Co dětem do pusinky - Odstavení

Rodičovství

Ahojte! Dnešní deníček možná některé z vás překvapí ? teprve nedávno jsme začali mluvit o příkrmech a najednou probíráme odstavení?! Ale v následujících řádcích si ukážeme, že to spolu úzce souvisí. Zavádění příkrmů

Zaváděním příkrmů vlastně nastartujeme pozvolné odstavení. Jak moc bude pozvolné určujeme tak trochu my, ale nejvíce naše děti!! Je dobré mít trochu představu, jak dlouho chceme (můžeme kojit). Někoho tlačí rychlý nástup do práce, někdo potřebuje na:,–(it léky neslučitelné s kojením.

Příliš rychlé zavádění příkrmů může vést k rychlému odstavení. Každé dítě je jiné, některé odmítá cokoliv jiného než je mateřské mléko, jiné může zcela ztratit o kojení zájem. První měsíce nemusí klesnout počet kojení ani většinou není nutné podávat další tekutiny. Rychlé zařazení nápojů může způsobit rychlý úbytek mléka. Kdo má v plánu dlouho kojit, nemusí s dalšími příkrmy příliš spěchat ? první měsíc většinou stačí jeden příkrm za den, následující měsíce dva příkrmy. Může to trvat i několik měsíců než příkrm nahradí jedno kojení. V jednom roce stačí tři příkrmy za den!!

Přirozené ukončení laktace

Ve většině případech probíhá ukončení laktace plynule. O případech, že dítě vyžaduje ještě ve 4 letech kojení a dožaduje se ho i na ulici jsem jenom slyšela, ale nikdy jsem se s nimi nesetkala ve svém blízkém okolí. Tím nechci tvrdit, že neexistují, ale jsou rozhodně ojedinělé. Bohužel je někteří pediatři uvádějí jako důvod k odstavení. Hodně maminek kojí plně do půl roku, řada z nich vydrží kojit do jednoho roku dítěte, ale jen málo maminek kojí i déle. Ať už je osvěta sebelepší, často jsou to reakce okolí, které je přimějí k odstavení. Často slyším odůvodnění typu: ?Jednou za den to stejně nemá cenu, když už má rok a půl?? Myslím si, že hodně záleží na přístupu maminky ? pokud je přesvědčená, že je mateřské mléko pro její dítě to nejlepší a kojit chce, určitě má cenu kojení i jednou denně. Některé maminky kojení bohužel obtěžuje, ty pak hledají důvody, proč přestat. Na tomto místě připomenu, že kojit se má podle potřeb dítěte (ovšem s přihlédnutím k potřebám a možnostem maminky!! :o) a dítě si většinou samo určí, kdy potřebuje příkrm a samo se odstaví. V případech, kdy dítě samo ztrácí zájem o kojení (někdy i před dosažením jednoho roku) nemá cenu něco vnucovat ? můžeme jen nabízet. Menší zájem o kojení může být dočasný, v případě změny prostředí, rozčarování nebo, nemoci může dojít k odmítání pevné stravy a plný návrat ke kojení.

Nemocná kojící matka

S tou bohužel naše zdravotnictví moc nepočítá!! Často jsou ordinovány léky ?neslučitelné? s kojením i když existuje i jiná možnost léčení. Ale tady nechci lézt odborníkům do zelí, chci jen upozornit, že si to maminky musí hlídat spíš sami. Bohužel ne vždy přijde od oborníka nejlepší rada. Někdy je nutné laktaci předčasně ukončit, ale to se musí řešit případ od případu. Většinou existuje nějaká možná varianta, při které se dá v kojení pokračovat.

Vlastní zkušenost

Moje počátky kojení nebyly moc pohodové a jednoduché, ale kojit jsem chtěla a všechny počáteční trable jsme spolu s Verunkou překonaly. Nikdy jsem nepochybovala, jestli budu mít dostatek mléka a nikdy jsem si nedávala žádnou hranici do kdy chci kojit. Faktem je, že jsem plánovali počít dalšího potomka zhruba když bude mít Verunka jeden rok.To je nám povedlo asi dva měsíce po té, co oslavila jeden rok. Mezitím jsem četla o tandemovém kojení (kojení staršího dítěte a miminka současně) i kojení v těhotenství. Zjišťovala jsem, co píše odborná literatura, sháněla názory odborníků. Výsledky jsou zde:

Kojení v těhotenství

? většina gynekologů ho nedoporučuje s odůvodněním, že jde o zbytečnou zátěž. Je to názor, který bychom neměly brát na lehkou váhu. Zátěž to určitě je. Pokud je maminka v dobré kondici, má důvod dále kojit (např. alergie v rodině, nízký věk prvního dítěte), bere doplňující vitamíny a necítí se příliš unavená, stojí to za zkoušku. Otěhotněla jsem, když měla Verunka 15 měsíců. Hned jsem ?zrušila? noční kojení, zbylo jen denní kojo 3× za den. To se postupně upravilo na 1-2× denně, byly i dny, kdy jsem nekojila vůbec. Zcela jsem přestala kojit dva měsíce před porodem. Ztratilo se mě mlíko, už jsem měla jen mlezivo. Žádné drama ani srdceryvné scény se nekonaly.

Tandemové kojení

? četla jsem několik případů, kdy maminky kojily až do porodu a hned po něm začaly kojit obě děti zároveň. Nikdy jsem nepřemýšlela, jak by to vypadalo v praxi, nakonec jsem to ani řešit nemusela. Opět ? myslím si, že záleží na okolnostech a možnostech maminky.

Kdy odstavit?

K odstavení by mělo dojít, když jsou na něj dítě i matka připravené. Při dobrém zdraví může maminka bez obav kojit do dvou let i déle. V následujících tabulkách je jakýsi návrh, které kojení je možné vynechat a jak postupovat, když je matka z nějaké příčiny nucena dítě odstavit do jednoho roku nebo do roku a půl. Tabulky jsou schématické, každá maminka si je může upravit podle svého. Praxe může ovšem vypadat zcela jinak!! :o) Rozhodně nedoporučuji postupovat podle knihy „Velká kniha o matce a dítěti“. Tu knihu psala publicistka, nikoliv odborník na dětskou výživu nebo pediatr. Dnešní trendy jsou ponekud jiné, než se v knize uvádí.

  6. Měsíc 7. Měsíc 8. Měsíc 9. Měsíc 10. Měsíc 11. Měsíc 12. Měsíc
snídaně kojení kojení kojení kojení kojení kojení bezlepkové pečivo
svačina kojení kojení kojení kojení + ovoce corn flakes+ovoce jogurt jogurt
oběd zelenina+kojení zelenina+kojení zelenina zelenina+maso zelenina+maso zelenina+maso zelenina+maso
svačina kojení kojení ovoce+kojení ovoce(+kojení) ovoce ovoce ovoce
večeře (kaše+)kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše(+kojení)
noc kojení kojení kojení *** *** *** ***
               
tekutiny za den kojení 6 - 8× kojení 6 - 7× kojení 5 - 7× kojení 4-5× + čaj 120-250 ml kojení 4-5× + čaj 120-250 ml kojení 3-4× + čaj 500 ml kojení +čaj,šťávy 750 ml
  6. Měsíc 7. Měsíc 8. Měsíc 9. Měsíc 10. Měsíc 11. Měsíc 12. Měsíc
snídaně kojení kojení kojení kojení kojení kojení kojení
svačina kojení kojení kojení kojení + ovoce corn flakes+ovoce jogurt jogurt
oběd kojení zelenina+kojení zelenina+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení
svačina kojení kojení ovoce+kojení ovoce+kojení ovoce+kojení ovoce+kojení ovoce+kojení
večeře kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení
noc kojení 1-2× kojení 1-2× kojení 1× (kojení) (kojení) *** ***
               
tekutiny za den kojení 6 - 8× kojení 6 - 8× kojení 6 - 7× kojení 6 - 7× kojení 5 - 7× kojení 4- 5× kojení 4- 5×
               
               
  13. Měsíc 14. Měsíc 15. Měsíc 16. Měsíc 17. Měsíc 18. Měsíc 19. Měsíc
snídaně kojení kojení kojení+kaše kojení+kaše pečivo+máslo pečivo+máslo pečivo+máslo
svačina pečivo+jogurt pečivo+jogurt pečivo+jogurt pečivo+jogurt ovoce nebo jogurt ovoce nebo jogurt ovoce nebo jogurt
oběd zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zel.+maso+kojení zelenina+maso
svačina ovoce+kojení ovoce+kojení ovoce(+kojení) ovoce, piškoty ovoce, piškoty ovoce, piškoty ovoce, piškoty
večeře kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše+kojení kaše, zelenina
noc *** *** *** *** *** *** ***
               
tekutiny za den kojení 4- 5× kojení 4- 5× kojení 4-5× + čaj 120-250 ml kojení 3-4× + čaj 250-350 ml kojení 2-4× + čaj 500 ml kojení +čaj,šťávy 750 ml (kojení) +čaj,šťávy 1 l

Vysvětlivky k tabulce

Uvedené potraviny jsou pouze jedním z možných příkladů, nutno kombinovat s tabulkou příkrmů, ke které se dostaneme v jednom z dalších deníčků. Kde píšu např. zelenina+maso+ko­jení, neznamená, že se musí jíst každý den maso, může to být třeba ryba, vajíčko nebo jenom zelenina se sýrem… ? prostě pestrý jídelníček.

Na závěr bych chtěla povzbudit maminky, které propadají beznaději, že se jim dítě snad nikdy nepodaří odstavit? Také jsem tím prošla, jsou to normální úvahy, ale nemusíte se bát ? neznám žádného dospěláka, který by visel matce u prsu?! :o) Dřív nebo později se to podaří!!

Alice

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.04 09:04

bohužel jsou naši lékaři mnohdy méně informovaní, než matka..
Příklad vlastní: Lékař : nemůžete nic od bolesti, jedině přestat kojit (tříštivá spirálovitá zlomenina) - chodím dva dny po bytě,snažím se kojit a brečím bolestí - zoufalá volám do porodnice,jestli fakt nemůžu nic než dva paraleny denně,které nepomáhají - a tam říkají: kdo vám to řekl, že nesmíte nic?jediné léky při kterých se nesmí kojit jsou cytostatika. Výsledek : tři dny se cpu algifenem a plně kojím, dcera nemá žádné potíže,nic se jí nestalo..

zkušenost známé:
v porodnici se osypala po celém těle.Stává se jí to po jakémkoli pobytu v nemocnici - reakce na ústavní prádlo. Pro jistotu ji posílají na kožní,kam ji nechtějí (!!!)přijmout s pětidenní dcerou.Známá odmítá nechat novorozence rodině,nakonec je jí vyhověno. Lékařka jí říká :tak si ji naposledy nakojte,,, známá s pláčem poslechne, bere léky a nekojí.Druhý den ,jiná lékařka (asi ne náhodou podstatně mladší), naprosto zděšená : proboha,kdo vám to řekl? pětidenní děcko přestat kojit?Přestante brečet a rychle ji nakojte,než se odstaví..
po konzultaci s pediatrem bylo řečeno, že léky co brala miminu krátkodobě neuškodí,není důvod přestat kojit.

normální kocourkov

nakonec dceru odstavil týdenní pobyt na infekčním s průjmem kde byla sama, protože máma to chytla taky. Měla osm měsíců a o prs pak nejevila nejmenší zájem, ale to už je jiná kapitola..

eliza

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 14.09.04 09:15

Ahoj elizo!

Mě se stalo něco podobného - Verunka měla něco přes tři měsíce, když jsem chytla pásový opar. Představa lékařů byla, že jí nechám manželovi, okamžite přestanu kojit a půjdu si na týden lehnout na infekční… Nikdo mi nebyl schopen říct, jestli se dá někde sehnat mateřské mléko ( proč taky, když máme tolik skvělých umělých výživ…?! :o)) a jak dlouho by léčba trvala - t.j. za jak dlouho bych mohla zase normálně kojit… O brečení bolestí bych mohla psát story - ořvala jsem každé ošetřní a každý pobyt na záchodě… :o)

Přeji všem dobré zdraví a bumbající miminka!

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.04 14:46

Ahoj , dnes jsem se vrátila z plavání kojenců, kde jsem vyslechla rozhovor dvou maminek, jak jedna s pýchou říká, že její 6- měsíční dcera jí koprovku i dušená rajčata… nejvíc mě ale šokovalo, že jí prý dětská lékařka doporučila a schválila puding z kravského mléka.. prý to nevadí, když je převařené… no nevím, paní doktorka byla zřejmě starší ročník.
Alice díky, že jsi napsala , neodstavovat podle „Velké knihy…“, styl odstavování popsaný tam by obstál tak před 15 lety a to bůhví jestli.
Musím Ti oponovat v jednom- pozdější odstavení fakt bývá někdy složitější, myslím tak po roce, roce apůl, zažila jsem to u své kamarádky- její téměř dvouletý syn se na ni v supermarketu vrhal a když ho odmítla ,že až doma, tak jí zača za řevu lézt pod svetr spodem.
Ahoj SARA

kostka
Kecalka 405 příspěvků 14.09.04 16:41

Ahoj Alice,

díky moc za tyhle Tvé deníčky, mám na výživu podobný názor a jsem ráda za tyhle systematické informace.

