Češi odmítají očkováni z různých důvodů... A proč nejste očk

Ostatní
 • emimino
 • 30.10.08

Ministerstvo zdravotnictví, hygienici, farmaceutické firmy i jednotliví lékaři varují: proočkovanost proti chřipce je v České republice stále velmi nízká.

Netýká se to však pouze chřipky, následující závěr platí obecně: zatímco Češi jsou na světové špičce co se týče proočkovanosti proti chorobám zařazeným do povinného očkovacího kalendáře, na dobrovolná očkování většinou pohlížejí s nedůvěrou či nezájmem a v počtu těchto očkování se rázem ocitají na samém chvostu vyspělého světa.

Příliš mnoho příčin
Proočkovanost české populace proti chřipce se každoročně pohybuje okolo sedmi procent. Evropský průměr činí zhruba 22 procent. Ačkoliv vyšší proočkovanost má jednoznačně pozitivní dopady v podobě úspor na zdravotní péči, snížení pracovních absencí a nižšího počtu úmrtí u ohrožených skupin obyvatel, Čechům očkování k srdci zjevně nepřirostlo. Příčiny nezájmu jsou pravděpodobně příliš pestré, než aby se daly jednoduše pojmenovat. Přesto se o určité zjednodušení pokusíme. Do které skupiny patříte vy?

Ohrožení by se měli očkovat
Lidé, u kterých hrozí vlivem chřipkové infekce rozvoj komplikací nebo zhoršení jejich základního onemocnění, patří do ohrožené populace. Jsou to především osoby ve věku nad 65 let, dále pacienti na LDN, lidé s chronickým onemocněním srdce nebo plic, s chronickým onemocněním ledvin nebo diabetici. Bohužel ani ve skupině ohrožených osob se očkování proti chřipce nerozšířilo tak, jak by mělo.

Zodpovědní myslí na vakcínu
Příslušníci skupiny zodpovědných se nechávají očkovat každý rok. Jak již víme, v naší republice jich je výrazná menšina. Zodpovědným by se však měl stát především ten, kdo žije v domácnosti s člověkem z ohrožené skupiny. To proto, aby se pro své blízké nestal tím, kdo jim chřipkovou infekci naservíruje až domů.

Zbývající většina: proč se neočkuje?

 • Bojácní: Chřipková vakcína má poměrně špatnou pověst. Mnoho lidí již slyšelo historku o tom, jak známý známého skončil po chřipkové vakcíně v nemocnici s komplikacemi. Komplikace se mohou objevit po každém očkování, historky jako vždy přehánějí.
 • Přesvědčení: Do této skupiny patří lidé, kteří jsou ideově přesvědčeni o škodlivosti všech očkování všeobecně a nejraději by nerespektovali ani očkovací kalendář svých dětí. Ačkoliv zapřisáhlých odpůrců očkování bude nejspíše menšina, nikdo je o jeho prospěšnosti nepřesvědčí.
 • Zhrzení: V minulosti se již proti chřipce očkovali a ten samý rok je potkala taková chřipka, jakou podle svých slov ještě nezažili. Účinnost chřipkové vakcíny záleží na tom, jak se ten který rok shoduje s aktuálně kolujícím virem, který se každý rok mění. I vakcína se každoročně mění. Přestože je prokázáno, že v naprosté většině případů očkování chřipce zabrání nebo její průběh alespoň zmíní, příslušníci zhrzené skupiny mohli být onou potvrzující výjimkou. A nebo, což je pravděpodobnější, nemoc, která je toho roku sklátila do postele, vůbec nebyla chřipka.
 • Škudliví: Tady není co řešit. Očkovali by se s chutí, jen kdyby to bylo zadarmo. Výdaje za případnou léčbu a finanční ztráty v důsledku pracovní neschopnosti se jim zdají přijatelnější.
 • Nedůvěřiví: Prostě nevěří, že vakcína funguje. Obecně mají k „medicínským vymoženostem" opatrný postoj. V této skupině převažují muži.
 • Povznesení: Tito hrdí lidé důvěřují svému zdraví a jsou přesvědčeni o jeho nezdolnosti. Nemocní moc nejsou, léky neberou, žádnými neduhy netrpí. Někdy se za důvěrou ve vlastní zdraví skrývá spíše lehkomyslnost.
 • Absolutní nezájem: Očkování proti chřipce - co je to?

www.chripka.cz

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
hanucha
Závislačka 3328 příspěvků 30.10.08 23:10

Hmmm, to je zase clanek… Ja mela chripku jednou v zivote, tak nevim, proc bych se proti ni mela ockovat… A navic moc dobre si pamatuju, co se mnou udelalo blbe ockovani proti encefalitide :-( a jak dlouho jsem se z toho vylizavala…
Ty farmaceuticke firmy uz nevedi jak protlacit reklamu :-/

 
Libik
Povídálka 18 příspěvků 30.10.08 23:31

to je ale blbé označení pro lidi, kteří nejsou jako ovce a dokáží třídit informace.
Autorka je zřejmě zastupuje prodejce vakcín.

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 30.10.08 23:33

Proč? Protože mě prudí manipulativní reklamní texty. Informace hledám v relevantnějších zdrojích.

 
Zdenek
Stálice 74 příspěvků 31.10.08 07:17

Máte opravdu všechny negativní zkušenost s očkováním? Uvažuji o tom, ale nějak se nějak nemůže „dokopat", zajít se naočkovat. Moje máma je očkovaná každý rok a nemůže si to vynachválit.

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 31.10.08 07:30

A co takhle - buď jsem těhotná, nebo kojím, nebo jsem už zase těhotná? To je snad dostatečný důvod k neočkování, ne? Sestra měla na očkování takovou reakci, že mě ani nenapadne dát se na chřipku očkovat.

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 31.10.08 08:32

Opravdu netuším, proč by mé přesvědčení, že jsem zdravá, bylo tak nedůvěryhodné. Já prostě zdravá jsem a tak vážně nevidím důvod, proč bych měla platit něco, co je z mého hlediska zbytečnost.

 
Elinda
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 31.10.08 09:07

Jsem silný alergik - poslední očkování, které jsem podstoupila, bylo proti tuberkuloze (tedy - nebylo to přímo očkování, ale „jen“ test na protilátky - k očkování už nikdo ani nepřistoupil). A výsledek? Na místě vpichu ohromný několikatýdenní otok a lékaři mne 4 následující roky pravidelně zvali na snímkování plic s podezřením na tuberkulozu… No a teď jsem radši opatrná… ;)

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 31.10.08 10:10

to je ale strašně nepříjemný článek, útočný. Nebo přímo od firmy, která dělá tu vakcínu. Tohle nemam ráda. Vyznělo mi to úplně stejně jako reklama na Prevenar.

 
bel
Závislačka 3377 příspěvků 31.10.08 11:05

nam hradi ockovani zamestnavatel - kolegyne se nechala ockovat a tak ji to znicilo, no jako ‚prava‘ chripka. to nepovzbudi. a vzhledem k tomu ze skutecne skalopevne verim ve sve pevne zdravi (ktere podporuji zdravou stravou, fyzickou aktivitou apod.), nenecham si do tela dobrovolne vstriknout neco, co mi muze ublizit. i kdyz je to zadarmo :-)

 
kadlina
Neúnavná pisatelka 16544 příspěvků 31.10.08 12:46

Já nějak znám jen ty „zhrzené“, nevím, třeba je to tím, že ti o tom mluví víc, než ti bez komplikací, ale už několik lidí mi říkalo, že po očkování proti chřipce ji bezprostředně dostalo a např. moje tchýně nemocná téměř nebývá a po očkování měla tak hroznou chřipku, že jí to „rozjelo“ astma. Nevěřím tomu, že to byla jen náhoda. Ten rok bylo „zhrzených“ nejvíce, co znám, zřejmě byla vakcína málo usmrcená nebo s ní byl jiný problém.
Nicméně tohle je evidentně skrytá reklama a vůbec se mi nelíbí.

 
Pisklatko
Kelišová 6322 příspěvků 31.10.08 14:09

Zajímavý článek a ještě zajímavější diskuze, která umožní na očkování obecně i jiný náhled. Tedy alespoň mě umožnila… Udělejte si názor každý svůj a nespěchejte na sebe:-)
 http://www.rodina.cz/…vep_tree.asp?…

 
Luca235
Ukecaná baba ;) 1119 příspěvků 31.10.08 16:43

Ockovani je velky zasah na imunitu cloveka i proti chripce. Ockovat se nesmi lidi s narusenou imunitou s autoimunnim onemocnenim. Nehlede na to, ze prijde epidemie ci jinny kmen, nez ten proti kteremu je ockovani a ockovani je k nicemu. Hodne zalezi na imunite cloveka, jak se chova k sobe samemu, jak se stravuje. Jsou lide, kteri chripku proste nikdy nechytnou.  

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32341 příspěvků 31.10.08 16:57

Moje důvody proč ne

 1. chřipka není tak vážné onemocnění, mám ji tak jednou za5 let. Když už mám chřipku, tak mám alespoň důvot zalehnout s neschopenkou, daleko horší je pro mě rýmičky, s kterou se běžně chodí do práce a kterou mám tak každej měsíc
 2. každé očkování je zirikové z hlediska komplikací, tak proč riskovat, když - viz bod 1
 3. stojí to peňauze
 4. stojí to energii a čas s dojitím k lékaři, pak do lékárny, pak opět k lékaři, všude fronty
 

další důvody mě možná ještě napadnou

 
Ariana
Zasloužilá kecalka 595 příspěvků 31.10.08 18:52

Jen ať do nás napíchají všechno co jde. My to zaplatíme a farmaceutické firmy budou překypovat blahobytem.:-)
Měla jsem chřipku naposled před devíti lety a ani si nevzpomínám, kdy jsem ji měla předtím. Nikdy jsem nebyla proti chřipce očkovaná a pochybuji, že se někdy nechám naočkovat. Když už, tak trpím spíš na angíny, rýmu, kašel. A opravdu znám několik lidí, kteří se nechali naočkovat a dle jejich slov je opravdu „potkala taková chřipka, jakou  ještě nezažili“. Očkování proti chřipce mi přijde poněkud zbytečné a to nejsem žádný extrémní odpůrce očkování. Jen se snažím zvážit všechny pro a proti. Informace o očkování hledám jinde než na stránkách výrobců, kteří nás jen masírují srdceryvnou reklamou, aby co nejvíce prodali.

 
Koralka
Závislačka 3235 příspěvků 02.11.08 17:20

ten článek je opravdu hrozný.
vlastně to není článek, je to reklama.
a dělá z lidí nezodpovědné hlupáky :(
ach jo ach jo ach jo.....

 
Gabika  03.11.08 19:57

To je škoda, že som tento článok objavila až teraz :-)
Argument s percentami je fakt dobrý, očkujme, budeme na prvom mieste v EU! :-D

Moj dedo sa proti chrípke očkuje už niekoľko rokov (má 84 rokov) a odkedy sa očkuje, nemá každoročné chrípky s ťažkým priebehom. Na druhej strane fakt nechápem, prečo by sa mal očkovať zdravý mladý človek. Osobne poznám jednu, čo po očkovaní proti chrípke skončila v nemocnici s ochrnutou polovicou tváre…

Očkovanie proti chrípke patrí k tým najmenej účinným a k tým, čo majú snáď najviac nežiadúcich účinkov.

Gabika

PS: Je neuveriteľné, aké demagógie može napísať (zrejme) farmaceutická firma či niekto iný podporujúci očkovanie. Samozrejme bez dodania jediného zdroja…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama