Chvíle, kdy jsem se přestala snažit být PERFEKTNÍ

Perfektní mámy. Jsou všude kolem nás, že?

*

Perfektní mámy nosí dokonalé oblečení, tlačí před sebou dokonalé kočárky, reagují na potřeby svých dětí ve správnou chvíli a vždy můžete vidět na jejich tvářích dokonalý, zářící úsměv.

Nebo ne? Neznáte nikoho takového ve svém okolí? Určitě?

To asi proto, že dokonalé mámy prostě neexistují.

Všechny to víme a tuto skutečnost si rády připomínáme, zvlášť ve chvíli, kdy jsme ve stresu a cítíme se nedokonalé. Ale pravdou je, že dokonalá máma existuje. Někde vzadu, v našich myslích se ukrývá. Všechny jsme si ji v určitém bodě našeho zoufalství vytvořily. Například ta moje je vysoká, má dlouhé, štíhlé nohy, je vždycky plná energie a optimismu a umí báječné jablečné koláče.

Jak si vlastně představujeme dokonalou mámu. Je žena, která hravě ovládá kuchařské umění a tvorbu origami se svými dětmi, dokonalejší než máma, která uprostřed hor koupe své dítě v potoce a celý den ho nosí v šátku?

Nebo je dokonalá ta máma, která sleduje módní trendy a umí vykouzlit z vlasů své dcery sto účesů?

Proč vlastně pořád hledáme odpověď na otázku, jak má dokonalá máma vypadat a proč se ji pořád snažíme nejen představit, ale i se jejímu obrazu přiblížit?

Děláme to vlastně proto, že jsme neustále bombardované představami o dokonalosti a radami, jak své rodičovské schopnosti ještě více zdokonalit.

Mámy jsou tak denně pod tlakem, aby tu byly pro každého a zároveň uměly upéct nejlepší sušenky bez cukru, mouky a to všechno s lehkostí, jakoby nic. Moje dokonalá verze mé samé, tohle všechno samozřejmě umí. S ničím nemá problémy. Možná je to tím, že narozdíl ode mě není perfekcionista a umí brát všechno s nadhledem. V jejím podání vypadá všechno dokonalé, i když není.

V mém podání vypadá všechno ještě horší, než to skutečně je.

To my mámy a ženy obecně umíme. Zaměřit se na své chyby a zdůraznit je samy sobě několikanásobně.

Jako máma jsem zažila mnoho nelehkých chvil. S předčasně narozenou dcerou, která první čtyři roky doslova proplakala a nikdo mi nebyl schopen říct proč. Přes den jsem ten tlak zvládala, ale jakmile přišla noc, dopadlo na mě celodenní zoufalství jako obrovské břemeno.

Cítila jsem se bezmocná, neschopná a bála jsem, že jsem zklamáním pro ostatní. Protože žena přece musí rozumět svému dítěti, musí vědět, co potřebuje a musí se vyznat ve všech druzích pláče s naprostou samozřejmostí. Ale já jsem nic z toho neuměla. Nevěděla jsem, proč pláče a neuměla jsem jí pomoct.

Nakonec jsem jen doufala, že další dcera bude jiná. Že bude spát, nebude tolik plakat a nespokojenost prvorozené přestane být „má chyba“.

Druhá dcera byla opravdu požehnáním. Téměř neplakala, spala celou noc a já si oddychla.

Během života jsem ale navzdory různým překážkám zapomněla, jaké to je myslet sama na sebe. Vždycky jsem tu byla pro každého, odsunula jsem své potřeby až někam na konec a přestala na ně myslet. Přišlo mi samozřejmé, že jsem na posledním místě a že nepotřebuji nic. Od nikoho, ani od sebe.

Dlouho jsem vydržela jet na plný plyn, bez odpočinku, bez nadechnutí, ale nakonec jsem se cítila jen slabá a bez energie. Byla jsem naštvaná na sebe, na celý svět, na dcery, na všechno a touto tvrdou lekcí jsem přišla na to, že musím říkat NE.

Prosté, jednoduché slovo NE. Přestala jsem se chtít zavděčit všem a být tu pro všechny, kdykoliv si někdo vzpomněl.

Přestala jsem pozorovat každý drobek na zemi a úklid domu si naplánovala i s vědomím, že prostě nebude každý den na 100% čistý. Přestala jsem vymýšlet každodenní aktivity pro dcery a účastnit se s nimi každý víkend nějaké akce, jen aby jim to nebylo líto.

Přišla jsem na to, že:

 • Mít pud sebezáchovy, neznamená být sobecká.
 • Pokud utíkáte po příchodu Vašeho manžela pryč z domu a jen bezcílně bloumáte městem a užíváte si to ticho, nejste sobecká.
 • Pokud se těšíte až jdou Vaše děti večer spát a Vy budete mít čas jen pro sebe, nejste sobecká.
 • Pokud o prázdninách počítáte dny, kdy Vaše děti půjdou zase do školy, ani vy nejste sobecká.

Pouze se u Vás projevuje naprosto přirozený pud sebezáchovy, snaha o svou vlastní záchranu. Záchranu své mysli a zdravého rozumu.

Lidé kolem Vás budou vždycky hodně očekávat, jak se máte chovat, jak se máte oblékat, co máte říkat a kdy a jak máte vychovávat své děti.

Naučila jsem se smířit s tím, že někdy očekávání druhých nesplním a zklamu je. Postupem času mě to i přestalo trápit.

Uvědomila jsem si totiž, že musím být u sebe na prvním místě. Mé potřeby musí být první a díky tomu mohu být lepší manželkou, matkou, dcerou i kamarádkou. Čím více energie a radosti ze života budu mít pro sebe, tím více k rozdávání budu mít i pro ostatní.

Naučila jsem se také méně plánovat dokonalé výlety, dokonalé večeře, dokonalé fotografie naší rodiny. Možná nemáme tedy každý rok perfektní fotografie z dovolené, dokonce ani nestihneme kolikrát vyfotit vše, co zajímavého zažijeme. Místo toho, ale máme desítky vzpomínek na to, co jsme prožili v tu danou chvíli.

Místo, abychom nastavovali fotoaparát a sami sebe stylizovali do nějaké pěkné pozice, užívali jsme si jeden druhého a všechny vzpomínky jsme prožili. Naplno v tu chvíli, kdy se staly.

Všechny ty malé vzpomínky nakonec tvoří největší kus z nás všech. Rozesmívají nás, naplňují štěstím. Krátká ale silná objetí. Rychlé pusy na tvář. Malé vzpomínky tvoří náš život, skutečný, takový jaký je.

Vzdát se dokonalosti je jediný způsob, jak si užít naplno všechny ty malé nedokonalé okamžiky, které nakonec jsou nejdokonalejšími právě takové, jaké jsou.

Chaos je někdy pro duši přínosem. Věřím, že uprostřed největšího chaosu se skrývá největší štěstí.

Jedna má část ale pořád preferuje uklizený a čistý dům. Ve skrytu duše tak občas závidím těm ženám, které se dokáží povznést nad nepořádek a zasmát se mu. Já se tomu pořád učím. Každý den a bude to ještě dlouho trvat. Je to i proto, že mít uklizený dům mi dává falešný pocit, že mám vše pod kontrolou. Falešný proto, že pokud ve svém domově žijete a prožíváte všechny ty okamžiky se svou rodinou, tak nikdy uklizený nevydrží. Ne dost dlouho.

Kousek po kousku se tak učím přijmout ten zábavný, láskyplný chaos v naší rodině a nemít z něho výčitky. Netrápit se tím, že dcery jdou spát o pár minut později, než jsem původně chtěla. Netrápit se ani plnou myčkou nádobí, přestože jsem ji chtěla před hodinou už vyndat. Netrápím se ani už prádlem, které stále visí na sušáku a špinavé se hromadí v pračce zase znovu.

Naopak se i zdá, že v nějakém malém chaosu jsou lidé prostě šťastnější. Je to možná i proto, že nemusí být perfektní. Pro ně je ideálně strávenou sobotou jen být v pyžamu a jen tak nic nedělat. Nepovažují to za selhání, když nemají dokonale uklizeno a v troubě se jim nepeče dokonalá kachna.

Dokonalost, jak se zdá, se totiž velmi často přeceňuje.

Někdy zkuste nechat svou dokonalou verzi sebe sama prostě zmizet. Na pár hodin. A užijte si ten pocit, když nemusíte být perfektní mámou nebo manželkou.

Slibuji Vám, že ji nebudete postrádat.

Monika

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
1087
22.3.18 06:31

Přesně tak. Většinou ty dokonalé mámy jsou jenom instragamová iluze. Vyfotí sto fotek, jednu vyberou, proženou ji filtrem a šup s ní na net ukázat, jak je super. Já teda v okolí žádnou takovou nemám, všechny, se kterýma se bavím, umí říct, že nejsou dokonalé. Stejně jako já :lol: lepší je být sama sebou, než se honit za nějakou chymérou. Taky moc nechápu potřebu srovnávat se s ostatníma, protože každá máme jiné podmínky. A to je důležité si uvědomit. Každá jsme originál ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3502
22.3.18 06:49

Nedocetla jsem…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3397
22.3.18 07:01

Kde se bere predstava ze deti potrebuji dokonalou matku?

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.3.18 07:08

Já s trochou snahy docetla, ale protože jsem nikdy dokonalou matku nehledala a ani se jí nesnazila byt, tak mne to trochu minulo

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.3.18 07:09

Ehm, nechci být hnidopich, ale odkdy jsou místní blogy překladatelským koutkem?
A nebylo by fér uvést zdroj, když se něco odněkud přebírá? :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11171
22.3.18 07:13

Diky za skvely denicek, vnimam to uplne stejne jako ty.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17307
22.3.18 07:33

Tak ja ve svych ocich asi dokonala matka jsem, protoze mam na sebe velmi male pozadavky :-) Jake jablecne kolace, vyndana mycka, dokonale vylety, dokonale vecere a dokonale fotky? To me vubec netrapi. Mou snahou je maximalni rozvoj ditete a ustat jeho emocionalni zvraty tak, abych se nemusela pred sebou ci okolim stydet. Vic nepozaduji.

Příspěvek upraven 22.03.18 v 07:36

 • Nahlásit
 • Zmínit
3550
22.3.18 07:59

Deníček mě teda úplně minul, dlouhá story o ničem, aspoň pro mě. Jen mě zaujalo toto: „Pokud utíkáte po příchodu Vašeho manžela pryč z domu a jen bezcílně bloumáte městem a užíváte si to ticho, nejste sobecká.“ Ne, nejste sobecká. Buď máte manželskou krizi nebo jste zralá minimálně na psychologa. :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
22.3.18 08:06

Ehm..pardon, nedocteno :nevim: Je to suche, nema to jiskru, vtip..nic, co by udrzelo ctenare aktivniho.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
22.3.18 08:20

Ani jsem to nedočetla… to jsou takové ty klasické řeči, které jsem slyšela stokrát… ale nechápu, že někdo dá dobrovolně fotky svých dětí na takový web

 • Nahlásit
Doe_Jane
22.3.18 08:21

@Martina D. to máš recht teda!

 • Nahlásit
3099
22.3.18 08:35

Tak ja teda dokonala matka jsem, a to nejen ve svych ocich, ale dovolim si tvrdit, ze i v ocich svych deti a to je pro mne nejdulezitejsi a je mi lito matek, ktere to tak nemaji/neciti. @blogmamy mi prijde hodne povrchni bo copak dokonalost dela obleceni, kocarek, makeup…??? po par radcich jsem rovnez prestala cist, bo jsem jiz dlouho necetla takove bludy… :nevim: :nevim: ale kazdy to mame v hlave nastavene jinak a autorka mi prijde dama s hodne nizkym sebevedomym a nezvladnutou roli matky

Příspěvek upraven 22.03.18 v 08:37

 • Nahlásit
 • Zmínit
4565
22.3.18 09:01

Tak já jsem to tedy přežvejkala :mrgreen: do konce, ovšem bylo to zbytečné. Ten závěr je úplně mimo:
CITUJI

"Dokonalost, jak se zdá, se totiž velmi často přeceňuje.

Někdy zkuste nechat svou dokonalou verzi sebe sama prostě zmizet. Na pár hodin. A užijte si ten pocit, když nemusíte být perfektní mámou nebo manželkou.

Slibuji Vám, že ji nebudete postrádat."

Dokonalost se přeceňuje?? :lol: :lol: Kam? Vždyť to nedává smysl a ty následující věty taky ne. Jako nějakou myšlenku to dílo má, ale jinak je to bída. Hlavně přestaň teoretizovat a odpočiň si :palec: Není třeba toužit po něčem, co neexistuje ;) :palec:

Příspěvek upraven 22.03.18 v 09:02

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.3.18 09:15

@mau-mau @svycarka

Ono to v originále tak nudné není a smysl to dává (tedy, čte se to lépe) - jenže tady jsou některé pasáže vynechané. Jinak je to kopie (překlad) článku z blogu na huffington post…

 • Nahlásit
 • Zmínit
581
22.3.18 09:16

Taky jsem nedočetla…pořád se opakující tlachy :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4920
22.3.18 09:49

Ja jsem to s bidou docetla. Ale nelibilo se mi to. Nema to zadnou pointu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1091
22.3.18 11:07

Je to trošku dlouhé :) ale motivační

Příspěvek upraven 22.03.18 v 11:08

 • Nahlásit
 • Zmínit
Myssicka
22.3.18 11:11

Ten, kdo zplodí takový ublábolený maglajz, je chudák a asi ho tlačí nějaká uzávěrka. Ale ten, kdo to zkopíruje a vydává za své dílo, je přímo ubožák.

 • Nahlásit
22.3.18 11:35

Nedocetla jsem.sorry.moc dlouhe vzdychani a buleni nad nicim. Dej si obcas sklenicku ;-) to pomaha.

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.3.18 11:45

Mě příjde, že od doby co jsem máma, vlastně už od těhotenství jsou na mě všichni milejší, očekávají ode mě míň a jsou více nápomocní. spíš jsem si musela dát pozor, abych nezlenivěla
:mrgreen:..uklizeno doma máme pro to, aby nám tu proudila dobrá energie, né pro to, aby mě někdo měl za superwomen. a hodně jsme v tom sehraní s partnerem :) ale asi taky záleží, jakými lidmi se obklopuješ. jestli na tebe mají tví nejbližší takové nároky, nedivím se tvým pocitům a myšlenkovým pochodům… ve svém okolí znám jen jednu takovou mámu, ostatní to neřeší a jsou v poho. ale jak koukám, tak i většina tady :dance: :dance: tak ti přeji, ať ti ta pohoda, ke které ses dostala, vydrží :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11920
22.3.18 12:44

Promiň, nedočetla jsem. Pokud by to mělo být zamyšlení, očekávala bych lehkost a vtip. Tohle mi přijde jako rádoby psychologické pojednání. Dokonalé matky neexistují a já osobně ani neznám žádnou, která by na to aspirovala. Je to jen výmysl matek, které se za svou nedokonalost stydí a mají potřebu se stavět jako protipól těchhle imaginárních superžen. Ty, co se přijímají se vším všudy, tohle prostě neřeší. A jestli je to fakt někde okopírováno a vydáváno za vlastní výtvor, udělalo ti to pěkně medvědí službu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3607
22.3.18 15:04

Při větší snaze jsem dočetla… Já Teda nevím proč se tak vnímáte, ale já ač nejsem žádná hvězda, tak pro moje děti jsem skvělá máma, můj partner o mně všude mluví jen pozitivne… A to i přes to, že pod tv mám prach, stírám dle potřeby, vysaju když je potřeba, upecu když se mi chce… Ale každé ze svých 4 děti vyslechnu, každého obejmu a jsem tu pro ně a navíc utíkat z bytu bez cíle je ztráta času který mohu věnovat právě své rodině :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
791
22.3.18 18:00

Evidentně mám úplně jinou představu dokonalosti :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5413
22.3.18 18:14

Nedočteno…článek o ničem

 • Nahlásit
 • Zmínit
216
22.3.18 21:16

Prominte, ale pri cteni me napadlo: nechte me byt, at jsem jaka jsem ;-) Jinak preju vse dobre a spokojenou nejen family, ale i mamu;-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1123
23.3.18 09:53

Uf, na můj vkus moc dlouhý a dost nezáživný.
Já pořád nepřemýšlím jak vypadá dokonalá matka a už vůbec se jí nesnažím přiblížit. K čemu je to dobrý? Není to ztráta času?
Rozhodně nejsem matka roku a vůbec mě to netrápí. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
b22
273
23.3.18 19:42

@Mallorka ani já ne, moc mě to nezaujalo, nad takovými věcmi vůbec nepřeneslim :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11275
24.3.18 19:40

Nejsem dokonalá máma, ale razím pravidlo „Dělat vše nejlépe, jak v dané chvíli umím“ :nevim: A pokud se někdo o dokonalost snaží, tak at se snaží a mužu mu jen tedy poblahopřát, pokud si pri tom všem dokáže udržet zdravou mysl a hlavně dobrou náladu.
:nevim:
Přiznám se, že tyto deníčky co je a co není správné… :think: Opravdu se někdo trápí vším, co je v deníčku napsané?

Ano IG je plný profilů o dokonalých matkách, které porodily a do šestinedělí mají na pupku zase buchty, luxusní domácnost… ale to je taková ta povrchová dokonalost, dokonalost pro efekt, pro oko. Tady by se pak dalo polemizovat co ta dokonalost je. :mrgreen:

Ale ano, muselo dát práci to sepsat a pokud si z toho někdo něco vezme, pak jedině dobře. :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit

Všechny deníčky uživatele