Bosna - národní park Una

Jaká je Bosna? Už několikrát jsme cestou na dovolenou přejížděli přes Bosnu, ale nikdy jsme se tam nezdrželi na delší dobu. Až vloni jsme se rozhodli, že tuto pro nás dosud neznámou a neobjevenou zemi trochu víc prozkoumáme. Že to bylo to nejlepší rozhodnutí, o tom nemůže být pochyb. A tak vám teď ukážu pár míst, kde se nám moc líbilo.

Bosna - národní park Una

Náš první cíl v Bosně byly vodopády na řece Una. Viděla jsem je někde na fotce, zběžně zařadila do soupisu zajímavých míst, kam se jednou podíváme a dál po nich víc nepátrala.

Až vloni při plánování dovolené jsem vytáhla seznam, vypsala pár míst a začala si zjišťovat potřebné informace. Národní park Una leží jižně od bosenského města Bihač. Rozkládá se na bosensko – chorvatské hranici kolem řeky Una a jeho hlavními atrakcemi jsou neuvěřitelně krásné a romantické vodopády. Největší vodopád se jmenuje Štrbački Buk. Na jižní části národního parku, v obci Martin Brod, potom najdete ještě jeden menší vodopád s názvem Milančev Buk.

U vstupu do národního parku jsme byli podrobeni mlsné kontrole. Kromě strážce národního parku, který nám otevíral závoru, nás zkontroloval i místní pes. Přítulný, milý, děsně chlupatý a rozcuchaný a trochu zvědavý. S vyplazeným jazykem nakukoval do otevřených dveří auta, dělali jsme si z něho legraci, že vypadá jako vlk, který si dělá chutě na Karkulku. U předních dveří se však oblizoval marně, protože u řidiče ani spolujezdce žádné sušenky či jiné laskominy pod nohama nehrozily. To kdyby se podíval o řadu dál, kde seděly dětičky, to by bylo jiné.

Za budkou s hlídačem národního parku jsme narazili na výstražnou ceduli „Medo na putu“, s čím, respektive s kým máme na cestě lesem počítat. Medvěda jsme na vlastní oči nepotkali žádného. Nevím, jestli bohužel nebo bohudík, ale spíš to první, protože jsme jeli autem a to dává pořád ještě dost velký pocit bezpečí.

Další cedulka „Vepar na putu“ oznamovala, že na putu se může objevit i divočák. Vepar a medo na putu zaznívaly od manžela i dětí celou dobu, dokud jsme nepotkali nějakou další zajímavost. Do třetice se k medvědovi a divokému praseti přidal i „Vuk na putu“ a tím varování před divou zvěří v NP Una skončilo. Možná měli ještě přidat i něco o komárech, které jsme na rozdíl od kance, vlka nebo medvěda potkali a na vlastní kůži poznali.

Konečně jsme dojeli k vodopádům. Odvážní mohou využít možnosti sjet si vodopády na raftech. Pokud nemáte čas nebo odvahu na podobné dobrodružství, nevadí. Před vodopády byla tabule s fotkou raftu s otvory na obličeje a když se zadaří, že se správně zatváříte jako naše dítka, bude to velmi autentická fotografie. ;-)

Po vyfocení jsme sešli po dřevěném chodníku dolů k vodopádům. S každým krokem bylo zřejmé, že se přibližujeme k našemu cíli. Po zvuku se vodopády nedaly minout.

Hučení vody vás obklopí, stejně jako ucítíte osvěžující chládek, který oceníte zejména v horkém létě. Vítr k vám zavane i chladivou vodní tříšť a osvěží váš obličej. Uvědomíte si, jaký voda dovede způsobit hluk a jak se hučení bude měnit, když se budete vzdalovat nebo přibližovat k vodopádům nebo když natočíte hlavu jiným směrem. Všechno dostane jiný rozměr a atmosféra místa vás pohltí.

Kolem vodopádů vede dřevěný chodník s vyhlídkovými terasami. Pohodlně a bezpečně tak můžete projít celou trasu s kaskádami. Do vodní tříště vyčaruje sluníčko krásnou duhu.

K vodopádu Štrbački Buk jsme dojeli odpoledne, druhou část národního parku jsme si nechali na druhý den. Komu nevadí přenocovat ve volné přírodě, může využít plácky před vjezdem do národního parku a přespat tam. Jen je třeba počítat s toulavými psy, kteří se tam mohou vyskytnout. My jsme jeli dál do civilizace a našli jsme pěkný kemp před vesnicí Kulen Vakuf (Autokemp Rafting Center Discover Bihać). V kempu se dětem asi nejvíc líbily houpačky nad vodou a my jsme si večer poseděli u vína a popovídali s českými motorkáři, kteří se tam také rozhodli na chvíli zakotvit.

