Červenčátka - druhý deníček

Těhotenství

POMÁHÁME POKLÁDAT ZÁKLADY 112 tt od početí Už to známe, vývojová dráha lidského zárodku začíná, když po oplození se vajíčko jakožto jednobuněčný útvar rozdělí ve dvě buňky, pak ve čtyři, osm, šestnáct, třicet dva, šedesát čtyři atd.

Mezi každým dělením uplyne několik hodin. Toto počáteční dělení nastává ještě v době, kdy oplodněné vajíčko putuje vejcovodem do dělohy. Trvá to zpravidla čtyři až pět dní. Dalších pět nebo šest dní trvá trvá, než se vajíčko pevně „uhnízdí“ v děloze, která bude nadále jeho živným i ochranným prostředím. Fáze embrya nebo zárodku začíná asi o týdnu tohoto vývoje, kdy nastává diferenciace základních zárodečných vrstev. Embryo je velké asi čtvrt milimetru. Osmnáct dní staré měří 1,53 mm a dá se na něm poznat spojnice hlavy a krku.
Srdce je zpočátku jakousi jednoduchou trubicí. Ta se postupně stáčí a zavíjí, až se vytvoří dvě a pak čtyři komory. Na konci třetího týdne začíná tlouci. Ve čtyřech týdnech je už vytvořen cévní systém spojující srdce s ostatním tělem a embryo je velké asi 3,5 mm, jsou už položeny základy všech orgánových systémů - kůže, centrálního i periferního nervového systému, srdce, jater, plic, střev, pohlavního ústrojí - a dají se prokázat i jejich elementární funkce. Končetiny jsou naznačeny jako malé výstupky.
Během druhého měsíce jako by vývoj dostal nový směr - míří k „lidskosti“. Embryo dosáhne 25 mm, což je proti předchozímu měsíci zvětšení desateronásobné. Utváří se obličej, ústa, oči, uši, končetiny, - „ocas“, který byl na konci minulého měsíce velmi výrazným tělesným znakem, se smrskne na malinký výstupek. Ruka má tvar tlapky, ale je ve vývoji pokročilejší než noha. A oko je pokročilejší než ruka. Játra začínají vytvářet červené krvinky, začínají se tvořit nervy, které budou ovládat jednou vegetativní funkce. Prsty se protahují a odděluje se palec. Konstrukčně je embryo takřka hotovo.
Předpokládá se, že plave volně a pasivně. Ale při bližším pozorování se dá zjistit, že jeho svaly jsou velmi citlivé na změny prostředí. Jestliže se poruší nějak hladina iontů v plodové tekutině, svaly reagují jakýmisi drobnými záškuby. Ale také se jemně stahují a roztahují i bez vnějšího podnětu. Nejsou ještě napojeny na nervový systém. Také srdce nemá ještě nervové zapojení a přesto provádí už rytmické stahy. Ze všech projevů je však nyní nejnápadnější tlukot srdce, který se ustálí ve frekvenci asi dvojnásobné ve srovnání s pulzem matky.
Ale ani mozek nezůstává pozadu. Jeho funkci na encefalografu možno zachytit už v devíti týdnech a záznam má už některé hlavní znaky, které známe ze záznamu dospělých.
S vývojem vnějších i vnitřních orgánů, s dosažením lidské podoby a s počínající funkcí srdce a mozku přestává být na konci druhého měsíce vyvíjející se člověk embryem a dostává se mu názvu fetus neboli plod. Amniotický vak měří v průměru 5 cm a jeho obyvatel je 2,5 cm velký.
Na začátku třetího měsíce se tento plod již zřetelně spontánně pohybuje, i když to matka ještě nevnímá. Hýbe horními a dolními končetinami, otáčí hlavičkou, vraští čelo, otvírá a zavírá ústa, může už i polykat, plíce jsou proplachovány plodovou vodou.
Ve třetím měsíci se již dokončuje vývoj orgánů, takže do dalšího období vchází plod svým způsobem hotový. Dál bude růst, zrát, vyvíjet se, budou se diferencovat a zdokonalovat jeho funkce - ale základy již byly položeny. Jen lidský mozek jakožto nejsložitější a nejjemnější tkáň má svůj vývojový čas „po celou dobu“ embryoálního i fetálního vývoje, od druhého týdne výš.

Z knihy Počátky našeho duševního života, autoři Z.Matějček a J.Langmeier

Pan profesor Matějček nás v těchto dnech opustil. Vzpomínám na něj s vděčností a láskou, protože byl snad první, který se zasazoval o „lidský“ přístup k opuštěným, handicapovaným a jinak znevýhodněným dětem. Ve výše jmenované knize vydané v roce ´86 už volal po přirozeném porodu a neoddělování zdravých miminek od zdravých maminek ani na ty momentálně praktikované dvě hodinky. Dodnes nebyl zcela vyslyšen a praxe ve většině porodnic pokulhává za přirozeností. O těch ostatních přístupech ohledně osvojování dětí v ranném věku, nejlépe ihned po porodu do láskyplné náruče, nemluvě.

