Co dětem do pusinky - Druhý měsíc příkrmu

Rodičovství

Dřív než přejdu rovnou k věci, dovolím si malou poznámku. V jednom z posledních deníčků mi byl vytýkaný fanatismus a položena otázka, zda jsem lékařka, že píšu o výživě dětí. Lékařka nejsem, vystudovala jsem zahradnictví, takže mám přehled o zelenině, ovoci, obilninách? Před revolucí jsem se zabývala jógou a makrobiotikou, ne dlouho, ale vyzkoušela jsem to. Pracovala jsem několik let ve zdravotnictví setkala jsem se s tím, co se označuje za dietu a dočetla jsem se z vlastního zájmu, jak by měla správně vypadat. Žila jsem pět let v Německu, kde se běžně používala zelenina u nás nepříliš známá Ráda vařím a zkouším nové recepty, zajímají mě netradiční suroviny

O příkrmy jsem se začala zajímat jako spousta jiných maminek ? až bylo mému prvnímu dítěti kolem pěti měsíců. Protože každý doporučoval něco jiného, začala jsem pátrat sama a vytvořila si tabulku příkrmů do jednoho roku (s několika poznámkami až do tří let. Vycházela jsem přitom z knihy Petra Fořta Moderní výživa pro děti, z podkladů Kenny klubu a z dalších informacích na internetu, v časopisech a knihách. Tabulku jsem nabídla nějaké mamince v diskusi o příkrmech asi před dvěma roky. Od té doby mi chodí maily s prosbou o tabulku. Jelikož byla upravena pro naše potřeby (manžel je alergik, dcera o 5 týdnů dříve narozená), rozhodla jsem se poskytnout tuto tabulku prostřednictvím deníčků. Nikdo mě k tomu nenutil a já nenutím nikoho, aby se podle toho řídil. Každý si může s údaji zde uvedenými naložit jak chce.

Poznámka pro zájemce o tabulku: Dostala novou podobu, takže informace v ní se mohou lehce rozcházet s údaji v deníčku, ale podstatné věci platí. Pošlu ji každému, kdo si o ní napíše mailem. Nikdy jsem nikomu neradila, aby se řídil přesně podle ni, naopak uvádím, že byla vytvořena pro naši potřebu a každý si jí může upravit podle sebe. Jak jsem psala v úvodu ? každé dítě je jiné a stravovací návyky v rodinách jsou rovněž rozdílné. Chodí sem maminky z různých zemí, kde se běžně jí něco jiného než u nás. Já jsem vycházela ze své rodiny a středoevropských měřítek.

Tolik na úvod od fanatické autorky?! :o)

Druhý měsíc příkrmu

Zelenina:
hrášek a kukuřice (pár kuliček dobře uvařit! Po uvaření přepasírovat přes sítko. Slupky nadýmají!!)
celer (je hodně aromatický, jen přidávat v malém množství),
petržel (viz celer)
květák červená řepa
fenykl (kořen)
topinambur (hlízy slunečnice hlíznaté)
lisovaný olivový olej

Ovoce:
hruška
Obiloviny:
pohanka, proso (jáhly)
Nápoje:
Mandlové mléko
Koření:
Fenykl, anýz, kmín

Druhý měsíc přidáváme nové potraviny jako jsou bezlepkové obiloviny. Pozor na pohanku, nemusí dětem chutnat, přidávat jen po trochách, třeba v kombinaci s mrkví či jablky. Nic se nestane, když je začnete podávat o měsíc později. Někdo uvádí celer a petržel ? pozor, mohou vyvolat reakci, přidávat jen po trochách. Výborně dochutí bramborovou kaši. Pokud se dítě osype, počkat s používáním na další měsíc. Květák může nadýmat, musí být dobře povařený. Jablko můžeme přidat i k zelenině. Zajímavou zeleninou je fenykl, v poslední době se dá sehnat běžně v supermarketech. Je jemnější než celer a petržel, dá se výborně kombinovat s bramborem, později přidávat s další kořenovou zeleninou do polévek.
Topinambur skvěle nahradí problematické brambory. Má dobré složení minerálů, je výhodný i pro diabetiky a pokud ho pěstujeme na zahrádce, máme ho vždy čerstvý.

Do hotových pokrmů můžeme přidat asi kávovou lžičku kvalitního za studena lisovaného oleje (olivový, slunečnicový)

Doporučují se jen dvojkombinace, ale záleží hodně na apetitu miminka a osvědčených surovinách. Já jsem zkoušela v sedmém měsíci i trojkombinace a nebyl s tím problém. Opět platí zá:,–(a zavádět novou potravinu několik dní po sobě a sledovat reakci dítěte.

Fenykl obecný
Latinský název:
foeniculum vulgare

Popis:
Fenykl se používá po dlouhou dobu ke kořenění ryb. Listy se přidávají do salátů a nádivek a listové řapíky se vaří jako zelenina. Semena mají lehce lékořicovou chuť.

http://www.huggiesdrynites.cz/…e_detail.asp?…

Topinambur hlíznatý
latinský název: Helianthus tuberosus L.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie.
Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus L.) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, rodu slunečnice, morfologicky podobná slunečnici s drobnějšími úbory. Protáhlé hlízy se zvrásněným povrchem a tenkou slupkou jsou pevně přirostlé ke stolonům, což je jednou z hlavních příčin omezení jejich pěstování. Po vytvoření hlíz získává rostlina značnou obrůstací schopnost. Z hlíz se získává polysacharid inulin. Obsahují vitamíny A, B1, B2, C a D. Největším pěstitelem v Evropě je Francie, odkud se do Evropy šířil do konce 16. století jako potravina, kterou vytlačily brambory. Později byly hlízy i stonky využívané jako krmivo. Je nenáročný na podmínky prostředí, snáší vlhké i suché polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, je vhodný do podhorských i horských oblastí.
Topinambury nejsou náročné na předplodinu, samy jsou předplodinou zaplevelující. Víceletým pěstováním (část hlíz se ponechává v půdě jako :,-(ba) se problém zaplevelení řeší, ale zhoršuje se vzcházivost v důsledku nerovnoměrného uložení hlíz, zhutňování půdy i zdravotního stavu rostlin. Půda se připravuje podobně jako pro brambory, dobře reaguje na hnojení organickými hnojivy. Sázet lze topinambur na podzim i na jaře.
 http://encyklopedie.biom.cz/…ADznat%C3%BD

Možné kombinace:

červená řepa + brambor
dušené jablko s mrkví
brambor + petržel (plátek) + celer (plátek)
mrkev + hrášek + kukuřice (+ jablko)
mrkev + jablko + hruška = šťáva
rýže + červená řepa
tobinambur + fenykl

Recepty:

Červená řepa

Červenou řepu vaříme v celku ve slupce asi hodinu. Potom ji oloupeme a rozmixujeme. Je možné i podávat samotnou, s rozmačkaným bramborem nebo s rýží Pokud chcete uspíšit vaření, můžete jí oloupat, nakrájet na plátky nebo na kostičky a vařit v kojenecké vodě s přidáním anýzu a fenyklu.

Mandlové mléko

Spaříme nebo i trochu povaříme mandle, oloupeme, přilijeme trochu kojenecké vody, rozmixujeme, přidáme vodu, přecedíme přes jemné sítko. Pro mlsouny je možné přidat ještě trochu Glukopuru.

Alice

Zpracováno podle instrukcí z Kenny klubu, knížky Petra Fořta Moderní výživa pro děti a informacích na internetu

Váš příspěvek
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 22.11.04 00:41

Ahoj Alice,
stálice emimina. Mám ráda tvoje články, protože se dozvím vždycky něco nového. Mám pocit, že autoři a autorky knih „péče o dítě“ léta jeden od druhého opisují.
Hezký den a těším se na další články. Stefinka

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 22.11.04 12:22

Stefinko,

já taky opisuji!! :o) :o) :o)

Alice

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 22.11.04 13:27

Ahoj já taky, jde o o to najít méně „tradiční“ zdroje. Fořta mám ráda, ale tu knížku o výživě dětí nemám. Stefinka

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 22.11.04 14:02

Stefinko,

já ji mám jen půjčenou, ale určitě se tu najde některá maminka, které připadá Fořt příliš fanatický a knížky se ráda zbaví.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.04 14:27

Ahoj Alica a ostatne maminky,

uz si na mna asi ani nepamatate. Dlho som sa neozvala, nemala som odkial aj teraz pisem z kaviarne. Takze, nas Matejko sa narodil 18.3.04, 52 cm, 4250 g cisarskym rezom, pretoze bol taky obrik. Do pol roka trosku „zlobil“, mali sme v brusku bacila, takze bol taky uplakany a kazde 2 hod. papal, takze som sa od neho ani nepohla. Dnes ma 8 mes. a je z neho krasne sikovne dietatko. Ma 7 zubkov a zacina sa stavat na nozky. Rada by som toho napisala viac ale dost sa ponahlam, budem sa snazit chodit sem castejsie. Majte sa vsetky krasne a pozdravujte deticky.

Zuzula

Mart
Kecalka 456 příspěvků 22.11.04 22:20

Ahoj Alice,

moc ráda čtu tvoje deníčky o příkrmech. Přesně jak píše Stefinka, jsou v nich informace, které se v běžných zdrojích (Betynka, Maminka, knihy o miminkách) nenajdou a hlavně to píšeš pěkně přehledně. Taky mi jako Stefince přijde, že se ve výše uvedených zdrojích pořád všude kopíruje to samé nebo se uvádějí vyloženě zastaralé informace, jako třeba ve Velké knize o matce a dítěti a podobných ?obrázkových knihách?. I když mám druhé dítě, tak se o příkrmy pořád zajímám, i proto, že jsem u prvního udělala některé chyby.

Nedávno se mi dostala do ruky knížka rakouské odbornice na výživu kojenců Ingeborg Hanreich Výživa kojenců aneb Jídlo a pití v prvním roce života. Vydala Grada v roce 2000.
Doporučení z této knihy se trochu rozcházejí s tím co se obecně doporučuje u nás i v anglických obrázkových knížkách, respektive přístup k příkrmům je poněkud opatrnější. Myslím, že nejlepší je udělat určitý kompromis a řídit se jen něčím z této knihy. Mě v ní zaujaly následující doporučení:

?Do jednoho roku nedávat kojencům nejen kravské mléko, ale ani žádné jogurty, sýry, tvarohové a jakékoli další výrobky z mléka. Kysané mléčné výrobky obsahují mléčné kyseliny, které jsou pro kojence nevhodné, protože přetěžují dětský organismus.? To je docela dost v rozporu s tím, co se doporučuje u nás. Já chci udělat kompromis a začnu s bílým jogurtem do 10 měsíců. Do té doby bude mít Tomášek jen mateřské mléko a kojenecké mléko v kaši.

?Maso pro kojence můžete uchovávat hluboce zmrazené v vakuových sáčcích jen jeden až dva týdny.? Tím se tedy neřídím.

?Lepek je nejlepší začít dávat hned 6 měsíců, protože celiakie je vrozená a nelze se jí vyhnout. Do osmi měsíců se dá relativně dobře rozpoznat, pak už je to obtížnější.? Tím jsem se neřídila a lepek začala dávat až kolem 8 měsíců.

?Oleje lisované za studena by se měly používat až koncem prvního roku, protože obsahují aromatická pojiva.? Autorka doporučuje olej z obilných klíčků a střídat s máslem. Ten olej jsem zakoupila, ale mám stejně podezření, že je také lisovaný za studena a neřeším to.

?Nedávat kojencům mražený špenát, protože obsahuje mnoho dusičnanů.? Tím se řídit budu a Tomáškovi dám špenát až ve druhém roce. Staršímu Honzíkovi jsem ho dávala už od 7 měsíců a myslím, že to byla chyba.

Jídlo je holt věda a jídlo pro miminka zvlášť.

Mart

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 23.11.04 09:30

Ahoj Mart!

Díky moc za příspěveček. Tu knížku jsem v ruce neměla. Překvapuje mě, že v roce 2000 vyšla knížka s takovými názory.

Chápu ty mléčné výrobky (i když jsem bílý jogurt dávala - jako jedniný mléčný výrobek před prvním rokem), beru ten špenát - kromě dusičnanů je poměrně těžko stravitelný, má dost vlákniny a měl by se vařit v mléce, zamražené maso jsem také používala, sice ne často, ale přece. Překvapilo mě doporučení podávat tak brzo lepek. S takovým názorem jsem se samozřejmě také setkala, ale většinou byl uváděný jako zastaralý. Myslím si, že odložením lepku na pozdější dobu se nic nepokazí. Můj kolega měl celiakie, zjistili mu ji jako dospělému člověku a po několika letech diety už je na tom dobře a může jít zase všechno.

S těmi oleji je to zajímavé, na to se poptám.

O podávání másla píše i Petr Fořt, uvádí máslo ABC, zatím jsem ho nikde neviděla. Dneska je těžké sehnat kvalitní máslo, nabídka je veliká ale poznej co je vhodné pro malé dítě. Já jsem s máslem začala o dost později, až po jednom roce, poměrně brzo jsem dávala ten olivový olej, ale je fakt, že mi to pak VErunka přestala jíst, zatím co bez oleje toho snědl podstatně víc…

Zajímalo by mě, jaké mají maminky zkušenosti se špenátem? Jak ho upravují a od kdy ho dávaly?

Dávaly jste lisovaný olej? Od kdy? Chutnalo to dětem?

Máte v rodině celiakii? Kdy byla zjištěná a co o ní říkají lékaři? V tomto směru mám informace pouze z druhé ruky.

Mrazíte potraviny pro děti?

Pokud jste četli nějakou zajímavou knížku o výživě, napiště nám, co vás zaujalo!

Díky!

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.11.04 13:32

Vidím, že moc příspěvků nebylo a už asi nebude, nevadí.

OD 10.3. 2003 do dnešního dne jsem odeslala asi 40 maminkách tabulku příkrmů. Všem děkuji za milé mailíky, fotky dětiček i za důvěru!!!

Alice

Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 24.11.04 16:00

Ahoj Alice

Tvé deníčky se mi líbí a musím říct že je to pro mě cenný zdroj informací. Mohla bys mi poslat tabulku příkrmů. Tu co jsem od tebe dostala před několika měsíci jsem si podle dalších informací které jsem někde vyčetla upravila a doplnila a slouží mi jako vodítko. Od naší pediatričky se toho moc nedozvím (dává pouze komerční brožurky od hami a nestle) a kolem mám vesměs maminy které nekojili a přikrmovali úplně jinak, nebo je tu generace babiček a prababiček a tam už se raději ani neptám.

Dneska jsem se potkala s jednou známou má asi 7 měsíční holčičku. Řeč přešla k příkrmům a já jen koukala s otevřenou pusou ? Zuzanka má nejraději kuřecí játra s bramborem. Pak jí také chutnají pribiňáky a jogurty? ty játra mě dost překvapily.

Terezka s příkrmy stávkuje ale to se prý určitě zlomí tak se snažím být vytrvalá.

Maky a Terezka (skoro 8 měsíců)

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.11.04 17:02

Ahoj Maky!

Tabulku jsem právě poslala.

Na kuřecích játrech by neviděla nic špatného, pokud je ta maminka nedává od den a nesmaží na cibuli… Záleží na úpravě. Jsou daleko horší věci. Možná ta maminka začínala s příkrmy dřív.

Jedna maminka začala dávat pribináčky jako první příkrm a hrozně se divila, že má její holčička pořád průjem. Je to těžké, někdy máš někoho moc ráda, ale nemůžeš mu radit co má dávat svému dítěti. Naštěstí je stále víc maminek, které se o výživu zajímají.

Já jsem dávala velice dlouho bílé jogurty. Verunce to chutnalo a jiné nechtěla. Později jsem míchala bílé s ovocným půl na půl.

Uvidíš, že Terezka začne baštit. Já měla u Verunky někdy pocit, že budu snad kojit do školního věku…! Sice už jedla ale počet kojení se nesnížil. Byla jsem zvědavá, jestli nebude na Kubíka žárlit, že on má mlíčko a ona ne, čekala jsem, že si třeba přijde cucnout. Nepřišla. Prostě přirozený vývoj.

Držím palce a těším se na další zprávičky od vás!!

Alice

LenkaMNQ
Nováček 1 příspěvek 17.07.12 03:52
tabulka

Pani Alice, moc dekuju za prispevky. Moc rada je ctu. Ackoli jsou nekolik let stare, stale aktualni pro prvni maminky, jako ja. Prosim, zminujete se o tabulce, muzete mi ji poslat take? Diky. L.

Katarik
Nováček 1 příspěvek 12.01.13 21:22

Ahojte, já si myslím, že Petr Fořt je odlišných od jiných autorů co se týče výživy malých dětí. Například v zavádění masa pro batolata. Fořt nedoporučuje maso do 18 měsíců. Kritizuje Gregoru, podle mě oprávněně. Fořt je nazaměnitelný­. Katka

mari1912
Vesmírná mluvilka 31744 příspěvků 14.01.13 01:34

Mohla bych take poprosit o tabulku? Ac uz jsem druhorodicka uz je to davno kdy jsem varila prikrmy a priznavam, ze pred temi 15ti lety jsem udelala spoustu chyb ;)
 Dekuji

xsim
Kecalka 281 příspěvků 14.01.13 05:48

Váš deníček čtu poprvé a mě zaujal.hned se vrhnu na přečtení dalších :-)ikdyž naše princezna ma zatím jen 3mesice, mohla bych poprosit o zaslání tabulky? byla bych moc vděčná :-)děkuji moc mějte se krásně :-)

simik46
Povídálka 47 příspěvků 14.01.13 08:49

Krásný dobý den,

můžu Vás také poprosit o tabulku? Moc ráda se dozvím něco nového:-).Děkuji Simča

Pajdulinka
Nováček 2 příspěvky 31.01.13 20:03

Dobrý den prosím o tabulku, myslím si, že Váš příspěvek je nejlepší co jsem kde četla.. :)

Pajdulinka
Nováček 2 příspěvky 31.01.13 20:13

Jinak jsem zapoměla dodat, že přikrmuji něco málo přes měsíc a ze začátku-jelikož přikrmuji poprvé, mi z toho všeho šla hlava kolem…Skoro jistě v každém článku jiný text, někde se může tohle jinde se to zase nesmí:-( Byla jsem zoufalá, nakonec jsem si sedla vypsala si nejvíce alergenní potraviny a začala jsem postuně pomalounku…Pos­louchám, proč nedávám to a ono, že už by dávno mohl jofurty, piškoty apod. Mám skoro sedmiměsíčního cvalíka a nehodlám nic uspíšit. Používám sezonní ptraviny-většinou z farem nebo z české republiky-jekikož je zima tak je to trochu horší, ale nezoufám-rozhodně nejdu do supermarketu a nedám mu mandarinku. Četla jsem knížku maminky a bylinky, kde jsou také zajímavé články..Špenát jsem zatím nedávala, ale rozhodně nebudu kupovat zamražený, používám oliv. olej nebo máslo..jinak potraviny zamražuji i zavařuji- zatím v tom žádný problém nevidím. Snažím se vše upotřebit do jednoho měsíce… :think:

Vložit nový komentář