červenčátka 056 - A zase něco o příkrmech

Rodičovství

Ahoj Konečně máme nějaké připojení k internetu, tak pošlu opožděně tento deníček o příkrmech, možná se z toho bude hodit pár receptíčků... Jinak jsem slyšela něco o tom, že se chystá nějaký srazíček, bych se přijela určitě juknout...

Pár bodů k příkrmům:

 1. Pokud přikrmujete kojeneckou mléčnou výživou, můžete začít podávat nemléčný příkrm už od ukončeného 4. měsíce!
 2. S nemléčnými příkrmy nezačínejte později než na konci 6. měsíce! (V této době zjistíte, že je dítě hladové i po 8 - 10 kojeních nebo po vypití 900 - 1000 ml mléka).
 3. Předčasné zavádění příkrmu není vhodné! (Zvyšuje zátěž nezralých ledvin a možnost vzniku potravinových alergií.)
 4. Až do ukončení 6. měsíce nepodávejte dítěti jiné než bezlepkové kaše! Podle druhu obilniny rozlišujeme kaše bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, jáhly) a kaše obsahující lepek (pšenice, ječmen, žito atd.).
 5. Až do konce prvního roku nepřipravujte sama příkrmy s čerstvým tvarohem. (Tvaroh má vysoký obsah bílkovin, a mohla byste snadno překročit jejich doporučenou dávku.)

Jako první příkrm je nejvhodnější jednodruhové pyré ze zeleniny (z mrkve, brambor, fazolek, dýně). Přikrmovat začněte vždy jedením druhem zeleniny a s odstupem několika dní zavádějte další druhy - snáze tak u dítěte rozeznáte případnou nesnášenlivost některých potravin.

Proč je doporučeno začínat právě zeleninou? Zařadíme-li jako první druh nemléčného příkrmu ovoce, dítě si na sladkou chuť rychle zvykne a často pak odmítá nesladké zeleninové příkrmy.

Nejčastěji užívané druhy zeleniny:

 • Brambory,
 • brokolice,
 • mrkev,
 • rajčata,
 • květák,
 • celer,
 • černý kořen,
 • hrášek,
 • pórek,
 • špenát.

Nejčastěji užívané ovoce:

 • Jablka,
 • hrušky,
 • švestky,
 • banány,
 • černý rybíz,
 • třešně,
 • višně.

Jídelníček kojence

Zeleninová polévka:
Základem zeleninové polévky jsou brambory a mrkev. Zeleninu uvaříme doměkka, poté propasírujeme nebo rozmixujeme na jemné pyré.
Zeleninovou polévkou (dále jen ZP) začínáme nahrazovat polední dávku mléka. Poprvé podáme pouze několik lžiček, postupně tímto příkrmem nahradíme celou mléčnou dávku. Převod na plnou dávku ZP trvá přibližně 2 až 3 týdny. Tento interval je však individuální, záleží na tom, jak dítě ZP přijímá. Pokud dítě příkrm odmítá, je možné přidat malé množství cukru (vhodnější je cukr hroznový). Po přechodu na plnou dávku můžeme začít přidávat do základního pyré další přídavky: 1 lžičku kvalitního jedlého oleje, 1 lžičku libového masa (kuřecí, krůtí, králičí, telecí), 2× v týdnu nahradíme maso ½ vaječného žloutku. (Vaječný bílek pečlivě oddělit - nepodáváme ho pro možnost alergie!) Postupně můžeme přidávat další druhy zeleniny. Přidáváme vždy jen jeden druh, ne více najednou kvůli sledování možné nesnášenlivosti). Druhy zeleniny, které nadýmají, podáváme v omezeném množství. Zeleninové polévky do 1 roku věku dítěte nesolíme a nezahušťujeme jíškou.
Po zavedení ZP do jídelníčku kojence začínáme s dalším příkrmem - a to je ovocná kaše.

Ovocná kaše:
Základem ovocné kaše jsou jablka a syrová mrkev. Ovocnou kaši připravíme tak, že syrové ovoce nastrouháme na nerez struhadle, příp. skleněném či umělohmotném (ovoce nesmí přijít do styku s kovem, který ničí vitaminy).
Ovocnou kaši (dále jen OK) podáváme místo dopolední dávky mléka jako přesnídávku. Postupujeme pozvolna jako u ZP, dokud nenahradíme celou dávku mléka ovocnou kaší v množství 150 až 200 ml. Postupně můžeme přidávat další druhy ovoce, vždy však pouze jeden druh, ne více najednou (důležité pro sledování možné alergické reakce). Dětem do jednoho roku se nedoporučuje podávat kiwi a jahody, s citrusovými plody je nutné postupovat opatrně kvůli možnému vzniku alergie (hlavně pomeranče). K ovocné kaši se přidává kvalitní tvaroh nebo živý jogurt (pozor na záruční dobu!).
Zavádění ZP a OK do jídelníčku dítěte se liší u plně kojeného dítěte a kojence živeného umělou stravou:

 • u plně kojeného dítěte zavádíme oba tyto příkrmy až po dokončeném 6. měsíci věku.
 • u dítěte na umělé výživě začínáme s příkrmy dříve, po dokončeném 4. měsíci věku. Po zavedení jedné dávky ZP začínáme s pokračovacím mlékem.

Kaše:
Klasické obilninové kaše podáváme místo večerní dávky mléka až po ukončeném 6. měsíci. Pokud je mladší dítě v noci hladové, je možno podat kaši rýžovou, která je určena dětem od ukončeného 4. měsíce. Tato kaše je stravitelnější než kaše obilninové a neobsahuje lepek (gluten), který může u dětí vyvolat alergické reakce s následnými průjmy a neprospíváním. Všechny tyto kaše jsou rozděleny do dvou skupin. Jedná se o kaše, které již obsahují mléčnou složku a kaše, které rozděláváme v mléce. Jako vhodné mléko k přípravě kaše je pokračovací mléko stejné řady.

Nápoje:
Při přechodu na tuhou stravu můžeme dítěti nabídnou nejen mléko, ale i kojenecké ovocné šťávy a bylinné čaje. Šťávy se dětem podávají jako součást kompletního jídelníčku, ale nikdy by se tyto tekutiny neměly stát náhradou za důležitou mléčnou stravu. V druhém půlroce života by mělo dítě vypít minimálně 500ml mléka denně. Tekutina by měla být podávána ani půl hodiny před jakýmkoli jídlem. Umožňuje tak snažší trávení a vstřebávání následného jídla. Před spaním ovšem nepoužíváme tekutiny obsahující jakékoli cukry. Takové tekutiny ohrožují zdravý vývoj dětských zoubků! Ovocné šťávy připravujeme pouze z kvalitního čerstvého ovoce, vhodný je výběr ovoce stejný jako u ovocných kaší. Čaje používáme pouze speciální, dětské, zakoupené v lékárně, popř. v jiné specializované prodejně. Černý čaj je díky obsahu kofeinu pro kojence nevhodný, mimo jiné může také snižovat vstřebávání důležitých látek z podávané stravy (např. železa). Mimo tento pitný režim je nutno pamatovat na některé případy, v nichž bude dítě vyžadovat větší množství tekutin. Vaše dítě bude mít větší žízeň především za zvlášť teplého počasí, při suchém vzduchu v místnosti, při prořezávání zoubků nebo také při zvýšené teplotě či horečce.

Kdy začít s příkrmem?
Po dokončeném 6. měsíci u kojených, 4. až 6. měsíci u uměle živených dětí. Ve druhém půlroce života začínají dítěti růst první zoubky, tvoří se více slin. Svaly jazyka i úst jsou dostatečně silné a dítě rádo věci kouše, žvýká. Je také už mnohem šikovnější a obratnější, umí sedět s oporou, nenechavými ručkami si dává do úst všechno, na co dosáhne. Začíná se zajímat o jiné chuti a prosazovat své „já". Zcela zřetelně umí dát najevo, co mu chutná a co ne. V situaci, kdy je v okolí někdo, kdo jí, živě se o to zajímá a natahuje ruce.
Mateřské mléko sice i nadále stačí krýt potřeby růstu a chrání proti většině nemocí, ale Vaše dítě už se dostalo do období, kdy je vhodné začít podáním jiné stravy. Také zažívací systém a ostatní orgány, které se na příjmu a využití stravy podílejí, jsou v této době obvykle schopny změny. Podáním jiné stravy než mléka zahajujeme období přechodu na stravu smíšenou. U kojeného dítěte tím nastává doba odstavování. Jiné stravě, než je mléko, pak říkáme příkrm, na rozdíl od dokrmu, který je přídavek jiného mléka než mateřského. Nekojené, uměle živené dítě, může dostávat nemléčné příkrmy dříve než kojené, ne však před dokončeným 4. měsícem věku.
Pro dítě kojené je výlučné kojení prvních 6 měsíců tou nejlepší výživou. Mateřské mléko plně kryje jeho potřeby a zdravý kojenec nemá v této době dostávat žádný přídavek tekutin. Ani dítě živené umělým mlékem nepotřebuje v prvních 4. až 6. měsících žádnou jinou tekutinu. Výjimkou může být horečka, ztráta chuti k jídlu a silné pocení.
V horkých letních dnech můžeme zvýšené ztráty tekutin nahradit jednoduše tak, že dítě přiložíte k prsu častěji, třeba každou hodinu. Vitamín C je v dostatečném množství obsažen v mateřském i v počátečním umělém mléce. Tedy ani argument, že ovocnou šťávou doplníme malému kojenci vitaminy, neobstojí. Teprve v době, kdy se masozeleninový příkrm stane pravidelnou součástí jídelníčku, kolem osmého až devátého měsíce, můžeme takovému dítěti nabídnout trochu kojenecké vody, čaje nebo ovocné šťávy, nejlépe z hrníčku s pítkem, aby zahnalo žízeň, ale ne tolik, aby již nechtělo prs. Pokud ji odmítá, není důvod ho nutit. Není ani dobré, aby se tekutina přislazovala, protože dítě jí pak dává přednost před mlékem, nehledě na to, že sladké tekutiny, zejména když je dítě popíjí z plastové kojenecké lahve, která mu doslova visí u pusy, podporují kazivost zubů.

Jak příkrm podávat?
Vhodná je malá plastová lžička, plochá, nehluboká, s neostrým okrajem (např. od Aventu). Pokud však dítě dostávalo mléko z lahve, nebude mu stejná forma podání příkrmu po lahvi, dělat potíže. Dudlík v lahvi musí mít větší otvor. Kojené dítě nemusí poznat láhev vůbec. Z prsu přejde na lžičku a později na hrneček, samotný nebo s pítkem. Podávání nemléčného příkrmu kojenému dítěti lžičkou je také záruka zachování jeho zájmu o matčin prs a pokračování v úspěšném kojení. Lžičku nenaplňujte po okraj a dávejte ji dítěti hlouběji do pusinky, aby polévku snáze polklo. Ne všechny děti totiž umějí příkrm podaný na lžičce samy posunout do úst a spolknout.
Proto, když dítě otevře ústa, podejte mu malé množství kašovité stravy na zadní polovinu jazyka, nikoli na špičku. Dítě totiž zavře pusu, s jazykem udělá pohyb, který zná z kojení a z pití z lahve - stiskne jazyk proti patru a co bylo na špičce vytlačí nevědomky z úst. Vy pak můžete mít pocit, že jídlo plive, že mu nechutná. Začátek nemusí být vždy jednoduchý. Některé děti příkrm odmítají. Vám nezbývá než trpělivost. Jedna až dvě lžičky, které opravdu dítě spolkne, jsou úspěchem. Pak ho nakojíte, nebo dokrmíte umělým mlékem. Některé děti potřebují k přijetí nové chutí i více než deset až dvacet pokusů.
Zeleninu, pokud je to možné, nemixujte. Rozmačkejte jí vidličkou nebo lžičkou či propasírujte. Zkušenosti napovídají, že většina děti zpočátku lépe přijme právě jemně propasírovanou vařenou zeleninu. (Začínáme s rozmělněnou, v nesolné vodě vařenou sladší zeleninou, jako je mrkev, petržel, brambor, brokolice atp.) Navíc, zvykne-li si dítě na příliš jemně rozmixované jídlo, nerado později přechází na tužší stravu.
Jídlo je pro dítě důležitý rituál a zároveň příležitost zkoumat nové a nepoznané. Procvičuje při tom i svou zručnost a dovednost. Postupně se může začít učit pít z hrnečku s pítkem.
Buďte trpěliví, když jídlo odmítá, nenuťte je. Spolehlivějším ukazatelem zdraví Vašeho dítěte je jeho spokojenost, s níž dokončuje každé krmení, spíše než množství snědeného jídla a váhové přírůstky. Jeho růstová rychlost je menší, než byla v prvních týdnech po porodu, a tomu odpovídají i individuálně menší požadavky na jídlo. Může se stát, že dítě měsíc na váze nepřibude, ale pak se přírůstky zvýší, jako by je chtělo dohnat. Drobnější děti mohou mít koncem prvního roku velmi malé váhové přírůstky, a přesto to neznamená, že strádají. Vaše trpělivost, krmení jen podle jejich vůle a chutí, je zachrání před mnoha skutečnými poruchami v příjmu potravy.
Pozor na vaječný bílek. Není pro děti do jednoho roku vhodný!!!
Po masozeleninovém příkrmu můžete do jídelníčku kojence zavést ovocné pyré a obilné kaše, které nahradí především večerní porci mléka. Ovocné pyré nepřislazujte.

Třístupňový způsob zavádění nemléčného příkrmu u dětí ohrožených alergiemi:

Trpí-li rodiče nebo sourozenci alergickým onemocněním, jako je astma, senná rýma, atopický ekzém, je možnost vzniku potravinové alergie u dítěte mnohem větší. Stejně tak pravděpodobnost, že bude mít časem podobné potíže jako rodiče.

Nejlepší ochranou před časným rozvojem těchto onemocnění je kojení. Pokud nemůže být dítě plně kojeno, doporučuje se, především v prvních 6. měsících, hypoantigenní (hypoalergenní) mléko, které doplňujeme nemléčným příkrmem až po 6. měsíci.

 • Jednotlivé druhy příkrmu podáváme postupně, po sedmi dnech, teda každý týden jednu novou složku. To proto, abychom mohli zjistit, který druh zeleniny dítě nesnáší. Totéž platí pro ovoce.
 • Vejce nejsou pro kojence zatíženého alergiemi vhodná, zavádí se do výživy až po prvním roce věku
 • Vaječný bílek pak není vhodný do dvou let.
 • Ořechy a ryby se mohou zařadit do výživy až ve třetím roce života.
 • Kravské mléko a mléčné výrobky patří rovněž mezi potraviny, které mohou vyvolat alergii. Mimo to zatěžují organizmus každého kojence vysokým obsahem bílkovin. K přípravě pokrmů je možné použít hypoantigenní, hypoalergenní mléko (na obalu označené HA).
 • Jídlo samozřejmě nesolíme, nekořeníme a nedoslazujeme. Výjimečně některé obilné kaše lehce přisladíme ½ kávové lžičky hroznového cukru.

Praktický návod zavádění nemléčného příkrmu u dítěte ohroženého alergií:
Princip: každý týden zavedeme jednu novou potravinu.
1 týden: Mrkvové pyré
Před poledním kojením nebo porcí HA mléka podáme několik lžiček mrkve. Zvyšujeme postupně dávku mrkve na úkor mléka. Koncem týdne už může být celá polední porce mléka nahrazena příkrmem. Není to ale nutné a ne vždy si dítě tak rychle a snadno na příkrm zvyká. Začít můžeme i jinou zeleninou (brambor, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně).
2 týden: Dvousložková zeleninová polévka
K vyzkoušené zelenině z prvního týdne přidáme další druh, například brambor s mrkví.
3 týden: Masozeleninová polévka
K zeleninovému pokrmu z minulého týdne přidáme maso, například králičí maso k mrkvi s bramborem. (Další vhodná masa: kuřecí, krůtí, telecí, hovězí, jehněčí).

Po zavedení příkrmu v šestém měsíci vypadá výživa následovně:
Ráno - kojení nebo HA mléko
Dopoledne - kojení nebo HA mléko
V poledne - masozeleninová plévka
Odpoledne - kojení nebo HA mléko
Večer - kojení nebo HA mléko

Zároveň začínáme nahrazovat večerní mléčnou porci dalším nemléčným příkrmem, například rýžovou kaší s ovocem, později ovesnou, nebo krupičnou kaší. (Od 7. měsíce můžeme zařazovat tyto druhy ovoce: banány, vařená jablka, hrušky, broskve, meruňky. Od 9. měsíce pak meloun, vodní meloun, vařené třešně, švestky).
Poté nahradíme i dopolední porci mléka kaší (např. obilnou) nebo ovocnou přesnídávkou. Zároveň obměňujeme druhy zeleniny a masa.

Recepty nemléčných příkrmů:
Zeleninové polévky a pyré jsou první nemléčnou vlaštovkou pro kojenečky, kteří dosud znali jen mléko. Nahrazují většinou polední mléčnou porci. Kaše, zejména sytější, obilné s mlékem, se častěji podávají k večeři.

Mrkvové pyré
Středně velkou mrkev nakrájíme na drobné kousky a uvaříme s malým množstvím vody doměkka. Pak jí propasírujeme nebo rozetřeme vidličkou na hladkou kaši.

Bramborové pyré
Středně velkou bramboru oškrábeme, nakrájíme na drobné kousky, důkladně vypereme a dáme vařit do horké vody tak, aby všechny kousky byly ponořené. Vaříme zakryté. Uvařené doměkka prolisujeme a s 4 lžícemi kojeneckého mléka vmícháme do hladké kaše.

Brokolicové pyré
Menší růžici brokolice omyjeme, nakrájíme na menší kousky a dáme vařit do horké vody. Uvařenou ji pak propasírujeme na hladkou kaši.

 • Stejně jako brokolicové, uvaříme květákové pyré.
 • Později můžeme zeleninu kombinovat: brambory s mrkví, brambory s brokolicí, mrkev s hráškem, mrkev s květákem atp.

Vařená mrkev
50g očištěné mrkve
50ml vody
2 kávové lžičky bezmléčného margarínu nebo rostlinného oleje (slunečnicového, olivového nebo kukuřičného)

Nakrájenou mrkev dusíme doměkka a propasírujeme.

Rajská polévka
1 středně velké rajče
300 ml vody
1 lžička oleje

Rajče spaříme vroucí vodou, zchladíme, oloupeme a nakrájíme. Zalijeme vodou a uvaříme doměkka. Přidáme 1 lžičku oleje, případně najemno nasekanou petrželku. Plévku můžeme zahustit rýžovou kaší, nebo je možné povařit rajče s jedním žloutkem.

Květáková polévka
1 větší růžička květáku
1 žloutek
250 ml vody 1 lžička rostlinného oleje

Očištěný květák povaříme doměkka, propasírujeme, přidáme lžičku oleje rozmíchanou se žloutkem a převaříme.

Rýžová kaše s brokolici
Uvaříme 6-7 růžiček brokolice ve vodě doměkka. Propasírujeme je nebo rozmačkáme vidličkou. Připravíme porci rýžové kaše a smícháme dohromady. Podáváme teplé. Rýžovou kaši můžeme připravit z instantní bezmléčné rýžové kaše či kaše s mlékem, nebo rozvaříme 25 dkg rýže v 1 listru mléka.

Rýžová kaše s mrkví
Jednu větší omytou a očištěnou mrkev nastrouháme na hrubším struhadle a v malém množství vody podusíme doměkka. Připravíme porci rýžové kaše, jako u kaše s brokolicí, a smícháme dohromady.

Květáková polévka s vločkami
100 g květáku (2 růžičky)
15 g ovesných vloček
300 ml vody
1 lžička rostlinného oleje

Květák uvaříme a vyjmeme. Do vývaru přidáme předem namočené vložky a uvaříme hodně doměkka. Propasírujeme nebo rozmixujeme s uvařeným květákem, přidáme olej a nasekanou petrželku.

Obilné kaše při hypoalergenní dietě:

Rýžová kaše s hypoalergenním mlékem
70g rýže
70ml vody
300 ml hypoalergenního mléka (označeného HA), připraveného podle návodu na obalu
1 kávová lžička rostlinného oleje ½ kávové lžičky hroznového cukru

Rýži vsypeme do horké vody a vaříme asi 5 minut. Pak přilijeme horké HA mléko a dovaříme na kaši. Kaši můžeme přisladit hroznovým cukrem, dobře promícháme a po ochlazení vmícháme lžičku oleje.
K přípravě rýžové kaše můžeme použít také instantní rýžovou kaši bezmléčnou.
Kaši můžeme zkombinovat například s brokolicí nebo mrkví, jak je uvedeno v předchozích receptech. Jen mléko musí být hypoalergenní.

Krupičná kaše s hypoalergenním mlékem
20g dětské krupičky
200 ml hypoalergenního mléka (označené HA), připraveného podle návodu na obalu
1 kávová lžička rostlinného oleje ½ kávové lžičky hroznového cukru

Do vařícího mléka přisypáváme krupici za stálého míchání. Přivedeme k varu a krátce povaříme. Ochladíme a vmícháme lžičku oleje. Kaši můžeme případně přisladit ½ kávové lžičky hroznového cukru.

Obilná bezmléčná kaše
20 g prosných vloček nebo jemných ovesných
150 ml vody
1 kávová lžička rostlinného oleje
případně ½ kávové lžičky hroznového cukru

Ohřejeme vodu, vmícháme obilné vločky, přivedeme k varu za stálého míchání, uvaříme na kaši a po ochlazení vmícháme lžičku oleje. Případně doslazujeme hroznovým cukrem (1/2 kávové lžičky).

Hypoalergenní výživa se od běžné kojenecké výživy liší tím, že se jednotlivé složky zavádějí do jídelníčku důsledně postupně, během tří týdnů, abychom rozpoznali případnou nesnášenlivost některé potraviny. Hypoalergenní výživa rovněž předpokládá vyvarovat se kravskému mléku, případně ho nahradit mlékem hypoalergenním a nepoužívat potraviny, na které jsou známy časté alergické reakce.

Hodnotilo 1 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 02.02.06 16:18

Olusko, bezva denicek o prikrmech, dalsi inf ose hodi a navic jsem prvniii:))

Radka

 
NiKina
Závislačka 3945 příspěvků 02.02.06 16:35

Oluško, super deníček a hlavně díky za inspiraci pro miminkovské vaření, protože začínám být bezradná.

K té krupici - četla jsem ,že klasická krupičná kaše je těžce stravitelná a nemá se do 3 let věku dítěte vůbec podávat…Tak nevím.
Vzhledem k naší alergii to ale nehrozí…

Holky nestíhám vás moc mě to mrzí, ale čtu vás.....
 NiKina

 
NiKina
Závislačka 3945 příspěvků 02.02.06 16:36

jo chtěla jsem se ještě zeptat, jestli už jste byly po šestinedělní kontrole na gyndě - jako na běžné kontrole ?
Mě to čeká a netuším, co mě tam čeká ?
Stěry, jen prohlídka.....
Ty těhu prohlídky byly tak zřejmý, co ?
 NIKi

 
ellen
Kecalka 462 příspěvků 02.02.06 17:43

aha, tak nic, je to tu dva krat, tak nie som prva

 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 02.02.06 17:48

Ahojky…

No je to sice opožděně daný deníček, před Vánoci jsem to nějak nestihla sem dát a pak nám už internet nešel, ale aspoň takhle… Ještě sem hodím pak pár receptíčků…

Taky koukám, že to na emimino dali dvakrát…, no bude trochu zmatek

 
Slanka
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 02.02.06 18:12

Olusko díky za deníček!!! Nechám si ho vytisknout a vezmu sebou k rodičům. V:,–(ím se, že bych si tam jinak nevěděla rady:-). Díky!

NiKi už jsi tam měla dávno být! Ty jsi fakt ještě nebyla na gyndě po porodu? Dělají se stěry, cytologie apod… Já tam byla minimálně 3×.

Tak pá, možná juknu ještě zítra, než odfičíme:-).
Sláník*

 
ellen
Kecalka 462 příspěvků 02.02.06 20:58

ahojte
Katko, ja som tiez uz dnes plakala, maly si uplne vymenil rezim. Na dnes som mala navarene, aj riad umyty, tak som si planovala, ze ked bude spat na balkone doobeda, mozem si kopec veci porobit, ale prdlajs. Spal az poobede a to som ho nechala vnutri a spal iba cca 40 minut.Stihla som dat akurat do pracky a trochu pozehlit. A vyzera to tu stale strasne.

Slanko peknu dovolenku prajeme.

Nase miery v 6 a aj nieco mesiaci boli 69cm a 7780g.

Cedulky-tak ten ma Misko tiez velmi rad. Na kazdej plysovej hracke ho zaujima najprv cedulka :)

Lois, tak ti zavidim to Vojtiskovo zaspavanie v postielke, ja to teraz ucim maleho, ale ked ho len tak ulozim, je v momente na nohach, tak ho tam musim drzat,tak,aby sa mohol iba pretacat z boka na bok. A trva mu to, ako kedy,ale vecer tu pol hodinu urcite.

Nestiham viac reagovat, manzel musi ist sem pracovat.
Ale gratulujem hovoriacim babatkam. Ja si to neviem predstavit, Michal iba vyska,skrieka a tak zvlatla, ale ziadna ma,ta,ba ani nic…(

A nase noc tiez zas nic moc. Raz spi uplne super a potom niekolko noci hrozne.

Tak dobru noc.
Elen

 
Medvidek_99
Stálice 68 příspěvků 02.02.06 21:07

Ahojky všem maminám,

super deníček! Mě se náramně hodí, zatím baštíme zeleninu ze skleniček, máme za sebou prvních 14dní, ale pak to určitě budeme kombinovat a postupně přejdem na doma dělanou.

Krásný večer a v noci hodná spící miminka.

Pa Radka a Tomášek

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 02.02.06 21:20

Nazdar ženský!

Tak Aninka už chrní.Usnula mi už o půl šesté,tak počítám s veselou nocí!Ale hlavně už neměla tak vysoké horečky,ale jen do 38 stupnů.Tak se pokusím trochu reagovat.Na mě i na chlapa taky leze nějaká choroba,to bych se picla!!
Jako nevěsty jste byly všechny moc pěkný.

Katkob - díky za čas těch etud.Doufám,že je teď uvidím.Nějak jsem to nemohla najít.Jinak na učitelku se vyprdni.Jseš dobrá,jak to zvládáš! Je to nějaká koza přechytralá.

Elen - 7 zoubků,to je výkon,my jsme ještě pořád bez zubý.

Výzo - u nás nic moc.Adam měl ČJ -4,Mat -3,TV -3,PRV -3 a třídní důtku.

Paraplíčko - gratulace k zoubku

Medo - ty nemoci ale řádí,je tady ještě někdo,čí mimi ještě nestonalo?

MirkoV - na zoubek to u nás moc nevypadá,ale jednou určitě vyroste :-)

Safiro - zvýšení přídavků o celých 6 kč,to se rozšoupnete! Taky doufám,že už nerýmujete a že se to lepší,aby jste mohli zase vyrazit plavat.

Sylvof - tu pohanku spaříš než ji dáš do výživy? Máš ještě nějaké tipy?

Peťuldo - to máte krááásně ukecané mímo.Ta naše potvůrka ještě nic moc.

Lois - super,že je Vojtíškovi líp.U nás to taky zatím vypadá na 6 nemoc.

Peto míry drobků v půl roce,to je prima nápad.Tak Anetka měla 7460g /66cm.

Slanko karbanátky z pohanky? Prosííím dej receptík.
Mějte se u babičky moc pěkně.

Taky se hlásíme k ožužlávačům cedulek.

NiKino - já už jsem na gyndě byla opravdu po šestinedělí,protože mám dr. se kterou i pracuju,tak když jsem se tam byla chlubit s Aninkou ,tak jsem byla i prohlídnutá. :-))

.

Dášo - náušničky budeme mít 20.2. je to v Praze na Budějovické poliklinice - MUD.Černochová ,tel 261 006 303 Je to dr. ORL a dělá akupunkturu.Na rodině byla diskuse a moc si tam tuhle paní doktorku chválili.Stoji to asi 330,–kč i s těma nastřelovacíma náušničkama.

Všem moc děkuju za přání brzkýho uzdravení.Doufám,že dnes v noci nebude horečka a nebude se konat to chytání čůránků

Ayro - co prso?Doufám,že je to lepší

Janob - odpolední spánek skoro 3 hodin,to je paráda

Radulko - objednat biopotraviny přes net - nad tím jsem taky přemýšlela,ale chci kupovat i zeleninu a vůbec si to trochu očíhnout.

Medo - moc jsem se nasmála jak píšeš to o chytání středního proudu,já ještě pořád doufám,že nás to mine.Jinak směsy čajíkové s heřmánkem se nemají dávat ,proto,že heřmánek dost často způsobuje alergii.

Paraplíčko - ty pytlíky jsme už kdysi dávno používali na kojeneckém,ale když jsem se ptala dr.,že bych si to koupila,tak řekla,že se to různě opatlá ,a že to není dobrý.Nenapadlo mě jít do zdrav.potřeb.To bych si to určitě koupila.Protože já myslím,že tu zkumavku a všechno okolo opatlám až hrůza spíš takhle.

tak koukám,že je nový deníček,tak jdu číst.Ale budí se to moje nemocňoučký koťátko,tak letím

KIRA

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 02.02.06 21:48

Oluško - Deníček je super,akorát k tomu přidávání tvarohu do ovocných kaší - já jsem všude v chytrých knihách a článcích četla,že striktně až po roce.Tvaroh má příliš velký obsah bílkovin a to zbytečně zatěžuje ledviny.

Teď jsem kojila a vypadá to ,že teplota není,tak to vypadá slibně.

 
NiKina
Závislačka 3945 příspěvků 03.02.06 06:25

Slanko, já se špatně vyjádřila - myslela jsem na kontrole po kontrole po šestinedělí…
Asi to je běžná preventivní prohlídka ne ?
To jsi byla na těch stěrech 3× ?
 NiKi

 
Nikkol
Zasloužilá kecalka 853 příspěvků 03.02.06 07:28

Ahooj omlouvám se za absenci čtu,ale nereaguju mám určité problémy malý je v pohodě.Za chvíli razíme prvně plavat více písnu déle.Jen sem chtěla k tomu srazíku…je mi líto,že nemůže jet Jerrýsek a plno mamin také nepojede z důvodu velké dálky což je pro Pražandy i Brnandy fakt pokud by ste někdo věděla o něčem na půli cesty sem s tím.Stále zvažuji zda ten víkend či v tejdnu účast je obdobná a zase kdyby jeli tatínci nevim,zda by to tam bylo pro ně pravé ořechové d hospody by asi museli jít cca 2-3km a o bvíkendu se tam moc ikde nic nedá,ale letos je to stejnak fuk a myslim si,že to bude výlet do adršpašských skal stejně.Zoo je brzo mám ti vám ted tak divné nálady,že by mna jeden praštil tatík si užívá holt.Po svých dnech už mám pravidelnost teda nikde ted sem je měla po měsíci a půl je na tom někdo také tak???Zatim se loučím jdu předchystat oběd a od devíti máme plavčo.Paa Nikkol

 
Nikkol
Zasloužilá kecalka 853 příspěvků 03.02.06 07:33

A ještě něco dala sem dotaz do diskuze ubytování na víkend tak se třeba něco najde blíže pro ostatní za slušnou cenu.

 
Petta
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 03.02.06 07:58

Zdravím všechny červenčátka!

Oluško - díky za deníček, je super. Musím ho důkladně nastudovat, už taky začínáme přikrmovat…a mě se do toho táááák nechce. Nedá se nic dělat, nemůžu mu dávat prso až do puberty :-)))

Nikina - tak na tu kontrolu se taky teprve chystám, ale mám z ní trochu obavy. Bohužel to po porodu ještě není všechno v pořádku :-(
Jo, a berete i na gyndu děti s sebou? Já nemám hlídání, tak budu muset. Ale nevím nevím, jak to tam provedu.

Ellen - Mišo asi nechtěl, aby se maminka moc pracovala, tak raději nespal ;-) Jinak mým současným mottem je: Bordel v bytě, šťastné dítě :-)))

Kiro - tak co teplota, doufám, že se neobjevila. Nebo nakonec přece jen museli k dr? Ozvi se, jak to s Anetkou vypadá.

Nikkol - podobné nálady mám taky:-) Jsem jako na houpačce, jeden den eufórie a druhý na dně. Dávám to za vinu kojení, tak doufám, že až přestanu, tak se to srovná.
Zkusím se taky mrknout na nějaké ubytování ;-)

Hezký den všem, Petta

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 03.02.06 11:33

Ahojte holky,

díky Olušce za nový deníček.

Jsem tu teď jen na skok. A to s nabídkou ubytování. Vzhledem k tomu, že zařizujeme místo pro naši svatební hostinu a odpoledne, jsem si uvědomila, že znám příjemné ubytování „napůl cesty“. Dle mapky uvidíte, že je dobrá dostupnost z dálnice. Mrkněte na stránky www.sejdorf.cz majitelem se znám, však pro nás připravuje ten nej den D :) Myslím, že pokud by se dohodl nějaký ten víkend, bude stačit za ním dojet a domluvit to. Jistě budou vstřícní i k pobytu skupiny s dětmi. Trošku bude problém s ubytováním párů a samotných maminek, protože dvoulůžáky mají zřejmě jen hotely, které nejsou tolik dostupné a ani by nám neposkytli ubytování na dva tři dny… Já bych v tomto případě ubytování vůbec nepotřebovala, myslím, že i Valli by to měla blízko a na noc by mohla domů… No nechám to na vás, koukněte, zvažte a písněte. Je to jeden z návrhů…

Mirka + Karolínka - dnes 8m!!!!!

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 03.02.06 12:30

Já taky jen na skok, už jsem ubytování konzultovala s Mirkou přes ICQ, mně se to tam moc líbí. Zamlouvá se mi i vzdálenost. Více lůžkové pokoje mně nevadí, teď jen domluvit nějaký ten termínek a bude to, no ne holky????

Pádím a ve fofru všechny zdravím Jana

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 03.02.06 12:43

Čau holky!

Tak Anetka je bez teplot,takže 3X hurá,chytání čůránků se nekonalo.Malá je jakoby osypaná,ale nevím jestli se jen nezhoršil AE.no každopádně se to už lepší.Jenom si potvůrka malá zvykla na chování a teď nechce být ani minutku sama.

Peto - já jsem malou měla s sebou na gyndě,pohlídali mi ji kolegině,tak jsem to měla jednodušší.Ale chodí tam maminky s dětma(když nemají hlídání) a sestřička vždycky ráda vypomůže.Tak se toho neboj.

Nikol,Peto - houpačkové nálady taky znám a taky doufám,že je to kojením.zlepší se to -určitě.

tak čau KIRA

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 03.02.06 13:56

Holky a ještě něco, dávejte jakékoliv termíny, které vám sedí - možná spíše pište, který určitě nemůžete… Dáme to dohromady. Jen v tomto případě možná bude lepší pobyt v týdnu a to z toho důvodu, že přes víkend jsou tam svatby… Ale to je v podstatě prozatím jedno. V tomto případě si myslím, že můžu kdykoliv od dubna do září :) Nemůžu 3.6. - se vdávám, a poslední dva týdny v srpnu - jedeme na dovolenou.

Mirka

 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 03.02.06 14:19

Ahoj

KIRO - jo, jo, s tím tvarohem jsem to také četla… Raději bych se přikláněla k jogurtu, četla jsem na něj samou chválu a i pro děti s alergií je dost vhodný…

No my jdem na osmiměsíční kontrolu 8.2., tak nahlásím míry… Jsem zvědavá, jak to bude u nové paní doktorky všechno probíhat, no uvidíme.

Oluška a Martínek (za jeden den 8. měsíců)

 
Lois
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 03.02.06 14:27

Ahoj Miri,

taky to proberu s manžílkem, tohle se mi zamlouvá moc. Pokoje jsou krásné a s mužíčky to nějak skloubíme, no ne?

Čekám návštěvu, tak utíkám něco přichystat. Večer se ukážu.

Hlásíme druhý zoubek :))) No taky dnešní noc byla od 2 do 6 jenom kojící, ale za ten zoubek to stojí, ne? Jinak stále hajáme v postýlce!

Pa Lois a dvouzubý Vojtíšek

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 03.02.06 14:32

Lois - gratulace k zoubkům :)

Jsem ráda, že se vám toto místo líbí, určitě se dá vše skloubit, záleží na dohodě mezi námi… S majitelem jsem nemluvila, ale stejně nemáme zatím nic konkrétního, tak až pak… :)

Mirka

 
paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 03.02.06 17:30

Ahojky všichni,
tak jsem dnes byla u Julinčiné Dr. s kontrolními výsledky krve a po měsíci braní železa, je to už v pořádku. Jsem ráda. Za hodinku k nám přijde neohlášená návštěva tchána s jeho sestrou. No naštěstí jen na chvilku, vzhledem k návštěvě Dr. ani nestíhám nic napéct. Tak dostanou tentokrát jen oplatky, no snad u nás dlouho nebudou, raději bych šla s malou na chvíli ven. A Martin se spokojeně té návštěvě vyhne v práci :-D

S tím heřmánkem, my máme HA výživu, ale heřmánek malá dostává, protože jí pomáhá na bříško. Dr. mi ho dnes také doporučila a zatím jsme zcela bez jakýchkoliv reakcí, takže to asi u nás bude v pohodě. Ale je potřeba to vyzkoušet. Zase nemůžerme některé potraviny z výše uvedených, jako např. rajčata, ty také můžou vyvolat alergickou reakci a musíme dávat větší pozor na lepek. Kdyby byl zájem mohla bych udělat deníček, kerý by se týkal HA výživy. Mám i nějaké receptíky a vypadají dobře :-)

Olusko: moc pěkný deníček a pria inspirace receptíky, taky vždycky přemýšlím, jak to malé udělat pestré. Ona totiž nechce několik dní po sobě to samé :-) Labužnice jedna. Když má hlad a vidí, že my jíme, začne řvát jakoby říkala, „Tak vy si klidně jíte a já nic, tak to tedy neeeee …“

MirkoV: Šejdorfský mlýn vypadá dobře a je to lépe dostupné i pro holky z Moravy. Termíny konkrétní nemám. Nemůžu kolem 17.5. (moje narozeniny) a pak taky kolem 15. a 16.7. (to má narozeniny Julinka a po ní moje máma), budou rodinné oslavy. Ještě možná bude v létě jedna velká, protože moje babička slaví 85 a její sestra 80, termín ale ještě není. Léto asi budu z části trávit na Vysočině u našich na chatě, abych se vyhnula vedrům a taky budou dovolené. V červnu to ale asi bude volnější a nic mimořádného se dít nebude.

Petto: tak to tvoje motto se mi líbí, tak to teď cítím taky.

Kiro, Petto, Nikol: ačkoliv již pár měsíců nekojím, houpačkové nálady mám. Je mi to tedy někdy protivné, alw nemůžu si pomoct. No snad to časem přejde.

Tak já běžím Julinku přebalit a nakrmit, musím ji vzít od stolu nebo mi roztříská klávesnici a sní Martinovi dopis.

Zdravím všechny, marodům přeji brzské uzdravení a těm co domarodili, úspěšnou rekonvalescenci a přání pro miminka: všem zoubkům (nenarostlým, rostoucím a narostlým) zdar.

Paraplíčko a Julinka (dnes 29 týdnů)

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 03.02.06 18:14

Holky všechny zdravím, dneska mám jaksi kalupa, nic nestíhám. U mě tohle emimino funguje jako nějaká psychoporadna. Mám jakýsi splín celkovej.
Honza byl včera se svým otcem a ten už mě tak s… že mám chuť napsat té jeho přítelkyni dopis. Nic psát nebudu pochopitelně, ale nejradši bych to udělala.
Zdeněk je poslední dobou furt v tahu, jako v práci, ještě ke všemu přestává kouřit, takže je pak doma jaksi nervní.
Byla jsem dneska ještě dokupovat věci na hory ve sparu, a nemůžu si ty slevy pro děti vynachválit.
K té dovči, taky jsem koukala na ty jejich stránky a vypadá to taky hezky. Záleží jak je to pro všechny dostupné s dopravou. Nevíš mirko jezdí tam když tak nějaká doprava? Ale zase na druhou stranu, kdybych neměla auto k dispozici, tak to z brna není zas tak daleko, je to po dálnici ne?! a zdeněk by nás tam mohl na otočku zavést. Termín je opravdu zatím jedno, jak už jsem psala je to tak daleko, že nevím co do té doby bude. Akorát v červnu pak už nemůžu budu mít konec slavné školy, takže to budu šprtat.
Janib, máš nějaký úlovky ze sekáče? A to ti řekla ta naše doktorka, že nemáš dana v noci kojit, že moc přibírá? I když ona na lucku taky vždycky kouká, že je jako macík. Vzhledem k tomu, že dan je trošku větší macík než lucka, tak nevím nevím. Ale já si fakt myslím, že u tak malých dětí je to snad jedno, podle mě z toho vyrostou. A taky pak přijde nějaká nemoc a faldíky jsou pryč. Tím nechci teda nějak propagovat obezitu!!!!!!
No zatím pa pa, ještě se dneska ozvu

 
Nikkol
Zasloužilá kecalka 853 příspěvků 03.02.06 18:18

Ahooj byli sme plavat super ted mne bolí palice jako trám koukla sem na ubytování a docela to jde.Je fakt,že to bude dostupnější pro skoro všechny i já se dostanu autobusem od nás snad v pohodě na spoje už sem koukala.Máme plno nových věcí,ale o tom se rozepíšu příště.Takže pravděpodobně se můj návrh ruší omluovám se Mirce,že sem to hodila na ni.Nikkol

 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 03.02.06 19:28

paraplicko - jo něco s HA by se hodilo, taky jsem o tom přemýšlela, že bych něco písla o hypoalergen­ní výživě

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 03.02.06 20:20

Ahoj holky,
omlouvam se, ze nebudu reagovat na nikoho, ale dnes jen tolik : zazivam snad nejhorsi vecer svyho zivota. Dneska jsem Amalku svlikala na koupani na pracce, drzela jsem ji za nohu svlikla jsem ji puncochacky a otocila jsem se, abych je dala do pradla, porad jem ji drzela za tu nohu, ona se mi vysmekla, pretocila se na bricho a spadla mi! Spadla hlavou na okraj vany a potom zahucela do vany plny vody, boze to byla takova rana do ty jeji malinkaty hlavicky, ze jsem myslela…no na nejhorsi :(, pak se potopila. Hned sem ji samozrejme vytahla, rvala jak tur… okamzite jsme jeli do nemocnice, na pohotovosti nic neshledali, pro klid duse nas poslali na neurologii, i tam vse v poradku. Ale porad si rikam, ze kdyz ji prohmatali jenom hlavicku, zatukali na koleno, ze to je MALO! Bojim se, aby se ji neco nestalo v noci, bojim se, aby psychicky byla v poradku, aby nebyla postizena…bojim se o ni. Uz dve hodiny rvu..Jsem ta nejhorsi mama na svete :(, ze jsem ji nedrzela poradne.
Omlouvam se za ten pesimismus, zitra az ji uvidim se smat bude to snad lepsi.

Radka

 
ellen
Kecalka 462 příspěvků 03.02.06 20:42

Caf maminky s babatkami
Petto, chudatko, to stale nemas ok po tom porode? :(((

Lois chcela som sa ta este spytat a nepovedala ti dr, ci mas Vojtikovi davat uz aj jedla z muky? Mne hovorila uz minuly mesiac, ale povolila to posunut o mesiac, cize teraz mi uz povie, aby som davala…Ale ja neviem. Dik

Sylvi, ak by sa ti chcelo, napis aky rezim ma Matusko. Kedy chodi spat cez den,kedy papa a hra sa, aj tebe dik :)

Ja som vcera Misakovi dala prvy krat bananove mlieko, jeden cely banan som rozmixovala a zmiesala s mojim mliekom 200ml a zlupol to a este chcel.
Inak som si tiez vsimla, ze ked mu obed vychladne, tak ho uz moc nechce. Krmim ho pri radiatore a zvyknem si dat tanier naň,aby to drzalo tepolotu.

Este nieco som sa chcela spytat,ale co to bolo???? Neviete?
Aha, uz viem. To sa tyka tych, ktorym sa budia deti xkrat za noc. Ako to mate v noci s nervami? Lebo ja som uplna nerva z toho.
Ale nie je to normalne, ked clovek konecne zaspi a v tom sa zobudi maly a musim ho nosit, kym zaspi, a niekedy ani to nepomaha a musi nastupit prso, ale to nechcem davat casto,aby si velmi nezvykol.Takze najprv robim vsetko mozne,aby zaspal bez prsa.
Kedy sa vyspime????

Tot vsetko.
Majte sa
Elen

 
ellen
Kecalka 462 příspěvků 03.02.06 20:45

Radko, nejsi najhorsia mama na svete!!! AJ mne sa pri Michalovi stali zle veci. To je normalne.
Neboj, ked povedali, ze to je ok, tak to tak bude. Castejsie ju v noci kontroluj, popripade, by som si ju dala do postele a tam s nou spala, tam predsa len lahsie zacitis,ak by nieco.
Napis zajtra ako ste na tom.
 Elen

 
Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 03.02.06 21:01

Radunku a Amálko!!!

V žádným případě nejsi nejhorší máma na světě, to ani náhodou!!!!

Prostě Ti vyklouzla a zaplať pánbůh, že to dopadlo dobře. Neboj, oni by v nemocnici na něco přišli a a zvlášť na té neurologii!

To se může stát každýmu, prostě nešťastná náhoda, ty mimča jsou tak živí, že je potřeba dávat pořád bacha.

Já myslím, že to bude dobrý, ale pocit to musí bejt hroznej.

Každopádně bych si Amálku nechala u sebe v posteli, přeci jenom ji budeš mít blízko sebe a líp uslyšíš a ucítíš kdyby něco. Ale neboj, určitě nic nebude a ráno se Ti vzbudí zase usmátá Amálka!

Moc na vás myslíme a držíme palečky, Jana, Jirka Leonka a Simonka

 
Safira
Kecalka 360 příspěvků 03.02.06 21:08

Ahoj holky,
Raduš - nic si nevyčítej nejsi nejhorší máma,jsi ta nejlepší pro Amálku jakou mohla mít :-)).Neboj všechno bude v pořádku,mě taky Nikolka skoro spadla z pračky a to jsem jí držela, já jí zachytila na poslední chvíli skoro nad zemí a to jsem tam měla ještě položenou kulmu rozehřátou.Jak jsem jí chytla tak měla potom celou ručičku modrou božátko moje.A Kristýnka mi spadla ze stolu jak byla větší zrovna se naučila lozit na židli tak se vyšplhala až na stůl a já tam měla druhou židli položenou ona se do toho zapřela a letěla dolů i s tou židlí,pak se mi jednou Niki dusila bramborem to jsem byla zrovna těhu s Martinkem už modrala ale vyklepali jsme to z ní.Byli to nejhorší chvilky mého života, ale děti jsou tak gumové a umí přirozeně padat,že i když to vypadá hrozivě tak je to ok.A u Vás to bude taky ok neboj :-).
Jinak u nás byla noc zase nic moc měla jsem ho skoro celou noc u prsa nevím co se děje pořád kňourá i přes den achjo nevím jestli mu leze konečně zoubek nebo co :-(.
Tak se zatím mějte a já se ještě kouknu na to nový místo srazu pa a spokojenou dobrou noc všem
 Monika

 
katkab
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 03.02.06 21:11

Radulko, nejsi nejhorší máma!!!!!!!!!!!!!!! ale já bych se tak taky cítila. Miminka máme prostě živý, ale já si myslím, že mají měkký kostičky i na hlavičce, tak to bude určitě bez nějakých následků. Jak psal jerýsek, taky bych si dala maličkou do postele vedle sebe.
Chudinko, fakt tě úplně chápu. Ale neboj bude to, musí být, dobrý. A na žádný následky vůbec nemysly. Honzík mě spadl v dětství na hlavičku snad tisíckrát. pa pa a hodně štěstí a žádný slzičky a nervičky

 
DD
Kecalka 337 příspěvků 03.02.06 21:34

Radulko,

chci ti jen napsat, ža chápu jak ti je - muselo to být hrozné. Ale neboj Amálka je určitě vpořádku. Já jsem jako malinká sletěla doma z 10 schodů - tvrdých jako mramor a to jsem mela jeste ty remínky na kycle. Vypadalo to prý tenkrát děsivě, ale nic se nestalo a do dneška mám jen jizvu na čele. Postižená nejsem - tedy většinou a vystudovala jsem s tímto úrazem z dětství VŠ. Tak se neboj, děti prý fakt vydrží hodně. A myslím si, že dříve nebo později nás všechny nějaký ten kotrmelec s dětičkama čeká taky. Posílám ti hodně síly ať v pořádku přečkáte nejbližší dny.

Dáša

 
Janab2
Stálice 66 příspěvků 03.02.06 22:00

Ahojte holčiny,
měla jsem dva dny na pilno, tak jsem vám
nemohla psát. Teď už téměř hodinu čtu tu hromadu komentářů, které jste napsaly.

Včera jsme byli s Dandou u mamky na pravidelných návštěvních čtvrtcích. Držíme je už téměř 14 let, co se brácha oženil a poté se mu narodil klučina, můj první synoveček. Takže jsme se dostali domů zase až večer. A pak vykoupat, nakrmit a uspat Dandu. Než se to všechno stihne, mrknu u žehlení na ordinaci a valím taky spát. Dneska jsme měli celý den taťku doma a to se k PC moc nedostanu. Takže ke klávesnici sedám až teď.

Olusko - my se ještě neznáme, jsem nová emamina Jana se 7 a 1/2 měs. Danečkem.
Deníček je super. Díky za něj, moc se hodí.

Kiro - ten tříhodinový spánek byla vyjímka a bylo to venku. Ale už i doma vydrží spát tu hodinku, někdy i dvě a sám usne v postýlce. Což jsem ráda, měla jsem strach, že mu to houpání na baloně bude chybět.

Slanko - taky máme magický hrneček, jestli je to ten s hubičkou, co neteče. Sama mám co dělat, abych se z něj napila. Ale Burýšek je šikula a asi po týdnu zkoušení mu to začlo jít. Zatím toho sice moc nevypije, asi nemá takovou žízeň.

Kačenkob - v sekáči jsem byla, něco málo koupila, a neodolala jsem a vzala jsem Lucince letní šatečky. Bylo škoda je tam nechat někomu jinému. Určitě ji budou moc slušet. Byla tam se mnou i sestra od Romana, nakoupila toho hodně pro holky. Z té úči si nic nedělej. Určitě ti závidí, že jsi mladá, krásná a ještě zvládáš školu s mimčem. Už jste zdraví? Jo! Roman koupil ve Sparu tu cestovní postýlku za 900Kč. Jako odborník tvrdil, že je do fakt dobrá cena, u nich jsou mnohem dražší.

Petto - připiš mě, prosím, taky do pelotonku, Dandošek měl v půl roce 8,60kg a 67cm. Díky

Mirko V - Šejdorfský mlýn vypadá opravdu bezva, termín mi vyhovuje jakýkoli.

Holky z Brna a okolí - doprava z Brna na dovču - autobusem se dvěma přestupy +/-3 hodiny.

Opožděně ke Sleep & day. Na podzim jsem je koupila také levně, do zásoby i větší a malej z toho měl hrozně červenej zadeček. Sice jsem je dopoužívala za pomoci separačních plen, ale už je radějji nekupuji. Včera jsem koupila na zkoušku v Bille plíny Clever, protože mám zprávy od jednoho známého, že takové firmy jako Billa, Tesco apod. vpodstatě prodávájí značkové pleny (např. Helen Harper), ale jsou v jejich balení a proto taky přijdou levněji. Takže je vyzkoušíme a uvidíme.

Pro dnešek končím, zdravím emaminky a miminka a všem přeji dlouhou a klidnou noc
Ahoj Jana a Dan

 
paraplicko
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 03.02.06 22:13

Radulko, rozhodně nejsi špatná máma. To se může stát každému, protože ty naše dětičky jsou pěkní živáčci. Já vždycky mám co dělat s Julinkou, abych ji udržela. Při přebalování i převlíkání je neustále v pohybu. Taky bych se ale cítila hrozně, kdyby se mi něco takového stalo. Ale věř doktorům, udělala jsi dobře, že jsi jela do nemocnice, aspoň víš, že jsi nic nezanedbala. Mám dvě kamarádky, které mají podobnou zkušenost. A děti (dnes už 4 leté) jsou naprosto v pořádku. Tak se drž a uvidíš, že bude Amálka v OK.

Paraplíčko a spinkající Julinka

 
Janab2
Stálice 66 příspěvků 03.02.06 22:15

Radulko

neboj, určitě to bude dobrý, děti opravdu hodně vydrží. Rozhodně NEJSI nejhorší máma. To se může stát každýmu. Jsou to naše malý živý stříbra.
Dan nám 2× vypadl za sedačky, naštěstí byla zrovna na zemi. Tak se v ní naklání, že přepadne. Na stole v kuchyni ho už raději poutám.

Tak holky držím pěsti a přeji krásné probuzení s Amálčiným úsměvem.
 Janab

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 04.02.06 07:59

Ahoj holky,
tak jsme se probudily s usmevem, trikrat hura, v noci spala jako vzdy - byla vzhuru asi 4×, zda se, ze se to snad nestalo. Spadl mi kamen ze srdce. Uklidily me i holky z diskuze a taky vy. Moc dekuju.
Aminka si normalne hraje, povida a smeje se… ale ty vycitky jsou hrozny, co vam budu povidat, uz ji budu prebalovat na zemi..

Mirri - ten Mlyn je mo krasnej, tam by se mi libilo mit hostinu, i srazik :) Tak jsem zvedava, jak to nakonec dopadne, a jak se domluvime.

Tak ja jdu za beruskou

Radus a Amča jedna gumova

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 04.02.06 08:05

Dáši - to jsem rada, ze i prastene deti muzou bez uhony studovat :) rozesmala jsi me.

Radus

 
jittyy
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 04.02.06 10:39

Taky se hlásím po delší době. Neboj nejsi nehořší máma. Já dala tatínkovi před měsícem hlídat Davču a sletěl mu z postele protoze tatínek usnul, takže jsem vylítla z koupelny když jsem uslyšela ránu a řev a neměl tam ani bouli .-))))) ufff........
Holt jsou to malý živáčci.
V týdnu jsem byla s kamoškou na krokodýlech v kině a bylo to super.........
Včera jsme šli s mužem na koncert The Glass Onion........hrají písničky od Beatles.........no a tchan trikrat volal, chteli mermomoci hlidat Davcu u nich a pak když už se vztekal moc , tak ho šli položit k nám do postýlky, tak jsem naznala, že mi to za to fakt nestoji. Když ho hlídá tatínek tak je to v pohodě a už i tchýně když jsem se s ní dneska bavila naznala, že přístě ho budou hlídat u nás.
Jinak co se týká dovolené tak toto vypadá přístupněji a ten můj zahlásil, že by jel možná se mnou.........tak uvidím na jakém termínu se dohodnete. Já vždycky tak od 10 až 15 do 25 nemůžu kvůli DPH. O víkendu je mi to vcelku jedno.
Jinak nějak nestíhám reagovat.....­......Davča už zase kňučí, takže se pak na vás kouknu. Jitka

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 04.02.06 10:40

Radu,

nejhorší máma :) Kolikrát si to ještě budeme říkat… Mamka říkala, že jakmile děti řvou jako tur, tak jsou v pořádku :) No něco na tom jistě bude. Amálka kaskadérka… - byste měli uvažovat, na co jí dáte, když tak bravurně a bez úhony zvládá takové „skoky“ :) Ale vážně, jsem ráda, že jste v pořádku a nic si nevyčítej.

Mirka

 
RADULKA
Zasloužilá kecalka 860 příspěvků 04.02.06 10:55

Ahoj holciny,
tak to jsem jeste ja. U nas vse v poradku, mala si dava svou pulhodinku. Jinak vypada, ze snad to byl opradu jen sok a je to zazehnano (tuk, tuk, tuk).
Chtela jsem jeste napsat - ta nase prakticka dr. porad pochybuje, ze Amalka ma nejakou alergii a vcera, kdyz jsem ji v te nemocnici svlekala, tak oba dva dr. nezavisle na sobe se me ptali - ona je alergicka?? Tak nevim, jestli nemam zmenit dr., ale mame tu jen jednu ve vsi, takze nevim, kam bych dojizdela…

Elen - u nas je to se spanim hrozne, Amalka si navykla na maminku, vetsinou kdyz se vzbudi kolem pulnoci, dam ji prso, jinak je schopna knourat dve hodiny, a pak spi se mnou v posteli. takhle to vedeme asi mesic. No, unava je a nervy jsou, ale uz jsem si asi zvykla nebo co a po vcerejsi prihode k ni radeji vstanu 10× nez aby se mi stalo neco podobneho.

Petto - to je blbe, ze porad po porodu mas problemy, preju ti, at jsi brzy fit. Jinak nase miry v 6m - 6950g, 68cm. Tve oto me rozesmalo a u nas je to tak tak :))

janiB - ja taky se sleep/play nebyla moc spokojena, rozhodne mi neprijdou tak dobre, aby vydrzely celou noc. Ja zase objevila (nebo respektive dostala k vanocum) balik plen zn. Happy tusim z Hypernovy a jsem celkem spokojena, tedy nezkousela jsem je v noci, ale pres den je davam

Holky jest jsem chtela k tem pititkum - dostala jste nektera ze zdravotni pojistovni (vseobecny) ten balicek na novorozence - byla tam i flaska od Mam s pititkem, tak jsem ji zkousela, mala tedy z ni pije, docela ji to jde, ale ta flaska strasne tece (okolo uzaveru), tak jsem se chtela zeptat, jestli tuhle znacku nekdo nemate a jak vam vyhovuje, nebo jste vsechny Aventacky? :)

Lois - tedy zavidim ti zaspavani v postylce - ja taky zkousela ukolebavku a hlazeni a toho smichu co bylo, jakoze snad si nemyslim, ze pri tomhle Aminka usne :)) (a to mam hudebni sluch). Gratulace k zoubkum, my mame taky dva.

Katko - preju ti pevne nervy s pritelkyni, nejak jsem nezaregistrovala o co presne jde, ale i tak. Nevidela jsi film Kurz sebeovladani? :)) Ja kdyz chytnu nervy a amok tak fraze z toho filmu me rozesmeje a potamo uklidni :)) Ten filmek doporucuju. Neda se to popsat, to se musi videt.
S tou tloustou jsem s tebou za jedno,na co detem upirat kojeni, ony z toho vyrostou…strava a pohyb jsou dulezite pozdejsim veku.

paraplicko - rajcata vyvolavaji nejakou reakci, to jsem ani nevedela..a sem s tim HA jidelnickem, jsem pro vsema deseti.

Mirri - mne je termin zatim taky sumafuk, tedy vyhovuje mi i vikend i tyden. Akorat chceme k tomu mori, ale nemame nic konkretniho, takze tak.

Kiro - brzke uzdraveni rodince a Anetce, ach ty nemoci!! Chtela jsem se zeptat, kam chodis na gyndu? Ja do PP kliniky k Hamouzovi.

Nikino - ja byla pouze na kontrole po sestinedeli, jinak jsem se nedostala…ale urcite to brzy napravim…

tak moje bouchnuty zlaticko je vzhuru, tak padim

hezky vikend

Radus a Amalka

PS jeste jednou dekuju za uklidneni, ja jsem taka citlivka a navic plasan a porad kazdymu dekuju (kdo si to zaslouzi), az mi manza rika, ze jsem trapna :)) no jo, s tim nic nenadelam :)) tak diky holky.

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 04.02.06 11:21

Holky, k té dopravě. Ať už z Prahy či Brna, tak vlak sem jede přímo bez přestupů a to opravdu asi hodinu a půl - mám vyzkoušeno, jak do Brna do školy, tak do Prahy do práce… Doprava z HB by už se nějak domluvila.

Ještě k tomu Šejdorfu, toto místo je v našem kraji opravdu oblíbené a tak nevím, zda budeme mít šanci se chytnout, ale pokud vám bude vyhovovat náš kraj, tak zkusím najít něco v okolí… Myslím, že je tu spousta míst, jen jsem neměla šanci zatím popřemýšlet…

Jdu juknout na místa školních výletů a tak :)

Mirka

 
MirkaV
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 04.02.06 11:44

http://www.penzionhop.cjb.net/
další zajímavý objekt

http://www.hotelkouty.cz/index.phtml
to už je trošku finančně náročnější, ale přesto zajímavé…

http://www.hotel-filippi.cz/ubytovani.htm
a toto se mi taky líbí

Tak já si pocestovala :)))

Mirka

 
Janab2
Stálice 66 příspěvků 04.02.06 15:02

Ahojky všem

jen v rychlosti, večer čekáme návštěvu, tak musím rychle něco nachystat, než se Budulínek zbudí.

Radulko - jsem moc ráda, že je malá v pohodě. Vidíš, psala jsem, že se vzbudí s úsměvem na tváři. Moc ji pozdravuj a Dandula posílá pusu na čelíčko.

Mirko V - jasně, že se do Havl. Brodu dostaneš bez přestupu, já jsem psala o spojení přímo do Olušky. Pokud se doprava k penzionu nějak zajistí, je to OK.

Katkob - napadlo mě, co se sejít v Radešíně, pokud by byl volnej

Holčiny musím končit a jít makat. Udělat pomazánky a dokončit buchtičku. Mňam, už se na ni moc těším.

Zatím pa Janab a stále spící Daneček

 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 04.02.06 15:15

JaniB - no já jsem tady v deníčku taky celkem nová, ale na emimino chodím už delší dobu, hlavně na chat… Nám je zrovna dneska 8 měsíců, máme kluka Martínka, vykrtěného na Josefa, a je to pěkný usměvavý čertíček

 
Makovka
Kecalka 326 příspěvků 04.02.06 16:15

Radulko, ty jsi teda mela hrozny zazitek! Vidis, Amalka je v poradku, smeje se a vsechno je dobre. Doktori by prisli na to, kdyby tam neco nebylo v poradku. Take bych vedle ni spala. Nejsi nejhorsi mama, to ani nahodou! Opravdu nahoda je blbec a hlavne ze to dobre dopadlo.
Mamka me jako miminko upustila z naruce na beton a taky jsem v poradku. :-)

Ellen, ja mam nervy na pochodu a specialne v noci, kdyz jsem v polospanku a zase musim vstat, tak na maleho kolikrat i zvysim hlas, aby uz toho nechal a spinkal. Samozrejme mi je to hned lito, ale je to nevyspani. On si diky memu zlatemu manzelovi zvykl usinat na jeho ci me hrudi a jinak ani ranu.

Hezkou sobotu vsem.

A.

 
sylvaf1
Stálice 91 příspěvků 04.02.06 18:53

Ahoj holky,

tak mi to nedá a musím také přispět několika padacími historkami.
Můj starší synek - hyperaktík odmalička, poprvé vypadnul z postýlky v 6,5 měsících, měli jsme tenkrát ještě matraci nahoře, on se v noci postavil, naklonil přes postranici a bylo to. Strašně plakal, ale po nakojení v klidu usnul(zbytek noci jsem ho měla u sebe a pořád ho kontrolovala), tak jsme s ním tenkrát ani nejeli na pohotovost. Druhý den měl na ramínku a na boku modřinu, no a matrace v postýlce putovala na nejnižší stupínek.Ve dvou letech spadnu z asi 6ti schodů a pěkně si sedřel obličej a když mu byli asi 3 roky, tak spadnul z 12ti schodů, to už bylo horší, měl rozseklou hlavu a byly z toho asi 4 stehy ve vlasech. Ale tyto pády na něm žádné následky nezanechaly a v úterý přinesl své první vysvědčení se samýma jedničkama(taky jak jinak v 1. třídě, že?):-)

Matoušek je podobný číslo, z našich postelí už se skutálel několikrát , ale máme jen matrace na asi 15ti cm stupínku, takže to není taková výška.
Všechny děti jsou fakt úžasný gumáčci a umějí padat docela šikovně.

Ellen - Matouš se ráno probouzí tak v 6 až 6:15, dopoledne spí tak mezi 9-10hod doma v postýlce a odpoledne v kočáru na prochajdě tak od 14 do 15:30, někdy do 16hod., kolem 19.h. koupeme, pak pije kaši a kolem 19:45 ho položím do postýlky, řeknu mu pár večerních frází, pohladím, zhasnu, zavřu dveře a on do 5ti minut usíná. Musíme být ale i ve vedlejší místnosti tu chvilku úplně zticha, pokud nás slyší, tak to na nás zkouší s fňukáním. V noci se probudí opravdu jen vyjímečně, ale opět u nás funguje dělat „mrtvýho brouka“, tzn. vůbec na něj nereagovat, pak většinou sám během chvilky usne aniž by se rozbrečel. Zjistila jsem, že pokud na něj začneme mluvit, tak se rozeřve a chce k nám do postele.

Bohužel, ale tato metoda nezabírá na každé dítě, když to tak zkoušela kamarádka, která má 10ti měs. holčičku, tak malá byla schopná řvát třeba 45min., pak na 20min. usnula vyčerpáním a spustila zase nanovo. moc bych Vám všem přála, aby jste se už také pořádně vyspaly, protože poctivému spánku se fakt nic nevyrovná.

Radulko - také mám tu uni-flaštičku MAM od zdravotní pojišťovny, aby to neteklo, musí se na ní vždycky na:,–(it ještě ten bílý kroužek a pak teprve to šroubovací víčko se savičkou, pak už to těsní dobře.

Pohanka-lámanka - nevím už, kdo se tu na ní ptal. Tak tu jenom propláchnu a uvařím. Dávám jí pak se zeleninou a masem, jako obídek. Ale existuje i pohanka-vločky, z té se zase dá snadno připravit kaše. Ta pohanka mi přijde taková podobná jako kroupy, dneska jsem jí nám dala do bramboračky a nikdo nic nepoznal. takže zdravé výživě zdar.

Sylva a Matouš(za 3 dny 8 měsíců)

 
Gabule
Závislačka 3302 příspěvků 04.02.06 20:45

Sisi,
dneska jsem tě zahlídla v Ikey v Ostravě,jak jste s manžou a prckem obídkovali.Kdybych neměla naspěch(malý měl hlad)šla jsem krmit,tak bych na tebé houkla :-))
Moc ti to sekne.
Pa Gabule a Štěpánek 11,5m

 
KIRA
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 04.02.06 22:29

Nazdárek holky!

Radulko - to musel být hororový večer.To si jela s Amálkou sama na pohotovost?A kam ,do Kladna? Pěkně si to všechno zvládla,to se holt někdy stane,tak si nic nevyčítej. Na gyndu chodím v Praze,tam kde jsem i pracovala(Zah­radní město).

Elen - já a nervy v noci? to je kapitola sama pro sebe.Kolikrát jsem na malou i zvýšila hlas! Pak je mi to v zápětí líto a začnu bulet - no vždyť jsem psala,že jsem psycho!
Například dnes v noci kojila jsem ve 21.30 ,01.,03. to malá nechtěla spát a já měla teplotu,tak jsem pak nemohla usnout a když jsem kolem 4 usla,tak malá vstávala 4.15 a to už byla krize.Byly jsme do šesti vzhůru a pak jsme spaly do 8.Tak aspoň to!

Tak papá KIRA

 
Ayra
Stálice 88 příspěvků 05.02.06 00:21

Krásný večer,

u nás ve znamení nemoci i když dneska už nemám horečku, takže je mi mnohem líp - měla jsem zánět prsu, ale naštěstí už je na odchodu.
Oluško, bezva deníček. U nás to vypadá, že snad budu kojit až do té puberty :-)) Máťa už dokonale zvládl plivání obloučkem, takže bryndák bych měla používat spíš já. Po každém pokusu nakrmit ho, vypadám jako čuně.
Na bříško se pořád neotáčí, ale pokouší se plazit PO ZÁDECH a docela mu to jde - škoda, že to nemůžete vidět, je to vážně legrace :-))) Docela jsem zvědavá, co si vymyslí příště jen aby se nemusel otočit na břicho. Taky už docela povídá, ale je to samé tata - a mama nic.

Petto, já beru Máťu všude s sebou, vždycky ho nechám u sestřiček. Ty jsou většinou docela rádi, že mají nějaké zpestření.

Kiro - dobře, že už je Anetce líp

Lois - gratulace k druhému zoubku

Plenky - já vyzkoušela snad už úplně všechny. Máťa prostě skoro všechny pleny hravě prokadí a některé i pročůrá. A po těch Sleep se snad poprvé v životě oprudil. Teď jsem už po třetí kupovala plenky Tesco (ve fialovém obalu) a jsem s nimi spokojená, dávám jenom je a nepročůrá, neprokadí, vyrážka taky žádná.

Radulko, určitě jsi pro Amálku ta nejlepší máma. Vždycky prostě nejde uhlídat všechno na 100 % a ran do hlavičky ještě bude … A když je v pohodě, tak bude v pořádku, starší holka měla otřes mozku dvakrát - poznali by jste (u nás to byly pády ze dvou metrů)

Ellen, taky mám v noci nervy na pochodu. Už jsem to vzdala a když vstáváme během dvou hodin pětkrát, tak ho vezmu k sobě a on u prsa zaspí a chrupe většinou až do rána. Nedělám to vůbec ráda, ale už v noci bývám tak unavená, že sotva vstanu z postele a bojím se, aby mi třeba nevypadl z ruky.

Tak, víc už toho nenapíšu, protože už tady zase mám ukňouránka.

Dobrou a klidnou noc všem.
Jitka + úplně bdělý Máťa

 
Gabule
Závislačka 3302 příspěvků 05.02.06 09:10

Lois,písla jsem ti SZ.Jukni na to,ju?Díky Gabule

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »