Boj o teplou vodu

O životě

Tak tady je další časosběrný deníček, tentokrát o válce mezi mou maličkostí a velebností kotelní. Náš kotel je tak trochu zařízení s vlastním rozumem. Někdy se tváří jako miláček a někdy mám pocit, že mu raší čertovské růžky. V ideálním stavu má ohřívat vodu na mytí a topení. Já se tohoto zařízení celkem bojím, přece jen jsem elektrikářova žena, dostatečně poučena, co dokáže udělat elektřina v kombinaci s vodou. A do téhle věci navíc proudí i plyn.

Ale k věci. Už když jsme se nastěhovali (červen 2009), upozornil nás pan domácí, že kotel sem tam kape, asi se prý sráží uvnitř vlhkost a odkapává. Proč ne, říkali jsme si, on s ním žil, tak asi ví. Pro nás to byla první zkušenost s kotlem, do té doby jsme si užívali slasti ústředního topení a teplé vody v trubkách přicházejících z teplárny. Systémem průzkum - pokus - omyl jsem vysledovala, kam tak nějčastěji dopadají kapky a šoupla tam misku, aby nám neteklo do bot. Nejprve to byla fakt troška vody, jak se blížil podzim a zima, začalo kapek přibývat. Myslela jsem si, že to je tím, že kotel víc maká, začala topná sezóna, tak jel docela často. V únoru 2010 mě kotel vyvedl z omylu. Během jedné mrazivé noci se rozhodl, že takto to nepůjde a vyhodil mi na zeď 20 litrů horké vody. Zjistila jsem to až ráno, když mě probudila zima. Venku bylo „příjemných“ 15 pod nulou. Okamžitě jsem volala panu domácímu, ten volal firmě, která má na starosti servis té věci, přijel mě uklidnit, že určitě přijedou a mazal pracovat. Odeslala jsem drahoupolovičku do práce, starší dítě zahřát se do školy a jala se vytírat přehradu v předsíni. Za zády se mi motalo batole, nadšené z toho množství vody kolem (asi jsem si někde uhnala vodníkovo dítě :think:). Kolem poledne mi začala být fakt kosa, mladší dítě šlo spát po obědě v rukavicích a čepici, já se dala do vaření a pečení, protože v kuchyni bylo od sporáku krásně teplíčko.

Servisní „kotelník“ přisvištěl kolem druhé hodiny odpolední, kouknul na tu spoušť a prohlásil, že tohle sám nespraví, že musí povolat dva další kolegy a sundat kotel ze zdi. Ale že ten den už to nestihnou, tak že se staví druhý den hned ráno a ať mezitím vystěhuju celou předsíň. A zmizel ještě dřív, než jsem stihla vypěnit. Paráda. Vypěnila jsem tedy do telefonu, ale bylo mi to prd platné. Na druhý den dorazil vrchní kotelník v doprovodu dvou svalnatých pořízků a začaly se dít věci. Odpojení všech přívodů, rozebrání části kuchyně, protože ventil na vodu byl zabudován za linkou, hledání plynového ventilu (zcela zákeřně umístěného na chodbě za rohem) a vaření kafe z vodních zásob. Chlapci opraváři byli veselé kopy, snažili se mě bavit spoustou vtipů. Pak zjistili, že ze země ten kotel nesundají a nemají žebřík. Při představě, že se seberou a pojedou do firmy pro štafle, jsem se orosila a nabídla jim naše vlastní. Byli trochu v šoku, zjevně se nesetkávají s ženami, které vědí, co to je a ještě ochotně zapůjčí.

Kotel byl dole během půl hodinky. Rozebrali ho a zjistili, že se celé roky nerosil, ale postupně praskal zásobník. A že někdo při instalaci šetřil a nenamontoval expanzní nádrž. Za bujarého smíchu se mě otázali, kolik chci vrazit do opravy. Po lakonické odpovědi, že nic, ať si to vyřídí s panem domácím jim trochu poklesla nálada, ale odhodlali se k telefonátu. Nabídka zněla buď 10 000 za zásobník + expanzku nebo 15 000 za nový kotel. Vyhrála první varianta. Celý den se po předsíni metr krát metr motali 3 chlapi a pracovali. Čtvrtý zástupce firmy jezdil sem a tam a vozil materiál. Nebudu to prodlužovat, než se vrátil drahápolovička z práce, měli hotovo, já uklizeno a kotel fachal bez kapání. Vrchnímu kotelníkovi jsem pěkně poděkovala, protože umím být i příjemná a milá a rozloučili jsme se pozdravem " nashledanou" - „proboha, jen to ne“ :mrgreen:

Rok sekal kotel latinu - asi byl v šoku, že jsme mu zatrhli to odkapávání, když mu to předtím roky procházelo. Občas se pokusil vyvést mě z míry tím, že zhasnul, ale nepochodil, zapálit jiskru umím. Letos v červenci vymyslel novinku. Všechny přívody v pořádku, ohýnek hořel, ale teplá voda netekla. Po výhrůžkách, které si k plechovému srdci nevzal, jsem ho vypnula a zapnula - když to funguje u jiných zařízení, na kotel by to mohlo platit taky. Neplatilo. I telefonovala jsem panu domácímu. Ten přislíbil kontaktovat kotelníka. Kotelník přijel druhý den, ve dveřích mě počastoval vtipem a prohlášením "já jsem vám to vloni říkal :cert: " a vrhnul se do práce. Zkusil metodu vypnout - zapnout (světe div se, nezabrala), rozebral plášť, vytáhl hustilku a dofoukl tlak. Toť vše. Kotel něco zamrmlal a začal ohřívat, dokonce pustil teplou vodu do trubek. Kotelník mě naučil, jak na to, abych ho k takové prkotině nemusela volat a odešel s tím, že prachy nechce, vyřídí si to s panem domácím. Fajn.

V srpnu jsme odjeli na týdenní dovolenou. Vraceli jsme se v sobotu, bylo dusno, všichni jsme byli zpocení a smrděli jsme. A těšili se na teplou koupel. A prd. Kotel tady byl týden sám a měl spoustu času a vymýšlení odplaty. A vymyslel jednu vskutku geniální. Opět jsme volali HELP! Jenže ouha, kotelník byl na víkend někde s motorkářskou bandou :evil: Vytáhla jsem prádelní hrnec od tchýně a vzpomínala se slzou v oku na pravidelné odstávky teplé vody v rodném městě - celých 14 dní v kuse. Umyla jsem děti v hrnci (trochu to ve mě evokovalo představu pohádky o Jeníčkovi a Mařence), opláchla jsem sebe, drahápolovička netroškařil a ohřál si té vody na celou vanu. V neděli jsem byla donucena umýt si v hrnci vlasy, protože už se to fakt nedalo. A s klidným svědomím můžu říct, že neexistuje nic protivnějšího, než ženská, která si meje dlouhé vlasy v prádelňáku. V pondělí dorazil kotelník, opět vysmátý, opálený a s vtipem na rtech. Ve dveřích ho uvítala zoufalá, ale milá zákaznice, která se v okamžiku dovření dveří proměnila ve vzteklou harpyji. Celá oprava spočívala v rozebrání krytu a jednom hmatu dovnitř - nahození čerpadla. Záležitost na 5 minut. Ale tohle mě prý učit nebude, protože za chvíli by sem nemusel jezdit, páč bych si to uměla opravit celé sama :pankac:

Kotli sklaplo a pracuje, jak má. A já se děsím toho, co vymyslí příště. A nikdo mi nevymluví, že je to jen věc, která nemůže myslet. Může, náš kotel je toho důkazem, zákeřák jeden zákeřný.

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jeni
Ukecaná baba ;) 1183 příspěvků 21.08.11 07:46

Parádní deníček, držím palce ať kotel už nezlobí a pěkně vám slouží :))))

 
Tera:)1
Kelišová 6326 příspěvků 21.08.11 12:46

jo jo kotle to jsou prevíti. Taky máme :wink:

 
liška
Echt Kelišová 7529 příspěvků 21.08.11 13:24

Tak to jsem se zasmála, pěkně napsané :potlesk:
Podobnou potvoru máme doma, tak si to tak pěkně koupu, napěním šampon na vlasech a najednou teče ledová voda a doma nikdo, takže nahá, namydlená šup do kotelny a rozsvítit plamínek :roll: Když už to bylo po několikáté, zavolala jsem opraváře (kotelníka) a před ním samo nic, takto bojujeme několik let, kotel bez problémů funguje půl roku a pak mi to dá několikrát sežrat :cert: , a je zajímavé, že jen mě, chlapovi ani dětem to nedělá :think:

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 21.08.11 13:54

Fakt super deníček, plně s tebou soucítím, taky máme kotel se kterým se musí domlouvat ale ještě víc se dohadujeme s topenáři, kterým cpeme jen peníze a oni nejsou schopní vzít na sebe reklamaci, po čase nám přestávají brát telefony a jsou k nezastižení, takže musíme shánět nové a nové topenáře a cpát jim víc a víc peněz :cert: Takže můžeš být alespoň ráda, za zodpovědného pana kotelníka.

 
lenkabu
Extra třída :D 13733 příspěvků 21.08.11 18:09

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: :palec: :palec: to je od tebe hezké, že ač ses v té situaci nesmála, nám ostatním smích dopřeješ :mrgreen:

 
wjerushka
Závislačka 2840 příspěvků 21.08.11 19:23

neu fak Ti přeju, aby kotel zjistil, že jsu mu jeho výmysly prd platné a fungoval jako rozumné zařízení. To trápení Ti nezávidím, ale pobavila jsem se :wink: :mrgreen:

 
nakukovatelka
Závislačka 4174 příspěvků 21.08.11 20:09

Moc hezky napsany :potlesk:
My mame kotel teprve 4 mesice, a zrovna dneska se - zatim podruhe - stalo, ze najednou tekla uplne ledova voda (zrovna, kdyz se napoustela vana diteti, ktery v ni vezelo :cert: ), na kotli blikalo svetylko (normalne sviti, ted blikalo) a na displeji nebyla teplota nybrz hlaska A4. Resetovani nepomohlo, stejne jako poprve se to asi za 10 minut spravilo samo.
V papirech nic neni, mam jen zarucak, ale asi neni uzivatelum doporucovano se do toho vubec vrtat, takze nejaky manual ani nemame.
Asi zitra zavolam chlapikovi, co nam to tu montoval :think:

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 21.08.11 20:31

jako bych četla o našem kotli v bývalém bytě. Ten jestli fungoval dva měsíce v kuse, tak to bylo moc :-) Úžasný deníček. I taková debilní záležitost se dá popsat humorně :-)

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 21.08.11 21:16

Krásně napsané :potlesk: Tak to mě fakt pobavilo :mrgreen: :mrgreen: Hodně štěstí s kotlem :kytka:

 
Lucky.O
Kecalka 237 příspěvků 21.08.11 23:11

pěkný deníček,moc dobře se četl :pankac:

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 21.08.11 23:49

…fakt jsem se pobavila,naprosto úžasně napsané :palec: :palec: Držím palce při dalším soužití :dance: Bydlíme ve starším rodiném domku,tak tyhle různé zákeřnosti znám :lol: :lol: Ale jsme silné ženy-vydržíme :mavam: :mavam:

 
kocicka18
Kecalka 279 příspěvků 22.08.11 07:42

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: krásně napsané!!! :dance: :dance: :dance: držím palečky ať už mrcha nic nevymyslí

 
eseta
Neúnavná pisatelka 16903 příspěvků 22.08.11 09:37

skvěle napsaný!kotel máme dva roky a zatím ani jedna závada…naštěstí :lol: Doporučila bych kotel nový,než aby jste ho furt museli opravovat,i když to nezáleží na vás, ale na domovníkovi…vlítla bych na něj :mrgreen:

 
Ropuška_M
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 22.08.11 13:39

Dost dobré… Super jsem se nasmála… :lol: Doufm, že už vás nic podobného nepotká… :wink:

 
Arietiska
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 23.08.11 17:48
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
krokodylka
Kelišová 7363 příspěvků 23.08.11 21:50

Parada :-D Drzim palce do dalsich bojuvek :-)

 
Haňulka žabulka
Kecalka 451 příspěvků 24.08.11 21:04

Parádní deníček, opět jste nezklamala :-) :-) :palec: :palec: :palec: Jen držím pěsti, ať kotel seká latinu a už nic nevymýšlí :cert:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama