Brusinčata 57. díl - Jak odmalička rozvíjet inteligenci dětí

Rodičovství

Ahoj, zdravíme všechny maminky a jejich dětičky nejen z Brusinčat. Dnešní téma jsem vybrala podle knížky, která mi před svátky padla do oka v knihovně. Ačkoli podobné příručky moc nevyhledávám, tahle mě zaujala pro svůj pohled na inteligenci z jiného úhlu, než je obvyklé.

Podle prof. Feuersteina, kerý je v knize často citován, se ?nikdo nerodí inteligentní, ale může se jím stát. Inteligence roste i po narození dítěte a lze jí posilovat a rozvíjet podobně jako např. svaly. Je dokázáno, že kromě několika vzácných vyjímek mají genetické faktory mnohem menší vliv na schopnosti jedince než působení okolního prostředí. Je třeba se inteligenci dítěte dívat jako na semínko, které lze rozvíjet a nikoli jako na dědictví, s nímž se nedá nic dělat.?
Jak tedy malé dítě správně podněcovat? Jedním z prvních kroků je naučit se soustředění.
Zde jsou tři rady, jak zařídit, aby nám děti naslouchaly:

1. Vytvoříme tělesný kontakt.
Skloňme se či si sedněme na bobek, vezměme dítě za ruku nebo ho zvedněme do náručí, abychom si vzájemně viděli do očí.

2. Oznámíme svůj záměr.
Dejme na srozuměnou, jaký máme záměr a jaká jsou naše očekávání. Mluvme hlavně o sobě. Např: ?Nelíbí se mi, když odstrkuješ děti, abys byl na skluzavce první.?
Uveďme důvody svých požadavků a na závěr vyslovme pravidlo, kterému chceme dítě naučit: ?Na klouzačce počkáš, až na tobě bude řada.?

3. Zachováváme respekt i k velmi malému dítěti.
Dítě potřebuje mít jasno ? je chybou mu neustále něco přikazovat a zakazovat. Dítě časem přestane věty typu: ?to nedělej, to ano, pojď sem, tam nesmíš apod? vnímat, jestliže jich je příliš. Řiďme se tedy těmito zá:,–(ami:

Omezit počet příkazů a zákazů na nezbytné minimum;

Být důslední. Vydáme-li jednou příkaz nebo zákaz, neměli bychom ho nikdy vzít zpět. Když dnes dovolíme dítěti hrát si např. s mobilem a zítra ne, nebude vědět, zda je hra zakázána či povolena. Děti potřebují důslednost a jasné meze, jinak se nedokáží zorientovat.
Stojí za námahu snažit se dítěti jasně sdělit, co od něj chceme.

Nevyžadujme, aby okamžitě přerušilo činnost, které se právě věnuje, ale upozorněme předem: ?Dohraj tuto hru a půjdeš do postele.?

Mluvme pozitivně. Nebudeme např.připomínat, co by mohlo provést: ?Dej pozor, ať nerozliješ mléko,? ale upozorníme ho na to, co má dělat: ?Drž krabici s mlékem oběma rukama.?

Mluvme stručně, jasně a přímo a pokaždé vysvětleme, proč danou věc chceme.
Pokud to považujeme za důležité, požádejme dítě, aby zopakovalo, co jsme řekli. Ujistíme se tak, že nás opravdu pochopilo.

Tolik kniha Jak odmalička rozvíjet inteligenci dětí (autorka Nessia Laniado).

A co je nového u Pavlíka? Je to povídálek, nejfrekventovanější slova jsou kromě táta, máma asi haf haf, pépé (píp ? ptáček), čiči (kočička), papů, ham, háto (auto), pá (když slyší, že se blíží popeláři či nějaké jiné velké auto a táhne mě k oknu), atd. Přes den už spí jen jednou přes poledne, v kočárku, někdy před a někdy po obědě, podle ranního vstávání a denního programu. Zabere tak na hodinu a půl až na dvě, vyjímečně na tři hodiny. Noci jsou stále náročné, občas se budí i docela dost často (i 2-3×), nepomůže než nakojit, zrovna tak se kojí ráno, večer a tak jednou ve dne.
Ven by nejradši chodil pěšky, každé ukládání do kočáru je velká scéna.Uklidní se, až když jedeme. Jak to snášejí Vaše děti? Používáte už některá golfky?

Patrískovi a Noemce blahopřejeme k narozeninám a i všem ostatním přejeme hezký týden.

Hana Pavlík 14m

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Alenka
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 11.01.05 09:25

Ahojky,

nedá mi to nereagovat, ačkoli do deníčku nepatřím. Vše co je uvedené výše je 100% pravda. A co je další fakt, že to neplatí jen o dětech. Kolegyně mi povídala o své babičce, která je velmi stará a chování má velmi podobné, jako malé dítě. No a jak „neposlouchá“. Řeknou jí, ať nevstává z postele, protože by si mohla rozbít hlavu. A jak ji za hodinku našli? Na zemi s rozbitou hlavou. Řekla jsem jí, co dělají špatně a za pár dní přišla s jásotem, že to opravdu funguje. Takže už jí říkají, lež v posteli apod. Jde jen o to, najít ta správná slova.
Všem maminám držím palce, ať se to daří. A můžou to vyzkoušet na klasice - kaluž říct, nechoď do té kaluže, nebo obejdi tu kaluž?
 Alenka

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 11.01.05 13:46

ahojky Brusinčata,
dělám(brigáda) ve velkoskladu s knihama a Haničko zaujala mě ta sama kniha, o které tady píšeš, napsala jsem si autora, že ji koupím,ale jak to tak bývá ještě jí nemám.

Takže děkuji za úryvek z ní, kterému dávám plně zapravdu a hned jak půjdu do práce tak jí zakoupím.

Mějte se krásně a protože vím, že teď někdy se brusinčata před rokem rodila, tak vše nej k narozeninám.
ahoj Quatro+Emily od Špuntíků

 
rendy1
Stálice 60 příspěvků 11.01.05 15:12

Ahojky všichni,
Hani, moc hezký deníček, uvidíme jak budeme rady praktikovat v reálném životě, ale důslednost se vyplatí, i když člověk ve vypjaté situaci by raději couvnul, no asi to znáte..
Jinak jsme byly na roční prohlídce, tak máme 9kg a 73cm, což se mi moc nezdá, Markétka se při měření dost vztekala, tak si myslím, že nám sestřička trochu ubrala.
Golfky používáme do města, je to taková rychlovka do auta, jinak sporťák. No a s tím vztekáním jsi mi připomenula dnešní odpoledne. Musímkončit malá seprobudila.
Ahoj
Rendy a Markétka

 
Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 11.01.05 20:39

Ahojda!
Tady nakukovatelka Ivča od Veroniky a Adámka. Úryvek z knížky mě moc zaujal, asi se po ní někde poohlédnu. Mám ze sebe radost : - ))), z 90% to u nás tak funguje (kdysi jsem něco podobného četla v nějakém časopise pro maminky a snažím se tím řídit) a vyplatí se to. Leckdy bych při vztekání toho malého lotranda taky radši ustoupila, aby byl klid, ale oni ty naše dětičky jsou chytré hlavičky a když jim člověk ustoupí jednou, je ten boj o stejnou věc příště o mnoho těžší.Takže vydržte : - )!
Hodné dětičky přeje
 Ivča

 
Anonymní  13.01.05 20:13

Ahoj holky,

kostko moc zajímavý deníček, já taky něco podobného četla a to ve knížce Děti potřebují hranice z edice Portál - můžu taky vřele doporučit. Jen sem tam nevím jak co formulovat, asi to chce trochu cviku a praxe.

Jinak se od minulé neděle řadíme taky k chodcům, zatím ale převládá lezení nad ťapáním, ale pokroky jsou každý den.

Jinak ke golfkám - používám již od 6. měsíce od chicco s pevnýma zádama, mám je stále v autě, takže vždy když někam jedu. Jsou lehčí a jednoduše skladné než sporťák.

Pozdravujeme všechny a prejeme všem jen usměvavá batolata.

Eva + Melika (13 měsíců)

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 14.01.05 20:31

Ahojda holky!
TAk vam nevim… zjkousela jsem to v praxi… Vzit michalku do narice, podivat se ji do oci a rict… netrhej tu kytku a nebo nehrab tu hlinu… no a vite co udelala? Ano, sla a zopakovala mi to s takovym potouchlym vyrazem ve tvari..... Tak nevim kde asi delam tu chybu ve vychove. :o)
Ono vubec kdyz ji neco zakazu tak jde a udela to… :o) ale jinak je to zlaticko. ;o)

Dnes se uz nekolikrat zapomnela a pustila se pri stani, ale behem tak 2vterin si toho vsimla a bud si sedla a nebo se rychle chytla… Takze u nas uz taky budem snad brzo stat… ne ze by sem na to spechala… to rozhodne ne.
Jinak Misa ma slusny mono u pusinky… Spadla mi samozdrejme na roh stolu… ale rev byl malej. Ale druhej den byla Misa slusne „vymalovana“.

Holky chtela jsem se zeptat… kolik tak ty nasi prckove maji vecer vypit mlika? KAsi nedavam protoze ji nechce ale vetsinou tak od 5-6h se furt necim cpe… tu rohlik, tu kobliha tu neco… A pak pred spanim mi vypije kolikrat az z 210ml vody… dnes mi vycucla 240ml vody s Nutrilonem a jeste to bylo zahusteny trochu bezmlicnou ryzovou kasi… No a Dr. mi na to rekla at ji zbytecne neprecpavam… ale prece ji nenecham umrit hlady… :o)
Tohle asi bude mit po tatinkovi..... prezrat se a usnout a mit porad krasnou postavu. :oD

A k otazce gofky… jaky myslis? TAkovy ty uplne mrnavy a nebo ty jako sportak? JA zadny nepouzivam…

tak papa a piste at se tu da neco cist!!!

Darka a Misa skoro 1 rok. :o)

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 14.01.05 20:56

Ahoj Kostko a ostatní holčiny a děcka,

já jsem tyhle rady už taky slyšela a upřímně … mně to prostě nefunguje. Hanička například neustále vstává v židličce a když řeknu, že si má sednout, odpoví hačí, sedne si, ale setinu vteřiny za to se opět protočí, zvedne o opěradlo a stoupne … Další příklad: čistím na zemi podělanou Háňu, nemůžu se od ní hnout a Jíra začne bušit vařečkou do televize. Jíro, ručičky dolů (hlavně pozitivně!). Nic. Jíro, ručičky dolů. Nic. Jíro, pojď ke mně. Nic. Jíro, pojď bouchat do bubínku. Nic. Jíro, nemlať do tý televize (zvýšeným hlasem). Jíro, okamžitě přestaň (to už řvu). Jíra se lekne a konečně ke mně přijde. A tak bych mohla pořád dokola jak s jedním tak s druhým.
Hániným hitem je teď sápání se do Jírovy židličky (má sundaný stoleček), sedne si, radostně vykřikne a vzápětí zvolá dolů a sklouzne zase na zem, aby se zase vysápala. Horolezka malá. Ze židličky je jen krok k tomu vylézt na stůl (umí to) tak se děsím. A neposlechne a neposlechne. Udělala jsem na ní tytyty a ona na mě taky hrozila a říkala tititi a děsně se řehtala. Ozdobičky ze stromečku pořád krade, nejde to po dobrém ani po zlém, rezignuju.

Jednou jsem zapomněla její lahvičku odloženou na velkém stole (ze země tam nedosáhne) a když chtěla napít, přišla ke stolu, ukazovala na ni, říkala „bubájí ťo“ a ukazovala na lahev a když jsem se nemohla dovtípit, udělala prosím prosím. Myšulka malá. Taky mrška chodí v kuchyni ukazovat na skříňku, kde je čokoládka (dostává kousek za úspěšný nočníkový výkon) a ukazuje ťo a když jí nechci dát, dupe a vzteká se. Když jí řeknu, ať přinese nočník, tak jde a přinese, ale neudělá nic a odměny se dožaduje.

Na motorce už jezdí jak ďábel, umí zatáčet, vycouvat, když něco nejde, začne ječet. Zkoušela jsem dávat děti spát do jedné místnosti, ale nevím jestli je tak přestěhovat definitivně ? Jíra v noci kňoural, že se odkopal a Háňu vzbudil a pak bylo dost těžko ji uklidnit. Jíra už má spaní dost tvrdé, takže z jeho strany problém není. Jinak sama Hany usíná bez problému, už nespí dopoledne, takže v 1 ji položím do postýlky a minimálně do tří odpoledne o ní nevím.

Ahoj Jiřina

 
Anonymní  15.01.05 11:16

Ahojky, tady Hanulka.

Přidávám se k vám. Můj malý vztekloun se chová jako vaše ratolesti. Nepomůže nic ani podobrém ani pozlém. Zkouší holt co si může dovolit. Ze mě má srandu, ale když na něj houkne ten můj tak kmitá.

Jinak nic nového. K těm golfkám. Já je používám taky zhruba od šesti měsíců. Mám z pevnými zádami a polohovací, takže žádný problém. Jsou lehčí a skladnější a nemusím se nikoho prosit aby mi pomohl do tramvaje.
Tak pa pa Hanka a Kubík 13 a půl měsíce

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 15.01.05 21:46

Ahojky všechny,

Kostko: hezký článek.
Ke golfkám - uvažuji o koupi nějakých fakt lehkých golfek. Sice to bude samozřejmě na úkor pohodlí, ale když jsem kdesi na netu četla o jakýchsi super golfkách, které váží kolem 7kg, tak jsem se dost pobavila. To má pomalu sporťák, který používám.
Kouknu po bazarech a uvidím.

VAJO: na Vysočinu jedem, tedy pokud se nepřihodí nějaká neočekávaná událost :o)) Myslím nějaké nakažlivé onemocnění apod.:-p)))
Psala jsem Ti to kdysi v nějakém deníčku, ale asi jsi přehlídla. Takže ještě jednou díky:o))) Za uvolněné místo :-))

Jak popisujete to vztekání a dělání si „Prd“ z příkazů, tak zatím je to tak napůl. Někdy lehce poslechne, ale pokud se jedná o nějaké velké lákadlo, které jí zakazuju, tak na mě kašle. I když třepnu po ručce, tak nic. To jsem tedy zvědavá, jak si ten respekt nakonec získám.
Na zákazy reaguje spíše než vztekle, bolestínsky.
Oblíbila si sápat se po zádech. Strašná sranda, když někdo sedí na zemi na bobku, tak ho přepadává ze zálohy :o)))
Ožužlává tričko, naštěstí málokdy kousne. A když je v rauši tak mocně plácá dotyčného po zádech.
To nám taky moc nejde, ukočírovat ty „plácance“ v „malá“ :o))

Zatím pa,

Martina a Janina

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 16.01.05 12:27

Ahoj holky,

tak Pavlík měl včera prvně zvýšenou teplotu - mrzoutil, venku se chtěl nosit místo capkání, večer jsem ho změřila a měl 38. V noci zřejmě ještě víc, protože solidně sálal. Pavlínka přes týden ležela s pořádnou rýmou a kašlem, byl by div, kdyby to nechytl. Zatím nesmrká ani nechrchle, uvidíme, jak se to vyvrbí.

Golfky bych ráda co nejlehčí, polohovací,popř. s boudičkou a dobře skládací, abych, jak píše Hanulka, nemusela nikoho obtěžovat při nastupování do vlaku či busu. Hodláme na jaře víc cestovat,taky na plavací dovču jedem vlakem, takže se vyplatí. Jenže zas dávat za ně víc než 5000 se mi nechce a s bazary je to tu bídné - většinou drahá veteš. Nejlehčí, co jsem na netu viděla, měly snad 5,5 kg.

Jiřko - Pavlík taky vstává v sedačce, na hači nereaguje, potutelně se usmívá a pokouší se šlápnout si do jídla (už se mu to i podařilo). Většinou ho vezmu na klín a jíme spolu, pak zas zkouším do sedačky. Je mi jasné, že s dvěma prcky je složitější.
Pozitivismus za každou cenu je blbost, ale když se na to soustředím a sleduju to i u jiných mamin třeba v mateřském centru, kolikrát děti okřikujeme a ani si na splnění požadavku netrváme a to je pak o ničem. Zvlášť když se soustředíme hlavně na to, co se povídá, a dítě sledujeme tak poočku.
Ale o tom by se dalo diskutovat donekonečna. Snažím se zkrátka zakazovat co nejmíň, odvádět pozornost jinam, doma mít zařízení přizpůsobené malému (třeba kytky v ohrádce) a celkem to jde.

Mějte hezkou neděli, buďte zdraví a v novém deníčku ahoj

Hana a Pavlík

Vložit nový komentář