Je nás už 15 !
Jana
Vita
Sissi
Sisi TP 05.06.
Veronika TP 05.06.
Mirri TP 06.06.
Simona TP 06.06.
Lois TP 08.06.
KajaR TP 10.06.
Stefinka TP 12.06.
Nikina TP 14.06.
Elina TP 15.06.
Elí TP 16.06.
Milli TP 18.06.
Alča TP 20.06.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 09:00

holky,
nechci do toho rýpat, ale u červenčátek bych čekala TP v červenci, ale vy všechny jste červnové. Jak se potom máme jmenovat my s TP např. 2.7. 2005?
Přeju zdárný průběh všem a mám jeden dotaz - co všechno by mohlo být vidět cca 4 týdny od oplodnění na UZ?
Díky
La Pepa

NiKina
Závislačka 4035 příspěvků 27.10.04 09:09

Stefinko - chválím deníček. Moc jsem si početla nechala se unášet představami, co se v mém bříšku děje.....
Holky, procházíme zázračným obdobím, co se dá dělat.......

La Pepo, červenčátka (stejně jako třeba únorčátka) jsem vymyslela já, uvažovala jsem i o červňátka, ale to přišlo takový dost podobný s červy :-)

Červencová miminka by mohla být třeba prázdninová ne?
Ze zkušeností svých kamarádek vím, že ve 4 týdnu po oplodnění je na ultrzvuku vidět váček velikosti slunečnicového semínka…

Takže vzhůru do nového deníčku holčindy…
NiKina

Slanka
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 27.10.04 09:16

Já nevím, ale v několika článcích, knihách jsem četla, že srdíčko začíná tlouci „až“ v šestém týdnu. Potvrdila mi to i paní doktorka, která mi v pondělí řekla, že jsem v 5 tt. A že za dva týdny budou vidět na UTZ ruce, nožičky i bijící srdíčko. Tak nevím. Je to vlastně „jedno“, kdy, hlavně, když začne tlouci, že.
Tak přeju všem těhulkám hodně štěstí a zdravé těhotenství s ohromným, zdravým dárkem na konci!
Slanka*
PS: jinak článek je moc hezký:)

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 09:19

Ahoj holky,

dneska se nehrnete? Asi nevolnosti po ránu či zavalenost prací. Já jsem teprve vstala a dneska budu polehávat. Šla jsem spát ke druhé hodině jak jsem poslal tenhle deníček, ale celou noc mě bolelo a tlačilo bříško. Doufám je to jen zvětšování dělohy. Musím poctivě říct, že mám víc obav než před 20ti lety.

La Pepa - červen-čátka. Pro červenec se bude muset něco vtipného a pěkného vymyslet. Ve 4 týdnu na UTZ uvidíš asi to co já - takovou bublinku a mám dojem, nebo jsem to tam chtěla vidět, malinkatou tečičku uvnitř.

Tak papá, ten můj domácí zvěřinec za mnou dusá a rve se, musím je roztrhnout a po zásluze odměnit. Co čekáte první, ukládejte euforigeny do zásoby, už nikdy nebude taková pohodička a klid. Kdyby aspoň neječeli :-). Během dopledne dorazí ještě jejich starší sestra a to bude mít teprve grády. Je sice dospělá, ale mám někdy dojem, že prodělává permanentní pubertu :-).

Krásný den všem, když máme aspoň tady na Vsočině mlhu, musíme si ho nějak uvnitř udělat. Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 09:21

Ahoj, je rozdíl co je vidět na ultrazvuku a co se děje doopravdy, teda co je hotovo. Ve 4 týdnu je to tak mrňavý, že by to chtělo spíš mikroskop.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 09:25

Ještě mě napadlo, že tak jak se v tom počítání plácáme my a plácají naši doktoři, plácají se v tom i autoři knížek. Tady v té vyloženě mluví o dění od početí.

aaliana
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.10.04 10:11

Ahoj holky,

mám problém a vy byste mi možná uměly poradit. Snažíme se o mimčo, takže koncem cyklu nikdy nevím, jestli jsem těhotná nebo ne. No a teď půjdu k zubařce (31DC) a nevím, jestli mi může píchnout injekci. Nevíte náhodou některá, od kterého dne po početí začínají přecházet chemikálie od matky do plodu? Takže vlastně od kterého dne po početí se malý vetřeleček začíná živit od matky? Snad jsem to napsala srozumitelně, mám trochu problém to naformulovat.

dík Lina

Veronika27
Kecalka 131 příspěvků 27.10.04 10:22

Ahoj holky,
Stefinko - moc krásný deníček a hlavně poučný, je to opravdu zázrak, co se v nás odehrává… Je to tak neskutečné !!!

Tady je dnes jako by někdo zapomněl venku ráno rozsvítit ! Všude šedo, ale teplo. Hotový skleník :-)

Alčo, napiš, až budeš mít po kontrole, držím ti pěsti ! Jsem zvědavá, co je u tebe nového !

Dnes v noci jsem taky nějak špatně spala, pořád jsem byla vzhůru a otáčela se sem a tam a taky se dnes tak cítím ! Už aby bylo odpoledne, v pátek mám dovču, takže 4 dny volna !!!! Jupíííí !!
 V.

NiKina
Závislačka 4035 příspěvků 27.10.04 10:24

Ahojky Lino,

taky jsem to řešila, i když jsem ten měsíc těhotná nebyla…flákali jsme snažení:-))

Tak co jsem vyčetla:
Nejcitlivější je zárodek na chemikálie cca 6-8 den od oplodnění dále.....ve chvíli, kdy se začíná zahnizďovat. Ale do těch 6-8 dnů po početí nemá nic vliv, protože to se ještě vesele dělí vajíčko jen tak samo.

Ale myslím si, že to vyřešíš tak, že zubařce řekneš, že jsi možná těhu a ona použije injekci vhodnou pro těhulky… :-)))) Žádný strach.

NiKina

P.S. Mě je dneska tááák blééé. Už fakt nevím, co jíst. Jsem jak praštěná motykou, jak po kocovině, únava, ospalost, hlava se mi motá.....asi zapadnu do peřin…

aaliana
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.10.04 10:47

Díky za odpověď. Taky jsem to tak nějak počítala, ale nebyla jsem si jistá. Pletlo se mi do toho něco se žloutkovým váčkem, ale to je zřejmě jen do doby, co se uhnízdí. Nakonec ještě možná přijde ta rudá mrcha a vše bude vyřešeno. Už pár měsíců žiju v takových srandovních cyklech: 1. MS, 2. OVU, 3. možné uhnízdění, a zase 1…Je to jako jaro, léto, podzim a zima ( i s těma pocitama ), jen rychlejší.
Přeju rychlé vystřízlivění z těhu nevolností a brzké užívaní bříška.

Čau Lina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 10:48

Ahoj holky,
taky je u vás tak hrozná mlha? Dneska se nechce nějak zvednout.
Stefinka - velikánská pochvala za deníček! Přesně tohle jsem teď potřebovala, abych se trochu zorientovala. Kolikrát jsem z těch všemožných informací tak zmatená, že už jsem si to potřebovala utřídit.
Jinak jsem to s těma nevolnostma asi zakřikla. Je mi už od rána dost divně, motá se mi hlava a žaludek se mi tak nějak houpe.
Jak se máte dneska vy, maminky, a vaši mimísci?
 Milli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 11:13

Ahoj holčiny,

hlásím, máme TĚHU průkazku!!!!!!!!
JUPÍ, JUPÍ, JUPÍ!!!!!!
Viděla jsem na ultrazvuku srdíčko a mám to vše na videu, celých 5 minut!!!!
Mám šílenou radost, pořád jen sedím u videa a stále si to přehrávám. Je to skvělý pocit. Jinak na kontrole vše ok, velikost odpovídá na 8+2, krevní testy veškeré v pořádku. Takže teď se do 24.11., kdy jdu na další kontrolu, budu šetřit a začnu plánovat pokojíček a tak… Dokud jsem neviděla srdíčko, nechtěla jsem se na nic upínat, teď je to tam a já si to vážně užiji :-))

Stefinko - TP sedí, shodli jsme se s panem doktorem :-) Přiznávám na článek se vrhnu, až se ještě párkrát pomazlím s videem :-))

NiKino - řekla bych, že název je v pořádku. Červen a -čátka k tomu… Moc dobře si to vymyslela.

Tak těhulky, držme se, pohlaďte pupíčky, já se ještě ozvu.

Moc šťastná Mirri 8+2tt

Slanka
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 27.10.04 11:31

NiKino to jsme na tom úplně stejně, taky se mi děsně motá hlava a žaludek na vodě…

Mirri v osmém týdnu a už máš průkazku? Jééé, já ci takýýý:-))).
Užívejte si těhulkovství a opatrujte se.
Slanka*

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 11:46

Slanko,

srdíčko bije o sto šest (nevím, jestli se to nepíše dohromady :-)) a vše se vyvýjí jak má :-) Většinou se podle toho, co jsem četla, dává průkazka kolem 2.měsíce. Já začala třetí. Je to o zvyklostech doktorů, dočkáš se jistě na příští kontrole :-) Moc ti to přeji, všem. Je to prostě potvrzené a já se teď budu snažit udělat vše pro to, aby 6.6.05 se narodil malý zdravý človíček :-))

Mirri

NiKina
Závislačka 4035 příspěvků 27.10.04 12:01

Teda Mirri…já závidííííím!!!! Pořád ještě nemůžu uvěřit tomu, že je ve mě malý človíček, spíš si připadám jako po flámu se všemi radostmi… :-(((
Ale až uvidím mimčo…!!! To se jistě z fleku změní. Už se na to těším.
Příští týden na kontrole už budu začínat 9tt, to už půjdu i na nějaký ten ultrazvuk a že by i ta těhu průkazka ¨… !?!?!
Uff holky, dneska je mi fujtajblově, v noci jsem taky špatně spala.....

Možná má na to vliv úplněk - ten je zítra. Ten mi vždycky ovlivní spaní (špatně spím a když už, zdají se mi opravdový krávoviny)

Taky se vám zdá o porodu,o tě­hotenství, prostě v každým snu jsem buď já nebo někdo známý těhu.....Nebo hrabe jenom mě za úplňku????
NiKina 7tt+2 + loupák

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 12:29

NiKino,

určo dostaneš taky průkazku. Podle mě čekají na srdíčko, alespoň náš doktor. Pak je to prostě fakt a v tobě se vyvýjí malý broučínek. Kdyby si viděla, jak jsem byla dodnes nervózní… Chtěla jsem vidět srdíčko a teď se nebojím, vím, že tam je. Pořád se opakuji, ale jsem opravdu moc šťastná, snad si to i více uvědomuji…

