Boj s endometriózou se šťastným koncem

Těhotenství

Rozhodla jsem se napsat tento deníček hlavně pro ty ženy, které trápí stejná diagnóza a propadají bezmoci stejně, jako tomu bylo u mě. Třeba jste jako já, když jste se o své diagnóze dozvěděly, snažily nalézt příběhy se šťastným koncem, aby vám dodaly naději. Pokusím se tu ve stručnosti popsat svůj příběh plný trápení, strachu o vlastní život, nalezení sebe sama a nakonec snad i o šťastném konci. Předem se omlouvám za délku příběhu.

To, že mě od dětství sužovaly ukrutné bolesti během MS, jsem nijak zvlášť neřešila, koneckonců maminka je mívala také, teta rovněž, i sestřenice, tak je to normální, holt se to musí přetrpět. Nepříjemné bolesti při sexu jsem přisuzovala anatomii svého a partnerova těla.

Ale přišlo září 2010, kdy se mi poprvé v životě ozvaly problémy s močením a celkově mě stále popíchávalo v břiše. Vyrazila jsem ke své gynekoložce, která mi provedla UTZ, promačkala břicho, moji namáhavě vypocenou moč prohlédla proti světlu a nasadila atb, že se jedná o nějaký lehký urogynekologický zánět. Tak jsem vesele zobala atb, že vše bude dobré, a taky na chvilku bylo. Za 3 měsíce jsem měla stejné problémy - bolest v břiše a neschopnost vymočit se. Seděla jsem třeba 5 minut na záchodě, než jsem načepovala kapku.

Tak jsem se vydala ke své obvodní lékařce. Ta mě ode dveří prohlédla a bez vyšetření moči a krve nasadila další atb, že se určitě jedná o zánět močáku. Za 3 měsíce jsem tam byla znova, to samé, stejné důkladné „nevyšetření“, opět atb a na moji poznámku, že tomu močáku nevěřím, že jsem na něj nikdy netrpěla, nemám nikdy klasicky popisované příznaky řezání a pálení, že nestřídám partnery, nekoupu se v bazénech, na záchodech si nesedám a oblékám se tepleji než teple, že se prostě „jen“ nemůžu vyčůrat - odvětila: „Ale prosim vás, k tomu příjdete, ani nevíte jak. Vemte si atb a uvidíte.“ Svou gynekoložku jsem během toho půl roku navštívila 3×, a i když si vzpomínám, že jsem jí říkala, že mám skutečně bolestivou MS (8 Ibáčů 400 za den, vždy dva naráz a ani to někdy nezabralo), a navíc si myslím, že se mé problémy s močákem vážou právě na MS, jen říkala, no to může být, to je normální.

Naštěstí jsem stejný týden, co jsem dostala své poslední močo-atb navštívila svou internistku, která mě okamžitě poslala na urologii, jelikož veškeré testy nenaznačovaly jediný zánět v těle. Moč a krev prostě naprosto čisté, a tak to celé začalo:

  1. 3× vyšetření na urologii, vč. kamery do močáku (což je skutečně o co stát ;-), vše negativní, nádorové onemocnění močového měchýře a možné breberky dovezené z tropů vyloučeny. To jsem si prvně v životě strašně oddechla… nicméně jsem byla odeslána na neurologii s možným podezřením na roztroušenou sklerózu anebo neuroboreliózu. To jsem se poprvé skutečně zhroutila.
  1. Na neurologii naštěstí obě varianty vyloučili a na základě magnetické rezonance páteře mi bylo sděleno, že problém bude nejspíš od vyhřezlých plotének a ať si ještě pro jistotu za pár týdnů zavolám, že lékařka nález zkonzultuje na velké rentgenologické vizitě. Už v tuto chvíli se mi ulevilo a říkala jsem si, no co, ploténky, to má dnes každý druhý, budu cvičit a bude to fajn, jenže… za 3 týdny po velké vizitě mohla být tato příčina vyloučena a byla jsem odeslána na poslední možné uro vyšetření, které snad něco řekne, a rovněž mi bylo doporučeno znova navštívit gynekologii.

Tak jsem si na začátku léta 2011 našla nového gynekologa, donesla jsem mu štos papírů ze všech vyšetření za posledních 8 měsíců a všechno jsem mu začala vyprávět. Lékařské zprávy ho moc nezajímaly, místo toho se mě ptal, zapisoval si a pak se usmál se slovy, že ho strašně moc mrzí, co jsem musela podstoupit, ale že jen na základě mnou popisovaných příznaků ví, co mi je. A bylo - endometrióza.

V ten den jsem o této nemoci slyšela poprvé v životě. Na UTZ bylo množství volné tekutiny, hromada větších a menších cystiček. Dr. mi doporučil na 3 měsíce HA v kuse, že se musí na chvilku přerušit MS. Rovněž mi na rovinu řekl, že s touto diagnózou bude nejspíše velice problematické otěhotnět a hned jak doberu HA, ať přijdu i s manželem a odešle mě do CAR. V tu chvíli se mi život zhroutil podruhé! Už jsme se s manželem chtěli snažit, ale posledních 8 měsíců mi lékaři říkali, hlavně počkejte, nejdřív se musí vyřešit problémy s vaším močákem. Tak jsme tak dlouho řešili, až mi řekli, vám to nepůjde!

Na internetu jsem si okamžitě začala hledat informace, a když jsem se dočetla, že se standardně postupuje přes laparoskopii, kdy se rovnou odstraní ložiska a rozruší srůsty, tak mě napadlo, že HA mi případné srůsty přece neodstraní a shodou okolností jsem se dostala do Nemocnice Na Homolce, kde se přímo touto nemocí zabývají.

Na první návštěvě jsme se s doktorem dohodli, že na operaci půjdu až v září po dovolené a objednal mě rovnou k panu primáři na předoperační indikace ještě na konec července. Při této návštěvě se mi zhroutil svět potřetí. Odcházela jsem s posunutým termínem operace na 17. 8. a v papírech s diagnózou - podezření na tumor malé pánve a souhlas s odnětím vejcovodů a levého vaječníku. Pan primář říkal, že netuší, co to v tom břiše mám, že na endometriózu to nevypadá a že budeme doufat, že jsem stále mladá a na takový druh nádoru je tudíž brzy.

Těch 14 dní do operace bylo nejdelších a zároveň nejkratších v mém životě. Moc si z tohoto období nepamatuji, noci jsem se probouzela v slzách a někdy odcházela plakat do koupelny na zem, kde mě vždy našel manžel a odvedl zpět do postele. Rodina se o mě neskutečně bála, mamince jsem plakala do telefonu, tátu jsem neviděla v životě o mě projevovat takový zájem a pochopení. Měla jsem skutečně pocit, že můj život končí. Celou dobu jsem strávila zavřená doma a v posteli, mezi lidi jsem skoro nechodila.

A pak přišla operace. Ta noc před ní byla nejdelší a nejhorší v mém životě. Pamatuji se, jak mě odváželi na sál, a mně se koulela jedna slza za druhou a sestřičky mě konejšily a nosily mi buničinu na smrkání. Anestezioložka byla neskutečně milá a slíbila mi, že na doktory dohlédne, že mi nic zbytečně nevezmou a já jsem usnula.

Po probuzení si pamatuji, jak mi jedna sestřička říká: „kočičko, nebojte se, máte vše tam, kde to máte mít“, a já jsem konečně usnula s neuvěřitelnou úlevou. Pan primář mi pak vysvětlil, že jsem měla plné břicho srůstů - mezi močákem a dělohou, srůstem přiškrcenou močovou trubici (důvod mých „čůracích“ potíží objasněn), srostlá střeva, vejcovody zafixované v absolutně nepřirozených pozicích. Na všech srůstech spoustu různých cyst, vč. endometriomu na levém vaječníku, kterého mi tudíž museli kousek odstranit. Prý jsem s tímto nikdy nemohla mít děti a do takového stavu se mi to tam tvořilo dlouhá léta. Ale co, dopadlo to vlastně výborně!

Po konzultaci v poradně jsem souhlasila s tříměsíční léčbou Synarelem a následnou kontrolní laparoskopií, vč. stanovení průchodnosti vejcovodů. Tu léčbu jsem nějak přestála, ačkoli jsem na konci už mlela z posledního a před Vánoci jsem si šlehla poslední dávku. V legraci jsem říkala, že mě na operaci už nikdo nedostane, že si dřív pořídím mimi a bude to ;-) No přišel 13. leden a návštěva na plánované předoperační indikaci. Lékař se při prohlídce netvářil kdovíjak pozitivně a sdělil mi, že „mi to tam celé plave v nějaké tekutině a vypadá to na to, že mi zase rupnul endometriom“.

Opět jsme museli zrušit dovolenou a operace měla proběhnout do 14 dnů. Rovnou jsem dostala doporučení nechat si odstranit neprůchodné vejcovody, že je tu skutečně vysoké riziko, že nebudou funkční. Dle výšky sliznice bych měla každým dnem dostat MS, a tím pádem to do operace bez problémů stihnout. Zase se mi zhroutil svět, jak je to možné? Vždyť jsem se léčila, chodila na rehabilitace, speciální jógu a už je to tu zase? Měsíc po ukončení léčby?! Propadla jsem bezmoci.

Kvůli operaci nám zakázali nechráněný styk, což jsme jednou po lahvince vína porušili… a když MS každým dnem přicházela již 10. den, tak jsem si koupila test a světe div se! Byly tam! Nejkrásnější slaboučká čárka, co jsem kdy viděla! V tuto chvíli končím 10. týden a vím, že se může stát ještě cokoli, ale i v takovém případě je tato fazolka dobrým znamením, že to jde, že moje součástky jsou funkční ;-) Stále se nedokážu a nechci naplno radovat, ale říkám si, že je to přece rebel, už nám ho zakázali vyrobit, a cestu si našel, a na operaci mě už nenechal jít… tak snad se mu u mě v „inkubátoru“ bude líbit a zůstane tam až do porodu ;-)

Závěrem bych chtěla touto cestou poděkovat svému manželovi Honzovi, který mi byl po celý dlouhý rok a kus, plný všech možných diagnóz, skutečnou oporou a nepřipustil, abych udělala nějakou hloupost, a stále věřil v dobrý konec; své rodině a skutečným přátelům, kteří se mnou plakali, objímali mě a dodávali mi sílu se vším bojovat a nevzdávat se! A v neposlední řadě chci poděkovat lékařům (Zelenkovi, Popelkovi, Chodovi a Pelíškovi) z Nemocnice Na Homolce, kteří mi společným úsilím zachránili všechny součástky. Také bych ráda řekla, že jsem díky celému svému trápení poznala sama sebe, zjistila, kdo je skutečný přítel a nové přátelé jsem si našla. Také jsem si uvědomila, jak moc chci mít děti a že není na co čekat. Říkám si, že celé to trápení jsem musela podstoupit, abych si vše řádně uvědomila a takto dospěla.

A úplně nakonec - držím pěsti všem, které bojují se stejnou zákeřnou chorobou, ať se nevzdávají. Stejně tak držím palce všem těm, které mají problémy otěhotnět nebo miminko donosit i z jiných důvodů. Všechny máte můj obdiv a přeji vám brzké ukončení vašich trápení.

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jullii
Závislačka 2603 příspěvků 05.03.12 06:04

Krásně napsané :kytka: Přeji Vám hodně štěstí, ať Vám to vše dobře dopadne a máte zdravé miminko. :hug:

 
kaculkadraculka
Ukecaná baba ;) 2388 příspěvků 05.03.12 07:36

Přeji moc zdraví a hodně štěstí!!!

 
cvana
Závislačka 2666 příspěvků 05.03.12 08:34

Dekuji za podporu také jsem tam byl. Operoval mě doktor pelisek a pan primar popelka!!kontrolní laparo mam mit také ovšem ještě vsazim nové na homeopatika:)držím pesti ať je vse v poradku a ja budu doufat že to zvladnu take.. :kytka:

 
kkaattkkaa
Extra třída :D 10593 příspěvků 05.03.12 08:42

Drzim palce,at vse dobre dopadne a hodne stesti a zdravi :kytka: :mavam:

 
beruska03
Kelišová 5479 příspěvků 05.03.12 09:02

moc moc gratuluji a držím palečky !!

 
mysicka5
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 05.03.12 09:20

Ahojky tak at ti to v poradku dopadne. Ja jsem si take necim podobnym prosla. 3× hospitalizovana na konzervativni kvuli cystam na vajecnikach z toho 1 praskla cysta. A pak na pooperacnim po laparce tam mi odstranili kus leveho vajecniku , srusty vejcovodu a endometriozu z delohy a ze ji tam nebylo malo. Pote mi dr nasadila antikoncepci kdy jsem nemela mit MS ale stejne jsem obcas krvacela a po skoro 3 letech jsem i pres antisviste otehotnela a ted mam od bolestive MS pokj :-). . Tak at ti to dopadne stejne dobre jako me :-))

 
Lus
Kelišová 7350 příspěvků 05.03.12 09:50

Květinko - krásně jsi to napsala!!!A už teď se moc těším na fotečky děťátka!!! :hug: Všechno dobře dopadne, když už ses probojovala až sem!!!Hlavně se opatruj a nestresuj se nikým a ničím!!! :hug:

 
Andik333
Neúnavná pisatelka 15419 příspěvků 05.03.12 10:35

Drzim moc palce at mas cele tehotenstvi bez problemu se zdravym prckem ve finale.

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19568 příspěvků 05.03.12 11:01

Hlavně že se po tom všem trápení povedlo :palec: Přeju hodně štěstíčka

 
bisonka
Ukecaná baba ;) 1778 příspěvků 05.03.12 12:00

Děkuju za dodání naděje… :hug: Také s endometriozou bojuju,ale zatím mrcha vyhrává :pocitac: Tak vždycky ráda slyším, že někdo nad ní vyhrál :potlesk:
Držím hrozně moc palce, ať vše proběhne bez komplikací a ty se dočkáš vytouženého drobečka :srdce:

 
Hani13
Nováček 3 příspěvky 05.03.12 12:37

Také mám endometriozu,po laparoskopii a díky 2 pokusu IVF se mi narodila zdravá holčička. :mavam:

 
JanaJanicka
Ukecaná baba ;) 1042 příspěvků 05.03.12 14:25

Krásně napsané. V té části jak píšeš " byly tam " se mi rozkutálely slzičky a naskočila husí kůže. Mooooooooooooc držím palečky aby to vše dobře dopadlo a měla zdravé krásné miminečko :hug: :kytka:

 
Květinka81
Ukecaná baba ;) 1292 příspěvků 05.03.12 15:07

Moc Vám všem děkuju za podporu! I tak už současný stav beru za neskutečnou výhru :andel: Jen jsem chtěla dodat naději dalším, já sama jsem hledala každou dobrou zprávu a snažila se jí držet jako klíště. :) Jinak všem, které mají tuto diagnózu, bych doporučila užívání pupálkového oleje, myslím, že má na mém stavu lví podíl. Ještě před operací jsem po měsíčním užívání cítila obrovskou úlevu při MS. Je to jen takovej typ…ale určitě neuškodil :lol:

 
R82
Ukecaná baba ;) 2396 příspěvků 05.03.12 15:50

hustý teda, nejhorší je, že člověk se nemůže tomu dr. co tě blbě odhadne na nemoci extra bránit.jako atb.pomale na všechno bez testů, vůbec někdy neposlouchají c,snad se to zlepší

 
Vesna006
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 05.03.12 15:51

Milá Květinko, Tvůj deníček mne opravdu dojal :hug: sama jsem bojovala také s endomrchou (přidávám se k doporučení pupalkového oleje :palec: viz.můj deníček Boj proti cystám ;) ).
Přeji Ti hodně štěstí a držím pěsti, protože vaše miminko si svoje místečko „v inkubátoru u maminky“ vybojovalo :potlesk:

 
mial
Extra třída :D 10369 příspěvků 05.03.12 19:22

Moc držím palce, ať všechno vyjde a za chvíli už budeš miminko držet v náručí :hug:

 
maminka 28
Kecalka 310 příspěvků 05.03.12 19:36

Krasny denicek.....velka gratulace:-)))

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 05.03.12 21:14

Je to neskutečně smutný příběh, přeju ať už je vám všem jen a jen lépe a užíváš si radost z miminka :-))))

 
Anabell
Kecalka 492 příspěvků 05.03.12 21:46

Ahojky prošla jsem si něčím podobným :-(
Endometrioza 3ho stupně.Ta nejhorší.Nemam levej vaječník a vejcovod a pravej vaječník nemam ani celej a vejcovod neprůchozí.
Bylo mi řečeno že děti pravděpodobně mít nebudu.Jen s pomocí IVF.
Tak jsem podstoupila IVF a mam doma 3měsíčního chlapečka.A en­dometrioza je asi fuč.Sex nebolí a vše je ok.Bylo mi řečeno že porodem se může ztratit a asi je to pravda poněvač nevím co je to bolestivá MS a bolest při sexu.
Tak taky držím všem palečky :-)

 
bublinkaa
Kecalka 116 příspěvků 05.03.12 22:14

Gratuluji,že to tak dopadlo!Já měla taky endometriozu,ale ne tak moc jako ty.Gyneklog mě půl roku taky léčil zánět.Změnila jsem doktora a zjistila že mám 3cm cystu.Objednali mě na laparo,tam zjistili endometriozu,od­stranili a strašili .My zatí mimčo neplánovali,tak jsme to neřešili,ale antiko jsem nebrala.A po roce od operace,jsem zjistila,že jsem těhotná.Dnes už má malá 2roky!Držim palce,at je vše ok!!!

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 05.03.12 23:14

Květi :hug: :hug: :hug:, krásně jsi to napsala :potlesk: :potlesk: :potlesk:. Také se těším jako LuS na fotečky prťouska a hlavně na sebe dávej pozor :hug: :*

 
jjj11
Neúnavná pisatelka 15201 příspěvků 06.03.12 11:51

Moc a moc držím palečky :hug:
Také bojuji s endometriozou :cert:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama