Byl to mazec

Porod

Výsledek v podobě krásného zdravého miminka ale stojí za to! Píši o svých zážitcích při porodu pravdivě, jak to bylo. Bohužel žádný úžasně lehký a rychlý porod. Proto pokud nechcete před porodem vědět i o těch horších zkušenostech, nečtěte dál.

V pondělí 18. 4. mě vyšetřoval doktor Korečko, myslím, že mi udělal ten známý Hamiltonův hmat, každopádně malého trošku popíchnul a už když jsem odcházela, cítila jsem zvláštní pocity v břiše. Odpoledne jsem ještě dožehlila a douklidila – při žehlení jsem si dělala legraci, že už to asi začalo – cítila jsem cca co půl hodinky takové zvláštní brnění v břiše. Pak to ale přestalo.

Ve dvě v noci jsem se probudila a vnímala jsem tvrdnutí břicha asi po 10 až 8 minutách, myslela jsem si, že jsou to poslíčci, takže jsem se příliš nevzrušovala a snažila jsem se znovu usnout, ale nešlo to. Takže jsem si šla dát koupel. Kontrakce se trochu zmírnily, ale neustaly. Od půl páté byly pravidelné, po 5 minutách. Před 6 hpdinou probouzím Romana. „Miláčku, už bys měl vstávat.“ Roman koukne na budík: „Vždyť je teprve 6 hodin?!“ Měl v plánu vstávat v 7 hodin. „No pojedeme do porodnice, tak se pomalu prober.“ Teprve pak mu to došlo, do té chvíle si vůbec nepřipouštěl (stejně jako já), že už je to tady.

Do porodnice přijíždíme v 7 hodin, akorát se otevírá ambulance. Kontrakce už mám po 3 minutách. Samozřejmě sotva přijedeme, začnou být zase po 5 minutách, ale to nevadí, přijem na porodní sál už známe… Otevřená na 4 cm. Dostanu klystýr, pak si dávám dlouhou sprchu a uleví se mi. Pak chvíli poskakuji na míči a polehávám na posteli s hlavou opřenou o Romču. Pak si napustím vanu a ráchám se až do kontroly v 10.30 h, to se ještě s Romčou směji a normálně se bavíme (i když už to není moc příjemné, ne že by ty kontrakce tak bolely, spíš už to trvá moc dlouho a ta bolest se jaksi sčítá). Porod za ty 3 hodiny vůbec nepostoupil, max. tak o 1 cm, no to je skvělé! Porodní asistentka rozhodne, že mi píchnou vodu a že se to tím urychlí.

Takže cca v 11 hodin mi pí. Doktorka Pítrová píchne vodu. Ležím na monitoru a teď to teprve začne! Bolesti při kontrakcích jsou k nesnesení – už po první kontrakci je mi jasné, že to nedávam – říkám si o něco na bolest. PA mi doporučí sprchu – aspoň půl hodinky, že to možná povolí a pak uvidíme. PRD povolí – nedá se to vydržet. Donutím Romana dojít pro ni, že už to nevydržim. Mam si lehnout, že mě vyšetří a uvidíme. Lehám si a trvá nekonečně dlouho, než mě přijde vyšetřit. Porod postupuje rychle, už jsem na 7 cm. Dostanu něco na bolest, hurá. Kontrakce.

S PA „uvnitř“ udělám dle jejích slov velký pokrok a začneme za chvíli tlačit. Rychle připravuje nádobíčko. Na injekci proti bolesti není čas, prý by začla účinkovat až po porodu. No skvělé! Jímá mě hrůza, dochází mi, že to budu muset dotáhnout do konce sama. Každá kontrakce je děsně dlouhá a přestávám se ovládat. Navíc mi dochází síly. V ústech mám sucho, lapám po dechu. Jsem ráda, že vůbec dýchám, natož abych zvládla prodýchávat kontrakce, jak se má. Tlačím i když nemám, řvu, přímo vřískám. Panebože ty zvuky vážně vydávam já?! „Maminko při další kontrakci budeme tlačit. Hlavu na hrudník, chyťte se za kolena, zadržet dech a potichu – nemručte, ubírá vám to sílu.“ Mám pocit, že se roztrhnu, přítomnost asi 6 lidí je mi úplně lhostejná, jen je pro mě znamením, že už se blíží konec. Roman mi pomáhá držet nohy. Hurá, hlavička je venku. Ještě jednou zatlačit, cítím něco teplého a kluzkého jak ze mě vyjíždí jako po másle. A najednou dětský pláč. Je 12.50 hodin. Nepředstavitel­ná úleva.

Mám to za sebou! Roman přestřihuje pupeční šňůru. Vrací se ke mně a má slzy na krajíčku, dostávám pusu. Dál už moc nevnímám. Malého mi pokládají na chvíli na břicho. Pak už chová Roman, já musím z posledních sil vytlačit placentu (kontrakce se už nedostavily, ke konci už byly zase asi po 5 minutách, aspoň jsem mohla nabrat trochu sil), naštěstí to jde snadno. Vyšetření dělohy zrcadly, nic moc. Stav poporodních poranění – asi nic moc, krvácím zevnitř a doktor to nemůže najít, navíc se mu cukám, takže mě uspí. Hurá, už žádná další bolest. Probouzím se za hodinu, Roman stojí vedle mně. Výsledek porodu: nástřih hráze, ale nestačil, takže se roztrhl, vnitřní poranění pochvy a ještě ke všemu natržení konečníku. Prostě to nejhorší poranění 3. stupně. Mám pocit, že je to částečně moje vina, ale také jejich, že mi nedali včas něco proti bolesti a také nějakou výživu. Byla jsem už dost vyčerpaná a bolesti ty poslední 2 hodiny byly k nesnesení. Ale hlavně, že miminko je v pořádku a je opravdu krásný!

Tři dny v porodnici se ploužím po pokoji a jsem ráda, že si dojdu těch pět kroků do koupelny a zvládnu se postarat o malého. Návštěvy omezuji na Romana a maminu. A v sobotu po poledni frčíme domů. Daník má 3650 g (porodní váha byla 4020 g).

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
sterezie  30.08.11 08:34

gratulace :kytka: jen bych řekla, že to není žádný porodní horor, myslím, že jsi měla vcellku rychlý a normální porod :wink:

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 30.08.11 08:55

gratuluju,ja jeste nerodila tak k tomu nemam co rict ale ja uz od skolky tvrdim mame ze se nebudu vdavat protoze nechci miminko :lol: a nechci aby mne bolelo brisko :mrgreen: :lol: ja osobne si to nedokazu predstavit,musi to byt bolest,ale musi stat za to :-) s postupem casu uz tvrdim ze chci mimnko ale enchci aby mne bolelo brisko :lol:

 
Lomnacka
Kecalka 310 příspěvků 30.08.11 09:25

Ahoj, moc gratuluji k miminku, ale to cos popsala není ještě tak hrozné. U mě to postupovalo úplně stejně, jen s tím rozdílem, že jsem už silné kontrakce rozdýchávala ráno v šest , to mi museli píchnout epidurál, otevřená na 2 cm, pak druhý epidurál a o čvrt na dvě se prcek narodil.
Jen doufám, že ten druhý porod nebude tak strašný......­........ ale stojí to za to :-)

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 30.08.11 09:32

Gratuluju k chlapečkovi! :kytka: Až na ta poranění, která jsem měla minimální, jsem měla nachlup stejný porod, taky jsem nedostala nic proti bolesti, protože by se to nestihlo. Pak mi gratulovali k hladkému porodu s tím, že takhle by to chtěla mít každá maminka.

 
admenL
Zasloužilá kecalka 824 příspěvků 30.08.11 09:59

Gratuluji k mimušku! A taky bych jen chtěla podotknout, že mít tvůj porod, tak si klepu na ramena, že jsem frajer. Mě malého tahaly pumpou a měl 4.32 kg. Ale taky uznávám, že každý má jiný práh bolesti a jinak vnímá…takže chápu.

 
anebaba
Kecalka 262 příspěvků 30.08.11 10:03

tak mne to teda prijde hrozny, prijde mi zvlastni, jak se vetsinou nestihne dat nic proti bolesti. Takove porodni poraneni je drsne, clovek vubec nemuze po porodu chodit, chuze po cisari je proti tomu nic. Myslim, ze Danik bude delsi dobu jedinacek:-) mejte se pekne a at se vam dari.

 
lumu  30.08.11 10:24

gratulujeme :kytka:
jestli dobře počítám tak máme stejně narozené dítě :-D jen náš Domina se narodil o 21 minut později :mrgreen:

 
eseta
Neúnavná pisatelka 16903 příspěvků 30.08.11 10:35

gratuluji k Daníkovi! :kytka: Podle mě,to nebyl zas až tak hororový porod,ale každá jsme jiná a jinak to cítíme. Každopádně si to vzládla na 1!

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 30.08.11 10:41

velká gratulace k Všemu prckovi,zvládla jsi to statečně a na tu bolet zapomeneš brzy :palec: :palec: :palec:užívejte si společných chvil s vaším Daníkem :kytka: :kytka: :srdce: :srdce:

 
Plaminek_nadeje  30.08.11 10:59
Zakladatelko

moc gratuluji ke zdravému miminku :pankac: :kytka:

Co se týče porodu - souhlasím s Tebou - podle mne je rozsah poranění příliš velký a neadekvátní - může za to jejich zbytečné urychlování první doby porodní. Myslím si, že pokud je maminka i miminko ok (což podle popisu jste byli) a zvládají to, nemělo by se přistupovat k předčasnému „píchnutí vody“. V 11:00 píchli ve 12:50 se miminko narodilo - přijde mi to jako překotný porod - za hodinu otevřít i uvolnit? :nevim:

Něco jiného je, když porod sám začne odtokem vody, nebo vak blan praskne samovolně - to jaksi ta maminka nemá na výběr. Ale urychlovat fyziologický porod?? :zed:

…no, jsem se trochu nechala unést :wink: - nesnáším tento přístup zdravotníků k rodící ženě, ale smyslem mého elaborátu je dát Ti podporu, popřát brzské zahojení a pokud by přecijen ještě jeden čáp někdy přiletěl, zkus to píchnutí vody odmítnout a třeba to bude v rámci možností fajn. :hug: Ať se daří :mavam:

 
baaruunkaa
Ukecaná baba ;) 2212 příspěvků 30.08.11 11:07

Ahoj, gratuluji k chlapečkovi. Porod jsi neměla tak strašný-ještě můžeš být ráda-já měla kontrakce od pátečního rána v noci jsme jeli do porodky (kontrakce po 5 min) a malá se narodila až v nedělu a od bolesti mi nikdo nic nedal.

 
pro_ear
Povídálka 30 příspěvků 30.08.11 12:41
Gratulace

Gratuluji :o) Taktéž si nemyslím, že by to byl velký porodní horor, spíš taková klasika. Ty poporodní poranění hrůza, taky jsem to měla a ještě teď 9m po něm mám někdy problém, když jdu na velkou - au au. Mě taky slibovali proti bolesti, dali mi nějakou věc, co vůbec nepomohla (možná mi nic ani nedali a chtěli, abych si to myslela:o)- au au - když si na ten porod vzpomenu, tak rvu jak tur. Ale za rok chcem počínat holčičku :o))) :lol: :lol:

 
Niky7  30.08.11 15:42

Gratuluji jen se přidávám, že žádny horor rodila jsem 22 hodin, co bych za to dala :andel:

Příspěvek upraven 30.08.11 v 15:42

 
marhulka13
Kecalka 167 příspěvků 30.08.11 18:06

no, zvycajne to byva, ze pri rychlom porode sa zena dotrha viac ako pri dlhsom, teda cest vynimkam… ja som boal tiez hrozne dotrhana a az teraz sa mi to uz tak zahojilo, ako malo a to uz som 7 mesiacov po porode… ja bych zas povedala, ze taky porod je fajn, horsie je to potom…
ale tak ci onak, podstetne je zdrave babatinko :-D

 
Ropuška_M
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 30.08.11 18:29

Gratuluji k Daníkovi, ať Vám oběma dělá jen samou radost a má se čile k světu… :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama