Brusinčata 96. díl Tvá potrava budiž tvým lékem...

Rodičovství

...pravil prý už kdysi Hippokrates. Ačkoli nejsem odborník na zdravou výživu, pokusila jsem se na netu vyhledat nějaké informace o tom, co a jak by naše dětičky v tomto věku měly a mohly jíst.

Byl to docela oříšek, nejčastěji jsem narážela na doporučení typu - k snídani chleba s máslem a medem či marmeládou a k obědu maso…což se mi zdálo již poněkud přežité. Samozřejmě nejsme vegetariáni a med a džem taky občas jíme, ale denně určitě ne. Nakonec se mi zdála nejrozumnější doporučení z Fóra zdravé výživy. Tady jsou:

Dítě není malý dospělý

Měli bychom si v každém případě uvědomit, že dítěti nestačí jen menší porce našeho obvyklého pokrmu, ale že má specifické nároky a potřeby dané intenzivním růstem a vývojem dětského organizmu. V období vývinu potřebuje dítě zejména větší přívod kvalitních živin, které zaručí jeho růst a správný vývoj orgánů. Optimální příjem energie je individuální, záleží na věku a pohybové aktivitě dítěte.

Sledujte pravidelně hmotnost dětí - ta se posuzuje podle tabulek ve vztahu k věku a výšce, rodičům jsou tabulky k dispozici ve zdravotním průkazu dětí, u dětského lékaře nebo na internetu (tady http://zdravi.medicentrum.com/…/human_body/?…)
Dbejte na to, aby strava byla pestrá a obsahovala co nejvíce různých druhů ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, mléčných výrobků, ryb, drůbeže a netučného masa. Živočišné tuky by měly představovat maximálně 10 % energetického příjmu a spotřeba cholesterolu by neměla přesáhnout hodnoty doporučené vzhledem k věku - viz výše (toto množství cholesterolu obsahuje např. 1 vaječný žloutek, 100 g másla, 90 g vepřových jater apod.)
Snižte používání soli na max. 5 g (1 lžička) denně.
Omezte konzumaci solených potravin a potravin obsahujících velké množství soli (např. sójová omáčka a jiné dochucující a kořenící přípravky, slané a pikantní sýry, uzeniny, slané tyčinky, chipsy, slané pečivo…)
Do 1 roku věku nesolíme pokrmy vůbec a do tří let solení velmi omezujeme, ledviny dítěte nejsou uzpůsobeny na odstraňování nadbytečného množství sodíku z těla. Také není žádoucí, aby si dítě zvykalo na slanou chuť, protože by to mohlo vést k nadměrnému solení i v dospělém věku, a tím pádem ke zvýšenému riziku vzniku hypertenze a k onemocnění ledvin.
Omezte sladkosti a sladké nápoje.
Dbejte na dostatečný pitný režim - dítě by mělo v průběhu dne vypít cca 1,5 až 2 litry tekutin (jednou v Sama doma říkali, že na 1 kg váhy se má vypít 100 ml pití - tzn. patnáctikilové dítě má vypít 1,5 l - Pavlík vypije sotva půllitru)
Aktivně se zajímejte o to, co Vaše dítě jí ve škole a mimo domov.
Konzultujte pravidelně zdravotní stav dítěte (hladinu cholesterolu, triglyceridů a krevního tlaku, nadváhu aj.) s jeho praktickým lékařem.

Něco o energetickém příjmu:

Stanovení potřebné energie v dětství je velmi složité, protože její množství závisí na věku dítěte a na dalších vlivech - např. na růstu či pohybové aktivitě. Platí přitom, že s věkem potřeba energie na kg váhy dítěte klesá. Zatímco tedy kojenec potřebuje ke svému vývoji asi 100 kcal/kg váhy, u šestiletého dítěte to je 80 kcal/kg, v deseti letech 65 kcal/kg a v 15 letech už jen 50 kcal/kg váhy. Přijatá energie se pak spotřebovává na nejrůznější činnosti organizmu. Například mezi 6 a 12 lety věku dítěte se využívá 50 % energie na bazální metabolizmus,
12 % na růst, 25 % na fyzickou aktivitu a 8 % odchází z těla vylučováním.

Doporučené energetické zastoupení jednotlivých složek potravy (v %)

Sacharidy 50 - 55 %

Bílkoviny 15 %

Tuky celkem 25 - 35 % (u obézních dětí do 30 %)

nasycené MK: do 10 %

nenasycené MK : poly 8 %

mono 10 - 12 %

Cholesterol*

předškolní věk 130 - 170 mg/d

školní věk 210 - 260 mg/d

dospívající 210 - 300 mg/d

  • Dítě potřebuje dostatečné množství cholesterolu především v období růstových skoků a tvorby hormonů - zejména do 2 let věku a během dospívání. Důležitější je sledovat spíše poměr mastných kyselin, u nichž by měly převládat polynenasycené mastné kyseliny obsažené v rostlinných tucích a olejích, a dbát na dostatečnou konzumaci zeleniny a ovoce. V takovém případě pak nebude umírněná konzumace cholesterolu představovat žádný problém.

A tady jsou mýty o výživě:

Musí mít dítě denně maso? Nemusí, avšak strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená, proto maso z jídelníčku nevynecháváme. Dáváme však přednost masu libovému, drůbeži, rybám (pozor na kosti).

Je jedno, jaké mléčné výrobky dítě dostává? Dítě potřebuje ke svému růstu také kvalitní mléko a mléčné výrobky. Vhodnější jsou výrobky se sníženým množstvím tuku (ne však nízkotučné) a prospěšné jsou i zakysané mléčné výrobky.

Je nezbytnou součástí oběda i polévka? Polévku není nutné podávat vždy, záleží na složení oběda a na chutích dítěte. Polévka může povzbudit chuť k jídlu, v chladnějších dnech může zahřát, sytější polévku můžeme podávat i jako samostatné jídlo.

Je nutné teplé jídlo dvakrát denně? Není, avšak neustále bychom měli mít na paměti zá:,–(y vyvážené stravy. Např. místo chleba s máslem a se salámem je mnohem vhodnější chléb, rostlinný tuk, plátek tvrdého sýra a několik kousků zeleniny.

Vyroste dítě z oplácanosti? Dětský věk je specifický tím, že dochází k růstovým skokům - v některých obdobích výška stagnuje a pak dítě najednou hodně vyroste. Rodiče by však na to neměli spoléhat a měli by udržovat správnou životosprávu dítěte s dostatkem pohybu.

Je třeba nutit dítě, aby vždy dojídalo? Rodiče by měli vědět, kdy má dítě už dost a jaké jídlo mu chutná či nechutná. Pokud budou dítě do jídla nutit, může si k němu vypěstovat odpor. Zároveň by však rodiče neměli podléhat nátlaku dítěte a podřizovat se jeho chutím, protože to by mohlo vést k přejídání, nevyváženému jídelníčku či dalším problémům (např. k obezitě).

Takže ve 2 letech by měl být energetický příjem zhruba 95 kcal=399 kJ na kg váhy. Pavlík má asi 12 kg, tj. denní spotřeba by měla být asi 4788 kJ. Např. 100g vařené rýže nebo těstovin má 465 kJ, 100 g jogurtu 251 a tvarohu 444 kJ. Pro zajímavost má 50g horalka asi 1100 kJ, tzn. skoro čtvrtinu denního energetického příjmu dítěte.
U nás problémy s jídlem moc nejsou, Pavlík vcelku ochotně jí i nová jídla. A co u vás? Marty, už je Patrísek s jídlem na tom líp?

A veliká novinka: už měsíc ukládá Pavlíka dva večery v týdnu ke spánku manža a zavedl dobrý způsob: malého položí do postýlky normálně ve tmě, popřeje mu dobrou noc a odchází. A Pavlík zpravidla usíná. Když jsme se o to prvně pokusila já, byl ovšem řev, ale druhý večer už to bylo v pohodě. Mně se sice okamžitý odchod nepovoluje, musím zazpívat jednu písničku, potom však řeknu dobrou noc a jdu - a malý usíná. Jen vyjímečně si ještě zavolá.
A co vaše zlatíčka? Jsem zvědavá, jestli už spávají ve svém pokojíčku nebo ještě u vás v ložnici?
Tento týden u nás samozřejmě bude velké slavení - ve středu dorazí kmotříček a tety, o víkendu rodina. Takže zas budou dva dorty. Ve středu vyrobím já jednoduchý - dětské tiramisu a o víkendu přiveze dortík babička.

Je to delší, než jsem zamýšlela, takže končím. Užívejte snad nejroztomilejšího věku našich batolátek ve zdraví a najděte si chvilku napsat pár slůvek :-).

Hana a Pavlík ve středu 2 roky

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 08.11.05 21:15

Ahoj holky,
zdravim vas opet z Klasterce. Jsem rada, ze jsem konecne ne netu a muzu zase procitat Brusincata. I kdyz vcera jsem se dost zdesila. Ale nebudeme si kazit uz tak pochmurne dny, ne?
Nez zapomenu: PAVLIKOVI vse nej k jeho 2.narozeninam. Hezky to oslavte a posli do galerky nejakou fotecku, at vidime naseho maleho oslavence!!!
Jinak, moc hezky denicek a hlavne poucny, jen tech cisel na me bylo hodne, tak si to musim ulozit a zase v klidu prostudovat.
Jolanka ji od zacatku moc hezky, ale taky jako Patrisek nemusi pecivo. Jen kdyz o vikendu kupujeme koblizky, tak si da, ale jen proto, ze to vidi u taty. Sem tam si v obchode rekne o rohlik, ale stejne sni necelou pulku. Takze ted pravidelne snidane jen jogurtovy napoj od Olmy. Taky si rikam, jestli ji to staci, ale ona to vetsinou dozene behem dopoledne. Zacala jsem hodne omezovat sladkosti, dostane sem tam Haribo medvidka. Ted u rodicu se tak prejedla sladkosti a vseho, ze nam zvracela. Bylo to celkem hrozny, protoze byla najednou nejaka malatna a vubec nechtela stat, ale jak se 2× vyzvracela, tak chytla druhou mizu a pak to stalo zato. Nastesti to tedy nebylo nic vazneho, ale uz jsem chtela volat nasi dr.
Jinak k me radosti nezdedila po me zalibu v hranolkach. Dnes si jednu zkusila, ale vratila mi ji, tak jsem rada. Ted premyslim, ze jeji nejoblibenejsi jidlo jsou palacinky. Ja snim 2 a ona v klidu 3!!! Ale ty se taky nedaji delat kazdej den.
Hani, nevis, jestli uz se muze podavat kravsky mliko? Ja je sice zkusila,udelala jsem ji kakao, ale nic moc ji to nechutnalo. Donedavna mi bastila Hami kasi, ale tu uz taky nechce, takze vecere placame tak nejak podivne…
Zrovna jsem premyslela, ze bych si vzala nejaky denicek a venovala se spanku deti, ale kdyz uz jsi to nakousla - Jolka uz spi asi 3 mesice sama a ja mam zaplou chuvicku. Sem tam se probudi, ale vetsinou staci jen dat ji dudu. V poledne mi taky moc spat nechce. Ja to tezce nesu, protoze jsem byla zvykla, ze jsem si poklidila a taky si v klidu vypila kafco. Takze delam vse mozne i nemozne, aby spala. Kdyz nic nezabere, tak chodi spat v 7, jinak po 8, coz taky ujde.
Jirko, moc chvalim zvolene tem predminuleho denicku, dala jsi mi par tipu. My budeme kupovat detskej vysavac,boby a jezdici lokomotivu, do ktere se nalije bublifuk a on pak z kominka pousti bubliny. Jinak uz jen nejaky drobnosti…
Nekdo tu misto hopsaciho mice zminoval zviratko. Muzu se optat jak to vypada a kolik to asi stoji? Nemas fotku? Vubec nevim o co jde. Taky jsem o mici uvazovala, v MC ho maji a Jolce se to libi. Kamaradka mi radila, ze je lepsi ten s uchem vepredu, tykadla pry se hur rdzi. Jolka to vyzkousela a muzu potvrdit.
Zatim me nic jineho nenapada, ale urcite se jeste ozvu. At je tu aspon polovina komentaru jak minule!!!!

Andrea s Jolankou

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 08.11.05 21:51

Ahoj holky,

tak jsem si uvědomila, že jsem v deníčku úplně zapomněla na pozdrav :-O. Takže to honem napravuju a dodatečně všechny zdravím :-)

Marty, myslím, že to pečivo nevadí, zvlášť bílé není nějak zvlášť zdravé. Pavlík jí pečivo spíš symbolicky, jednu dobu úplně přestal jíst chleba, tak jsem ho zkusila trochu opéct v topinkovači a to jedl. A za 3 dny zas nic. Taky občas jí ten polystyrénový chleba, kukuřičné křupky a lupínky (zkoušela jsi je dát Patrískovi do jogurtu?), dávám mu i ovesné vločky, raciolky…
Monte - víš že jsem ještě ani nezkoumala složení? Bude tam asi dost cukru a aromata,ne? Pavlík zatím jí jen bílé jogurty, většinou domácí, občas mu do něj zamíchám trochu tvarohu.

Andreo - tak zase v Klášterci? Kdy dorazíte s malou k Verče? Že bychom se někde sešly? Díky moc za blahořání k Pavlíkovým narozkám. Kde koupíte tu mašinu, co vypouští bubliny? Slyším to prvně :-). Sladkosti zatím Pavlík neochutnal, je to výhoda.

A ještě reakce k minulému deníčku:
Evi, ta SZ mi opravdu nedošla, odepsala bych, občas tam koukám. Mám Hoco Big foot, ale Pavlík už je tam tip ťop, nevím nevím, jestli to přes zimu půjde. A to není žádný čahoun.

Tak zatím

Hana

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 08.11.05 23:48

Ahoj holciny! LULU, EVULO!!!!! :-)))))

No, dost .....

Kostko, zajimavy denicek, ale jak uz psala Andrejka, na me taky moc cisel. :-) Beru to vse selskym rozumem a tak davam Mise vsechno. I ty sladkosti obcas ma. Pecivo ji a neji, jak kdy. Kdyz ji ho dam ja tak sni nepatrne a kdyz nekdo jinej tak toho sni trochu vic, ale nikdy jsem snad nevidela, ze by snedla pulku rohliku nebo krajic chleba. Jo, ale salam ten ji jede i samotnej. Syr uz je horsi, to je vetsi legrace ho drobit (platkovy) po sobe a hazet ho psovi. Mazlavy sni treba cely trojuhelnicek.
Jinak jidlo moc neresim. Ke snidani ma 250ml mlika (Nutrilon) pak k snidani Aktimel nebo neco podobnyho, obcas chleba, toust nebo neco odemne. Ji snidane nedelam - je to zbytecny. Dopoledni svacina nejaky ovoce. Zas kdyz podam ja, tak nee a kdyz nekdo jinej tak je schopna snist i pul jablka nebo celej banan. Pak obed - polivka (vodova) a hlavni jidlo (skoro pokazdy kur. maso s prilohou - asi to bude ve stari slepice. :-) ), pak spanek (zatim se mi stalo asi 2× ze by mi nespala po O), jogurt a pak co si urve a nebo dostane. Nekdy skoro nic a jindy se cpe jak bezedna. Na veceri nekdy neco (kobliha, chleba, rohlik) nekdy nic a pak v postylce 250ml mlika zahustenyho ryzovou kasi Nestle.
Monte neji - nechutna ji, ale me jo. :o) Jogurty s kouskama taky ne - to plive. Ted ulitava na Princ od DAnone s lentilkama.
Tot jidlo.

Spanek: po O tak ty 1,5-2,5h v posteli (uz ne v postylce a kupodivu nezdrha).
Vecer chodi spat tak okolo 19,30-20h taky zatim nezdrha (dnes perlicka, asi pred 0,5h spadla z postele, spis vylezla ve spanku, ale nepanikarte!!!! MAm pod posteli matraci z postylky.
Spi tak do 4-6h a pak putuje kemne kde spi do 6 - 8h. Pak to mliko.
Spi sama v pokojiku uz od asi 8mesicu. Puvodne jsem ji chtela od 6 tydnu dat samotnou, ale okolnosti tomu nedovolily.

No, to asi v kostce vse. Jdu spat, jsem uplne hotova. Dnes mam za sebou 300km v aute, navstevu u Misi_L, navstevu IKEI atd atd.

Kostko: PAvlikovi vse nej nej nej k narozeninkam!!!! Holky, PAvlik to odstartuje a zas to pujde jak na bezicim pasu. :o(

Marty: S tim pecivem nezoufej, jak psal nevim kdo (jsem lina se podivat) rohlik neni nic zdravyho. :o) Hlevne ze je PAta zdravej a nestrada… :o)

Atk a ted uz opravdu mizim!!!!
Dobrou!

Darka a MISa

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 09.11.05 15:20

Ahojky,

díky moc za gratulace k Pavlíkovým narozeninám. Už je na světe 2 roky a 5 hodin :)

Včera jsem zapomněla- Andrejko, doporučuje se dávat klasické mléko až od 3 let, i když spousta holčin ho dává dřív. Já z něj většinou vařím kaše.

Marty, jestli máš strach, zda jí Patrísek dost, tak mu zkus spočítat přibližně ten energetický příjem na den. Taky může jíst jeden den míň a druhej víc.
Pavlík tedy žádná kvanta jídel nejí, ráno má 2 dcl Sunaru a někdy sní krajíček chleba, většinou s lučinou či pobným sýrem, někdy s medem (poslední dobou si kousky chleba napichuje na párátko-to se mu líbí). Dopoledne nějaké ovoce-jablko na vcelku nechce, tak mu strouhám nebo mixuju na přesnídávku. Pak nějaký ten polystyrén či podobně nebo kousek rohlíku, když jdem nakoupit.

Musím běžet,zbytek příště:-)

Hana

 
barban
Kecalka 102 příspěvků 09.11.05 19:58

Ahojky všem,

k deníčku se zatím nebudu rozepisovat, snad ještě v týdnu stihnu komentář, ale PAVLÍKOVI musíme popřát k jeho druhým narozeninám. Ať si je řádně užije a hlavně, ať je zdravý a dělá mamince, tátovi a Pavlínce jen samou radost.
Zatím se mějte krásně, pádím pracovat

Bára a kikouš (za 17 dní 2 roky)

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 09.11.05 22:00

Ahoj vespolek,
omlouvám se za neúčast v předchozím deníčku, ale nějak jsem neměla čas (včera jsem si ho celý přečetla a jelikož už nechci přilejvat olej do ohně, ani reagovat nebudu). Teď jsem totiž věnovala několik dní energie na „velký výroční úklid“ (ne vánoční, na to slovo já jsem alergická, takže jako jindy mi bude advent vonět ne saponáty, ale vanilkou a skořicí :o))). Prostě hladina špíny přelezla únosnou mez, tak jsem se do toho pustila od střechy po podlahu. Záclony a závěsy prášily při každém pohnutí (no bodejď ne, když jsem je naposledy prala ještě těhotná a Haničce už budou dva roky), takže jsem rovnou vzala i okna, vyluxovala strop od pavouků, prořezala přerostlé kytky, vycídila plíseň ve spárách na dlaždičkách starým zubním kartáčkem, no prostě sakum prdum včetně trouby, mrazáků, radiátorů a všeho mám uklizeno a doufám, že do jara do vydrží :o) Stálo mě to asi čtyři dopoledne času, což za přítomnosti dětí považuji za slušný výkon. Ne, nebojte, k vám na úklid rozhodně přijít nechci :o))))

Co jinak děti?
Zlobí jak můžou, čím míň mám času a trpělivosti, tím je to horší. U Haničky už máme plínky odstraněné definitivně, s Jírou se teprve dostavily první pokroky s noční plínkou, snad už je ten balík plen, co mám ve skříni, opravdu definitivně poslední. Dnes se Jíra počůral i přes den (stavěl z lega a neměl čas jít na nočník, až to neudržel), to Hanička je hrozně zodpovědná a svědomitá a nepřihodilo se jí nic už snad dva měsíce. Sama si sundá kalhotky, usedne na nočník, spustí vodopád a při tom ohlásí, že čůrá - případně už přijde hotová, já ji jen oblíknu a vyleju nočník. Aspoň někdo mi to ulehčí, spíš mi jinak práci přidělávají.

Jinak ten náš stát je vážně Kocourkov. Asi před 14 dny jsem se radovala, že mi asi o pětistovku zvýšili přídavky na děti. Předčasně, protože dnes mi přišel papír, že zase jinou dávku mi o 600 snížili. Tak kdo je blázen?

Ještě se tu někdo ptal, co děti a televize. Já přiznám, že u nás televize běží skoro celý den, ale děti vnímají jen to, co je pro děti určeno (někdy ani to ne). Ráno okolo 8 h. si pouštím Dobré ráno, většinou u toho snídáme (v druhé části pokoje), takže to ignorujou a já sleduju tak na ¼ ucha. Kouzelnou školku jim nechávám běžet, sledují jak kdy - spíš si u toho hrají a když je něco zaujme, u:,–(í se na gauč a sledují. Pak jim většinou pustím video a jdu si pracovat do kuchyně. Na videu máme to, co jsme stihli nahrát zhruba za rok, co máme video, tj. Večerníčky, několik vhodných kreslených pohádek a Zpívánky. Zpívánky jasně vedou v oblíbenosti. Máme nahráno už asi dvě hodiny písniček (je to piplačka, pochytat to v programu po pěti minutách), ale děti to mají rádi a pokládám to za velmi vhodné, proto pouštění nijak neomezuju. Díky tomu už i Hanička hezky zpívá a slova umí skoro ke všemu. Většinou běží televize tak do 11 hod., kdy buď jdeme ven, nebo ji vypnu a pustím písničky na CD nebo je úplně ticho. Při obědě mám opět zprávy na ¼ ucha. Když nejdeme odpoledne ven, pouštíme televizi až ve 4 zase na Kouzelnou školku a pak až v 6 večer při večeři na zprávy na ¼ ucha :o))) Většinou mi běží ČT 1 až do Večerníčku, kousek zpráv na ČT 1 na ¼ ucha a pak už je uložím a dál se dívám bez nich. Musím říct, že cokoliv sledovat s dětma se stejně nedá a pokud program není určen přímo pro děti, nevnímají ho a většinou nedovolí vnímat ani mně. S těma zprávama, jestli dobře počítáte tak 4× za den zprávy na ¼ ucha jsou tak zhruba jedny celé :o)))

Kostko, Pavlíku - přejeme všechno nejlepší Pavlíkovi k dnešním narozeninám a ať Vám přináší spoustu radosti za tu bolest, kterou jste museli projít (z tvých příspěvků bych byla vůbec nic netušila!)

Ahoj Jiřina a Hanička, za 14 dní už 2 roky

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 09.11.05 22:01

Ahoj ještě znovu já,
předchozí příspěvek jsem měla napsaný už před přečtením deníčku a teď toho mám na srdci ještě hodně. Tak vzhůru do toho :o))

cholesterol - někde jsem četla, že dětem do 5 let na rozdíl od dospělých nevadí (dokonce třeba máslo Flora, které je doporučeno na jeho snížení, děti do 5 let vůbec nespí). Ne že bych děti ládovala sádlem a vejci, ale občas jim míchaná vejce či knedlíky s vajíčkem udělám.

Jelikož jím současně s dětmi (jindy to prostě nejde), musela jsem jejich i svůj jídelníček přizpůsobit ke všeobecné spokojenosti a vhodnosti, protože samozřejmě vždy chtějí to, co mám já. Mám pocit, že většina „mých" jídel pro ně vhodná je, takže to nijak neřeším a když si občas děti kousnou párku (Jíra sežere klidně dva naráz), tak se nezblázním a prostě si je sama moc často nedávám - jednou za čas ho to nezabije. Hanička jí zdá se mi velmi malé porcičky (např. 1 malou bramboru a kousínek masa či zeleniny apod.). Zdá se mi, že poslední dobou má problém s kousáním - tedy problém to není, ale prostě jak jí to nejde dokonale rozkousat, nespolkne to, ale radši vyplivne. Třeba hrášek, který jsem dřív dávala všude, protože ho milovala, mi „vycucá" a plive šlupky. Na druhou stranu jí poslední dobou ráda kukuřici a olivy.

Maso: jí nejlépe mleté (karbanátky s br. kaší jsou u nás asi nejoblíbenější a hlavně okurka k tomu). Rozhodně maso nevařím denně, prostě když ho mám já, mají ho i děti.
Polévka: pokud dělám, tak jako hlavní jídlo a už k tomu není nic jiného (dělám takové ty hustší - hráškovou, bramboračku apod.).
Ryby: ani jeden je nejí - neomylně prohlásí „mně to nechutná" a nehnu s nima. Pouze mi jedí kapří karbanátky (ovařené kapří maso smíchané s vařenými brambory atd. a osmažené), asi tam ta ryba není tak cítit.
Mléko: od roku pije pouze kravské, sunar jí nikdy moc nejel a když jsem ho ochutnala, ani se nedivím - přijde mi příšerně přeslazený. Doktorka neprotestovala.
Sladkosti: občas dávám, ale pouze jako zákusek (když dostatečně nejí, zákusek není) nebo malé bonbonky velikosti lentilky a v omezeném množství.
Pití: pít mi začala víc poté, co se vrátila k lahvičce s dudlíkem (po zánětu močáku, když pít musela). Lahvička má 160 ml a za den jich vypije tak 6 (nepočítám to, ale hodně). Dávám meduňkový sirup ředěný vodou nebo teď jsem koupila nějaký malinový, aby bylo na střídání. Ředím to ve větším poměru, než radí, je to hodně sladké.

Takže jídelníček vypadá asi takto: ráno v posteli 2 dl mléka z lahvičky. K snídani jogurt (ovotwist od Danone nebo bílá Activia nebo tak 2× týdně pribináček) a asi tak ¼ chleba či rohlíku namazaná sýrem (sní to jak kdy, ale mít to musí, protože to tak vidí u mě). Já pečivo prostě k snídani mít musím a celozrnné příliš nemiluju. Během dopoledne nabídnu ovoce, vezmou si jak kdy. K obědu normální jídlo jako já. Odpoledne ke svačině buď ovoce, podle toho, kolik ho měli dopoledne, případně pečivo se sýrem nebo sušenka. Večeře normální jídlo jako já. Snažím se vařit pestře, hodně zeleniny, střídat přiměřeně brambory, těstoviny, rýži, prostě asi jako každý normální člověk, který vaří 2 jídla denně. Hanina poslední dobou dost s jídlem zlobí, chvilku se v něm nimrá a pak prohlásí, že už nechce, slejzá na zem, vzteká se, takže nakonec jsem ráda, že do ní vůbec něco dostanu a nechám ji při krmení běhat po pokoji, což jsem se zaříkala, že nikdy dělat nebudu. S Jírou v tomto směru problémy nejsou.

pokračování za chvíli, abych nebyla moc dlouhá

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 09.11.05 22:01

Andreo - díky za pochvalu téma „dárečky". Mě teď ještě napadly navlékací korálky, Hanička totiž miluje nejrůznější maličké kuličky a sarapatičky. Krásné korálky jsme viděly u Amálky - byly to asi centimetrové kousky ve tvaru autíčka, kočičky, kostiček … navlékané na vlasec a Haničce se moc líbily. Bohužel Martina mi psala, že je dostala jako propagační dárek či co, kdybyste někdo věděl, kde něco podobného koupit, prosím poraďte.

Ještě k usínání - po obědě spí v malé postýlce, nechám ji tam a jdu a poslouchám v chůvičce. Když delší dobu kecá nebo řve, jdu k ní - většinou potřebuje vyčůrat či jí něco upadlo na zem. Ještě se nestalo, že by neusnula, spává tak 1,5-2 hod. Když se vzbudí dřív s kňouráním, letím k ní, protože je to znamení, že potřebuje čůrat, vyčůrá se a když není vyspalá, ještě ji vrátím do postýlky a klidně ještě další hoďku dá.
Večer po koupání uložím, přečtu pohádku, pomazlím se a jdu. Na noc spí děti na dvojposteli vedle sebe, nikdo neutíká, jen tam někdy déle kecají, ale většinou není třeba zakročit. Z postele sami neslezou ani ráno, přivolají si mě. Když se někdo vzbudí v noci, většinou stačí po:,–(it na nočník, vyčůrá a spí se dál.

Kostko - osobní zprávy mi taky špatně fungují, takže jsem je přestala používat. Jevilo se mi to, jako že odešla, ale ve skutečnosti příjemci nedorazila.

Jo a ještě jsme dospěli k jedné věci - Hanička velmi ráda ukazuje pipinku. Jak jsou na tom vaše děti? Jíra před rokem na tom byl podobně, takže to neřeším a jen se tiše směju pod fousy :o))

Ještě přeci jen dodám názor na náš deníček. Nemyslím, že by se zhoršoval. Samozřejmě reakcí ubylo, ale dívám se na to ze svého pohledu „podle sebe soudím tebe". Chodím na emimino pravidelně skoro 4 roky, pravidelně jsem psala deníčky. Trošku u mě polevila touha po pocitu „sounáležitosti", nutnosti vykecat se, možná těch problémů okolo dětí nemám tolik (respektive mám, ale víceméně pořád stejné), jsem línější a je spousta věcí, o kterých jsem tu psala už mnohokrát a už se mi nechce to opakovat. Prostě mě už tolik psát nebaví, ale rozhodně to není ani vámi ani deníčkem, ale mnou samou, že se večer radši svalím k televizi, než se krčit u klávesnice a psát. Dokonce se někdy musím donutit, abych ten počítač zapla, pak jsem ráda, že si přečtu a jsem líná psát (či reagovat na věci, které mě bezprostředně neosloví). Každopádně vás mám ráda všechny, tím myslím opravdu VŠECHNY a mrzí mě každý, kdo se přestane ozývat. Bohužel to je život, ale připravuju se na to, že i já jednoho ošklivého dne přestanu na emimino definitivně chodit (zatím to ale nechystám). Takže budu ráda za každé téma, ať ho vymyslí kdokoliv, ráda se ke všemu vyjádřím a nikdy nebudu nikomu vyčítat, že zrovna na to či ono reaguje či nereaguje. Nemyslím, že bychom tu nebyly otevřené, zdá se mi, že o vás o všech toho vím víc, než o svých „reálných" kamarádkách (tím myslím opak „virtuálních", chápete jak to myslím, z většinou z vás se znám jen po síti a ne fyzicky). Rozhodně s žádnou svou kamarádkou nejsem v tak pravidelném kontaktu, jako s vámi. Já jsem právě sem vždy sdělovala vše, co mám na srdci a co mě nejvíc trápí či těší. Prostě jste taková moje srdeční záležitost :o))))

No to jsem toho vyplodila, takže už fakt končím a mějte se fajn a pište!
 Jiřina

 
Lajka
Kecalka 296 příspěvků 09.11.05 22:54

Ahojte!

Konečně jsem zas po dlouhé době zbloudila na emimino a dokopala se k napsání pár řádek. Jestli z toho vyjde román, tak se omlouvám, jestli to bude zmatené nebo o ničem, omlouvám se dvojnásob.

Nevím čím začít, několik deníčků jsem snad vůbec nečetla, některé jsem proletěla jen hodně zběžně.

Každopádně ale všechno nejlepší k Pavlíčkovým narozeninám!!!! Hanko, hezky to oslavte, ať je Pavlík zdravý (ta nožička je už dobrá?) a dělá vám jen samou radost.
Nějak tomu nemůžu uvěřit, že už jsou to dva roky (mně tenkrát zrovna začínala mateřská).

A k tomu jídlu - přidávám se k těm, kteří razí teorii „dítě do jídla nenutit“. Pravda, coby matce dítěte, které sní, na co přijde, se mi to dobře píše. Ke všemu to znám i z té druhé strany - já zrovna velkej jedlík jako dítě nebyla ani náhodou a vím, jak je to hrozný, když vás někdo do jídla nutí.
Někde jsem četla, že dítě v tomto věku už se samo vyhladovět nenechá. Áňa baští až abnormálně dobře, ale taky mívá dny, kdy jí to moc nejede. Tak ji vůbec nenutím (i kdyby za celej den snědla třeba jen jabko), protože jednak vím, že to nemá cenu a hlavně se nemusím bát, že by to druhej den nedohnala.

Musím se přiznat, že už nějakou dobu tu 100% zdravou stravu nehlídám, ale snažím se to pořád ještě držet v nějaké rozumné míře - teda z mýho pohledu. Pro tchánovce jsem krkavčí matka, která svému dítěti nedopřeje lízátko, šlehačku, kus salámu nebo chipsy a jiné dobrůtky. Jsem ráda, že Áně coby „kokina“ zatím stačí müsli tyčinky, kukuřičné lupínky nebo sušenky typu bebe, občas jí dopřeju perník (Darko, zdravím Pardubice ;-)).
Kdybych měla její celodenní jídelníček popsat, tak ráno má cca 200 ml Sunaru z hrnku a většinou krajíc chleba (někdy sní sotva půlku, jindy zvládne i dva!) buď se sýrem (Lučina nebo plátkový), nebo s medem (ten zbožňuje), obvykle ho chce „na žabičky“ (= rozkrájený na kostky). Během dopoledne buď vyškemrá v obchodě rohlík, nebo má doma jablíčko, případně lupínky.
Obědváme společně, takže jsem dost musela upravit svůj jídelníček. Stejně jako Jíra s Haničkou totiž nepřipustí, abych jedla něco jiného. Někdy dokonce vyžaduje jídlo z mého talíře. Tím pádem jsem ochuzená o hranolky, smažené sýry i žampiony a spoustu dalších dobrot, ale co už člověk pro dítě neudělá, že? (vesele smažím večer, když usne…)
Odpoledne dostává skoro vždycky bílý jogurt, do kterýho jí zamíchám buď lupínky nebo burizony, sezamový semínka apod. (prý se nemá míchat bílý jogurt s ovocem, protože to pak „zahnívá“ ve střevech), jednou týdně jsem slevila na pribiňák nebo Laksymáček.
Do večeře se stihne naprat sušenkama, lupínkama, tyčinkama apod. Večeří plný talíř kaše (vločkové, kukuřičné apod.) s ovocem nebo přesnídávkou a zapije to hrnkem sunaru. Když jsem lenošná, dostane jen chleba nebo ten perník.

…asi už to bude strašně dlouhý, ale k našemu stravování je to snad všechno, ještě budu pokračovat v dalším komentáři…

Lajka

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 09.11.05 22:56

Ahoj holciny!
Teda Jirko, ty si se rozkecala. :o) Ale to je dobre. JA jsem uz komentar k tomuto tematu psala, tak uz nebudu dal sepisovat tema jidlo.

Marty: Ne, to by si opravdu byla blazen, myt okna znova. JA je taky myt nebudu. myla jsem je zacatkem zari a pokud prez ne bude videt, tak je umeju az na velikonoce. Stejne je brzo tma a dopoledne mi moc navstevy nechodi. :oD
A ta vyzdoba… je to asi fakt jeste moc predcasne. Asi az jak se vyndava adventni venec bych ji dala ja. Je to nevim kdy… :D asi na ondreje, pokud teda ted nekdy ma svatek. :o) sice ma pozitri prijet uz Martin na bilem koni, ale stejne… je brzo. Ted jsem koukala a Ondreje je 30.11.

No, prave jsem dodelala zidlicku a vesak pro Misu k vanocum (zidlicku sice uz ma dlouho, ale ted jsem ji konecne natrela a polepila), nakonec ze zluto oranzove barvy co jsem puvodne zamyslela vznikla ruzova, ale to je taky dobry. :o)

No, nic, jdu koncit, jsem nejaak klekla. TAk papa a pozdravujte robatka!!!!

Darka a Misa

 
Lajka
Kecalka 296 příspěvků 09.11.05 23:12

…pokračuju…
ještě jsem si vzpomněla k tomu jídlu, jak se někdo ptal na kravský mlíko - já jsem četla, že do dvou let se moc nedoporučuje, když už tak jedině převařený, u alergiků nedávat do 3 let. Počítám s tím, že od těch 2 let to vyzkouším a uvidíme.

Jiřina psala o televizi, tak se přidám. Začaly jsme s Áňou sledovat „čeněníčka“ a má úspěch. Samozřejmě nejlepší je znělka, ale už občas sleduje i pohádku. Jen jí vždycky trvá, než se přeorientuje na nový seriál :-))
Ráno jí občas pouštím Kouzelnou školku a koukáme na Dubínka, to je nejvíc nadšená, když se tam objeví žába a řve na celej barák „eště duhou žábu!“.
Zpívánky ji nijak nezaujali, což mě překvapilo, protože docela ráda zpívá a tancuje :-))

JInak blednu závistí, když čtu, jak vzorně vaše děti spí. Kromě toho, že jsem krkavčí matka, jsem i totálně neschopná, protože Anička neusne jinak než u mě v náruči. Jen zřídkakdy se nechá uložit do postýlky a usne tam, to ale stejně musím být u ní, hladit ji a zpívat nebo povídat.
Už jsem se radila i s doktorkou. Ale vzhledem k tomu, že Áňa je momentálně totální mamináč, doporučila mi to nechat tak, jak to teď je, že by se mohla tím ta její závislost ještě zhoršit a usínat samotnou bych ji teď stejně nenaučila. Vysvětlila mi, že některé děti prostě jsou úzkostnější než ostatní a fakt se to nemá lámat přes koleno. Tak nevím, jak moc to myslela vážně a jak moc si v duchu říkala, že jsem Áňu rozmazlila, ale znělo mi to věrohodně. Kromě toho na nějaký vyřvání nemám nervy (je schopná řvát tak, že se bojím, že se udusí nebo si něco udělá, ke všemu má malou pupeční kýlu), ani sousedy (bydlíme teď v baráku, kde převažují důchodci, tak si to dovedete představit).
Přes den buď spí hodinu nebo vůbec, což má taky svoje kouzlo, protože pak po Večerníčku usne do 10 minut a to je lahoda (vstáváme kolem 7,45). Když ale není taťka doma, snažím se ji přes den uspat za každu cenu, abych si mohla spoň v klidu vypít kafe.

Román o plínkách si nechám na jindy, už tak je to asi nuda.

Marty - nevím, jestli blázen by bylo dostatečně výstižný, kdybys před Vánocema chtěla ty okna mýt znova! Já už přemýšlela, že by mohlo stačit, že jsem je umyla, když jsme se sem v srpnu stěhovali, ale to mi asi neprojde, ach jo.

Radši to ukončím, mějte se bájo a užívejte si dětičky, než nám vyrostou.
Já se pokusím ozvat se dřív než tentokrát.

Lajka s Áňou (už přes 22 m, ach joooo)

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 10.11.05 19:52

Ahoj holky,

Hani, skoda, ze jsem se dnes za vama nedostala, ale Jolisek po obede nespala a pak mi usnula ve 3. Ale snad jste se s Vercou stihly domluvit na pristi tyden:). Masinku jsem koupila dnes v Klasterci, stala 280, ale uz mel posledni. Mela jsem ji kupovat jeste pro tetino vnouce, ale ma smulu. Uz maji jen jezdici se zvukem. Jinak jsem hledela jaky je to dobry hrackarstvi, nic moc drahyho a velkej vyber…

Jsem rada, ze jste me ujistily, ze nemusim myt okna. I kdyz si porad rikam, ze je divny zdobit spinavy okna, ale ony zas tak spinavy nejsou - bylo hur. Ja budu delat vanocni vyzdobu zacatkem adventu. Nevim kdy to presne je (4 tydny pred Vanocemi, ale den nevim). Ale orientuju se podle TV, zacinaji me oblibene Adventni koncerty…

Co se TV tyce, u naj jednoznacne vitezi Vecernicek (taky zmnelka) a Kouzelna skolka s Frantiskem. Ted je tam Dada s kosama a ti ji moc neberou. Vzdycky vola Frantisek neni, haji, spinka… Taky ma rada Dubinka, musim ji ho nahrat.
Ja bych ji klidne nechala divat na pohadky, abych mohla v klidu uvarit a neodbihat 10× na neco se podivat. Ale Jolka je hodne ziva a nejak u toho nevydrzi.
Jinak co se tyce zpevu, taky uz zacala zpivat a srandovne se u toho vrti, asi z ni bude go-go tanecnice. Nekdy se dokonce i svlikne, vcetne pliny - to asi obkoukala od tech lehkych holek co stoji v lete u silnice…
Taky se zajima o pipinu, ale myslim, ze to neni nic hroznyho. Nedavno si prohlizela se zalibou kamaraduv zadecek a pindika, kdyz udelal komin, aby mu mamka mohla vytrit zadecek… To jsme se vazne nasmaly, protoze u toho byla tak vazna, zvedava Kelisova…
Tak ja jdu uspavat, at mam klid na Dr.Zivaga. Mejte se a piste!!!
Jo a diky za rady, ja vzdycky myslela, ze by mela k snidani snist nejmin rohlik, ale vidim, ze u vas je to podobny.

Andrea a Joanka (dnes jsem objevila 9,5 zubu!!!!)

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 10.11.05 22:13

Ahojky všichni,

teda napovídaly jste toho, mám radost, početla jsem si :-)

Báro, Lajko, Jiřko - díky moc za blahopřání k Pavlíčkovým narozkám.

Jiřko, o deníčku jsi to napsala moc pravdivě. Píšem si spíš, jako bychom si psaly dopisy, někdo častěji, někdo méně, jak to komu vyjde. Já se tedy musím krotit, abych sem nekoukala denně, ale zas když to vydržím, tak co toho doma stihnu :-)
Jinak máš moc šikovné děti, ale to píšu pořád dokola. U nás nočník zatím nehrozí, Pavlík ho neustále bojkotuje. dokonce si říkám, jestli to není tím, že jsem ho začala učit moc brzy (vlastně už před rokem). Kdy ty jsi začala dávat děti na nočník a kdy si začaly opravdu samy říkat?

Lajko, Pavlíkova nožička je ok, kulhal asi týden a bylo to možná tím, že na koupališti Pavlínce uklouzl a uhodil se, nevím.
Nic si nedělej z toho, že Aničku uspáváš v náručí, není to tak dávno (nějaký ten měsíc zpět), co Pavlík usínal jen při kojení :-). Možná by pomohlo, kdybys 1× týdně večer někam vypadla a uspával by Radek?

Marty, no to si snad z nás děláš legraci, že bys ta okna za měsíc myla znova??? Já se v duchu chválila, že od října v našem malém bytečku myju okna, ještě mi zbývá obývák, abych měla strejčka na vánoce, a ty takhle:-)? Jindy to dopadá tak, že je meju v létě a před vánoci se nemůžu kvůli počasí donutit, tak jsou špinavá aspoň do února, než se trochu vyčasí. Vánoční výzdobu dělám tak koncem listopadu, když začíná advent. Vůbec jsem si letos dala předsevzetí, že si úklid i dárky obstarám během listopadu a pak budu užívat adventu, no uvidím, jak to dopadne.

A ještě dokončím to jídlo - obědváme spolu, hlavně různou zeleninu všelijak upravenou ,někdy hustou polívku, luštěniny máme taky často, tak 2× týdně maso (o víkendu). Pavlíkovi zvlášť chutnají bramborové knedlíky, tuhle jich snědl 5. Já sama moc uzeniny, smažené a sladkosti jím vyjímečně (i když tedy ujíždím na něčem sladkém ke kafi skoro denně, ale to Pavlík zpravidla spí anebo je to nějaké domácí pečivo), takže v tom je to snazší. Odpoledne ten bílý jogurt či tvaroh, večer tak 3× týdně nějaká kaše, zbývající večery žemlovka (tu Pavlík miluje) nebo podobné jídlo.

A k televizi - ta u nás běží jen večer, ze znělky večerníčka je Pavlík naprosto pryč, pohádku zatím ne. Školku jsem ještě nezkoušela.
Andrejko, Jolanka má vkus, z Dády mi naskakovala husí kůže, už když byly holky malé :-) Škoda, že ti to dnes nevyšlo, na příští týden jsme se zatím s Verčou nedomluvily, ale až se sem budeš chystat, určo dej vědět.

Zatím dobrou, brzo se zas ozvu a napíšu, jak jsme slavili a co dárky.

Hana a Pavlík

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 11.11.05 11:59

Ahoj Holky!
Teda Kostko, ja jsem taky prala PAvlikovy k narozeninam a ty jsi mi ani nepodekovala… :o):o):o) Doufam, ze to napravis. :o)

Nejak jsem zapomnela pokazdy reagovat na TV. TAk ta by u nas mohla bezet taky porad, ale jen program co si Misa vybere, takze Amalka do zblbnuti. Vydrzi u ni dlouho a ja se kolikrat rano jeste dospavam. Pak me probudi vzdy nejakou lumparnou, treba jako ze zacne neco rozebirat, nebo se pocura. :o)
Skolka u nas taky vede, Dada a kosaci jsou taky jaks taks, protoze tam byvaji i deti. Ale celou skolku nevydrzi koukat Spis u toho tak odbiha a podobne. Dubinek je taky kamarad. Ale kdyz ho nahodou vidi den pred odpoledne, tak u nej pak rano nevydrzi. V utery jsou jeste v oblibe zpivankdy a kosticky a pak uz tV vypinam, protoze to nechci aby na to koukala. Vecernicek taky dobry, aleted docela bojkotuje Jaju a PAju, vzdy se rozbreci, ze se ji to nelibi, ale to asi jen proto aby se ji pustila Amalka. :o) Vetsinou rano a vecer u TV vypije mlicko. Musim se vzdy smat, kdyz zahlasim, ze si da mlicko, tak utika a uz si leha k TV a vykrikuje ze ji chce pustit. Nejhorsi je, ze si ji pusti kolikrat sama a me se nepta. Jen to video jeste nezvlada. :o) Jinak by uz byla uplne samostatna.
Vcera se ji podarila odeslat sms. NAstesti je prazdna a tak jsem z hruzou cekala, od koho mi prijde doucenka. :o)

No, jdu pokracovat na druhy zidlicce. Misa je dnes u nasich, tak mam na to klid.

papa a mejte se pekne!

Darka

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 11.11.05 13:08

Ahojky, Dari, tak to se moc omlouvám a děkuju dodatečně :-D
Užij si klidu a ať se židlička podaří. Popř. vyfoť a hoď do galerky
 H.

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 11.11.05 21:37

Koukam, ze uz galerie funguje, tak jsem nafotila dnesni vytvory (zidlicka a stena) a nahazim to tam, aby jste videly cim se tu bavim, kdyz nemam co delat. :o) Vyrabim po nocich a kdyz Misa spi a uklizet u toho stiham taky. I to vareni, ale nevarim kazdej den a Misa ma jidla naporcovany v mrazaku, takze Mikrovlnka je nas nejlepsi kamarad. :o)
 Darka

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 11.11.05 21:45

Tak to nejde, tak jindy. ;o)

Darka

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 11.11.05 21:58

Tak je to tam, nakonec se to podarilo. ;o)

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 11.11.05 22:32

Ahoj všichni,

Marty, taky moc moc dík, a komu jsem ještě jmenovitě nepoděkovala :-)))?

Darko, máte to doma moc hezké, židličky se povedly, stěna s fotkama super (ta mašinka je tam nakreslená?), nová postel je taky pěkná, ale nejsladší je Michalka, jak krásně chrupká, zdá se, že si na nové spaní zvykla rychle?

Středeční oslava se vydařila, kmotřík dorazil s autem na vysílačku (skvělá to hračka - ale hlavně pro manžu:-)), další dárky - auto s míchačkou, letadlo s vrtulí, auto „na zádech kolo“, jak říká Pavlík těm teréňákům s náhradním kolem vzadu, knížečky, knížka s magnety.

Dnes už jdu spát, brzo vstáváme - jedem s Pavlínkou a její kámoškou do Prahy, na UK je den otevřených dveří. Už jsem v Praze nebyla víc než dva roky. Pavlík bude doma s taťkou.

Dobrou

Hana

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 11.11.05 22:37

HAni, Masinka je papirova s latkou a nalepena na zdi. Uz je tam dyl, ale ty ramecky jsou novy. :o)
Diky za chvalu… potesi to. :o)
A Misa si rychle zvykla, to je pravda. Nejdrive usinala na velky postely v pokojiku a pak jsem ji prenasela a co jsem ji koupila tuhle postel, tak uz zamitam prosby o tom, ze chce do postylky. Ale uz ani ty prosby nejsou. No, vic uz chvalit nebudu, protoze hned druhej den je tomu vzdy jinak. :o)

TAk papa a zitra si to v Praze uzijte!
Pozdravuj PAvlinku!

DArka

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 12.11.05 10:46

Ahoj holky,
k tomu adventu - nevím, kdo to tu zmiňoval. Advent začíná 4 neděle před Vánoci, tj. teď to vychází tak, že první adventní neděle je 27.11., to by se měl do bytu instalovat adventní věnec se 4 svíčkama a vánoční výzdoba. Další neděle je bronzová, pak stříbrná a poslední před Štědrým dnem je zlatá.

Marty - to nechápu, proč bys měla na Vánoce mýt okna, když je máš umyté?!? Já je myju tak jednou, maximálně dvakrát ročně (pravda, zas tak příšerně špinavé nebývají). Většinou to dělám na podzim, kdy začneme být víc doma a najednou vidím to špínu všude kolem, taky pavouky, co sem přes léto nalezli, a navíc ještě bývá docela vhodné počasí na mytí oken. No a podruhé je myju na jaře okolo Velikonoc, když mi na tu špínu zasvitne jarní sluníčko. Ale proč na Vánoce? V tom žádný smysl nevidím, v tu dobu mám přece spoustu jiných bohulibých činností.

Kostko, ještě ti napíšu k tomu nočníku večer, teď jsem připojena jen krátce - obě děti jsou chvíli u babičky.

Ahoj Jiřina

 
Jirina
Extra třída :D 13540 příspěvků 12.11.05 21:18

Ahoj dnes ještě jednou, jdu napsat o tom nočníku.

Kostko: u obou dětí jsem postupovala podobně a výsledek stejný nebyl. S klukem je potřeba mnohem víc trpělivosti. Na nočník jsem to začla zkoušet hned jak seděli (cca 8 měsíců), zhruba okolo roku a půl jsme dospěli do stádia, že někdy si sedli ochotně, někdy utíkali, někdy udělali, někdy ne. Říkat si uměli, ale říkali v různé fázi - před činem, při činu, po činu, vůbec, takže plínka byla nutná. Někdy v květnu a červnu, kdy začalo být teplo a mohlo se být jen v kalhotkách (v Jírově případě mu byl rok a třičtvrtě, Háně rok a půl) jsem je začala dávat „naostro" s tím, že jsem je musela hlídat a pravidelně posazovat, většinou pokud je jim chtělo, ochotně se vyčůrali, když jsem to nestihla, bylo mokro. S obouma jsem přes léto zvládla se zbavit denních plen. Jírovi jsem přesto až asi do 2,5 let musela čas od času připomenout jít na nočník, jinak si neřekl a počůral se do slipů (s kakáním naštěstí ani u jednoho problém nebyl) Počůrávání při spaní u něj pokračovalo (někdy i přes den, ale v rámci tolerance - když se víckrát počůral, víc jsem vysazovala preventivně), na delší cesty mimo domov měl plenu ještě ve 2,5 letech (Hanička už dva měsíce ani to ne). Asi ve 2,5 letech jsem mu sebrala plenu na odpolední spaní. Hned po probuzení ho ale musím násilím vytáhnout z pelíšku a po:,–(it na nočník, klidně to pustí do postele i dnes, kdy je mu už 3 roky a 2 měsíce. S nočním počůráváním bojujeme stále. Teď jsem najela na systém Jíru prostě v noci vzbudit, dát vyčůrat, ale stejně je ráno dost často mokrý, takže plínku má pořád. S Haničkou to bylo jinak. Asi během měsíce se zbavila plen na den a zároveň se přestala počůrávat i při spaní, takže od roku a třičtvrtě je bez plen úplně. Hanička je hrozně svědomitá, takže když se jí chce čůrat při spaní, vzbudí se a začne volat nebo fňukat, jelikož to vím, dávám si pozor, abych jí mohla poskytnout servis. Přes den si sama dojde na nočník, svlíkne, vyčůrá. Přitom pije několikanásobně víc než Jíra. Zá:,–(ní je to, že se v noci na čůrání vzbudí, Jíra ještě jakou dobu po probuzení je úplně vykolejený. Hanička běžně vydrží od večera do rána bez čůrání, Jíra i když jde v noci na nočník, stejně je ráno mokrý. Skoro bych řekla, že Jíra má močové útroby po mně (jdu těsně před spaním a pak klidně 2× v noci) a Hanička po tatínkovi (manžel jde spát, aniž by šel těsně před tím na záchod - pro mě nepochopitelné - a spí celou noc). Takže mám jedinou radu - trpělivě zkoušet a zkoušet a nakonec se to musí Pavlík (i ostatní děti) naučit. Doufám, že i ten Jíra se brzy plen na noc zbaví, většina dětí v jeho věku už je v noci bez a přitom on byl mnohem dřív „bez" na den. Na druhou stranu tady známe jednoho chlapečka, kterému budou brzy tři roky a nosí plínky i na den. Ale Hanička je vzorňucha.

Ještě k televizi: děti mají nejradši, když se dívám s nima a komentuju jim, co se děje. Takhle i Hanička zvládá Jáju a Páju, zvlášť když jí předříkávám, jak budou na začátku skákat do kalhot :o)) Jinak kupodivu zrovna Dubínek je moc nebere, spíš se mi zdá, že se ho bojí, ale myšky a žabky taky mají rádi.

Tak snad jsem na nic nezapomněla, ale v tomto deníčku jsem se fakt vyřádila :o)))))
Ahoj Jiřina

 
barban
Kecalka 102 příspěvků 12.11.05 23:15

Ahojky vespolek,

koukám, že po minulém deníčku šli všichni do sebe a najednou je tu komentářů jako máku. Jsem ráda, že si můžu i počíst něco u nás a hlavně se poinspirovat.

Jak je tomu u nás - no nic zvláštního, sice jsme přes den už úplně bez plen, kikouš hlásí a jde na nočník sama - dokonce se už i svlékne a oblékne, na ven preventivně nosí plenu, ale ještě se nikdy od té doby, co začla chodit na nočník nepočůrala. Za to všude, kde někdy čůrala - hlásí „aa“, takže nevím jestli je to aktuel nebo jen vzpomíná :-) . Denní spaní už je taky bez nehod, takže brzy plínu dávat nebudu, ale na noc si zatím netroufám. Jen „bobik“, už konečně ráno ani v poledne nedělá do plíny, ale naučila se do nočníku - s tím měla dost problém (už jsem měla strach, že dopadne jako kámošky kluk - ve 4 letech chodí bez plen , ale 2× týdně se vykaká pouze do pleny někde v koutku, jinak ne).
S jídlem jako to asi jako všude jinde, někdy jí, někdy ne, občas má období 3 lžiček a dost a z toho by nás pomalu snědla. Začla jsem jí dávat i 2× týdně Lipánka, krom jogurtu, občas zbaští Fly tyčinku, mléko jsme zatím neokusila kromě kaší, zatím jí dávám stále Sunar ( i když jsem si říkala, že ve 2 letech přejdu na normální pasterizované - čím víc se to blíží, tím hůř provádí a asi dál zůstaneme na Sunaru). Z jídla má oblíbené polévky, hlavně husté, těstoviny, ryby, občas krůtí karbenátek (domácí), zeleninku může, ale nejvíc jí jedou hrušky a jablka. Jak měla ráda přesnídávky, tak teď je moc nemusí. Ráno v postýlce vypije 200-ku mléka a obvykle posnídá 1/2 krajíčku chleba nebo opečený toust, na něj máslo a sýr nebo šunku, málokdy džem, med nechce vůbec, někdy jí mažu Lučinu. Na sváču většinou ovoce nebo Fly tyčinku, pak jde kolem 11-té spát s lahví mléka, po spaní kolem jedné nebo 1/2 druhé si dá oběd (víceméně jeden chod, málokdy zvládne polévku i druhé), odpoledne posvačí ovoce, občas kousek pečiva se sýrem ( ten zbožňuje, dávám jí pouze plátkový a občas dostane babybel), večer to bývá kaše do láhve, se kterou usíná. Jinak na pití - pouze čaje střídáme bylinky a ovocné, nesladíme, džusy nedávám a šťávy odmítá. Vodu stále převařuji, balenou už nekupuji. No snad jsem na nic nezapomněla.

Do kolektivu teď moc nechodíme, plavat jsme přestaly, protože se kikouš vysypal moluskama a stále se toho nemůžeme zbavit. Ve čtvrtek jsme byly poprvé ve cvičení maminek a dětí a zdá se, že zde Kristýnce i líbilo - stále vzpomíná na „tetu s pastelkama“, takže to příště zkusíme zas. Sledování televize - no ráno kouká se mnou na Minimax (no já dospávám, kikouš vytáhne svoji láhev a odchází si hrát), protože ji to většinou nezaujme, pokud tedy není „bo a bo“ (Bob a Bobek) nebo" „nodi“ (takovej kluk co vozil autíčkem dárky, ten bohužel skončil). Dopoledne je schopna vydržet poměrně dlouhou dobu u krtka ( stalo se i 1 hodinu - potřebovala jsem něco udělat do školy), už ty díly zná nazpamět, pohádku komentuje, díky krtkovi se perfektně naučila říkat „pojď“ a to teď pořád používá. Prožívá s ním všechny situace, dokonce brečí a směje se stejně jako krtek. Občas vydrží i u Nema (kreslená ryba), ale ta nemá takový účinek a jinak zbožňuje žabáka - tu melodii s klipem, hodně to běží i v Tv, Honzík jí to stáhl z internetu. Kouzelnou školku sleduje pouze v přítomnosti Františka a to jen jeho, pohádky ji nezajímaj - to si začne hrát. Jinak jsou u nás v permanenci kačeny a musíme denně chodit krmit na Dřevku - chudák má asi strach, aby nezdechly hlady. Při té příležitosti zkouknem všechny vláčky a komentuje auta. Někdy mám pocit, že je špatně narozenej kluk - spíš jí zajímaj auta, vlaky, motorka a kolo. Kočárek používá pouze na převážení ukořistěného materiálu a věcí, takže pokud něco doma hledáme - téměř vždy to najdem u Kristýnky v kočárku. Panenky ji zatím moc neberou.
Zrovna v souvislostí s tím přemýšlím, co jí koupit k narozeninám a k vánocům, které se kvapem blíží. No, už teď mám hrůzu z úklidu a pečení, Marty s nějakým mytím oken si nedělám vrásky, protože ještě 20.12. dělám zkoušky, takže okna nechám, až bude léto, stejně je tma vesměs mlhavo - není nutné někam vidět.

Brusince přeju pohodové těhotenství a ještě pohovější porod, už se jí to převalilo do druhé poloviny.

Míšu_L obdivuju, jak to všechno zvládá.

Lulu jsem ráda, že jsi se ozvala, přeji ti hezké těhotenství zakončené porodem toho nejmilovanějšího miminka, aby jsi zase neprožívala takové nepříjemné věci co nedávno a taky hodně pevné nervy k tomu se porvat s Tvými vzpomínkami a následnými depresemi, které pravděpodobně měly vliv i na Noemku a její chování v novorozeneckém věku a přeji jí, aby měla pohodovou maminku.

No koukám, že jsem se pěkně rozkecala, pomalu to ukončím, ještě musím vymyslet dort, který těm svým malým drakům upeču, Honzík má zítra 13 a kikouše to čeká za 14 dní. Hrozně rychle to uteklo. Tak se zatím mějte krásně, hezké počasí a pohodové děti

ahojky Bára a Kristýnka

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 13.11.05 20:54

Ahojky,

Jiřko, díky moc za vyčerpávající odpověď, uklidnila jsi mě. Kluci jsou na to fakt asi línější.

Báro, Honzíkovi všechno nej k narozkám.

Marty, to jsem ráda, že jsi kvůli Patrískově jídlu klidnější, děti většinou vědí, jak mají jíst, dokud je nezkazíme :-).

Tak včerejší Prahu jsme užily, na UK byl nával (kdo by to byl čekal, že :-)), takže jsme toho moc neviděly, zato jsem ale už pořídila nějaké ty dárečky k ježíšku - nakonec jsem koupila ty malé obyč. golfky pro Pavlíka. Myslím, že je bude používat podobně jako Kikouš :-).

A dnešní, druhá oslava Pavlíkových narozenin, se příliš nevydařila. Tchynka upekla krásný dort - mašinku (fotku dodám), Pavlík byl nadšen, tedy napřed chtěl jezdit. Dala do ní na mé přání míň cukru a trochu nastaveného krému. Malý snědl několik máslových sušenek - kol, asi 3× kousnul do dortíku (prvně měl čokoládku), pak už nechtěl, kňoural, chtěl se nosit - a úžasně se poblinkal :-( . Půl hoďky plakal a musela jsem ho chovat, potom už si hrál, ale když viděl dort, pravil - nechutá dotík. Takhle dopadlo naše první větší mlsání :-(

Tak hezký nedělní večer

Hana a Pavlík

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 14.11.05 08:38

Teda PAvliku! TAkhle oni ti zkazili tvoje druhy narozeniny!!! Tytyty. To vis, musis vic trenovat s tim sladkym aby se ti pristi rok nestalo to samy. Rekni mamce, at ti obcas nejakou tu susu da a bude to OK. :o)
Papa teta Darka a Misa koukajici na Misu Kulicku.

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 14.11.05 14:15

Ahoj holky!
Poslala jsem uz deníček aby byl do zítřka a jak to tak vypadá (předemnou jsou jen 2 příspěvky na zkontrolování) bude tu asi co nevidet.
Tak papa Darka

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama