebe přehazuju deku a on ji ze mě strhává. Vše je víceméně samostatné hledání, protože terapie jsou drahé, psycholožka ještě za dlouho. Dokážete si představit tu radost, když syn na mě poprvé ukázal?

Říká se, že děti s čapím zobnutím, jsou výjimečné. Možná mám takového doma, uvidíme.

Děkuji vám všem za přečtení deníčku, potřebovala jsem se vypovídat. Anonymitu jsem nevolila z toho důvodu, že, když mi někdo bude chtít napsat, budu jen ráda. V mém okolí nemám žádnou matku, která by řešila dítě s „asi PAS“.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
441
14.3.19 06:46

Dobrý den, první, co mě u čtení napadlo je, jestli to nesouvisí s očkováním. Můj syn je taky narozen ve 37.tt a naštěstí žádné problémy nemá. Je mi ale divné, že by se začal ve vývoji opožďovat až skoro v roce. Jste statečná a věnujete se mu, takže to určitě překonáte. Jakákoli porucha autistického spektra je náročná hlavně pro rodinu takového dítěte, ale na druhou stranu jsou to děti výjimečné a mají dar.
Přeji vám mnoho štěstí a hlavně zdraví.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3472
14.3.19 07:52

@Lenis87 Další vyvolavatelka paniky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3472
14.3.19 07:55

A co na to říká pediatr? Na neurologii jste to nekonzultovali? Držím palce, ať to syn všechno dožene a hlavně ať je šťastný, protoze na tom hlavně záleží. Ale myslím, že vzhledem k tomu jaká jste pecující bojovnice, lepší mámu si vybrat nemohl :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3484
14.3.19 08:04

@Lenis87 Napadlo mě to samé :think:

Držím Vám moc palce :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 08:06

@sediza

Dobry den,moc dekuji za podporu. Spoustecem byl test MCHAT v 19m,kde dosahl asi 12 bodu. Vim,ze tento test vychazi rad falesne pozitivne a mam ho brat s rezervou,ale i presto jsem syna radeji obj k psycholozce. Jsem s ni domluvena,ze si promluvime i o neurologii (je hned vedle). Pediatr ma volny pristup a dostala jsem od nej jen B6 na podporu vyvoje…

 • Zmínit
 • Nahlásit
14.3.19 08:06

@sediza hele sorry ale ockovani me taky napadlo. A to jsem ockujici matka. Ockuji tak jak rekne doktorka. Ale holt v nekterych detech se to popere. Ale spis to bude ten dedicny Asperger :-(

Příspěvek upraven 14.03.19 v 08:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 08:08

@Lenis87

Po ockovani nemel nikdy ani zvysenou teplotu. Zacali jsme ockovat az v jeho pul roce, na podzim jsem nechtela ockovat kvuli chripkam a nemocem v okoli. Uprumne,taky jsem nad tim uvazovala,ale, to bych s tim stejne uz nic neudelala, protoze by to zpusobilo nevratne zmeny a syn zase tak „porouchany“ neni. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 08:10

@Citronkalekninka

Kez by. S tim bych uz dokazala nejak pracovat,nema vztekave afekty jako mel svagr. Teda zatim,jeste se ledaccos muze projevit casem. Ale vrta mi hlavou,ze syn je tak utuleny,umazleny, moc kontaktni…

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
14.3.19 08:14

Tu neurologii bych nechala vyšetřit co nejdříve, zadanku nepotřebujete.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17
14.3.19 08:18
 • Zmínit
 • Nahlásit
441
14.3.19 08:32

Teda děvčata, vy jste jak vosí hnízdo. Moje děti jsou normálně očkované a rozhodně netvrdím, že očkování plošně způsobuje problémy. Že ale může rozjet problémy u dětí, které mají předem danou nějakou genetickou zátěž, případně se u nich sejde více dispozic, to nevyvrátila žádná studie.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
14.3.19 08:47

taky mě napadla souvislost s očkováním, ač vím o studii, ze které jasně vyplývá, že očkování nezpůsobuje autismus. mám ale osobní zkušenost - druhá dcera se vyvíjela úplně v pohodě, má o rok starší sestru, která jí svým způsobem táhne ve vývoji i dopředu, navíc jsem měla srovnání - žvatlat začala dřív, mluvit první slova taky, motoriku měla v pořádku, začala později chodit kvůli třmínkům na kyčle, ale jakmile jí je sundali, během cca tří měsíců se to srovnalo. všechno se změnilo po očkování MMR - ta souvislost byla evidentní, jinak byla úplně zdravá, neměla žádný úraz, v rodině se nestalo nic, co by jí mohlo nějak ovlivnit. měla po něm velký problém s motorikou - do té doby měla možná jednou odřené koleno, ale cca 14 dní po očkování začala neustále padat, další odřeniny neměla každý den jen proto, že měla kolena neustále oblepený náplastí, rozseklý ret, musela jsem jí neustále hlídat, byla vzteklá, nedalo se s ní vyjít. to trvalo asi měsíc, pak se to postupně srovnalo. a na nějakého minimálně půl roku přestala mluvit, resp. rozvíjet to, co uměla. do školky ve 3 letech šla s tím, že za ní mluvila ségra, protože jí nebylo prakticky rozumět. bylo to nepříjemné období, ale dobře to dopadlo - během následujících 3 let se to srovnalo tak, že nakonec šla dokonce do školy s požehnáním PPP dřív (je říjnová, šla v září před 6. narozeninami) a školu zvládá v pohodě.
(anonymně - zdravotní stav dcery)
Zuzana

 • Nahlásit
466
14.3.19 08:52

Ahoj, nechcete požádat o podporu Dobrého Anděla? Trocha finanční výpomoci na rehabilitace by mohla pomoci. Držte se

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 09:34

@Tichošlápek

Dekuji, asi to zkusim ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 09:52

Mám právě taky srovnání se starším synem. Kluci jsou od sebe 20 měsíců, první syn taky moc nemluvil, ale zase byl motoricky a je velmi šikovný, mladší syn vázne i v motorice - často zakopává, prý motorika souvisí s řečí,takže to by i tak sedělo. že starší syn moc nemluví, jsem moc neřešila, brzo chodil, lezl, a tak měl navíc zase jinde. Navíc kolem 18.m se rozmluvil už hezky…

 • Zmínit
 • Nahlásit
5600
14.3.19 10:14

Me by trosku znepokojilo to zapominani, to co jiz umel neumi. ( mukopolysacharidoza) Takze bych neotalela a sla na genetiku.

Příspěvek upraven 14.03.19 v 10:16

 • Zmínit
 • Nahlásit
3259
14.3.19 10:35

Když byly děti malé, tak nám vedle domu otevřeli herničku pro autistické děti, do které mohly chodit všechny děti. Bavila jsem se tam s rodiči dětí s autismem a 2 na sobě nezávisle mi řekli, že se lidi mylně domnívají, že tyto děti nejsou mazlivé a kontaktní. Takže ani udětí s Aspergerem se ta mazlivost nevylučuje.

Asi to není to, co jsi chtěla slyšet. Ať má tvůj syn jenom nějakou vývojovu dysfázi nebo cokoliv jiného. Důležitá je pro něj tvá láska a péče a z tvého deníčku je vidět, že bojuješ. Přeji ti hodně sil a pokroků u syna. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
871
14.3.19 10:51

ahoj, skoro jak kdybych to psala ja, ale u nas se zacal syn menit kolem 2 let. v 18
mesicich dotaznik 0 bodu. ted jsou synovi 3,5 let a detska klinicka psycholozka opakovane diagnostikuje vyvojovou dysfazii. pozor mezi PAS a VD je tenka hranice a diky naruseni porozumeni se dite jevi jako PAS. jen zkuseny diagnostik umi rozlisit rozdil. drzim palce. asi jsi cetla Prulom v autismu od Kaufmana? terapii OTA a son rise urcite znas. doporucuji. nas se syn lepsi, ale jee to pomalu ve vsechn smerech. doporucuji zacit u klinickeho logopeda. poradi jak trenovat porozumeni. je to tezke…ale je uzasne, jak pak clovek proziva kazdy pokrok. jsou to velkem emoce, dojeti, radost, laska, odmena…
do diskuse o ockovani se nepoustim. znam neockovane deti s PAS. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
237
14.3.19 11:08

Není žádný relevantní výzkum, který by prokázal, že očkování způsobuje autismus a naopak spousta studií, které to vyvracují. Když je predispozice, tak by se porucha stejně projevila, třeba po nemoci atd. Vzhledem ke genetické zátěži tatínka je velká pravděpodobnost, že se jedná o AS. Držím palce, ať malý zlepšuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 11:48

@Teresa.p

KL me nenapadl…pohledam, dekuji. Tento tyden trenuji se synem DEJ, vedu mu rucicku, snazi se, aspon uz neutika, vcera pouzil zamerne mami, kdyz me hledal. Jsou to krucky, nesmim se na to upinat, muze dojit zase k regresi.

Edit: son rise me nadchnul, propojila jsem to k ote, materialy na to vse mam, stavim na tom.

Příspěvek upraven 14.03.19 v 11:49

 • Zmínit
 • Nahlásit
871
14.3.19 12:28

zakladatelko
jeste krome logopeda kontaktuj ranou peci. netreba diagnozy, aby vas meli v peci a cekacky jsou delsi (jak kde, ja jsem z Brna a nejak pul roku jsme cekaly).

 • Zmínit
 • Nahlásit
8651
14.3.19 12:42

Velky obdiv, jsi skvela, ze se malemu takhle venujes, ty cekaci doby u odborniku jsou des bes a musi to byt hroznej napor na psychiku ta nejistota, ale bojujete a makate a malej je taky sikula, to dozene, a i kdyby ne, je zdravej a vas a taky ho urcite tahne starsi braska trosku ne? :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
871
14.3.19 12:43

na fb jsou skupiny-rodice deti s vyvojovou dysfazii, autismus-prakticke informace, autismus-alternativni lecba. doporucuji

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
14.3.19 13:26

Dobrý den, v první řadě přeji hodně síly a vytrvalosti! Už zde bylo řečeno, ale taky doporučuji kontaktovat ranou péči - vyslechnou, poradí a mají zkušenosti, kontakty, pomůcky. Mám podobnou osobní zkušenost týkající se prvního roku života. Syn je tedy teď již starší (6,5 let), narozen po termínu, očkování naprosto bez komplikací, prvních 9 měsíců standardní vývoj a pak stopka. Chodit začal ve 20 měsících, používal pár výrazů, ale spojovat tři slova do věty začal v 5 letech. Od toho 5 roku dozrála snaha spolupracovat (logopedicky, terapeuticky), ale stále je cca 2 roky za vrstevníky (sociálně, motoricky, vyjadřováním, porozuměním). Diagnóza osciluje mezi PAS a VD (potvrzené má obě). Velmi záleží, kam si pro diagnózu jdete (NAUTIS, klin. psycholog). Osobně jsem dg využila snad jen pro získání asistence do MŠ. Veškeré kroky a práci se synem podnikám na základě jeho potřeb a dle informací či zkušeností, které získávám všude možně na internetu :-) Např. ABA terapie, ergoterapie, neurovývojová stimulace, senzorická integrace + samozřejmě logopedie. Raná péče mi pomohla utřídit si myšlenky - vnímám jejich pomoc spíše pro rodiče :-)

 • Nahlásit
1426
14.3.19 14:03

Je mi to moc líto pořád doufam ze jste dítě neockovala , děti s touto dedicnou predispozici se naockuji. Já to zjistila taky až pozdě a taky mám takové dítko doma u druhé už jsem byla informována a malý je úplně v pořádku bohužel děti s predispozici snášejí tyhle věci špatně a stačí málo aby se to v nich vzbudilo.preji hodne sil ❤

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 15:35

@petruska113

Dobry den,ne,syn ma komplet hexu i prvni davku MMR… :think: me tenkrat ani nenapadlo neockovat. Jsem takovy klasik :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 15:36

@Teresa.p

Diky! Nektere neznam,pripojim se.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1426
14.3.19 17:05

@Astyna88 chápu mě to taky nenapadlo ani ve snu pak mi to jedna hodná paní neurolozka řekla mezi 4ma očima sice uz bylo pozde ale to ona me upozornila .nesmí se o tom mluvit pac by to bylo urazeni vědy ale řekla mi rovnou že takových případů už viděla bohužel že děti které mají predispozici by neměly být očkování ale ne každý pediatr je zodpovědný aby se podle toho řídil. Já na podruhé už byla chytrejsi a dopadlo to výborně kdyby se v budoucnu mělo něco spustit chci mít čistě svědomí že jsem nezničila život i druhému dítěti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
185
14.3.19 18:30

Jsi skvělá máma se skvělým prístupem! Syn si uměl vybrat, komu se narodit :srdce: . Je ale zarazejici, ze neni k dispozici detska psycholozka driv, nejsou terapie… vzdyt je to tak dulezite. A ne kazdy rodic by byl takto aktivni, jak na tom asi jsou jine podobne děti?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2863
14.3.19 18:39

@Lenis87 autismus a očkování je asi 1000× vyvrácený mýtus a už je to tu zase :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 18:42

@NInaL.

