Bezplatné dobrovolné očkování proti pneumokokům

Ostatní

Dobrý den, ráda bych požádala o podporu všechny ty, kteří stejně jako já věří, že očkování proti pneumokokovým onemocněním by mělo být bezplatné pro každého, kdo o ně projeví zájem.

Náš syn před dvěma lety onemocněl pneumokokovou meningitidou. I přes dramatický průběh naštěstí přežil, ale trvale ohluchnul a v současné době má kochleární implantát. S manželem jsme se tehdy rozhodli, že se pokusíme zabránit tomu, aby takto onemocněly další děti.

V České republice je údajně špičkové zdravotnictví, ale očkování proti závažným pneumokokovým onemocněním už je součástí vakcinačních schémat ve 37 zemích světa, teď nově i ve Rwandě, u nás se o něm však stále jen mluví.
Ministři zdravotnictví i vláda již několikrát očkování schválili, ale Parlament je pokaždé odložil. Naposledy se tak stalo před 2 týdny. Minulý týden pak současná vláda v demisi neschválila další návrh zákona, jehož součástí bylo i zavedení očkování. Zkrátka pokaždé jsou na pořadu „důležitější“ věci, nebo je v daném zákoně něco, na čem se poslanci nemohou shodnout, tak raději odloží celý zákon. A další děti onemocní, některé bohužel mohou i zemřít, jako nedávno šestiměsíční Jůlinka, o které jste možná četli v tisku nebo jste zahlédli reportáž v televizi.

A teď to podstatné, o co bych vás ráda požádala. V úterý 12. května bude Parlament projednávat další zákon se zdravotní tématikou. Při této příležitosti jsme se rozhodli v tento den uspořádat shromáždění rodičů před Poslaneckou sněmovnou, abychom upozornili zákonodárce, že ochrana zdraví dětí je pro nás na prvním místě!!!
**Tímto Vás prosíme o podporu. Jestli se Vám to hodí, přijďte **ve 13 hodin před Poslaneckou sněmovnu
(Sněmovní 4, Praha 1) klidně s dětmi na procházku, ať všichni vidí, o koho tady jde - děti přece nejsou politika.

Pokud nejste z Prahy, pošlete třeba email poslancům za Váš kraj, jakákoliv podpora může pomoci. Kontakty najdete na adrese:
 http://www.psp.cz/sqw/fsnem.sqw

Za vaši iniciativu předem děkuji.

Kateřina Kalovská, zakladatelka Občanského sdružení Nahlas

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
terinka4444
Hvězda diskuse 58435 příspěvků 11.05.09 21:53

Dobrý den, je mi velice líto, co potkalo Vašeho andílka. Kdyby to šlo přáním změnit, přála bych mu hodně hodně zdravíčka, přesto musím reagovat na Vaši výzvu. Samozřejmě i já bych si přála, bezplatné očkování a podobně, ale buďme realističtí, peníze prostě nejsou a v nejbližší době nebudou, přesto každý rodič může nechat dítě očkovat a to i na vlastní náklady. Jistě částka 1500,– za vakcínu se nezdá zanedbatelnou, avšak není závratně vysoká. Může si ji každá maminka schovat třeba z porodného. Naše malá se narodila v roce 2006, museli jsme si hradit i hexa-vakcínu, zdaleka nejsme finančně „za vodou“, přesto má veškerá očkování, prostě jsem si nechala celé porodné na vakcíny a místo dárku k narozkám, jsem si dala Prevenar a za měsíc po mně, má narozky manžel a ten ho dostal taky. Zodpovědnost za zdraví dítěte je na rodičích a tak k tomu přistupujte. Mimochodem třeba VZP hradí v lednu dvojnásobek částky za očkování a toho se dá také využít na ušetření za vakcíny. Takže nechejte své miláčky očkovat prostě proto, aby byli chráněni i za cenu toho, že se velmi velmi uskromníte, jako třeba my, a nespoléhejte na stát, ten v současné době prostě nemá a asi nedá ( otázka, jestli se plýtvá nebo né, je na jinou diskuzi). To samou petici by mohly chtít třeba maminky desetiletých holčiček na vakcínu proti rakovině děložního čípku a tak by se dalo pokračovat a pokračovat. Toť můj názor. Všem přeji jenom spoustu zdravíčka a štěstíčka.....

 
OS Nahlas
Nováček 10 příspěvků 12.05.09 20:21

Dobrý den, Terinko,
Váš názor se mi v mnoha ohledech líbí, ale tady je trochu jiná situace: Na toto očkování už prostředky byly několikrát vyčleněny, ale Parlament schválení stále odkládá, protože je očkování součástí zákonů, které jsou třeba nějak politicky problematické. Tzn. zdraví dětí se stává politickým rukojmím poslanců - a právě to nám vadí.
Vážím si lidí, jako Vy, kteří takovýmhle způsobem uvažují - teď mám na mysli to ekonomické uvažování :-) Bohužel ale zatím u nás stále není běžné a navíc - jedni z účastníků dnešního shromáždění byli tací lidé, u kterých se obávám, že by ani takovéhle řešení nebylo možné, zvláště když o očkování nevěděli včas (tzn. nemohli porodné tímto způsobem „odložit“) - neinformovala je dětská lékařka a o miminko přišli v jeho necelých 4 měsících… Je smutné, že takové případy vůbec existují, proto tolik usilujeme o osvětu a i úhradu pneumokokového očkování.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama