Chceš-li pobavit Boha, seznam ho se svými plány

O životě

O partnerství, lásce, nemoci, bezmoci a léčení...

Večer všedního dne. Naši dva malí předškoláci už spí a já otvírám facebook. Zobrazuje se mi fotka právě zesnulého Dana Nekonečného vedle odjíždějícího autobusu ze zastávky a se smrtkou na pozadí. Fotka nese nápis: Dan na konečné! S partnerem Tomášem na jedné straně vyslovujeme politování nad náhlým úmrtím skvělého šoumena, vždyť byl přece tak mladý, na druhé straně se tomu zasmějeme, český černý humor je prostě jedinečný.

Další den jde Tomáš na kontrolu na neurologii. Od poslední letní dovolené se potýká s nepřetržitými bolestmi zad, ačkoli nikdy předtím žádné potíže neměl. Na podzim absolvoval rentgen, kde bylo vše bez nálezu, a následnou dvouměsíční rehabilitaci. V lednu pak pobyt na horách. Lyžujeme tam všichni čtyři, i když Tomáš s bolestmi a s omezeními. Podzimní problémy v oblasti hrudní páteře po rehabilitaci částečně ustoupily, ale bolesti se přesunuly do beder. Po návratu z hor následuje bakteriální infekce s antibiotiky, bolesti se objevují v podžebří, opět další rentgen bez nálezu, ale bolest v bedrech začíná být neúnosná. Od obvoďačky se Tomáš z vlastní iniciativy přesouvá na neurologii do místní nemocnice, kde následuje čtrnáctidenní ambulantní léčba kapačkami s diagnozou akutní ústřel. Zlepšení stále nevýrazné a na kontrolním rentgenovém vyšetření je poprvé nález, prasklý obratel. Jelikož Tomáš úraz neprodělal a zlomenina se jeví jako únavová, konečně je odeslán na vyšetření CT.

Den po našem facebookovém pobavení na cizí účet si jde tedy ráno pro výsledky. Přesně dva dny před dlouho připravovanou oslavou svých padesátých narozenin. Asi za tři hodiny mi telefonuje: „Nechali mě v nemocnici, mám nádor!“ Naprázdno polknu. Hlavně nepanikařit. Ve stručnosti řešíme, jaké věci mu mám odpoledne dovézt. Jelikož ho čeká několik dní vyšetření, ruším objednané dorty a obvolávám příbuzné, že víkendová oslava padesátky nebude. Nedá mi to a hledám na internetu informace k nádorům v bederních obratlech. Do toho volá Tomáš a upřesňuje pár věcí, co mu mám ještě sbalit. Říkám mu, že se třeba vejde do malého procenta případů, kdy nádor na kosti není zhoubný. Na to mi sdělí větu, která mě přimrazí k židli: „Primářka na neurologii mi s jistotou řekla, že mám metastáze ve třech bederních obratlech a teď hledají primární nádor, podezření je na prostatu!“ Ve vteřině se mi udělá zle od žaludku, chce se mi omdlít a lapám po dechu. S vypětím všech sil ukončuji hovor a hlavou mi běží, jak šílené to pro něj musí být! Sama nejsem schopná ničeho, ani brečet, jen tupě civím do zdi. Potřebuju sbalit staršímu synovi dva batohy, jeden k babičce na noc a další na druhý den na plavání. Nemůžu si vybavit, co mu tam mám všechno dát, třebaže jindy je to rutina. Snažím se soustředit alespoň na to, abych správně sbalila potřebné věci do nemocnice.

Paradoxně mě uklidňuje až návštěva v Tomášově nemocničním pokoji. Je zdánlivě klidný a jeho vždy racionální přístup se uplatňuje i tentokrát. Prostě má problém a ten se řeší. Druhý den odpoledne následuje pozitivní zpráva, dle sono vyšetření je předběžně břišní dutina bez nálezu. Na podrobnější krevní testy a laboratorní vyšetření prostaty se bude čekat asi tři dny, nemocnice využívá modernější laboratoře v sousedním městě a výsledky putují poštou. Diagnosticky rozhodující bude PET vyšetření ve fakultní nemocnici, kam je Tomáš objednán za týden a kde se teprve ukáže, kde všude v těle rakovina je. Stále doufáme, že „pouze“ v bedrech.

Navzdory radám zkušených pátrám na internetu, doptávám se přátel pracujících ve zdravotnictví a prognózy u kostních metastáz nejsou ani trochu přívětivé. Tomáš se dozvídá, že výsledky podrobných laboratorních testů týkajících se prostaty jsou hraniční. Zbývá poslední den před rozhodujícím PET vyšetřením a Tomáš dojídá lehkou nemocniční večeři, pak ho čeká několik hodin hladovění. Nechápu to, já z nervozity nedokážu jíst vůbec, ale samozřejmě se snažím nedat před ním najevo svoji nejistotu a zoufalost. Pořád dotírá myšlenka, že pokud nebude v těle pouze jedno ložisko, je reálné, že mladšího syna do první třídy táta už nedoprovodí.

Následující den odpoledne se dozvídám od Tomáše po telefonu, že už zná výsledky a že ho mám přijet vyzvednout do místní nemocnice a že se vše dozvím. Vyšetření potvrdilo, že primární nádory jsou v bederní oblasti, nikde jinde nic. UF! Propuštěn je proto, aby si doma sbalil věci a následující den nastoupil na onkologii do fakultní nemocnice na podrobná vyšetření a k zahájení léčby. Na onkologické ambulanci se dozvídáme, že původní laboratorní výsledky nepatřily Tomášovi, ale úplně jinému pacientovi! Proto ta nejistota v diagnostice. Zároveň jsou u Tomáše provedeny nové odběry a potvrzen (v současnosti) léčitelný: mnohočetný myelom, tedy rakovina kostní dřeně. V původní nemocnici nepřišli na obrovský rozsah poškození kostí (křížová, pánevní, bederní a hrudní obratle…).

Do půlhodiny po příchodu na lůžko na onkologii je Tomáš vycévkován a má zákaz vstávat, aby nedošlo k další spontánní (v jeho případě fatální) zlomenině velkých nosných kostí.
Po 14 dnech pobytu na onkologii, kde Tomáš kromě zahájení léčby nádoru prodělal také infekci horních cest dýchacích a potýkal se s infekčním otokem ruky z žilního katetru, je propuštěn domů do ambulantní léčby jako „ležák“. Vstávat může pouze na WC s korzetem na max. 10 minut a na elektrické polohovací posteli, kterou jsme si pronajali od městských sociálních služeb, může spávat pouze na zádech, na bok se otáčí s pomocí madla výjimečně při mytí.

Dvakrát týdně dojíždí sanitou (nutný transport vleže) na onkologickou ambulanci, kde dostává injekčně biologickou léčbu, dále na radiologii – ozařování z důvodu obratlových nádorů, které prostoupily z kosti do měkkých tkání a zároveň dostává chemoterapii v tabletách a celou řadu dalších léků v tabletách a injekcích (na ředění krve, proti infekcím).

Pevně doufáme, že léčba zabere, postupem času se kostní hmota obnoví a Tomáš se bude moct příští jaro vrátit do svého běžného sportovního života (kolo, kajak, lezení, volejbal, tenis…) a děti si budou moct užít tátu tak, jak bychom si všichni přáli. Nemoc má tendenci se vracet, většina pacientů s diagnózou mnohočetného myelomu žije v režimu relapsů a remisí, ale s tím, jak jde vývoj léků kupředu a Tomáš je trpělivý a svědomitý, se nevzdáváme se naděje, že jednou bude prohlášen za vyléčeného!

Váš příspěvek
M-77
Stálice 95 příspěvků 26.04.19 01:41

Moc moc moc vam vsem drzim pesti!!!

llida
Kecalka 400 příspěvků 26.04.19 06:45

Bojujte, tahle nemoc je sv*ne :( :( Drzim palce…

Jeanny21
Kecalka 423 příspěvků 26.04.19 06:53

Jej, to je blbý, hodně sil, držte se! :kytka:

EMicina
Závislačka 4842 příspěvků 26.04.19 07:04

No to je sila!

A ta prvni nemocnice, ze nerozpoznali!
Toto zazila mamka, po uraze praskly obratel. Asi 30 roku staricky rentgen. Ve stare poliklinice zlomeninu neukazal. Pry narazeniny boli a bolely fest. Az kdyz se nam mamku podarilo dostat do nemocnice, tak vykonnejsi a novejsi rentgen zlomeninu obratle ukazal a byla operovana.

Drzim pesti, drzim pesti, drzim pesti.

stinga
Kelišová 6415 příspěvků 2 inzeráty 26.04.19 07:34

Ach bože, držte se :srdce: :hug:

dendishek
Zasloužilá kecalka 619 příspěvků 26.04.19 09:23

To je šílené! Moc Vám držím palce, aby se vše zlepšilo k dobrému. Pevné nervy a sílu.

keirinka
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 26.04.19 09:42

Strasne moc vam drzim pesti at to vsechno dopadne dobre :hug: :srdce:

jita22
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 26.04.19 10:04

Ufff. Uplne mi prebehl mraz po zadech. Posilam hodne sil cele rodine!

Anys29
Ukecaná baba ;) 1862 příspěvků 3 inzeráty 26.04.19 10:37

Držím palce!

Sazuka
Kecalka 220 příspěvků 26.04.19 11:19

Hodně štěstí, věřím, že to dobře dopadne :hug: :kytka:

Ahojluci
Zasloužilá kecalka 841 příspěvků 26.04.19 15:05

Cetla jsem to se zatajenym dechem. V pribehu mi chybi stastny konec a ja vam z celeho srdce preji, abyste ho tam mohli co nejdriv dopsat!!!

vrbule
Kecalka 226 příspěvků 26.04.19 15:28

:hug: Preju hodne sil do toho boje a jen to dobre :srdce:

Elísek22
Kecalka 394 příspěvků 26.04.19 15:45

Moc vám držím palce :srdce: Bojujte a určitě se vše v dobré obrátí :kytka:

MaM
Stálice 100 příspěvků 2 inzeráty 26.04.19 23:28

Držím palce a posílám spoustu sil. Z vlastní zkušenosti vím, že život se může během pár vteřin otočit jinym směrem o hooodne stupňů. Držte se!

dalmatinka 123
Hvězda diskuse 48550 příspěvků 27.04.19 12:04

Nocni mura.. :,(..Posilam hodne sil. Drzte se :srdce:.Tesim se na pokracovani jak vsechno dobre dopadlo :hug:

MartinaIrena
Extra třída :D 10849 příspěvků 27.04.19 19:24

Držím všechny palce, co mám a posílám nahoru do nebe přání, aby se tvůj manžel a táta tvých děti uzdravil!!! :srdce: :hug: :hug: :srdce: Je ještě mladej, určitě bojuje statečně, věřím, že boj vyhraje!

sisi33
Ukecaná baba ;) 1162 příspěvků 27.04.19 20:42

Uplne chapu, co tedkom prozivate, ma maminka ma tu samou diagnosu. Zije s ni uz 5 let. Pokud budete chtit nejake informace, klidne mi napiste. Drzte se!

Kačka Pekáčková
Kecalka 342 příspěvků 27.04.19 22:37

Moc na vas myslim :hug: nebojte, dobre to dopadne :srdce:

jun
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 27.04.19 23:00
:hug: :hug:
Cricry
Zasloužilá kecalka 501 příspěvků 28.04.19 17:41
Autorka

Všem děkujeme za reakce, přání a povzbuzení!

Cricry
Zasloužilá kecalka 501 příspěvků 28.04.19 17:43

@sisi33 Díky za reakci.Ja se ozvu do SZ, zkušenosti se vždycky hodí. Ať se mamka drží!

Andymo
Kecalka 228 příspěvků 28.04.19 22:07

Z toho fakt mrazi… nikdy nevime, co nas ceka druhy den, za minutu, za tyden… vam preji uz jen same dobre zitrky, drzim vam pesti :srdce:

Jahudka82
Závislačka 2772 příspěvků 5 inzerátů 29.04.19 00:49

Hodne stesti a at tenhle boj vyhrajete, co dal dodat - manželovo i vas přístup super, aspon podle toho jak to vecne popisujete, lehke to pro vas asi neni, ale drzim palce a bude to ok! ;) :palec: Deti si jeste tatinek uzije urcite až až! Neumim si predstavit, ze by mi manzel prisel s tim, ze ma neco takoveho…to musel být sok… mi stacilo, kdyz ho par dni bolelo břicho a lital po vyšetřeních od ceho to je, pak zas tlak a dalsi kolecko po doktorech…v rodine maji i s jatrama problemy, plus cukrovku, i ten tlak…no je to hrozny kdyz se relativne jeste mladej, asi hodne aktivni chlap dozvi takovouhle zprávu, i když u vas byla jeste v ramci moznosti dobra:)

Taka
Ukecaná baba ;) 1044 příspěvků 19 inzerátů 29.04.19 15:37

Tohle je moje noční můra… Že budu mít nějaké potíže, bude se to léčit jako něco a ve finále se zjistí, že je to něco vážného :( Moc držím palce! Věřím, že to spolu zvládnete! :kytka:

kittylittle
Závislačka 4456 příspěvků 29.04.19 21:06

Běžel mi mráz po zádech, doufám, že brzy napíšeš pokračování, kde bude i ten happy end. Držím vám všem palce, máte před sebou těžkou a dlouhou cestu, ale věřím, že to zvládnete :srdce:

LvE
Kecalka 210 příspěvků 30.04.19 20:34

Ať vám to dobře dopadne. Hodně trpělivosti a síly přeju :mavam:
a pozitivní náladu :hug:

Vložit nový komentář