Boj o svá práva při pobytu v porodnici

Ostatní
  • emimino
  • 30.03.02

Ne každá porodnice již pracuje podle nových metod správné výživy novorozeňat a ne každá porodnice dodržuje desatero správného kojení

Dobrý den,
měla bych prosbu, zda-li by bylo možno poradit nastávajícím maminkám, jak se postavit k problémům s některými sestrami atd.(viz. hodnocení mělnická porodnice) ohledně kojení.
Jak mohu zamezit., aby automaticky moje očekávané miminko například dostávalo ruský čaj s cukrem ze savičky. Lžičkou se zde nepodává. Případně mi ho přivezli již s dudlíkem ke kojení.
Toto je bohužel praxe mých kolegyň a ráda bych se připravila, aby se to na mne nesesypalo vše po porodu. Četla jsem dopis Laktační Ligy a domnívám se, že toto není problém pouze jedné porodnice, ale situace - zažité třeba i staré praktiky, každá sestra radí něco jiného, pokud je ochotna radit atd.- je bohužel stále ještě častá.
Děkuji mnohokrát za vaši ochotu a pomoc, tyto stránky jsou skvělé
S pozdravem
Veronika

Ahoj Veroniko,
desatero pro úspěšné kojení bohužel dodržuje v dnešní době jen několik málo porodnic.
Jedinou cestou, jak proti některým praktikám bojovat, je dát své námitky vrchní sestře, případně přímo primáři novorozeneckého oddělení.
Jinak je nejlepší mít, pokud to zdravotní stav maminky a miminka dovolí, miminko po celých 24 hodin u sebe na pokoji. Pak se nemůže stát, že bez vědomí matky bude dítě přikrmováno z láhve, nebo mu bude podáván čaj nebo dudlík.
Držím palce Šárka

Milá Šárko,
děkuji za rychlou odpověď. Četla jsem teď velmi pěknou knihu od Mudr. Hofhanzlové. Doporučuji všem maminkám a čtenářkám e-mimina. Je o zdravé stravě, kojení, cvičení atd.
Nicméně stále si nejsem jista, zda-li pokud to není běžné v porodnici, mohu po porodu, budu-li v pořádku, v což pevně doufám, chtít miminko do půl hodiny k sobě na kojení a už si ho i ponechat? Jaká práva má v tomto ohledu maminka (která mnohdy tím, že pronese, já jsem četla, vyvolá spíše averzi sester - opět zkušenosit mé kolegyně…nojo ta s tou VŠ apod.) proti mašinerii porodnice?
Nechci se strašit dopředu, ale jelikož zde skutečně rodily mé dobré kamarádky, žádné rozmazlené holky, ale poměrně připravené a v jednom případě již potřetí:) maminky, tak vím, že nezmohly celkem nic, a pak raději odškrtávaly jakési čárky, že podaly miminku tolik a tolik ruského čaje apod.
Děti se zde davají maminkám až druhý den po porodu. Proti savičkám a dudlíku také nic nezmohly.
Promiň, že otravuji, ale úplně mne děsí ta bezmoc, a raději bych, kdyby nebyla rizika jaká jsou rodila v klidu doma:)
Mnoho lidí si už na tento přístup stěžovalo a nezměnilo se zhola nic…Pouze byly označeny za problematické pacientky, a dobře, že už šly domů…
To je bohužel realita, kterou bych ráda kvůli sobě a ostatním změnila.
To jsem se ale rozepsala.:)
Děkuji moc za odpověď
Hezký den
Veronika

Ahoj Veroniko,
můžeš zkusit celou situaci zmedializovat a doufat, že porodnice začne konečně fungovat, tak jak má a nebo se podívat po nějaké "přátelštější " porodnici v okolí.
Držím palce nejen do porodu Šárka

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.04.02 21:18

Ahoj Veroniko,je mi líto že se stresuješ již ted,ale jediná rada je najdi si jinou porodnici.Já jsem v době těhotenství zajela do Kadanské porodnice a do Chomutovské vše jsem zvažila a podle rad MIMINA jsem si vybrala.Volila jsem Chomutov a nemůžu si stěžovat.Přístup personálu byl velice lidský a profesionální.Přála bych Ti rodit v takové porodnici.Ahoj Maruška

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.02 11:31

Čti náš server www.ham.oceany.cz - je tam toho vic, mj. i doporučení WHO o správném vedeni porodu a poporodniho období. A bij se za svá práva jako lvice, pro dítě je nejlepší, zůstane-li u matky a je-li kojeno, pokud je to možné!
 Dita.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 05.05.02 08:40

Milá Veroniko,
jestli porod ještě nemáš za sebou, tak také radím najít si tu nejpříjemnější porodnici jakou lze nebo alespoň kam bys šla s důvěrou. Pokud jde všechno běžně, tak ani kilometry nehrají roli. Bydlím na Vysočině, do Vrchlabí to máme buď 200 nebo 270 km, podle toho kterou cestou to vezmeme, což je asi 2,5 hodiny jízdy. A bez problémů jsme to stihli při čtvrtém dítěti. Všechno bylo nejen podle mých představ, dokonce lecos bylo ještě lepší než má přání. Nejsem žádná lvice a nevím jak bych bojovala. Tady jsem nemusela bojovat, připadala jsem si jako královna. Dítě ode mne „odloučili“ pouze na pár minut, když mě ošetřovali těsně po porodu. A to jsem ho pořád měla na očích. No a při přechodu z porodního pokoje na sálek a ze sálku do pokoje mi je raději nesli. Slyšela jsem, že dobré je to ještě v Havlíčkově Brodě a tam dodržují desatero pro kojení a vedou příjemnější porody. Držím palce, abys nemusela dělat kompromisy. Štěpánka

Vložit nový komentář