Sama bych chtěla kojit co nejdéle (malému je teď 10m), ale trošku se obávám, jestli nemůže vzniknout nějaká závislost:-). Večer u prsu usíná a v noci se i často budí - po 2max. 3 hodinách. Zase si říkám, že když už bude starší (2-3 roky), dá se mu líp vysvětlit, že už mlíčko není…Jenže známá mi vyprávěla o své kamarádce, která ve 2 letech dítě odstavila a to jí vyčítalo, že ho nemá ráda, když už pro něj nemá mlíčko.
Zase ve scéně v obchodě, kde chtěl malý nakojit, jak se psalo výše, bych neviděla nic špatného - 2 roky je období vzdoru, takže nebýt kojen, chtěl by třeba koupit bonbónky apod.
U těch doktorů je to taky různé - moje mě zpočátku přemlouvala na příkrmy,když malý nepřibýval podle tabulek, naštěstí jsme hlavně díky podpoře laktační poradkyně a okolí vytrvali. A o jiné zdejší pediatričce koluje, že kojila dceru 5 let - no, určitě jí to neublížilo.

Ahoj a hezký den

Hana

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 14.09.04 17:47

Ahoj Sáro!

Díky za reakci.

Rajčata (dušená bez slupky) mám napsaná někdy od jednoho roku. Mohou totiž způsobit alergickou reakci. Ale znám rodinu, kde sedmiměsíční dítě dostalo rajskou se špagetami… A jedna známá začala příkrmy pribináčky, prý to její holčičce moc chutná. Pak se divila, proč má takový průjem…

Druhá kamarádka skutečně dávala příkrmy podle Velké knihy a v devíti měsících skončila s kojením. Na první dovolené (v jednom roce) dcerka baštila čínské polívky! Na těch je přímo napsané, že jsou nevhodné pro děti do tří let. Možná si myslíme, že je dost osvěty, ale jak je divět, ještě to nestačí… Větu: „My jsme to taky jedli a žijeme“ slyším dost často.

Pudink je spíš pro chuť, moc dobrého v něm není, snad jen to mléko, ale to až později.

Nemůžu tvrdit, že pozdější odstavení je bezproblémové, mám jen vlasrní zkušenost. Taky jsem nepsala, že každé pozdní odstavení bude bez problémů… :o) Ale nikdo z mého okolí neměl vážnější problémy, i když kojily do 18 měsíců. Myslím, že hodně záleží na dítěti a přístupu maminky. Dvouletému prckovi se dá už ledasco vysvětlit. Je fakt, že jde zrovna o vzdorovité období, kdy se musí hodně citlivě volit, co přejít a kdy a jakým způsobem trestat. Případ výše uvedený bych řešila důrazným napomenutím a v případě tuhého odporu jednou dobře mířenou na zadek. Je totiž v tomto případě jedno, že šlo zrovna o kojení, spíš se dítě pokouší vydupat to svoje a zkouší, jak daleko může jít. Stejně tak se může dožadovat bonbónů nebo čokolády a válet se v obchodě po zemi…

Při pozdějším odstavení pomůžou často finty, ale to tu nechci rozepisovat, protože nejde o recept pro každého… :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 14.09.04 18:05

Ahoj Hani!

Tvé obavy zcela chápu, v životě se sice dá plánovat, ale málokdy naše plány vyjdou. A pokud přece, ještě to nemusí znamenat, že to bylo pro nás dobré… :o)

U deseti měsíčního dítěte si nemusíš dělat starosti. To všechno se může hodně změnit. Verunka nasávala jak divá a kolem 18 měsíců si klidně vzala láhev místo prsu. Uvidíš, jak se bude kojení vyvýjet, zatím je předčasné dělat si s tím hlavu. V Bibli je krásná věta: Každý den má dost svého trápení. Nemusíme se trápit tím, co bude za rok… :o)

Jo věk kolem dvou let!! Mohla bych psát story!! Můj manžel třeba popadne Verunku, že se jde na nočník a nezeptá se, jestli se jí chce… Dvouleté dítě se musí na odstavení připravovat, vysvětlit mu, že dneska ještě mlíčko dostane, ale až se vrátí od babičky, tak už ne, protože mlíčko nebude… Radí se na nějaký čas odjet - dítě mléko neucítí a nemusí ho vůbec postrádat. Píšu nemusí - každé dítě je jiné. Možností je hodně. Někdy stačí dítě zaměstnat. Verunka si některé dny na kojení ani nevzpomněla. Když jsem měla těhu cvičení, stihla usnout, než jsem přišla domů, takže večerní kojení vůbec nebylo…

Mě na příkrmy sváděli už v porodnici…! Jenže pak měla Veru ve třech měsících šest kilo, tak jsem jí schválně šla do porodnice ukázat. Pan doktor byl mírně zaskočen…! :o) :o) :o) Je pěkné, že ses nedala a kojíš dál!!

Nevím, jestli bych dítě kojila do pěti let. To už mi přijde docela dlouho. Tam bych se obávala závislosti. Ale pokud bylo dítě nemocné nebo skutečně o kojení stojí, ale nedělá scény, tak proč ne… Já bych to asi nedělala.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.04 21:03

Alice,
tenhle denicek sleduju uz nejakou dobu, protoze se priblizne casove shoduje s mym tehotenstvim/ma­terstvim a vzdycky mi pripadal skvely. Ted info o prikrmech na pokracovani - musim rict, ze ucelenejsi a srozumitelneji napsane info jsem na netu nenasla. Vim, ze na tohle tema si nakonec stejne kazdy musi udelat svuj nazor, ale je fajn mit kde cerpat zaklady, na kterych pak jde zacit budovat tu svou „zlatou stredni cestu“.Tak jsem chtela jen rict - diky moc, ze si davas tu praci!!!
 Misa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.04 07:19

Alice,
mě překvapily ty ryby… já měla pocit, že se s rybama a mořskýma potvorama má počkat až do jednoho roku… a teď nevím - jedná se jen o mořské ryby nebo o všechny ryby, nebo jen o mořské potvory?

nikula
Nováček 7 příspěvků 15.09.04 08:58

Alice, prosím tě, píšeš, že když jsi otěhotněla podruhé, že jsi zrušila Verunčino noční kojení. Jak jsi to dělala? Nahrazovala čajem nebo jen pochovala? Můj 11 měsíční syn se budí na kojení v noci 2× (jednou kolem půl třetí a podruhé kolem půl šesté). Stojí v postýlce, cloumá šprušličkama a bulí. Nevím, jak mu vysvětlit, že by třeba jen jednou stačilo a nebo vůbec ne - vždyž v devět hodin večer při kojení usíná, tak by snad měl vydržet. Zatím s ním nediskutuju a kojím, ale - upřímně řečeno, trochu mě to už zmáhá. Díky, Nikula

grice
Povídálka 31 příspěvků 15.09.04 09:49

Já jsem otehotnela kdyz bylo Nikolce 13 mesicu a do ty doby byla kojeni i 4× za noc. Potom uz jsem si rekla ze toho je moc,ze stejne nema hlad,jenom si tak cucne a spi,takze jsem to den ze dne utla a kojit jsem prestala. Dve noci mi probrecela a od ty doby uz spi celou noc…

MataP
Závislačka 2619 příspěvků 15.09.04 10:35

Ahojky, ja mam uplne stejnou zkusenost jako Grice. Otehotnela jsem, kdyz bylo malemu 13m a citila jsem se strasne unavena. Maly v noci vstaval i 6×, cucnul a hned spal. Tak jsem si rekla, ze s nocnim kojenim koncim. Pres den jedl hodne, vecer se taky nafutroval, hlad urcite nemel. Prvni noc k nemu vstaval pritel, dokud jsem mu to nezatrhla, ze si maly jen vymysli a chce, aby sedel vedle nej. Pak uz spal az do rana. Druhou noc se probudil asi 5×, vzdycky plakal, ale kdyz se treba minutu nic nedelo, tak pochopil, lehnul si a spal. Od te doby spi celou noc v pohode a ani se nebudi. Chce to trochu trpelivosti a odolnosti. Ja jsem musela poslouchat pritele: a nema z toho nejake trauma, kdyz ho nechas takhle plakat? Nemel, bylo to jen o jeho zvyku v noci na prso. Pak jsem behem dvou tydnu zrusila i vecerni kojeni. Bylo to uplne bez problemu.
Urcite to zvladnete.
 Mata

Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 15.09.04 13:23

Ahojky Alice a všechny kojící maminy,tabulka je super nic takového jsem ještě neviděla.Já sama jsem dnes velkým zastáncem kojení,musím říct dnes,protože mám starší děti(kluky) ve věku 17,16,14 a dvouletou princeznu.Kdysi se o kojení tolik nevědělo a nepsalo a matka v té době kojící roční dítě byla za exota,nejdéle jsem kojila tenkrát 3.měsíce,ale za to dnes ,Eli měla v červenci 2.roky a kojí se dodnes.Jsem pro kojení kdykoli a kdekoli,ale jen do určitého věku a myslím ,že dítě ve věku 1,5-2. roky jsou již dostatečně rozumné,že už ani kojení na veřejnosti nevyžadují,možná jsou vyjímky.S odsta­vením si zatím hlavu nelámu,dokud mlíko chutná a je proč ho odpírat.Je to zároveň i ekonomické.Te­kutiny -to je náš problém Elinka totiž pití moc nevyžaduje.Také jsem měla problémy s páteří,kdy lékařka nevěděla co píchnout může a co ne,ale když jsem jí vysvětlila ,že nehodlám v 8.měsících přestat kojit a ještě v období chřipek,tak rezignovala a hledala jiný způsob léčby,není však každý lékař natolik vsřícný.Všem maminám přeji hodně krásných chvil s mimísky a co nejméně problému s kojením.Anulka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.04 19:54

Ahoj Alice a ostatní maminky. Musím uznat, že tabulka je opravdu perfektní, fakt se jinde taková nedá sehnat a ani dr. nejsou schopni neco podobného poskytnout. Z vašich příspěvků je mi trochu smutno, protože mám sedmiměsíční dvojčátka a strašlivě jsem chtěla kojit. Rvala jsem se o to jak pes ! V porodnici byli opravdu zlí a neustále mi říkali, že nemám šanci ukojit dvě děcka! A neustále mi vnucovali láhev, aby rychleji přibrali a měli nás z krku! (Čekali jsme až budou mít přes dvě kila.) Jakožto prvorodička jsem měla strach, aby děti neměly hlad, protože jsem opravdu toho mléka neměla dost, a tak jsem nakonec chtě nechtě svolila k přikrmování umělým mlékem. Kojení jsem se ale nevzdala a rezolutně jsem odmítala krmit z flašky. Sestry mě tam fakt nenáviděly, ale já jsem si stála za svým a přikrmovali jsme (později i doma s manželem) stříkačkou. Zvládali jsme to až do tří měsíců, kdy měla naše holčička aspirační příhodu, byla převezena na Aro, bojovala o život a v té době jsem tu trochu mléka,které jsem se snažila každý den odstříkavat, ztratila. Strávila v nemocnici 3 měsíce, a tak už byli oba jen na umělém mléku. Oběma byl totiž zjištět reflux (vrácení stravy -důvod aspirace), takže musí mít speciální zahušťované mléko. Teď jim je 7,5 měsíců a už dlabem zeleninové polívečky a rýžové kaše. Lucka

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 16.09.04 13:06

Ahoj Anonyme! :o)

Díky za připomínku, ryby a vajíčka patří k druhé tabulce, tedy odstavení do roku a půl. Někdo je dává už dříve, já je mám psané od jednoho roku. Ale chodí sem holky z Francie, Německa, Itálie, kde jsou běžně k mání i čerstvé ryby, takže jsou bezpochyby kvalitnější, než to, co se dopraví k nám.

Verunka měla jako první kapra na Vánoce, to měla rok a půl. Ale ona celkově málo jí maso, takže nabídka se nemusí setkat patřičným ohlasem. :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 16.09.04 13:11

Ahoj Nikulo!

Nedávala jsem čaj, ani jsem nechovala, prostě jsem hrála mrtvého brouka a s napětím čekala, co se bude dít. Netuším, jak řvala dlouho, ale ke konci začaly být pauzy, které se prodlužovaly, až se rozhostilo blažené ticho… Ve chvíli, kdy už jsem chtěla vstát a nakojit, přestala. Manžel byl služebně pryč, ten by mi jí donesl po třech minutách… Druhou noc spala celou, pak je ještě asi dvakrát vzbudila, ale už to bylo kratší.

Později jsme začali dávat 1× během noci flašku.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 16.09.04 13:15

Ahoj Anulko!

Díky, snažila jsem se poskytnout, to, co jsem si vypracovala sama pro sebe. Každý si to může ušít na míru!

Jsi dobrá, že jsi odolala, někdy to není vůbec lehké, zváště, když tělo stávkuje a okolí nechápe…! :o)

Kolik má Eli teď?

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 16.09.04 13:19

Ahoj Lucko!

Já jsem dostala tu první tabulku v Kenny klubu, tedy není to přesně ona, nějaké menší úpravy jsem tam dělala.

Mrzí mě, že jsi tak dopadla s kojením. I dvojčátka se dají ukojit, ale ve vašem případu to fakt nešlo.

Tak aspoň využiješ deníčky s příkrmy. Jestli plánujete další dítko, může být bez problémů i kojení.

Takže máš kluka a holčičku, jak se jmenují?

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.09.04 17:40

Ahoj Alice a ostatní holky,

nejdřív velké poděkování Alici za vypracování parádního „přikrmovacího“ plánu, já jsem ho svého času taky použila a moc hezky jsme se podle něj s mojí dcerkou „zajely“. Důvod mého příspěvku je ale trochu jiný- chtěla jsem jenom povzbudit ty maminky, které nechtějí (z jakéhokoli důvodu) své děti kojit dlouho a chtějí je odstavit brzy poté, co splní „povinných“ 6 měsíců. Je to naprosto v pohodě a normální, zrovna tak jako kojit dítě ještě ve dvou letech- je to vaše věc a volba.

Takže, nemějte černé svědomí z toho, že miminko je plně odstavené „už“ v 8, 9 či 10 měsících, i když spousta článků takové výčitky může vyvolat. Z mé vlastní zkušenosti i ze zkušenosti mnoha kamarádek s prckama (i když statisticky významného vzorku třiceti asi nedosáhnu:-) můžu říct, že děti kojené dlouho přes rok byly stejně nemocné (respektive zdravé) jako ty odstavené dřív a že pár maminek mělo velký problém odnaučit starší dítě zvyku na prso…

Nechci tím tady vyvolat žádnou diskuzi či polemiku, ale jenom povzbudit ty z vás, které mají pocit, že jak ony samy, tak dítě je plně připraveno udělat krok k samostatnosti a kojení ukončit. Já jsem postupně odstavovala od ukončeného 6. měsíce, dcerku jsem naposledy kojila v jejích 9. měsících a vše proběhlo v pohodě- a na kojení mám krásné vzpomínky.

Tak ještě jednou Alice díky za námahu a práci a přeji všem moc a moc radosti s dětičkama (ať kojenýma, či nikoli :-)

Ahoj, Karla

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 16.09.04 18:47

Ahoj Karlo!

Sláááva!! Konečně nějaký příspěvek, na který jsem se těšila!! Chtěla jsem vyvolat diskuzi a zatím nepřišel nikdo s nějakým názorem „proti“ kojení. Jsem ráda, žes to udělala.

Nebudu s Tebou souhlasit a vždycky budu maminky nabádat, aby kojily, než předčasně odstavovaly. Mám proto své důvody.

Jednak si myslím, že kojení je pro děti dobré nejen kvůli odolnosti, ale celkově. Je to dobré pro matku i pro dítě. Osobně si myslím, že důvod k odstavení by měl být vážný (alergie dítěte na mléko, nemoc matky ap.) Je to docela roztomilé, jak píšeš, že kojené děti jsou stejně nemocné jako ty nekojené… Předpokládám, že jsi nedělala žádnou statistiku s větším počtem maminek a dětí a že to nebylo po dobu několika let. Patrně mluvíš jen ze zkušeností ze svého okolí. To je dost málo. Věř tomu, že kojené děti jsou na tom skutečně o dost lépe, zvláště co se týče alergií a odolnosti organismu. Jistě, že se objeví mimořádně zdravé dítě nekojené, stejně jako se objeví kojené dítě s častým onemocněním. Ale - víme, zda by na tom to kojené dítě nebylo hůř, kdyby bylo kojené méně? Nevíme! A víme, jestli by to „mimořádně“ zdravé nekojené dítě nemohlo být ještě zdravější ve vyšším věku? Také to nevíme! Otázka zdraví kojených dětí není jen zhodnocením pár jedinců v prvních měsících života, ale dlouhodobého působení po celý život jedince. To nemůže jeden člověk zhodnotit.

Ale je spoustu jiných důvodů, proč kojit déle, i když bychom zpochybnily vliv delšího kojení na zdraví. Myslím, že závislost dítěte na matce utužuje vztah obou. Kromě potřeby nasycení se vytváří i pocit bezpečí a jistoty jak u miminka i odpovědnost u maminky. A to tu nemluvím o menším výskytu rakoviny prsu nebo pozdějším nástupu menstruace a jiných výhodách pro maminku.

Podle mě je prostě kojení přirozené a pohodlné - mít vždycky po ruce něco na zub, co nemusím pracně chystat, ohřívat a taky platit…! :o) Předčasné odstavení je pouze výdobytek naší přetechnizované doby - taková miminka v Indii nemá co řešit. Prostě kojí, protže nemá nic jiného, co by mohla dítěti dát.

Nepříjemné pocity maminek při kojení se nemají brát na lehkou váhu a určitě by mělo být kojení příjemné i pro maminku. Ale lepší je zjistit, proč nějaké mamince kojení vadí, než jí doporučit, aby ho předčasně ukončila. Podle mě devítiměsční dítě kojení ještě potřebuje a připadá mi sobecké mu ho bez vážných důvodů nedopřát. Tím se Tě nechci nijak dotknout, je to prostě můj názor.

Odstavit dítě před jedním rokem pouze z obavy, že může být těžké ho odstavit později mi připadá jako kdyby sedlák nechtěl zasít s tím, že při žních mohou být vedra…! Pro mě je kojení něco, co dávám svému dítěti ze sebe a za žádnou cenu bych se o to nechtěla nechat ochudit.

Pořád mě zaráží jedna věc - důvod, proč předčasně přestat. Je to skutečně tak nepříjemné? Znám maminku, která chodila celá osypaná, protože nemohla mít při kojení účinné léky, fakt nemohla vyjít v krátkých rukávech. Pochopila bych, kdyby udělala kompromis a zkočila to v jednou roce, ale právě ona kojila dál. Znám maminky, které si myslí, že kolem devátého měsíce dítě už kojení nepotřebuje, protože se stejně musí přikrmovat, dítě si na to krásně zvyklo, tak co…! Ať mi to ty maminky prominout, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je chyba někde v nich. Že tam chybí kus odpovědnosti a že to svoje dítě o něco ošidí.

Já budu klidně černým svědomím maminek, které chtějí bez vážných důvodů odstavit před jedním rokem a budu si vážit a podporovat maminky, které se rozhodnou kojit podle potřeb dítěte. A klidně tu o tom budu polemizovat!! :o)

Karlo, jsem ráda, že jsi napsala. I když máme na věc jiný názor, myslím si, že jsi člověk schopný diskuze. To umí málokdo!! Díky!

Doufám, že zase napíšeš a přidáš nějaké praktické zušenosti s příkrmy (třeba recepty)

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.09.04 21:53

Ahoj Alice,

také se připojuji k ostatním s díky za skvělé deníčky. Jsou moc užitečné.

Jak jsi se zmiňovala u nás v deníčku, je to fakt. Teď se zdá, že je mezi Brusinčaty a Kubíkem velký rozdíl a za chvíli se to šmahem setře .

Před pár dny jsem uděla zeleninový mišmaš, kam jsem zamotala i červenou řepu a ............velký úspěch. Baštila jak ptáče - krk natahovala, div ze židličky nevypadla :-))

Kojení je stále v pohodě, jen co vyrašily horní zoubky, někdy pěkně hryže. Není to podle mě vědomé kousání a ani díky špatné technice (jak jsem se dočetla v knize). Bradavka je dost hluboko v pusince. Je sem tam truchu „ožraný“ okraj bradavky. Usuzuji z toho, že Janča je prostě takový můj „vehemenťák“ jak jí s oblibou říkám.
Má dost sílu a možná jak je žraveček, tak saje „mocně“. Ale dnes to už zase bylo lepší.
Věřím, že se s těma zoubkama časem naučí zacházet a bude to zase pohoda jazz :-))

Ještě by mě zajímal názor, že při kojení např. po 1 - 1 a 1/2 roce se miminku v MM dostává i něco škodlivin a tudíž to až zase takový přínos není.

Musím přiznat, že původně jsem předpokládala kojit tak max. do cca 18ti měsíců. Obávala jsem se trochu „rozlámanosti“, která se tak zhruba okolo 3-4měsíců Janči u mně dostavila. Zápěstí fest bolela a kolena taky. Ale tak kolem jejích7-8 m to citelně polevilo a tak to hrotit nebudu a zařídím se podle jejích potřeb.

Mimochodem ještě stále rudá potvora nedorazila - též příjemná stránka :-))))

Jo nyní v jejích 9,5 měsících jsme zhruba na 5-6 kojení denně. S masem to nepřeháníme, tak 2×týdně. Takový kompromis mezi Fořtem a pediatry :-))

Zatím pa
Martina a Janina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.09.04 00:48

Ahoj Alice,

teda to jsi mě dostala- místo, abych chrupkala, musím napsat nějakou smysluplnou odpověď, aby to nevypadalo, že jsem zalezlá v koutku s černým svědomím :-), protože jsem v 9. měsíci odstavila. Takže žádné černé svědomí nemám a vím, že jsem udělala v našem případě to nejlepší- naopak, kdybych pokračovala, byla by to chyba. Podtrhávám to „v našem případě“ (nevíte, jak se v příspěvku podtrhává?). Strašně moc nemám ráda všeobecné rady typu kojit jen do 3. měsíců (v případě našich matek) či kojit, co to jde (nyní).

Myslím, že nejlepší je se seznámit se všemi dostupnými fakty a argumenty a pak se zachovat podle své maminkovské intuice, (která se většinou stejně ukáže jako kompromis, všimly jste si toho?) což jsem dělala vždy a ani v tomto případě mně to nezklamalo. Snad i tím, že jsme si s dcerkou od počátku kojení užívaly a neměly nikdy žádný problém (nepočítám klasickou malou laktační krizi ve 3. měsíci, kterou jsme zdárně rozkojily), mohla jsem se jenom co nejvíc „naladit“ na svoje miminko a nechat všemu volný průběh. Ani jsem neměla žádný plán, kdy skončit. Po 6. měsíci jsem začala pomalinku s příkrmama a na počátku 9.měsíce začala dcerka o kojení ztrácet zájem (to je také období, kdy si děťátko začíná uvědomovat, že ono a maminka jsou dvě různé bytosti, což má zřejmě přímou souvislost). Já jsem jí nijak přes moc kojení nevnucovala a na konci 9. měsíce jsme spolu kojení ukončily. Jsem na nás obě moc pyšná, jak jsme to dohromady zvládly a jak se dcerka posunula (bez ohledu na to, jak legračně to zní) o kousek dál ke své samostatnosti, o kterou si sama řekla (tedy naznačila, tehdy fakt ještě nemluvila :-). Připadalo by mi vůči ní nefér, pořád jí znovu kojení nabízet a snažit se jí připoutávat zpátky tam, kde ona už nechtěla být, jenom kvůli tomu, že se to píše v brožurkách Laktační ligy nebo kvůli tomu, že je roztomilé mít sající miminko u prsu nebo dokonce proto, že je to levnější a máš pořád jídlo po ruce… Mazlily a mazlíme se stále stejně, jen u toho už není prso a máma už nefunguje jako zásobárna mlíčka, s čímž nemám sebemenší problém.

Není pravda, že VŠECHNY děti chtějí být kojeny co nejdéle, jako není pravda že ze VŠECH dětí, které nejsou kojeny přes rok vyrostou neurotičtí alergici :-). A bohužel ani statistiky úplně nepodporují to, že dlouhodobé (nad rok) kojení omezuje vznik alergií, nemocí atd…To z toho důvodu, že ve druhé srovnávací skupině (tzn. mezi dětmi kojenými kratší dobu) jsou zhusta zařazeny děti, které jsou odstavované i mnohem dříve než po půl roce, což nám čísla dost vydatně zkreslí a jak Alice sama výše píše, do statistik vstupuje celá řada neznámých faktorů, takže z nich opravdu moc nevyčteme…

Takže, holky, které jsou na tom s miminkama stejně jako já- odstavit miminko v době, kdy si o to samo řekne, i kdyby to mělo být 9 měsíců, je správné, stejně správné, jako kojit dál tříleté ditě, pokud si to jeho maminka i ono přejí… ( i když, ruku na srdce, nepřeje si to maminka víc?:-).

A na závěr pro ty, které váhají, ještě shrnu pro a proti, jak se jeví mně.

Proti: 1. zmenšila se mi ňadra o dvě čísla, což je v mém případě hodně marnotratné :-)
Nic víc mně fakt nenapadá

Pro:
1. mám úžasnou šikovnou holčičku, která se ke mně vrhá na pomazlení jako k nejbližšímu člověku bez toho, že by mi vytahovala tričko a chtěla hamham

2. Společně jsem bezvadně zvládly první potenciální problém zvaný odstavování

3. Spíme obě už hodně dlouho celou noc (pokud nesmolím příspěvky na emimino)

Tak doufám, že jsem se nikoho nedotkla, protože to bych moc nerada, chtěla jsem jenom promluvit jako zástupce mlčící většiny a možná i objasnit kojící menšině mé (naše) důvody.

Alice a holky, zdar a sílu, pusu všem dětem a ahoj

Karla

ps. Alice, už mě nepošťuchuj, mám o víkendu dodělat nějakou práci a místo toho vymýšlím pro a proti odstavování :-). Ba ne, jsem ráda, že jsem to mohla napsat, třeba Ti pomůže to pochopit. Měj se moc prima a dobře zvládej nás na emiminu a hlavně svoje zlatíčka.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.09.04 12:33

Ahoj Karlo!

Ve svém prvním příspěvku jsi zamlčela, že se dcera spontáně odstavila sama. To je trochu jiná situace. Já také nikde nepíšu „kojit co nejléle“, ale kojit dítě podle potřeby. To je jedna věc.

Další věc je přístup maminky. Pokud dáváš hodně příkrmů a jsi vnitřně připravená dítě odstavit, celkem logicky vyplyne, že dítě přejde rychleji na tuhou stravu. To já jsem kolem devátého měsíce také začala dávat čajíčky a šťávičky a když jsem zjistila, že kojím s bídou třikrát denně, zrušila jsem nabízení dalších nápojů a dál kojila. Kdybych v tom pokračovala, znamenalo by to skutečně předčasné odstavení, což jsem nechtěla.

Nemám pocit, že by delší kojení dělalo z Verunky závislačku. Nikdy mi na veřejnosti nevytahovala tričko ani se po mě nesápala se slovy Ham ham! A i kdyby to dělala, tak by mi to nevadilo, protože to k tomu věku zkrátka patří. Naopak jsem si každou etapu patřičně vychutnávala.

Osamostatnění probíhá plynule a Verunka byla čím dál samostatnější, nějakou souvislost k kojením jsem nepozorovala. Když jsem šla do cvičení, uspával táta - bez kojení. Po plavání usnula - bez kojení. Když si ale o něj řekla, tak dostala, nikdy jsem jí nic nevnucovala. I po porodu jsem jí prso nabídla (aby se necítila odstrčená, když brácha pije) ale už pít nechtěla. Nemám pocit, že bych jí kojením připoutávala a fixovala na svou osobu - naopak, nechala se hlídat, zvládla běžně několik hodin bez maminky (občas i bez tatínka).

Celou noc nespí od sedmi měsíců. I když už není kojená, stále vyžaduje po 6 hodinách spánku pití. Takže v tomhle to pro nás žádná výhoda nebyla. Jediný rozdíl je v tom, že flašku může podat i manžel.

Z odstavení jsem nikdy nedělala problém, prostě to samo vyplynulo. Já osobně neznám nikoho ze svého okolí, kdo by s tím měl problémy. S problematickým odstavením se setkávám jen jako s argumentem pro rychlé odstavení… :o)

To, co jsi napsala, zcela potvrzuje mojí teorii - totiž, že ve věku 8-9 měsíců je dítě ochotné příjmout jakoukoliv stravu. Většina dětí se nebrání, ať už jim dáme prso nebo rohlík do ruky… Záměrně píšu většina!! :o) Takže za to, co se dítěti dává, odpovídá maminka. Kvůli tomu jsem napsala tento článek, protože příkrmy a kojení spolu úzce souvisí. Pokud brzo zvýšíte počet příkrmů a na:,–(íte jinou tekutinu než je mateřské mléko, nastartujete tím odstavení. Proto maminky, které chtějí kojit déle, by měly dobře zvážit, kdy a co a v jaké podobě dávají.

Samozřejmě se najdou maminky, které „nepřesvědčím“ a které budou chtít odstavit své dítě před dosažením jednoho roku. Podle mě je to škoda. Můžu tu uvést pouze argumenty, rozhodnutí je na každé mamince.

Alice

P.S. Nikde nepíšu, že VŠECHNY děti chtějí být kojeny co nejdéle, ani že ze VŠECH dětí, které nejsou kojeny přes rok vyrostou neurotičtí alergici. Kojit podle potřeby a v rodině s alergiemi může delší kojení pomoci je trochu omezit nebo jim zabránit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.09.04 13:04

Ahoj Alice,

já vím, že jsi nenapsala, že ze VŠECH atd…hnusně jsem si rejpla. ale pak jsem to trochu napravila smajlíkem, ne?

Myslím, že jsme se v podstatě shodly, že pro maminky a děti, které chtějí kojení ukončit, ten čas nějak přirozeně vyplyne a většinou to bude asi okolo 10. měsíce, naopak ty, které chtějí dál pokračovat, musí možná dávat pozor, aby se dítě samo neodstavilo (kontrolovat příjem tekutin atd).

A to byl i účel mých příspěvků do diskuze- ukázat, že je naprosto přirozené a v pohodě, pokud se přestane kojit kdykoli po ukončeném 6. měsíci dítěte (zrovna tak, jako Tobě přijde přirozené kojit dál) a že se holky, které to cítí stejně jako já, nemusí bát zachovat se dle svých instinktů.

Tak ještě přidám recept, abych si Tě udobřila, když tak zarytě trvám na svém :-).

Nám se moc osvědčila kuchařka paní Momčilové, kterou určitě všichni budete znát a z ní hlavně jáhlová kaše na jakýkoli způsob- absolutní hit bylo uvřit jáhly (20 min) a na posledních 5 minut přidat okrájené vykrájené 3/4 jablka, do uvařené kaše nastrouhat zbylou čtvrtku (Vendy ze začátku nechtěla moc čerstvé ovoce, asi to pro ni bylo moc kyselé, takže tohle jí chutnalo) a přepasírovat. To přepasírování taky bylo důležité, když jsem to neudělala, tak jí to nechutnalo a nechtěla to.

Takže tenhle recept berte jako alternativu prsu namísto rohlíku (jak píšeš výše :-),

Mějte se prima a ahoj,

Karla

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.09.04 15:17

Ahoj Brusinko!!

Ráda Tě vidím!! Víš, že má Kuba už 8,30 kg a otáčí se na bříško? Jsme vám v patách…! :o)

K těm škodlivinám - schválně jsem se ujistila u švagrové (laktační poradkyně). Řekla mi doslova „Co je to za kravinu?“ :o) Takže do mléka se škodliviny nedostávají a mléko se stále přizpůsobuje potřebám dítěte. Má pro dítě úžasnou hodnotu i ve dvou letech i později a je pro dítě velikým přínosem.

Další omyl se kterým se setkávám: „Jedno kojení za den nemá pro dítě význam“ - to taky neplatí. Takže i jedno nebo dvě kojení za den mají pro dítě význam a vyplatí se v kojení pokračovat - v případě, že matka kojit chce, dítě kojení chce, oba jsou zdraví a spokojení.

Maso dvakrát týdně v devíti měsících je naprosto v souladu s Petrem Fořtem.

Mějte se obě krásně a zase se ozvi!! :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.09.04 16:02

Ahoj Karlo!

Nemusíš si mě udobřovat, já se přece na Tebe nezlobím, jen s Tebou v něčem nesouhlasím.

Na tom desátém měsíci jsme se nedohodly, já si pořád myslím, že je dobré vydržet minimálně do jednoho roku!! :o) :o) :o) Také si stojím za svým!! :o)

Jáhly jsou skvělé, ten Tvůj recept bych viděla tak někdy v jednom roce. Postupně budeme probírat různé potraviny, tak se určitě připoj.

Alice

Sebasty
Kecalka 136 příspěvků 17.09.04 22:16

Ahojky Alice,

jsi fakt skvělá jak to všechno zvládáš - dvě děti a ještě tahle práce pro emimino…
Koukala jsem že už má Kubísek 8,30, tak to jste nás holka asi dohnali - Štěpánek může mít taky tak nějak.

Ještě jednou díky za ty příkrmy a doufám že se brzy uvidíme.

Papa Iva + Š.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.04 09:18

Ahoj Alice,

mám problém, můj chlapeček mi nechce jíst ovoce, snažila jsem se mu je různě kombinovat, dávat čerstvé i dušené, domácí i kupované, ale nic z toho nechce. Na začátku když jsme začali přikrmovat, ovoce jedl čerstvé - jablíčka, meruňky, hrušky ........ To bylo 1.měsíc příkrmů, začínali jsme přikrmovat kolem 7. měsíce. Potom začal ovoce odmítat a odmítá ho dodnes. Nyní má necelých 9 měsíců. Náš jídelníček - ráno kojení, svačina - bílý jogurt, kojení, oběd - zelenina (buď sama, nebo s kousíčkem masa/žloutkem), odpoledne - pořád zkouším + kojení, večer kaše + kojení , v noci 2-3× kojení. Nechala bych to takhle, ale náš klučina je vždycky večer už moc hladný, když ho nechám odpoledne pouze na kojení. Taky chodíme plavat a po plavání má ještě větší hlad než obvykle. Poradíš mi prosím, co s tím? Co dát místo ovoce?????? (Dala bych mu podruhé zeleninu, ale mám strach, abych mu ji nezprotivila a nedej bože nepřestal mi jíst i zeleninu).

Předem díky za odpověď

Evula

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 18.09.04 21:33

Ahoj Evulo!

Nejsem odborník na výživu, ale v devíti měsících je dítě ještě hodně kojené a pokud jí, to co jsi vypsala, dostává toho dost. Klidně zkus podruhé zeleninu. Pokud má rád dušenou mrkev zkus jí nakombinovat s jablíčkem. Němci třeba používají jablko jako zeleninu, já jsem je přidávala do směsi zeleniny.

Možná začne jíst ovoce později. Já mám také různá období, kdy něco vůbec nejím - třeba i půl roku. Prostě to občas zkus, buď čerstvé, dušené nebo šťávu, ale příliš se netrap, když to nepůjde. Já si osobně myslím, že má jídla dost a to ovoce se mu tam zrovna „nevejde“. Uvidíš jak se rozjí, až bude kojení méně.

Co na to říká pediatrička?

Po plavání je vyhládlý každý, děti jsou navíc i unavené. Verunka mi po plavání vždycky usnula u prsu. Nevím v kterou denní dobu plavete, u nás je možné si něco přinést s sebou, ohřát a dítko nakrmit. Večer můžeš zkusit udělat hustší kaši.

Víc mě nanapadá, to víš, nejsem chodící encyklopedie… naštěstí… :o)

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.04 22:36

Ahoj,
o těch škodlivinách jsem taky četla. V knize výživa kojenců do jednoho roku. V této knize se kojení VELMI propaguje, ale je tam poznámka, že opravdu cca od roku se vylučujou do mléka nějaké škodliviny a že kojení neni už to nej nej. No nevim, nejsem odbornice… Jsem matka, která odstavila dítě taky s čistym svědomím v 9. měsíci. Mam naprosto čistý svědomí. Konečně jsem zase v pohodě. I když už jsem kojila jen jednou denně, nalejvalo se mi jedno prso věc, nebyla mi žádná podprsenka, cítila jsem se příšerně!!!!! Myslím, že dneska většina maminek ví, že kojení je nej a ty co nekojí pro to mají svoje důvody a není potřeba je pořád deptat propagací kojení. Je toho všude tolik!!! Pak jsou ty,ktere nekoji y jinych duvodu, ale je to jen jejich vec. Prece nebudou celej zivot zit s tim, ze udelaly neco spane pro svoje dite. Ja svyho chlapecka miluju, jsem docela prisna ve vyzive (dneska se mohly babicky zblaznit…) a mame se dobre a snad i budeme. I bez kojeni.

Já nejsem kojená, segra taky ne a první rýmu jsme měly ve třech letech. Segra kojila obě děto skoro do dvou let a obě jsou na zdraví chabrus. No možná kdyby je nekojila, tak by na tom byly ještě hůř, kdo ví…Ale myslim, ze kojeniom se vse nezachrani. Moje kamoska koji dvoulety dite ale v půl roce (dobrá, v 7 mesicich)jedlo tatranky. A kdyby tady rekla ze koji, tak se tu pred ni smekne?????

Martina

hotarkova
Nováček 1 příspěvek 19.09.04 00:00

Ahoj Alice !

Moc diky za odpoved. Jsi hodna, zes odepsala. Ani jsem to moc necekala, i kdyz jsem si to prala :-)
Ano, mam chlapecka a holcicku, Tomaska a Elisku.
Docela jsi me prekvapila s tim Kenny. Pokud se jedna o Baby klub Kenny, docela me to udivuje, protoze jsem tam nejakou dobu pracovala a nic takoveho nas neucili. Jenze je fakt, ze jsme meli jen zakladni info vsechny instruktorky stejne a zbytek uz zavisel na kazde z nas. Tak jsi asi narazila na dobre info.
Jinak dalsi detatko jeste URCITE chceme. Manzel rika, ze az za par let (je mi 21,jemu 22) :-), ale ja bych mohla byt tehotna furt :-))) Fakt desne zboznuju deti !!!!
Tak jeste jednou moc diky. Lucka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.09.04 16:58

Ahoj Alice a ostatni holky, nasi Terezce je 14,5 mesice a uz delsi dobu bojujeme s nocnim kojenim. Pres den je to ok, pokud neni nemocna, uz nekojim, dvakrat tydne chodim do prace, takze hlida tatinek a to je vubec bez problemu. Proste, kdyz me nevidi, na mliko si ani nevzpomene.
Horsi je to v noci. Mala spi s nami v posteli a vetsinou mezi jednou a ctvrtou hodinou mi na tom prsu doslova visi. Nekdy je to trochu lepsi, ale ty noci, kdy se prihlasila, napila a spala dal by se daly spocitat na prstech jedne ruky. Vetsinou proste pouziva prso misto dudliku, asi. Abyste rozumely, nejedna se mi o odstaveni a kojeni mi nevadi, ale kdyz se v noci nemohu tri hodiny pohnout, aby mala nezacala hlasite protestovat, rikam si, ze jsem snad porodila upira.
Nevim, jestli mi nekdo poradi, ale budu rada, kdyz mi napisete sve zkusenosti, pokud nekdo mate podobne.
Diky a zdravim
Mirus od Spuntiku
P.S. V jednom prispevku jsem narazila na nazor, ze dite je sikovne, kdyz se odstavilo samo a bez problemu. Ma to opravdu nejakou souvislost se sikovnosti? Nerada bych zacala pochybovat o sve dceri, ktera se sama urcite neodstavi.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.05 19:42

Ahoj Mirus, chtela jsem se zeptat jak se nocni kojeni Terezky vyviji dal. Mam doma take 13 ti mesicniho upira. Ted mu lezou stolicky, tak na me k ranu take visi. Psala jsi pred peti mesici, jak kojeni u vas dopadlo? Diky a ahoj Lenka

Vložit nový komentář