Mé „NIKDY“ chiméry

aneb „Člověk je velký ve svých předsevzetích, ale slabý v jejich provádění.“

Mé „NIKDY“ chiméry

Podnadpis mého dalšího deníčku je zároveň i citát spisovatele Ericha Maria Remarqua. Hlavně se ale perfektně hodí k soutěžnímu tématu s názvem: „To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!"

Těch předsevzetí a zásad, že tohle mým dětem dělat určitě, ale určitě NIKDY, ale opravdu NIKDY nebudu, měla a stále ještě mám ažaž. Tak tady nastiňuji aspoň některé z nich.

NIKDY svým dětem neudělám to, že je budu vůbec mít

Na přelomu milénia jsem trávila několik let ve Velké Británii jako au-pair. Jednoznačně se přikláním k názoru, že pomocnice v domácnosti za byt a stravu je jedna z nejúčinnějších antikoncepcí. Její účinnost se násobí, když máte na starosti čtyři děti a dva psy. Toto mé kontraceptivum vydrželo přesně 10 let. Ale když jeho platnost vypršela, pořídila jsem si dva kluky, jejichž věkový rozdíl je rok a 14 dnů.

NIKDY mé děti neochutnají nezdravé jídlo a budu jim vyvařovat jen domácí stravu

Tak toto NIKDY jsem skutečně chtěla dodržet a i našlápnuto jsem měla dobře. Babička, která s námi bydlela, byla neskutečná kuchařka – celá Magdalena Dobromila Rettigová. Prakticky vše měla vskutku domácí. Maso, mléko a vajíčka jsme nekupovali, jak byl rok dlouhý. Chovala slepice a králíky. Idylický život na vesnici. Jeden soused choval krávy, druhý prasátka a třetí dokonce býka. A rozhodně se nebudu pouštět do popisu, co vše jí rostlo na zahrádce i poli.

Ale i z toho plánu sešlo. Odhodlání mně vydrželo do jednoho roku prvorozeného. Přesně si pamatuji ten moment, když jsme se z preventivní prohlídky, jež se protáhla z plánované půlhodinky kvůli čekání na pana doktora na plné čtyři nekonečné hodiny. S řvoucím batoletem jsem se vřítila do nejbližší drogerie a chytla první skleničku v regálu s velkým nápisem 12+.

Od té doby skleničky nezatracuji a jsem ráda, když se k nim můžu, ať už z důvodu časového presu nebo jen pohodlí na výletě uchýlit.

NIKDY nebudu nespravedlivá

Matka Tereza by ze mě měla radost, pokud bychom tedy zůstali u teorie. Praxe ovšem ukázala, že u dvou rošťáků nelze vždy správně odhadnout, kdo si vlastně začal. Často je mé rozhodování subjektivní, a i když se skutečně se snažím najít cestu, jak oběma měřit stejným dílem, je to zřídkakdy proveditelné. A to ještě pořádně ani jeden nemluví, jsem zvědavá, jak dokáži odolávat a odrážet jejich argumentům. Rodič v roli soudce je dle mého názoru jedna z nejtěžších úloh rodičovství.

A teď ještě pár NIKDY, o nichž jsem přesvědčená, že se z nich brzy stane NĚKDY

NIKDY svým dětem nekoupím trampolínu.

Tuto zásadu jsem si dala, protože na trampolíně je údajně nejvíce úrazů ze všech venkovních aktivit. Ale když naši dva raubíři tak milují skákací hrady. Už mám vytipované místečko na zahradě, kde se tato atrakce bude náramně vyjímat.

NIKDY svým dětem nekoupím psa

Toto NIKDY je pozůstatek mého fungování jako au-pair. Anglická rodina vlastnila dva pejsky, kteří sice patřili dětem, ale krmení, koupání, venčení i návštěvy veterináře zůstaly na mé osobě. Chlapci se s nimi jen láskyplně mazlili. Proto jsem si dala závazek, že pes mi přes práh nesmí ani zaštěkat.

Avšak když pozoruji, jak si mladší vyhraje s bišonkem u babičky a dědy, je mi jasné, kam toto přátelství, a tím pádem i má odhodlanost říct jasné NE, vede. Zatím jsou synkovi dva, tak jen doufám, že jeho touha po vlastním psím miláčkovi přijde co nejpozději. Nicméně už teď je mi nad slunce jasnější, kdo získá funkci pečovatele a kdo roli „mazlitele“.

Jsme si jistá, že ještě během mého života přijde spoustu situací, kdy budu své nekompromisní NIKDY muset přehodnotit. Všem čtenářům mého deníčku přeji, aby jejich zásady, předsevzetí, očekávání a úmysly se staly reálnými a proveditelnými.


Deníček byl napsán v rámci soutěže eMimina »

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4.11.18 07:13

Za me nejlepsi denicek na toto tema v teto soutezi :-) hezke ranni pocteni. Diky :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
4.11.18 08:37

@Citronkalekninka

Děkuji. A přeji příjemnou neděli.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11490
4.11.18 09:51

Souhlasím s názorem Citronkyleknínky Za me nejlepsi denicek na toto tema v teto soutezi :-).
Určitě autorce její dva vlastní chlapci rok po sobě dávají zabrat!
Mám k autorce prosbu, jestli by jako deníček nesepsala své zkušenosti a vzpomínky na svůj pobyt v Anglii v rodině s malými dětmi. Co ji překvapilo, co ji pobavilo, co rozhodně nemusela, co převzala do své rodiny. Vůbec o životě v Anglii.
Deníček chválím moc!

 • Zmínit
 • Nahlásit
2802
4.11.18 12:34

@tininas já určitě oceňuju ušlechitlý záměr s výhrou :pankac: :potlesk:
mí kluci pořád milují UM i ve třech letech a další sourozenec je na cestě,takže ještě dlouho budeme „sobečtí“ pokud pujde o mlíko :lol: .......ale je fajn vidět,že soutěžit se dá z různých důvodů.Proto,když to někdo shazuje v komentářích,měl by se zamyslet,než tohle plácne. :cert: nejde jen o trapnou výhru,ale může jít i o dobrý skutek :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4016
4.11.18 12:35

Hezky napsáno. Také bych si početla zkušenosti z Anglie.
A trampolína byl jeden z nejlepších kupů různých hraček a zbytečností, děti v ní tráví hodiny a hodiny. Jednouz ní dcerka sjela ze schůdku a jednou nám sletěla babička, netuším, jak se jí to povedlo. Jinak nic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
4.11.18 12:42

Pekny clanek, ma to hlavu a patu a behem ranni chvilky o samote na trunu jsem se i zasmala :lol: za me taky trampoliny ne, ale kdyz si mlade nekde zaskace na chvilku,proc ne… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
4.11.18 15:21

Díky všem za pochvalné komenty. Moc si jich vážím a samozřejmě mě velmi těší..

axlpol: Z těch negativních komentářů si nic nedělej. Jsem si jistá, že výhra je v nejlepších rukou a co nevidět i bříškách. :) U nás je to tak, že starší už Nutrilon nepotřebuje a mladšího ještě kojím, takže bychom hlavní výhru nevyužili. Nicméně mě téma zaujalo a hlavně políbila múza, tak jsem se chtěla zúčastnit. :)

Gratuluji k dalšímu přírůstku.

EMicina a dedrichov: Dobrý nápad. Těch zážitků je docela dost, takže jak bude mít trošku času a nálada :) něco určitě napíšu. A blíží se dlouhé zimní večery, takže snad…

Astyna88: Jsem ráda, že jsem Tě trošku pobavila, to byl jeden z hlavních důvodů, proč deníček vznikl. :)

Všem Vám přeji hezký zbytek neděle a úspěšný nadcházející týden.

Příspěvek upraven 09.11.18 v 15:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
6868
4.11.18 15:26

Konecne vtipny denicek na tohle tema :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2631
4.11.18 15:34

Moc pěkný deníček :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
4.11.18 17:06

Kukacka123 a reny14

Vřelé díky dámy za poklonu. Přeji příjemný večer.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17337
4.11.18 21:40

moc pěkně, inteligentně a čtivě napsané :potlesk: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28512
4.11.18 22:43

Taky se mi tenhle deníček líbí ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
5.11.18 11:47

stinga a Russet: Děkuji Vám za pochvalné komentáře. Až se z toho :oops:

A loučím se s přáním příjemného dne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1790
12.5.19 16:20

Tak nějak začínám být za soutěže na emiminu vděčná, protože vidina výhry přiměje psát talenty, které by jinak možná mlčely :).

 • Zmínit
 • Nahlásit