Brusinčata 65. díl - Rozdíly mezi dětmi (a o řeči, nočníčku

Rodičovství

Ahoj holky, ahoj batolátka, ahoj případní „tiší pozorovatelé :), k dnešnímu tématu budu citovat z knížky Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Z. Matějčka, našeho dětského psychologa. Přemýšlela jsem, proč tak ráda čtu jeho knihy nejspíš proto, že z nich vyzařuje láska k dětem, jakási pozitivní energie či jak to nazvat. Nenařizuje striktně tak a tak se to musí, nekritizuje, jen nabízí možnosti a své zkušenosti.

A hlavně - zvlášť zdůrazňuje, že pokud své dítě porovnáváme s ostatními, nikdy neříkáme, v čem je lepší nebo horší, ale v čem je jiné. Rozdíly mezi dětmi stejného věku totiž mohou být
ohromné a vůbec to nemusí nic znamenat.

Například řeč - kolem 18.měsíce věku některé děti již mluví velmi pěkně, vyslovují zřetelně, dovedou pojmenovat všechny lidi v rodině, mnoho předmětů v domácnosti a vše možné na obrázcích. Jiné sotva začínají říkat první slova a ještě jim je málo rozumět. Rodiče se pak těžko brání pocitu, zda nejde o nějakou poruchu, a někdy tato úzkost vyústí do snahy naučit dítě mluvit. Nutí je opakovat, stále mu něco ukazují, vysvětlují …Výsledkem pak může být opravdová nechuť dítěte mluvit, tak jako je výsledkem nucení do jídla nechuť k jídlu.
Přitom velkou většinou jde jen o vývojové opoždění, které se časem srovná. Častěji se týká chlapců než děvčat, také je nutno přihlížet ke genetické výbavě. V některých rodech se totiž opravdu začíná mluvit dříve a v jiných později.
Kdy se tedy není třeba obávat těžšího defektu - jestliže dítě okolo 1,5 roku rozumí několika domácím pokynům bez doprovodných gest,

  • jestliže aspoň žvatlá a v tomto žvatlání zřetelně postřehujeme slabiky,
  • jestliže jeho pohybové dovednosti, hra a hygienické návyky odpovídají alespoň přibližně věku.

A jak řeč stimulovat - zá:,–(ně nenutíme dítě, aby po nás opakovalo. Vypravujeme si s ním nad knížkou, pojmenujeme jednotlivé věci, zvířátka, jednoduše vyjádříme děj. Všechna ta „bác", „bum", „šiši", hlasy zvířat apod. jsou pro dítě snadno přijatelná a odpovídají jeho artikulačním schopnostem. Podobně pojmenujeme činnosti dítěte - např. hra s míčem - „hop" a „kop", chození - „ťap" atd.
Nezapomínáme na zpěv a také na řečovou ozvěnu. Jakmile dítě něco řekne, my to po něm zřetelně a správně opakujeme a případně slůvko dvě přidáme. (Zde se přiznám, mám občas problém, když marně dumám, co to Pavlík říká :-).)

Ještě pár slov k nočníčku - Matějček říká - okolo 15 měsíců věku je ideální čas k nácviku., ale individuální rozpětí zralostí všech funkcí, potřebných k ovládání svěračů, je velké. Teprve od 4 let výš, když se dítě v noci pomočuje, je to podle norem Světové zdravotnické organizace hodno pozornosti. A ještě dodává výsledek výzkumu amerického psychologa Eriksona, který prováděl šetření vývoje dětí indiánského kmene Siouxů. Až ve dvou letech věku zde děti byly podrobeny důslednému nácviku udržování čistoty - a výsledek byl překvapivě rychlý a trvalý. Denní i noční pomočování starších dětí, jak je známe u nás, je u Siouxů prakticky neznámé - počkají si totiž na dokonalou zralost nervového systému.
(A tím se utěšuji i já, protože Pavlík nočník občas ještě sabotuje. Ale minulý týden se asi dvakrát stalo, že si nočník přinesl a pokoušel se na něj sednout. Když jsem svlékla a po:,–(ila, byl úspěšný, tak se možná blýská… )

V této době je podle Matějčka také vhodné začít učit děti smrkat do kapesníku. Zdá se to být brzy, psychický mechanismus učení je však prý podobný jako u nočníku. Předvádíme tedy dítěti opakovaně, jak má foukat nosem, napřed jedna nosní dírka, pak druhá…Děti nás většinou napodobí.
(Pavlíkovi to při jeho nedávné rýmě moc nešlo, ale tuhle se mu dostal do ruky kapesník a o jakési frkání se pokoušel.)

A nakonec zlaté pedagogické pravidlo: Zařiďme věci tak, aby je dítě udělalo dobře, a nezapomeňme je za to pochválit! A nedopusťme, aby je udělalo špatně, protože žádné dodatečné naše zlobení a trest tady nepomůže :-) . Tolik Zdeněk Matějček.

Naše hlavní novinka - dnes jsme se přidali k vodníčkům. Teprve jsme začali chodit na plavání - pořád jsem se nemohla rozhoupat, vloni to bylo skoro půlroční čekací dobou, v zimě se mi zas nechtělo kvůli nemocem. Pavlík se mě v bazénu napřed držel jak klíště a voda se mu určitě zdála studená (má okolo 28 C), pak si zvykl, docela řádil a viditelně se mu to líbilo.

Na závěr otázka: říkáte dětem - udělej hají, hačí nebo lehni si, sedni si? Kamarádka mi totiž říkala, že považovala za zbytečné je později přeučovat z hají a hačí na normální výrazy, ale já se přiznám, že mi to zní divně, říkat Pavlíkovi lehni si, sedni si, jako psovi, tak to tak nějak střídám :-).

Přejeme všem krásné předjarní dny a pište, ať víme, co je u vás nového

Hana a Pavlík 16m

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 09:01

Ahoj, tady „nakukovatelka“ Katulík; z těhulkovského deníčku srpňátek. Jelikož kromě bříška mám i dvouletou Elišku, zaujalo mě téma tohoto moc pěkného deníčku. A taky to, že patřím k nadšeným čtenářkám knížek prof. Matějčka. Z jeho knížek vnímám přesně totéž co Ty, Hano. Navíc mi vždycky připadají bližší knížky napsané v našem prostředí než např. v USA.

Mojí Elišce byly před měsícem dva roky, takže co se týče řeči, nočníku i kapesníku, jsme tak říkajíc „za vodou“ a já vlastně chci jen obsah deníčku beze zbytku potvrdit a podepsat se pod něj.

Na Elišku jsem neustále mluvila už v bříšku, zpívala jsem jí a když se narodila, neustále jsem jí říkala, co dělám, co vidíme a tak. Když začala reagovat, přidal se i manžel (do té dobu mu to moc nešlo; chlapi jsou v tom jiní). Eliška teď mluví v celých větách, relativně „smysluplně“, a hlavně neustále. Kapesník taky nebyl problém. Naštěstí (ťuk ťuk na dřevo) nebyla v podstatě nemocná, ale tuhle celou zimu už krásně smrká (samozřejmě se jí to musí neustále připomínat a vydatně jí pomáhat). Pokud to teď vypadá, že se chlubím téměř geniálním dítětem, tak to hned napravím nočníkem. Zřejmě máme předky mezi Siouxy:) „Denní“ plenky jsme totiž odložili doslova pár dní před druhými narozeninami. Do té doby nebyla šance. Taky jsme poprvé začali v patnácti měsících… A to moje jinak úžasná maminka překypovala poznámkami typu „No konečně“ „to je dneska akorát lobby výrobců papírových plen, vy jste byli v roce bez plenek…“ Chudák; netušila ještě, že si bude muset devět měsíců počkat. Každý náš pokus ji spřátelit s nočníkem skončil po pár dnech. Delší dobu by asi náš koberec a moje nervy nevydržely. (V létě chceme koberec vyměnit za plovoucí podlahu, tak druhé dítko to bude mít lepší:)) Nakonec, povzbuzena několika kamrádkami a moudrými knihami, jsem to prostě vzdala a čekala. Čas od času jsme to ještě bezúspěšně zkusili. No a v půlce ledna to najednou vyšlo. Skutečně najednou. V podstatě okamžitě se začalo dařit. Poprvé se vyčůrala v úterý; do neděle se jí to tuším dvakrát „nepovedlo“ a od té doby de facto pohoda. Až na občasné nehody, když se třeba zabere do hry.

Takže potvrzuji; nezoufejte, každé dítě má svůj čas. Nejsem si jistá, zda jsem zoufalými pokusy kolem roku a půl (chtěla jsem to stihnout během léta) ten čas trochu neoddálila. Ale přišel:)

Zajímavá je otázka hají, hačí… Když nad tím zpětně přemýšlím, nějak si neuvědomuju, jak to bylo u nás. Ale myslím, že jsme určitě věty typu „Eliška dělá hají, hačí“ apod. používali. Zároveň ale, v komunikaci mezi sebou (manželem a mnou) jsme mluvili „normálně“. Takže v začátcích Eliška určitě mluvila v pro ni jednodušších symbolech („Ela hají“), ale jsem si jista, že větě „Eliška teď leží“ rozuměla. Teď říká „sedět, po:,–(it, ležet, položit“ a dětská slůvka v podstatě nepoužívá. Nějakého „přeučování“ si ale vědoma nejsem. Všechno šlo nějak samo od sebe, přirozeně. Tak se mi zdá, že pokud někomu připadá používat „hají, hačí“ za zbytečnost, ať to nepoužívá, a je to v pořádku. Pokud někomu dětská mluva připadá ze začátku přirozenější, taky v pořádku. Ale myslím si, že dítě by mělo vědět a učit se rozumět i mluvě „dospělé“, právě proto, aby ji včas (Ve dvou, ve třech, nebo třeba později) mohlo začít používat. To je můj názor.

Taky přeju krásné předjarní dny (i když to zatím vypadá jako uprostřed ruské zimy)

Katka, Eliška 25m a mimi srpňátko

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 10:06

Ahoj vsem,

my jsme dneska meli budicek v 6 hodin , nakonec to ale Filda ted jeste zalomil a spi, tak mam vegac :) Ma ale smulu, za chvili bude mit dalsi budicek, protoze na 11 jdeme k dr. na obrnu.

Tak, my nocnik nechavame ladem, myslim si ze je na to jeste brzo a Filda stejne nechape, co po nem chci a proc na nem ma sedet, kdyz lepsi je se prohanet po byte nahatej :) Takze to vidim na leto, to zacnem trenovat.

A ja rikam Fildovi treba udelaj haji, haci, tapi tapi, tomu rozumi, nad tim jsem nejak nebadala, jestli na neho mluvit normalni dospelackou reci nebo miminkovskou, proste tak nejak automaticky na nej mluvime detsky. Rozhodne se to s vekem upravi si myslim, az bude chodit do skolky, tak snad uz nebudem sislat :)
Srandovni je, ze uz tak nekdy mluvime mezi sebou i s manzou a u me je normalni,ze ikdyz jdu nekde po venku bez Fildy,tak si ukazuju hele hafik, hele bagr, apod. pak si uvedomim, ze tu vlastne Fifa neni a tak si aspon rikam, skoda, to by se mu urcite libilo :)

V plavani jsme byli zrovna vcera taky, prijde mi,ze se to Fildovi tam libi cim dal vic, takze budem pokracovat zase dal, uz si nedovedu ani predstavit, co bysme delali, kdyz bysme nechodili plavat! Nechapu sice, co tem prckum pripada na tom potapeni k smichu (ja teda trpim,kdyz musim pod tu vodu taky !) a oni se tomu smeji jak truhlici! U nas je nejoblibenejsi skluzavka, tam se vzdycky Fifa hrne a sup do vody, vlastne pod vodu.

Ekzem se nam na 100% zlepsil, uz ma Fifa kuzicku jak z alabastru, ale stale mazem! Pani dr. na koznim nam totiz zrusila lecbu nasi detske dr. ktera nam nepomahala a dala nam vsechno uplne jinak a fakt to pomohlo!!! Tak jsem rada.

U nas je novinka, ze tatka naucil Fifu poznavat, co je ocicko, ousko, nos, vlasy, pusa atd. tak porad Fifu zkousime, nejradsi ukazuje ouska a taha za ne?

Tak se mejte vsichni krasne a piste, piste, jak se mate a co je noveho.
Ja jdu vzbudit Filouse a jdem se obrnit :)

Brendy

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 17:28

Ahojky ahojky

hlásíme se v rychlosti a na skok, nejde nám doma internet, počítač máme v opravě a tak jsme se zase hodně odcizili. Teď jsem v práci tak při svačince využívám chvilky a píšu.

My doma říkáme taky há há, hači , kop, papat , atd...... zní mi to mnohem líp než dospělácká mluva a jak říká Brendy , postupem času to samo určitě vymizí.

Na nočník nechodíme a zatím ani nezkoušíme, čekáme na léto. V plavání jsme na tom podobně jako Filda. Matýskovi se ve vodě moc líbí.

S mluvením žádná sláva - pouze slova mama, táta, bába, bobr a potom říká jak dělají různá zvířátka , ale to jsou spíš takové pazvuky - třeba opička u-u-u-u-u-u, tygřík - uááááá, oslík iá, koníček - íááá, auto brrrrrr, jak je Matýsek pokaděnej - blééé, kravička - bu , beránek bé é, prasátko chr chr, atd..... a všechny míčky a balony jsou balu - BA. A žabička je BÁ BA, protože za tím pořád slyší BABIČKA.

Víc než hračky ho zajímají sportovní potřeby, tuhle si minule v supermarketu „ulovil“ florbalovou hokejku a nechtěl ji vrátit, nakonec jsme podlehli a máme ji doma. Byl tak roztomilý jak s ní šmrdlal po zemi, jenom jsme ho musela pořád hlídat, aby někomu nepodkosil nohy.

Pořád píšu jen o nás, ale zatím jsem minulé deníčky nepřečetla a dnes to už taky nezvládnu, jdu už pracovat tak se mějte moc fajn, pozdravujte ty naše bobíšky a ahojky

Evula a Matýsek 14m

Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 08.03.05 19:56

ahojky,

taky jen nakukuji z jineho denicku,protoze se mi tento denicek opravdu moc libi.Matejcek je muj velky oblibenec a kamaradka (Andrejka s Jolankou)mi vykoupila tuto knizku, co citujes Hani, pred nosem:)) Ale mam ji brzy slibenou:)

Hlavne se holky vubec nestresovat,ze nase ditka nejsou vsechna stejna. Mam 17ti mesicniho chlapecka a vidim,ze se nektere cinnosti proste nauci vyslovene ze dne na den.Takze po kruckach se nauci vse co bude potrebovat k zivotu,takze jsem uplne klidna.

Detske vyrazy haci,haji…pouzivam a pouzivam je rada,protoze vidim,ze Simonek jim dobre rozumi a snazi se je opakovat.

mejte se krasne

Arka ze Stesticek

Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 08.03.05 22:14

Ahoj Brusinčátka!

Kostko: já jsem taky měla pana profesora Matějčka moc ráda, ale žádnou knihu jsem zatím nečetla, nedostala se mi do ruky. Když zemřel, četla jsem, že mělo vyjít něco co se jmenuje „Rodičům na nejhezčí cestu" a manželovi jsem říkala, jestli by mi ji koupil k svátku, ale nikde ji nesehnal. Můžeš mi prosím napsat názvy ostatních titulů, které jsi četla, případně se stručným komentářem o čem je? Doufám, že něco z toho seženu. Díky moc.

Mluvení - Háňa je docela mluvec (potvrzuji, že jí to jde líp než bráchovi a to asi tak o ¾ roku dřív!). Výrazy hají, hačí používám spíš jako citoslovce pro činnost sedět, ležet… Hanička je umí použít, takže když řeknu, ať si sedne, odpoví hačí a stojí dál :o))) Pro jídlo ale používám papat, protože mi připadá hezčí než jíst, Hanička umí říct hezky „papať„. Akorát někdy tu řeč fláká, teď třeba začla říkat jen „bájí“ místo „bubájí" jak říkala dřív pití. Jírovi se hrozně líbí reklama na Bonduelle - určitě jste to taky slyšely, raz a dva a tři a křup! a tuhle jsem mu předříkávala sedum, osum a místo Jíry vylítlo z Haničky: „Boduej" :o)))

Nočník - Hanička začala říkat e-e, říká tak nočníku a záchodu a plínce a začala si říkat ve chvíli, když koná, taky si začne ručičkou vyhrnovat tričko a tahat za kalhotky, ale samozřejmě než ji svlíknu tak je pozdě. Dneska pořád říkala e-e (poté, co asi 5× to bylo pozdě) a tak jsem ji vestoje začala svlíkat, samozřejmě se ukázalo, že kaká. Jenže jak jsem ji tu plínku odchlípla, začala se vztekat, na nočník si sednout nechtěla a hovínka ji odpadávala od upatlanýho zadku! Moc prima situace to byla. Jíra na tom byl zase trošku líp - asi od roku kakal celkem spolehlivě na nočník (u Háni se mi to ještě nepodařilo a to se asi 3 měsíce snažím, ale ne tak vehementně, Jírovi to šlo samo). Jírovy denní plínky jsem odložila asi v roce a třičtvrtě, bylo léto a mohl být jen ve slipech, takže jsem měla rychlý přístup k posazení na nočník a taky když už se nezdařilo, nemusela jsem sušit i tepláčky. Noční plínku má i ve 2,5 letech pořád a její odstranění zatím moc nehrozí, potěšila jsi mě, že do 4 let je dost času.

I my jsme byly včera na obrně - Hany byla kupodivu vzorná, v čekárně způsobně seděla, vyžádala si do ručiček kuželky a když objevila třetí a zjistila, že ji nemá kam dát, vyřešila to jednoduše - ty co měla v ruce odnesla jednomu pánovi, který se jí asi zalíbil :o))) V ordinaci to bylo totéž, poprvé od narození nebyl hysterák. Chudinka netuší, že za měsíc jdeme na pigáro (zarděnko-kombinace) a zase si to tím u ní poděláme, no co nadělám :o))

Tak ahoj Jiřina

kostka
Kecalka 405 příspěvků 09.03.05 13:16

Ahoj Jiřko,

jen krátce O Matějčkovi - tady jsem našla adresu, kde si můžeš Rodičům na nejhezčí cestu objednat:
 http://www.kosmas.cz/…hezci-cestu/

A co jsem četla-když byly holky malé, tak Rodiče a děti, v poslední době pak Co, kdy a jak ve výchově dětí a Krizové situace v rodině očima dítěte, jinak toho ještě napsal spoustu(mohlo by být ještě zajímavé Jak a proč nás trápí děti, Děti, rodina a stres…), o čem jsou, je vždycky výstižně v názvu. Já si ani knížky moc nekupuju, chodím do několika knihoven :-).
Měj se hezky

Hana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.05 21:21

Ahojky mamči a mimča,

tak jsme konečně z chaty doma.

Kostko_pěkný deníček.My máme chodit plavat až od dubna,tak budu ráda ,když nás poinformujete jak to chodí.

Patríserk si umí sám čistit tedy šmrdlat zuby:-),říká pár slovíček-máma,táta,tik,tak(h­odiny)mnˇam(jí­dlo),auto je Hauto atp.Na nočník nezkoušíme,cho­dí,ale nejistě,radši se přidržuje zatím.
Výška je 83 cm a 12 100 g.

Baští všechno nejradši má zeleninová jídla a monte:-)

Tak teˇˇd jsme doma v Praze a kdyby byl nějaký srazík tak se moc rádi přidáme:-)

Pa Martina a Patrísek(koukám nepřihlášerná)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.05 23:19

Ahojte,

nejdřív se musím pochlubit dalším pokrokem - Áňa už chodí jen za jednu ruku, úžo, co? Takže jsi mě, Hani, tím deníčkem potěšila, co do chození je naše dítě skutečně jiné. Doufám, že na dovolené už ale bude bběhat s ostatníma:-))

Zdá se mi ale, že, kam nedojde, o to si řekne. Mluvení jí problémy fakt nedělá, slovíček už má spoustu. Pokoušela jsem se je sepsat a měla jsem jich asi 25 plus hlasy zvířátek, hodiny, naše superčíslo - banán, auto, mašinka atd. Nejnovější slovo je háta, nevím, jak na to přišla, ale je to šála. Ty ostatní slovíčka aspoň nějak vycházejí z jejich normální podoby. Z džišt už je čičt atd.
V neděli jsem zaznamenala i první „větu“ a rovnou trojslovnou:-))) - „ee neni téda“ - to konstatovala, když jsem ji zvedla z nočníku, který byl samozřejmě prázdný. Áňa na něm sedí teď i ráda, docela si i říká, ale vždycky až po akci. ale nejspíš už pozná, že se něco děje, protože vždycky najednou zmlkne, někdy i zaleze do koutka a pak hlásí ee - a to už je vymalováno. Zatím to má myslím čas, beru jako dobrý znamení, že ví, že něco stvořila:-)))

Hají a hačí používám běžně, i když musím přiznat, že jsem si kdysi myslela, že já se svým dítětem budu mluvit „normálně“. Ale ono to tak nějak přirozeně vyplynulo, že máma si sedne na židli a Áňa udělá hačí))

Končím a padám do hajan,

Lajka s Áňou

PS: SOS - holky, nevzala byste si některá příští deníček místo mě? Mám teď dost práce, tak by mi to bodlo, díky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.05 10:24

Ahojky, nepřihlášená hanulka, nějak mi to nejde se přihlásit. Na chat jo, ale sem ne.

K tématu nočník. Taky už jsme to začali zkoušet a taky na popud Dr. Matějčka. Takže malého zatím posazuju jakmile se probudí. Zabavím ho knížkou a on z nočníku vstává hned jak se vyčurá. Jednou tam udělal i hromadu, ale byla to jen náhoda. Teď jak ho sleduju, tak když čurá tak se chytá za plínku.
Pro dnešek vše. Roste nám 6 stoliček zaráz, tak si užíváme.
Hanka a Kubík 15 a půl měsíce

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 12.03.05 11:59

Ahoj holky!
Tak se konecne hlasime i my. :o) Porad sem si planovala, ze si prectu denicek a dostala jsem se k tomu az ted. Ne, ze bych nestihala, to ne, ale spis sem na to vzdy zapomnela. ;o) A pak taky oci… nejak mi vypovidaji sluzbu. Az budu ve meste, tak se musim objednat k ocari.

Hani hezky denicek a hlavne pravivy!

K tematu - nocnik. Misa chodi na nocnik pravidelne po spani, po jidle a behem dne nekolikrat kdyz si "maminka " vzpomene. :o)
Takze kadeni u nas jak kdy. Kdyz se to nezadari rano do plinky kdyz uz je vzhuru ale jeste i hraje v postylce - prece se nenecham terorizovat a nebudu vstavat s ni kdyz si ona zamane ;o) - tak se to zadari behem dne do nocniku. A curani - skoro okazdy co ji na nej po:,–(im. Pokud teda neni neco lepsiho na praci okolo. :o)

HAci a haji - nikdy jsem nepremyslela o tom ze by to snad nejak mohlo „skodit“. podle me to je blbost. Kdyz se to tem detem lepe rika, tak proc by mely mluvit jako my? :o
A to mi jeste nerikame haji, ale dadady… HAji dela jen panenka v kocarku. .) Ale ja sem tak zblbla, ze ja tuhle „rec“ pouzivam i sama. :o) Uz jsem jak Brendy… sice si sama sobe neukazuju bagr a haf haf, ale zato mi nedela problem nekomu dospelymu rioct „bac“ kdyz mu neco upadne. A to je teprva trapas, kdyz pak na vas koukaj jak na blazna. :o)
Jinak tuhle jsem se pristihla, jak Mise rikam totalni kravinu… vypravela jsem ji o pejskovi a nejak sem nad tim nepremyslela a rikam ji: Pejsek ma rucicky, nozicky..... a tak dale a pak sem se tak zastavila a rikam, co to rikam za kraviny..... :o)

Jinak Misa je dnes u babicky a ja mam cely den jen pro sebe, takze budu nevim co delat. Uklizeno jaks taks mam, vyspana jsem tak uvidim. Mozna se pujdu jeste vyspat znova,. :o)

Jinak koukam, asi budem posledni neplavci. Co budem na ty dovoleny delat teda netusim. :-/ Objednany u nas do palvani jsme, ale porad nic. Vcera se mi na to ptala svagrova, jestli na nas nezapomneli a prej ne. Prej sme mezi 60ti cekateli. :-/ A to nam bylo receno, ze 1 deti maji prednost, protoze se uz zacinaji bat vody, tak nevim. Asi na dovoleny na vas budem koukat ze brehu,. :-/

tak papa a mejte e miminkove!!!

Darka a Misa skoro 14m - bezec.

Vložit nový komentář