Brusinčata - 52.díl - aneb proč se říká, že děti nosí čáp?

Rodičovství

Ahoj brusínci a mamči, Tak už tu máme batole:o))) Živě si vzpomínám, jak jsem si téměř před rokem představovala (rozplývaje se nad malým uzlíčkem), že zanedlouho bude z toho pidimimča batolátko a přepadaly mě chmury, jak toho budoucího rošťáka plného energie v budoucnu zvládnu.

No a teď vidím, jak je to nádherný období (ostatně věřím, že krásné budou všechna období :o))) ??. i když ta puberta ???:o)))) Pohled na ťapající Janču je bomba. Při páteční oslavě taťka výstižně okomentoval její chůzi. Je jako králíček Duracell. Nožky rozčáplý a kývavě se pohybujíc, převážně rozvážně :o)))) Ale už si sem tam troufne, přidá plyn a rozcupitá se svižněji. Následuje samozřejmě kecnutí. Krásně si stoupá v prostoru. To je taky psina. Přední packy na zem, prdelku vystrčit, kolena natáhnout, páteř narovnat :o)))
Moc nám toho zatím nenakecá. Nějaké máma, táta si můžeme nechat zajít chuť:o)))
Stále převládá tatatata, něco málo neidentifikova­telných skřeku, sem tam jejejeje.
V postýlce si oblíbila při vstávání nechat chvíli hlavu na zemi. Vypadá pak jak nefalšovaný pštros. Že by pokus o nějakou ásánu :o))
Do rozpatlávání dortíku se nenechala pobízet. Jen co jsme dort podstrčily, ihned natáhla prstíky a už šlehačka mizela. Nehtíky rozdrásala želatinu, ale děda vyrobil dostatečně tuhou, nepodařilo se jí dort rozmetat.
Dárečky by snad ani nerozbalila. Pomohli jsme jí a myslím, že do vkusu jsme se jí trefili :o)))
Nějaké knížky, vodolepky, navlékací kroužky, kvákající kachny, které jí taťka stihl odseparovat. Byly tři za sebou a už nejsou :o))) No to je to riziko rozesetých hraček po bytě :o))
Pěkně si nás to zvíře za uplynulý rok ochočilo a shrnuto, podtrženo je to úžasný být maminkou:o)))
A jedna anketní otázka. Taky poté, co jste se staly maminou, jste mnohem více náchylnější k rozněžnění se a dojmutí se? Nikdy jsem k slzám neměla daleko, ale teď mám pocit, že je o dost intenzivnější. Třeba jsem zjistila, že nějaké ukolébavky ani Janče nemohu zpívat. Prostě mě dojmou a zpěv se nekoná :o)))

A teď už k tématu deníčku??

Kdysi se děti rodívaly ještě většinou doma, a nikoli v porodnici, ajejich starší sourozenci bývali nesmírně zvědaví a chtěli vědět, odkud se nové miminko vzalo a proč leží maminka v posteli, jako by byla nemocná nebo zraněná. Namísto toho, aby jim rodiče řekli pravdu, vymysleli si pro ně pohádku, která jeho nenadálý příchod a mančinu slabost vysvětlovala. Vykládali dětem, že děťátko přinesl čáp, a když je matce předával, klovl ji do nohy, takže začala krvácet. To dobře vysvětlovalo, proč musí matka ležet v posteli, to, jak náhle se dítě doma objevilo, a dokonce i zakrvácené lůžkoviny. Děti takové vysvětlení přijímaly a stala se z něj oblíbená legenda, známá po celém světě. Proč byl ale vybrán právě čáp?

Tato legenda se rozšířila do světa z těch oblastí Evropy, kde čápi každoročně hnízdí na střechách domů, zejména z Německa, Holandska a určitých částí Skandinávie. Tamější lidé si povšimli, že tito obrovští ptáci, dostatečně velcí a silní na to, aby dokázali unést těžká břemena, například novorozence, se každý rok navrací na stejné místo. Mnoho majitelů domů začalo stavět na svých střechách speciální plošiny, aby se u nich čápi u:,–(ili. Přes den se tito ptáci vydávali za potravou do okolních říček, jezer a močálů ? přesně do míst, kde údajně přebývaly duše nenarozených dětí. Bylo pro ně tedy jednoduché děti najít a odnést je s sebou do hnízda, odkud se s nimi mohli spustit komínem do ložnice rodičů. Protože byli sami známi jako vynikající rodiče a starali se o svá mláďata s velkou lásku a oddaností, byli pro přinášení lidských mláďat kandidáty velmi vhodnými.

Pokud snad někomu připadá divné, že si lidé vymysleli pohádku, podle níž je dítě přinášeno do matčiny ložnice odněkud zvenčí, stojí za to si připomenout, že v dřívějších dobách byla rozšířena víra ve velkou Bohyni matku neboli Matku přírodu, která měla veškeré přírodě, včetně lidských mláďat, dávat život. Údajně tvořila nové děti z vlastního těla ? ze země samotné ? a umísťovala je na zemi tak, aby je lidé (i další zvířata) našli. Někdy rodiče dětem říkali, že nově narozené děťátko objevliv ?hlávce zelí?, ?pod angreštovým keřem? nebo na jiných podobných místem ? jednoduše tam, kde je Matka příroda položila.

Jestliže máme toto na paměti, je čáp z legendy pouze obyčejným poslem, který šetří matce starosti s tím, aby šla své nové dítě hledat ? jedná se o přiměřenou službu za dobré místo k hnízdění, jež mu dům, kde matka žije, poskytl. .............­.............­..
Dodatečně přejeme všechno nejlepší Nelince od Kairo a Melice od Vaja. Holky, doufám, že jste si to dnes ( v neděli ) pořádně užily a moc jste se neopily:o))).

A další oslavenec v pořadí je Martínek. Tož chlape, všechno nej nej nej a do druhého roku??.. pochodem vchod!!! Už máš jistě pevně nakročíno.

Pa a hezký týden přejem,

Martina a Janina (1 rok a 3 dny)

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.04 20:13

Janičko Brusinková!

**Dodatečně ti přejeme k narozeninám jen to nejlepší, hodně zdraví, štěstí a lásky. **

Jinak nás těší, že toho moc nenamluvíš, protože náš David se taky řadí mezi mlčochy :o)

S chůzí je na tom tak, že se pustí opory, když ho lákám k sobě, ale už se i párkrát vydat do prostoru a vypadal jako Chaplin :o)

A k té anketní otázce: Jsem na tom úplně stejně. A v tenhle předvánoční a vánoční čas…hotovo. Ještě že mám teď rýmu a můžu to svést na pálející oči :o)

Mějte se hezky
Gábi a Davídek (za 12 dnů už jednoročák)

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 07.12.04 00:21

Milá Janinko,

s menším zpožděním prosím příjmi naši velikánskou gratulaci k 1. narozeni­nám !!!

To to ale uteklo a už je z tebe krásná velká slečna, která toho umí !!! Co ti jde ale určitě nejlíp je úsměv, který tak krááásně zahřeje tvé rodiče u srdíčka !!!

Přejeme do dalšího ročku spoustu lásky a štěstí a zdravíčka a co nejmíň úrazů na cestě objevů kolem světa. Teď co už chodíš a víš co s ručičkama to páni teprv bude legrace !

Všechno nejlepší !
Teda Ed a její dvě princezny xxx

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 07.12.04 18:05

Ahoj Brusinko!

Je to neskutečné, jak to letí!! Janičce gratulujeme!!

Kuba má dneska 7 měsíců. Vzpomínám si, jak jsem si dělala naděje, že to stihnu ještě k vám do deníčku…! Tak vám aspoň pomyslně funíme na paty!!

Alice

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 07.12.04 21:20

Ahoj holciny!

JAninko tobě přejem s Michalkou vše nejlepší k narozeninkám, hodně zdravíčka a štěstíčka (a to hlavně při krůčcích), hodnou maminu a taťku, spoustu dárečků (doufám že tě neodflakli) a hodně dárečkůpod stromečkem!

Jinak k „anketní otázce“. Já jsem už tak dost citlivá a od těhotenství až příliš… dokáže me rozbrečet i reklama. :o) A hlavně teď o vánocích… ježíš jak já tyhle svátky nemusím… ;o)

Jinak dnes jsme byly v poradně a Míša váží 8,14kg a měří 70cm… nejak se mi to mimino zarazilo v růstu. :o)
Zas nám vytrhávali - vyštípávali nejaký infekční bradavičky pod kolínkem a Míša zas ječela jako by ji trhali nožičku.
Jinak leze jak drak a dnes se tak uchvatne plazila po zdi… dorazila mi z pokojicku az ke vchodu plizenim po zdi v pred, rucicky hore… to byla legrace.
Misa se radi mezi nemlcochy… jeci kdyz je nekde ozvena jak o zavod, v posledni dobe mi rika mama (to teda tecu jak led na slunicku), povida vsemu s cim si hraje… no proste legrace. Vy co mate doma mlcochy neviote o co prichazite… ikdyz kolikrat bych dala nevim co za to aby chvilku mlcela. :o)

TAk papa a jeste jednou vsem detickam co mely ted narozeninky vse nejlepsi!!!!

Darka a Misutka

 
Jirina
Neúnavná pisatelka 15058 příspěvků 07.12.04 21:35

Ahoj brusinčata,

k anketní otázce přidávám, že i já se rozněžňuju ? momentálně nad koledama, takže v některých pasážích mi přeskakuje hlas, taky to maskuju rýmou :o)))

Mně to moje batole poněkud válcuje starší batole, se kterým se začínají tahat o hračky ? kdyby starší batole nebylo krkoun, mladší batole by si někdy docela v klidu hrálo :o) Poslední dny se cítím jak štvanec, neboť jsem na ně od rána do večera sama. No ale už jsem napekla 5 druhů cukroví, tak to tak hrozné nebude! Navíc jsme se snad nakonec dokopali ke kolaudaci domečku (to už tu nějaký ten pátek bydlíme), ve čtvrtek má přijít paní ze stavebního úřadu, tak držte palce. Už jsem v to ani nedoufala ? trošku jsem poslední dobou zapracovala :o))

Tak pa Jiřina

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.04 10:42

Ahojky holky,
předem Janičce dodatečně všechno nej nej, zdravíčko, štěstíčko a hodně lásky. Když už jsme u toho dojímání, tak jsem na tom stejně. A nejen z Vánoc, už vidím co budu dělat až Markétě bude rok…no, bulet. Protože to bude ráno na Nový rok, tak už si říkám, jak si všichni budou myslet, no ta přebrala a ted je jí špatně.....
Jinak Markéta patří k žvanilům. Nejoblíbenější je - takle takle takle. Následuje táta. Koukaly jsme na kouzelnou školku, na Michala ukazovala a říkala táta..hmm
Nejvíc se jí ale líbí František.
Mám dotaz: Jak jste na tom s nočníkem ? Markéta ho nějak nebere. Nechce na něm sedět, takže po chvíli ji sundám a stejně všechno odnesou plínky :-(

Mějte se pěkně
Renata a Markétka

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 08.12.04 12:07

Ahoj holčiny a batolátka,

písnu jen pár slov, za chvilku jdeme na navštěvu k mé kolegyni,které se 7.11. 04 narodil taky Pavlíček. Jsem moc zvědavá, jak se bude Pavlík tvářit na takové miminko.
Zajímavý deníček. Jak tak přemýšlím o anketní otázce, zdá se mi, že mi ta přecitlivělost zůstala už od prvního miminka. Hlavné se mě dost dotýká, když vidím na ulici, že někdo křičí na malé děti, tak staré či jen o málo starší než Pavlík. Na pořady typu Neváhej a toč vůbec nekoukám.
No nebudu se o tom rozepisovat, bylo by to na dlouho.
Během týdne se mi Pavlík sám přes den odstavil. Začal totiž dost kousat, trochu se napil a kousl, přitom se usmíval. Tak ho ted kojím přes den max. 2×, když je mrzutý,jinak si na to ani nevzpomene. Pak večer a ráno a v noci-to je u nás stále doela problém, i když už byly i noci, že se vzbudil 1-2×.
Nočník - stále bojkotuje.
Všem oslavencům veelká gratulace k narozeninám.
Zatím ahoj a pište, jak připravujete vánoce, já tedy minimálně :-).

Hana a Pavlík,zítra 13m

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.04 21:04

Ahojky mamky a deticky,
Marti-denicek mne dojal-je krasny.
Myslela jsem na to jak to leti.

Omlouvam se predem za pripadne chyby,ale mame pocitac v oprave a pisu z telefonu.Dostala jsem novy tel.na kterem si muzu ve zmensene podobe prohlizet internet.
Jinak Mikulda byl krasny.Patovi zarily ocicka-udelala jsem mu 1.certovsky dortik a dostal spoustu darku.Až budu mit pocitac-poslu vam fotky.
Jinak preju vsem rocnatkum k narozkam mnoho zdravi.
Pa Martina +Patrisek 11 mesicu.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.04 20:21

Ahojky!

Posílám spoustu předvánočních pozdravů!

Jsme teď s Jankem deportováni k babičce, neb taťku přepadla pořádná horečka a rozhodně nestojím o to, abychom se nakazili - má to výhodu - dostanu se k inetu … a taky je tu navařeno a s mamkou se po večerech vrháme na pečení cukroví

Největší naší novinkou je, že jsem přestala kojit - takže se chci podělit o zkušenosti - kojila jsem většinou 4× - v poledne na spaní a pak při večerním usínání, v noci a k ránu. Pak jsme byli na slavnostním rozsvěcení stromečku na náměstí - byl u toho ohňostroj, spousta dětí, oboje prarodiče - prostě Janek byl utahanej tak, že bez protestů usnul bez prsa - no a tak jsme se rozhodli, že už mu nedáme (od začátku jsme s partnerem uvažovali, že bude Janek kojen rok - překonali jsme to o 14 dnů). V noci se Janek parkrát probudil, ale z počátku stačili pohlazení, pohádka, písnička - k ránu jsme dali Sunar - pohoda. Asi od třetí noci usíná Janek se Sunarem v ruce sám (bez mé pomoci) během 10 minut co ho položím do postele, budí se kolem 2 - 3 hodiny - to ho přendavám k nám do postele a kolem páté znovu na Sunar, pak spí do sedmi, půl osmé. Horší je to s poledním spaním, tam musím třičtvrtě hodiny násilně uspávat - nejraději by pořád řádil, pak spí hodinu a půl až dvě hoďky - takže závěr - Janek je bez prsa naprosto spokojen a vůbec se po něm neshání (docela mě to až nepříjemně překvapilo - jeden se tak snaží a nakonec si Janek ani nevzpomene …)
Horší to bylo se mnou - prsa se nalili tak ukrutným způsobem, že se to ani popsat nedá no a pak ztvrdli, úplně hořeli a šíleně boleli - takže jsem ledovala, obvazovala a hodně trpěla - asi tak 3 dny - pak už jen boleli, ale dalo se to přežít, a po týdnu splaskli - takže teď mi všechny podprdy plandají. Dobrá rada - sežeňte si dostatek ledovacích prostředků - já měla takové ty gelové pytlíky, co se dají na chvilku do mrazáku a pak chladí - ale jen jedny - takže po tu dobu co se mrazili jsem byla dost nešťastná …

Janek je už stoprocentní chodec - běžec - couvač (to se naučil tenhle týden), v knížkách umí ukázat na zvířátka či věci, které mu řekneme, hodně pokročil s vhazováním tvarů do krabice - ale tam jsou teda ještě dost rezervy, moc nemluví - teda nakecá toho šíleně, ale češtině se to moc nepodobá. Míry v 1 roce - 81 cm, 10,260 kg.

Mějte se moc hezky a užívejte předvánoční atmosféru

Zdraví Sýkorka a Janek, 1 rok

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 10.12.04 23:04

Ahojky,

děkujeme všem moc za přání k narozeninám :o)))))
Vobludka má chudinka rýmu jako bič. Shodně s Amálkou a Terezkou. Ty také rýmoní.
Peru se s ním a odsávám, až mi lezou oči z důlků.
DARKO: ještěže jsi mi poradila Tvůj způsob „znásilnění“ mimča při kradení soplů. Jiným způsobem by to fakt nešlo.
Pláče sice také, ale hlavu jí udržím a nehrozí, že bych jí ještě nějak hadičkou rýpla.
Na dnešek se mezi 4.15 a 6 nespalo. Po nakojení se transport do postýlky nezadařil. Po chvíli začala knučet a stát v postýlce. Když jsem jí vzala k sobě, že ji budu hladit a tišit, najednou oči jak žárovky a heheheh, spát se nebude. Tak zhruba hodinu jsme se mordovaly a pak ještě na chvíli usnula. No, ale musím dodat, že před nakrmením jsem jí rozdráždila odsávačkou a kapkama do nosu, které jsem jí šikovně vylila za krk. V jedné ruce kapátko, v druhé chytře držím otevřenou lahvičku. No a nedošlo mi to a chtěla jsem přidržet hlavu a šup, už byla politá. No tak bylo ještě převlíkání a pak se divím, že po nakojení jako jindy spaní žádné :o)))

Zatím páá a ať se vám rýmy vyhýbají.

SÝKORKO: Janek je falt šikula. Už dokonce i račí chůzi (couvání) zvládá.
Ta prsa musela být dooost hnusná bolest. To se někdy děsim, z představy, že by se mi Janča najednou odstavila. S těma zhruba 5ti jídlama denně :-O((((

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.04 11:07

Ahojte,

moc to nějak nestíhám, tak aspoň zas pár řádků. Žijeme, přípravy na Vánoce rozhodně nepřeháníme (zatím jen jeden druh cukroví a víc jak 3 nebudou), Áňa už se sama postaví (s oporou samozřejmě), pořád se plazí, i když po čtyřech se jí to už taky povedlo.
Ukecaná je až až, ale slovům se to podobá spíš vzdáleně - občas vyloudí mam (=máma nebo ham nebo obojí:-)), dd(dej), na, aó (haló). Telefonuje se vším, co jí přijde pod ruku. stačí říct „udělej haló“ a přiloží si telefon (nebo nějakou hračku) k uchu a někdy i huláká.
Ve vaničce řádí, občas ukáže, kde má pupík (teda ukazuje ho +- 5cm, ale aspoň hledá správným směrem).

Víc mě nenapadá, kromě toho už mě příšerka zas tesklivě volá (to teď dělá furt, věčně ji mám přilepenou na noze, pokud není zrovna přisátá jinde:-)).

Mějte se fajn, oslavencům všechno nej,

Lajka (nepřihlášená) + Áňa (kňourající a přilepená)

 
Slunko
Nováček 7 příspěvků 11.12.04 12:54

Přeji hezký den,

já do té vaší skupinky (ještě tak úplně) nepatřím, protože teď spíše věřím, že děti nosí IVF, ale protože jsi, Brusinko, tak hezky vysvětlila odkud se ta legenda o čápech bere, rozhodla jsem se přidat, co jsem se o tom dozvěděla já při svém studiu.

Bylo nebylo, je statististicky zjištěno, že více čápů žije v oblastech, kde je vyšší porodnost. Ten rozdíl je opravdu významný a tak by se mohlo zdát že něco na tom nošení čápů dětmi přeci jen bude (zde bych ráda poznamenala, že vrány tato statistika nezvažovala). Přeci jen, všechny tady víme, a některé z vás prakticky, že čáp děti nenosí. Jen tady prostě musí být nějaký společný faktor, který způsobuje, že kde jsou čápi, je hodně dětí a naopak.

Možné vysvětlení je, že čápi se u:,–(í více na venkově než ve městě a lidé ve městech mají méně dětí. Také se čápům i miminkům nelíbí smog, průmyslové exhalace a více stresu, který městský život přináší.

Takže mi z toho vyplynulo, že když chceme miminko, bylo by dobré se odstěhovat z města někam za čápy.....

A samozřejmě také přeju vše nej k narozeninám.

Slunko

Vložit nový komentář