ČERVENČÁTKA 049: Bojujeme s nachlazením

Rodičovství

Milé maminky, na vaše přání posílám deníček, který se věnuje nemocem z nachlazení, jejich prevenci a léčbě. Třeba vám poslouží jako tahák do lékárny...

Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastějším onemocněním vůbec. Zejména v dětském věku se řadí na první místo v nemocnosti a jsou také nejčastější příčinou zpravidla zbytečné antibiotické preskripce v ordinacích pediatrů. Převážná většina respiračních onemocnění je totiž vyvolána viry, na která antibiotika nepůsobí. Přesné stanovení specifické příčiny každé z těchto nemocí pomocí izolace viru nebo sérologickými testy je v praxi zatím nemožné. Šíření virů nejvíce přejí teploty kolem 0°C, které jsou ideální pro množení patogenních mikroorganismů. Lidé si navíc nedávají pozor na prochladnutí. Při prochladnutí se zpomaluje metabolismus a další děje v organismu, čímž se oslabují jeho přirozené obranné mechanismy. Co tedy dělat, když je venkovní teploměr na nule? Zvolte správné oblečení a pokud možno se vyvarujte pobytu ve větších skupinách lidí (omezte cestování hromadnými dopravními prostředky).

Na rozdíl od chřipky, která může mít dramatický průběh je většina běžných tzv. nemocí z nachlazení vyvolána různými méně závažnými respiračními viry.Vzhledem k tomu, že průběh těchto onemocnění je odlišný, je dobré také tyto pojmy od sebe odlišit.

Chřipka je akutní velmi nakažlivé horečnaté onemocnění způsobené chřipkovým virem, který postihuje převážně dýchací cesty a má výrazné celkové příznaky. Charakteristický je sezónní výskyt - v našich podmínkách většinou od ledna do března. Šíří se pomocí kapének sekretů, které nemocní kolem sebe (často velmi bezohledně) rozptylují. Pro chřipku jsou typické výraznécelkové příznaky a jejich náhlý nástup (po krátké inkubační době 48 hodin) - vysoká teplota nad 38° C, silné bolesti svalů celého těla s maximem v zádech a končetinách, bolesti kloubů a hlavy, celková schvácenost, značné vyčerpání, únava a obvykle i zimnice. Později se přidává bolest v krku a suchý kašel. Po 2-3 dnech akutní příznaky a horečka obvykle rychle ustupují, ale slabost, pocení a únava mohou přetrvávat řadu dní, někdy i týdny. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka 3-7 dní. Při přetrvávání horečky, kašle a dalších respiračních příznaků, které jsou déle než 5 dnů, vzniká podezření na sekundární bakteriální infekci průdušek.

Na rozdíl od chřipky, která může mít vážné následky je „běžné“ nachlazenícha­rakterizováno mírnějším a méně dramatickým průběhem. Onemocnění často začíná pálením v nose nebo krku, s následným kýcháním a řídkým nosním sekretem, který se během pár dní mění na hlenovitý. Typickými příznaky jsou rýma, mírně zvýšená teplota do 38 °C, bolest hlavy, bolestivé pálení v krku a hromadění těžce odstranitelného hlenu v oblasti nosohltanu, bolestivé polykání, produktivní kašel. To jsou příznaky, které se mohou objevit jednotlivě nebo v různých kombinacích, současně nebo po sobě.I při podcenění nachlazení může dojít ke vzniku komplikací. Nejčastější komplikací je bakteriální infekce ve formě zánětů vedlejších nosních dutin, zánětů středouší či závažnějších zánětů průdušek, plic aj.

Tabulka typických příznaků pro chřipku a nachlazení

 

Obvyklé příznaky

.{valign:top} |
Chřipka

.{valign:top} |
Nachlazení

 

Horečka

.{valign:top} |
Typický příznak, nad 38°C s trváním 3-4 dnů

.{valign:top} |
Ojediněle, tělesná teplota většinou do 38°C.

 

Zimnice

.{valign:top} | Často

.{valign:top} |
Vzácně

 

Únava, vyčerpání,slabost, celková schvácenost

.{valign:top} |
Od začátku, silný průběh s trváním 2-3 týdny

.{valign:top} |
Vzácně

 

Bolest hlavy

.{valign:top} |
Silná

.{valign:top} |
Mírná

 

Bolesti svalů celého těla

.{valign:top} |
Běžné; často silné

.{valign:top} |
Mírné

 

Rýma, kýchání

.{valign:top} |
Někdy

.{valign:top} | Často

 

Bolest v krku

.{valign:top} |
Ojediněle, spíše ke konci onemocnění

.{valign:top} | Často

 

Kašel

.{valign:top} |
Ojediněle, suchý kašel

.{valign:top} | Často, zpočátku suchý, později produktivní kašel

Prevence

Nachlazení a nekomplikovaná chřipka patří mezi onemocnění, která můžeme úspěšně řešit samoléčbou tzn. bez návštěvy lékaře. Lékaře je nutné navštívit tehdy, jestliže onemocnění přetrvává delší dobu či má těžší průběh. Kromě léčby těchto onemocnění je důležitá také jejich prevence, která spočívá vposilování imunitního systému. V rámci samoléčení jsou za tímto účelem obvykle využívány následující látky.

Ve fytoterapii je oblíbenou léčivou rostlinou tohoto druhu Echinacea purpurea - třapatka nachová. Třapatka, někdy nazývaná též jako rudbeckie, není řazena mezi tradiční léčivé byliny, protože je známa relativně krátkou dobu. I přesto je v současné době často využívána jako rostlinné imunostimulans. V lékárně seprodává tinktura pod názvem Echinaceové kapky nebo Immunal. Extrakt z třapatky najdeme i v pastilkách proti bolestem v krku, v sirupech proti kašli, v tobolkách nebo jako součást multivitaminových preparátů.

Další nově využívaná látka z rostlinné říše je výtažek z jadérek plodů stromu Citrus paradisi - grapefruit. Výtažek se používá pro řadu účinků, jedním z nich je i preventivní působení proti nachlazení. Hlavními účinnými látkami extraktu jsou bioflavonoidy, které mimo jiné zabraňují množení bakterií, virů a plísní. V lékárnách pod názvem Citrogrep kapky.

Užívání multivitamino­výchtablet, jejichž spotřeba v chladných obdobích roku prudce stoupá má opodstatnění zejména u lidí, jejichž jídelníček není příliš pestrý a případný nedostatek vitaminů by mohl negativně ovlivnit aktivitu imunitního systému. Pokud jde o složení multivitaminů, pak je to především vitamin C (kyselina askorbová), který mimo jiné hraje i roli v posilování imunity, ale bývá zde většinou obsažen pouze v základních (nízkých) dávkách. Proto je lepší jej užívat zvlášť, nejlépe v podobě moderních lékových forem, které zajistí postupné pomalejší uvolňování celé dávky (500mg) a tím i její větší využitelnost pro organismus. Dlouhodobé užívání velmi vysokých dávek (5-10g) vitaminu C může být i nebezpečné zejména pro lidi s porušenou funkcí ledvin, kteří nejsou schopni tento přebytek vyloučit a jsou v konečném důsledku ohroženi vznikem oxalátových ledvinových kamenů.

Další možností preventivního působení v této oblasti je podávání lokálních přípravků nejčastěji s obsahem vitaminu C v kombinaci se zinkem, echinaceou, propolisem, ale i s obsahem tzv. Juwimu či Juvenilu (směs aminokyselin, oligopeptidů a polynukleotidů). Cílené lokální posilování imunity vede k účinnější ochraně hned u vstupu infekce. Přípravky tohoto druhu se volně rozpouštějí v ústech. Patří sem např. Preventan, jehož účinnost zajišťuje Juwim. Pastilky se nechají rozplynout v ústech a jako prevence infekcí horních cest dýchacích postačí 1 pastilka denně. Dalším preventivním přípravkem, který obsahuje Juwim jsou kapky Juwík forte. Užívá se malé množství kapek (3-5 kapek podle věku) přidáním do nápoje.

Oblíbené jsou také preventivní homeopatické preparáty. I v jejich případě platí, že lék je tím účinnější , čím dříve je nasazen.****Os­cilococcinum je homeopatikum, které se preventivně podává v dávce 1 tuba globulí 1× týdně v chřipkovém období - obsah jedné malé tuby představuje jednu celou dávku. Oscillococcinum čti oscilokokinum se v jiném (častějším) dávkování uplatní i v léčbě chřipky a je tím účinnější čím dříve od objevení se prvních příznaků se začne užívat.

Pro příznivce homeopatického léčení je tady dobrá zpráva, neboť v současné době již lze využít i řadu monokomponentních homeopatik, která byla donedávna vázána na lékařský předpis.

Nejdůležitější prevencí chřipky s jejími případnými těžkými komplikacemi zůstává i nadále očkování. Očkování je vhodné pro ty, kteří jsou komplikacemi chřipky více ohroženi (např. pacienti s vážnějším kardiovaskulárním nebo chronickým plicním onemocněním, diabetici, osoby s oslabenou obranyschopností, osoby starší 60 let, zdravotníci). Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je každoročně připravována nová vakcína proti chřipce, která obsahuje inaktivované části aktuálně se vyskytujících virů. Nejvhodnější období na očkování je říjen a listopad. Ochrana před chřipkou začíná zhruba 2 týdny po očkování a přetrvává přibližně 1 rok.

Až donedávna neexistovala specifická účinná léčbachřipky. Nyní máme k dispozici zanamivir a oseltamivir, dvě nové účinné látky ze skupiny inhibitorů neuraminidázy.

V rámci samoléčby spočívá léčba****nachlazení a chřipky****v mír­nění jejich příznaků.

Téměř každý akutní zánět dýchacích cest je provázen zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy. Zvýšení tělesné teploty lze do určité míry považovat za obranný mechanismus těla - při vyšší teplotě rychleji probíhá likvidace choroboplodných zárodků, proto není vhodné automaticky snižovat každou zvýšenou teplotu. Obecně můžeme říct, že teplotu do 38 °C snáší dospělí člověk dobře a není třeba ji snižovat. Pokud jde o déletrvající vysokou teplotu, je organismus příliš zatěžován a je vhodné podávat analgetika-antipyretika, obvykle paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen, která odstraní bolesti a sníží zvýšenou teplotu. U malých dětí jsou velmi vysoké teploty nebezpečné, protože mohou vyvolat křeče. Kyselina acetylsalicylová se nedoporučuje, protože zvyšuje u dětí do 12 let při horečnatých virózách riziko tzv. Reyova syndromu - poškození mozku a jater. Můžeme se pokusit snížit teplotu přirozeně pomocí studených zábalů, z léčivých přípravků je k dispozici paracetamol nebo ibuprofen v lékové formě čípků a sirupu.

Dalším problémem, který s sebou nachlazení nese je rýma - zánět nosní sliznice. Léky, které nejčastěji používáme při infekční rýmě tzv. dekongestiva přinášejí rychlou úlevu při otoku nosní sliznice. Jsou určeny ke krátkodobé aplikaci (max. 1 týden). Dlouhodobá aplikace může vést k nevratnému poškození nosní sliznice.Dekon­gestiva najdeme v několika lékových formách. Nejznámnější jsou nosní kapky (Sanorin, Nasivin, Tyzine, Otrivin, Vibrocil) či stále více vyhledávané nosní spreje, jejichž aplikace bývá příjemnější - lék nestéká do krku a působí tam kde má (Olynth, Nasivin, Sanorin, Otrivin, Vibrocil). Dáte-li přednost „polykací" formě, nedochází k reaktivnímu zduření nosní sliznice jako u lokálních forem.Bezpečnější alternativou k dekongestivním látkám jsou olejové nosní kapky s rostlinnými silicemi (Pinosol) nebo při mírném průběhu rýmy aplikujeme dezinfekční nosní kapky (Mukoseptonex). Rostlinné silice můžeme použít též inhalačně (např. silice eukalyptová, borovicová, kosodřevinová, mátová nebo tea tree). Silice přímo dezinfikují dýchací cesty, drážděním jejich sliznic zvyšují vylučování sekretu a aktivací řasinkového epitelu ulehčují odstranění hlenu. Používají se buď přímo k inhalacím nebo jako složky nosních kapek a mastí. Ke zklidnění nosní sliznice je vhodná aplikace přípravku MAR plus, Sterimar nebo Vincentky v nosním spreji (výhodné je dlouhodobé používání u lidí s opakovanými problémy). Pro regeneraci nosní sliznice jsou vhodné olejové nosní kapky Coldastop.