Já vzhledem k tomu, že jsem musela jít k doktorovi a myslela na jiné věci, tak jsem dnes zatím ok, ale něco je ve vzduchu… Takže i nevolnosti, co dnes trápí, bych přikládala počasí… Začínám se sžívat s miminkem a nevolnosti si nepřipouštím, zatím jsem ok a díky bohu, za celých 8týdnu nezvracela… Snad si to nepřivolám, ale je to vážně hodně o psychice. Má kamarádka si řekla, že jí špatně být nesmí a celé těhu měla v poklidu, takže něco na tom bude :-)) A nevolnosti, jak už jsme zjistily, se dají přežít, že :-))

Jdu si dát rybí prsty s brambory, snad jsem vám nezvedla žaludky :-))

Mirri

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 27.10.04 12:35

Ahoj Lino,
pokud mas na mysli injekci u zubare, te se bat nemusis, tehotenstvi neni kontraindikace pro jeji aplikaci. Takze se neboj a hura k zubari :) Tfuj, me to ceka pristi tyden :(
Jinak zdravim novy denicek, i ja se hlasim mezi tehulky s cervnovym terminem, ale zatim s velkym jasanim vyckavam, protoze miminko melo minuly tyden na UZ jen pul centimetru (vlastne ne miminko, ale cely plodovy vacek), tak cekam na pristi vysetreni za tyden, kde uz by snad melo byt videt tepajici srdicko a ja zase budu klidnejsi. TP jeste nevim, protoze mam ovu az ke konci cyklu, takze na temin podle MS se fakt spolehat nebudu :D
MAm uz rocni holcicku a moc se tesime, ze bude mit sourozence :D
Mejte se a minimiminkum zdar!
Lesina s Adletkou 13 m

alenka22
Stálice 53 příspěvků 27.10.04 12:54

Ahoj Verčo a těhule,

zdravím do tohoto pošmurného dne. Tak jsem se vrátila od doktorky a hádejte co?

Byla jsem na ultrazvuku a viděla jsem fazolku!!!!

Ale na druhým vaječníku mi našli cystu o velikosti 5 cm. Tak se bojím aby to fazolce nějak neublížilo.
Jinak průkazku už mi napsala, ale ještě mi ji nedala. Za 14 dní musím na další ultrazvuk a na odběry a pak už ji konečně dostanu.

A jak se všichni dneska máte?

Stefinko - chválím deníček, pěkně jsem si početla.

Mějte se krásně a opatrujte bříška!!!

Zdraví Alča 6+0tt

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 13:05

Ahoj Mirri,
taky se mi zdají různé krávoviny a poslední dobou bříškaté sny. Já půjdu na příští kontrolu v 10tt (furt podle MS) a teprve podle toho jak bude vypadat si mě dr. zařadí mezi těhulky oficiálně. Tentokrát si nechám udělat video nebo fotečku podle toho jak to bude. Mám moc velkou tukovou vrstvu, vždycky mají problémy. Ale co je třeba je tam vidět, jen méně ostré. Na speciální UTZ ve 20tt jsem raději šla k soukromníkovi a ten mi neřekl na moji tloušťku ani fň. Moc se snažil, aby už objevil pohlaví a aby natočil hezké video. Před tím jsem byla v nemocnici a ten doktor byl nechutný. Celou dobu mi tak nadával, že jsem to obrečela. Ale viděl všechno co potřeboval. Já vím, že jsem tlustá, ale když už jsem těhotná tak s tím v té chvíli nemůžu nic dělat. A to ten blbec ani nevěděl kolik jsem zhubla než jsem otěhotněla, v rámci přípravy na těhu.
Doma nám hrabe za úplňku mimo taťky všem - 2× Ryba, 2× Rak, 1× Štír. A ještě Nov je blbý termín. Ten má skoro stejné grády jako úplněk. Čau, jdu přemýšlet co si vezmu, je mi blbě dneska ze všeho a teď asi už i z hladu. Stefinka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 13:30

Alčo,

já na prvním ultrazvuku měla taky cystičku, sice menší, ale bylo mi vysvětleno, že jde o žluté tělísko. Zatím se ti stará i mimíska. Sama by se měla ztratit. Doktorka by tě jistě upozornila, kdyby to bylo jinak…
Nemusíš se bát, fazolce neublíží, ta je ráda, že ji tam má :-))

Mirri

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 13:33

Ahoj holky,
můžu k vám??????????????

Mimochodem Stefinko, mooooc hezký deníček. Úplně mě hřálo u srdíčka, když jsem si ho četla. Krásně jsem se ponořila do představ, co se mi zrovna děje v bříšku.

Já jsem si udělala v neděli testík a jsou tam dvě čárečky. Huráááááááááá! Vím jistě, že jsme počali našeho Budulínka 1.října. Takže jsem teď na konci čtvrtého týdne, ale podle menzes na konci šestého týdne. V pondělí jdu k doktorce a už se nemůžu dočkat až našeho broučka uvidím. Je to moje třetí těhotenství, o první mimi jsme přišli, pak se nám narodila zdravá a krásná holčička, která má 25 měsíců a teď jsem těhotná do třetice. Doufám, že to zdárně dopadne a o mimi nepřijdeme, jako tenkrát.

Nevím, jak často mi malá dovolí sem nakouknout, ale budu se snažit co nejčastěji. Teď co jsem těhotná se jí snažím věnovat snad na 200%, né že bych se jí předtím věnovala málo, to ne, ale tak nějak je mi úzko z toho, že za chvilku už nebudu jen JEJÍ máma, ale i máma toho druhého mimíska. Mimochodem, už se s manželem na drobečka moooc těšíme.

Tak to je pro začátek ode mě vše. Mějte se krásně a pohlaďte za mě vaše bříška.
Ahoj Jerrýsek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 13:35

Stefinko,

nic si z doktorů nedělej, jsou to profíci, mají pomáhat a ne stresovat… Myslím, že ty jsi dost silná a takovýhle věci bereš s nadhledem. Vím, že to občas bolí, ale ty to naschvál neděláš a jak jsi psala, jsi TĚHULKA!!!!!!!!!!! Tak ať se zklidní :-))

Mirri

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 13:39

Stefinko,

ÚŽASNÝ deníček, člověk si uvědomí jaký zázrak nosí v sobě…

Vím, že se hodně zajímáš o přirozené porody a vše s tím související. Nemáš prosím nějaké info o Havlíčkobrodské porodnici? Většinou si ji maminky chválí, ale pokud ty znáš nějaké reakce, byla bych ráda za ně… Vím, že jsi z Vysočiny, proto se ptám. Děkuji.

Mirri

alenka22
Stálice 53 příspěvků 27.10.04 13:46

Mirri,

dík za vysvětlení. Už jsem klidná.

Alča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 13:49

Alčo,

věř doktorům, oni si tvé těhotenství ohlídají a na případné nesrovnalosti upozorní :-)

Opatruj se a nestresuj se, vše je určitě v naprostém pořádku :-)

Mirri

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 14:01

Ahoj holky,
bohužel se mi asi po desáté nepodařilo příhlásit se jako další uživatel, vystupuji anonymě, snad do toho proniknu.
Jinak se hlásím mezi červenčátka, jsem v 7tt. Minulý týden na ultrazuvku byla vidět taková oliva, nebo spíše fazole, douhá 8mm s patrnou srdeční činností. Vzhledem k tomu, že jsem poměrně plašan, tak až zpráva, že je patrná srdeční činnost mě uklidnila. V knihkupectví jsem viděla v jedné knížce přímo fotku a byl to takový „svraštělý puleček“, takže mímu s manžílkem říkáme puleček. Jsem T poprvé, tak vůbec nevím co se bude dít, takže to tu budu sledovat a případně přispěji svým do mlýna.
Jinak mě zaujalo, že někdo píše, že má ovulaci na konci cyklu, mě sestřička, dle klasické menstruace vypočetla 7+3 tt, ale na ult. mi to změnili na 6+3 tt, takže doufám, že je to OK. Přesný předpokládaný TP zatím nevím, ani nemám průkaz, ale jdu na gyndu opět 1.11.(na krev) a pak 11.11.(k pí. MUDr.).
Jinak všem i sobě přeji, ať to probíhá bez nejmenších komplikací, co nejméně nevolností, mimochodem ty mě zatím minuly, jen má různé tlaky v břiše a bolej mě prsa, jen doufám, že už neporostou, i normálně jsou dost …

Pozdravujte pulečky a Stefinko, budu se těšit na další deníček.

Zet

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 14:57

Ahoj Zet,

vítej v „klubu“ :-) Přeji ti klidné těhu začátky s co nejméně nevolnostmi :-) a raději ťukej, Milli taky jejich absenci zakřikla, že Milli :-)) Ale dá se to vydržet. Nemysli na nic bléé a jde to :-)

Mirri

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 15:00

Alčo,

ohledně tvé obavy s cystou…, raději jsem mrkla ještě do knížky „Co čekat v radostném očekávání“ a píšou tam v podstatě to samé. Takže pokud byla doktorka v klidu, věř, že se zřejmě o problém nejedná…

Mimochodem uvedená knížka je moc dobře udělaná, doporučuji.

Mirri

alenka22
Stálice 53 příspěvků 27.10.04 15:10

Mirri,

díky za vysvětlení. Na další UTZ jdu 12.11.04, tak jsem zvědavá, co mi řeknou.

O tý knížce už jsem taky slyšela, asi ji zakoupím.

Mějte se krásně a pro pracující: užíjte si volný den.

Zdraví Alča

Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 27.10.04 15:27

Ahoj Mirri,

díky. Já teď klepu snad pokaždé když jen o T mluvím, abych něco nezakřikla. Jinak už jsem ze sebe udělala uživatele, ale stejně se tu špatně pohybuji. Budu muset vyzpovídat kámošku, co jsem psala před 2 roky, aby mi vše řekla, ale hlavě o T.

Mějte se Zet

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 15:33

Jojo, Mirri,
pravdu díš. K obědu jsem si dala čočkovou polévku a vepřové s rýží s omáčkou a vypadá to, že to Františkovi chutná :-)
Jinak prožívám nějaké euforické návaly, přestože je konec měsíce a měla bych být v depresi kvůli uzávěrce. To budou asi ty těhu-hormony. A jak jste na tom s náladama vy?
 Milli

Mirri
Povídálka 28 příspěvků 27.10.04 15:46

Zet, ničeho se neboj, máme mezi sebou i zkušené spolubojovnice :-) a i my to své první těhu zvládneme, takhle na tom nejsme samy(-i? hormony, no…:-)

Milli, ty už máš miminko pojmenované :-) My o jménech uvažovali už před těhu, a kdo to nedělá, že :-) Takže chlapeček by byl Matyáš a holčička Ellen. Zatímco u kluka je to jistý, u holčičky se to každou chvíli mění :-) Mám slíbenou knížku se jmény od kámošky, tak třeb něco vybereme…

Mirri (pozor, kupodivu přihlášená :-)

PS: kde jste všechny???

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 16:17

Mirri,
František je pracovní jméno. Jinak to má být Matyáš :-) (to je fakt super jméno, že?) a nebo Ema. Ale u holčiček se mi ještě líbí několik dalších jmen - Amálie, Nela, Stela, Anastázie, Sára nebo Alžběta. Jména jsme si vymysleli už před pár lety, když jsme pomalu začínali plánovat svatbu. Snad bych byla i radši, kdyby to byl klučík, protože bych z těch holčičích jmen vybírala dost těžko. Zkoušela jsi určit pohlaví podle aztéckého nebo čínského kalendáře? Mě podle toho vychází v obou kluk.
 Milli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 16:35

Milli,

čínský jsem zkoušela, měl by to být kluk. Přítel má už 2 kluky z předchozího manželství, tak si nedělám iluze, že by „zvládl“ holčičku :-))

Mirri

Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 27.10.04 16:43

Ahojky,
To my máme na holku, asi Klárku, ale ta Milliina Nela se mi taky líbí, ale kluk to bude problém. Já jsem manžílkovi nabídla pár jmen, které jsem měla od dětství připravený, a on mi je všechny vyřadil, no můžu já za to, že nositelé těchto jmen jsou naši kamarádi a bylo by to jako po nich? (líbí se mi Marek, Radek a Roman) Snad jen Michal na tom se ještě schodnem, nicméně myslím, že je na to zatím čas.

Mějte se těhulky Z.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 17:28

NOVÉ MAMINKY A JEJICH ČERVENČÁTKA
Lesina
Slanka *
Zet
Jerrýsek
VÍTÁME a přejeme krásné dny s bříšky.
Je nás 19 !!!

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 17:34

Normálně jsem normální, ale jak jsem těhu, jsem ze všeho snadno rozhozená. Naštěstí bachovky mě jistí. Jo, jo, budu o nich psát.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 17:39

Stefinko,

musím pochválit ještě jednou tvůj deníček. Je opravdu krásně připravený. Moje mamka se s takovou chutí začetla… :-) Líbí se mi, že píšeš o tom, co se v bříšku právě teď děje a přitom to není to klasické opisování knížek…

Vážně krásný :-)

Mirri

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 17:43

Stefinka - opravdu jsem moc ráda, že jsme se potkaly v jednom deníčku, moc se mi líbí tvé názory a tak…

Já mám teď ráda všechny a komplet celou bandu z deníčku taky :-))

Mirri

Lois
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 27.10.04 18:08

Ahoj Stefinko,

velké poděkování za nový deníček, je zázrak co všechno se děje v našem bříšku.

Dnes jsem ani neměla moc chuti na emimčo, bylo mi docela bléé. Teď to pomalu ustupuje, tak si musím hned přečíst všechny příspěvky :)

PA Lois

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 27.10.04 18:12

Mirri,
99% je opsaných, tu knížku jsem našla v antikvariátě a když jsem ji četla poprvé, brečela jsem vzteky nad zabedněností těch, kteří rozhodují o druhých. Mám schopnost předávat informace, někdy mi to dělá potíže, protože si lidi myslí, že ty věci taky všechny mám v malíku. Máme psaní v rodě, vlastně stačí sem tam přidat nebo ubrat slovo. Tady se mi to líbilo, že to je tak pěkně v kupě co kdy, kde a jak. Dál jsou tam patologie, kdy se co může poškodit, ale to jsem tam nedala, abychom se nebáli víc než musíme. Příští deníček mám v plánu něco málo o vlivu Měsíce, určitě to taky využijeme a nejen v těhu. Doufám každá z nás dostane nějaký nápad. Kdyby byly jenom dva na každou, tak bysme museli nosit mimi dlouho jak slonice :-). No ale určitě se to postupně přeleje do miminkovského deníčku a to bude taky fajn. Jenom si říkám, že nám to nakonec uteče tak rychle, že se budeme divit.
Na emimino chodím myslím třetí rok. Loni už jsem měla pocit, že to není pro mě, teď má emimino zase pro mě nový půvab.
Taky mám pocit, že patříme všechny k sobě a že některé jsou asi ve věku mých dcer si ani neuvědomuju. Těhu je pořád nová zkušenost, i kdyby to bylo po desáté, určitě to bude zase jiné. Pokaždé se dozvím nové věci nebo spíš si všímám dalších a dalších.
Tak pěkný svátek všem, já si jdu dát sekačku s bramborama, doufám dopadne dobře, když na ni mám chuť :-).
Dneska o úplňkové noci, cokoli si budete přát, bude mít velkou sílu se splnit. To zatmění Měsíce mě nijak nerozhází. Stefinka

Lois
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 27.10.04 18:35

Ahoj holky,
ještě jednou se hlásím, protože jsem dočetla vaše příspěvky. A včera jak jste popisovaly tu POCTIVOU gulášovku, tak dneska jsem ji vařila mému manželovi, protože na něj v reklamě zapůsobila. No musím říct, že v TV vypadá úžasně, buďte rády, že ji nemusíte vidět a hlavně cítit ve skutečnosti. FŮŮŮJ to vám byl doslova blivajs, myslela jsem že žaludek to nedá. No nakonec jsem to zvládla, ale když si na ní mažel pochutnával, musela jsem se zavřít do ložnice, abych unikla její „vůni“ :(((

Lois

PS: doufám, že jsem vám nezvedla žaludky …

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.04 19:40

Ahoj holky,
jsem z deníčku od květňátek 2005 - ale termínem bych patřila asi spíš k vám - 2/6/2005 ;-)))
K tomu srdíčku a počítání týdnu. V té knížce to bylo 100%ně psáno od početí - tedy ve 4. týdnu je vidět srdeční akce. Pakliže to budete počítat od MS - pak je vidět v 6. týdnu. I tady může dojít k občasný opožděním nebo naopak - tedy, že je srdeční činnost vidět dřív - ale to je způsobeno tím, že k oplodnění došlo buď dřív nebo později než je běžné a běžné je přibležně 14. den cyklu. Snad jsem to podlala trošku srozumitelně ;-))
Jinak já se v tom počítání občas také plácám…
Mějte se krásně a gratuluji k pěkněmu deníčku. Jste šikulky
Jana Labofa

Mirri
Povídálka 28 příspěvků 28.10.04 11:04

Ahojky ve svátečním dni,

zdravím vás po náročné noci… Netýkala se toho, že by mě něco bolelo… Mám v poslední době problém domluvit se se svým tělem :-)) Tak například, v 21hod to zalomím a chci usnout, podotýkám unavená… a jako na potvoru to nejde, knížky nepomáhají, u TV neusnu… Prostě bych řekla, že pak únavou ze sebe samé usnu AŽ kolem půlnoci!!! Ráno se probudím v 5hod, samozřejmě kvůli WC… no a už zse problém zabrat. Oči pálí, nic mě neba… Podaří se to většinou kolem 7hod a pak se probudím kolem desáté… Tak jsem si hezky vylila srdíčko, ale co bych pro toho našeho čertíka (pracovní název :-) neudělala, že?

Včera jsem si hladila bříško, vážně jsem si spolu s tlukoucím srdíčkem na ultrazvuku a těhu průkazkou uvědomila, že je to skutečně tak. Roste ve mě nový život :-) Brečela jsem dojetí, když jsem si uvědomila, že ještě nedávno to byla nepatrná druhá čárka na těhotenském testu a teď jsou to momentálně 2cm neskutečného štěstí…

Jsem vděčná, že jsem v červenci vy:,–(ila HA a podařilo se mi hned po prvních přirozených měsíčkách otěhotnět.V dnešní době, kdy některé, dokonce zdravé páry, čekají na miminko moc dlouho…

Naše miminko je moc chtěné a především plánované :-) Už teď se na něj těší celá rodina a my s přítelem samozřejmě hrozně moc :-)) Hormony… Chtěla jsem se s vámi podělit. Jakpak to cítite vy?

Ohledně našeho „pracovního“ názvu mě napadá, necháte si říct, zda čekáte holčičku nebo chlapečka? Doktor mě upozornil, že na dalším ultrazvuku(nevím v kolikátém týdnu UTZ plánuje, tak berte mou info s rezervou) už by to mohlo být vidět, tak ať se rozhodneme :-) Já bych pohlaví chtěla znát, ale pro ostatní zůstane tajemstvím… Jak jste na tom vy?

Přeji moc krásný odpočinkový den, dejte bříškům samé dobrůtky a třeba si dneska nevolnosti taky udělají svátek a nepotrápí nás :-))

Mirri

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 28.10.04 11:48

Ahoj Mirri,

já bych zase pořád spala a spala.

Hormony … tím myslíš které? Jestli těhu, tak se mnou cvičí nálady a přijdou nevím odkud a proč a tak to musím pořád nějak vybalancovávat. Má to vliv na nejbližší, hlavně na mrňata doma.

Jestli kluk nebo holka, proč si to nenechat říct, když je možnost? A mimísovi budu od začátku říkat jménem. Říkat mu třeba Františku celé těhotenství a pak až se narodí mu říkat jinak považuju za ne šťastné řešení. Ale když mu říkáš čertíku, po narození mu nejspíš budeš říkat obojím. Mimísek od určitého času vnímá a slyší a tak je víc než skvělé povídat si s bříškem.

Co k jídlu, děcka doma dostanou rýžovou kaši a já nevím co si dám. Není na nic chuť.

Jdu se odpojit, mám problémy s mobilem, že by můj operátor měl následky zatmění? Čas od času úplně vypadává síť. Nějaká černá díra nad Vysočinou.

Mějte se a opatrujte se. Stefinka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.04 13:03

Stefinko,

přesně kvůli tomu jsem to myslela :-) Chci oslovovat bříško. Čertíka vymyslel přítel, kvůli tomu, že takhle malý stvořeníčko dokáž potrápit. Myslím nevolnosti a vše co s tím souvisí :-)) Co bychom ale pro ně nevydržely…

Opatrujte se a koukejte něco napsat :-)

Mirri 8+3tt

Jerrysek
Kecalka 499 příspěvků 28.10.04 13:04

Ahoj spolutěhulky,

moje těhu hormony se mnou taky pořádně mávají. Chvilku je mi do smíchu a hned na to do pláče. Taky mi bývá dost často smutno, ale po kom nebo po čem to opavdu netuším!!
Dnes ráno mi bylo nějak divně, asi mě navštívila ranní nevolnost. Vůbec to neznám, ani při naší malé jsem na ranní nevolnosti netrpěla, prostě jsem o celém těhotenství, teda kdyby mi nerostlo bříško:-)ani nevěděla. A o tomto těhu taky zatím, kromě pobolívání v podbříšku či v prsou, nevím. Musím to hned zaťukat, aby se mi ranní nevolnosti vyhly.
My máme pracovní název pro mimuško Budulínek. O jménech jsme přemýšleli ještě, než jsem těhotná byla. Máme toho víc. Na holčičiku Klárku nebo Sabinku a na kluka Šimon, David, Michal nebo Tomáš.
Podle čínského i aztéckého kalendáře mi vychází kluk, tak uvidíme. Určitě si to nechám říct jakmile to bude jen možné. Už se moc těším.
Pohlaví je vidět až kolem 20.týdne. Takže si budeme ještě muset chvilku počkat.

Tak se mějte hezky holky, užívejte si krásného počasí a opatrujte se.
Jerrysek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.04 13:17

Jerrysku,

kde bych našla ten aztécký kalendář??? Čínský jsem našla, ale tenhle mi uniká? U prvního dítka ti to vyšlo??

Mirri

Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 28.10.04 13:25

Ahoj těhulky,

tak jsem se konečně dostala, k tomu, abych pročetla i 1.deníček, Vy jste ale pisatelky:-). Ani jsem to nestihla všechno vstřebat. Něco mě uklidní, něco naopak, ale tak už to chodí. Některé obdivuji (především Steffinku, Mirri a Milli, a další ..), že toho stíháte tolik psát. To já z práce budu mít čas tak na 3 nakouknutí a doma, podle toho, jak se bude manžílek snažit dolačit domů notebook. No už před časem, jsem ho připravovala na to, že na těhotenství, resp. mateřství mi bude muset dát nějakej computer domů. No vzhledem k tomu, že jsem účetní a této ?bohulibé? činností se budu muset chtíc nechtíc (splácíme byteček, kam se teda budeme stěhovat až cca za měsíc) věnovat i na mateřské, tak to snad půjde. Mám teď dvě velké těšení, na byteček a zařizování, i když to ze začátku bude spíše holobyt a především na MIMI ?ťukám?, aby bylo vše OK.

Jinak dnes je to přesně týden co jsem viděla svou 8mm fazolku :-)))) na monitoru a fotečku ? tu si bohužel nechala Dr., a já byla tak vyjukaná, že mě ani nenapadlo ji požadovat. Jen jsem se stále ptala, zda je ?zatím? (opět ťukám) vše v pořádku. Nejhezčí věta byla : ?Je patrná srdeční činnost?, to mě spadl opravdu kámen se srdce a propad snad všechna ta 4 patra z ordinace na ulici. Takže dle MS jsem teď 8+3, dle UTZ 7+3, početí nevím (zkusím se zamyslet), ale dle délky mého cyklu se přikláním spíše k UTZ.

Až budu vědět porodní termín, tak ho přidám k dobru. 1.11. jdu na krev a s močí a 10.11. do první poradny, tak snad obdržím průkazku. Jinak jsem dostala 2×denně kys.listovou (Acidum folicum) 1×denně vitamín E a 1× týdně do pochvy fermalac vaginal, tak mám pocit, že to bude zatím stačit, pí. Dr. říkala, že od 12 týdne mi předepíše jiné vitamínky.

Jinak mám tlaky v bříšku, jak to tu čtu, tak je to ok. Prsa bolej, neštěstí čím dám míň ale jsem docela ospalá, tak počítám, že jak to tu pročtu, hodím tělo na gauč.Ranní nevolnosti zatím ne ťuk,ťuk, jen včera večer, spíše v noci, mě bolela palice a měla jsem hlad na nemohla jsem se na nic podívat, ale pokud to bude jen takhle tak je to OK.

Steffinko ? kolikpak těch potomků už máš?
Moje tchýně je ze 6 dětí, a vždy když vidím její máti, tak ji obdivuji, jak to všechno zvládla. Jinak s tím bříškem, já má velikost 4 měsíců, asi už tak 8 let (je mi 27), prostě ráda papám, a cvičení na břicho mě neba. Takže bych to mohla dlouho tajit, ale nevydržela jsem to, ale vždy to říkám ?No uvidíme, doufejme, snad??. Taky už mám díky tomu pupku několik zkušeností s pouštěním sednout v MHD, ale je mi jasné, že těd, když je to aktuální se nic takového nestane, to je Murphyno zákon?.

Takže vše přeji, vše bez komplikací, poklidné těšení, a na léto krásné zázraky. Mějte se krásně se svými pulečky.

Zet

p.s. no to jsem trochu přehnala, příště se budu krotit a napíšu toho méně, no když je člověk ukecanej, tak je asi i upsanej. Vzhledem k tomu, že nebudu mít moc času, nebudu Vás zatěžovat často. Dost, loučím se

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.04 13:38

Ale Zet,

jen se vypovídej :-) My to máme rády :-) Jsem doma na neschopence, přístup k netu neomezený (tedy pokud nepočítám další členy rodiny :-)) a proto si můžu dovolit juknout sem kdykoliv a něco připsat… Jelikož jsem dost upovídaná, tak i upsaná… Ale mám období, kdy to prostě nejde.

Opatruj se, odpočívej, zřejmě se budu opičit :-))

Papa minibříškandy

Mirri

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »