Chybné životní rozhodnutí

Rodičovství
  • Ms.H
  • 23.01.11

Trápí mě dvě věci, veliké výčitky svědomí a nedostatek financí. Nevím, jak se srovnat s jedním chybným životním rozhodnutím a tím, že nemám dostatek finančních prostředků, abych mohla situaci napravit.

Rozhodla jsem se napsat deníček proto, abych odradila třeba jen jednu jedinou z vás od jednoho chybného rozhodnutí. Tehdy jsem si nemyslela, že je to rozhodnutí špatné. Dnes, po pár letech a událostech, které se staly, to vidím jinak. Začnu dobou někdy před 13 lety. Po dvou chlapcích se mi narodila vytoužená holčička. Byli jsme šťastná a spokojená rodina a já cítila, že to tak bude navždy. Na kontrole po šestinedělí přišla rutinní otázka gynekologa: „Jakou zvolíte antikoncepci?“

Probrali jsme všechny možné alternativy a nakonec doktor navrhl, že když už mám 3 děti, tak že by pro mě bylo vhodné v pětatřiceti letech podstoupit sterilizaci. Do té doby mi vybral nějakou HA, ale s velice malým podílem hormonů. Už ani nevím, proč pro mě žádná nebyla vhodná. Možná proto, že jsem trpěla na migrény, ale to už vážně spekuluji. Dobu s HA jsem nějak přečkala a když se blížil termín 35. narozenin, sepsal doktor žádost, poučil mě a já si podepsala ortel.

V té době jsem ovšem byla přesvědčená, že dělám tu nejlepší věc na světě.
Další dítě jsme už neplánovali a riziko nechtěného těhotenství jsem podstupovat nechtěla, protože jsem vnitřně přesvědčená o tom, že když je jednou dítě počato, tak nemám žádné právo rozhodnout o jeho usmrcení.
Sterilizační zákrok proběhl bez potíží a vše se zdálo být v naprostém pořádku.
Jak jsem se spletla! Spokojený život začal dostávat povážlivé trhliny a přesně na den do dvou let jsem odcházela od manžela.

Nebudu se rozepisovat a proč a jak a co, o tom můj dnešní deníček není. Nějakou dobu jsem byla sama a snažila si udělat jasno v hlavě a v životě.
A potom se to stalo. Jednoho dne přišla láska.
Do svých sítí si mě chytil a spoutal o několik let mladší muž. Všechno bylo takové růžové, jak to v době zamilovanosti bývá. Jelikož můj nový partner byl i bezdětný, vyrukovala jsem na něj poměrně brzo s tím, že se mnou mít dítko nebude, protože jsem se nechala sterilizovat.

Jsme spolu už několik let a opravdu se velice milujeme, takže věřím tomu, že když říkal, že mu to nevadí, že moje děti jsou jako jeho děti a že chce především mě, tak mu to věřím. Po několika letech jsme ale přece jenom začali o miminku uvažovat. Věděla jsem, že v mém případě k němu vede pouze jedna jediná cesta a tou je IVF. Dlouho jsme o tom přemýšleli a zjišťovali možnosti, až jsme se nakonec rozhodli, že to tedy zkusíme.

Jelikož čas je neúprosný a měří nám všem stejně, tak ani já jsem jej neošálila a zejména datum narození v mém rodném listě už začíná pěkně blednout. Překročila jsem čtvrtý křížek a navíc dobrovolně souhlasila se sterilizací a proto nemám nárok na žádnou spoluúčast zdravotní pojišťovny a všechno, co budu chtít v cestě za miminkem podniknout si musím hradit sama. Co se dá dělat. Našetřili jsme požadovanou částku a já podstoupila první pokus o umělé oplodnění.

Folikuly po hormonech narostly, došlo i k oplození, k ET byla připravena dvě předpisová embrya a jednoho krásného podzimního dne skončila u mě v bříšku.
Dlouhé dva týdny jsem se snažila je hýčkat a slibovala jim krásný život v milující rodině. Marně. Nestačilo to. Druhá čárka se na testu neobjevila a odběr krve potvrdil, že se zbořil náš sen. Plná cena za IVF je, bohužel, příliš vysoká :(

A můj věk už nedovoluje počkat dva tři roky než našetříme dostatečnou částku.
Proto chci všem vám, ženám, které si pohráváte s myšlenkou na podstoupení sterilizace, říct - zvažte to opravdu pořádně a přemýšlejte o tom skutečně velmi velmi dlouho. Snad jen, pokud by pro vás případné těhotenství znamenalo ohrožení na životě, potom teprve do toho běžte. Jinak to nedělejte. Vezměte si můj příběh jako veliké varování před špatným rozhodnutím.

Nikdy nemůžete vědět, co vám život přichystá a jak zamotá s vaším životem a potom byste mohly trpět výčitkami, jako jimi nyní trpím já. Je strašně těžké se psychicky vyrovnat s tím, že muži, kterého milujete, nemůžete kvůli vlastnímu špatnému rozhodnutí splnit jedno životní přání a sice, mít vlastní dítě. A proč mu to nelze splnit je jedno chybné rozhodnutí a pro nás příliš vysoká finanční částka, která by mohla vést k jeho nápravě.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem a doufám, že se na mé chybě někdy někdo poučí.

Hodnotilo 14 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
cher  23.01.11 11:03

Je to tak, já mám obavu a respekt ze všeho definitivního, proto bych tohle asi nepodstoupila. Ale, když už se tak stalo, nemá cenu se trápit. 3 děti jsou velké štěstí.

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 23.01.11 11:11

jooo kéž by to nemusela řešit pořád žena. kéž by chlapi začali uvažovat sami o vasektomii

 
Anonymní  23.01.11 11:46

„mamčobabčo“ sleduji diskusi těhotenství po 40, je vás celkem dost, co patříte mezi „snažilky“ i v tomto věku. Já sama mám 4.děti. Když mi bylo 34.let a starší kluci měli 15,14 a 12.let se nám narodila holčina. Na kontrole po šestinedělí jsem byla u dr., ke kterému jsem chodila do poradny, pak jsem přešla k jiné. Požádala jsem ji po prohlídce o antikoncepci-kojila jsem a ona mě začala přesvědčovat o sterilizaci, že kolik mě stojí za rok HA a kolik za dalších x let, co ji budu užívat. Nenechala jsem se zviklat, bylo mi 34,5 roku, řekla jsem ji, že sice 4.děti mám, ale nikde není psáno, že to čtvrté je mé poslední, že stát se může cokoliv a že na toto rozhodnutí, je vždy dost času. Zákrok jsem podstoupila o 7.let později. Nějak jsem si vše srovnala a došla k závěru, že nyní UŽ jo. Že s manž. jsme více než 20.let, manželství je pohodové a do dalšího mimi ve více než 41.letech 100% už nepůjdu. Moje sestra má ve 35.letech první mimi a taky „koketovala“ s radikálním rozhodnutím, zeptat se, zažádat, podstoupit. Vymluvila jsem ji to, že neví, co se může v manž. stát a k tomuto rozhodnutí, je vždy času dost.
Ano, máš pravdu, je to radikální rozhodnutí a mělo by se moc dobře rozmyslet. Mě je nyní bez HA fajn, obavy z těhu nejsou (byla jsem případ, že jsem otěhotněla hned). Taky při užívání HA jsem téměř ztratila chuť na sex, nyní je vše O.K. Správně si napsala zákrok podstoupit, jedině z vážných zdrav. důvodů, jinak ne.

 
elchirk
Echt Kelišová 8936 příspěvků 23.01.11 12:11

Příběh jeto smutný, ale tři děti jsou veliká radost.
Mě nejvíc udivuje přístup toho lékaře, v dnešní době, kdy je tolik různých způsobů antikoncepce ti navrhne sterilizaci? Navíc 35 není nijak vysoký věk. Vím, že jsi s tím sama souhlasila, ale kdyby ti navrhl jiný, pro tebe vhodný způsob antikoncepce, tak bys možná nesouhlasila. Ale to je jen spekulace.

 
Nepřihlášená  23.01.11 13:11

Ano je to závažné životní rozhodnutí a nikdy nikdo nemůže s jistotou říct, co mu život přinese.

Napadlo mě, jakým způsobem ti byl proveden sterilizace? U ženy je principem operace podvázání vejcovodů (buď silonovým vláknem – tedy mechanicky) nebo tepelně (jakési lokální „spečení“ vejcovodu), což znemožní prostup vajíčka směrem od vaječníku do dělohy a pohyb spermií opačným směrem. V případě mechanického podvázání by se teoreticky (SNAD) dalo dalo uvažovat o uvolnění silonového vlákna :nevim: ale to jsou jen takové úvahy. Kdoví jestli tahle reoperace byla někdy úspěšná :nevim:

 
rendys314
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 23.01.11 13:32

:cry: Smutný příběh také uvažuji o podstoupení :roll: je mi 42 let čekám 4té dítě a další už nechci mít :think: ,ale mám strach,že má nejstarší dcera bude mít problémy a třeba bych jí mohla pomoct… :nevim:

 
rezinka29
Zasloužilá kecalka 898 příspěvků 23.01.11 15:32

Je zajímavé jak jednoduše tuto variantu nabízí lékaři…mě je 30, čekám své třetí miminko…antikon­cepci užívat nemohu a ani kondomy nemohu používat…první co mi lékař nabídl byla sterilizace…upřímně tuto variantu jsem nečekala a ani v nejmenším o ni neuvažuji

 
Ms.H  23.01.11 15:34

ani reoperaci pojišťovna neproplácí a šance, že se povede a žena otěhotní je velmi malá :roll:

 
zuzik8
Kecalka 199 příspěvků 23.01.11 15:57

mamčababča- je mi 29 let, mam uz tri kluky, ted jsem v 31tt, taky sem dostala navr od lekare na sterilizaci, a moc nad tim premyslim, a nemuzu se rozhodnout. Ale ted, po precteni tveho denicku, mam asi jasno, nepudu nato. Moc dekuju, tvuj deniceki mi moc pomohl.

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 23.01.11 16:43
Mirena

Připadá mi zvláštní, že v době, když populační křivka v ČR jde prudce dolů, doktoři svým pacientkám navrhují sterilizaci :think: Když tak by to měl dr. zmínit jen jako jednu z možností a rovnou ženě říct, ať si to dobře rozmyslí, protože je to definitivní řešení a časem může přijít touha po další dítěti.
Já osobně mám nejlepší zkušenost s nitrodělož. tělískem Mirena. Sice se jednorázově zaplatí 6000, ale v přepočtu je cena asi 100 Kč na měsíc a systém se dá používat 5 let. Je spolehlivý, menzes prakticky vymizí a člověk sklerotik jako já, nemusí myslet na pilulku. Navíc působí protektivně proti rakovině děl. čípku a plodnost se obnoví ihned po jeho vyjmutí. A pak, hormon obsažený v tělísku působí jen v děloze, nezatěžuje trávení ani játra a ledviny. Takže tak to mám já a jsem spokojená. Na sterilizaci bych nikdy nešla.

 
Sylar
Nováček 7 příspěvků 23.01.11 16:45

zuzik, já budu volit nehormonální tělísko.. mám, už 4 děti a nechci pořád myslet na antikoncepci.. tělísko mi připadá jako dobrá volba.. srovnatelná se sterilizací v účinku, bude mi teprve 30 i když další děti neplánujeme tak člkověk nikdy neví…

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 23.01.11 16:56

Ach jo… kdyby tak člověk aspoň občas věděl, co mu život přinese… :-(

 
Šája
Hvězda diskuse 102678 příspěvků 23.01.11 18:41

mamčo, moc Ti držím palečky, aby se Vám podařilo nashromáždit dostatek peněz na další pokus. :hug: :hug: :hug:
snad Ti to čekání Tvé chlupaté holky trochu zpříjemní. budu moc držet palečky :hug:

 
Ms.H  23.01.11 19:13

šáji ty jsi moje zlatíčko :huban: a děkuji Ti za milá písmenka :hug:

 
Romario  23.01.11 19:30
Mamčobabčo,

moc smutný :hug: , ale veskrze realistický deníček.
Co dodat?
Každé definitivní rozhodnutí, které v životě uděláme, je asi potřeba zvážit jak rozumem, tak pocitem v srdci. Jsem si jistá, že jenom tak se můžeme vyhnout případným výčitkám svědomí ze špatného rozhodnutí…
Mamčo, velmi usilovně uvažuji, zda skutečně neexistuje nějaká cesta ke tvému štěstí :think: :srdce: :hug: …

 
Ms.H  23.01.11 19:42

Romario děkuji za komentík u deníčku, napsala jsem ho, protože si myslím, že by někomu mohl pomoct při rozhodování, aby neudělaly holky stejnou chybu, ono se o tom totiž moc nemluví a těžko se hledají informace a určitě takových, co si tím zavařily jako já, bude víc :think:

 
poki
Extra třída :D 13256 příspěvků 23.01.11 19:47

Mamčobabčo - kdybych ti tak mohla pomoct… :hug: :hug:
Já ani vlastně nevím, co napsat.
Máš milujícího partnera a tři krásné a zdravé děti - to je důležité.
Moc ti přeji, ať se tvoje přání stane skutečností a můžeš být znovu maminkou :srdce: :hug:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 23.01.11 19:54

To je tak smutný deníček :-(
mamčobabčo, asi blbý dotaz, ale nešlo by třeba, že by vám někdo anonymně daroval embryo? Sice by dítě geneticky nebylo vaše, ale odnosila bys ho, porodila, měla od miminka u sebe… Odpadlo by placení za stimulku, odebrání vajíček, oplodnění, zbyl by vlastně jen ET.
Nebo si prachy částečně půjčte, částečně něco prodejte, přece musí existovat nějaká cesta, aby se u vás miminko ještě zabydlelo :cry:
Kdybych mohla, „daruju“ ti své tři pokusy od pojišťovny, nevypadá to, že bych je kdy potřebovala. Za různé blbosti pojišťovna vyplatí ročně tolik peněz a tady zrovna nepomůže, chjo

 
Jaroslava1
Závislačka 4282 příspěvků 23.01.11 20:45

Mamčobabčo krásně napsané.Přeji ti ,aby tvé přání pokud to bude ve vašich finančních silách vyšlo,IVF se zdařilo a ty jsi byla i se svým mužem, tou šťastnou maminkou,a nejlepší rodinou pro miminko :srdce: :hug:

 
Ms.H  23.01.11 21:16

Gladys uvažuješ stejným směrem, kudy šly i mé myšlenkové pochody, bohužel IVF je především byznys, takže i za darované embryo se platí neskutečná částka :cert:

 
lasička1
Echt Kelišová 7754 příspěvků 23.01.11 22:03

Mamčobabčo-chápu,že po porodu třetího dítka v 35 letech člověk myslí,že už nic nebude jinak,že život je super a žádná změna se konat nebude.A nevyčítej si,že ses tak rozhodla,bohužel někdy uděláme rozhodnutí,kterých potom litujeme.
A v kolika letech ses rozhodovala,že chcete mimčo?V kolika jsi podstoupila IVF?Nevím,zda jediná útěcha by byla,že pokud by si neměla provedenou sterilizaci,tak věkem šance přirozeně otěhotnět rapidně klesá.Vím,že to není u každého stejný,ale to spíš aby si zahnala chmurné myšlenky.Říct si,že by to stejně nemuselo vyjít.A kolik let ti je nyní?Nemám ráda když si někdo myslí,že už nikdy…třeba se zadaří našetřit peníze dřív a zvládnout ještě jeden pokus. :-D A kolik takový nehrazený pokus stojí?

 
kerolen
Kelišová 5320 příspěvků 23.01.11 22:28

Mamčobabčo, moc Ti přeji, abys na Tvé cestičce životem zakopla o veliké štěstí, které by vše změnilo a tys nosila pod srdíčkem Vaše mimi :srdce: :srdce: :srdce:

Nevzdávej to, ještě Ti nějaký čas zbývá :palec: :palec:  :palec:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 23.01.11 22:45

Díky za tenhle deníček :palec:
Mě je 32. Doma mám vlastní skoro dvouletou holčičku a druhou 14-i denní. Kromě těchto dvou děvčátek máme ještě tři děti v pěstounské péči, ale jak jsem psala, vlastní mám dvě. A stejně jako u tebe…i na mě zkoušeli kecy o sterilizaci. Váhala jsem. V porodnici je lékařem můj kamarád a ptal se mě na totéž. Řekla jsem, děkuji, asi nechci. A on na mě…jseš si jistá? No…já jsem si jistá jen tím, že nevím, zda to chci. Tak mi řekl, dobrá, tak to nepodstupuj, nevíš, co se v životě ještě stane.

Po císaři jsem si říkala…sakriš, měla jsem si to nechat udělat…už bych nemusela myslet na antikoncepci, apod. Ale jak dny ubíhají, uvědomuju si, jak mi chybí to „bříško“. Kdo ví…třeba za 4-5 let manžela ještě ukecám na naše třetí :wink: Takže…ujišťuju se, že jsem udělala dobře…a jak čtu tento deníček…určitě jsem udělala dobře. :palec:

Příspěvek upraven 23.01.11 v 22:45

 
Ajla
Echt Kelišová 8384 příspěvků 23.01.11 23:23

Nebud smutna, mas 3 deticky a to je stesti…asi je to osud ze jsi se takhle orzhodla, ale aj bych an ot nikdy nesla…Moji mamce umrely dve deti a kdyz sem se mela narodit ja a segra (dvojcata) tak mela vyrizeno ze zaroven pri cisari ji udelaj sterilizaci, bylo ji 35 a nakonec se probrala a rekli ji ze ji to neudelali kdyz videli jak jsme se segrou malinky…pak uz deti nemela ale fakt nikdy nevi clovek co se muze stat…proto bych dala vsem ostatnim stejnou radu jako jsi dala ty..JEN Z VAZNYCH ZDRAVOTNICH DUVODU JINAK NE

 
klidnakocka
Stálice 97 příspěvků 24.01.11 09:02

Taky jsme to tuhle doma řešili. Je mi 33, čekám 3 miminko. HA brát nechci, nedělá mi dobře, kondomy taktéž ne, nehormonální tělísko mi samo odešlo, takže jako antikoncepce připadá acylyprin mezi kolena a modlit se.
Takže na přetřes přišla i sterilizace, kupodivu s tím přišel jako první můj muž, že by si ji nechal udělat (chce teda ještě jedno mimi, tak prý až po něm :-) . Po dlouhé debatě jsme se ale shodli, že bychom to ani jeden nepodstoupili. Může se stát opravdu cokoli, můžeme se rozvést, najít nové partnery, nedej bože ovdovět… muž bude plodný klidně do 70 a kvůli pohodlí by si nechal vzít šanci na další dítě třeba s jinou partnerkou? A já taktéž, i kdy u mě je přeci jen šance na početí o pár let jinde.
Prostě nikdy nevíme, jak s námi život zamíchá a co bude za pár hodin, natož za pár let, a připravit se předčasně o šanci na dalšího potomka - to je veliký krok a udělat ho moc brzo je riziko.
Držím palce, ať se vám to podaří nějak vyřešit, byť třeba adopcí nebo pěstounstvím, pokud by to neklaplo přes umělé oplodnění.

 
adajar
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 24.01.11 11:20

Dobrý den chci vás jen podporit mate doma 3 krasne deti tak nesmutnete. Ja treba mam jednoho malickeho raraska a jeste k tomu nedonoseneho a muzu byt rada ze mam aspon jeho a dalsi mimi uz nebude. Proste jste statecna a verim ze i tak mate nadherny vztah. A jste urcite ta nejuzasnejsi mamka na svete.

 
IvaLe
Stálice 61 příspěvků 24.01.11 14:52

Taky moc děkuji za deníček- zvažovala jsem (mám 36) a naštěstí můj muž byl proti a díky Vám už definitivně vím, že ne.
Moc přeju aby se Vám nějakým způsobem zadařilo vytoužené miminko. :hug: :hug: .

 
petrajda
Závislačka 2752 příspěvků 24.01.11 16:13

mamčobabčo - vše už bylo řečeno. Opakovala bych. Je to smůla, že to doktoři takto mladým ženám vůbec navrhují.
Chci Ti popřát, aby Ti krásný vztah s partnerem vydržel i bez miminka!!
A jelikož vůbec ale vůbec nemám představu a nikdy mě po tom nenapadlo pátrat..až teď při Tvém článku.. Chci se zeptat, kolik je vlastně ta plná cena za IVF?

 
pigotka
Povídálka 33 příspěvků 24.01.11 16:44

poučné povídání…
po 4 dítěti mi byla taky navržena sterilizace, musím přiznat, že js o ní chvíli uvažovala, ale pořád js si říkala, že mi ještě není 30, že sj moc mladá na takový zákrok a i kd svého muže miluji, nikdy nemůžu vědět co se může stát, takže js to zavrhla.
mám taky v plánu m.tělísko.myslím, že je to to nejlepší, co můžu udělat.
taky bych podstoupila jen ze zdrav.důvodů.
fajn, že sjte se podělila…myslím, že hodně maminek už nemusí řešit jestli ano, nebo ne.
přeji vám štěstí, kdo ví, co příjde, třeba se něco podaří a vy budete moct zkusit znovu.r

 
Ms.H  24.01.11 18:08

někdo se tu ptal, jak jsem stará, tak 43 a pár měsíců :-)
jsem ráda, že můj deníček otevře někomu oči a pomůže v rozhodování, protože kdybych si možná tohle mohla tehdy přečíst, tak jsem se taky rozhodla jinak :think:
petrajda plné IVF ve věku nad 40 let, kdy je spotřeba léků na stimulaci malinko větší, se pohybovala loni kolem 80000,– a co vím, tak centra po Novém roce prý zdražovala, tak kdo ví, kolik to stojí letos :roll:

 
brouczek
Kecalka 144 příspěvků 24.01.11 18:09

Děti mám sice jen 2 a vnitřně jsem rozhodnutá, že další už ne a o této možnosti jsem taky dost uvažovala :-( ale po přečtení tvého deníčku už mě to pustilo :mrgreen: :mrgreen: díky

 
meduzza
Echt Kelišová 8509 příspěvků 24.01.11 20:58

Já zatím děti nemám, ale dřív jsem na sterilizaci koukala jako na vhodné řešení… ideálně, kdybych měla 3 děti. Teď na to koukám trochu jinak, díky tobě. Přeji vám ať jste spolu stále spokojení :andel:

 
Liva
Ukecaná baba ;) 2469 příspěvků 24.01.11 21:00

Mamčobabčo, je mi líto Tvé situace, ale moc oceňuji, že jsi se rozhodla o tom napsat a hlavně, že nesvádíš své rozhodnutí na druhé. :kytka: Moc bych Ti přála, aby se pro Tebe a Tvého partnera nějaké řešení našlo :hug:
Petrajdo, já naopak si myslím, že lékaři mají informovat své pacientky o všech možnostech a nevidím v tom nic zlého. To rozhodnutíé si přece každá žena musí udělat sama se sebou a třeba po poradě s partnerem. Lékař je tu od toho, aby informoval, ale za náš život a naše rozhodnutí zodpovědnost nenese. Jiná situace by byla, kdyby nutil a snažil se vtlačit směrem k zákroku :evil:.

Já třeba sama za sebe mám jasno. A s manželem jsme za jedno. Já se ještě na jedno mimi cítím, ale jakmile se cítit přestanu, pak to podstoupím. Nejsem zastánce „řezání“ těla, ale hormony páchají mnohem větší škody :-( a tělískům já nevěřím. Viděla jsem dost ošklivé věci zapříčiněné tělískem. Takže pak už toho moc nezbývá :zed:.
Ale rozhodně, kdo má pochybnosti o čemkoli DEFINITIVNÍM, pak rozhodně nejít do toho.

Všem přeji rozhodnutí, kterých nebudete litovat :kytka:

 
martyk
Neúnavná pisatelka 17237 příspěvků 25.01.11 01:29

Mamčobabčo, nevím jestli to víš, ale nad 40 let věku by sis musela IVF platit stejně sama, i kdyby jsi nepodstoupila sterilizaci. Ale je jasné, že by byla šance na přirozené otěhotnění. Těch 80.000 je fakt síla, merzí mne to a držím palce ať se k vám penízky nějak dostanou a můžete to zkusit ještě jednou :srdce: .

 
martyk
Neúnavná pisatelka 17237 příspěvků 25.01.11 01:29

Omylem 2×

Příspěvek upraven 25.01.11 v 01:32

 
Ms.H  25.01.11 07:08

Martyk přesně tak, v první řadě nejde o to placené IVF, ale o to, že to mohlo jít přirozeně, ta cena IVF je na druhém místě a že bych je musela platit i v 36 jsem věděla, ale tehdy jsem netušila, že bych do toho někdy ještě chtěla jít :roll:
Liva přesně tak, odpovědnost nesu pouze já a proto to tady píšu veřejně, aby se mohl někdo poučit :-)
děkuji za komentář :-)

 
iva55  29.05.11 16:09

ahoj taky mám stejný problém jen nevím kolik je potřeba si nachystat financí na to abysme to zkusily realizovat,můžete mi prosím někdo napsat na kolik kč,nás to asi vyjde? děkuji moc předem

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama