Brusinčata 66. díl - Deset mýtů o plaváčcích

Rodičovství

Ahoj holky a dětičky, tohle je moje premiéra s psaním deníčku, tak mě berte prosím shovívavě. Když jsem slíbila Lajce, že za ni napíšu deníček, tak jsem si lámala hlavu, o čem, žádné chytré téma mě nenapadalo a pak mi dala tipa Darka,at napíšu o plavání, takže téma deníčku je jasné. Budu převážně citovat článek z časopisu Marianne, který mě zaujal.

Takže - 10 mýtů o plaváčcích

Také věříte, že novorozenec umí plavat? Pak žijete v zajetí jednoho z největších mýtů, který se plavání kojenců týká. A není jediný.Zní to logicky. Devět měsíců si vesele plave v našem břiše, proč by to pak nedokázal i venku. Dlouhodobé výzkumy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy však u novorozenců potvrdily jediný reflex související s pobytem ve vodě, a to zatajení dechu. Pohyby, které děti dělají, sice plavání připomínají, ale provádějí je především na suchu. Ve vodě se pak každé chová jinak,pokud by tyto pohyby způsoboval reflex, musely by být u všech dětí stejné.

1.Mýtus: Kojenci a batolata se v kurzech naučí plavat
Voda klade odpor, čímž posunuje mentální věk dětí o rok zpátky. Opravdovým plavcem se malé dítě může stát nejdřív ve čtyřech až čtyřech a půl letech, a ještě k tomu potřebuje chodit třikrát týdně trénovat. K výuce nejrůznějších plaveckých způsobů je po stránce duševní i pohybové nejlépe připravené kolem devíti let, ale je lepší začínat dřív, protože se tak předchází možnému utonutí. Kurzy ‚plavání‘ mají kojence a malé děti naučit dýchání do vody, orientaci pod hladinou, pádům, seskokům a splývacím polohám, hlavně je však přivyknout vodním radovánkám, aby jim nevadilo mokro v uších, očích a nose.

2.Mýtus: To, co je naučí v kurzu, zvládneme i doma
Chceme-li mít doma plavce co nejdříve, měli bychom jeho vodní výchovu svěřit odborníkům. Necháme-li mrně provádět přirozené pohyby, připomínající nechvalně známou čubičku, získáme sice časem jistotu, že se neutopí, ale jeho plavecký styl to dlouhodobě poznamená. Dlouho ho totiž nic nenutí provádět správná tempa: vždyť přece plave, tak co? Je to podobné jako když se naučíme psát na počítači dvěma prsty. Při pětiletém výzkumu nechali odborníci jednu skupinu dětí plavat tak, ‚jak jim končetiny narostly‘, a poté je porovnávali s těmi, které se učily tempa jaksepatří. Neutopil se nikdo, ovšem lidé stojící na břehu chtěli děti z první skupiny zachraňovat, protože jejich pohyby připomínaly spíš zápas se živlem.

3.Mýtus: Děti se nachladnou a častěji stůňou
Ty nejmenší by měly plavat v samostatných vaničkách s vodou teplou 37 °C, větším se teplota trochu snižuje. Proto není pro kojence mladší jednoho roku vhodný veřejný bazén. Jednak je jim ve vodě určené plavcům zima, jednak tam není vhodné zázemí, kam mohou matky miminka, která ještě neumějí chodit, položit.
Dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky a naopak dětem trpícím problémy s horními cestami dýchacími prospívá. V bazénu je totiž bezprašné a hodně vlhké prostředí, proto je plavání jedním ze sportů, které lékaři doporučují zejména astmatikům.

4.Mýtus: Plavání způsobuje záněty středního ucha
Záněty mívají ty děti, které jsou k tomu náchylné, jenže je otázka, zda by je neměly i bez plavání. Voda sice do uší vniká, ale bakterie se v udržovaném prostředí ve vodě téměř nevyskytují, chlor je hned zahubí. Dřív se dětem dávaly do uší tampony, ale ošidily se tak o sluchové vjemy. Lékaři tvrdí, že tampony nejsou potřeba, stačí po plavání vysušit zevní zvukovod a hlavně nespěchat hned ven na chladný vzduch. V zimním období by se děti měly aklimatizovat v herně.

5.Mýtus: Chlor poškozuje jemnou dětskou kůži
Dobrý provozovatel mění často vodu, takže ji nemusí tolik chlorovat. Pokud dítě po koupání osprchujeme, ošetříme mu kůži olejem či pleťovým mlékem a doma ho už znovu nešamponujeme ve vaně, není důvod se o jeho pokožku bát.

6.Mýtus: Voda je špinavá, protože do ní malé děti čurají
Deset vyčuraných miminek nadělá ve vodě menší škodu než jeden neosprchovaný dospělý.

7.Mýtus: Malé děti se koupají s cizími dospělými a hrozí jim různé nemoci včetně pohlavních
Voda recirkuluje. Přijde-li tedy náhodou někdo špinavý, množství chloru v bazénu navázáním na bakterie klesne, vracející se voda dá signál strojovně a ta přidá další.

8.Mýtus: Nejdřív se děti musí naučit potápět
Poslední dobou někteří instruktoři praktikují ‚delfínkování‘. Pod tímto termínem se skrývá výuka drilem vycházejícím z jedné ruské metody. Dospělý kojence popadne a dvanáctkrát po sobě ho ponoří a vynoří, napodobuje tak pohyb delfína. Příznivci tvrdí, že to dětem nevadí, protože nepláčou. Plakat ovšem ani nemohou, to by se udusily. Aliance plavání kojenců a malých dětí před touto násilnou metodou varuje. Je to totiž víc atrakce pro dospělé, zatímco děti stresuje a vyčerpává. Hodiny plavání mají být hravé a mrňata mají nové prostředí objevovat v bezpečné blízkosti rodičů. Voda jim poskytuje jiné možnosti pohybu a i rodiče nacházejí další možnosti her a dovádění s potomky. Hlavně tatínkové se zbavují strachu z toho, že dítě upustí nebo mu jinak ublíží.

9.Mýtus: Psychomotorický vývoj malých plavců se násilně urychluje
Děti docházející na pravidelný plavecký výcvik jsou o něco šikovnější. Rozhodně však neplatí, že by třeba chodit začaly extrémně dřív než ostatní děti jejich věku, kdy tělo ještě není na nové dovednosti připraveno. Jsou prostě jenom mezi prvními, nikoli revoluční průkopníci.

10.Mýtus: Častý pobyt ve vodě vede k nadměrnému ukládání tuku
To platí pouze pro závodní plavce, kteří v bazénu tráví většinu času. Navíc tělo nadměrným ukládáním tuku reaguje pouze na dlouhodobý pobyt ve studené vodě.

A jak je to u nás s plaváním? Už jen krátce, i tak je to dlouhé až až!
Já jsem s Filípkem začala chodit „plavat“ zhruba v jeho 4 měsících, nejdřív do vaničky a v 6 měsících jsme přesídlili do bazénu s ostatními dětmi. Takže se touto činností bavíme vlastně už skoro rok a můžu říct, že je to čím dál větší zábava :) Fífa se bez problému potápí a zatajuje dech na heslo. Jsou to spíš takové hrátky ve vodě, zpíváme tam písničky, povídáme říkanky a hrajeme si, děti jezdí na skluzavce do vody, jezdí po vodě na mašinkách , prostě se nenásilnou formou sbližují s vodou. Myslím si,že takhle ziskají děti kladný vztah k vodě. Aspoň Fífa už když vidí bazén, tak se celý rozradostní a těší se do vody!

A jak jste na tom vy ostatní s plaváním???

Mějte se moc a moc krásně a doufám,že se už konečně dočkáme Jara!!!

Petra a Filípek 14,5 m

Váš příspěvek
Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 13.03.05 21:12

Ahojky,jejda jsem první (snad mě nikdo nepředběhne),tak my chodíme s Eli plavat od půl roku (začali jsme hned s v bazénu).V lednu tomu bylo už dva roky co jsme začali a chodíme stále, Eli se moc líbí a je ve vodě spokojená.Sousedka nám např. řekla po shlédnutí videokazety ,že si myslela,že už malá plave sama, no i takoví lidé jsou ,i takové bývají představy o „plavání“ dětí. Nemocná nějak markantně není, zánět stř. ucha jsme (zaplať pán bůh) neměli a že se děti vyčůrají do vody, možná ty malé, malá co se naučila na nočník ,tak vždy volá a my prcháme z bazénu (to možná neudělají ani všichni dospělí).
Dnes už se Eli ráda schovává pod vodu,vždy ji řekneme schovej se a už není vidět.Jsme už v poslední skupince,kde jsou děti do 6 ti let .Jde vidět ,jak nám děti rostou před očima a dělají pokroky.Zkoušeli jsme v kurzu děti nechat skočit do vody v šortkách a tričku ,ale ani to s nima nehlo -byli v klidu a pohodě.Udělali otočku a snažili se chytit okraje bazénu.
Jo a kde to chodíme, v Ostravě do DELFÍNKU je to bazén na rehab. odd. v nemocnici ve Vítkovicích a voda je zde jako kafe 32°.
Tak milé mamky a taťkové pokud to zdravotní stav dětí dovolí neváhejte!!!
Mějte se všichni plavci i neplavci moc fajn s pozdravem Anna+ Eli 32.měs.

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 14.03.05 18:01

Ahoj kolky,
tak se po stráááášně dlouhé době opět hlásím. Před půl hodinou mi byl konečně nainstalován internet, proto okamžitě využívám situace. Jsem tu jen na skok, musím běžet něco vyřídit na úřad, ale večer si k vám určitě sednu - teda hded po On je žena :o)))

Martínek si vedle mě zaujatě hraje s píšťalkou, ne že by do ni uměl pískat, ale věší si ji na krk a cvičí mi tady spartakiadu, zatím se neudusil, je to dobrý.

Co se mého těhotenství týče, už je mi dobře, žravku mám festovní, jedno kilo navíc, zato pupek mi roste docela viditelně. Do všech věcí se ještě vejdu, ale za měsíc už začnu párat :o))))

Tak já pádím a večer pá

Míša a Martínek 1rok a čtvrt

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 14.03.05 18:32

HURRRRAAAAA!!!!!! SLLLLAAAVVVVA­AA!!!!!
Tak te tu mezi nama vitame! A jak bylo na lyzich? TAk se koukej vecer ozvat
papa a ja padim na schuzi. :-/
 Cauuu

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 14.03.05 19:22

Cau Miso!!!

Tak te vitam zpet, zase nas bude vic a nebudem se bat vlka nic :)!!!
Vecer urcite musis napsat vic, jak se mate, co delate a tak… a ktery ses vlastne tt?
Jinak Fifa ma taky oblibenou hracku pistalku,akorat ze muj bracha ho naucil na ni piskat, takze on s ni piska jak na pastve :)… hlavne ze ma radost!

Tak zatim pa Brendy

P.S. Darco, co ty zas schuzujes, soudruzko :) ???

kostka
Kecalka 405 příspěvků 14.03.05 21:33

Ahoj holky,

Brendy, super deníček a pro nás hodně aktuální. Dnes jsme byli na plavču podruhé. A musím říct, že je Pavlík docela nadšený, jen ke konci trošku modral, přece jen ta voda 28 C není jako kafe. Probíhá to tam velmi podobně jak popisuješ. Já ani žádné sportovní výkony neočekávala, jde mi spíš o to, aby se malý vody nebál, bral ji jako něco přirozeného. Doufám jen, že po mně nebude nikdo chtít, abych si potápěla hlavu, to jsem dobrovolně nezkoušela dobrých 25 let :-)).

Míšo L - vítej zpět, chyběla jsi nám. Těším se na podrobný komentář, jak se s Martínkem i s bříškem máte.

Marty - jsme na tom podobně, na WC se mi málokdy podaří dostat bez Pavlíka v závěsu.

Ještě nějaký komentář k minulému deníčku, nestíhala jsem.

Brendy, čím jste mazali a zahnali ekzém?

Lajko, Áňa se pěkně rozpovídala, věta a dokonce o 3 slovech! Pavlík sice povídá hodně a slova bych nespočítala, ale ve větách ještě ne.

Holky, co se zas někdy sejít na CHATU?

Mějte se všichni pěkně a zdravě a pište

Hana a Pavlík 16m

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 14.03.05 21:36

Marty, holka zlata, jak ty to s tema mobilama delas? :o)
Posilam ti moje cislo do osobni zpravy.
papa Darca

P.S. Patrisek se teda borec… pockej az bude behat jak drak. :) Misa mi ted na vsechno leze a na vse si seda… tak i z toho zakonite pada… :o/

pasanek
Povídálka 28 příspěvků 15.03.05 18:55

Ahooooooooooo­oooooooj brusinčátka!!!!!!!!

také po dlooooooouhé době se ozýváme ze zapadlých Kérkonoš - řekla bych, že snad se tu i blýská na lepší časy:-) tedy - spíš v to pevně doufám!!! už tu nejsou tři metry sněhu, ale jen asi jeden a půl:-)))takže vivat!!!!

Brendy deníček je mooooc pěkný. My jsme plavali s Tomíkem od malička, teď už bohužel nechodíme, ale myslím, že možná od léta zase začneme..ještě uvïdíme.

Naše situace - je stále stejná - ještě pořád bezdomovcujeme u rodičů - přežíváme jak se dá - někdy to jde, někdy ne, ale už se nám to blíží - 1.4. začneme renovovat kuchyň, pak malovat, davat koberce atd a tak v pulce dubna huraaaaaaaa do nového - už se táááááááák těšíme, že to snad nejde ani popsat…

Jinak abych něco napsala k Tomčajzíkoj:-) Je to kluk vykutálená:-)Už nechodí = už lítá - většinu času tráví tím, že se někde, díky své rychlosti, rozplácne na zemi a pak se jako pštrosík zvedá a hudruje na své nožky…
Vše je BAF - občas něco jéééjej, už se nám občas povede někomu udělat MALÁ, ale snadno se nám to plete s BACI - což já nechápu:-)))
Dopolčo už nespíme vůůbec, po obědě jen hodinku a pak až večer - takže nic moc odpočinek, ale nestěžuju si, je větší zábava:-)
Tomík už chodí na procházky většinou pěšmo - moc se mu už kočárek nezamlouvá - tak nevím - pořídili jsme golfky, ale díky sněhu stále leží uklizené a čekají na slunéčko:-)
Stejně jako Vy na WC bez Tomíka prostě nemůžu nebo se to spojuje s hysterickým boucháním a řevem na dveře od WC:-))
Už máme 18zubů - uf!!!! Ještě 2!!!! A bude šmitec - HURAAAAAAAAAA­AAA!!!!! Čistíme už zoubky pastou a kartáčkem ráno i večer = nesnášíme tuto činnost!
Jíme pouze maso:-) a nejraději kuřecí párečky - po těch se můýžeme utlouct, nesnášíme výživy a moc nemusíme äni zeleninu - běs pro mě - pokaždé se vyvařuju a pak to dojídám - občas se obětuje manžel - pokud v tom je flákotka:-)
Tomík je záletník - Aničko, promiň, ale Tomík je na slečny a to na starší - v sobotu jsme potkali známe v Kauflandu - mají 3letou holčičku - Tomík se jí chytl za ručku, aby se mu lépe ťapkalo a najednou - zhruba po 10min. - koukáme kde Tomča a Terka jsou a vidíme v dálce jak Tomík tááááhne Terezku, ta se oddává a Tomča valí ven z Kauflandu - no, běs. Včera to dovršil tím, že dostal od jedné holčičky, co je o 3měsíce starší pusinku - koukal jak opařený, co se děje a tak plakal a šel k ní znovu, dala mu druhou - Tomík se usmíval a hladil ji, ona šla pryč - tak zase plakal - Lucka se vrátila, pohladila ho a Tomík našpulil pusu…tak nevím!!!!! nevím…To má po svém otci - po mě jen těžko......
Aničko - musíme se zase vidět jinak to vidím zle:-))
Přemýšlím, co ještě nás život naučil…
Kdyžtak ještě neco časem připísnu - Miško L - jak to všechno zvládáš??? Jak mimísek a Martínek??

Mějte se zatím krásně - běžíme koupat. Zatím papapapa Iva a Tomík

Jirina
Neúnavná pisatelka 15248 příspěvků 15.03.05 21:40

Ahoj plaváčci,
my se moc k tématu přidat nemůžeme, neboť plavání je nad naše finanční, fyzické, organizační i dojížděcí možnosti. Doufám, že děti získají lásku k vodě stejně jako já - letním rácháním v čemkoliv.

Tomíku - zubáči, gratuluji, že jsi nás dohnal v počtu zubů! Sice ne Haničku (má pouhých 6) ale Jíru, kterému pravé dvě pětky vyrazily teprve nyní (levé ještě čekáme) a to už je mu dva a půl roku.

Co nového u Haničky? Pořád náruživé čtení a žvanění. Z většiny knížky má oblíbených několik obrázků, neomylně to na první pohled pozná a dokáže najít. Třeba řeknu: přines bumbumbem - hned ví, co je to za knížku - na druhé straně je totiž písnička „Pod dubem za dubem" (=bumbumbem) a na další straně „tatata" neboli „Bumtarata na vrata máme 4 koťata" a nádherné obrázky kočiček od Zmatlíkové. Kdybyste nevěděli, co je to „tetete" tak to je prosím vodník (=brekeke). Už aby se naučila říkat taky jiné hlásky než pořád jen T :o)

Ahoj Jiřina s Háňou

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 15.03.05 22:28

Ahoj holky,

tak tu konecne mame jaro,ze?! Teda doufam,ze to nezakriknu a neochladi se zas, jak prorokuji :(
My jsme dneska skoro cely den radili venku na slunicku i popoledni spani jsme prelozili do kocarku a zajeli s kamaradkou do nejbizsi cukrarny a vychutnavali si kafco venku. Sice ve stinu jeste nic moc, ale jinak nadhera!!! Hned jsem z toho mela super naladu, akorat celej zablacenej Fifa mi moc nepridal na dobre nalade :) Ale co, pracka to vypere :)

Miso - tak kde jsi s temi vsemi novinankami??!! Nenapinej nas!!!

Ivo - tak Tomik je takovy milovnik a pusinkovac :) ? Anicko mela by sis ho poradne hlidat! Nas Filda ale taky s pusinkama vubec nesetri a je to super, takovych nekolik jeho mokrych oslintanych pusinek po ranu, jako treba dneska je uplna nadhera a ja se vzdycky rozplyvam. A samozrejme nepusinkuje jen me,ale i sve kamaradky sousedky, co ma :) V nedeli jsme byli na navsteve u moji tety a ta ma v kuchyni takovou drevenou kocku zhruba stejne vysokou jak Fifa a ta dostavala pusinky od neho neustale :)

Kostko - exem jsme zahnali v prvni fazi Advantanem, pak mame masticku delanou v kelimku z lekarny,ale muj vykojenej mozek zapomnel co to je :( a pak jeste mame pletove mleko Atoderm. Tohle vsechno nam predepsala pani dr. na koznim, ve ctvrtek jdem na kontrolu, tak jsem zvedava,jak nas pochvali. Samozrejme jsem udelala mensi zmeny v jidelnicku a myslim si,ze to taky pomohlo.

Tak pro dnesek koncim, jeste jdu sundat pradlo a zalomim to k Fildovi, jsme uz druhy tyden bez tatinka (je v Praze na skoleni), tak se rozvalujem spolu v posteli (teda Fifa se rozvaluje, ja lezim na kraji, malem na zemi a Fifa napric celou posteli :)

Dobrou noc preje
Brendy

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 16.03.05 20:34

Ahoj Holciny a miminecka… vlastne uz batolata. :o)
Tak se uz konecne taky hlasime z jarnich PArdubic.
Dnes bylo opravdu ukazkove. Tak jsem vyuzila dne, kdy bylaMisa na „prevychove“ u babicky a uklidila jsem - no, spis vygruntovala, umyla okna, pripravila velikonocni vyzdobu (predtim sem musela jit ukrast nejaky vetyvky) a dokoukala na videu serialy. :o)
Michalka dnes pry tlacila kocarek a brkla a upadla na brzdu a rozrazila si pusinku… krve z ni pry bylo na dva kapesnicky…ale babicka (moje mamka) byla tak statecna a rekla mi to. :)
Tot asi vse k dnesku. :o)

Jinak k tematu plavani bohuzel jeste nemame co rici… asi jako Jirina, ale pracujeme na tom.

WC a Misa… taky kapitola sama pro sebe. Ne ze by mi rvala za dverma a mlatila na me, ale chce se zavirat kemne a nebo bere toaletak (jeste nerozdelanej) a chce aby sem ji ho kutalela a ona ho nosi zpet. Pak si na me seda a ukazuje na kachlickach kyticky, slunicka a hvezdicky. :o) Ted si oblibila sedat na takovym jakoby parapitku (cihla dana navic aby byla schovana trubka od pracky z koueplny.

Jinak zoubku mame porad 10 (Tomiku, kde si sehnal tech 8 navic? :-O)

Pusinky u nas nejdsou moc v kurzu… Ikdyz od vcera mi Misa dava pusinky kdyz jde odemne pryc a nebo od nekud prijde. Jinak davala pusinky na pozadani, ale ted proste ne. Asi vi, ze to je nehygienicke. :oD

Miso_L: taky se ptam kde se toulas? To vam ten intrnet zas odstrihli, nebo co? :o)

Ivo: Tak at se vam to prestehovani vydari dle vasich predstav a hlavne nam ten snih posilejte po kouskach a ne nejak naraz at tu zas neplavem. :o)

Kostko: NA chat klido nekdy jit muzem, ale to by se chtelo poradne domluvit. :o)
Pavik je teda borec, ze takhle plave. A ty si se nepotopila 25 let? teda… to mas vydrz. :o)

Jinak jsem zapocala opet ocistnou kuru jako kazdy rok. Pojidam Yucu a k tomu piju jako duha - ne alkohol. :o)

Tak koncim, uz sem asi vycerpala vse co jsem chtela. Jdu si asi zakrojit babovku.

Tak ppa a mejte se slunickove!!!
DArka a Misa 14mesicu

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 16.03.05 21:07

Ahoj holky,

Darco, nemusime porad kecat jen na ICQ, tak ti napisu i tady :)
Chudak Misutka, takova havarie dneska :( a jak ses o ni teda dovedela, kdyz to babicka tajila? Misa to napraskala :) ???
A co probuh pojidas? Ja znam Juku jako pokojovou rostlinu, to bych teda nechtela pojidat…

Kostko, pro Chat jsem taky, skoda ze jsme se nedomluvili nekdy na tento tyden, mam muze pryc, tak tu mam u pc volne pole pusobnosti vecer, jinak to bude boj :(

A co my jsme dneska provadeli, meli jsme tu na navsteve Filipkovu stejne starou kamaradku Elisku, tak opet radili!!! masakr fakt :) Nakonec to Fifa zavrsil tim,ze venku spadnul do toho nejvetsiho blata co tu mame, rozplacnul se tam jak sirokej, tak dlouhej, vsechno obleceni, ruce, ksichtik a rval a rval, tak jsem s nim letela domu se prevlict a pak jsme sli bojovat nanovo :) A to dneska dostal novou jarni bundu,aby byl za fesaka, tak uz se susi, snad to uschne do zitrka.

Tak to je asi vse od nas a napiste jak se mate ostatni, at si tu nepisu po vecerech sama :)

papa Brendy

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 16.03.05 21:14

Ahoj holky,

Darco, nemusime porad kecat jen na ICQ, tak ti napisu i tady :)
Chudak Misutka, takova havarie dneska :( a jak ses o ni teda dovedela, kdyz to babicka tajila? Misa to napraskala :) ???
A co probuh pojidas? Ja znam Juku jako pokojovou rostlinu, to bych teda nechtela pojidat…

Kostko, pro Chat jsem taky, skoda ze jsme se nedomluvili nekdy na tento tyden, mam muze pryc, tak tu mam u pc volne pole pusobnosti vecer, jinak to bude boj :(

A co my jsme dneska provadeli, meli jsme tu na navsteve Filipkovu stejne starou kamaradku Elisku, tak opet radili!!! masakr fakt :) Nakonec to Fifa zavrsil tim,ze venku spadnul do toho nejvetsiho blata co tu mame, rozplacnul se tam jak sirokej, tak dlouhej, vsechno obleceni, ruce, ksichtik a rval a rval, tak jsem s nim letela domu se prevlict a pak jsme sli bojovat nanovo :) A to dneska dostal novou jarni bundu,aby byl za fesaka, tak uz se susi, snad to uschne do zitrka.

Tak to je asi vse od nas a napiste jak se mate ostatni, at si tu nepisu po vecerech sama :)

papa Brendy

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 16.03.05 21:44

Brendy, to vis… pestuju si kyticka a pak je pojidam, to ty nedelas? :o) ne, je to ta kytka, ale asi nekaj upravena. Jsou to prasky a maji cistici a detoxikacni ucinky na organismus.Takze kazdy jaro je pojidam 2 mesice. NAposledy jsem je dlabala nez jsem otehotnela. Pri kojeni sem si to nelajzla, takze dlabu az ted.

Jo a pro ty co se me ptaji kde jsem schuzovala, soudruzko, tak u nas na baraku - schvalovali sme zaverku a konec roku. :o)

papa a piste!
Darka

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 16.03.05 21:48

Tak to jo, tak papkej ty bobule,at se procistis!!! :)

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 16.03.05 21:57

Tak to jo, tak papkej ty bobule,at se procistis!!! :)

Dobrou Brendy

pasanek
Povídálka 28 příspěvků 17.03.05 11:56

Ahoooj brusinčátka!!!!!!!!!

Prosím Vás - máme dotaz - jakpak bojujete s nočníkem? my chodíme zatím 3× denně:-)´= ráno po probuzení, po obědě a večer před koupaním - pokaždé se zadaří, ale kakáčovstvo, ještě nestíháme:-(jak jste na tom Vy?

A pak jsem se také chtěla optat - jak jste na tom s pitím - myslím tím, z čeho Vaše ratolesti jsou schopni se napít:-)?? Náš Tomík je zbabělec a vše co je nové, zatím sabotuje, pije i čaj zatím z lahve - tak nevím, hrnečky nás neberou a pítka už vůůbec ne - asi jsme líní:-))
A co dudajz?? my už jen na spaní…aspoň tohle:-))

Tak to je vše k mým dotazům - předem děkuji za odpovědi!
darčo - Ty jsi sebevrah s těma bobulema - já bych to nevydržela!!!!

Brendy - my taky běháme a koupeme se v těch největších loužích - a nejlepší ze všeo je, když se rozeběhneme a letíme přímo do největší kaluže - bezva!!!

tak zatím papapapa Iva a Tomík

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 17.03.05 18:29

Ahoj holky.

Moc se omvlovám, mám na návšrěvě rodiče s bráchou, švagrovou a synovcem a nestíhám chodit na Net, takže veškeré info, samozřejmě podrobné napíšu příští týden. V neděli ještě přijedou tchýňovci se švagrovou, takže jen uklízím, vařím, peču, smažíma hraji si na správnou hostitelku-hospodinku. Další čtvrtek přijede další švagrová se 3 dětmi, na Velikovnoce jedem k tchýní a ihned poté mě odvezou do Bohnic - ale nebojte, mimi, Martínek i já to zdárně přežijem a nezapomene na vás - nikdy???… :o)))))))))))))

Jinak jsem byla na ultrazvuku, mimi s sebou mrská až hrůza, jsem 13+4tt, Martínek mi při vyšetření koukall do rozkroku, až se z toho chudinenka rozplakal.

Toť zatím vsjo, jdu dělat večeři.

Papapapapapapapapa next week
M+M+mimi (pracovní název Evík)

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 17.03.05 18:30

…ani jsem se nestihla přihlásit. Komentíř psala Miša_L (to jste jistě poznaly, že)
 pa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 12:46

Ahoj Brusinčátka a jajich maminky!!

Hlásíme se po nestydatě dlouhé době…vím, jsem ostuda, ale nestíhám…kluci jsou v pohodě, ale když je čas tak ho věnuji něčemu jinému než internetu.

Dnes má Davídek přesně rok a čtvrt…je to pořádný kus chlapa. Za chvíli nebude poznat, který z brášků je starší a který mladší.

Jídlo…je jeho moc oblíbená činnost. Sešrotuje úplně všechno v pokud možno největším množství.

Nočník…už s námi „bydlí“, aby si D. zvyknul. I jsme párkrát po:,–(ili, ale bylo to na pár vteřin. No, čekáme na léto, budeme trénovat :o)

Mluvení…to trošku (teda hodně) vázne. Zatím jsme se dopracovali k MÁMA, TÁTA, HAMI…což je pro něj nejdůležitější :o) a zbytek se domluvím tím svým EHHH, JÉJÉ, HMHMHM.
Na druhou starnu je to příjemná změna oproti Adamovi, který má období PROČ…cokoliv mu řeknu, okamžitě odpoví A PROČ?? Někdy je to dost náročný…ta komunikace :o)

Jinak je to pěkný uličník :o) a prima parťák pro Adama. Všechno co dělá a udělá Adam, Davídek musí taky. Ale je to i naopak. Ti dva se snášejí dobře…občas je menší šarvátka o autíčko..ale vždycky to vyřešíme.

Tak se mějte krásně…těhulkám pohodové těhu…znovu snažilkám brzké //…Brusinčátkům a maminkám…krásné jaro!!!

Gábi+ Davídek 15 měsíců (dnes přesně)+ Adam 3,5 roku (taky dnes přesně)

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 18.03.05 21:05

Ahoj holky,

Už jsme týden zpátky z dovolené a ještě jsem nebyla schopná něco nadatlit :o) Počasí je příjemný co? Jen aby to ty řeky a potoky jakžtakž ustály :o(((

Dovolená byla prima. Obavy z cesty byly zbytečné. Janča to zvládla s přehledem. Na cestě tam zaprotestovala (velice mírně) asi jen pár minut, než ke konci cesty vytuhla. Zpátky trochu delší protest, ale chudák už seděla 4 hodiny. Zrovna nebylo na 100 km žádný kloudný odpočívadlo. Pak se trochu protáhla, odložila naditou plenku a střídavě zabrala. Také se absolutně osvědčily raciolky. Když už moc nezabíralo mé, či babiččino „tajtrlikování" se zvířátky, nebo prohlížení knížky, šup do ruky raciolku a bylo po nespokojenosti.

Lyžování v Soeldenu je moc pěkný. I manžel, který je zmlsaný ze tří údolí si to chválil. Můžem jen doporučit. Počasí bylo sice dost mrazivý, což na mé věčně zmrzlé končetiny nebylo to pravý ořechový. Babička s dědou měli premiérové delší hlídání. Janča nás ani nepostrádala. Byla hodná, jen ta rána. Vobluda si dávala budíček kolem půl šestý. Tak jsme se střídaly. Chvíli jsem s ní byla v kuchyni já, pak mě manža vystřídal a já si ještě hoďku a půl schrupla.
Termální bazén byl taky super, akorát na blbnutí se špuntem na mých slabých 1,60 m poněkud hluboký. Hloubka 1,50, tak jsem si v něm s Jančou moc nezaskotačila. Vyblbly jsme se spolu v dětském bazénu, kde bylo půl metru a medvědice si trénovala brodění vodou. A drápání se z bazénu :o)))

Doma se naštěstí vstávání ustálilo zase na zhruba 7-7.30. Včera jsme šly ráno k doktorce a klasika - vyspávala by snad do půl 9. V 8 jsem ji musela vzbudit a celá říčná se dovalila k doktorce :o)))

Téma nočník. Stále je ukryt pod postelí a dnes jsem ho chtěla prubnou. Zdálo se mi, že J začíná podezřele rudnou a chystá se tlačit. Tak šup na nočník a povzbuzuji. No žádné nadšení. Chvíli seděla, pak se začala vzpouzet. Nakonec to byl planý poplach a bobek se nekonal. Nechala jsem ho ať si okouká a několikrát jsem pantomimicky naznačovala, k čemu slouží.
Jenže vobluda ho pojala jako hračku, tak jsem jí ho zase zastrčila pod postel. Nemají si s ním špunti hrát, ale jak to vysvětlit :o)). Už to vidim, jak až se něěěěěkdy zadaří, bude rozmetáno po bytě. Neboť jako obvykle, Janča zareaguje rychleji než já :o))))
Jako Gábina- výuku ponecháme na léto.

Holky Pražandy - večerní srazík se koná ve čtvrtek24.3 v me­xický restauraci MEZCAL - mezi Pavlákem a Mírákem.

Zatím pa Martina a Janča nemluva

kostka
Kecalka 405 příspěvků 18.03.05 22:57

Ahoj všichni,

v rychlosti pár slov, než poběžím do hajan. Doufám, že dnes bude Pavlík spát líp než jindy, protože odpoledne popíjel čaj pro klidný spánek :-).

Ivčo - teda vy jste ale zubatci :-O, my stále jen těch 7.
Na nočník Pavlík taky zatím jen čůrá a to ještě jen je-li dobrá konstelace hvězd. Bobkuje výhradně do plenky. S pitím se můžeme pochlubit - na láhev jsem ho neučila a z hrnečku bez pítka už pije bravurně většinou sám, já jen hlídám, protože ho po napití hned obrací vzhůru dnem. Dudlík má občas na spaní nebo v kočárku, když se vzbudí mrzutý.

Pěkný, i když trochu chladnější víkend

Hana a Pavlík 16m a 9 dnů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.03.05 17:48

Ahojky z Moravy, zdravi vas uz skoro zubata Jolanka. 8.3. se nam konecne zacal prorezavat prvni zoubek (ve 13mesicich a nejakej chlup), tak ho peclive pozorujeme a ja se jen divim, ze za 10dni povyrostl snad jen o milimetr. Ja jsem si vzdycky myslela, ze jakmile se zoubek objevi, tak to trva jen 2, 3 dny a zub je celej venku. Napiste mi, prosim vas nekdo, jak to probiha. At nejsem zbytecne natesena…
Kostko, dneska jsme konecne pouzili tvou krosnicku a byla bezva. Jolka si v ni dokonce schrupla… Sli jsme trasu 7km a byli jsme behem 2 hodinek doma (a to jsme si na kontrole stihli opict parek a dat rumika a slivovicku na zbytek cesty). No, pravda, nesli jsme poctive 7km, ale trosku jsme si to upravili k obrazu svemu, ale i tak to byl vykon… Jolka uz ke konci brecela, tak jsme ji asi posledni km nesli stridave v naruci, ale slo to.
Mejte se hezky a ja neco pisnu pozdej, jestli bude cas. Jsme ted u nasich do konce brezna a manzel vozi notas jen na vikend a nekdy se k psani ani nedostanu…
Andrea a Jolanka

Jirina
Neúnavná pisatelka 15248 příspěvků 28.03.05 21:06

Ahoj Brusinčátka,
nevím, kde se zasekl deníček z minulého týdne, každopádně právě odesílám 67. díl. Doufám, že se nesejdou dva :o)))
 Jiřina

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 28.03.05 21:13

Jirko,
super!!! Ja uz tyden denicek vyhlizim a mam „abstak“. Tak jsem hned klidnejsi :)

Tak papa v novem denicku.
Brendy

Vložit nový komentář