Pokud je rýma doprovázena i ostatními příznaky nachlazení je možné využít široké nabídky kombinovaných přípravků. Kromě látky uvolňující ucpaný nos obsahují i látku snižující vysokou teplotu a odstraňující bolesti, často bývá jejich součástí i vitamin C a nově i látka tlumící dráždivý kašel. Existují ve formě tablet (Nurofen stopgrip, Modafen, Coldrex, Paralen plus) nebo teplých nápojů Coldrex hotrem, Fervex. Je dobré si uvědomit jednotlivé složky užívaných přípravků, protože pak nehrozí riziko předávkování. Příkladem může být častá a nesmyslná kombinace přípravku Coldrex a Paralen. Oba tyto léky obsahují účinnou látku paracetamol.

Bolest v krku a s ní související bolestivé polykání je další komplikací respiračních onemocnění. Začínající bolest v krku je dobré včas řešit pomocí lokálně aplikovaných látek - antiseptik s nespecifickou účinností zejména proti bakteriím, ale i virům. Často používanou účinnou látkou je chlorhexidin (může se objevit přechodné žluté zabarvení jazyka a zubů). Velmi účinnými antiseptiky jsou jód a jodovaný povidon. Oblíbené jsou také přípravky s obsahem rostlinných protizánětlivých a mírně dezinfekčních látek (šalvěj, heřmánek). Volně prodejné lokální antibiotikum fusafungin (Bioparox) je použitelné i u těhotných a kojících žen. Nové využití našel flurbiprofen ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Je -li aplikován lokálně formou pastilek, zmírňuje bolest a otoky v zánětem postižené sliznici hrdla. Aplikace všech uvedených látek musí být lokální - to znamená nejlépe kloktat, provádět výtěry krku, aplikovat sprej nebo cumlat pastilky. Každá z aplikací bude zbytečná pokud se po ní cokoli konzumuje nebo pije - účinné látky zkrátka spláchneme do nižších partií trávícího traktu a snížíme tak jejich potřebnou koncentraci v krku. Z toho důvodu je nutné alespoň půl hodiny po aplikování léku nejíst a nepít. K nejúčinnějším z uvedených možností patří kloktadlo, ale pravděpodobně pro nepohodlnou a nediskrétní možnost aplikace je využívána nejméně. Naopak velmi oblíbenou formou jsou pastilky, které můžeme použít téměř kdekoli a kdykoli, což je jejich velká výhoda.

Při výběru léku proti kašli je třeba rozlišit zda se jedná o suchý kašel, či kašel s produkcí hlenu. Produktivní kašel, který se objevuje při hromaděním hustého hlenu v dýchacích cestách netlumíme, ale naopak podporujeme jeho odkašlávání ztekucením hlenu a odstraněním z dýchacích cest. Přípravky s tímto efektem označujeme jako expektorancia (ex = ven, pectus = hrudník). Podáváme je během dne, nikoli ve večerních hodinách (nejpozději v 17 hodin), neboť v noci potřebuje nemocný spát a ne odkašlávat. Aby mohla expektorancia dobře účinkovat, je nezbytný dostatečný přísun tekutin. Kašel je tedy v tomto případě užitečný a musíme počítat s tím, že nezmizí hned po užití léku, protože nejdřív je třeba právě odkašláváním vyčistit dýchací cesty. Doporučují se užívat po dobu týdne až 10 dnů.

Přehled nejčastěji používaných volně prodejných expektorancií je uveden v tabulce.

Jsou k dostání v řadě lékových forem: tablety, kapsle, kapky, rozpustné granulované prášky, šumivé tablety, pastilky, inhalační roztoky a sirupy. Omezení v jejich užívání platí zejména u lidí s aktivní vředovou chorobou žaludku a dvanácterníku, neboť některé tyto látky mohou omezit tvorbu ochranného hlenu v trávícím traktu.

 

**účinná látka

**

.{valign:top} |
název léčivého přípravku

.{valign:top} |
**mohou lék užívat děti?

**

.{valign:top} |
**poznámka

**

 

acetylcystein

.{valign:top} |
ACC Mucobene Solmucol L-Cimexyl

.{valign:top} |
ano ve vhodné dávce - děti od 6 měsíců

.{valign:top} |
snižuje účinnost některých antibiotik, proto je nutný časový odstup 2 hod. při současném podávání

 

ambroxol

.{valign:top} |
Mucosolvan Ambrobene Ambrosan Mucosin

.{valign:top} |
ano ve vhodné dávce i děti mladší 2 let

.{valign:top} |
zvyšuje průnik některých antibiotik do plic, což působí příznivě na průběh léčby antibiotiky

 

bromhexin

.{valign:top} |
Bromhexin KM Bromhexin BC Bromhexin - Egis Bromhexin - Salutas

.{valign:top} |
ano ve vhodné dávce i děti mladší 2 let

.{valign:top} |
v těle se z větší části přeměňuje na ambroxol

 

karbocystein

.{valign:top} |
Fenorin Fenorin P Mucopront

.{valign:top} |
ano ve vhodné dávce - děti od 2 let

.{valign:top} |
látka svým působením podobná acetylcysteinu

 

guaifenesin

.{valign:top} |
Robitussin expectorans Coldrex broncho Guajacuran

.{valign:top} |
ano ve vhodné dávce - děti od 2 let

.{valign:top} |
u řidičů je nutné počítat s možností únavy a snížené pozornosti

V lékárnách se stále ještě připravuje tradičně používaná mixtura solvens, která se vyznačuje typickou sladko-slanou chutí (obsahuje lékořicový extrakt a chlorid amonný). Velmi oblíbené jsou sirupy, které vytvářejí ochranný povlak na podrážděné sliznici. Patří sem jitrocelový sirup (Sirupus plantaginis), proskurníkový sirup (Sirupus althaeae) nebo složený tymiánový sirup (Sirupus thymi compositus). Vhodným doplňkem léčby je i popíjení bylinných čajů, ať už pro zajištění pitného režimu, tak pro významné účinné látky v léčivých rostlinách obsažené (slizy, saponiny, silice). V čajových směsích s expektoračním účinkem najdeme především proskurník, sléz, podběl, diviznu, lípu, jitrocel, prvosenku, lékořici, tymián či anýz. Chceme-li připravit správně čaj s obsahem slizových látek (proskurník, sléz aj.) je nutné vědět, že se zde hned nepoužívá vroucí voda, ale čajová směs se nechá nejlépe přes noc vyluhovat ve studené vodě, ráno se scedí a vylouženou směs teprve potom přelijeme horkou vodou. Krátce povaříme, po ustání spojíme oba výluhy a čaj je připraven k pití. Léčivé rostliny s expektoračním účinkem jsou obsaženy také např. v přípravcích Thymomel, Biotussil kapky, Bio tusílek sirup pro děti, Hedelix kapky a sirup.

Tlumení kašle je odůvodněno, je-li kašel suchý - neúčelný (tj. nesměřuje k odstranění hlenu), jestliže nemocného vyčerpává event. vyvolává pocity nevolnosti až zvracení nebo ruší spánek. V těchto případech, kdy předchozí podávání expektorancií bylo neúčinné používáme tzv. antitusika (anti = proti, tussis = kašel). Volně prodejná antitusika jsou k dispozici zejména v tekutých lékových formách (sirupy a kapky). Zpravidla se podávají jen několik dní. V lékárně si můžeme vybrat: clobutinol (Silomat), diphenhydramin (Benadryl), dropropizin (Ditustat), levodropropizin (Levopront), butamirát (Sinecod, Tussin, Stoptussin) nebo dextromethorphan, který se účinností blíží kodeinovým antitusikům, ale nemá jejich nežádoucí účinky (Robitussin antitussicum,Ro­bitussin junior, Humex sirup). Dextromethorphan je obsažen i ve složených přípravcích používaných při kašli a nachlazení - Coldrex nite a tablety Paralen plus.

Kombinovat antitusika a expektorancia se nedoporučuje, vyplývá to z jejich mechanismu účinku - ztekucený hlen by se hromadil v dýchacích cestách, což by mohlo vést k nepříjemným komplikacím. Pokud je přesto jejich kombinace nezbytná (např. noční úporný kašel, jakmile si nemocný lehne), pak se užívají expektorancia během dne a antitusika podáváme na noc, a to alespoň půl hodiny před ulehnutím.

Pro léčení nemocí dýchacích cest je vhodné pití minerální vody Vincentky. Pije se ráno a večer nejméně třicet minut před snídaní nebo večeří v dávce asi 2,5 až 3,5 dcl. Je dobré, aby se minerálka dostala do prázdného žaludku a bylo tak umožněno rychlé vstřebání všech jejích součástí. Obsah solí vede k rozpouštění hlenu a dostatek tekutin pomáhá udržovat sliznice horních cest dýchacích vlhké - vlhkost mírní dráždění ke kašli. Opatrnosti je třeba u pacientů s onemocněním ledvin a s otoky dolních končetin. Příznivý expektorační účinek má i inhalování. Použít můžeme směs solí, eukalyptovou silici, Vincentku, některá expektorancia (ambroxol, bromhexin) nebo obyčejnou kuchyňskou sůl. Příliš hluboké vdechování může vyvolat kašel, proto se má při inhalaci přirozeně nadechovat i vydechovat. Inhaluje se většinou 8-10 minut, je-li to možné, alespoň dvakrát denně. Pacienti s průduškovým astmatem by měli před inhalací užít své obvyklé bronchodilatač­ní léky.

V poslední době se stále více uplatňují i léky systémové enzymoterapie, z nichž nejznámější je Wobenzym. Působí u zánětů dýchacích cest proti otoku sliznic, zkapalňuje hustý hlen, zlepšuje jeho odtok a odkašlávání. K léčbě kašle různého původu je možné použít i některé kombinované homeopatické přípravky (Bronchalis - Heel tablety, Drosetux sirup, Stodal sirup).

takže ať se nám nachlazení vyhýbá… jsem autorkou tohoto textu, není vyčerpávající i když je tááák dlouhý:-)