Druhý den pokračujeme o kus dál proti proudu do vesnice Martin Brod. Podle pověsti dostala své jméno po dívce Martě, která se zamilovala do chlapce z druhého břehu řeky Uny. Rodiče však jejich lásce nepřáli a tak Marta tajně za chlapcem utekla. Musela se dostat přes řeku na druhý břeh, kde její vyvolený bydlel, ale smekla se jí noha po kluzkém kameni a ona upadla do řeky a utopila se. Tolik praví pověst a my se podíváme k dalšímu vodopádu se jménem Milančev Buk. Vodopád je menší než ten, co jsme viděli včera a za přístup k němu (což znamená projít ulicí na konec) zaplatíte drobné vstupné.

Vápenaté usazeniny pod vodopády tvoří různé bazénky. Je zajímavé pozorovat, co všechno dokáže příroda vytvořit.

Chvíli pobudeme, projdeme si vesničku, cestou přes most se dostaneme k dalšímu, tentokrát úplně malému vodopádu s posezením. Děti se ocákají ve vodě, namočí si nohy. Voda je ledová, ale venku je horko, takže je to spíš příjemné. Než jsme odjeli dál, zastavili jsme se ještě v jedné z několika místních restaurací. Je víc než jasné, co si dáme, protože na pstruha máme tady na Balkáně chuť vždycky.

Když tedy zopakuji úvodní otázku, jaká je Bosna? Jednoduše řečeno krásná…

Nesoudím jen podle jednoho místa, projeli jsme jí dost velkou část a s každým dalším navštíveným místem jsme se o tom zase znovu přesvědčili. Samozřejmě, je v ní ještě spousta míst, která jsou zničená válkou, rozstřílené domy, díry po kulkách ve zdech, opuštěné rozbombardované budovy. Pořád ještě najdete cedule s nápisem „Pazi, mine“, označující dosud zaminovaná místa, kam nemáte vstupovat. Většinou zde nenajdete davy turistů a budete si moct všechno daleko lépe v klidu vychutnat. Nádhernou přírodu. Smaragdové řeky. Průzračná jezera. A v neposlední řadě milé lidi a výbornou místní kuchyni. Pokud ještě váháte, jestli je Bosna to pravé místo, kam se podívat na dovolenou, neváhejte. Jeďte tam. Bosna je krásná.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7317
11.3.18 00:22

Krasna dovolena, jako z Vinetoua. Take o teto destinaci uvazujeme. Jen mam prave strach, ze bychom nekde spatne slapli. Jsem srab.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10663
11.3.18 05:00

Děkuji za deníček, děkuji za fotky.
Dostala mě mlsná kontrola. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
9888
11.3.18 06:15

Zní to lákavě, hezký deníček a krásné fotky :palec: :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
831
11.3.18 06:16

Ta fotka na raftu je boží :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
11.3.18 08:14

Mam rada Bosnu, nejvic Mostar… ale ty rozstrilene budovy atd. to mam stale pred ocima. Super denicek :potlesk:

 • Nahlásit
9
11.3.18 08:47

Krása, Bosnu jsme zatim jen projizdeli. Krajina je tam pěkná. Až dítka povyrostou, urcite zrealizujeme. Balkan je pěkný, stojí za to i Makedonie či Albánie, nebo vnitrozemí Černé hory. Jo a fotka na raftu nemá chybu. :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
10288
11.3.18 09:14

Vypadá to krásně. Skoro žádné deníčky nekomentuji, ale tento styl psaní se mně moc líbil. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
168
11.3.18 09:17

Tak toto ma úplne navnadilo :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:08

@tulipán když nebudete chodit tam, kde je cedule „Pozor, miny“, tak nemusíš mít strach… na internetu se navíc dá najít mapa aktuálně zaminovaného území…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:09

@EMicina mlsná kontrola byl fakt úžasný pesan… byl takový milý, roztomilý, a ta nádherně rozcuchaný a zacuchaný, až byl téměř kouzelný… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:14

@Doe_Jane jo, těch rozstřílených míst a domů je tam spousta… nejvíc mě to dostalo nad Sarajevem, rozstřílený hotel v olympijském areálu… nádherné místo a teď takový chrám zkázy…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:18

@HankaBrno ano, celý Balkán je krásný… Černá Hora a Albánie jsou naše oblíbené destinace… nečekejte, až děti vyrostou, zkuste to i s nimi… my většinou děláme takové okruhy, v Albánii skončíme u moře a přes hory to bereme zase zpátky domů… jezdíme tak už několik let a stále je spousta nových míst k objevování…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:20

Jinak děkuji všem za pochvalné komentáře, ráda cestuji, ráda to tam při našich cestách fotím a ráda se podělím o fotky i zkušenosti…

Jo a ta fotka s raftem se fakt povedla, ani jsem nečekala, že to tak vyjde, protože naše prtě je jako blesk a tak jsem rychle cvakla několik záběrů za sebou, protože o chvilku později už po ní zbyla jen prázdná díra… a jeden z nich vyšel… :palec: :mrgreen:

Příspěvek upraven 11.03.18 v 10:21

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 10:22

@niezabudka To me taky, my mame projete spis Slovinsko, byla jsem v Chorvatsku, ale tohle vypada jako správná divocina, Vepar na putu me dostal :lol: A Medo na putu jeste vic, protoze se jmenem Medo mame spojenou taky jednu pravidelnou „mlsnou kontrolu“ v 1-penzionu ve Slovinsku, kam se diky tomu, ze se nas malej (a nejen on:-)) do maxipsa Meda naprosto zamiloval, vzdycky radi vracime - jak rikame po vzoru Maxipsa Fika, podivat se jak „ten pes zase vyrost“ :lol: A jakoze poradne :D Edit. Ten opravdu dela cest svemu jmenu :lol:

Příspěvek upraven 11.03.18 v 10:23

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:22

@niezabudka tak šup, sbalit tašky a vyrazit… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 10:28

@Jahudka82 tak to zkuste vzít jednou ještě víc na jih, stojí to za to… je to trochu jiné než Chorvatsko a Slovinsko - tedy co se turistického ruchu týká, ceny jsou taky víc než příjemné, místní jídlo skvělé a káva vynikající… my jsme projeli kus Bosny, od těch vodopádů na řece Una přes hory, doly od severu na jih a zpět… ale zdaleka to nestačilo, tak si to letos zopakujeme, seznam na nenavštívené zajímavosti mám pořád ještě docela dlouhý…

 • Zmínit
 • Nahlásit
915
11.3.18 11:16

Bosna ke krásná! Byla jsem jen Mostaru (tam nás okradli) a na vodopadech Kravica. snad se tam někdy vrátím, ale nevím kdy, v létě je tam na umření (my měli 43 stupnu ve stinu)…
Balkán mě tak láká, škoda, že není kdy a s kým:)
moc hezké fotky ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 11:44

@PupuP díky… vodopády Kravica mám v tom letošním seznamu… byli jsme tam vloni v červenci a na umření tam díkybohu nebylo, ale zase jsme se pohybovali spíš v horách… takže pohoda… u jezera Prokoško jsme večer vytáhli všechno oblečení, triko s dlouhým rukávem, fleecovou mikinu a softshellku a ještě jsme se večer u ohýnku balili do deky… to jsem pak pochopila, proč tam chodí chlapi v kabátech…

Příspěvek upraven 11.03.18 v 11:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
915
11.3.18 11:55

@Regina Hero : aha, v horách jsme nebyli, ale byli jsme tam první týden v srpnu, kdy padaly ty teplotní rekordy a to se nedalo. vodopády Kravica byly přeplněné, ale nádherné. jen teda tam některé matky s malinkymi miminky lezly po kluzkych kamenech až pod vodopád kvůli fotce… jsem cumela 8o.
třeba se tam někdy vrátím:)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 12:48

@PupuP a byli jste i v Jajce? Tam to bylo to pravé osvěžení při vedrech… ta vodní tříšť tak krásně chladila, ale za chvíli byl člověk jak ze sprchy… ale bylo to parádní, když venku bylo kolem třicítky…

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 17:48

@Regina Hero No navnadujes (existuje to slovo v tomhle tvaru vubec, abych se neocitla v kategorii speku? :think: ;) ) me cim dal tim vic, tak mozna až budou deti vetsi, male bude letos rok a to bysme takovou dalku asi nedali, to toho bude dost i do toho Slovinska…ale dik za super tip! :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
35461
11.3.18 18:00

:kytka: Děkuji za tento krásný deníček. „Jugošku“ taky miluji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
11.3.18 19:04

Aaah! Nechcete me adoptovat? Slibuju, ze budu na cestach myt vecer nadobi a chodit pro vodu. :mrgreen:

Ale beze srandy, Tvoje denicky miluju. Vase expedicni auto taky. O destinacich nemluve. Nepublikujes zapisky z vasich dovolenych na nejakem z cestovatelskych webu? A nebooo? Co treba nejaka prednaska s fotkama z cest? Jsem ze stejnyho konce republiky a urcite bych rada prisla. A to jako zcela vazne!

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 19:04

@Jahudka82 když mělo prtě rok, vyrazili jsme přes Srbsko a Černou horu do Albánie… bylo to úžasné, pamatuji si, jak jsme přebalovali prtě na kapotě a vařili sunar v sedle ve dvou tisících metrech… když se koukneš na můj dřívější deníček z Durmitoru, tak to je jedna vzpomínka právě z této dovolené… možná sem ještě hodím i něco dalšího z Albánie a dalších pěkných míst z Balkánu…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 19:05

@Tiger-lily díky… :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 19:10

@ngauruhoe :hug: díky…
No, na to nádobí… že by? :jazyk: Akorát nevím, kam bychom tě dali… ;) Vzadu v autě máme spaní, v druhé řadě jen dvě sedačky… hmmm… udržela by ses nahoře na střeše? :mrgreen: Jo, už to mám, zavřeli bychom tě do střešního stanu…
Na nějaké přednášky si zatím netroufám, zatím na ně sama chodím coby divák… ale uvidíme… nikdy neříkej nikdy…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
11.3.18 19:14

@Regina Hero no a hele, takovou jakoze zkusebni prednasecku jen pro tu srandu by sis nestrihla, kdybych domluvila takove to echt vesnicke posezeni v mistni hasicarne?…stresni stan beru :mavam:

Příspěvek upraven 11.03.18 v 19:15

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 19:21

@ngauruhoe ježíš, ne tak rychle… to bych musela pořešit nějaký projektor, to není jen tak… to nejdřív musím přednést manželovi, aby to vymyslel, já abych udělala prezentaci a nachystala nějaký pokec… na mě se musí pomaličku… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
11.3.18 19:25

@Regina Hero tak fajn, uz o tom premyslis! Ja bych taky musela sehnat publikum, zajistit nejake obcerstveni a tak, neboj. Ale jako myslence jsi otevrena? Treba na podzim? ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 19:26

@ngauruhoe jo, jsem… :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
11.3.18 19:29
 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 21:33

@Regina Hero Jo ten jsem tehdy četla, když vyšel, teď jsem si ho jen zběžně připomněla, už prve jsem si říkala, že jste hustý, to jste jeli asi přes noc, co…plus cast dopol., tipuju tak 15h cesty i s přestávkama na čůrání příp. kojení…a to roční zvládlo v pohodě tu cestu? Sice větší část prospí, ale ke konci už to na ty prcky musí být dlouhé…vlastní zkušenost…i na dospělýho je to dost, když se nemůže prospat a druhý den se má starat o děti (většinou ten, kdo neřídí, což bych byla u nás já - manžel navíc jezdí přes noc nerad a když už jsme vyráželi brzy ráno za tmy nebo odpoledne s dojezdem kolem půlnoci zpět, vždycky chtěl abych na něj mluvila a hlídala ho aby neusnul, takže tak :mrgreen: ), tak to si fakt moc nedokážu představit…jeli jste to na jeden zátah nebo někde přespali cestou? A to myslím jak tu Albánii (to už je fakt dálka, to by snad ani bez „mezipřistání“ nešlo?) tak teď tu Bosnu, to jsem se v deníčku nedočetla…ale chápu že se tam nemůže vejít vše…

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 21:37

@Regina Hero No fotečky máte každopádně krásný…jako mazec…kam se hrabou Plitvická jezera! :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 21:52

@Jahudka82 my cestujeme trochu jinak… nejezdíme přes noc… ale nejedeme jen na jedno místo, takže nemusíme nutně dojet až do cíle na jeden zátah… třeba tu první Albánii jsme jeli první den k Balatonu, tam přespali, pokusili se okoupat, ale nic moc počasí, takže jsme místo nějakého delšího zdržení další ráno vyjeli zase dál… zastávky děláme podle potřeby, nebo když se nám něco líbí po cestě a máme to v plánu, nebo něco uvidíme, co není v plánu, ale vypadá to z okna zajímavě :D

Takže s prtětem jsme dělali přebalovací pauzy, krmící pauzy… někde na odpočívadle, jinde u benzinky… roztáhli jsme celtu, udělali piknik… manžel vytáhl vařič, ohřál vodu, já jsem dala kafe a prtě dostalo sunar… starší něco k jídlu, pití, dali jsme si zmrzlinu nebo nanuka… prostě pohoda… když jsme ujeli jen kousek, tak žádná hrůza, našlo se místo na spaní, když se nám tam líbilo, tak jsme pobyli déle… většinou jezdíme na tři až čtyři týdny, takže se to takhle dá udělat… kde se nám líbilo víc, tam jsme byli déle… třeba na té první cestě jsme byli tři dny v Durmitoru, necelý týden u moře v Černé hoře, pak pár dní v Prokletých horách, týden u Jónského moře v Albánii… víš, jak se to říká… cesta je cíl… tak u nás to platí stoprocentně… :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 22:09

@Regina Hero Tyjo a to jsem si myslela že jsme taky docela terénní, když jsme jednou ještě toho staršího jako ani ne ročního přebalovali na nějakém jarním výletě v lese na turistickém sezení se stříškou a kolem byly ještě zbytky sněhu a pak jsme u jiného sezení čekali asi hodinu než přejde bouřka…ale na kapotě a vařit sunar v sedle, no to nemám slov, to jsme teda ještě neprovozovali :lol: :palec: Já do roka a půl kojila a na dovču ve dvou letech mladýho jsem už vezla jen takový ty mlíčka v krabičce z drogerie hotový, co se ani ohřívat nemusely ani skladovat v lednici, a jen na ráno, když se vzbudil brzy na to, aby se šlo na snídani, a měl hlad. A měli jsme předem zajištěné ubytování na 3 místech, buď s kuchyňkou nebo aspoň mikrovlnkou na ohřátí dětských jídel, ty je tam docela problém koupit v tom větším balení pro batolata, mají jen ty základní pro mimina…a ne vždy se dalo jít někam na večeři, takže jsme vezli i zásoby z domova (těstoviny apod. rychlovky ) a přes den si třeba někde něco dali. Malej miluje řízky a těstoviny a ty tam naštěstí mají všude ;)

Teď už se nemůžem dočkat, až nám spraví auto, udělá se jaro a budeme moct jet na nějaký výlet všichni i s malou…přes zimu jsem si s ní nikam dál netroufala (jezdil jen muž se starším - vlakem, co je auto v servisu, předtím zase chodili bruslit, když nebyl zrovna kluk nemocnej), jelikož náš taťka nejradši někam do přírody a přebalovat v teplotě kolem nuly někde v lese na kameni ani ne půlroční mimino by nešlo…museli bysme někam do hospody, a ty taky nemívají vždycky zrovna otevřeno…a v autě na to není místo, ale až půjde na léto do sporťáku, bude leccos jednodušší - přebalování, krmení… můžu se zeptat, jestli jste byli s prtětem (prťatama) někde třeba i v zimě na horách lyžovat a tak? Jako to si dokážu celkem představit si přebalení a nakrmení, ohřátí vody na mlíko nebo sklínky s jídlem odbýt někde v restauraci, kam by se šlo stejně na oběd apod., příp. tam mít i bydlení, ale máme doma taky „mlsného hlídače“, takže taky nemůžeme úplně kamkoliv a vybírat cíle podle toho, aby tam mohl a proběhl se…což nejde s výletem vhodným pro mimino vždy dohromady… :think: Sice není většinou problém udat ho na hlídání, když to musí být, ale tak radši ho vezmem s sebou, než aby byl někde celý den zavřenej…jezdili jsme hodně na vandry, a i s malým už párkrát spali pod širákem, to už je zálesák-mazák, já spala ve stanu ještě v 8. měsíci ;) S tím problém nemám, vždycky mě děsí jen ta dlouhá cesta autem, dálnice nemusíme s mužem oba…mně bývá v autě v serpentinách zle, jen jsem prolítla tvůj deníček o tom průsmyku v Itálii a vzpomněla si na naši cestu ve Slov. pod Mangart nebo přes sedlo Vršič, to je podobnej masakr… malej ty dlouhý trasy snáší možná líp jak já…v těhu mi tvrdlo břicho i po dvou-tříhodinové jízdě, a to jsme několikrát za léto absolvovali trasu Plzeň - Český ráj / Jizerky, tam to máme taky moc rádi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
11.3.18 22:26

@Regina Hero Tak to jo, když se jede na takhle dlouho, tak se to nechá…to pak není takovej sprint, jenže já třeba takhle dlouhou dovolenou v práci nedostanu, což teda manžela hrozně štve, takže třítýdenní dovolené jsme si mohli dopřát jen, když jsem byla na mateřské, a když jsem nastoupila po těch 3 letech - vyšlo mi to akorát na léto bo malej je červnovej a o prázdninách bysme stejně nebyli jeli, naopak jsem mohla využít hlídání - mohla jsem být ráda, že mi dali asi týden nebo 10 dní…i na to Slovinsko je to pro nás málo…jo ty přestávky jsou potřeba a u spousty odpočívadel v zahraničí jsou už i dětské koutky, prolézačky, nebo aspoň ty u Meka, což je super… a vůbec je to tam „na jihu“ většinou docela dobře vybavené i na mrňata - židličky, nočníky /redukce, přebal. pulty, proto se třeba do Slov. nebo Itálie s malou nebudu bát jet, že bych neměla zázemí…což už bych zase dál na Balkán měla trochu obavy, že to až takový luxus nebude, co? Maďarsko je taky super a spousta těch hotelů s termálama už je hodně uzpůsobená i pro děti, včetně hlídání, programů, atrakcí, tam bych taky ještě chtěla někdy vyrazit - byli jsme tam s mužem jednou ještě za bezdětna na poznávačce a byli jsme naprosto nadšený, ale to až si budu moct dát vínko a malé budou tak ty dva roky, v tomhle věku byl s náma ten starší v termálech u Mariboru a taky to tam nemělo chybu - úžasný dětský brouzdaliště a vůbec celý aquapark a hezké městečko u něj, ale v Maďarsku byly ty termály tak nějak termálnější :think: :lol: Ale jídlo mají výborný tam i tam, o takové Itálii nemluvě, tam jsme si posledně udělali pár výletů taky, na zmrzku a trochu za historií - bydleli jsme u slovin.-ital. hranic.

Příspěvek upraven 11.03.18 v 22:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 22:42

@Jahudka82 tak co se týká ubytování, to jsme nikdy předem neřešili… jak jsem už psala, spíme, kde se nám zalíbí a kde to jde… u moře v Černé hoře jsme si na místě našli apartmán (když nemůžeš najít nic sám, zajdi do nejbližší hospody a oni ti už dohodí někoho, kdo něco pronajímá - vyzkoušeno a ověřeno víckrát), v Durmitoru jsme spali v kempu, v té Albánii nebyl problém najít si hotel přímo u pláže… jinak jsme spali v horách, na louce, pod lesem… v gasthousech a tak… třeba v Albánii v Peshkopi spíme klasicky vždycky v jednom parádním hotelu v centru, mají tam asi jen jeden čtyřlůžkový pokoj, protože jsme pokaždé spali právě v tom jednom jediném pokoji… když jsme tam dojeli s prtětem poprvé, tak mi recepční malou vzal a vynesl ji nahoru až do pokoje… no, naposledy ji už nechali jít po schodech samotnou… tak je jasné, že už vyrostla…

Co se týká jídla, tak jsem jí v tom roce vezla samozřejmě taky ty skleničky s příkrmama nebo taková srdíčka od Hippu, ta jí moc chutnala… nevím ani, jestli se to ještě dělá… ale zeleninu, ovoce a podobně jedla s námi… od dvou let jsem už nějaké speciální jídlo pro ni neřešila, samozřejmě, že jsme měli nějaké to dětské jídlo taky sebou, ale spíš jako takovou tu rezervu, kdybychom byli mimo civilizaci déle a nenašli nějaký obchod nebo restauraci…

Ohledně lyžování - no, před dětmi jsme byli každý víkend někde na lyžích, teď to bylo trochu horší, s dětmi jsme už tak moc nejezdili, a když už, tak vždy na jeden den a večer domů… vlek máme tady kousek od Olomouce, v Hlubočkách nebo na Hrubé Vodě, takže na sjezdovky jsme teď jezdívali hlavně tam… čtvrt hodiny autem, žádný problém… a na běžky zase kousek vedle, Pohořany, Jívová… vloni jsem teda já s prtětem moc neběžkovala, jen manžel s tou starší, protože malá dostala zánět slepého střeva a tak jsme po druhém lyžovacím víkendu skončily v nemocnici a pak v lázních… a pak už nebyla zima… a letos ostuda, nebyli jsme vůbec nikde… tak si to na jaře musíme vynahradit aspoň na kolech… :oops:
Ale co se přebalování mimina týká, mám vyzkoušené, že to jde i v autě na sedadle… nebo v kufru, když není nějaká extra velká zima a dítě není pokaděné až za ušima… a když jsem ještě kojila, jde nakojit i dítě ve fusaku při sezení na kotevním sloupku… ;)

Příspěvek upraven 11.03.18 v 22:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
11.3.18 23:05

@Jahudka82 tak co se týká těch odpočívadel s hřištěmi a nějakým tím zázemím, tak dole na Balkáně to moc není… my jsme stejně byli většinou někde mimo civilizaci - a pak na zabavení stačí třeba čisté ponožky… nebo horský potůček s oblázky…

 • Zmínit
 • Nahlásit
31693
12.3.18 02:14

Hezkej deníček, tyhle cestovatelský mám ráda :) tohle území zatím vůbec neznám, Balkán, snad někdy, fotky vypadají krásně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
45238
12.3.18 02:50

Pěkný deníček a ještě hezčí fotky :palec: Úplně to láká sednout do auta a někam vyrazit.
Jenom bych asi radši potkala „medo na putu“ než mlsnou kontrolu :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
12.3.18 08:55

@slavuska1 díky… Balkán je opravdu krásný… má své kouzlo… nádherná příroda, milí lidé… a já kávomaniak ještě vždy zmiňuji dobrou kávu… rozhodně se tam někdy podívejte…

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
12.3.18 09:00

@lucenka děkuji… taky bych hned z fleku vyrazila, už mě úplně chytá cestovní horečka a to se jen dívám na své fotky… :mrgreen:
Jinak já bych raději potkala toho psa než medvěda…
Tady v Bosně jsme viděli tedy víc cedulek varujících před minami než před medvědy, ale třeba v Rumunsku byly někde kolem rekreačních zařízení a kempů kvůli medvědům elektrické ohradníky… takže předpokládám, že tam by asi ta „medova“ návštěva byla pravděpodobnější… ale zase tam byl i návod, co dělat, kam věšet odpadky, jak nenechávat jídlo venku a co dělat, kdyby náhodou… :D ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
20822
12.3.18 11:16

@Regina Hero Je vidět, že jste si to nádherně užili! Jen tak dál a piš, piš, piš, ať tě nesežere myš :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20822
12.3.18 11:18

@Regina Hero My v Rumunsku věšeli jídlo na stromy daleko od stanů :D A jednou v noci jsem slyšela takov divné bručení, chtělo se mi strašně na záchod a hrozně jsem se bála. Nicméně nakonec jsem zjistila, že nebručí medvěd, ale chrápe kamarád ve vedlejším stanu. Jó za svobodna to byly časy :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
29379
12.3.18 12:11

@Amys :hug: díky… taky máme kamaráda medvěda… ale on tvrdí, že co si nepamatuje, to se nestalo, takže nechrápe… :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
45238
12.3.18 12:21

@Regina Hero tak já se strašně bojím psů, takže bych asi i ocenila ten elektrický ohradník kolem kempu :D

Jinak cestovní horečkou už jsem pohlcená, takže mám do detailů naplánovanou dovolenou na Velikonoce a už jsem téměř u konce i s plánováním letní dovči… jenom tam ještě čekám na přesný termín a už mě celkem štve, že ho ještě nevím.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
13.3.18 10:08

@lucenka @Regina Hero :lol: Jen si nejsem jista, jestli by bylo dobré potkat meda na putu behem toho prebalovani ditete na kapotě auta :think: :mrgreen: To by bylo asi me nejrychlejsi prebaleni v zivote a asi bych na prebaleni byla zrala i ja :lol: Natoz „medici“ s mladymi napr. - neviděli jste ten film Revenant s DiCapriem, co takova samice od meda dokaze? 8o Brrr…! No jste dobrodruzi každopádně, ukazovala jsem fotky memu drahemu a toho asi dal na Balkan nedostanu, ne ze by se bal, taky pry slysel ze je to tam krasne a sam byl v mladi na treku v Rumunsku, kde je „medu“ aj. haveti pozehnane - ale Balkan jako takovy vcetne Chorvatska neni az tak jeho šálek čaje pry…on je naprosto totiz beznadějně zamilovanej do Julskych aj. Alp…a jak uz jsem psala, ridit takovou dálku sam by se mu nechtělo, jezdeni si uzije dost pri praci. A jak ho znam, kdyz bysme naplanovali cestou prespani v Madar., Rakous. nebo Slovinsku, uz bych ho odtamtud dal nedostala :lol: On je ten typ co se proste uz radsi vrací tam, kde to ma rad a kde je porad i tak co objevovat. Sbohem Bosno… :mrgreen: Jednou jsme dostali od jeho mámy pobyt v Thajsku, kam bych se byla podívala hrozne rada, a ani mu nevadilo, ze jsme jim ho diky memu tehotenstvi nakonec prenechali…navic to bylo jen na tyden, takovou dalku letet na par dni by byl nesmysl, museli bysme si tak tyden jeste přikoupit…coz neslo tak snadno protoze to bylo pres Slevomat…uz byl i nalomenej ze pojedeme s nima, jenže oni driv jak za cca 3 mes. nemohli a ja uz pak do letadla v 7.mesici taky ne a neletela bych tam ani treba ve 4. - dostali jsme to k vanocum, ale my jsme meli pro ne vetsi prekvapko… :lol: ;) edit. tchyne totiz sondovala uz tak par mesicu predem, jestli by nas neco takoveho lákalo, a jestli uz necekame rodinu - a tehdy jsme jeste netusili, ze uz je čerstvě zadelano :lol: Ani ze to mysli vazne, protoze kvuli 1 tydnu bysme si sami museli koupit letenky za spoustu penez. Takze by to byl takovy danajsky dar trochu, ale ona nam to stejne koupila, i jim, protoze to bylo desne vyhodne! :mrgreen: Ale letet bych nekdy jeste nekam chtela, to jo… porad rikam muzovi ze doufam, ze me, az deti odrostou, vezme do Izraele, kam mel jet s kamaradem a ja s nima letet nemohla, protoze by to pry na me bylo moc drsne a navic bych nedostala tak dlouhou dovolenou, nakonec tam byl sam bo kamarad onemocněl a letenku neslo prebukovat, to me tenkrat pekne nastvali, tak jsem se sebrala a s kamaradkou pak vyrazila jinam a myslim, ze i behem par dalsich let jsem mu predvedla, ze na horach pro me jen tak neco drsne neni… ;)

Příspěvek upraven 13.03.18 v 10:40

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
13.3.18 10:51

@Regina Hero My v kempech ve Slov. spali s i bez ditete nekolikrat a uz se mi hlavne do toho jednoho moc nechce, v tom v horach byl klid, ale u Bohinj. jezera nas od 5, 6 rano budili lidi co tam courali na WC a mlatili dverma, vedle do noci zpivali u karavanu, ano v kempu se s tim musi pocitat ale malej ze spaní ve stanu zas az tak odvazanej, jak jsme cekali, nebyl - pry radsi spi v lese pod celtou :lol: Zkusili jsme to na par dni kvuli nemu, ze tam jezdi parnicek, lodka se da i pujcit, je tam lanovka aj. atrakce a on byl daleko spokojenejsi tam, kde měli psa Meda a jezdily tam traktory:-) Je fakt ze detem staci nekdy malo a neni treba jim extra vymyslet kdovijakou zabavu… :think: :D My jezdili s nasima pod stan na prehradu, na Sumavu a na chatu a co nam chybělo, nic :lol:

Příspěvek upraven 13.03.18 v 10:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
13.3.18 11:00

@Regina Hero Tyjooo, kafeee, no to bych jela hned! :lol: :D :palec: A co vino, taky dobre, ne? ;) Ze bych draheho nalakala na tohle? ;) :think: Tam asi budou hodne v kurzu takove ty moldavske aj. sladaky co…my nedame dopustit na madarsky tokaj, italska vina nebo místní produkci z vinar. oblasti Goriska Brda u hranic s Italii na jihu… ten penzion co tam jezdime za nasim Medem, ma vlastni vinici, takze si uzivame, popijime, mladej blbne pod dohledem se psem, kdyz usne, posedime na balkonku u pokoje s dalsi lahvinkou a jsme tam vsichni spokojený :lol:

Příspěvek upraven 13.03.18 v 11:06

 • Zmínit
 • Nahlásit
8684
13.3.18 11:13

@Amys :lol: :palec: Taky bych se asi radsi pocurala 8o ;) @lucenka Aha, a ja se divila, ze bys radsi potkala opravdoveho meda nez toho radobyhlidace co zname my… :lol: :think: No, kazdy to mame jinak…ono ani to divoké prase kdyz te uciti, asi nic moc…jako v te reklame na Kofolu :lol: Vlku bych se asi tolik nebala, ti si myslim ze se boji lidi jeste vic a zdrhnou…spis vztekliny…i kdyz z takovych Psich vojaku jsem mela jeste dlouho spatne spaní a strach jít v lese potme curat! ;) Ale proti vztekline je i ockovani, ne? A vy jste si nejake ocko nechali dat Regi?

Příspěvek upraven 13.03.18 v 11:21

 • Zmínit
 • Nahlásit