A to jsem jeste mela stesti s tou psycholozkou, puvodne me uz nechtela vzit. :roll: na osmou pry nikdo jezdit nechce,tak mela volno. :mrgreen: maji v peci pacienty mnohdy az do dospelosti.

Terapie jsou,ale stoji radove desitek tisic rocne, kdyz jsem to pocitala,tak by to vyslo asi na 55 tisic rocne prumerne. Mohli jsme se zucastnit bezplatne vyzkumu,ale jelikoz syn uz ma v mchat testu klesajici tendenci bodu,dali prednost vaznejsim pripadum. Coz chapu.

Mnoho materialu a doporuceni mam ze skupin, lze toho dost pohledat, jen to chce proste roztridit,neco mi nesedlo povahou vedeni metody, neco zase syn zvlada,tak by ho to neposunulo dal…

 • Zmínit
 • Nahlásit
4049
14.3.19 19:44

@Veveří Souhlasím. Bohužel na tyto dezinformace a desinterpretace doplácejí jiné děti. O tom jsem mnohokrát mluvila s imunoložkou ve FN Motol. Děti, které mají k něčemu predispozici, onemocní dříve nebo později i bez očkování.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 20:00

@Demi

Ja si to myslim take. Proste jak je neco dano,tak to v tele ciha…starsi je zdravy,cily 3lety kluk,kteremu bylo od prirody velmi dano v mnoha ohledech. Na me je,aby ten mladsi nemel pocit menecennosti. Manzel s tim trpelivost nema,takze je to na me. Dnes syn chodil a porad stridal gaga a dejiii (asi jak ho ucim dej), ja mam z toho vzdy takovou radost. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2863
14.3.19 20:30

@Demi zrovna nedávno jsem slyšela v pořadu s Jílkovou, jak to vysvětloval lékař…zrovna když se očkuje MMR, kryje se to s obdobím, kdy se začíná poprvé projevovat PAS. Je to smutné. Sama mám dítě s ADHD, je to miláček, zvládáme to celkem dobře :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
14.3.19 21:16

@Veveří

Starsi syn je taky mic akcni. Ja sama mam podobnou neposednou povahu,takze mi nikdy neprislo,ze je zvlastni taky. To,ze neprectu dlouhy odstavec, nemuzu delat jednu vec a veci musi mit rad a byt na svem miste,jsem brala jako normalni vec :lol: syn je pedant a puntickar po me. Uz ma i ty moje hlasky :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7
14.3.19 22:16

Dobry vecer,mame to trochu podobne.Ja na to prisla ve dviu a 4 mesicich,resp.resila.Ale byla jsem oznacena za citlivku a narocnou matku.O rok pozdeji jiz reseno,PAS 1.stupen a ADHD mirne.Rana pece,psychoterapie,zmena pristupu,zmena celkova v rodine a v nas,zprisneni jidelnicku,vitaminy,nadhled,prijeti,odhodlani,laska…syn ma nyni pet,ma sice AS,ale je to ted uz prochazka ruzovym sadem.Pred dvema lety bych neverila.Bylo to strasne tezky.Jsem za to vdecna.Jde to zlepsit.Uzivam si projevy lasky,tuleni,funkcni mluveni (i kdyz ne na urovni petiletaka).Vidim vse jinak.Kazda drobnost,maly pokrok,je neuveritelny stesti.Drzim Vam a cele rodine pesti.Hodne sily,lasky a hlavne prijeti i sebeprijeti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4049
14.3.19 22:31

@Astyna88 ale jsi úžasná a trpělivá maminka. Ne každá to zvládá tak dobře. Kolikrát dá zabrat i bezproblémové dítě, klobouk dolů :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
48568
15.3.19 00:04

Mame maleho si sousedw s aspergerem…je velice mazlivý..teda čím byl menší tím byl mazlivější. Prisel se pochovat i ke mě (byli mu 3roky když chodil..teď je mu již 8 a to mě zná jen přes plot..Nemluví ale rozumím jeho řeči. vzdy mě tedy ve své řeči pozdraví. Pokud je v klidu je zlatý, ale když se rozčílí j e agresivní nezvladatelný a nebezpečný. ublizuje sourozencům i zvířatům..Tím sem jen chtěla říci že mazlivost aspergra nevylučuje..
S ockovanim bych to nespojovala. hodně sil :srdce:

Příspěvek upraven 15.03.19 v 00:08

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
15.3.19 13:55

Mě napadla spíš vývojová disfazie, ten Asperger mi na toto dítě moc nesedí. A jinak bych tě zakladatelko chtěla uklidnit, tvůj syn je stále malý a spousta věcí se může dost zlepšit věkem. Je dobře, že se mu věnujes. Dávej mu hodně podnětů, motivuje, aby i on se snažil mluvit. Choďte mezi děti, cvičte, zpivejte. Drzim palce!

 • Zmínit
 • Nahlásit
997
29.3.19 08:40

Ahoj, ozvi se mi. Mám syna s AS, v létě mu bude 12… ráda pomůžu aspoň radou a mmchm, není pravda, že AS nejsou mazlivi… P.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
15.9.19 17:31

Aktualizace: treba se nekomu bude hodit, co se se synem delo dal po asi pulrocnim odstupu.

Neurolozka - eeg dopadlo bez artefaktu, v norme, syn ma az moc rychle impulzy na svuj vek, to take muze souviset s jeho neposednosti (ano, ctete spravne, uz to neni ten zahloubany kluk, ale pekne kvitko). Reakce tela normalni. Navstivili jsme inep v Praze, cekaci lhuta asi dva-tri mesice. Bez dalsiho sledovani.

Foniatrie - to byl orisek, syn vubec nespolupracoval, na konec jsme odmitli vysetreni v celkove narkoze v Motole. Syn vysetrila zhruba neurolozka (zvuky za hlavou, sepot jmena).

Psycholozka - doted bez zpravy (navsteva v dubnu), nicmene vyvojova dysfazie asi 6 mesicu, na logicke reseni problemu vice inteligentni, problem, ze syn neposedi a neudela nic na povel. Pry nam uz nepomuze, uprimne nic mi to stejne nedalo a brala jsem to pozdeji jako ztratu casu…

Pediatr - syn typu budha, ma na starosti jime veci, nez me poslouchat, vse se nauci pozdeji.

Moje dojmy - ze zahloubaneho klucika je pekny divocak, ktery ma uz vlastni hlavu. Aktualne ma 26 mesicu, cvicit jsem s nim zacala v lednu. Rozsiril si obzor oblibenych hracek, nevydrzi u niceho sam, ukazuje spore, na jmeno reaguje, podiva se uz smerem, kam ukazuju. Dela vse po braskovi.

Shrnuti - skoncili jsme zakladni doktorka kolecka, se synem jsem zacala zpivat, to na me kouka a moc se mu to libi. Spojuje slova a na otazku kde je…uz se dokaze podivat na konkretni osobu. Porad ma ale deficit, nicmene pas byl vyloucen.

Snad to nekomu pomuze… :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15491
15.9.19 21:59

@Astyna88 a nepomohlo by se ještě spojit s Ranou péčí, často se to tu na emiminu vzpomíná, že to dětem nejvíc pomohlo, :nevim: mně by vyděsilo to, jak zapomněl, to co už uměl

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
16.9.19 08:17

@stinga
S tou jsme se spojila. Vidis, to jsem tam zapomnela dopsat. Dali mi kontakty a tipy na cviceni, rozvoj motoriky, asi dve hodiny jsme si povidali. Oni jsou zamereni spis na tezsi pripady, ale i tak mi pomohli. Hodne o tom vi, byla to Diakonie Praha.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.4.20 21:38

@Astyna88 Krásný večer, mohu se zeptat, jak se Vám a Vašmeu synkovi teď daří - zase s odstupen nějaké doby? Moc držím palce a přeji hlavně hodně zdraví…

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
12.4.20 14:34

@veronika-sofie

Dobry den, synovi budou v lete tri roky, co.se tyka reci, tak porad vazne,ma.asi 5 slov, ktere ucelne pouziva, misto ukazovani, nas k veci privede a zadiva se na to. Logopedka radila. cvicit motoriku, ze souvisi a rozvojem.reci a je fakt, ze motoriku ma porad spatnou, sam se nenaji, ale zase hrasek napr ze zeme zvedne, vysplha po zebriku na postylce…asi dle.jeho motivace.

Co se hodne zlepsilo, je vnimani a chapani pasivni mluvy. Uz se s nim dorozumime, zkusila jsem zase zmenit styl uceni, kdy ho proste zapojuju do vseho, co delam. Ikdyz jen sedi a kouka.

Take zacal byt vic socialni, ma rad deti a diva se na ne a obcasnym zapojenim k nim.

Samoobsluha je stredne dobra, vysvlekne se, ale neoblece. Nocnik stale nechape. Nicmene, mazlik je to porad a to velky :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Všechny deníčky uživatele