Císař na přání

Porod

Tyto řádky píšu jako podporu pro dámy, které by rády rodily císařem na přání. Jako možnou inspiraci, zkrátka povzbuzení, že to jde, když se chce. Proto bych možná měla varovat odpůrkyně této volby, aby dále četly jen na vlastní nebezpečí.

Vím, že téma volby porodu císaře na přání je ožehavým tématem a neexistuje společenský konsenzus, jestli je to tak správně, či ne. Setkala jsem se zde s několika výpady žen, které byly ultra zastánkyněmi domácích porodů.

Budu se opakovat, ale tak jako některé ženy považují za nejlepší zaběhnout někde do lesa mimo veškerou civilizaci, vykopat si jámu v hlíně, porodit si za pění mystických písní dítě do dlaní a pak po sobě placentu pozřít, já je považuji za blázny a extrémisty. A je mi naprosto jasné, že já jsem zase blázen a extremista v jejích očích.

Ony se doktorům vyhýbají, já je kvůli svému porodu vyhledala. Proč?

Ve svém zaměstnání pracuji s dětmi. Nebudu to dále rozvádět, ale vzhledem k tomu, co dělám, jsem se setkala s mnoha případy, kdy dítě má nějaké celoživotní následky, v horším případě postižení díky nějaké komplikaci při vaginálním porodu.

Když jsem tenkrát čekala své první dítě, dost jsem si na toto téma načetla (nemyslím tím internetové diskuze, ale relevantní dostupné studie, průzkumy) a kontaktovala jsem několik gynekologů. Vyšlo mi z toho jednoznačně, že při plánovaném císařském řezu je riziko pro miminko minimální. Pro mě jako matku samozřejmě větší, ale nechci to tu rozvádět.

Zkrátka má volba byla jasná tenkrát a byla jsem rozhodnutá i případné další dítě porodit císařem na přání. Zdejší ultras mi neustále podsouvaly, že jsem srab, že se jen bojím bolesti, a nebo mě tu po freudovsku rozebíraly duši.

Mám fobii z doktorů. Celoživotně s tím bojuji, očkování je pro mě děs, před zubařem týden nespím, odběr krve odsouvám, a to já bych teoreticky měla být první, kdo by skočil šipku do pole s kukuřicí porodit dítě do nejdál od lékařů!

Ale tady jsem se prostě rozhodla chladně, rozumem, instinktem. Mimochodem císař bolí, hodně bolí, takže o nějakém útěku před bolestí nemůže být řeč.

Naše první dítko povyrostlo a já jsem si říkala, že bychom si výhledově mohli pořídit druhé. Početí prvního exempláře nám nějakou dobu trvalo (HA mi malinko rozhodila ovulaci), tak jsem vysadila prášky a nechala to osudu s tím, že to hned tak nebude a na nic nemyslela.

Jenže ono se zadařilo hned za měsíc. Byla jsem dost překvapená, ale moc ráda, že to tak vyšlo.

Celé těhotenství probíhalo v pořádku a porod se blížil. Svému gynekologovi jsem řekla, že bych zase ráda císaře. Probírali jsme moje důvody, smál se, že díky tomu, co si vyčtu v práci o dětech, se ani nediví. Že mám něco jako nemoc z povolání a že bych to neměla brát tak vážně, s čímž já souhlasím… každopádně můj pocit, že by se zrovna při mém porodu mohlo něco „nepovést“ a mé dítě by pak mělo následky na celý život, bych mít nechtěla.

Žádost na císaře jsem dostala bez problémů a pak jsem přešla rovnou do péče porodnice. Tu jsem si zvolila ne přímo v místě mého bydliště, ale kousek dál, stejnou jako při prvním porodu. Chtěla jsem nemocnici s dobrou pověstí na špičkové úrovni.

Objednala jsem se k panu primáři – ve zdejší nemocnici není primář gynekologie považován za boha pro vyvolené, ale i obyčejná „no name“ rodička se k němu dostane bez problémů. Prohlédl mě, probral se mnou císaře, převzal papíry a dostala jsem datum porodu.

Poslední dny těhotenství to nestálo za nic, ne kvůli tomu, že jsem těsně před porodem, ale něco bylo divně. Den nástupu jsem při příjmu měla hrozně nízký tlak a vysoký tep, jako bych běžela o život. I moje miminko. Začala jsem také čůrat krev a přidaly se další věci. Byla jsem ráda, že druhý den bude miminko venku, protože mi fakt nebylo dobře. Instinkt mě nezklamal!

A i mně, která má fobii z doktorů, se hodně ulevilo, že jsem v nemocnici, protože kdyby „něco“, jsem v péči lékařů. Zaplatila jsem si nadstandard a bylo to fajn. Pokoj úplně pro sebe, sestřičky za mnou pořád chodily, jestli něco nepotřebuji, prostě skvělý servis, skoro jako na dovolené.

Večer za mnou přišel anesteziolog, abych si zvolila, jestli chci celkovou narkózu, nebo spinál. Šla jsem znovu do spinálu, chtěla jsem být při tom.

V noci jsem toho moc nenaspala. Nebála jsem se o sebe, ale chtěla jsem, aby miminko už bylo venku a já se už o něj nemusela tak bát.

Druhý den ráno v sedm přišla sestřička s kapačkou. Byla to prima ženská, samá legrace a snažila se mě povzbudit. Kanylu jsem už měla z předešlého dne. To je kapitola sama pro sebe, neboť já nemám žádné viditelné žíly a napíchli mě až na počtvrté, a to ještě musel přijít lékař. Zde jsem se cítila jako velká hrdinka, protože já nesnáším jehly, braní krve atd.

Pak jsem si přešla na porodní sál a tady mě čekala asi ta nejhnusnější věc z celé akce porodu - cévka. Při prvním porodu mi to nepřišlo tak hrozné, ale tentokrát to bylo něco. Zavádění hodně řezalo a pálilo a poté, co mi v měchýři nafukoukla sestra ten balonek, to bylo fakt peklo. Ten pocit, fuj, hnus… a to mám za sebou pár zánětů močového měchýře.

Otevřenými dveřmi jsem viděla na operační sál, kde si několik postav chystalo vercajk. Všechno tam všemožně pípalo a ozývaly se zvuky trochu jako z veřejné jídelny (cinkání nástrojů). Pak mi sestřička pomohla vedle. Tam mě čekal pan doktor anesteziolog ze včerejška, přivítala mě i druhá anestezioložka a sestřička. Sedla jsem si na operační stůl a předklonila se. Dostala jsem injekci do zad na znecitlivění. To nebolelo, byla to jen taková jehlička.

Pak jsem si musela lehnout na bok a hrozně moc se ohnout a schoulit se, což přes bříško moc nešlo. Pan doktor mi zaváděl spinál, pamatuju si, jak mě hrozně lechtalo, jak mě držel druhou rukou pevně za bok.

Najednou to bylo, rychle rychle jsem si musela lehnout na záda, protože to začínalo zabírat a já pocítila ten úúúúžasnej pocit, to teplo, které se rozlévalo to nohou. Fakt nádhera!!! Jako bonus jsem přestala cítit tu pitomou cévku. Pak přišly lékařky, představily se a pomalu se začalo.

Lékaři i anesteziologové se mnou pořád mluvili, ptali se, jestli něco nepotřebuji. Pak mi oznámili, že už to bude. Ozval se křik. Náš prďolka byl venku během 10 minut.

Dali mi ho okamžitě pomazlit, prohlédnout. Brečela jsem jako želva. Všichni na sále mi moc gratulovali, bylo vidět, že jsou dojatí z toho, že mi tečou slzy. Pak šel malej do vedlejšího sálu (viděla jsem tam přes dveře), kde ho měli chvilku v péči doktoři z dětského, a na vše dohlížel tatínek. Malého si sám podepsal na stehýnko.

Mě pomalu šili. Chvilku se mi udělalo blbě, protože jsem zaslechla rozhovor anesteziologa s lékařkou, jak odněkud zachraňovali a ošetřovali nějakého bezdomovce a líčil to tak barvitě a podrobně, že se mi udělalo blbě – holt ta moje fóbie. :-) Ale jinak dobré, za chvilku bylo hotovo a mě převezli do vedlejší místnosti a donesli mi malýho prďolku na přisátí.

Nevím, jestli jsem v prsou něco měla, ale malej krásně sál a dlouho. Byl celej omatlanej a upatlanej tím mázkem, ale byl krásnej a voněl! Ležel mi na hrudníku a byl tak klidnej.

Pak mě převezli na JIP. Tam jsem zažila druhou nepříjemnost, kterou jsem z prvního porodu neznala, a to bylo zavinování dělohy. Bolelo to jako blázen. Sestra mi říkala, že její porod byl super oproti tomu zavinování a že je to peklo. A bylo, ale prostě to k tomu patří.

Malýho mi pravidelně nosili a tatínek tam byl s námi celý den. Druhý den ráno jsem musela za trpělivé asistence setřičky vstát a jít po svých do sprchy – taky to není nic, co bych si musela pravidelně dopřávat, ale po prvním císaři jsem věděla, co mě čeká, a řekla bych, že to nebylo tak hrozný – a pak šup zpátky na můj nadstandard.

Rozkojila jsem se krásně ještě ten den. Sestřičky nemohly věřit, že by to bylo tak rychlé po císaři, ale vážili malýho před a po kojení a fakt že jo. Malej byl šikovnej a krásně pil.

Z celého porodu mám krásný pocit. Pobyt v nemocnici byl úžasnej a já jsem tolik vděčná všemu milému personálu od sestřiček, uklízeček, sanitářek, co mi mimo jiné nabízely několik druhů čajů (včetně kojícího, fenyklového), až po lékaře. Nikdo si na mě neotvíral ústa, všichni se mnou jednali s úctou, respektem a bylo to opravdu jako na dovolené. Mám na to krásné vzpomínky.

Škoda jen, že nemůžu a raději nechci vyřknout jméno nemocnice. Ráda bych všechny veřejně pochválila za jejich profesionální práci, kde nechyběl lidský přístup, ale nechci těmto fajn lidem přidělat problémy. Naše společnost ještě asi není připravena na to, aby se veřejně řeklo, TAM dělají císaře na přání. TAM respektují volbu rodičky.

Třeba se jednou ledy prolomí a budeme si jednou moci zvolit s trochou nadsázky třeba jako když nakupujeme v internetovém obchodě z několika možností:

  • volba 1: klasický vaginální porod v nemocnici
  • volba 2: jsem extrémista a chci císaře na přání (a klidně si ho sama zaplatím)
  • volba 3: jsem ultras a chci rodit doma (i se všemi právními důsledky a trestní odpovědností pro rodiče, včetně zaplacení případného výjezdu sanitky).

Budeme mít jednou úplnou svobodu volby?

Hodnotilo 50 lidí. Score 3.4.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek
 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 11.06.15 01:23

Psychika je mocná a já mám na císaře krásný vzpomínky. Ne taky matky, jimž se sekcí „zhatila šance porodit“, byly nuceny, zklamány, selhaly a jiné, pro mě, nesmysly. Možnost volby (v době, kdy si můžu komplet uřezat kus břicha a nafouknout osmičky prsa) je alfa a omega všech sporů mezi vaginorodkama a císařovnama. Já si klidně sekci zaplatím. A měla by žena, co chce rodit doma, mít možnost zaplatit si přítomnost lékaře a vybavené sanity. Kecy o srabkách, co se nechtějí dole potrhat, nebo alternativkách, co rodí do jámy v lese, jsou na všech frontách hloupé. Nikdo se nevcítí do cizí ženy a už vůbec ne po internetu.

 
Kfětoslava
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 11.06.15 05:24

Nejsem zastance domacich porodu, ale ani cisaru na prani. Jsem zastance porodu pripravenych deti, ktere chteji jit na svet a ne, ze je nekdo vytahne tehdy, kdyz ma volno v diari.

 
fančule
Kecalka 141 příspěvků 11.06.15 05:54

Byla tady spousta deníčků o domácích porodech a dalších alternativních možnostech vedení porodu a jsem ráda, že se konečně objevil i deníček z druhého názorového proudu :).

 
ncc1701
Echt Kelišová 7943 příspěvků 11.06.15 06:32

Možnost volby je super, v úvodu mi to ale trochu zavání tím, že pro autorku neexistuje zlatá střední cesta - jen blbky, co rodí na seníku, nebo inteligentní ženy, co jdou na sekci.

 
masima
Kecalka 291 příspěvků 11.06.15 06:52

Já jsem zastánce toho, ať si každý vybere (a správně říkáš zaplatí, včetně záchranky a všeho okolo při zkaženém domácím porodu), co mu libo.
Gratuluji ti ke krásnému porodu!

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 11.06.15 06:52

Ja ti rozumim, pekne napsane :kytka: :kytka:
No u nas je uz normalni, ze si zena rekne, co jak chce, koukam, ze v cr tedy jeste porad se musi hledat nemocnice.Plne souhasim, ze i me primar rekl, ze vzhledem k veku, vzhledem k jinym rizikum pro dite(pred tim jsme mela normalni porod, ktery skoncil po 30 hodinach taky cisarem akutnim)Vzhledem k tomu sam rekl, ze to primo navrhuje a bylo to ;)
Ja z tohoto vedu nedelam, kazdy at si rodi jak chce, volbu vsak maji mit vsichni to ano :kytka: :kytka:
Hezky napsane :kytka:
Ps.dite miluju stejne jako ty co rodili vaginalen, maleho jsme mela hned u sebe atd.. ;)

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 11.06.15 06:53

Sorry uprava slova vaginalne a jine :oops: :oops: :oops:  :mrgreen:

 
JaneDoe
Ukecaná baba ;) 1221 příspěvků 11.06.15 06:55

Já jsem teda měla akutního císaře na poslední chvíli a celé ty porodní bolesti to nebylo nic proti tomu jak mě bolelo když jsem měla poprvé po císaři vstát, nebo si jenom trochu zakašlat.
Ale chápu tvoji psychiku…
Každopádně doufám, že co se týče domácích porodů tak větší svoboda nebude. Dala bych všem těm matkám pak proplatit celou péči v nemocnici (když se něco po-se-re) a pojišťovnám bych se nedivila kdyby chtěli proplácet císaře na přání…
ale zas taková suma to není a některé co mají fóbii by si ho rády zaplatily :kytka:

 
Verule9
Nováček 4 příspěvky 3 inzeráty 11.06.15 06:58

Autorka to určitě s jamou v lese myslela jako nadsázku, je super, ze je tu ta možnost plánovaného císaře :) autorce i miminku přeji hodně zdravicka :)

 
elimili
Kecalka 157 příspěvků 11.06.15 07:12

Me je to jedno at si kazdy rodi jak chce a nese si zodpovědnost. Vadi mi ze volbu ma jen nekdo. Ja mam dva akutní císaře po tridennim vyvolávání a podruhé bych byla raději cisar plánovaný nez znovu vyvolávat s rizikem ze to dopadne jako poprve.. Navíc si člověk prozije jak bolestive kontrakce horši nez cisar tak i to rezani.. Bohuzel ja si vybírat nemohla. Asi si to neumím zařídit… Hold nespravedlnost světem vládne…

 
Marky7
Povídálka 27 příspěvků 11.06.15 07:23

@Kfětoslava přesně tak, lépe bych to nepopsala ;)

 
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 11.06.15 08:16

Já mám za sebou bohužel císaře dva a říkám záměrně bohužel, protože císařský řez je OPERACE, která nemá s porodem nic společného, takže za mě jednoznačně nechápu, že to chce někdo dobrovolně. Na druhou stranu pro tebe lépe tak než trauma ze zničujícího vaginálního porodu. :roll:

 
Barborkaa26
Kelišová 5489 příspěvků 11.06.15 08:16

Taky jsem měla akutního císaře po 36 hodinách marného vypuzování, kdy mi praskla voda. Na porod jako takový jsem se vážně těšila, věděla jsem, že mě na konci čeká malé miminko. Díky totálně zpackanému porodu doufám a přeji si, aby i druhý porod byl císař. Momentálně jsme ve fázi snažení se o druhé, tak to není až tak aktuální, ale někde ve skrytu duše tajně doufám, že když jsem měla první císařem, sic akutním, druhé bude také..

Autorce i miminku přeji hodně zdraví a štěstí :srdce:

 
loveyme
Kecalka 287 příspěvků 11.06.15 08:37

Konečně nějakej inteligentní sloh.
Zdravíčko dětem i rodičům

 
michaela1808
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 11.06.15 08:39

Zdravím, mám stejný názor a u mě to proběhlo téměř totožně a také už 2×, nelituji, neměnila bych…dobrý deníček

 
PerlaMarina
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 11.06.15 08:50

Nemám nic proti císaři na přání. Jen jsem se pozastavila nad tou cévkou: proč ti ji proboha nezavedli až po zavedení spinálu? Mě udělali spinál a až pak mi dali cévku, nic jsem necítila, nic mě nebolelo. Po císaři mě bolela záda asi tři dny, docela dost, je to jeden z vedlejších účinků spinální anestezie. Jinak to bylo vcelku bezbolestné a žádné nepříjemné zážitky z porodu nemám, jsem ráda, že jsem ušla porodním bolestem.

 
Claire00
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 11.06.15 08:56

Moc hezky napsaný deníček. :palec: Jsem silným zastáncem, že žena má mít právo volby, jakým způsobem přivede na svět své děti. Dceru jsem rodila plánovanou sekcí a za nic na světě bych nerodila vaginálně. Mám hlavu nastavenou stejně jako Ty, velké obavy z bolesti a nemocnice.

 
michaela1808
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 11.06.15 08:56

Jo, až na tu cévku, tu mi zavedli až po spinálu, takže jsme ji vůbec necítila

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 11.06.15 09:00

Vlastně se od domarodek vůbec nelišíš - stejně jako ony víš, co je nejlepší pro tebe a tvé dítě a stojíš si za tím :*

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 11.06.15 09:07

Super deníček :) já jsem na tom s bolestí ještě hůř než ty…už mě vyhodili on několika zubařů - že jsem psychicky labilní - protože já se abnormálně bojím a všechno mě strašně bolí…a na otázku,,Co budeš dělat až budeš rodit?" nemám odpověď…Já jsem nějak tajně doufala, že ta možnost volby je u nás normální…přeci když vím, že bych tím porodem mohla ublížit miminku tak se toho raději dobrovolně vzdám…

 
Claire00
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 11.06.15 09:14

@elimili Volbu máme všechny. Bud si to zařídíš nebo zaplatíš. Je jen otázka, jak moc je to legální. V Praze je to hodně rozjetý byznys.

 
silvik.sk
Echt Kelišová 9810 příspěvků 11.06.15 09:44

Já měla první porod šílený - trval celkem 58 hodin, končil kleštěma. Přesto bych dobrovolně na císaře nešla. Mám z něj husinu :?
Takže za mně hrdinka jsi, protože si, pro mně tuto hrůzu, absolvovala na vlastní přání. Ale důležitá je tvoje spokojenost.
Jinak deníček je napsaný hezky.

 
4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 11.06.15 10:26

Deníček pěkný. Akorát Ti tam nesedí jedna věc. Domarodičky peníze na zdravotnictví šetří, i kdyby sem tam pro nějakou jela sanita. Jsem pro císař na přání - jako placenou službu.

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 11.06.15 10:34

Pokud chce někdo císaře na přání, tak ať si platí případné komplikace sám…Jak vám to zní? Proč bych já, která si platím celý život zdravotní pojištění, neměla mít nárok na příjezd sanitky při domácím porodu? Co to je za nesmysl? :zed: :zed: :zed:

Příspěvek upraven 11.06.15 v 10:37

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 11.06.15 10:36

Ano, přesně tak, kolik stojí vaši pojišťovnu váš císař a následný pobyt v nemocnici?
Já si platila svou porodní asistentku sama, nestála jsem nikoho vůbec nic.
Když už je to tady vyčítáno. :palec:

 
blumen
Hvězda diskuse 36046 příspěvků 11.06.15 10:52

Normalne do denicku neprispivam, ale musim! Po sve vlastnk zkusenosti s cisarem od nej odrazuji kazdeho, kdo ho chce podstoupit dobrovolne! Je to operace jako kazda jina. Mela jsem spinalni anestezii, ovsem nezabrala a tak jsem mela bolesti uz hned od zacatku rezani az do konce! Sice me uprostred neco pripichli, ale mela jsem pocit, ze umiram a nekam letim, opravdu si nevymyslim. Malou mi pak sice hnes ukazali, ale nez jsem si uvedomila, co se deje, vzali ji na prevazeni atd. Pak mi ji hned ukazali znovu a uz ksem s ni od te chvile byla porad (porod v zahranici), ale nepamatuji si ten zacatek. Soustredila jsem se jen na jeji oci, abych necitila bolest pri siti bricha! Po zasiti jsem mela silne bolesti jeste tri dny, pri pokusu o vstanuti jsem omdlela bolesti. Pro me to byl hruzny zazitek. Matky po porodu uz druhy den normalne chodily (i ten prvni) a ja se sourala po chodbe az treti den, nemohla ani vstat k diteti, otocit se v posteli. Nekdy to muze mit i tento prubeh a mely to stejne i dve moje kamaradky (ovsem jim zmenili anestezii na celkovou hned ze zacatku). Momentalne stale nevim, zda mit dalsi dite, protoze dalsi cisar se mi riskovat nechce. Ale za par let treba budu mluvit jinak, zaim jsou to „jen“ 4 mesice. Jo a cisare jsem mit musela, byl planovany. Takze ja od toho vsechny odrazuji.

 
blumen
Hvězda diskuse 36046 příspěvků 11.06.15 10:55

O tom, ze me diky preruseni nervu rezem na brise boli cele bricho na dotek a uz bude az do konce zivota, nemluvim. Kamaradky skoncily lepe, maji to bricho jen necitlive pod jizvou. Stejne jsem za cisare rada, to jo, jinak by mala porod zdrava neprezila (pokud vubec), ale dobrovolne bych do neho nesla.

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 11.06.15 11:10

Cisare by nemely byt na prani, je to velka brisni operace se vsemi riziky. Navic v CR to ani nejde, pokud k tomu neni duvod, coz je treba predchazejici porod cisarem…

 
pavlats  11.06.15 11:14

Autorku deníčku chápu. Já má tři děti a z toho dvě císařem. Pokaždé to byl ale císař akutní pro nepostupující porod ve fázi tlačení. Takže jsem si užila obojí - porod téměř do konce a ještě císař.

Teď čekám další mimčo a těším se na plánovaného císaře. Těším se, že dostanu termín, na sál půjdu v klidu, bez bolesti a budu si moct vybrat spinál a být tak u toho a že mi malého hned ukáží.

Pro jistotu jsem se dvou lékařů ptala, jestli mě někdo nebude přece jen k normálnímu porodu přemlouvat, tak prý opravdu ne - „zaplaťpámbu“ - už bych to normálně zkoušet fakt nechtěla.

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 3 inzeráty 11.06.15 11:33

Jak já ti rozumím…taky jsem si moc přála císaře a přemýšlela, na jaké zdravotní problémy to uhrát…bylo mi žečeno, že prý „na hlavu“, ale to jsem se bála, že už se se mnou potáhne celý život… :mrgreen: Tak jsem nakonec porodila vaginálně, děsně jsem se při tom bála, aby se něco nepodělalo, takže jsem byla vzorná rodička a nechala si napíchat veškeré medikace, co se do mě vešly (za což jsem si tady taky vyslechla… :P )

 
IvaMod
Zasloužilá kecalka 771 příspěvků 11.06.15 11:50

Dobrý den :mavam:

líbí se mi, že se autorka nebojí trendu dnešní doby, kdy se přirozenost porodů považuje za nejdůležitější charakterový rys maminek :lol: a kdo je na druhé straně je automaticky nezodpovědný a špatný rodič.
Mám tři děti a všechny císařským řezem, první se mi zamotal do šnůry, takže šel hned a druhá holčička byla koncem pánevním. Pamatuju si, jak mě všichni přemlouvali, že přirozený porod je pro ni nejlepší, ale já cítila tak silnou vnitřní obavu, že jsem si císaře prosadila, i když na mě některé maminky koukaly skrz prsty. Měsíc po mém císaři ten samý porodník, co mě přemlouval na přirozený porod, tak tak zvrtal porod koncem pánevním, že to miminko zemřelo. Třetí brouček neměl na výběr, automaticky se dělal císařský řez. Je dobře, že máme na výběr, jakou formou se naše dětí narodí, je to volba maminky a doufám, že situace změní a nikdo nebude maminky co se takto rozhodly perzekuovat a osočovat.
Přeju všem krásný den :mavam:

 
formelka
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 11.06.15 12:26

Nechci nikoho soudit, je to tvoje věc. Stejně tak se rozhodla i moje sestra. Já si moc přála rodit vaginálně, bohužel mi nebylo přáno a nebude ani 29.6., kdy mám termín druhého SC. Jen kdyby tě někdo chtěl bombardovat, že nejsi hrdinka, protože volíš jednodušší způsob, není tomu tak. Já měla pekelné bolesti už na sále během výkonu, zavinování zašité dělohy je také libůstka a nemluvím o celé rekonvalescenci a péči o dítko. Gratuluji k miminku a také k porodu podle tvých představ. :kytka:

 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 11.06.15 12:27

Na konci deníčku chybí volba porodních domů :) prostě střední proud :) Jinak gratuluju k miminku :mavam:

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 11.06.15 12:30

@blumen konecne nekdo komu naprosto rozumim. Jsem az alergicka na povysovani od jinych matek- a ze jich je, s tim ze cisar je nic ale ony co rodily normalne si to vytrpely. Ja jsem mela prubeh operace dost podobny…a rozjodne nikoho bych do cisare nehnala pokud neni duvod.

 
areca
Kelišová 5010 příspěvků 11.06.15 12:52

Také souhlasím, že je to každého věc. Podle mě by si to každá žena měla mít možnost vybrat sama. Ale pokud by byl císař jen na „na přání“ rodičky, tak bych určitě dala zaplatit nějaký poplatek. Tak jak se platí za epidural u vaginálního porodu atd. Příjde mi to fér.
Já mám zkušenosti i s vaginálním ( opravdu přirozeným ) porodem a i s císařem. Císař jsem měla kvůli KP plodu. Doktor mě k vaginálnímu porodu přemlouvat. Ale chtěl ho vyvolávat. Prý by byli všichni nachystaní a kdyby něco, tak by se na toho císaře šlo. Já se ale bála. Vyvolávaný porod KP to fakt ne. Hodně jsem to zvažovala a rozhodla jsem se pro císaře, ikdyž můj první porod byl rychlý, přirozený a až na pár kontrakcí v minimálně bolestivý. Prostě mi v tu chvíli přišel císař bezpečnější pro dítě. Doktoři by si případný problém pak nějak odůvodnili a daváli by od nich ruce pryč, ale já bych s tím pak žila celý život a to jsem riskovat nechtěla. Císař je jak to říct slušně… :) No hrozný. Bolí to jako blázen… Ale dělala jsem to pro dítě.
Takže pokud má někdo obavy z vaginálního porodu i bez přímého důvodu, tak to celkem dokážu pochopit, protože já jsem měla reálné obavy o dítě pri představě vyvolání porodu při KP plodu a opravdu jsem to nechtěla. Takže jestli se někdo cítí takto, jako já tenkrát, tak proč by si nemohl vybrat porod císařem. Ale jak už jsem řekla i s nějakým poplatkem.

Příspěvek upraven 11.06.15 v 12:56

 
Dendaaa
Kecalka 158 příspěvků 116 inzerátů 11.06.15 13:07

Super článek. Taky jsem rodila císařem. Bohužel jsem si tuto možnost nezvolila sama.
Malá měla komplikace a tak po 8 hodinách na porodním sále následoval císař. Těch posledních 10 minut, kdy měla dcera problémy, bylo to nejhorší co jsem kdy zažila.
Měli jsme strach a tak nevím, co je lepší. Bez stresů císař(dle plánu)? Nebo to risknout jako já(a efekt stejný)? Přiznávám, nechtěla jsem císařem. Ale pak jsem o to i prosila…strach o miminko byl mnohem větší, než má touha prožít porod tak, jak se má. Takže je to individuální. Jen o porodu doma bych vážně ani minutu nepřemýšlela. Bez doktorů bych do toho já nešla!!!

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 11.06.15 13:13

@blumen Tohle jsme videla v jednom poradu, jak zapomeli poradne umrtvit, to te lituju :think: :think:
Ja si stejne ale myslim, ze toto se stava opravdu malokdy, jsou takove pripady kdy na urcitou zenu nefunguje anestezie, nebo to zavini lekari, desny :cert:
Jinak ja tedy za sebe musim rict, ze me vic vyhovoval ten druhy planovany, s tim mocakem taky nechapu proc ti nedali cevku az u spinalky :?:
Ja chodila uz ten den, pro me prisla sestra vecer, rano byla operace.byla to drsnacka a rekla cim driv tim lip a mela pravdu, bolelo dost zavinovani delohy, ale i tak to stalo za to.Zase zalezi na cloveku, jaky je jaky ma prah bolestivosti.Ja tam zazila chlapa( z jineho oddeleni samozrejme :D ) co si drzel jizvicku z laparky jeste dva dny po operaci, porad lkal a ja uz behala-tezko rict :nevim:
Kazdopadne si myslim, ze je to mela by byt volba kazdeho at chce rodit jak chce ;) ;) ;) :palec:

 
little jane
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 11.06.15 13:25

Moc pěkný deníček!!! Mám za sebou dva císaře… první byl i s porodními bolestmi, ale pro nepostupující porod a mé úzké pánvi, bylo nakonec rozhodnuto pro sekci. A mohu říct, že to pro mě bylo lepší jak druhý porod také sekcí. U toho prvního jsem, díky kontrakcím po minutě, nějak moc nestihla vnímat co vše se děje. A u toho druhého porodu bylo pro mě strašné už jen to, že jsem dopředu věděla, datum kdy se miminko narodí… A jinak se velmi ztotožnuji s deníčkem od věty, že autorka celou noc nespala, protože prostě měla strach o mimi… Dále jak je to psáno.. tak přesně tyhle pocity jsem měla i já… Gratuluji k miminku a mějte se s rodinkou krásně!!! :pankac:

 
blumen
Hvězda diskuse 36046 příspěvků 11.06.15 13:34

@pomenkova no ja nevim, to stejne si prozily i me dve kamaradky, jedna den po me :-( podle me to zase takova vyjimka neni, nevim :nevim: ja o tom pisu verejne az tady, nechci jinde strasit maminky, ktere na neho jit musi a nemaji na vyber… U me ale bylo vse spatne uz od zacatku, blbe mi ho napichli :cert:

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28203 příspěvků 11.06.15 13:37

Též jsem pro možnost volby…samozřejmě plánovaný císař bez lékařské indikace s úhradou, stejně tak plnou úhradu případného výjezdu sanitky a péči o dítě (či matku, resp. oba) na JIP po nepodařeném domácím porodu.

ono se nic nedá paušalizovat, je mi líto, že má @blumen tak strašnou zkušenost z císaře, na druhé straně jsou zas ženy, co mají podobnou hrůzu z dalšího vaginálního porodu poté, co se po tom prvním roztrhly až po konečník, jsou pětadvacetileté těžce inkontinentní, miminka měly zlámané klíční kosti, narodily se přidušené atd. atd., prostě na spoustu pěkných vaginálních porodů připadá pár prů. erů a stejně tak naopak :nevim:

mám za sebou sekci 2× (první v celkové narkoze, druhou ve spinálu), obě byly plánované, z první nevím teda nic, druhá byla naprosto nádherný zážitek, co je to zavinování dělohy nevím, to mě minulo, dceru jsem kojila 15 měsíců bez jediného problému (syna ne, ale to bylo prostě prvorozené dítě, navíc kluk…nějak jsme se neuměli sehrát, bohužel, nemyslím, že by na vině byl císař).

 
TerStre  11.06.15 13:40

Dnesni doba je uzasna v tom, ze kazda z nas ma moznost volby, at uz je ta volba jakakoli. Nejsem zastance extremnich forem rozhodovani. Pokud jste vsak vyhodnotila tuto cestu jak pro Vas nejlepsi, tak to asi tak bylo. Na druhou stran mi prijde velmi smutne myslet jen na sebe. My zeny prece nerodime pro sebe, ale doprovazime na svet tu malou dusi, ktera si nas vybrala. V celem pribehu mi tedy chybi to nejpodstatnejsi a to, volba ditete, prijit na svet dle sveho uvazeni. A ne takovyto ‚nuceny vysek‘. A nejde jen o svobodnou vuli, ale i o fyziologickpu potrebu ditete projit porodnimi cestami…teprve tehdy, je cyklus uzavren a da se hovorit o porodu.
Mela jsem predstavu, ze jsme matkami proto, abychom davali a podporovali plnymi dousky…a nekdy i pres vlastni nepohodli nebo navzdory svym strachum.
Prijde mi, ze se v takovychto pripadech deje fatalni omyl ( zde u pani bohuzel dvakrat). A navzdory tomu se pisatelka s celou veci spokojena…

 
blumen
Hvězda diskuse 36046 příspěvků 11.06.15 13:44

@elanaa to je pravda, no, v tomto pripade to chapu. Jinak ja kojim plne bez problemu, ona laktace se spousti odstranenim placenty a prikladanim, je jedno, zda to byl prirozeny porod nebo ne. U cisare ale vetsinou matka neni hned s ditetem a nepriklada dle potreby, proto byvaji problemy s kojenim. No uz koncim :mavam:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 11.06.15 13:48

Autorko, jsem strašně ráda, že jsi deníček napsala tak jak jsi ho napsala, a že tu může viset. Myslím si že je důležité mluvit o všech věcech, i když „místním ultras“ (jak jsi ony neomylné a nejdokonalejší matky-ve skutečnosti ženy bez sebemenšího rozhledu, tady trefně nazvala :pankac: :mrgreen: ) z něj asi vybouchne hlava. :lol:

Po prvním fakt „božím“ porodu, kdy jsem se trápila mnoho a mnoho hodin s přídavky oxytocinu až jsme se dostali k marnému tlačení a následnému akutnímu císaři, jsem císaři prostě nakloněná. Vnitřně mi nikdy nepřišlo normální rodit děti (asi jsem tak trochu chlap, nebo mimozemšťan, nevim :mrgreen: ) a ani teď měsíc před termínem druhého porodu se necítím dobře při představě přirozeného porodu, protože mi na tom nic přirozeného nepřipadá. Pro 99% žen jistě ano, pro mě ne. Jsem dokonce i zarytá nekojička po první příšerné zkušenosti, kdy jsem i přes své signály v hlavě (že kojení pro mě prostě není přirozené), tyto sigály neposlechla a je to můj dvouměsíční nejotřesnější zážitek v životě. Snaha byla i porodit normální cestou, i kojit, ale z výsledku vidím, že se můj vnitřní pocit nemýlil a měla jsem ho poslechnout. Teď bohužel jako samomatka nemám peníze ani na dulu, která by mi byla jistě oporou, natož na zaplacení plánovaného císaře, proto se se mnou tedy za měsíc děj vůle boží. :?

Přesto samozřejmě velmi obdivuji ženy, které rodí jak doma nebo i v porodnici, na porod se těší, a je to pro ně to SPRÁVNÉ. Obdivuji i ty co jim kojení přináší radost a uspokojení. Jen jsem přesvědčená o tom, že ne všechny jsme stejné a je doslova nutné o tom mluvit, aby ty, co se nechávají strhnout davem těch „normálních“ věděly, že jejich případný vnitřní pocit, že to tak v jejich případě není správné, je v pořádku.

Moc gratuluji k narození chlapečka a ještě jednou děkuji za deníček! :hug:

 
Laura1010
Zasloužilá kecalka 566 příspěvků 11.06.15 13:59

Tak u nas ve spitale taky udelaji cisar primar sam rika, ze nema pravo to nekomu neudelat, ze se snazi presvedcit k normalnimu porodu, ale kdyz si zena stoji za svym, cisare ji udelaji.Ja rodila pokazde prirozene a nakonec jsem za to rada. Kazdopadne by si zena mela moct vybrat, je to jeji rozhodnuti.Ale porody doma bych zakazala, to je opravdu zbytecny risk, hlavne pro miminko.

 
Půáček
Kecalka 216 příspěvků 11.06.15 14:02

Ja rodila v Německu před 8 měsíci. Tady dávají rovnou vybrat, jak chcete rodit. Nikdo vás do ničeho nenutí, ani nepremlouva a není tady výrazně víc císařů než v cechach. Pri navsteve v porodnici se proste zeptaji a dalsi pece se odviji od toho.
Chtěla jsem rodit normálně, prirozene. Pro přenášení a zhoršení fce placenty jsem mela porod vyvolavany, po 20 hodinách ukončeny akutním císařem. A kdo zná vyvolavany porod, dovede si tech 20 hodin představit :zed: ALE nikdy bych nikoho nekritizovala za to, že se rozhodne neprojít si porodními bolestmi. Každý jsme jiný a snasime bolest jinak a nikdo nebude horší nebo lepší matka proto, že porodil vaginalne. Upřímně mi vadi nektere komentáře vys. Co se děje s lidmi, že musí neustále hodnotit rozhodnuti druhych??? Držím autorce i ostatním maminkám, které se rozhodnou pro císaře palce!

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 11.06.15 14:03

@blumen No prave ze je to asi lekarem bohuzel, je mi to lito :hug: :hug: Ja tedy na nasi klinice musim rict, tam se jeste nikdy nic takoveho nestalo, ptala jsme se na to i tech co cisare zazily, rikaly ze nic nevi, ze by nekoho znaly takoveho, jak rikam zalezi jak kde, flinkove se najdou vsude. :cert:
No ja chtela u dcerky za kazdou cenu prirozeny porod, nakonec jsem byla rada, ze po dvouch dnech vyvolavani skoro-jsem dopadla, nebo spis ona tak jak dopadla.To vis kdyz uz padaji ozvy, kdyz uz mela i na hlavicce senzor atd, to neni prde,, ;)
Proto do dalsiho mi navrhl primo primar nejit do normalniho, prej by se to mohlo opakovat atd..No a taky jsem chtela cisare popravde ;) Ty bolesti jsem si zazila porodni az kam, dalo se to zvladnout, ale jak mi nakonec vyvolavali tak to byl des teda, uz po sekundach se mi vraceli kontrakce a ten spinal mi napichovali zrovna v jedne kontrakci a nehybej se ze??(byla jsme uz na 9 cm, ale mala byla nahore)No muselo to rychle jit, jinak by mamla neprezila.
Takze asi takto kazdy si muze naplanovat co chce, ale nakonec to vzdy muze dopadnout jinak. ;) ;)

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 11.06.15 14:05

@Půáček Taky jsem rodila u nas v Nemecku :kytka: presny tady je to normalni muzes si vybrat a nezda se mi, ze by se volilo vice cisaru, spis naopak ;) ;)

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 11.06.15 14:09

Celkom pekná sekcia ;) Ja mám za sebou dve, akútne, nedobrovoľné. Myslím si, že každý pôrod je originálny a žena môže mať na prirodzený pôrod či na sekciu tak pekné, ako i hrozné spomienky, a ku každému pôrodu patrí bolesť. Mne sa na plánovaných sekciách veľmi nepáči, že sa plánujú hoci aj 2 týždne pred termínom. Dieťa by malo prísť na svet, keď je pripravené a samo sa vypýta, samozrejme, ak je všetko O. K., nie vtedy, keď je voľná sála.

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 11.06.15 14:11

Taky gratuluji k miminku. Zastávám též názor, že miminko by si mělo pokud možno samo zvolit, kdy přijde na svět.
Plánovaný císař je podle mě jednoznačný strach z bolesti, nevěřím tomu, že to maminky dělají kvůli dítěti a nevěřím, že ta koňská dávka léku, který umrtví rodičce půl těla se nedostane i do těla dítěte. Takže pokud má někdo takový strach z bolesti, tak ať si císaře zaplatí a přizná pravý důvod. Nelíbí se mi, že autorka ze sebe ještě udělala hrdinku, že chtěla ochránit své dítě, když postupně z toho vyplynulo, že hlavním důvodem je její panický strach z bolesti.

 
Půáček
Kecalka 216 příspěvků 11.06.15 14:16

@pomenkova
Taky si to myslím :) kde jsi rodila? Ja NRW, Essen :) a maximalni spokojenost s péčí… když pak kamarádky popisují co zazila v některých vyhlasenych klinikách v Praze :roll:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Moje tělo, můj porod, moje volba


Reklama