Chceš zůstat s tátou nebo s mámou?

O životě

To je asi ta nejhorší otázka, jakou můžete dítěti položit. Bylo mi necelých 5, když se naši začali rozvádět. Táta se odstěhoval nedaleko k jiné paní, chodil si domů pro věci a pro nás, a přestože se to neobešlo bez hádek, nepociťovala jsem žádnou hrozbu. Věci jsem brala tak, jak šly. Měla jsem mámu i tátu, i když on bydlel u jiné paní. Vůbec mi to nevadilo. Čas trávený s otcem byl nádherný, byla jsem s ním i jeho „náhradní“ rodinou ráda a vždy jsem se těšila, až budeme zase pohromadě. Táta si nás brával na víkendy.

Zvláštní také je, že ve všech mých prvních vzpomínkách na život je jen táta, nebo jsou spojeny s tátou. Úplně první vzpomínka je, když jsem jako 2,5letá snědla bobuli vraního oka. Táta mě varoval, abych to nejedla, a pak už si jen pamatuji, jak se mnou pelášil domů, na pohotovost a do nemocnice, kde následoval výplach žaludku.

Další vzpomínka je, když se mi udělala hnisající rána na noze a táta byl se mnou na chirurgii, kde se rozhodli, že to musí rozříznout a vyčistit. Další, když jsem vysklila dveře a zle se pořezala. Táta právě stěhoval se sousedem koberec a máma ho sháněla, aby se mnou jel na pohotovost na šití.

Když už u nás táta nebydlel, rozhodla jsem se jednou, že nebudu čekat na víkend a šla za tátou sama. Nenašla jsem ho a při cestě zpátky jsem při přebíhání silnice vlítla přímo pod auto, které jsem vůbec neviděla. Naštěstí to řidič ubrzdil a za skřípění kol zastavil centimetr ode mě.

Dokončila jsem přechod silnice a rozplakala se. Lekla jsem se a zároveň si uvědomovala, co všechno se mohlo stát. Přes slzy velké jako hrách jsem náhle zahlédla tátu. Odněkud se vracel. Vběhla jsem mu do náruče a byla šťastná, že ho vidím. Prostě vždycky, když bylo ouvej, byl tu táta. Milovala jsem ho o nic míň než mámu.

Jednoho nedělního odpoledne, předtím než mě měl táta vrátit mámě, mi řekl divnou věc, asi v tomto smyslu: „Zítra pojedete za takovým pánem a ten se tě bude ptát, s kým chceš zůstat. Jestli neřekneš, že se mnou, tak už se nikdy neuvidíme“. Byla jsem naprosto zmatená. Vůbec jsem jeho slovům nerozuměla. Vždyť mám tatínka tolik ráda a on přeci má rád mě! Bylo mi pouhých 6 let.

Ten okamžik, o kterém táta mluvil, skutečně nastal. Cizí osoba v tom divném velkém domě, kam jsme občas s mámou jezdili, se mě zeptala: „Chceš zůstat s tátou nebo s mámou?“ Nerozmýšlela jsem se ani vteřinu. Měla jsem naprosto jasno v tom, co chci. Proč se mě vůbec na takovou pitomou věc ptají. Vždyť je to jasný s kým chci zůstat! Odpověděla jsem bez rozmýšlení: „S tátou i mámou.“

Ta cizí osoba mi ale nedala pokoj a ptala se mě znovu: „Chceš zůstat s tátou nebo s mámou?“ Rozčílilo mě to, copak neslyšeli, co jsem řekla? „Chci zůstat s tátou i s mámou“, zopakovala jsem znovu. „Ne to nejde, musíš říct, jestli chceš zůstat jen s tátou nebo jen s mámou.“ Už mě to fakt zlobilo, ale znovu jsem odpověděla to samé – s tátou i s mámou dohromady, copak to nelze?

Pak jsme vyšli před budovu soudu a táta tam stál s jeho přítelkyní. Bylo docela hezké počasí, pamatuji si ten den jako dnes. Mával mi na rozloučenou a řekl: „Když si neřekla, že chceš zůstat se mnou, tak je to dnes naposledy, co se vidíme.“ A svůj slib dodržel.

Hodnotilo 19 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lu78
Zasloužilá kecalka 774 příspěvků 29.06.12 02:25

Z toho závěru mi úplně běhá mráz po zádech…
Jak jsem ráda, že mi osud nikdy tuhle otázku nepoložil!!!

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 29.06.12 03:04

Moje kamaradka mela otce alkoholika, co ji a mamu dlouho mlatil. Musela jit taky k takovemu panovi a tam se ji ptal, proc nechce zit s tatou, duvod byl samozrejme jasny, ale zjevne si to potrebovali v papirech odskrtnout, ze to reklo i dite… kamaradka z tohodle ma dodnes traumatizujici zazitek, ta hruza, proc se ji ptaji na jeji nocni muru. Ale narozdil od pisatelky tohoto denicku on ji dostaval i prs to vsechno na vikendy!!!

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 29.06.12 05:20

:? :,( 8o to je jak dostat bazukou přímo do srdce… :hug: Dříve se nikdo s ničím nepáral a nejméně ohledu se bralo na děti. I když mne možná „ukamenujete“ :), tak si myslím, že když už v současnosti dojde v rodině k rozvodu, postupuje se o něco citlivěji.
Je to strašné, z čistého nebe blesk, pro jedno slovo…ach my dospělí :roll:

Příspěvek upraven 29.06.12 v 05:42

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 29.06.12 05:56

Ten začátek se mi zdál pro tebe, jako pro dítě, ideální stav.
Ten konec mě ale dostal 8o.
A proč jako jsi se musela rozhodnout? To dostal tatínek zákaz styku, nebo se rozhodl natruc ti zmizet ze života?
Ať tak či tak, pro takhle malé, ale už chápající dítě, to musela být strašná rána :?.

 
sibi
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 29.06.12 06:54

No taky jsem se musela rozhodnou, ale naštěstí mě nikdo netlačil… ale tento člověk si nazaslouží tvou lásku

 
Daddy
Povídálka 44 příspěvků 29.06.12 07:25

LadyLado, napsala jsi svůj příspěvek velice krásně, až z toho mrazí…
Všichni dobře víme, že následky rozvodu si dítě bohužel ponese celý život :,(.
Ale co tedy dělat v případě, když rodiče již nemohou spolu být???
Mají za každou cenu udržet tento vztah (i když děti svým „radarem“ poznají, že není něco v pořádku), nebo se rozejít? V obou případech totiž děti trpí…
Tady je každá rada drahá… :nevim:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 29.06.12 07:35

To je hrozný :,( :,( :,(
Jsem těhotná a brečím tady jako děcko :,( :,( :,(

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 29.06.12 07:42

Promiň, ale tvůj táta je přinejmenším hloupý, ne-li něco horšího. Jak si vůbec může dovolit takhle s malým dítětem manipulovat? Jak může při tak citlivé věci jako je rozpad rodiny nemyslet na svou dceru a dopady svého jednání na ni? Takové chytráky bych střílela

 
milena13
Závislačka 4133 příspěvků 29.06.12 07:50

No tak to je hrozný já jsem měla otce bachaře co mě a mámu dlouho mlátil bez důvodně a jednoho krásného dne mamka se mnou začala chodit k psycholožce a já jsem tam řekla, proč se tak chovám, že mě táta bezdůvodně mlátí bylo mi 6let a od té doby měla mamka na krku sociálku! Bála se od něho odejít bo jí vyhrožoval, že pokud odejde tak mě nedostane a já budu v dětském domově takže mamka s nim zůstala a zažívali jsme pořád to peklo :( a pak začala chodit k jednomu pánu, ale to mi bylo 14let a ten ji předsvětčil, že má od něho odejít a odešla od něho. Teď má táta super babu s kterou má 3letou holčičku, ale oni dva se spolu bijou navzájem, takže se táta nikdy nezmění! Mi závidí a záviděl, že mám 2syny a on nemá ani jednoho (chtěl vždy syna) ale jak má nevlastní matka byla podruhé těhotná tak kvůli něho potratila (zanedlouho by se mohl můj sourozenec narodit anebo by měl nějaké ty týdny) táta ji nepomáhal na baráku ani na zahradě a kvůli toho, že něco těžkého brala tak potratila možná mohl mít syna, ale je to jen jeho problém kdyby pomáhal tak by teď byl na světě ten malý a krásný uzlíček a bylo by to tak, že malá Rozálka má nevlastní sestra je o 6měsíců starší než můj starší syn a teďkom to miminko by bylo o trochu mladší než můj druhý syn! A taky bych ti chtěla říct ten tvůj táta si nezaslouží tvojí lásku!!!

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 29.06.12 08:03

Tak ten konec mě teda vyrazil dech :,( :,( Nechápu proč to tvůj táta udělal, přece si tě mohl brát dál, jako to funguje ve spoustě rozvedených manželství. :nevim: :nevim: Doufám, že jsi ted už jenom štastná :kytka:

 
martina.se
Hvězda diskuse 54493 příspěvků 29.06.12 08:18

Hnus velebnosti, ptát se 6ti letého dítěte, co si chce vybrat. Tohle nechápu, jak to mohli udělat :zed: A tedy nevím proč byl táta tak radikální. Z tohodle mrazi :zed: Hnusný přístup z obou stran, fakt nechápu..

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8881 příspěvků 29.06.12 08:21

Hu. Tak takhle drsnej konec jsem teda nečekala.

Myslím, že Tvůj otec udělal velkou blbost a nechápu ho, nic víc k tomu neumím říct.

 
Vivik
Kecalka 474 příspěvků 29.06.12 08:33

Jako, je to hnus fialovej, ale vůbec se nedivím (jenom možná přístupu táty)… když se rozváděli naši, taky jsme byly, my děti, u soudního „znalce“, nedávno jsem si četla ty papíry, co napsal, a musela jsem se hořce smát, jak si vymejšlel… nejmladší ségře byly tři roky, a s cizími lidmi nemluvila… tak to napsal za ní. Jako kdyby nebyl vrchol všeho, že se tříletýho dítěte zeptá, jestli má radši maminku nebo tatínka. 8o

 
Petorka
Závislačka 2787 příspěvků 29.06.12 08:54

Tak takový konec jsem nečekala… :,(

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 29.06.12 08:56

Aspoň se projevil, co je ve skutečnosti zač.

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 29.06.12 09:13

Musim rict, ze reakce otce :poblion: :poblion: :poblion: :poblion:

 
Linettka
Kecalka 433 příspěvků 29.06.12 09:42

Přiznám se, že ten závěr jsem taky moc nepochopila. To bylo teda naschvál od něj? Pěknej tatínek…

 
Katrinka
Závislačka 3011 příspěvků 29.06.12 09:43

LadyLada, smutný konec :,( a téměř Sophiina volba :evil:. Nikdy Tě i přesto nenapadlo jej vyhledat… :?:

 
Uživatel je onlineMeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 29.06.12 11:41

8o
Ježiš, taky mě to dostalo. Takovej smutnej konec. Jak mohl. Jsou věci, který nikdy nepochopím…

Ty jsi přece neřekla, že s ním nechceš zůstat.

Příspěvek upraven 29.06.12 v 11:43

 
Mrazivý dech
Zasloužilá kecalka 795 příspěvků 29.06.12 12:12

Ten konec je naprosto odporný. Vůbec nedokážu pochopit, jak tohle někdo může udělat. :(

 
byron  29.06.12 13:13

Tak já s emoc nedivím, že se tehdy u soudu takto ptali, když to bylo zřejmě na popud otce, že…
Co k tomu dodat?

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 29.06.12 13:33

Chybi tomu zaver, proc to tak bylo, to nechapu :nevim:

 
byron  29.06.12 13:48

@Petullka82 já z toho mám pocit, že otec chtěla dítě do péče- bud a nebo :nevim:. Je to hrozně smutný, chudák dítě

 
Angie-shy
Neúnavná pisatelka 18298 příspěvků 29.06.12 16:55

Smutné :(

 
BertaCek  29.06.12 17:03

Tvuj otec, co odesel k milence, citove vydira sestilete dite a pak se s nim odmitne vidat, stal za starou backoru!(sorry jestli ti beru iluze)

 
dasjana
Kecalka 296 příspěvků 2 inzeráty 29.06.12 18:19

Smutné :,( naši se sice narozváděli ale mamka od tatky odešla, když mě bylo 11 a bráchovi 9.Byli u soudu kvůli výživnému. Nikdo se nás neptal s kým chceme být, tak jsme automaticky byli svěřeni do péče mamky. Táta si nás bral o víkendech a i ve všední dny po práci si nás bral, když v práci končil dřív.
Asi po roce a něco se s mamkou trošku udobřili a tak ho pouštěla i za námi domů :pankac:,byla sem štastná. Tatka nás mít u sebe ani nemohl, od rána do večera byl v práci a můj bratr byl(je) postižený.
Oba svoje rodiče mám ráda stejným dílem :srdce: (bohužel maminka mi před půl rokem umřela) a o bráchu se ted stará tatík).

A to jsi opravdu tatínka už nikdy neviděla?? :?: :( to je smutné, no byla si malá, na tak těžké rozhodnutí :roll:… :hug:

 
denca29
Ukecaná baba ;) 1610 příspěvků 29.06.12 19:15

Nemám slov - smutné, ale krásně napsané…

 
DianaAndílek
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 29.06.12 19:30

Pane bože, můj táta tak úžasný nebyl, ale takhle představa mě šokovala a rozbrečela, nikdy tu nebyl když jsem ho potřebovala, ale je to táta a neumím si představit jak ti bylo :-((( zkoušela jsi ho kontaktovat?

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 29.06.12 20:11

Úžasně napsaný deníček - tak jak to vidí šestileté dítě. Měli by si to přečíst všichni rozvádějící se rodiče, co si dělaj naschvály.

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 29.06.12 21:03

Tak to je strašný, takový konec jsem fakt nečekala :,( :,( :,( :,(

 
Verca1989
Echt Kelišová 9467 příspěvků 2 inzeráty 29.06.12 22:13

Ten konec mě taky dostal :( Mě se taky ptali, s kým chci být, když se naši rozváděli, bylo mi 7 ale já s nima tenkrát nekomunikovala…na­konec jsme se ségrou jak to bývá většinou zůstaly u mamky a taťka si nás brával na víkendy a o prázdninách…ale jak už tu zaznělo, myslím, že tvůj otec tímhle ukázal, že jako člověk nestojí za nic…nechci být škaredá ale je to tak..

 
hanak  29.06.12 22:22

Taktéž mě dostal ten konec. Ne proto, že se kdosi ptal šestiletého dítěte, s kým chce být.. ale to, jak se zachoval otec: „neřekla jsi se mnou, tak už se nikdy neuvidíme“. To je normální vydíráno a dost hnusný - tím zakladatelce nechci brát iluze o tátovi, ale to, jak se zachoval, bylo dost podlý. A že pak už opravdu dceru nikdy nenavštívil ani ona nemohla už nikdy k němu, to hovoří za vše. :(

 
LadyLada
Závislačka 4442 příspěvků 29.06.12 23:00
Poděkování

Čtu vaše příspěvky a musím říct, že každý sedne jak ulitý. Děkuji za tuto vlnu porozumnění, přiznávám, že jsem to nečekala. Při čtení krásných Deníčků jsem si řekla, že bych mohla také něco napsat.

Některé z vás se ptáte ještě na další věci. Nejjednodušší bude, když udělám ještě jeden zápis do Deníčku a tím vaše dotazy zodpovím.

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 29.06.12 23:24

@LadyLada uz se tesim na druhy denicek :potlesk:

 
Alík
Echt Kelišová 7858 příspěvků 29.06.12 23:26

:,( :( :,( konec mě zaskočil, logiku chlapů asi nikdy nepochopím :nevim: :,(

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 30.06.12 13:25

Je to síla!!! To já svýho otce moc neznám :roll: :nevim: ale pamatuju si že kdysi jsme byli v Táboře u soudu Otec s tama pochází byli jsme ohledně neplacených alimentů. Byla jsme tak v páté třídě a on běhal kolem soudu úplně zmatený pak teda přišel mojí máti řekl jen čau a šli jsme do soudní síně..Když vše skončilo tak se na mně podíval a řekl jen že si požádá o vl. péči rozbrečela jsem se vůbec jsme toho člověka neznala..Moji rodiče se rozvedli když jsem měla sedum měsíců..a svého otce jsme viděla tak 4-krát v životě…Naposled jsem se s ním setkala při posledním soudě a to my bylo sedumnáct nebavila jsem se s ním, choval se jak namachrovanej magor…
Ty sis teda musela prožít pěkný peklíčko byla jsi malá a promin ale tímhle ti musel pěkně ublížit..

 
Suzienna
Kecalka 397 příspěvků 30.06.12 18:15

Tak tohle je hodně smutný deníček…Ale já bych to až tak černobíle neviděla, jako mnozí z vás. Co když otec někam odjížděl, emigroval nebo se stěhoval a ona si opravdu tím pádem musela vybrat??Přijde mi totož podivné, že pokud byli ze stejného města a ona i věděla kde bydlí, takže se nikde třeba náhodou nepotkali. To otec naschvál chodil kanálama? Druhá stránka věci - kdoví jakou roli v tom sehrála matka, možná jí vadilo, že si otec našel novou partnerku a nepřenesla by přes srdce, kdyby se stýkala s její dcerou. Mohla to k soudu podat ona pod záminkou, že se dcerka sama rozhodne. A ty jsi ho nikdy nezkoušela zkontaktovat? Možná by ti zodpověděl spousty otázek a proč jednal tak jak jednal. Nevím, kamarádky rodiče jsou rozvedení, ona svého otce nikdy nepoznala a doma byl vždycky prezentován jako hajzl, který jí dluží peníze a otec, který jí nikdy nezkontaktuje. A pak vyšlo najevo, že utekl na západ a musel se chvíli schovávat a veškeré dopisy, které jí posílal mu její matka vracela nerozlepené zpátky. Snažil se alespoň takhle, když jí fyzicky navštívit nemohl (zatkli by ho, kdyby se vrátil). A to vše se dozvěděla až po x letech od něj. Prostě nikdy není všechno černé a bílé, proto neodsuzuji jako mnohé z vás…

 
girlie sage
Kelišová 6258 příspěvků 16.07.12 23:04

Smutné :( Napšeš pokračování???

 
Andrella
Kecalka 258 příspěvků 25.08.12 13:23

V tom pripade je to spatnej tata, rodic milujici svoje dite, by ho nikdy neopustil, natoz ho vydirat, je mi te moc lito:((((

 
Lana Lanová  22.06.15 10:44

Tvůj příběh jsem přečetla jedním dechem. A napadlo mě jen jedno - zrada. A to od někoho, komu si nejvíc důvěřovala. No, smutný paradox, že nikdo jiný nám ani tolik ublížit nemůže. Jdu hledat pokračování, ale díky poslední věty „A svůj slib dodržel“, je mi jasné, že se happy end nekonal…

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 27.06.15 10:30

To je nějaký divný ne? :nevim:

 
LadyLada
Závislačka 4442 příspěvků 27.06.15 15:49

@Kalla1412 To máš recht ;)

@Lana Lanová Zatím jsem se k pokračování neodhodlala. Tak snad někdy…

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26478 příspěvků 27.06.15 16:00

Krasne napsane :kytka: Neznam duvod proc to udelal, jiste nam to vysvetlis :kytka: :kytka:
Myslim, ze te miloval, ale tak radikalne se ptat, to uz musel byt duvod silny :think: :think:
podle toho co jsi psala-to byl on co te pokazde zranenou nekam vozil, mozne je, ze videl situaci s tvoji mamou jako nebezpecnou, kdyz jsi malem padla i pod auto, nic jineho me nenapada jen asi to co uz bylo psano-ze by odjel nekam do ciziny??

 
kacz
Závislačka 4917 příspěvků 29 inzerátů 01.07.15 08:24

Co si o tom myslet… snad jen, že ten tvůj táta asi zase tak fajn nebyl! Nevím, kdy se tohle dělo, ale určitě i ve „starém režimu“ mohlo dítě vídat druhého rodiče. On na tebe vlastně přehodil zodpovědnost za to, že už ho nikdy neuvidíš. Na šestileté dítě. No fuj.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Návrat do stavu před otěhotněním


Reklama