Brusinčata - 47.díl aneb: Historie narozeninového dortu.

Rodičovství

Ahoj mimísci a maminy, Dnes jsem si pro vás připravila jistou zajímavost. Pořád jen popisuji jak papáme, řádíme a učíme se nové dovednosti, tak jsem si řekla, že se s vámi podělím o (alespoň pro mě) dosud neznámé informace.

Možná knížku Lidské mládě většina z vás zná a budu házet hrách na zeď :o)))
Tak tedy????.

?Na oslavu narození dítěte ? oslavu křtin nebo obdobného obřadu ? bývalo kdysi zvykem dělat zvláštní narozeninový dort. Podobný dort si dnes dáváme na každé výročí dne narození a pořádáme při této příležitosti malý rituál, málokdo ale zná pravý význam toho, co činí. Aniž bychom si to uvědomovali, konáme starý obřad uctívání měsíce. Proto je typický narozeninový dort kulatý a bílý a proto na něm hoří svíčky. Tvarem má připomínat měsíc v úplňku, bílou polevou jeho bledost a plamínky svíček symbolizují měsíční svit.

Tato tradice vznikla ve starém Řecku, kde měsíční bohyně dostávala od svých uctívačů oběti ve formě malých kulatých dortů a na každém z nich plála jediná svíčka. Myšlenku oslavovat narození si Řekové vypůjčili od starých Egypťanů, dorty od starých Peršanů.

Ve středověku tento zvyk ještě rozvinuli němečtí rolníci. Svíčky byly zapáleny za rozbřesku, pak po celý den ponechány rozsvícené a teprve večer slavnostně sfouknuty, když se lidé shromáždili, aby dort mezi sebe rozdělili a snědli. Svíčky bylo nutné zhasit jediným fouknutím, aby se mohlo splnit tajné přání, které měl oslavenec přitom v duchu vyslovit. Na dortu právě narozeného dítěte byla svíčka pouze jedna. Když dosáhlo nemluvně jednoho roku, mělo dort se dvěma svíčkami, a potom byla na každé následující narozeniny přidávána svíčka další.

V současnosti děláme tu chybu, že svíčku při narození nepočítáme: roční dítě dostává jednu svíčku..atd. Tak to ale není správně. Mělo by být vždy o jednu svíčku více, než je oslavenci let. První svíčka, ta jediná na dortu při oslavě křtin, by měla být každý rok připočtena. Jedná se o Svíci života, symbolizující příchod dítěte na svět a jeho existenci jakožto živé bytosti.

Stejně jako při tolika jiných slavnostních příležitostech, kdy je užíváno ohně, je přítomnost svíček na narozeninovém dortu magickým prvkem. Jejich plápolavé světlo má zahnat zlé duchy, kteří jsou vždy přilákáni, když lidé něco slaví. Svíčky musí proto být na konci narozeninového večírku obřadně zhašeny na znamení toho, že oslava úspěšně skončila a jejich ochrany již není třeba. Jelikož svíčky symbolizují též život, když je sfoukneme jedním dechem, ukazujeme, že máme naprostou a dokonalou kontrolu nad silami života. Dáváme tak najevo schopnost alespoň na okamžik řídit vlastní osud, a také proto se může tajné přání, týkající se věcí budoucích a vyslovené v této chvíli, vyplnit.

Vše začíná prvním narozeninovým dortem: pokud věříte v tajemné síly, měli byste novorozenci takový kulatý, bílý dort, osvětlený jedinou Svíci života, věnovat, a pak v duchu vyslovit přání, aby bylo v budoucnu šťastné, a k dovršení prastarého rituálu za něj svíci sfouknout.? .........

Zajímavé co? Doufám, že Janďuli temné síly nepřemohou, když bude mít s největší pravděpodobností dort ve tvaru medvěda (jsem majitelkou medvědích forem ve dvou velikostech :o))) a ještě ke všemu je Janča náš medvěd) a svíčku bude mít jednu :o)))

A jak s naší vobludou??? Leze o 106, i když už asi převažuje pobyt ve stoji s oporou:o)) Je sranda ji pozorovat, když se vydrápe a vystrkuje hlavu, aby dohlídla ještě dál. Takhle chudinka trpí třeba v kuchyni u linky. Vesele si tam cosi kuchtim a náš zvědaveček nakukuje a ??prd vidí. Když začne protestovat a potřebuju něco dodělat, šoupnu ji do židličky, otevřu horní šuplík, vyndám vidličky a může krámovat. Dosáhne tak akorát do poloviny šuple a na nebezpečné předměty nemá šanci. Jako nouzové řešení to docela funguje. Vydrží takto zhruba půl hodiny. Podle stupně rozmrzelosti :o))

Paci paci už se občas zadaří, ale ne na slovní pokyn. Zkrátka takové falešné paci :o))
Začíná se prořezávat dolní dvojka, včera si rvala do pusy kačenku, až jsem se obávala o její život (kačenčin:o))
Jedenáctý měsíc je už ve znamení mamánkovatění. Doposud jí tolik nevadilo, když byla v pokoji sama a já pár kroků od ní, ve vedlejší místnosti. Nyní většinou jen co zjistí, že jí mamka utekla, přihasí si to kvapně, vetšinou s hučení. Některé dny je z ní ? jakýsi choroš. Přisátá na noze. Kamarádka jí dobře odhadla. Je taková kočka. Sápe se na člověka a jen co si jí vy:,–(íte na klín, hned se začne hemžit a chce zase jinam. Zvědavice neposedná .-o))
Při dovádění na koberci jsem zjistila, že by nebylo od věci vlastnit jakési ?prsní chrániče?. Totiž ty útoky na hrudník, jsou docela zákeřný:o)) Prostě používat prsa, jako opěrný bod při vstávání a nebo přelézání je dobrý :,-(o maso :o))). Je to malá mordýřka :o))

Přeji krásný týden a ať nám mimča moc neblázní ze změny času.
Na neděli si Janča samozřejmě ponechala své letní vstávání. Doufám, že se to časem poddá a bude nadále vstávat kolem půl osmé :o)) Šťastná to mamina :o)))?? já vím.

Pááá Martina a Janča (11. měsíců)

Váš příspěvek
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 31.10.04 21:57

Ahojda holciny!
Teda, to je zajimavy… ale uz se vidim jak Mise davam na prvni narozeninovy dort v 1 roce 2 dvicky a ostatni si klepou na celo. :oD
Takze asi jako Brusinka tajne doufam, ze vsechny zle sily od Misutky ksa ksa a uz si bude uzivat jen poklidneho a krasneho zivota.
Ostatne to chce kazda poradna mama pro svoje dite, ze. :oD

Jinak nase dovednosti… paci paci obcas na pozadani i pro jine osoby, pro me skoro pokazdy, pokud teda neni na praci neco lepsiho a zajimavejsiho jako je treba cumlat nejakej kousek neceho. :o)
Dnes Misa zacala delat tytyty, od minuleho tydne se plazime a kdyz nemame plinku a sme dole bez tak pouzivame i kolinka. :o)
Zvatlame o 106 a kolikrat spis to papapa zopakujeme nez aby sme hejbaly rucickou. :o)
Jinak prechod na zimni cas sme dnes zvladly na vybornou, coz se teda neda rici o mne, ale za to si muzu sama a Bara. :) Kdybych sla spat a nekecala do 2h na ICQ… :o)

No, asi pujdu spat a dohnat tak aspon trochu spankovy deficit.
Jeste Brusinko pochvala za denicek!
A jeste jedna vec. Dnes sem se stala skoromajitelkou (dostanu k vanocum) formu na dort ve tvaru Medveda a mam ho v planu udelat Mise k narozeninam s 1 svickou :o) tak prosim, Brusinko, o vyfoceni tveho dortu a poskytnuti tak inspiraci na nas dort. :o)

papa a louci se DARca a Misutka 9,5 mesice!

rendy1
Stálice 60 příspěvků 01.11.04 11:07

Ahojky holčiny,
tak se hlásíme s Markétkou. Brusinko, pěkný deníček, zvlášť souhlasím s prsními chráničemi. U nás je nejzajímavější světýlko u TV, což se nelíbí manžílkovi a ani hra s ovladači, tak je to samý tyty nenene, no a malá se tomu jenom směje. Na paci paci stávkuje, ale nejvíc se jí líbí berany berany.

V neděli jsme byli u našich. mamka vykrámovala starý hračky po nás, tak jsem si jich pár vzala, no asi 5 panenek, gumový nepískací hračky ( pískátka jsem vždycky vydloubala, dala si je do pusy a chodila po školce a pískala až jsem je omylem spolkla) atd. Tak musí projít řádnou očistou.
Přechod na jiný čas snad bude v pohodě, měla teď nějak všechno přeházený, že už jí to asi nepříjde.

Mějte se pěkně slyším, že se vedle něco děje, tak jdu zasahovat.

Rendy a Markétka ( dnes 10.měs.)

pasanek
Povídálka 28 příspěvků 01.11.04 15:09

Ahoj Brusinčátka!!!
Dostáváme se ke psaní až dnes - za což se omlouváme, ale nějak nemáme nám ubývají síly:-(
Brusinko - deníček je naprosto senzační!!!! Ani jsem netušila, co všechno naroz.dort v sobě skrývá za tajemství!!! Moc se Ti, opravdu, povedl!!! Docela se mi líbí názor s počtem svíček na dortu - sice si to neumím představit v reálu, ale je to moooc pěkná myšlenka! (Napadlo mě, že by jsme si tu jednu svíčku - třeba jinak barevně odlišenou, měly dávat na dort my mamky - teď mě, prosím, neproklínejte:-))), ale kdo má největší zásluhu na porodu???? No??? Maminy!!!! - takže si pěkně kupte o jednu svíčku navíc:-))))
Nestčím se divit nad dovednostmi několika Brusinčat:-) Jste prostě šikulky!!!! Náš Tomča v současné době bojuje - nmevíme zase s čím, ale už jsme z toho vyřízení teď. Naše trápení snad nikdy neskončí - včerejší noc se nám Tomík probudil tím, že sed usil zvratkama - a pak až do jedné v noci zvracel a zvracel aniž by měl ještě co - hrozný pohled na Vaše dítě, kterému se svírá žaludek, potřebuje zvracet, bolí ho bříško a Vy mu nemůžete pomoct - pak se nám chvilku ještě dusil a nakonec usnul na manželovi. děsím se toho, co příjde, protože naše trávicí ústrojí a dennodenní bitky s jídlem jsou fakt otřesné!!!! Jednou bych chtěla zažít aby se Tomík normálně najedl, nevyzvracel se přibral - ale to je asi nadlidsky vykon - všem Vám závidím, protože netušíte jaké to jsou nervy…
JInak je Tomík docela šikulka - taky povídá o 106, leze o 1006:-), když ho držíte za ručky už chodí, ale po špičkách!!!!, což je běs:-)je jak baletka:-)v menším podání, miluje světýlka u TV, trouby, sporáku, PC - umí si zapnout CD přehrávač a strkat ručky do nefunkčního videa - ještě pořád nás drží popelařina, boty a zásuvky:-)))
Zbožňujeme bafiky a děti, vykládáme hlavně taťkovi, smějeme se o 106, ale nedej Bůh když příjde jídlo…
Všem oslavencům : VŠE NEJ!!!!! Hlavně úsměvy a pohodu, taky sposty zabalených dárečků a dobré papaní:-)pak nám napiště co všechno jste dosatli - Náš Tomča má slíbené sáňky - tak jsme zvědaví, kde je bude dědeček shánět:-)))má pokaždé geniální nápady, ale realizace je o něco težší:-) u nás se tento přístroj v zimě dost využije, tak se těším až budeme sáňkovat - dědeček uvažoval kolikamístné je má koupit - napočítal asi 8 lidí - tak jsem zvědavá, jestli se vůbec vejdou k nám do bytu:-))) s našemi 36m ctverecnými:-)))no, uvidíme, pořád přemýšlím, jaký Tomíkoj udělat dort…tak pak foťte - ať mám inspiraci - stejně jako darka - to jsme opice co?:-)
jeste ze jsme se narodili až v prosinci:-)))) Holky jak se chystáte na Vánoce?My nemáme kam dát stromeček, ale taky vymýšlíme, co Tomíkoj pod stromeček…ten prosinec bude náročnej - narozeniny, Vánoce, Silvestr, nepočítaje několk svátků - ufffff…samá oslava - těším se už na leden:-)))
Budu končit - zatím se mějte krásně - ať nám taky na chvilku vykoukne slunéčko - tady je docela jak v prádelně:-)tak papapa Tomášek a Iva

Jirina
Neúnavná pisatelka 15257 příspěvků 02.11.04 20:39

Ahoj Brusinčata,

tak dort my taky budeme dělat klasický s jednou svíčkou ? bylo by nefér, kdyby hned měla dvě, jako měl nedávno Jíra :o) Už se těším na patlámo, Hanďula je na toto přebornice. Mimochodem pro děti dělám dort i k svátku (aby se bylo s čím fotit :o) tak na to asi žádné vysvětlení neni, co? Ani jsem netušila, že to může mít nějaký původ.
Poslední dny zase papáme líp (tedy Hanička, jasně), večer se napcháváme kaší, přechod na zimní čas nás nijak nepoznamenal, neboť vše děláme ve stejnou dobu jako dřív, spíme skoro do sedmi, jen s malým rozdílem ? při návratu z procházky už bývá tma. V noci spíme klidně, jen jednou si zařveme, dostaneme láhev mlíka přímo do postýlky a spíme dál až do rána. Ufff!
Ještě jsem se chtěla zeptat, co je to glukopur, tak jsem se teď dozvěděla, že hroznový cukr. Můžu se zeptat, v čem je lepší, proč nepoužíváte normální??? Mně někdo říkal, že malé děti by umělé cukry neměly, prý se má dávat to, co se doma běžně používá. To tím sladíte i normálně? Já pochybuju, že všechny dětské kaše a sunary a přesnídávky a jiné dětské blivajzky jsou slazeny něčím jiným než normálním cukrem !?!

Ahoj Háňa, už jen 3 týdny do roka (Pavlíku, ty už jen týden!

Jirina
Neúnavná pisatelka 15257 příspěvků 02.11.04 21:15

se ani neumím podepsat, nevím za koho píšu :o))
Takže to mělo být Jiřina s Háňou … zbytek už souhlasí :o)

kostka
Kecalka 405 příspěvků 02.11.04 21:42

Ahoj všem,

číhám na chat a nikde nikdo :-O .Holky, je úterý,kde váznete všechny:-)?

Brusinko -hezký povídání o dortu k narozeninám - ani by mě nenapadlo,že je to tak starý a významný zvyk. Přičítala bych ho spíš mlsnosti. Zavedení svíčky navíc by mi asi taky neprošlo, i když vědět o tom před rokem, uvažovala bych o tom.

Jiřko - o Glukopuru jsem se dočetla, že by měl být šetrnější a lépe stravitelný, kdysi jsem ho užívala při nechuti k jídlu - Haničce by určitě prospěl. Řepný cukr rafinovaný není zdravý ani pro dospělé. Pavlíkovi sladím minimálně, kdyžtak třtinovým cukrem.

Ivčo - není Tomík na nějaké jídlo alergický? V každém případě ať jste brzo zdraví.

Na Pavlíka nějak nedobře působil úplněk - minulý týden byl skoro denně ukňouraným „chorošem“ u mé nohy. Ale líp usínal a nebudil se tak často. Teď je přes den docela v dobré náladě, zas se v noci budí častěji. Dnes snědl 2 mandarinky,měl je prvně,tak snad se neosype.

Ještě mrknu na chat a mažu spát, mějte se všichni fajn.

Hana a Pavlík, opravdu už za týden roční :-O!

kostka
Kecalka 405 příspěvků 02.11.04 21:55

Ještě jsem chtěla - těma umělýma cukrama myslíš Jiřko asi umělý sladidla,že? Zkopíruju sem o nich článek z Rodiny.

Umělá sladidla
Ročník 34 - číslo 49

Jsou zdravá? Spíše bychom měli říci, že pro někoho jsou nutností. Diabetik si rozhodně nesmí sladit řepným cukrem a nadměrnému příjmu sladkého by se měli vyhýbat i lidé s nadváhou.

Ne všichni, co umělá sladidla denně používají (ať už si jimi doslazují nápoje, přidávají je do těsta či zálivek, nebo si kupují potraviny s označením „light“), však vědí, že existují dvě skupiny sladidel - neenergetická (nízkokalorická) a energetická (kalorická). Sladí-li si diabetik energetickým sladidlem (fruktózou, sorbitem-xylitem), sice tělu dodává látku, k jejímuž zpracování není třeba inzulin, ale rozhodně nemůže počítat se snížením váhy. Podle MUDr. Taťány Staňkové z pražského Centra pro poruchy metabolismu a výživy by se diabetici měli energetickým umělým sladidlům vyhýbat. Váha totiž po neúměrném příjmu energie stoupá, tím stoupá i hladina glykémie a cukrovka se horší. Aniž by to věděli („proti dietě se přece neprohřešuji“), dlouhodobě si škodí. Totéž se týká i lidí, kteří chtějí zhubnout a v domnění, že si oslazují život uměle, dodávají tělu kalorie, s nimiž nepočítají, a hmotnost se nehne.

Proč tedy rovnou nepoužívat nízkoenergetická sladidla?
Problém je v tom, že obsahují pachuti (jinými slovy sedají na jazyk nebo jsou hořká). Výrobci potravin je nechtějí používat, protože by se jejich nedobrý výrobek neprodával. Jak z toho ven? Vcelku snadno - výrobci umělých sladidel přišli na různé kombinace, které obsahují neenergetické i energetické složky, chuťově jsou přijatelné a navíc nezvyšují váhu.
„Kupujete-li si výrobky light nebo dia, určitě si prostudujte obsah cukrů a jaké umělé sladidlo bylo použito. Někdy zjistíte, že výrobek obsahuje více cukrů než "obyčejný“, nedeklarovaný jako dia či light, protože se energie skrývá v použitém druhu sladidla (např. fruktóza nebo sorbit-xylit). Zvlášť opatrná bych byla u dia výrobků a tzv. bonbonů bez cukru, kde se údaje o cukrech mnohdy skrývají až mezi použitými přídavnými látkami, např. barvivy apod.," varuje MUDr. Staňková. Prý se někdy nestačí divit, kolik energie dia výrobky obsahují.

Pro koho jsou umělá sladidla vhodná, a pro koho ne?
Vedle diabetiků a lidí s nadváhou by si jimi měli „sladit“ i ti, co trpí nadměrnou kazivostí zubů. Některá umělá sladidla - například aspartam nebo acesulfam K - totiž nemění ph v ústech a přispívají ke snížené tvorbě zubního kazu. Tato zmíněná sladidla patří do skupiny nízkoenergetických sladidel, a proto jsou vhodná i pro ty, co chtějí snížit svou hmotnost.

Umělá sladidla by neměly používat těhotné ženy (kvůli případnému poškození plodu) a velmi opatrní bychom měli být v jejich podávání dětem. Výzkumy sice neprokázaly jejich škodlivost, ale v ojedinělých případech může u dětí dojít k obtížím neurologického rázu, jako je hyperaktivita, nesoustředěnost, bolesti hlavy apod. Z lékařského hlediska je pro děti naprosto bezpečná fruktóza.

Jak se orientovat v dnešní velké nabídce umělých sladidel?
„Povětšinou tak, že se každý uživatel musí pídit po informacích sám. Podrobně číst obaly jednotlivých sladidel, zjišťovat, která obsahují hodně energie, která málo, zajímat se o použití jednotlivých sladidel - některá sladidla se nehodí pro pečení a vaření, protože tepelnou úpravou ztrácejí sladivost, a volit takové umělé sladidlo, které je pro ně nejvhodnější a jehož chuťové vlastnosti mu nejlépe vyhovují. Toho však dosáhne pouze vlastní zkušeností,“ dodává MUDr. Staňková.

Přehled nízkokalorických sladidel

Assugrin - sypký
aspartam, acesulfam K, maltodextrin

Assugrin - tablety
sacharin

Diachrom
aspartam, laktóza

Dianer
sacharin

Irbis sweet - modrý
aspartam, laktóza

Irbis sweet - růžový
aspartam, sacharóza

Irbis sweet - fialový
aspartam, maltodextrin

Kandisin
sacharin, aspartam

Sualin
sacharin, aspartam

Sular
acesulfam K

Suprasweet
aspartam, acesulfam K

Teď už opravdu dobrou

Hana

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 04.11.04 18:20

Ahojte!

Tak ještě za tepla posílám čerstvé zprávy od nás.
Jestli čekáte nějaké motorické pokroky naší plazivky, musím vás zklamat.
Chci jen napsat, že jsme dnes měly návštěvu!!!! No, to je toho, řeknete si. Jenže my tu měly takový pidisrazík Brusinčátek! Takže už známe v reálu kromě Tomáška i Kristýnku a Filípka s jejich maminkama.
Za sebe můžu napsat, že to bylo super. S maminama se fajn kecá (teda já jsem toho navykládala, že teď nějak nevím, jestli jsem je vůbec pustila ke slovu). A děti musím taky jen a jen chválit.
Kristýnka je okatá šikovná rošťanda. Filípek je taky šikula a ohromnej frajer. Rozdával holkám pusinky, že jsem jen čekala, kdy se o něj poperou.
Naše Áňa se projevila tak trochu jako malej truhlík. Několikrát si nechala v klidu šlápnout na ručičku, aniž by zavčasu pípla, že se něco děje. Až se po chvíli rozbrečela, všimly jsme si, že na ní Filda nebo Kikouš stojí :-)))

Doufáme, že se zas někdy sejdem, pokud možno dřív než na plavání na Vysočině.

Báro, Brendy, díky za návštěvu, jsem zvědavá, co se Áně od těch vašich drobků přiučila.

Lajka +Áňa (10m)

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 04.11.04 19:57

Ahojda Holciny!
Tak jsme tu zas… a tentokrat s dotazem. Misa si nenecha na hlave zadnou cepici… :o( Kdyz si ji stahuje tak ma vzdy takovy sibalsky vyraz…ceka ze ji za to budu nadavat a „placat“ po rucickach a rikat neee? To je vam takova legrace… jenze me to dohani k silenstvi. :o)
Vsechno si zacina davat na hlavu, takze takova snurka se dvema bambulkama ---- sup a uz je to na hlave, retizek s dudakem je taky tam… no a dnes si zacala tu sliknutou cepici zase oblikat. :o)
Jinak taky v postylce kdyz stojime tak se shejbame pro ruzne hracky a mame z toho silenou radost kdyz se to povede. :o) Jinak pejsek je „peee“ a dela „baaa“ ale to jen nekdy. :o) a jinak skoro uplne vsechno je „Kaaa“ takze treba hvezdicka, kacenka, a podobne slova obsahujuci „ka“. NA vsechno ukazujeme a vsechno musime mit… a kdyz to nemame tak spustime silenej vztekaci konzert. :oD

No, jinak zitra zas Misa osiri, jedu zas do Polska, ale tentokrat snad jen jako ridic… dala sem si zavazek ze nic nebudu kupovat. A kdyz tak to rozprodam babickam a tetickam k vanocum… dobre to mam promysleny, co? Jen aby se mi to podarilo zrealizovat. :)

TAk uz budu koncit, abych vas tu nenudila. Tak papa DArka a MIsutka 9,5 mesice

kostka
Kecalka 405 příspěvků 05.11.04 10:56

Ahoj holky,

měla jsem nějakou nedobrou noc, Pavlík docela spal a mě zatvrdlo prso, dost to bolí a je mi celkově nic moc. No snad z toho nic nebude. Po roce kojení …

Darko, malý měl taky období sundavání čepice, naštěstí už ho to přešlo, řešila jsem to tak, že jsem mu ji vždycky znovu na:,–(ila a pokoušela se odvést pozornost jinam. Moc se to nedařilo,jednou pak jel i bez ní,ale bylo ještě docela teplo …:-). No pak jedině koupit se šňůrkama nebo je tam přišít.

Mějte se a hezký víkend,u nás proběhne ve znamení slavení … a příští týden o tom napíšu deníček :-)

Hana a Pavlík …za 4 dny roční

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 05.11.04 15:09

Ahoj holky,

Brusinko, teda to je zajimavy o tom dortu! Co se clovek jeste nedovi :) ? My to asi urcite taky nebudem riskovat se 2 svickama,at si vsichni neklepou na celo. A hlavne ja peceni dortu jisto jiste prenecham babicce, jinak by to mohlo spatne dopadnout :( Babicka je na peceni mistr, tak proc ji brat tu radost, ta uz se na to beztak tesi od narozeni Fildy, jak mu bude moct upict dortik :)

Marty, co tvuj prst??? Doufam,ze uz vsechno o.k. ! Patrisek ti urcite bebinko pofouka, ze jo ?!

Ivo a jak vy jste dopadli s Tomikem? Taky na vas myslime!!!

Jak uz prozradila Lajka, my jsme vcera tak trosku srazikovali. Bara s Kristynkou prijeli dopo do Ol, nalozili jsme je s Fifou do auta a jeli se podivat za holkama Lajkovyma :) Bylo to super! Jen doufam,ze z nas nemela Anicka moc velky psychicky sok, protoze fakt Fifous s Kikousem ji vubec nesetrili. Sem tam ji stoupli na rucicku, zatahali za vlasky, prozkoumali ocicko a ona byla tak hodnoucka,ze jim to vubec neoplacela. Takze my kecajici matky jsme si toho vsimly az za chvili, ze neco neni v poradku. Ale zas Filda teda nesetril pusinkama (Noemko a Tomiku, ted nectete !!!), nejdriv se zameril na Anicku a porad ji pusinkoval a pak aby to nebylo lito Kristynce, tak i ji polibil :) No, mama mia, co me s nim jeste ceka :0
Vecer Fifa nemohl ani usnout,asi jak byl plny zazitku! Fotek mame spoustu,ale mam zakaz od Bary cokoliv zverejnovat bez jeji autorizace :)))
Jak jsme vecer nemohli usnout, tak jsme zas rano pekne zaspali,az nas v pul 9 vzbudil zvonek. Byl to postak a dovezl nam tu vyhru z Maminky! tak jsem ani tak nenadavala :) Takze pro ty, ktere to zajimalo, cim nas obdarovali, byl to ten Johnson a to: mydlo, sampon, olejicek, cistici ubrousky a vatove tampony.

Taky se muzem pochlubit s aktualnimi mirami, byli jsme na prohlidce v 10 m. Fifa meri 75 cm a vazi 9.350, takze uz to takovy miselinek neni a chlapecek se nam spis vytahuje. Jinak na nem pani doktorka neshledela zadnou chybku a mame prijit v 1 roce. Dostali jsme flourove tablety, ma brat 1 denne, mate je jeste nekdo?Jak je davate, michate to do jidla???

Dneska bude zase Fifa hlidan vecer a v noci babickou, jdeme na rozlucku s jednim nasim kamaradem, ktery odjizdi do Ameriky, tak se uz tesim na odreagovacku!!!

Pavlikovi prejeme suprovou oslavu 1. narozenin, hlavne hodne darecku a dobry dort a prima zabavu :) !!!

Jinak vsem pekny vikend preje
Brendy a Fifa

rendy1
Stálice 60 příspěvků 05.11.04 15:32

Ahojky,
taky se hlásíme s mírami v 10 měs. a to, 8.40kg a 72 cm. Můj odhad byl větší, no ale budiž, prý se Markétka moc hýbe :-)
Brendy, my bereme zymaflour na zoubky od 6.měs., vždycky ho rozdrdím a dám na lžičku s čajem, aby se rozpustil. Abych pravdu řekla, docela na to zapomínám a taky jsem slyšela, že moc floru u mimčat není dobře. Někdo říká, že stačí ten, který děti spolykají při čištění zubů. No co člověk to názor , jako vždy.
Holčiny mám dotazy: tak jsem si všimla, že ta naše lumpice, pěkně vyrůstá z autosedačky ( máme od chica klasickou „skořápku“) tak jí k Vánocům chceme pořídit „sedací“ autosedačku. Jak jste na tom vy? V čem vozíte mimča a poradte dobrou značku autosedaček, kde děti už sedí. Mě připadá, že jich je nějak moc a tak nějak se ztrácím. Chtěla jsem se ještě na něco zeptat a ted mi to úúúúplně vypadlo. Tak já zase napíšu , až si vzpomenu :-)
No a taky se připojujeme k nekojícím. Myslím, že 10měs. u nás stačilo, tak jsme pomalu předstávaly až jsme přestaly úplně. Nvím jestli to má nějakou souvislosti, ale Markétka se přes noc už skoro vůbec neprobouzí, tak se i vyspím.

Mějte se pěkně, nedejte na počasí a pište ( to píše ta pravá)
Rendy a Markétka

pasanek
Povídálka 28 příspěvků 05.11.04 20:04

Ahoj holky a všechna brusinčátka!!!

tak se plazím k PC:-)jako obvykle:-)Moooc všem děkujeme za psych.podporu - zatím bída - ale musím prásknout, že Darča mi dodala odvahy a tak jsme nakonec vyrazili k MUDr.o něco dříve, než jsme měli - dopadlo to tak, že samotná MUDr.Tomíkovi udělala výtěry ze zadečku, krku, pak mu nabrala krev na4×!!!!(trpěla jsem za něj - bylo mi ho tak líto..hrůůza) a krev poslala na rozbory alergie, salmonely a biochemie…výsledky čekáme v pondělí - trochu se mi ulevilo, protože ještě ten den jsme stihli i ultrazvuk celého bříška - Tomík se statečně držel, ale pak už toho na něj bylo moc a tak plakal - celé bříško máme vpořádku!!VIVAT!!!! všechno funguje tak jak má - nejdůležitější byla ta hrtanová příklopka, jak jsem pochopila - díky Bohu, je vpořádku!!!
No, jo, to bychom, ale nebyli my - dnes - 24hod.po tom všem přišly teploty - zatím jsme na 38 - dáváme sirup o 106 - Tomík hoří, ale zatím ještě trochu blbne, ale kňourá - je to znát… počkáme do zítra - jak s teplotou, kdyžtak jedem na naší oblíbenou pohotovost - jenže stejně nám asi nepomůžou - všechny výsledky budou až v po.na alergii na kravské mlíko až v pa.tak se modlím - co mi jiného zbývá, že?
Pořád to svaluju na zoubky, protože Tomča pořád něco okusuje a strká si do pusy skoro celou ruku a taky nás všechny okusuje - tak snad ta teplota jen k zoubkům - doufám…
I přesto DÍKY!!! že na nás myslíte!!!!!! Pomáhá to!!!!
Brendy - už se těším na fotečky od Lajkových:-) Tomíkoj jsem raději o fífových líbačkách teď neříkala, aby se mu nepřitížilo:-)))) Jinak tedy - Fildíku, Fildíku!!!! Aničko - my Ti ale věříme!!! Áňa kliďas, co?Oproti nám naprosto pohodové miminko!!taky proto jsme si ji vybrali, že?:-)
Holky my jsme dostali na 6 měsících na zoubky tabletky - jmenujou se Zymafluor - dávám je Tomíkovi každý den do čaje - jen jednu na celý den - jinak mu zoubky čistím „prsťáčkem“ není to kartáček je to taková..... jak to popsat - něco jako…no, tak to napíšu - něco jako kondom, ale pevnější a na špičce jsou štětiny:-))))))))Doufám, že to někdo taky máte doma, protože jinak mi asi neuvěříte:-))))

Pavlíku VŠE NEJ!!!!!! Holky já asi budu muset jeden velký dort na Tomčovy narozky koupit a pak ještě aspoň nějaké udělat - má přijít docela dost lidí:-)))to bude hunbuk v našem 1+1:-)))už se docela těším…taak to utíká - pamatuju si ještě jak jsem si minulý rok říkala, že se mi ten prosinec na porod moc nehodí, snaha marná:-)))Tomík chtěl ven:-)

Tak se zatím všichni mějte krásně.zatím papapapa z Krkonoš - zítra nám tu má začít sněžit - to jsem tedy zvědavá:-)))tak papa Tomík a Iva

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 06.11.04 13:12

Ahojda holciny!

Tak nez to zapomenu, my zadny tablety florovy nedavame. Ptala sem se na to Dr. kdyz Mise zacaly zoubly a rikala ze nee, ze to nema cenu, ze fluor je ve vsem moznym. Takze ja ji verim. JA si pamatuu ze my sme taky nic takovyho nemeli a pak nam jednorazove ve skole dalali tusim vodickku nebo tak neco. :o) a zijem…

Ivo: teda… vy se „mate“ ke vsemu ejste teploty… :( TAk at se z toho vyvyne treba jen 6 detska nemoc a nebo jen ty zoubky… :) a uz toho s tema nemocema nechte, taky nemusite mit vsechno.;o)

Brendy: teda co ty to vychovavas za zvrhlika… takhle opusinkovavat 2 najednou… :) Koukej mu to vysvetlit ze se tohle nehodi, aby nakonec tebe a nebo manzu nezavreli pro spatnou vychovu. :)

Baro: TAK CEKAM ZE SE NEKDY PRIPOJIS (ABYCH BYLA I JA online na ICQ a domluvily predani zasilky. :) )

Vcera jsem byla v Polsku (jak uz tu na me nekdo prask… je vlastne neprask. :) ja se spletla, nebo ze by ne? No, to je jedno) a skoro nic sem nekoupila! Hec… ale zato sme poradne zmokly a prochladly.. :)
Holky, koupila jsem tam termoobal na lahev a jde do toho i ta Aventacka, a pokud ji nekdo mate a zajimaly ste se o to jestli delaji i ony termoobaly tak ste urcite valily oci jako ja. Protoze obal na Avent lahev stoji a ted se neleknete… 450,– a na dve 670,–. A je to uplne stejny jako je normalni ten obal co je vevnitr z polystyrenu. Akorat ten Avent je vevnitr potazenej umelou hmotou, takze ten polystyren neni videt.
No a ja tenhle obal v poldku koupila za 100,– TAkze uz nemusim Misu preucovat na normalni lahve - nechce mi z nich pit a tim padem nic nevypije. :o(
Pak sem si tam koupila chodici ksiry a krupky ze kterejch ne vcera bolelo tak bricho, ze sem radsi sla spat. :)

tady je ted tak hnusne… zima a navic zacalo prset. :o( Brrrr.......

Jinak Misa ma uz 8 zub. :o)

Ted sem si precetla co sem psala za komentare abych se neopakovala a uz vim kdo na me bonznul to Polsko… Darka… to je ale sketa. :oD

Tak jeste sms od Misi_L: ZIJE!!! A zvyka si v novym a MArtinek beha jak silenej… bylo mi vysvetleno ze za rucicky. ;o)

No, uz asi koncim, stejne uz nevim co jsem chtelůa napsat!

Pavlíčku!!! Vsechno nejlepsi k 1 narozeninám!!!!

Darka a Misutka spici 9,5 mesice

karasa
Nováček 10 příspěvků 06.11.04 14:41

Ahoj Brusinčata a spol.,
je to fakt krásný článek o historii dortu. Nikdy jsem nic takového neslyšela. Náš Čenda už sice rok oslavil, ale měl kulatý a bílý dort. Jenom chyběla druhá svíčka. Tu musím připravit na příště. Jinak Čenda je druhé děťátko. Má teď dvanáct mědíců a krásně sám chodí. Je moc zvídavý a zvědavý. Dostal k narozenínám knižku se zvířátkama a tu vyžaduje pořád číst. Takže pozná a říká jak dělají zvířaátka na dvorku. Skládá tvary do kostek atd. Máme z něj velkou radost.
Mějte se moc hezky a hodně zdraví Vám přeje Šárka a Čenda

Jirina
Neúnavná pisatelka 15257 příspěvků 06.11.04 22:17

Ahoj holky,

ještě k tomu narozeninovému dortu … teď přemýšlím, že Jíra měl vlastně k 1.narozkám dvě svíčky! Udělala jsem totiž dorty dva (jak někdo radil a zalíbilo se mi to) ? velký se svíčkou na focení a pak ještě maličký, ozdobený úplně stejně, taky se svíčkou, ale Jíra ho dostal celý na patlání a my jsme snědli ten velký nerozhrabaný. Už vidím Haničku, jak bude z maličkého dortíku nadšená :o)

S čepičkou problémy nemáme, i v létě děti chodily v kšiltovkách (oba mají na hlavě jen pár chmýří) a jsou zvyklí. Dnes jsem na Háňu vytáhla kombinézku, kterou nosil Jíra asi v 5 měs. (mohl ji asi mít i déle, ale už bylo jaro :o). Je hnědá, flízová, s ouškama na kapucce a Hanička v ní capala a byla jak malej medvídek, že jsem z toho byla úplně naměkko :o)

Ještě k cukru ? já jsem v životě nepoužívala jiný než normální a nikdo jsme s tím problémy neměli ? pravda, vím, že není nejzdravější (to ale asi žádný cukr), takže se snažím sladit málo, ale Háně tu kaši osladím, protože sama bych ji tak taky asi nejedtak jako bych si ji osladila pro sebe. Jen si tak představuju, kolik asi musí stát kilo hroznového nebo třtinového cukru, když normální řepný stojí okolo 25 Kč za kilo? Kostko, ty z něj i pečeš a všechno?

Ahoj Jiřina

Misul
Kecalka 120 příspěvků 07.11.04 21:46

Ahoj Holky,

vsechny vas zdravim po opravdu delsi odmlce, teda doufam, ze jeste vite kdo jsem:(
Ted mam mam PC doma, tak me tu cekejte casteji. Jak tak ctu, vsichni uz jste tak veliky, uz se pecou dorty na prvni narozeniny, to to utika. My s Misak chvilema valcime. Zacal se strasne vztekat, taky mate nektera doma vzteklouna, kdyz mu neco nejde tak jak chce normalne se tak rozerve, sileny. Porad si privira prsty do supliku v kuchyni, uz to udelal snad 50× a porad chodi znova. Splha po pracce, otvira kuchynskou linku, vsude vleze a je desne zvedavej.
Minuly tyden mel chudak 38,5 teplotu, nejdriv to vypadalo na zuby, ale nakonec z toho byla 5ta detska, dle Dr., do dvou dnu se opupinkoval. No dve noci desny.
Uz vas brouckove spi celou noc, nas Misak snad poprve bude spat tkhle az v 15ti letech. Tak min. 3× za noc se probudi a rve jak tur. No asi to bude tim prvnim zubem co uz kouka. No jsme posledni bezubouni, teda az na ten jeden dole, Misak tam porad strka jazyk a zkouma co se mu tam vyrazilo. To teda dela i s pindikem ve vane :))))
Akorat mi nejak nechce jist, mrska, mate nektera neco podobneho, dostat do nej obed to je neco,. mate nekdo nejaky figlik?
A jak to mate s uspavanim, on tak hrozne rve, jak to delate vy?
To je otazek co, mam deficit:)))

Pridala jsem par fotek.

Mejte se moc krasne a brzo ahoj.

Misa (Misul) a Misanek za chvili uz 10ti mesicni

Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 08.11.04 15:16

Mily Pavlicku,

Zitra se na emimco nedostanu,tak jiz dnes…MOC A MOC TI BLAHOPREJEME K TVYM 1.NAROZENINKAM!!!

Hodne stesticka,zdra­vicka,lasky,at rostes jako z vody.....ti z celeho srdce preji

Arka a Simonek od Stesticek

barban
Kecalka 102 příspěvků 09.11.04 09:47

Ahojky brusinčata mamky,

tak za prvé : Milý Pavlíčku moc ti gratulujeme k Tvému prvnímu roku, ať vykročíš do života tou správnou nožičkou a všichni z tebe mají ohromnou radost.

A teď k deníčku - Brusinko super, četla jsem toho už hodně, ale na tohle jsem ještě nenarazila, zajímavé, pokusím se to vyzkoušet ( jestli mi to projde rodinnou radou, neb zároveň bude Honza slavit 12-tiny, ale v té záplavě svíček by se dvě mohly ztratit). Stále ještě nevím jaký dort jí upečeme ( holky dávejte v plen své fantazie a umy), Honza má jasno - chce krtka z obchodu ( no nevím, asi mi nevěří, zkusím se kouknout co to obsahuje a pokusím se sama doma , ale nevím jak s tím krémem - no nějak si poradíme).

A co víc z vlčího doupěte, v 11 měsících máme 7700gr a měříme 72cm, v noci si občas zařvem z plných plic ( třeba dnes, hulajdala asi od devíti do tří - a to taťka ve čtyři vstává, jsem zvědavá na jeho odpolední reakci, mám strach mu i volat). S tím chozením už to taky není tak žhavé, teď jsou v popředí zuby, takže občas krok dva do prázdna udělá, ale v momentu uvědomnění jde k zemi, stát vydrží už poměrně dlouho, ale jinak nic - no nevadí, třeba opravdu ze dne na den to protrhne. Jinak dovednosti typu paci, paci nebo moty, moty dělá, ale jen když sama chce nebo se mnou, stále zpíváme ( viď Brendy) a povídáme básničky a říkánky, chodíme plavat ( a už se těšíme na plavací dovču na Vysočině, tedy hlavně proto, že poznáme další brusinčátka). Už velmi dobře rozumí zákazům - nesmíš, pozor a nechej - když ví, že je na zakázaném území - podívá se na mě nebo Radka a při zopakování zákazu se přesune jiným směrem, takže kazety, CD a videokazety jsme nechali na původních místech. Ráda otvírá šuplíky, ale občas ještě nějaký prstík zapomene vytáhnout, běhá s dveřma - stále je otvírá a zavírá (sranda je, jak si při zavření stoupne vedle těch dveří a přirazí je - už se mi několikrát zavřela sama v pokojíku). Zuby stále ve stejném počtu šesti. No a na závěr k vývoji se nám pomalu rozkecává - rozšiřuje svoji slovní zásobu - babi, dede, tata, mama , dem, dej, ham - k tomu ham obchází jídelní židli a mlaská.

A ještě pár slov ke srazíku v Jevíčku - dokumentovaný v galerii. Bylo to super odpoledne kdy jsme s Brendy poznaly další členku brusinčátek Áňu - která je velmi pohodová holčička, která snášela všechna příkoří těch dvou dost s klidem, jen dvakrát jí ukápla slzička ( no když Vám někdo třískne do hlavy jako berany, berany… a nic neřekne nebo se Vám vytočí nohou na ruce - já se vůbec nedivím), ale pohráli si všichni, Filda holkám rozdával pusinky a pak si všichni vzájemně předávali bacílky, když si brali jedno jablko - spíš vzájemně kradli ( víc fotky na rodině, adresa výše, sice jsou jen pro přátele, ale požádejte o přátelství), protože jsme se nějak zakecaly a ta změna času taky udělala své, šly jsme na rychlou prohlídku Jevíčka až skoro za tmy, ale neva. S Lajkou je sranda a já byla mile překvapena normální maminou ( ne žádná přísná paní profesorka), která velmi dobře vaří ( viď Fifo) a hezky se s ní povídá ( to z vím už i z chatu). Myslím, že všem účastníkům bylo dobře a věřím, že se někdy příště ve stejném nebo i v jiném složení zase uvidíme (doufám, že dříve než na dovolené).

No nějak moc jsem se rozkecala, budu končit, zvíře se mi věší na nohy a dožaduje se mléčného přídělu. Takže ahojky - zabalte se do teplých bundiček a šál a vyjeďte na procházku ven, do toho sice již sychravého, ale všemi barvami hrajícího podzimu.

ahojky Bára a Kristýnka ( za 17 dní už taky jednoročák)

Vložit nový komentář