Dáša

ČERVENČÁTKOVÝ PELOTONEK - 21 chlapečkù a 15 holčiček

18.05.05 - Veronika + František 3,60 kg 49 cm - 1977 - Morava 21.05.05 - Lois + Vojtíšek 3,20 kg 51 cm - 1980 - Havířov 28.05.05 - Adalajda + Ondrášek 3,25 kg 49 cm - 1981 02.06.05 - Jana + Emma 4,28 kg 53 cm 37+3 - 1978 - Praha 03.06.05 - Mirri + Karolínka 3,80 kg 53 cm - 1981 - Havlíčkùv Brod 05.06.05 - Iruša + Jaromírek 4,30 kg 55 cm - 1978 - Kladno 05.06.05 - Simona + Julinka 3,31 kg 49cm 06.06.05 - Nikkol + Filípek 3,85 kg 52 cm - 1979 - Náchod 08.06.05 - Matty + Natálka 3,00 kg 48 cm - 1973 - Brno - Liduška 10,Veronika 4 09.06.05 - Ellen + Michal 3,50 kg 50 cm - 1977 - Sereď/Bratislava 10.06.05 - Mirec + Evièka 3,90 kg 52 cm- 1968 - Brno 11.06.05 - KajaR + Mikeš 4,00 kg 54 cm - 1972 - Karlovy Vary 13.06.05 - Adel + Dominik 3,80 kg 51 cm - 1976 - Brno 15.06.05 - Cadovka (Soňa) + Richard 4,18 kg 52 cm - 1977 - Uh.Hradiště - Vašík 4 16.06.05 - Nikina + Mysak 3,70 kg 53 cm - 1978 17.06.05 - Andrea + Terezka 3,80 kg 51 cm - Praha 19.06.05 - Sissi + Marian 3,65 kg, 52 cm - 1977 - Vsetín 20.06.05 - Alča + Natálka 3,10 kg 50cm - 1982 - Čáslav 21.06.05 - Katkaaa + Lucinka 3,20 kg 50 cm - 1975 - Brno - syn 10 22.06.05 - Katkaa + Matýsek 3,10 kg 48 cm - 1981 - Praha 23.06.05 - Gattinka + Elisa, 2,83 kg a 49 cm 24.06.05 - Lesina + Josefka 4,50 51 cm - 1974 - Ostrava - Adlétka 1 25.06.05 - Jittyy + Davídek 3,85 kg 51 cm - 1980 - Brno 26.06.05 - Johanka + Kuba 3,285 kg 53 cm - 1975 - Náchod 27.06.05 - Petulda + Míša 2,90 kg 49 cm - 1978 - Roudnice nad Labem 01.07.05 - Makovka + Tomášek 4,16 kg 52 cm - 1980 - Washington D.C./Olomouc 02.07.05 - Jerrýsek + Simonka 3,80 kg 51 cm - 1977 - Brno - dcera Leonka 04.07.05 - Petta + Davídek 4,00 kg 55 cm - 1975 - Zlín 05.07.05 - Dáša + Eliška 3,37 kg 50 cm - 1974 - Praha 05.07.05 - Silva + Šimon 3,60 kg 50 cm 06.07.05 - Kira + Anetka 3,19 kg 48 cm -1974 - Kladno - syn Adam 8 08.07.05 - Slanka* + Marianka 3,52 kg - 1979 - Praha 08.07.05 - Magrátka + Michal 3,25 kg 48 cm - 1977 - Praha 08.07.05 - Mišice + Mirýsek 3,8 kg 51 cm - 1977 - Brno - Magdalénka 2 09.07.05 - Radulka + Amálka 3,69 kg 50 cm - 1980 - Kladno 12.07.05 - Ayra (Jita) + Matyáš 4,72 kg 54 cm - 1969 - holky 9 a 4 15.07.05 - Ivaanka + Viktorka 3,75 kg 50 cm - 1976 - Ostrava - dcera 7 15.07.05 - Paraplíčko + Julinka 2,8 kg 50 cm - 1976 - Brno 19.07.05 - Radka + Tomášek 3,55 kg 52 cm - 1975 - Hořovice 20.07.05- Safira (Monika +Samuel Matyasz 3,56kg 54 cm - 1969 - Havířov - 3 mazlíci 17, 14 a 9 28.07.05 - Gina + Ríša 3,6kg 50 cm - 1977 - Praha 04.08.05 - Agis + Tobias 3,7kg 53 cm - 1977 - Praha 09.07.05 - Lenka_P + Tomášek 3,5kg 53 cm - 1980 - Ostrava

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
jittyy
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 10.11.05 07:33

Teda Dášo, to je tak obsahle, ze si to musim vytisknout a přečíst, na tom monitoru se mi to nejak spatne cte.

Jinak vcera byl Davca poprve v bazenu (predtim jsme chodili do vany) a zatim to vypadalo, ze je v pohode. Zato ja si musim jit koupit plavky, ty stare mi nejak nestaci pres prsa a tak .-(

Malej vyvolava takze zase na nic nestiham reagovat zatim pa Jitka a Davca

 
NiKina
Závislačka 3945 příspěvků 10.11.05 08:26

Jú nový deníčeka tááák obsáhlý !!!

Jen teda taky doufám, ať tyhle informace potřebujeme v zimě co nejméně jak my,tak hlavně naši drobečkové

Holčiny moje, stačím sotva pokukovat, nějak nestíhám a nestíhám…

Koukám, že tady máme složité období pro Lois, tak ti děvče držím palečky ať je brzo líp. Jak tady padlo, buď ráda, že to máš za sebou, aspoň teď bude líp…
U nás je nová akorát váha 8,1 kg a babyvaku už je to pěkná ¨nálož, první vlaštovka se objevila - vypadá to na polední spánek mezi 11 a 14 hodinou. Ale usne jenom se mnou u prsa a když spím s ním, tak spí tak dvě hodiny, když ho nechám samotnýho, tak sotva půl hodiny…

Užívejte si zimy, za chvíli tu bude sníh a vááánoce.....
Mějte se krásně, letíme se vypravit na vycházku.
Nevím jak vám, ale mě tyhle procházky v sychravu báječně pročišťují hlavu…
 NIKina

 
DD
Kecalka 337 příspěvků 10.11.05 08:26

Ahoj holky,
jsem zděšená jak ten deníček vypadá. Manžel si s tím včera asi hoďku hrál, aby tam byly hezky tabulky a mělo to prima čtivou přehlednou odstavcovou formu… a někdo - nevím kdo z administrátorů to takhle zpatvořil. Jsem fakt nasr…
Jestli si chcete článek přečíst ve větší pohodě pak klikněte na
http://dolinsky.kvalitne.cz/chripka.htm
**Nechápu proč se nedrželi formy, kterou jsem viděla v náhledu než jsem deníček odeslala.

naštvaná Dáša**

 
Matty
Kecalka 442 příspěvků 10.11.05 08:34

Ahoj kočeny,
Tedy Dáši,vážně dobrý:-))Za takovýto deníček pochvala jak Brno.Zvláště u nás velmi aktuální.Všichni jsme v různých fázích nachlazení,ale zdá se,že se blížíme do zdárného konce:-)))
Včera jsem si konečně vyzvedla hrajícího psa od Lamaze a je prostě úžasný.Natálce jsem ho ukázala,hned se na něj sápala,tak úspěch by měl být zaručen.Teď je schovaný a já se nemůžu dočkat vánoc.
O víkendu asi napečeme zázvorky a uděláme těsto na perníky.
Tak ještě kouknu zatím páček Matty

 
Matty
Kecalka 442 příspěvků 10.11.05 08:37

Tedy než jsem to napsala tak přede mnou další dva komentáře.A já si chtěla užít výslunní:-D

 
jittyy
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 10.11.05 08:41

Dášo, já si to překopírovala do Wordu a je to tam přehledny asi tak jak to původně bylo.............a to jsem to kopírovala odtud.......Jitka

 
DD
Kecalka 337 příspěvků 10.11.05 09:26

Tak jsem zase tady!!!
administrátor naštěstí konečně zveřejnil deníček v té správné formě a tabulky jsou zase tabulkami, text není jeden velký chaos..

Dáša a Eliška

 
Petta
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 10.11.05 10:18

Dášo, moc zajímavý deníček. Už ho mám vytisknutý, že na něj kouknu až budu mít větší klid, abych ho důkladně prostudovala.

Jen jsem si říkala co se Ti na něm nelíbí (odstavce vidím, tabulky jsou v pohodě), až pak jsem se dočetla, že už je upravený :-)))

My jsme včera měli masáže kojenců a je to vážně bezva. Davídkovi se to moc líbilo, celou dobu se smál a povídal. Byla tam moc hezká atmosféra, klidná hudba, svíčky atd. Takže je to relaxace nejen pro miminka, ale i pro maminky.

Dnes se chystám do práce konečně vyřídit tu rodičovskou dovolenou, tak čekám až se malý probudí a vyrazíme. Moc se mi teda nechce, protože u nás je vážně hnusně :-( je mlha, sychravo, takové opravdu podzimní počasí. Asi si už na to budeme muset zvyknout :-(

Mějte se fajn.
Petra a Davídek stále chrnící

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 10.11.05 16:36

Ahojky,

tak se taky konečně ozývám.
Je to super deníček a teď se fakt hodí.Dášo fakt se ti moc povedl.
Psala jsem už asi dvakrát,ale pokaždé jsem si to při kopírování z worldpadu sem vymazala.Nevím,co s tím dělám.
Neměla jsem moc času,protože od minulého čtvrtku do soboty u nás byli tcháni a pak se nám taťka chystal do lázní.Teď ve středu už odjížděl,tak jsme balili a chystali - no prostě hrůza.
V pondělí jsme byli u dětské dr.,že nás naočkuje,ale ramínko(po TBC) se ji ještě nezdálo.Tak to ještě o měsíc odložila.Taky máme pořád rýmu.A aby toho nebylo málo,tak budeme chodit taky cvičit,protože se u pasení koníčků strašně kymácí a prohybá.To nám prý přijde pozvánka domů.Tak ani nevím kdy tam půjdeme.
Ještě se zdála dr.bledší,tak mám jíst nějaké vitamíny se železem,že ho má asi míň.
Dnes jsem byla se starším klukem na kontrole na očním,tak s ním budu zase chodit na cvičení někam do speciální školky s očima(na jednom oku má 4 dioptrie a na druhém 1 dioptrii)
Tak jsem zvědavá jak to budeme stíhat ze školy.Protože je to přes celé město.
Anetku jsem tam ukázala taky,protože ji tekl z očička hnis - tak má antibiotikové kapky.
Jinak malá váží ve 4 měsících 5920g a měří 63cm.
Taky se vstáváním teď hodně zlobí.Papká tak po dvou hodinách ,v noci i po hodině.Takže já jsem úplně grogy.

Já píšu rovnou,protože nechci riskovat,že si to zase smažu,a bez taháku si nic moc nepamatuju!

Radulko - cvičení kojenců bývá ve Spirále někde na Růžovém poli v Kladně,ale nikdy jsme tam nebyli.Taky je plavání na 4.ZŠ,ale je to dost drahé.
S tím srazem to teď taky vidím černě.Je tak hnusně - pořád mlha -to je něco na mě.Jsem pořád šíleně podrážděná a tohle mi nepřidává.

Tak se mějte dobře a ať vás netrápí žádné ohavné nemoci
 KIRA

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 10.11.05 18:42

Ahoj, zdravím všechny!

Dáši: super deníček, už jsem si ho vytiskla, a jak budu mít chvilku, tak si ho přečtu. Doufám, že ho nebudeme potřebovat, i když jak se znám, tak budem:-(

Tak jsem dneska poprvé dala Simonce na obídek od Hami první lžičku mrkvičku a představte si, že to snědla celý, byla jsem v šoku, jak je veliká šikulka. No a včera jsem zkoušela dát kašičku, ale bezúspěšně, dneska ji zkusím dát lžičkou, včera jsem ji dávala z lahvičky. Taky už pěkně papká banánek.
Akorát to vstávání, chjo! Dneska v noci po dvou hodinách a ještě vstávala o půl šesté. Ahjo, už bych se potřebovala vážně vyspát.

Musím končit, manža mě vyhání, potřebuje něco dělat na PC. Tak ahoj a dobrou noc Jana

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 10.11.05 18:43

Jo Katko, jak bylo v Ikei? Koupila jsi něco? Leonka moc děkuje za dobrůtky, co jsi jí poslala a říkala, že příště určitě půjde :-). Pozdravuj Lucouška. Jana

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 10.11.05 19:57

Holky zdravím,
Dášo deníček je fakt bezvadnej! Úprava, obsah i závěr to si myslím zaslouží jedničku s hvězdičkou!!!!!! Myslím, že se nám všem bude určitě hodit. Můžu se Tě ještě zeptat jakej máš názor na echinaceový kapky? mají nějaký účinek, nebo je to víra tvá tě uzdraví? Já totiž když se necítím dobře, že na mě něco leze, tak koupím lahvičku, užívám a klepu to zatím mě to vždycky pomohlo.
Jani, v ikei jsem nepořídila. Potřebuju skříňku širokou max 77 cm a to je atyp, takže néní. Budu to muset nakreslit a zkusit, kolik by to stálo na zakázku. Jinak tam bylo lidí jak prase. A musím se pochlubit měla jsem tam nápadníky. Takový dva chlapce z vesnice, co jeli do tesca na výlet. Jela jsem s nima busem tam a náhodou i zpátky. Takže po cestě zpátky se mě chtělo pořád smát, že jako jedeme zase spolu, no a oni si mě pak chtěli fotit, no už mě trošku hrabe z md. Dneska jsem na tebe myslela co ta kašička večer, takže se nepovedlo jo?! Lucka ji myslím, ale taky zbaštila až napotřetí. No a s tou mrkvičkou dobrý ne?!! Simonka je šikulka. Ukazovala jsem ji zdeňkovi v mobilu víš, a taky se mu mooooc líbila. Leonku pozdravuju a děkovat nemá zač. Příště ať jde určitě s náma.
Zatím pa pa, jdu se ještě trochu učit s Honzou.

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 10.11.05 20:18

Katy, tak se zase s kašičkou nezadařilo ani ze lžičky. Takže jsem honem udělala 150ml Sunaru, ten zblajzla a už spinká. Děkuju za pochvalu Simonky. Takže to ještě zítra zkusím a když se nezadaří, tak zkusím nějakou ochucenou. A mimochodem Jirka mi včera říkal, jestli jsem byla s tou holkou, co má to pěkný miminko :-). S těma nápadníkama jsi mě docela pobavila, jak jsi je pěkně popsala :-)). Už se těším, jak zajdem společně na ty vánoční trhy. Včera mi to kafíčko fakt bodlo, hrozně jsem se odreagovala a dobře vykecala.
Dobrou Jana

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 11.11.05 12:06

Tak to vypadá, že si píšu sama se sebou :-)))

Holky, tak jsem zase dala dneska Simonce mrkvičku a krásně ji celou zbaštila, zitra přidám do mrkvičky brambůrku. Chtěla jsem se vás zeptat, jestli jste některá zkoušeli dát Hami brokolici??? (Myslím tu první lžičku). Já ji dnes koupila, ale jsem z toho tak na rozpacích, jestli ji dát?

Dneska dopo jsem jela s holkama do Sparu a Leonka byla ve svým živlu, pořád říkala: Jů vánoce:-))), no a když jsem šla pro rohlíky, tak mi řekla.„mamko, běž pro rohlíky, já se budu koukat na Vánoce“ :-))) a pak jsme došly do hraček a od tam jsem ji vůbec nemohla dostat, a pořád mi říkala :„počkej, objednávám Ježíškovi“ :-)))). Tak to jen tak pro pobavení a ať víte co vás za nedlouho čeká.

Ahoj Jana

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 11.11.05 13:20

Ahoj kočky,

Karinka spí na balkoně a doufám, že alespoň tak hoďku ještě bude. Ona je potom po probuzení táááák kouzelná :) Ale které dítko ne, že?

Dášo - deníček je super, sis dala práci, že? Ale já oceňuji, jak formu tak především obsah. I když doufám, že ho nebudeme potřebovat tak často…

Teď malá trochu pokuckává, mě taky bolí v krku. Tak já cucám Septisan (snad mám název v pořádku) a malé vařím heřmánkový čajík a preventivně ji vytírám nosánek vodičkou z nosního spreje Mar (ani tady si nejsem jistá správností názvu :) ) U nás je hrozné sucho, i když zvlhčuji… A do drahého zvlhčovače se mi nechce. Toto jí prý neublíží, takže tak :)

Jitko - já už taky teď přemýšlím, jaký si koupím plavky. Vždycky jsem si nosila bikinky.. a teď co mi šíleně popraskalo břicho, tak mám útrum :( Snad nějaké bkové kalhotky a k tomu nějaký ten topík, či tílko, prostě něco přes bříško… To že mám větší prsa, to je bez debat :))

NiKi - já už se tak těšííííím na Vánoce :)

Matty - držte se, ať vás nemoci dlouho netrápí. No jo, jenže ta tvá školka… :) To jeden domarodí a druhý přijde s nudlí u nosu, že :)

Petto - vy si tedy s Davídkem užíváte… Taková intimčo nálada, mazlení… Nežárlí taťka :)
Rodičovskou dovolenou jsem si zařídila dnes. A teď ještě čerpám dovolenou z práce. Prý se to může souběžně, tak snad nebudu pak něco vracet :)

Kiro - cvičení zvládnete a malá se nebude kymácet :) Maminko, co ty si pila, než jste šli k paní doktorce, že se to malé dostalo do mlíčka :))))

Jani - já už se tak těším na první lžičku, kterou nabídnu Karolce :) K té brokolici, někdo říká, že je dobrá, že by nemusela tolik stavět, jako mrkvička… Ale mrkev je klasika, že… :)
Leonka a její objednávání u Ježíška - to mě fakt dostalo :) Myslím, že Karča pak bude způsobovat takový poprasky, že se i po zemi bude válet, jak si ji rozmazlujeme :)))

No tak jsem něco napsala a jsu se najíst. Kuřátko, dobře propečené, křupavé.. MŇAM, už voní :))))

Mirka

 
Matty
Kecalka 442 příspěvků 11.11.05 13:56

Ahoj kočeny,
tak u nás se to začíná zlepšovat,už i já začínám mít lepší náladu.Ty nemoce mých dětí strašně prožívám a pokaždý div nebrečím,naštěstí jen u těch nejmenších.
Jani,my už brokolici taky dávali,malé to dost jelo a to byla taky kupovaná:-)Dávám s brambůrkama­.A jste holky šikovný,my jsme včera krmily oběd a večeři ze lžičky a já pokaždé vypadala hůř než malá a musela jsem se vyprat:-)Ale to je spíš výjimka,jindy býváme docela čistí:-)
Kiro malá mi to taky u dr udělala,ale to proto,že se vzbudila a byla proti nějakému ukazování,prý není cvičená opice.Příště,když jsme šli s Verkou kvůli nachlazení,před­vedla výstavní koně.A byla těžká pochvala.A taky viděla jsi dospělého,který neumí ležet na břiše popř.se na něj otočit.Proč mám pocit,že nám pořád cpou nějaké tabulky a nedej bože jak se jich nedržíme.Proč nepočítají s tím,že dítko třeba zrovna nemá náladu,je probuzeno a hned nás posílají od čerta k ďáblu.Ještě že my zrovna tohle nemusíme řešit,naše dr má docela rozum.
Nás příští týden čeká maraton u různých doktorů-Verča se srdíčkem,na kožní,na oční,Naty na oko do špitálu a já zase s jizvou(rozjela se mi po porodu a ten můj dr na to nepřišel,až já teď byla u praktika a ten mi to řekl,když mi sahl na břicho.přišla jsem původně kvůli asi žlučníku,ze kterého se vyklubal asi zánět žaludku:-( ) a musím na ultrazvuk.Zase si říkám,že do špitálu aspoň nepudu na dvakrát,ještě mám to moje spodní bebíno.Tak to půjde sešít a vyříznout.No teď vypadám jak hypochondr,ale já nic.To jen,že jsem nebyla dlouho u doktora a oni se mi teď mstí.Ale co,my je porazíme!!!!:-)))A to by bylo,aby nebylo.Aspoň mám důvod zazlobit Lubku,on se jinak tuleníčku snaží bránit a chce zavést regulaci:-)))A tak se teď můžu vymlouvat,že potom to dlouho nepude:-DDDAle on neví,co ho vlasně čeká!!!Já se totiž klidně přemůžu a na bolest je prý nejlepší pofoukáníčko:-DDDDDDDD
No nic už mi začíná docházet vitamín s a je to znát tak raději jdu:-DD
 Matty

 
Petulda
Zasloužilá kecalka 953 příspěvků 11.11.05 14:18

Ahojky,
my jenom v rychlosti zdravíme. Odjíždíme na víkend k rodičům a za chvíli nás tu vyzvedne moje ségruše i s její Jessinkou (labradořice), tak už se mooooooooc těšíme. Mišák teď sám usnul v lehátku, na což čučím jak puk, ale hned využívám :-)).

Holky, taky vám nejde fotogalerka nebo se nezobrazuje jen mě?

Dášo, díky za deníček, určitě se v zimě hodí.

Když tak koukám po těch mírách ve 4 měsících, měl někdo míň než 5,53 kg a 63 cm? Nebo jsme pořád nejmenší?

Tak já jdu dobalit dokud zvíře spí.

Všem krásný víkend.

Peťulda a Míša

 
NiKina
Závislačka 3945 příspěvků 11.11.05 14:25

Peťuldo, taky mi nejde fotogalerka, chtěla jsem tam mrknout do podzimního očekávání na růžovej blaf, který požadovala tchýně oblíct na mimčo…mrkněte na hitparádu tchýní do diskuzí a kdyžtak něco přidejte…
Ale radši přeju dobrý tchýně !!!!!

Kiro, co máte za problém s očkováním TBC? Já teda nevím, náš Myšák tam nemá vůbec nic, jako by ho zapoměli naočkovat. TAk se na to chci příští týden pozeptat doktorky - to taky asi není dobrá reakce, ne?
Jaká reakce je vlastně dobrá…

Užijte si víkendík a mějte se
NiKina

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 11.11.05 17:49

Ahoj holčiny,

Dášo, teda je to skvělej deníček, přečetla jsem to jedním dechem.

KIRO - díky, určitě na to kouknu a dám vědět, jestli to tam stojí za to.

Matty - ať ti v té nemocnici všechno dobře dopadne.

Jani - to jsem se pobavila, jak Leonka objednává Ježíškovi, stejně je to krásný, jak ty děti Vánoce milují a píšou Ježíškovi a všechno okolo. Já už se moc těším, až bude Ami větší a bude to taky prožívat :)

Mirko - ta dovolená se čerpá současně i s rodičovským příspěvkem (nebo jak se tomu říká), říkala mi to účetní u nás práci.

Peťuldo - my měli ve 4 měsících (necelých) - 5850g a 63cm, takže taky nejsme žádní otesánci, ale dívala jsem se, že zase tvůj brouček neměl ani tři kila, když se narodil… Jinak ta fotogalerie mi taky nejde, nevíte někdo, co s tím dělají?

Byla sem dneska v obchodě, ještě s mým 2 letým synovcem a Amálka venku v kočárku tak řvala, že mě lidi u kasy pustili před sebe :) Zase měla jeden ze svých záchvatů, tak jsem jí pak celou cestu domů zpívala (vypadala při tom jako blázen) ale stejně to nepomáhalo…vřís­kala, jako bych jí něčím trápila, berušku mojí.. Synovec celou cestu zase povykoval "Teto, mimino páče, páče, teto, páče :)) (jakože pláče). No,blázinec :)
No, když jsem ještě u toho synovce, minule, když byl u nás, tak jsem vařila slepičí polívku. Slepice byla na stole vyndaná a ještě se z ní kouřilo a on podívá : " Teto, čičí, ham, ham :)) " No, nevím, že by mu maminka vařila kočičku k obědu, to se mi nezdá. Je s ním sranda.
Dneska k nám přijela svatomartinská pouť, tak se zítra půjdem podívat.A zítra opět jedeme k tchánovcům, tak musím dneska obalit nervy něčím sladkým :)
Jo, jak jste tad psaly o těch hračkách od Lamaze, tak mi to nedalo a v krámku jsem se na ně dívala s manželem a jemu se tak ty hračky líbily, že Amálce nakonec takovou šustící mouchu koupil. A mě koupil k Vánocům takový krásný kalhoty.. už se na ně těším.
Ještě jsem chtěla k těm plavkám, mě taky popraskalo břicho a budu se muset bikinek vzdát, ale objevila jsem doma bikiny, ke kterým je takové tílko a zakrývá to bříško a vypadají celkem hezky, kdysi jsem si je přivezla z USA, ale nikdy moc nenosila, tak je asi příští léto vytáhnu.

Tak maminky a miminka, mějte se hezky.

Radka + Amálka (4m)

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 11.11.05 18:31

Proboha živýho,já jem si to zase smazala!!!!
TAK ZNOVA
Už vím,co s tím dělám.Místo Ctrl mačkám Alt.No to se může stát jenom mě!

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 11.11.05 21:08

Tak do třetice a bez worldu.U nás je dnes trochu klidněji.Malá už není tolik plačtivá.Očičko se po kapkách začalo rychle zlepšovat.Akorát mě dostal příbalový leták.Píšou tam,že v naléhavých případech se můžou i v kojeneckém věku.V dalším odstavci je,že kojící ženy při používání přípravku musí přerušit kojení!

Mirko - taky přemýšlím nad plavkama.U prvního kluka jsem neměla jedinou strii.Zato teď to stojí za to.Popraskalo mi břicho okolo pupíku a taky ho mám jak klokaní kapsu.Taky mi popraskaly prsa,ale to až teď.

Matty - to chození po doktorech ,teda nic moc,tak to pokud možno v poho zvládněte.Taky přeju aby už jsi byla ze špitálu doma.
Petuldo - my máme podobné míry: 5,92 a 63 cm.

NiKino - to očkování proti tbc-Anetka má na ramínku pořád stroupek,který vypadá jako by z něj mělo ještě něco vytéct.Zatím jsem z toho teda nikdy nic téct neviděla,ale dr.říkala,že to ještě pracuje ,a že to očkování odloží o další měsíc.

K tématu tchýně - já mám tchýni hodnou,ale jednu perlu mám taky.
Z porodnice jsem chtěla malou vést jen v autosedačce bez zavinovačky,kanýrků a sračiček.Taky jsem o tom tak celou dobu mluvila.Nachystala jsem si jen oblečky do autosedačky a zavinovačku jsem schovala do skříně,že možná do kočárku.ani jsem ji pořádně neškrobila.V den našeho propuštění pro nás přijela delegace a vše bylo jinak!
Samozřejmě ,že přivezli zavinovačku a tchýně,že v tom jeli všechny děti,že je to slavnostnější a pod.Když jsem podotkla,že se tak nedá dát do sedačky,tak mi řekla,že na ten kousek snad nemusí jet v autosedačce­.Nakonec jsem ji přece jen i tak do té sedačky upla.Chlap byl taky nas…,protože ho pořád máma dirigovala co teď a co potom.Napřed si vzala malou a jemu dala tašku.Před porodnicí to chtěla vyměnit,aby bylo natočené jak si malou nese domů.Nějak to neunesl a házel taškou o zem -no prostě groteska.Teď se tomu už smějeme,ale ten den jsem byla nepříčetná.

Tak se všechny mějte.Kdo už dáváte mrkvičky a brokolice ,tak ať mimča pěkně papkají.Já se na to taky už těším.

KIRA a Anetka (4 měsíce a 5 dní)

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 11.11.05 21:17

Tak to jsem ještě já.Fotogalerie mi normálně funguje.Škoda,že nemáme z cesty z porodnice fotku(je to jen na kameře),to by jste se pobavily.Anetka v zácloně,nas…taťka a zoufalá máma.

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 11.11.05 21:34

Holky zdravím!!!!!
Kiro, Ty jsi mě dostala s tou historkou z porodnice. Nějak v tom vidím svoji mamku. Já jí říkám pořád, že má jediný štěstí že má dvě holky, páč jako tchýně by byla hrozná. Ale ona to s náma myslí dobře.
MOje dnešní historka: Honzík přišel odpoledne s tím, že je pozvanej na oslavu narozenin spolužákovýho tatínka. Mají to v divadle a pak bude raut. Přišel i s tím kamarádem a ať jako může jít. Mě se to moc nezdálo, říkala jsem mu že se to nehodí atd. Pak jsem volala jeho mamce jak se věci mají a ta,že je to v poho a ať jde. Honzův kamarád mi údajně řekl, že je to v divadle Radost (Brno) já jsem si to hned v té své slepičí hlavě předělala na Redutu. Byla u mě mamka se ségrou a ty se pak divily, že to má být v redutě, když jsem říkala, že v radosti. Já na ně zvyšuji hlas, že to jsem nikdy netvrdila. Moje maminka se nabídla (zlatá duše) že tam honzu na půl osmou dovede. Tak je ženu do reduty, oni mě volají, že tam nic není a že půjdou pěšky do té radosti zkusit to. No jasný, že to je v radosti. Holky já su fakt debil!!! Musím tam pro Honzu jet o půl jedenáctý, no a jak jsem si myslela, že je to v té redutě, kam bych šla pěšky z pekandy tak do radosti bych musela autem po tmě!! a nikdy jsem tou cestou nejela, tak jsem si dala víno večer, takže musím volat taxíka. Do Radosti na Bratislavskou bych totiž pěšky nešla. Vy z Brna asi víte že! Jsou tam totiž podle mě samý cigáni. No toť moje historka.
Jinak Lucoušek byl dneska hodnej akorát moc nepovídá. Ani si sama pro sebe nějak nežvatlá. Co má taky na to všechno říkát.
Jani, brokolici tu samou jsem lucouškovi dávala a kupodivu jí chutnala.
Dala jsem jí k tomu bramboru a sbaštila to. Mě to teda docela smrdělo. A stolice po tom byla normální, trošku teda do zelena. Ani prdy neměla nějak zvlášť.
Holky tak já končím, připadnu si celkově jak pako

 
jittyy
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 11.11.05 22:38

Kiro viz. porodnice. Moje mamka naškobila zavinovačku, vyžehlila - no prostě počítala s tím, že v ním malej pojede z porodnice. Vzhledem k tomu, že mám takovýho chlapa jakýho mám, tak můj drahoušek sice dovezl autosedačku, ale k ní už jen rychlozavinovačku a vzhledem k tomu, že celé dopoledne kompletně propršelo, tak nevzal dešník, takže jsem malýho dala do autosedačky (naštěstí má stříšku), zakryla celýho tou rychlozavinovačkou a tak jsme šli z porodnice..­..........neza­pomenu podotknout, že můj drahoušek nějak nevzal ty správnou tašku o oblečením pro mě, takže jsem jela v těhu riflích,tričku a mikině. Ono to sice všechno bylo nachystané, ale holt je to chlap .-)))))) Ted už se tomu jen smeju, ale v tu chvíli jsem myslela, že mu něco provedu.
Jinak jsem dneska s malym byla v detské nemocnici, protoze mu strasne hnisalo ocicko, takze mu to proplachli aniz by me upozornili ze na kapky je doplatek 70,–- a na masticky 90,–- tak me vylifrovali z ordinace ze pry maji skluz. No v lekarne jsem se nestacila divit ja v penezence nejakych 100 korun. Jeste ze tam brali kartu.........
Tak jsem si postezovala a jdu pomalu spat. Jinak jsem taky zjistila ze galerka uz funguje .-)))))
Preji prijemnou noc.......Jitka a Davca

 
Meda1
Kecalka 201 příspěvků 12.11.05 15:41

Ahoj holky,
hlásím se po strááášně dlouhé době, protože mi blbl počítač a já nemohla přidávat příspěvky :-(, docela mě to štvalo a chybělo mi to si s vámi popovídat, ale už je dobře :-).
A jak je u nás - Julinka pořád stávkuje s papáním a moc tomu nedá. Po týdnu jme šly na převážení a přibrala jen 4dkg (v 5měs. má 7,1kg a 67 cm). Vzhledem k její váze, ale byla dr najednou v klidu, i když nás tam předtím hnala. Taky jsem jí ukazovala Julčinu stoličku, která podle mě vypadá pořád stejně tj. s hleníkem a dr. byla náramně spokojená jak je to lepší - no co si o tom myslet. Naočkovaný pořád ještě nejsme, prý za 14 dní - už je to taková fata morgana :-). Julinka hezky papká ze lžičky, zatím jen MM+rýžový odvar, ale myslím, že jí už za tři týdny začnu taky přikrmovat. Původně jsem chtěla vydržet s kojo do konce 7 měs. (alergie+atop), ale nebudu to lámat přes koleno.
Dneska jsem se konečně dala ostříhat a moc toho na hlavě nezbylo - jojo jsem taky z klubu plešounek, ale teď se to podařilo trošku zamaskovat.
Deníček je prima-díky Dášo a jako všichni doufám, že ho nebudeme moc potřebovat.
Zatím končím a jdu baštit rybičku, pak nás čeká návštěva tchána s milkou.

papa Meda + Julinka 5měs 1t

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 12.11.05 22:53

Jé jé, tady se všude rodinkuje, že jo?!
My jsme teda moc nerodinkovali, večer šel přítel fandit fotbalu, takže jsme měli krapet klidu. Počasí v Brně bylo silně na prd, byli jsme doma a pak na chvilku u mamky na kafi. Lucinka holky ale pořád nemluví! Máte taky někdo takový zádumčivý mimčo? Někdy mě připadne, že i na ten humor je náročná. Lechtání ji baví chviličku, takový to prdění na břicho taky, já jí říkám že se bude řadit do skupiny náročného diváka.
Zatím pa pa děvčata i mimčata!!!

 
paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 13.11.05 09:26

Ahoj … tak jsem tady - po týýýýýýdnu - no jsem to pěkná ostuda.

DD: super deníček - moc mi bodl. Já trpím chronickou rýmou po celý rok a tak mě několikrát do roka trápí pěkněn silné záněty nosohltanu. Nejvíc jsem toho asi vždycky pochytala v MHD, ale chřipku nikdy. Letos vyzkouším ten Prevental, už kvůli Julince, aby jsme pak s něčím nebojovaly obě. Už se o mě 2× (od narození Julinky) pokoušela nějaká viróza, vždy to bylo naštěstí mírné a Julka nic nechytla, snad na tom bude líp než já - tedy po Martinovi. Ten je nemocný tak 1× za 5 let.

Tento týden jsem opravdu nestíhala, tak se omlouvám, že jsem červenčátka šidila. Mám práci, tak aspoň ve stručnosti, až bude trošku klid, dočtu komentáře. Minulou neděli odjel Martin ráno na 4 dny na konferenci do Frankfurtu. Já čekala v úterý truhláře, který nám dělal novou špajzku a obklady v kuchyni. V neděli a pondělí jsem tudíž musela vše vyklidit, v úterý byl u nás truhlář celý den. Naštěstí přišla máma hlídat malou, tak jsem se mohla řemeslníkovi věnovat. No řezal přímo v kuchyni a to byl tedy pěkný bo…l. uklízela jsem až do večera. Jenže pak měl přijít ještě malíř a dotmelit obklad a nastříkat (vymalovat špajz) - no do teď tady nebyl a kuchyně je tak napůl funkční. Nemám ani teď zapojené světlo na lince a zásuvky, špajz je pořád ještě prázdný. Holky já už jsem tak nas…á !!! Vařit se pořádně nedá a jsou to trochu bojové podmínky.
Jinak ve čtvrtek jsme byly s Julinkou na 4měsíční prohlídce u naši Dr. Julinka je bude slavit v úterý. Dr. byla spokojená s váhou i růstem. Ptala se mě, jestli se už převrací z bříška na záda. No tak to ne, ale ze zad na bříško ano - sice zatím na jedné straně, ale už jí to jde hezky. Tak prý máme trénovat jemně i tu druhou. Je to prý normální, každý máme jednu stranu raději než tu druhou. Julinka svou ukecanost projevila i u Dr. - je to holt ukecaná ženská. Když mi naše Dr. dávala rady ohledně příkrmů, tak se taky pustila s námi do debaty a žvanila. Jinak ji konečně naočkovala. Nakonec jsme zvolili šetrnou vakcínu. já váhala, ale martin chtěl šetrnou. Reakce nebyla žádná velká, žádná teplota ani bolesti nožičky. Sice ten píchanec se Julce nelíbil a dala nám to najevo, ale reakce naštěstí nebyly. Jen byla víc spavá - tedy o dost víc, protože pak spala 2 hodiny, najedla a zase spala skoro 3 hodiny. Pak už však zase dováděla až do večera. No a naše Dr. nám dala požehnání začít s příkrmy. Začala o tom vlastně sama a řekla co a jak. V úterý Julka oslaví 4 měsíce a ve středu začne s příkrmy. první bude mrkvička a večer řídká kaše. Další týden brambory a pak smíchat mrkev a brmabory dohromady. No a tak za měsíc začít dávat i maso. S ovocem prý ještě počkat - jsou na něj větší alergické reakce a taky je sladké, takže mimčo pak nechce jíst často zeleninu. Takže až si na ni zvykne.
No s Julinkou si hodně povídáme a zpíváme. Včera jsem jí zpívala „My jsme žáci z 3.B“ a strašně se jí to líbilo a řehnila se a broukala se mnou. Ale její nejnejoblíbenější písnička je „Když jsem já sloužil“ - ta jednoznačně vede. V týdnu jsem jí koupila šustící knížku s domácími mazlíčky. Měli ještě domácí zvířátka,ale mě se víc zamlouval pejsek, kočička spol. Knížku však dostane (aspoň doufám, že to vydržím) až za měsíc - bude mít svátek.
Tak já se zatím loučím, jdu vařit a asi vymaluji tu špajzku sama, ať to můžu dát aspoň trošku do provozu.

Mějte se - i přes to hnusné počasí - krááááásně a pohladně ty svoje mimísky.

Paraplíčko + Julinka (za 2 dny 4 měsíce)

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 13.11.05 14:21

No jo je vidět, že je víkend a manžílci doma, že? :-))

My taky nijak zvlášť nerodinkovali, včera odpoledne přišel brácha a hrál si s holkama a pak večer odešel i s mým mužem dívat se na fotbal. No a dneska jsem zase pro změnu já s bráchou jela koupilt Lejí panenku k vánocům do Sparu (to je ta co ji objednávala u toho Ježíška), pak jim ještě brácha koupil asi k Mikuláši plyšáčky prasátka a osílka. Půa a tygříka už mají. No a teď všichni spí a já čekám na švicu, která za chvilku příjde na kafčo. Taky jsem se konečně dokopala k tomu, že vybírám fotky do kalendáře, necháme ho našim udělat na Vánoce.

Katko: teda ty mě vždycky těma svejma hláškama dostaneš a já se tady pak chechtám u PC jak smyslů zbavená :-))) A jak se Honzíkovi líbila ta oslava narozek v té Radosti? Teda upřímně, tam bych se bála jít i ve dne natožpak v noci. Plně Tě chápu.
Jo a ještě tak my taky nejsme nijak zvlášť ukecaní, ale zato se pořád smějem a prdění na pupík nás nijak nebere:-((((.

Holky, pěknej zbytek škaredé neděle. Jana

 
Petulda
Zasloužilá kecalka 953 příspěvků 13.11.05 17:55

Ahojky,
tak už je zase téměř po víkendu :-(. My už se vrátili od našich, byla tam i moje ségruše se psem, takže jsme rodinkovali a bylo veselo :-). Byli jsme se taky podívat, jak probíhají úpravy v našem novém bytě a docela jedou, taže bysme opravdu do Vánoc mohli bydlet. Já už se tak těším, až budu blízko rodičů a kamarádů :-)).

Radulko - tvoje cesta z obchodu musela bejt opravdu bezva. Mě stačí, když ječí Mišák v kočáře, ještě kdyby mi do toho něco pokřikovalo další dítě, to by mě asi omejvali :-).

Kiro - tvůj zážite s tchýní mě fakt pobavil, ale kdyby se to stalo mě, asi bych to těžko rozdejchávala. My jsme naštěstí šli z porodnice s manžou a Mišáčkem sami a šli jsme jenom v soupravičce a v autosedajdě.

Jinak Mišák začal poslední dobou zase nějak hodně blinkat. Blinká i po Nutritonu, dokonce mi přijde, že po něm bleje ještě víc, tak nevím. Asi se zase přejídá, přitom je najedenej už tak do 10 minut a víc nechce, tak fakt nevím, co s ním.

Tak hezký večer
Peťulda a Míša

 
cadovka
Kecalka 431 příspěvků 14.11.05 10:11

Ahoj všechny mamulky s miminkama,

konečně jsme se jakž takž vylízali z těch nemocí, Ríša skončil na ATB, Vašek taky, ale dnes ráno už zase kašlal. Včera měl rýmu jako trám, poslala jsem manžela pro homeopatika Coryzalis (snad je to dobře), jsou určené na rýmu a v noci se mu krásně dýchalo a ráno měl nos čistý.

Slíbený recept na Ovesné placky:
Do kastrolku se dá rozpustit 1 Hera a do ní se vysype pytlík vloček. Nechá se aspoň 1 hodinu bobtnat.
Pak se přidá 7 polévkových lžic moučkového cukru, 7-10 pol. lžic polohrubé mouky, prášek do pečiva, 4 vejce, kandované ovoce, pomerančová kůra, sekané ořechy, rozinky, skořice. Vše přiměřeně dle chuti. Peče se na mastném papíru 10 - 15 min na 170C.
Lžící si udělám hromádky a prsty rozpatlám na kolečka. Kamarádka tam dává ještě nastrouhané jablko, jsou pak měkké, my je rádi křupkavé.
Minule jsem neměla kandované ovoce, tak jsem tam dala jen sáček sušených meruňek (drobně pokrájených), zbytek lískáčů, rozinky a hodně skořice. Byly super.
Je toho z této dávky moc, velká plechová krabice a ještě jeden talíř. Ale vydrží dlouho. (Pokud je rodina nezbaští).
Vašík má ve čtvrtek vystoupení v kroji, musím mu ho ještě oprat a nažehlit rukávce(ble) + sehnat cvičky.
Tak zatím Soňa + svišti

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 14.11.05 11:22

Ahoj kočky,

tak jsem tu po víkendu. Malá dříme u TV v sedačce, tak rychle něco písnu, než na mě zahučí :)

O víkendu jsme byli na vítání občánků. Mě to tak dojalo, že mi tekly slzy, jak to mají krásně udělané. Vcházíme s miminkem do sálu naší radnice, tam u kolíbky už čekají holčičky ze školky, co vyprávějí básničky, hraje k tomu hudba, do toho všeho vyvalená Karča :) No nádhera. V kolíbce byla moc hodná, vůbec jsem nevěřila vlastním očím, ale těch 20min vydržela úplně v klidu :))

Jinak víkend sychravý a tak na prochajdě jsme byli včera a to jen chvilku. Malá občas kucká a zítra máme jít na poslední očkování, tak ji nechci zatěžovat, ať nás naočkují. Pak budeme mít klid až do 12měsíců, tuším.

Taky nás v sobotu večer potrápily prdíci. Malá už řve s plným nasazením, já po třech hodinách brečela taky, ale pak jak když utne… usnula. Nejsme na to už zvyklí, zaskočilo to mě, Karla a samozřejmě Karolínku…

NiKi - to očkování je v poho. Určitě to doktorka sleduje a myslím, že kdyžtak ve 2letech se chodí na test protilátek, případně přeočkování. Ale nejsem si úplně jistá tím věkem. Zeptej se dr., ta bude mít přehled.

Kiro - tak to jste měli veselý odchod z porodnice :)))) Co ty tchýně nevymyslí, že :)))

Koukám, že tu bylo o víkendu ticho po pěšině. Tak ale teď už něco napište, ať máme co číst :)

Soňo - jaktože Vašík tak často marodí. Asi si o tom psala, uteklo mi to… Je mi ho moc líto a tebe samo taky. Je to docela trápení, že?

Tak zatím,

Mirka

 
Petta
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 14.11.05 11:23

Ahooooj,
tak se letím pochlubit. Dnes jsme byli na té kontrole na neurologii. A paní doktorka Davídka jen chválila a chválila. Prý je moc šikovný a správně se vyvíjí! Výsledky EEG výborné, tak jsem totálně šťastná :-))))))

Víkend byl trošku náročnější, ale zvládli jsme to. V sobotu klasika, plavčo, obídek, nákup, vycházka atd. A v neděli jsme si udělali výlet do Brna. Navštívili jsme sportovní veletrh, ale byla to slabota :-( Loni byl mnohem lepší a tak jsme si jeli vylepšit náladu do Ikei. Nakoupili jsme nějaké drobnosti a definitivně si vybrali nábytek do obývaku a sedačku. Tak už jen to dovézt ;-)

Davídek spinká, tak snad stihnu přečíst i komentáře.Nád­herný den!
 Petta

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 14.11.05 11:24

Jo a taky jsem o víkendu nakupovala na MMB. Zatím jen pro sebe. Jsem zvědavá, jaká bude realita :) Na malou mi přijde, že mají u nás v sekáčku věci jako nové a levnější. No paní to má ve svém a má super dodavatele… Taky jsem úchyl do Nextu a tak se snažím vždy vychytat nějaké kousky :)) Ale když je taková krásná značková mikinka za 60,–, no tak nekupto, že???? :)))

M.

 
Petta
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 14.11.05 12:26

Kiro - Anetka bude mít očičko určitě brzy v pořádku a z toho pasení si nic nedělej. Náš Davídek se před měsícem zdál neroložce málem zaostalý a teď je to prý ukázkové miminko. Prostě každé miminko se vyvíjí svým tempem a pokroky dělá ve skocích. Tak moc nechápu, proč se všechno musí řídit podle tabulek, které mají být jen orientační. Zbytečně nás maminky stresují :-(
Jo, a to vstávání taky znám, ale třeba se ještě někdy vyspíme ;-))
Ta historka o odjezdu z porodnice byla fakt dobrá :-))))

Mirko - taky budu čerpat souběžně rodičovskou i řádnou dovolenou, tak to kdyžtak budeme vracet dvě :-)))
Prima, že jste si to vítání tak užili. Nám se to taky moc líbilo, jen u nás seděli maminky v sále a tatínci tam napochodovali s prckama na rukách. No nějaká slzička taky ukápla ;-)

Matty - těch návštěv u doktorů teda je 8-( Tak to všechno zvládněte a „bebino“, ať nezlobí! Tak nedostatek vitamínu S, jo? :-))))

Niki - reakce na očkování TBC, prý jakákoliv reakce je dobrá, jen se musí počkat na zhojení před dalším očkováním. Špatné je jen to, když tam není vůbec nic. To jsem Tě asi nepotěšila :-(

Radko - ta šustící „moucha“ od Lamaze je světluška Freddie a myslím, že bychom tady docela mohli založit klub jejích majitelů. Tak se hlaste :-))) Jak se Amálce líbí? Náš Davídek je z ní úúúúplně hotový 8-)

Jitty - taky „dobrá“ historka z porodnice. Davídkovi, ať se očičko uzdraví co nejdřív!

Medo - přeji hodně trpělivosti s doktorkou. Taky někdy nevím, co si myslet, když pokaždé mluví jinak :-(

Paraplíčko - to jsou tedy nervy s těma řemesníkama. Snad už to máš hotové.

Jerrýsku - taky necháme udělat kalendář s fotkama babičkám k Vánocům, snad se jim to bude líbit. Ještě chci nechat vyfotit malého v ateliéru a dát to Radimovi. Myslím, že ten bude mít radost určitě :-)))

Peťuldo - Davídek je na tom stejně jak Mišák, taky blinká po Nutritonu víc než bez :-( Většinou snažím to neřešit… ale když se mi poblinká třeba dvakrát po sobě, že ho musím celého převlíkat, tak jsem hotová! Těšila jsem se, že to do tří měsíců přejde a furt nic :-((((

Všem marodům hodně zdravíčka a rychlé uzdravení.
Petta a Davídek

 
cadovka
Kecalka 431 příspěvků 14.11.05 13:39

Naše doktorka říkala, že Richard je podle tabulek 8mi měsíční dítě. Takže to neřešte holky. U Vaška jsem se pořád stresovala, že se nevyvíjí tak rychle jako neteř, u něj je to vždycky dlouho nic a pak se nestačíme divit.
Takže klídek.

Vašek trpí na změny počasí, inverze, mlhy a prudké změny počasí mu dělají probémy. Trápí ho pak šílené kašle.

Soňa

 
Matty
Kecalka 442 příspěvků 14.11.05 18:25

Ahoj holky,
tak se hlásím,že žiju.My jsme dnes byly u doktorky,Natálka dostala očkování,máme přesně sedm kilo a 67 cm.Verunku si poslechla a nebylamoc nadšená.Pořád ji to sedí na průduškách,takže další léky a další kontrola.Taky pořád kašle jak blázen a to už je doma 14 dní a je to pořád stejné,a to jsem ji nechala doma už když kašlala jen málo a stejně to bylo prd platný.Mrzí mě to ve školce má zaplacenou flétnu,keramiku a tanečky a je doma nemocná.Už jde vidět,že ji to nebaví a začíná plakat,že chce do školky mezi děti.Ale minimálně 14 dní bude ještě doma:-(Je mi ji moc líto.
Jinak vše dobrý,malá se v sobotu poprvé otočila úplně sama.Tak Páček už jdu dělat pizzu na véču.Matty

 
DD
Kecalka 337 příspěvků 15.11.05 00:09

Ahoj holky,
tak my se také hlásíme po pár dnech. Mám teď jaksi větší fofr a tak jen čtu a nestíhám psát. Děkuju všem za pochvaly deníčku.

Docela závidím ty vaše diskuse nad příkrmama, my furt jenom kojíme a ještě jsme nezkusily ani kašičku.

Pořídila jsem Elince učící lahvičku od Aventu. Zatím je to tak, že já jsem z ní nadšená, ale Eli tu hubičku jen olizuje a háže u toho ksichty. Ještě se jí nepodařilo vypít přes ten vynález ani kapku. Zkoušely jste už někdo kouzelný hrneček??? A jak dlouho trvá než to brouček zvládne?

Začátkem prosince mě čeká návštěva tchýně prý na pár dní. Podotýkám, že tak dlouho jsem s ní ještě nikdy nebyla. Na večer už máme program - konečně vypadneme s manželem sami ven (máme pozvání na jednu velkou „snobárnu“ restaurace Flambee - jedno jídlo za tisícovku -tak tam bych se normálně najíst nešla) a tak se na tchyni těším. No a druhý večer to bude moooc prima, protože kamarád slaví narozky. Tak snad to klapne.

Ještě mám pro vás typ na přečtení knížky: To první&to druhé dítě, napsala Martina Drijverová. Nebojte je tenoučká, dá se číst při procházce s kočárkem a garantuju, že se budete chechtat o 106. Narazila jsem při procházkách na bezbariérovou knihovnu a tak jsem se přihlásila a půjčuju si teď podobné „blbosti“ jak říká můj muž. Líbila se mi i knížka o metodě kterak odstranit dětskou nespavost - moc dobře napsaná.

KatkoB: echinaceové kapky: jsem do bylinek blázen a věřím jim. Takže myslím, že jste je nekoupili zbytečně.

matty: jaká jizva se ti rozjela? Po císaři? A to si toho všimnul až Dr. a tys nic nepoznala?
Holky, co jste po císaři jak vypadá ta vaše jizva? Už vybledla?

Kiro: příhoda s paní tchyní mě také dostala, skoro tak jako to tvoje věčné smazávání komentářů:-)))) Jo a z příbaláků u léků si nic nedělej. Často jsou tam protichůdné informace a málokterý je bohužel opravdu napsaný tak, aby jim rozuměl laik.

Radulko: mě se zase hrozně moc líbila panenka Emilka od Lamaze a tak jsme ji Eli pořídili. Zatím visí nad přebalovákem a Eliška si na její šustivé sukýnce trénuje jak vysoko dá nožičky. Že je to panenka je jí zatím jedno.

Mějte se fajn, prckové ať rostou a opatrujte se

Dáša a Eliška (4 měsíce a 10dní)

 
Matty
Kecalka 442 příspěvků 15.11.05 09:34

Ahojky,
tak jsem se po více jak týdnu pořádně vyspala.doteď jsem chodila spát po desáté jedenácté hodině,vstávala o půlnoci dát léky Verči,okolo půl druhé Naty jídlo a o půl šesté byla Natule vyspaná.A dnes jsem šla spát po desáté Naty první vzbuzení o půl páté a vstávání o půl sedmé takže třikrát hurá!!!:-)
DD-rozjela se mi jizva vevnitř,mám ji od pupíku až dolů a ve spodní části mám takovou vybouleninu.Doktor mě prohlížel po šestinedělí a nic neříkal.No a mě v poslední době začala ta jizva zase pobolívat a byla jsem u praktika se žaludečními problémy a zrovna jsem mu říkala,že mě ta jizva bolí a že mám pocit,že není něco v pořádku.Tak na to šáhl a řekl mi,že to je vevnitř rozjeté,prý něco jako když se udělá kýla a musí se to sešít.A ptal se odkdy to tam mám.No a já na to,co jsem došla z porodnice,no nechápal a poslal mě k mému gydr,že to musí on,je to gyn.operace.Mám pocit,že to mám už od té doby co mi vytáhla v porodnici stehy,protože to nemohla vytáhnout a když se ji to podařilo,dost to bolelo.To jsem předtím neměla.Ale nenapadlo mě,že by se toto mohlo stát.Doteď mám jizvu červenou a roztáhla se mi tak na půl až jeden cm do šířky.Někde jsem četla,že pokud se jizva takto roztáhne další se má nechat déle zašitá a stehy vytáhnout o nějaký den později,ale když jsem to řekla v porodnici doktorce vysmála se mi,tak nevím co je na tom pravdy.No teď zase vypadám jak hypochondr:-)))
Taky už mě napadá,že koupíme hrneček na učení.Trošku tápu který je lepší,zdá se mi,že Avent má i s měkkou hubičkou do začátku a to by se mi líbilo,když je Naty zvyklá na flašku mělo by to přes ní jít lépe.Dáši,když kojíte máte čas na příkrmy a možná proto i neví co s hrnečkem.U nás už je to jiné,my jsme nekojenci:-((
No tak včera jsem konečně vyžehlila,měla jsem tu sice jen pár kousků,ale pořád jsem to přehazovala z místa na místo.Tak už to mám z krku.Ale všeho do času,už zase jsem musela pustit pračku:-((Tak jdu dělat,že dělám páček
 Matty

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 15.11.05 13:39

Ahoj kočky,

teeeeda tady je klídeček, lehárko :)

Jsem tu po očkování. A jelikož máme asi 2týdny do 6měsíčnin, tak nám paní dr. rovnou udělala šestiměsíční kontrolu, abychom tam nemuseli. Takže k dnešku máme 9220g a 68cm. když dostávala injekci tak to zřejmě ani nezaregistrovala :) Hrála si s kačenkama, no prostě jsem na ni pyšná, jak to zvládla a i paní dr. ji pochválila.

Můžeme začít dávat příkrmy, takže zítra vyzkoušíme mrkvičku. Koupila jsem zatím skleničku od Hami a teď se vás zeptám jako totální pako, ale mám to ohřívat??? nebo nechat na pokojovou teplotu? No jsem zvědavá, jak na to zítra zareaguje :)

Takže co nám z návštěvy dr. vyplývá? Začínáme pomalu nahrazovat mlíčko příkrmy a jsem strašně ráda, že se nám investice do Infanrixu vyplatila a malá je v ohodě. (tedy uvidíme, co dnes… ale i tak jsem spokojená)

Jdu uspat dračici uječenou :) Nepláče, ale volá na mě těmy svými skřeky :))

Mirka

 
paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 15.11.05 16:07

Ahojky, tak mám chvilinku volna. Máma vzala Julinku ven na procházku a já budu prát.
Pokud jde o kouzelný hrneček - tak mám od Aventu. Vlastně jsem koupila jen ty bílé měkké hubičky a dávám je na flašky. Ještě že to má Avent vše tak kompatibilní. A dá se to navzájem kombinovat. Zkouším dávat malé hubičku už od 3 měsíců, vždycky tak 2× týdně - zatím to jen pomalu navykáme. Julinka s hubičkou nemá žádný problém a pije z ní bez problémů. Ale jsou tam dost velké otvory a mlíčka má v pusince hodně, takže vypije vždycky tak 60 ml mlíčka a chce zase savičku, protože je přehlcená.
Já mám také po císaři, jizvu mám však vodorovně, hodně nízko v podbřišku - no Julinku tahal Dr. nohama pěkně napřed - pěkně si tam v bříšku totiž seděla. Jizva je silná tak 2-3 mm a už zrůžověla. Dr. mě na kontrole po šestineděli říkal, že jednou nebude ani vidět. Já jsem neměla klasické šití, v porodnici kde jsem rodila, se to už nedělá. Děloha je „svařovaná“ a ne šitá, takže jizva drží velmi pevně a ani nebolí. Dokonce mi Dr. říkal, že by to sneslo i dřívější těhotenství než za rok (jak se vždycky udává) - to jen po mé otázce co by se stalo, kdybych otěhotněla dřív jak za rok znovu - tedy neee že bych to plánovala. No a bříško bylo šité tak zvláštně. Nejsem doktor, ale takové ty klasické stehy to nebyly. Měla jsem ten řez jen jako takovou tenkou čárku (jakobych se povrchově řízla) a na každém konci čouhal kousek provázku. Nebylo tam vůbec žádné šití a také nic netahali ven - stehy se vstřebaly.

Pokud jde o řemeslnické práce u nás doma, tak nic se nezměnilo. V neděli jsem špajzku vymalovala pěkně sama, Martin šel na celý den pomáhat svému bráchovi sestavovat skříně a tak mi malou přišla pohlídat máma, protože ta potvůrka nechtěla odpoledne spát. Do špajzky jsem naskládalal police, dvě však potřebují trošinku zbrousit a ještě jsem si objednala jednu. Takže stále mám ještě věci v krabicích. Zítra přijde truhlář zatmelit a vybrousit ty obklady a snad (proboha už !!!) nakluše k nám příští týden malíř udělat nástřiky.

A teď napíšu román, ale musím se s vámi podělit o dnešní zážitek: Dneska jsem měla odpoledne tady stěhovací „četu“ a nechala jsem vyklidit sklep. Holkyyyyyyyyy … tam to tedy vypadalo. Tedy začnu úplně od začátku, abych to objasnila. My jsme koupili náš nový byteček na konci prosince loňského roku a stěhovali jsme se na konci února - po vystěhování bývalých majitelů a malých úpravách. Byli to dva mladí manželé s 10ti letou dcerou. Bydleli tady 14 let, předtím jejich babička a ještě předtím ti první majitelé - kdysi mladí manželé s malým dítětem. No je to už přes 30 let, co tento dům postavili. Lidé od kterých jsme to kupovali nám trvdili, že v tom sklepě nikdy nebyli a ani neví, který to je. My ho našli, museli jsme přeřezat zámek, aby bylo možné do něj vejít - tedy kdyby to šlo - byl úplně zaskládaný. Dnes jsem opravdu uvěřila, že ten sklep nepoužívali, protože to asi nepoužívala ani ta jejich babička. Tam byly věci staré 30 let. A hrozné nánosy prachu. Např. ztrouchnivělá stará dětská postýlka tak ze šedesátých let, kusy umakartu z jádra - na jednom byl ještě plakát, spousta kousků dřeva a takových těch starých zavařovacích sklenic - 3 pytle jich vynosili. Dále domácí zavařenina - ještě tekutá a pak kupovaná povidla (asi 6 sklenic) z ledna roku 1975 !!! Zrezivělé a ztrouchnivělé nářadí, vyschlé barvy, rozbité květináče, hadry, noviny - vše nacpané v různých nádobách nebo jen tak na zemi. No já jen zírala - ono to přes ten umakart položený totiž nebylo vidět, dokud se nevynesl. Taky tam byla taška plná hliníkových příborů. No jak v nějakém filmu. Stěhováci tím haraburdím zaskládali celý nákladní výtah a odvezli to do spalovny. Nebylo to zrovna levné, ale Martin by na to neměl čas ani za rok a nám se ten sklep bude na nějaké věci už hodit. Stěhováci byli 4 mladí kluci a šlo jim to pěkně rychle a od ruky. Až jsem jich litovala, že se v tom musí prasit - odpusťte mi to slovo, ale jinak to ani nazvat nemůžu. Jediné co jsem si nechala, byl pěkný velký kameninový květináč - zřejmě zcela nový, tedy poněkud již zašlý, ale stačí ho asi jen vydrhnout - dám do něj nějaké pěkné konifery na balkon. Pak rýč - pro tátu na chatu - držel pevně, je potřeba ho také vyčistit, byla na něm ještě hlína. Dělala jsem si srandu, že ti první nájemníci byli vrazi a někoho někde zakopali, ale stěhováci se moc ani nesmáli, že prý by se nějaké mrtvole v takovém binci ani nedivili. No s tím souhlasím. Pak taky ještě jako raritku jsem si ponechala starou vodováhu (pro tátu), je trošku již plesnivá, ale stále fukční - no a na památku jednu zavařeninu a jedny povidla - jíst je ovšem nebudu. Táta bude mít z těch věcí radost, on se v tom vyžívá, kdyby jsme ho k tomu pustili, přehraboval by se asi v tom sklepě nejdřív sám a tchán by se rád přidal. Že ty chlapy láká takové haraburdí a „poklady“ - dneska má dokonce táta narozeniny, tak se těší, že možná dostane nějaký ten dáreček jako recesi - stane se ;-)

No tak jsem se podělila o zážitek a jdu připravit malé papu - za chvíli přijde z procházky, napapá se a po páté hodině nás vyzvedne táta - jedeme na preventivní prohlídku kyčlí ve 4 měsících - ordinační hodiny má doktor až tak pozdě. Zítra začínáme s příkrmy, už jsem v lékárně objednala kaši od Nestle, protože tu co jsem chtěla, neměli. Takže zítra kašička a o víkendu mrkvička.

Mějte se kráááásně a AHOOOOOOOOJ

Paraplíčko + Julinka (dnes 4 měsíce)

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 15.11.05 21:57

Ahoj holky…
tak máme za sebou víkend u tchánovců. No, co vám budu povídat, že. Vadí mi, že ač jsem Amálku nosila v bříšku a porodila, moc mě neberou za její mámu, protože když něco řeknu (co se týká výchovy Amálky) tak to jsou dalekosáhlé debaty a snažení se mi to vymluvit, že tak se to dělalo a že se zeptají známé v lékárně a doktora u nich ve městě a jiné známé, která má taky miminko…achjo :( Moje slovo u nich prostě neplatí a basta. I když tchyně už se trochu snaží.

Katkob - no koukám, seš hlava děravá :) pleteš si pojmy z dojmy :), ale toho si nic nedělej, já jsem hlavu zanechala taky v porodnici, všechno se mi musí opakovat třikrát a já se raději ještě ujistím, že je to tak a pak to stejně zvorám… zapomínám strašně moc. V noci se mi hodně stává - skoro každou noc, že se probudím s tím, že jsem jako usnula při kojení a že jsem Amálku nedala do postýlky a zalehla jí, nebo přikryla peřinou nebo nedejbože shodila z postele, to je zvláštní pocit.
Peťuldo - Amálka taky blinká, ale má to podle mě, že neví, kdy má dost…hlavně po ránu. S tím bohužel nic neudělám.

Petto - tak jo už tu „mouchu“ budu nazývat pravým jménem :) A tak se hlásím do klubu..:) Jinak je skvělé, že Davídkovi všechno dobře dopadlo a že tě doktorka strašila zbytečně.

Dášo - co se týče mojí jizvy - mám jí růžovou a občas mě jakoby táhne, a když mě Amálka pořádně kopne, tak i bolí. Ale myslím že mě zašili hezky, taky jsem měla samovstřebávací stehy jako Paraplíčko. Jo, restauraci Flambée znám, je to fakt luxus.. Jinak já taky žádný příkrmy nedávám, chci až do 6m jen kojit, vždyť nám nic neuteče.

Mirko - teda Karolka je fakt kus ženský, to se asi proneseš co…:)

Paraplíčko - to vetešnictví ve vašem sklepě by prolezl i můj táta :) Jinak na iDnes jsou různé fotky, jaké bylo zboží za komunistů - jídlo, kosmetika a tak vůbec. To je strašná nostalgie, když jsem jako malá jedla sušenky Radka a čoko mejdlíčka..to už je klasika a teď už zbyly jen fotky a vzpomínání :)

Doufám, že nemám moc chyb, protože už se mi klíží oči a ani to po sobě nebudu číst.
Maminky a mimika pěkný zbytek večera.

Radka a Ami (4m+ 7d)

 
Meda1
Kecalka 201 příspěvků 16.11.05 10:08

Ahoj holčiny,
Julinka vyjímečně spinká, tak můžu napsat. Poslední dny jsou u nás nějaké divoké noci - tedy ne naším manželským životem, ale malá spí hrozně neklidně a často se budí. Možná to budou zoubky, nevím, ruce má v puse pořád, ale to už tak 2 měsíce :-). Od pondělka se začala Julka přetáčet z bříška na záda jako profík a má z toho obrovskou legraci. Já se taky raduju, jen je mi jasný, že teď už ji na bříšku neudržíme fakt ničím - chjo. Podotýkám, že ze zad na bříško se Julka otočit nemíní, to abyste si nemyslely, že jsme tak napřed. Julka je holt čípek a dělá si vše po svém :-). No snad i to bříško jednou zkusí.
Na víkend jedeme k rodičům, brácha má 30tiny, tak se bude slavit - docela se těším.

Radulko - moje tchýně taky není se mnou zrovna spokojená, ale časem se to zlepšuje. Jen doufám, že to není jen zdání. Ty je nepředěláš, tak nezbývá než jedním uchem…Vydrž!

Mirko - gratulace ke zdárnému doočkování princezny a krásným mírám. My jsme se nějak váhově „zasekly“, snad se zase rozjedem, ale vás asi nedoženem :-).

Mamulky mějte se krásně a v neděli zase písnu.
papa a neflákejte to s těmi příspěvky, ať je co číst.

Meda + Julinka (5měs. 11dní)

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 16.11.05 10:24

Holky zdravím všeckýýýý!!!!
Lucoušek leží na dece a slintá a něco mě chce sdělit, hurá snaží se povídat.
Jani, došla ti ta zpráva? prosím tě ten receptík dodám během dne, i sestra ho musí pohledat. Jinak doma se nám to už urovnalo, ale opět jsem musela dolézt já, blééé. On se prostě neumí omluvit, musím to z něj vypáčit. Tak snad bude na nějakou dobu klid. I když se blíží čas předvánočních setkání… uvidíme.
Jinak já jsem byla včera cvičit a bylo to super. Takže jsem si dala závazek chodit dvakrát týdně, aby se ty špekouny zpevnily.
Píšu bez wordpadu, takže teď nevím kdo psal že byl na tom sportovním veletrhu. Já tam byla taky, Honza se strašně vyřádil v tom pavilonu atrakcí a mě strašně nabudil ten hromadnej spining. Dřív jsem na něho chodila a bylo to hrozně fajn. Vybušení emocí, aspoň u mě.
Chystám se ještě pořídit co nejdřív Lucině buď ohrádku, nebo cestovní postýlku. Ceny nových věcí obou jsou dost drahý. Takže si objedu bazárky. Lepší bude ta cestovní postýlka, co myslíte?
Mirko, taky jsem čučela na vaše míry! Hlavně ať si to karolínka nepokazí. Musí pořád pěkně papat. Já to říkám lucině taky.
Zatím holky pa pa

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 16.11.05 10:28

jo, a blbne vám taky fotogalerie? Já ji otevírala myslím v neděli a najednou na mě juklo makovčino bříško! Tak jsem si myslela, že si dělá srandu, že jako vzpomínáme, ale chyba je asi jinde.

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 16.11.05 11:00

To jsem ještě já!
Holky tak jsem vyřešila problém s tou postýlkou. Na matýsek.cz mají teď v akci cestovní postýlku hauck za myslím 1450,– tak jsem jí objednala. Kdyžtak se tak podívejte, myslím že ta cena je dobrá ne?!

 
cadovka
Kecalka 431 příspěvků 16.11.05 15:02

HOLKY!!!!!!!!!!!!!

Vy to teda pěkně flákáte!

Lois, Katkaa, Makovka, Ellen, Adalajda..... Kašlete na Červenčátka 2005?

Soňa

 
Katkaa
Kecalka 404 příspěvků 16.11.05 15:32

Ahoooj!!

kaju se, kaju se kaju se............

Já vás strááášně flákám, ale mě se do toho psaní nějak moc nechce poslední dobou..... tak mi to nemějte za zlé, sleduju vás sem tam a halvně koukám na fotky v galerce, všechna mimča jsou uplně dokonalá!!!!

My se teď léčíme ze zarděnek, takže nic moc:o(( Matýsek měl horečky 39, je celý opupínkovaný, ale už je bez teplot a pupínky začínají mizet, tak snad se z toho hrabeme ven! Hurá!§

Už se přetáčí na bříško, z toho mám velikou radost:o))

Zase se ozvu, jdu si přešíst deníček a příspěvky!

Pa Katkaa+Matýsek dnes 21 týdnů

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 16.11.05 16:27

Ahooooj kočky,

tady je opravdu klídeček, žádné novinky… Správně Soni, jen jim nadej :)

My máme za sebou první mrkvičku. Koupila jsem první lžičku od Hami a malá snědla skoro celou skleničku. Šmakovalo jí, chtěla se krmit sama :) No nádhera. A ten čuník na konci, málem jsem ji nepoznala :) Fotky mám, ale nejde galerka, tak vložím až potom.

Paraplíčko - co se do těch sklepů nenaskladní, že :)

Radko - ty tchánovci… Ach jo, no ale přežila si :)
Karči se pronese, ale jsem zvyklá. Nejvíc ten rozdíl poznám a cítím, když chovám jiné mimi. A to může mít o půl kila méně a mě ruce lítají, jak je jak pírečko :)

Medo - nemám strach, že se nedoženou… Třeba se teď Kari zasekne a nebude tolik přibírat… Uvidíme, uvidíme.

Katkob - ehm, ehm, pošli mi kdyžtak Lucíka na vykrmovací pobyt, jooooo? :))))) Já chci, aby už nepřibírala, kdo se má s ní tahat :))))))

Katkoa - zarděnky??? Jak jste k tomu přišli???? No hlavně, že už jste v pořádku.

Tak malá spinká na balkoně a já jdu lenošit.

Páááááá Mirka

 
Uživatel je onlinemagratka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 16.11.05 16:57

Ahoj holky,
ozývám se po dlouhé době. Máme teď doma taťku a ten mi furt blokuje comp. Deníček je úžasně obsáhlý. Zítra jedeme na oslavu dědových osmdesátin, tak jsem zvědavá jak to Míša zvládne. Míša se hlásí do klubu hrdých majitelů světlušky Fredíka.

Magrátka a Míša

 
Katkaa
Kecalka 404 příspěvků 16.11.05 17:08

Jak jsme přišli k zarděnkám to fakt netušim, možná na plavání nebo na cvičení kam chodíme. Všude je spousta dětí..... nebo během nakupování v tescu, kdoví co mezi lidma lítá!!
Jenže přeci nemůžeme sedět celý dny doma na zadku jen proto abysme něco náhodou nechytli....... Už jsme doma třetí den a Matěj je protivnej jak blázen, tady to zná, ničim ho tu nepřekvapim a prostě se nudí. venku je víc na co koukat, už jezdíme ve sporťáku tak má super přehled, to se mu líbí, v korbičce už byl hooodně nespokojený pokud zrovna nespal.

My máme od Lamaze stonožku a čmeláka bzuka, obojí má velký úspěch! ALe nejvíc se mu stejně líbí obyčená plastová chrastítka za pár korun:o)) a pak taky těstoviny v lahvičce, to miluje!

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Červenčátka 093 - Vánoční zvyky a pověry


Reklama