Císařský řez není konec světa

Porod

Aneb jak někdy jde o koule nebo dokonce o život, když biomatka tlačí konec pánevní, seč jí síly stačí.

Můj první porod byl nečekaně předčasný (32.tt) a tím pádem i velmi snadný, přirozený, ovšem s tou chybičkou, že když výsledek váží necelá dvě kila, těžko vás někdo nechá dle porodního plánu rodit do vody, oddávat se zlaté hodince s miminkem a tak dále. I proto jsem si své třetí těhotenství (při druhém zamlklý potrat v 11.tt) a porod představovala jinak, zejména co se délky týká. Hlavně taky proto, že bylo tak trochu vymodlené.

Těch pár měsíců uteklo jako voda. Naše skoro tříletá se o mě starala, mazala mi bříško, povídala si s bráškou, hracím šnečkem ho navigovala, kudy má vylézt (byl stále koncem pánevním tvrdohlavec) a udržovala mě stále v pohybu. Tak jsem si ani nevšimla, že už přišel očekávaný ukončený 38.týden - oficiální tabulkový termín pro označení donošené dítě. :)

Toho dne (38+4) jsme s dcerkou s chutí snědly hromadu jahod, poobědvaly a ulehly k odpolednímu spánku. Najednou mně probudil divný pocit tepla v podbřišku. Utíkala jsem do koupelny a stihla to taktak, aby mi těsně před vanou praskla voda. Dcerku to probudilo a šla zjistit, proč se maminka „počůrkala“. Bylo poledne a začala jsem se usmívat jako imbecil štěstím, že akce už se rozjela. Do porodnice se mi ale nechtělo. V mých představách bych ideálně buď rodila doma nebo maximálně si „skočila“ do nemocnice s tím, že hned po porodu a nezbytných vyšetřeních zabalila děťátko do šátku a ruku v ruce se svým mužem odkráčela zapadajícím sluncem směrem k domovu za naší holčičkou.

Osud ale pro ten den měl se mnou jiné plány. Po několika návštěvách sprchy, vždy při odlivu plodovky, jsem konečně zavolala do porodnice. Ten den ráno jsem se tam objednala na první monitor, tak jsem volala, že to začalo být poněkud urgentní. Taky jsem ještě volala dětské lékařce a ta se ptala, kdy mám termín, řekla jsem jí datum a dodala, že spíš to vidím dřív vzhledem k vodě tekoucí mi po stehnech a ji to pobavilo. Pak jsem předala holčičku babičce, rozloučila se a jeli jsme s mužem vstříc novému dobrodružství - do porodnice k Milosrdným. Tato je známá svým rodinným a tolerantním přístupem k „alternativním“ matkám, a tak jsem doufala, že přestože se malý neotočil, nechají mě rodit přirozeně. Přemlouvala jsem ještě podnájemníčka v bříšku, aby si to zjednodušil a provedl rotaci hlavou k východu, ale měl na to svůj názor.

Po vyšetření mi doktor sdělil, že miminko váží odhadem 3700 g a že to sice bude asi fuška, ale jestli chci, můžu rodit. To byla moje velká radost. Lidi, kdybych v tu chvilku tušila, do čeho se pouštím…

S mužem na pokoji, povídání, hudba, míč, sprcha, vyprázdnění, relax, chvilku i telka a dlouhé sledování hodin. Od tří do cca osmi nic extra, pak začala ta pravá show. Kontrakce sílily a byly delší a delší. Já statečně kroutila pánví s dojmem, že to vytančím a vyzpívám. Okolo osmé hodiny už opadávali ptáci z drátů v okolí porodnice, jak jsem mocně pěla „rozvíjej se poupátko“ stále dokola skrz otevřené okno do ulice. Bolest mě tak blokovala, že i přes manželovo naléhání jsem si nemohla zaboha vzpomenout na jinou píseň. A šly kontrakce jedna za druhou a neměly konce. Vždy jednou za čas přišel celý tým expertů podívat se jestli „už“. Šplhání na kozu a poloha na zádech vysilují v takový moment asi úplně nejvíc. Když během poslední hodiny poněkolikáté vykoukl zadeček a po skončení kontrakce zase zajel zpět, rozhodl doktor, že toto už není v mých a miminkových silách a navrhl ukončit trápení obou císařským řezem. Bože já měla strach! Ale cítila jsem, že ten šedivý bůh v bílém plášti nám chce pomoct, a proto jsem souhlasila.

Nastalo nejdelších přibližně 10 minut v mém životě. Při neustálých kontrakcích jsem se vyslékla donaha, vyšplhala na jakýsi vozík. („Ležte v klidu“.) A poté přestoupila na další a další vozík, až konečně spousta světla a smradu z desinfekce, zelený maskovaný kuklusklan a odpočet vteřin, kdy můj mozek opustí všechnu tu bolest a předá vládu šedivému bohu a jeho skalpelu. Uf.

Mlha, příšeří, ticho…Otevřu oko a zjišťuju, že žiju. Ale někdo mě skopal do kuličky a dopravil na jakýsi pokoj. Auu. Oko zas zavřu. Když otevřu oko, stojí tam můj muž a líbá mě, že jsem to krásně zvládla. Prý to ani dál nešlo, protože synkovi se tam „trhaly“ kouličky a byl nějak vzpříčený. Zásah šedivého přišel právě včas, jinak bych nejspíš padla vyčerpáním a malého taky ohrozila. Ještě že tak.

Chvilku mi trvá než se z pocitu viny za nedokončený porod dostanu myšlenkama k radosti, že jsme to oba ve zdraví přežili.

Druhý den propláču. Neumím si představit, jak to nepoužitelné oteklé bolavé tělo přinutím k péči o maličkého synka. Slíbili mi, když zvládnu dojít na WC a vyčůrat se, synka mi předají do péče. To byl veliký impuls. V tu chvíli mi bylo jasné, že i kdybych se měla odrážet očima, do té koupelny prostě dolezu. A taky že jo. Další den už jsem zavelela, ať mi ho neberou a začala intenzivně přikládat. Prsa se tak těšila na miminko, že mlíčko téměř stříkalo metr daleko a to byl ze začátku pro mimi trošku šok. Ale dobrá věc se podařila a maleček se rozkojil.

Nakonec nás pustili a i když ostatní matky na pokoji měly po císaři s kojením problém, my jsme naštěstí zvítězili. A teď si to užíváme a tulíme se k sobě a já jsem nejšťastnější maminka jednoho krásného vyříznutého chlapečka a jeho skvělé nedonošené sestřičky. Můj muž z legrace říká, že třetí porod nám už vyjde podle plánovaného scénáře, ale já to teda zatím beru dost s nadsázkou. Třetí kuriozní příhodu si zatím neumím ani představit.

Vždy jsem si myslela, jaká je to výhra nechat si dítě „prostě jen vyříznout“, jak je teď v módě. Tohle „ulehčení“ bych teda ale nepřála ani svému nepříteli. Je to operace jako každá jiná a člověk je pak hrozný neschopa. To jsem snášela velmi velmi těžce. Dnes už je to všechno jen rychle mizící vzpomínka a já se raduju, jak nám synek prospívá a trénuje čůrací oblouk přes celou koupelnu.

Přeju všem maminkám, aby jim porod dobře dopadl a aby se z něj poučily jako já.

Hodnotilo 43 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Rose.le  20.07.13 00:11

Krásný deníček!! Dobře to dopadlo:-) gratuluji k chlapečkovi!! Hold všechno se nedá naplánovat.

 
Roxelli
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 20.07.13 01:08

Sakra, chtěla jsem jít spát a zatím se tady řehtám jako kůň div si muža nevzbudím :D gratuluji ke chlapečkovi. Dceru mám též císařem, ovšem plánovaným (viz můj deníček Vyskytnutí se aneb Jak jsem (ne)rodila.) třeba se taky pobavís jako ja v tvého.

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 20.07.13 07:54

Krásně napsaný deníček. Já měla to štěstí že i přes polohu KP jsem syna porodila. Ale udělala si maximum. Hodně štěstí a zdraví celé tvé rodině. :hug:

 
Denizah
Kecalka 494 příspěvků 20.07.13 08:04

Moc krásný deníček jsem se i zasmála. Gratuluji k chlapečkovi a hlavně že vše dobře dopadlo. Taky jsem rodila dřív a nakonec císařem a vím že žádná paráda to není, jak si všichni myslí. Tak se držte a hodně štěstí, teď jsu těhotná podruhé a tajně doufám že si to odhekám a pujdu 4 den domů i s uzlíkem:-)

 
ewushka86
Povídálka 38 příspěvků 20.07.13 08:13

Skvělý deníček :potlesk: Úplně mi to rozsvítilo den :dance: Gratuluji a přeji hodně zdraví celé Vaší rodince :kytka:

 
subsomi
Kelišová 6556 příspěvků 12 inzerátů 20.07.13 09:01

Super deníček :potlesk:
rozumím všemu co jsi prožila, taky jsem chtěla za každou cenu rodit přirozeně (dvojčata) a taky to nakonec skončilo akutním CS po 8 hodinách kontrakcí
Ale děti stojí za vše co si matky prožijí :palec:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 20.07.13 10:21

Ženo, krásný deníček. tleskám, smekám a raduju se s vámi :kytka: :pankac:

 
Michel66  20.07.13 12:42

Moc jsem se zasmála, škoda že jsem to tak pěkně neprožívala jak Vy. Zažila jsem to 2× a jak nejsem věřící, dodnes děkuji Bohu, že to dobře dopadlo. Gratuluji k chlapečkovi. Ať Vám děti pěkně rostou a jsou zdravé. :D :mavam:

 
adeeelia
Kelišová 7190 příspěvků 20.07.13 13:13

Romi, skvělý deníček, udělala jsi, co jsi mohla :hug: :*

 
Jančounek
Kecalka 437 příspěvků 20.07.13 13:19

Gratuluji k miminku, hlavně ať jste zdraví :) Já taky rodila u Milosrdných :) Toho šedivého boha myslíš pana dr. Nagyho? :)

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 7 inzerátů 20.07.13 16:34

Hlavně že to dobře dopadlo. Gratuluji :potlesk:

 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 20.07.13 20:24

Moc hezky, vtipne napsane :) Gratuluju k obema detickam, je skvele byt mamou, at uz se na svet dostaly jakkoliv :D

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 21.07.13 08:30

„Já statečně kroutila pánví s dojmem, že to vytančím a vyzpívám“

Mě fakt pobavilo… super počtení :palec:

Taky jsem měla císaře, ale já o něj už prosila. Vyvolávaný porod, první den prasklá voda pak tři dny pravidelných kontrakcí k ničemu :zed: Pro mne byl císař vysvobození a přišlo mi, že to byla naprostá pohoda.
To asi po těch třech předchozích dnech, pooperační bolest byla proti tomu čajíček :mrgreen:

Gratuluji a přeji oběma prckům pevné zdraví :pankac: :kytka:

 
monamikmik
Echt Kelišová 9658 příspěvků 21.07.13 12:34

Krásně napsaný deníček
dva porody jsem měla přirozený a bez komplikací u druhého mě ani nenastříhli..
a můj třetí mazlík si tam taky sedl.. rodila jsem taky u Milosrdných ale já neměla odvahu jít rodit přirozeně takže plánovaný CŘ.. i když mě dr. nagy přesvědčoval že to dáme.. máš můj obdiv a smekám :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Janina1982
Kelišová 5428 příspěvků 21.07.13 20:59

Super deníček :mrgreen:
Po 13,5h neskutečných bolestí jsme šli na akutní císař a radujeme se dnes z již 9 měsíčního nezbedy, bolí to jako čert, ale stojí to za to! :hug:

 
dadasik
Ukecaná baba ;) 1130 příspěvků 21.07.13 21:55

:potlesk: Je fajn že ses poučila a vtipne o tom napsala:) když někde řeknu že jsem rodila cs tak takhle koulej oči :roll: protože si myslej že to je pohodička, ale kdyby císaře nebylo tak to nezvladneme ani ja ani dcerka to už se jaksi nevidí… :think: njn jinak aspon zase pohodový deníček ;)

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 24.07.13 17:45

Jsem se krasne pobavila:-) gratuluji

 
Romaelka
Závislačka 3911 příspěvků 02.08.13 16:35

@Jančounek ano Nagy ;)

 
tweetydee
Neúnavná pisatelka 19976 příspěvků 22.08.13 22:00

Krasny denicek :*

 
katren
Kecalka 406 příspěvků 06.10.13 22:46

Ahoj, krásný denicek. :P Taky jsem asi měsíc po porodu(akutní císař po 7 hodinách kontrakci) měla výčitky a pocit, že jsem něco nezvládla… :roll: holt hormony :zed:…a dnes bych rozhodně neřekla, že je to na synovi znát :mrgreen:
Moc si mě pobavila :mrgreen: Mějte se s rodinkou fajn :mavam:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama