Co dětem do pusinky - příkrmy 2.

Rodičovství

Zavádění příkrmu ? pokračování Děti do tří let Po všem, co jsem o dětském stravování slyšela a četla, zastávám názor řady odborníků, že dítě do tří let si zaslouží vlastní stravu. Věta: ? Už jí všechno jako my!? v rodině s ročním dítětem, kde mají k obědu vepřoknedlozelo a k večeři párek s hořčicí, mi nahání husí kůži.

Zažila jsem maminku, která namáčela miminku dudlík do zmrzliny se šlehačkou?..! Dítěti byly čtyři měsíce?.Nevím, co by ta maminka dělala, kdyby dítě dostalo Salmonelózu. Zmrzlina je nevhodná hned z několika důvodů. Kromě zmíněné Salmonelózi obsahuje příliš mnoho tuku, cukru a navíc kravské mléko. Nevhodná je i teplota, malé děti by měly dostávat potravu v tělesné teplotě. Co se mě týče, nabídla bych zmrzlinu dětem co nejpozději, klidně až v pěti letech. Do té doby bych věřila jen domácí kuchyni.

Čeho se tedy do tří let raději vyvarovat?

U mě platí: Co dítěti neprospívá a bez čeho se obejde, to mu nenabízím.

Dítě si asi do tří let vytváří chuťovou škálu, na potraviny si zvyká nejen jeho jazyk, ale i žaludek a zažívání. V životě sní ještě dost těžkých jídel, na co mu je nabízet, když je ještě malé, méně odolné a může chroupat jablíčko a mrkev?!

Uzeniny ? nejistá kvalita, většinou příliš vysoký obsah soli a nekvalitního tuku, uzení samotné potravinám přidá jen zajímavou chuť, spíš přidá škodliviny. Dvojnásob to platí o špekáčku opékaném nad ohněm, kde přibude rakovinotvorný dehet!!

Smažené potraviny ? hranolky, krokety, sýr, řízky, žampióny, vajíčka? O přepáleném tuku snad psát ani nebudu, ten škodí i nám dospěláků, co teprve dětem. Někdo si třeba řekne: dva hranolky neuškodí? Jenže dítěti může zachutnat a pak jí bude vyžadovat. Pokud je spokojené s bramborovou kaší a vařenými brambory, není nutné mu nabízet horší variantu?. Většina potravin se dá upravit i dietnějším způsobem.

Sladkosti, cukroviny, cukrářské výrobky, čokoláda, bonbony ?. Platí, co už jsem psala dříve ? příliš mnoho tuku, cukru a pro dítě zatěžujících pří:,–( (barviva, ztužovače a podobné sajrajtíky?) Nevěřte reklamám, které se vás snaží přesvědčit, že nějaká pochutina obsahuje třeba kalcium, proto je pro vaše dítě nezbytná!! Sice je tam nějaké malé množství zmiňované složky, ale kromě toho i spousta zbytečností! Čokoláda je návyková a pokud si na ni a jiné sladkosti dítě zvykne odmala, má zaděláno na zkažené zuby a obezitu. Vím, že je to velice těžké uhlídat dítě před příbuznými (?Vy tomu chudáčkovi nic nedopřejete!!?) a nebo třeba ve školce, kde to baští jiné děti. Vzpomínám si, jak mi v supermarketu nabízeli jakési sušenky, že k tomu dostanu miňonky zdarma. Odpověděla jsem, že mám těhotenské nevolnosti a nic z toho nejím. ?Tak aspoň malému?? zkoušela to prodavačka. Verunka měla tehdy asi 14 měsíců. Obešli jsme se bez miňonek? :o)

Zmrzlina ? platí to co o sladkostech, ale navíc ještě nebezpečí Salmonelózy (hlavně u kopečkových zmrzlin, ty balené jsou pod velkou kontrolou) a nedělá to dobře ani na zuby ani na krk. Je to veliké lákadlo, nějakou tu pečenou domácí buchtu můžeme dítěti přibalit na cestu, ale na letním výletě, když je horko?. Doma se dá snadno namíchat tvaroh nebo dát chvíli zmrazit ovocný jogurt. Pokud si vzpomínám, měla jsem svou první zmrzlinu asi v šesti letech a taky žiju?! :o)

Na co pozor:

Kupované sušené ovoce, semínka a oříšky ? příliš malé kousky, které může dítě vdechnout! Dětem do jednoho roku je lepší nepodávat vůbec, u starších dětí volit spíš mletou variantu (třeba v bábovce. Oříšky a mandle jsou tvrdé, je lepší počkat do doby, kdy mě dítě většinu zubů a umí kousat. U semínek dát pozor na kvalitu, mohou být podobně jako oříšky plesnivé nebo zatuchlé. Prodávané sušené ovoce je chemicky ošetřené (síření), proto se musí dobře umýt, do dvou let si v pohodě vystačíte s čerstvým ovocem. Domácí křížaly lze podávat mnohem dřív, záleží na tvrdosti a velikosti sušeného ovoce.

Kvalita potravin ? co nám dospělým nevadí, může dětem způsobit třeba bolení bříška nebo průjem. Pozor na zeleninu v akci, kvalita bývá nevalná. Ovoce bereme jen bezvadné, dobře vyzrálé. U ostatních potravin dobře kontroluje minimální trvanlivost.

Je to vůbec reálné?

Často se setkávám s názorem, že pan Fořt je fanatik a že se v praxi takové zá:,–(y nedají zachovávat. Myslím si, že je lepší mít nějaký plán než ponechat věcem volný průběh. Snadněji se odolává různým ?narušitelům? (návštěvy, tetičky, babičky?) když mám jasno, co chci dítěti dávat. Nemějte obavy, že by se vám podařilo dávat jen to, co si samy určíte. Dítě do jednoho roku bezpochyby ochutná chlupy z koberce, hlínu z květináče, kočičí granule, zapadnutý knoflík, ohlodá papírovou krabičku, slupky z brambor, trávu, mech, šišky či jiné pochoutky ? záleží jen na tom, kde ho vypustíte a kdo ho hlídá? :o) Není třeba panikařit, když si i malé dítko nedopatřením ochutná kus chleba, který jste chtěly zařadit až o tři měsíce později?Pokud se jedná o normální potraviny v malém množství není třeba propadat panice (kamarádce nafurtovala babička její holčičku pudinkem se šlehačkou, když měla zhruba půl roku?.). Je rozdíl mezi pravidelným podáváním a náhodným ochutnáním. Je dobré vrátit se vašem plánu a nezačít dávat dříve třeba lepek, když už to stejně dítě ochutnalo (a nic mu po tom nebylo?) Postupné zavádění potravin ulehčuje dítěti přechod na pevnou stravu a vyplatí se příliš nespěchat.

V dalším deníčku se konečně dozvíte čím konkrétně začít a najdete v něm i nějaké jednoduché recepty.

Alice

Váš příspěvek
Gabi2
Stálice 80 příspěvků 24.08.04 10:05

Ano, Alice, souhlasím, že rodič si musí připravit předem nějakou výživovou strategii. Ve školce je ale jediná šance, jak si to zajistit - dávat dítku jídlo s domova. U oříčků a dalších potravin je problém s alergiemi, stačí tedy jedinná dávka na rozjetí. Bez lepku to jde krásně do 1 roku. Horší je to také na společných akcích více rodin s dětmi, když se rozdávají „bonbónky“.
Bohužel se v rodině vždy najdou lidé, kteří absolutně pořadavky na výživu dětí nerespektují. Smažené potraviny jsou v dost rodinnách základ výživy. Hranolky na sucho bez soli mi přijdou mnohem méně závadné než „gulášek“.
Problém jsou také různá pitíčka a „džusíky“.
U nás docela vedou dětské žvýkačky ORBIT :-)
P.S.: Když vidím ani ne roční dítě, jak baští „párek v rohlíku“, nejraději bych jeho mamince naplácala.

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.04 11:42

Alice - prima deníček, spousta užitečných informací. :-)

Jedno mě však zaráží. Je na každém rodiči, jka vychovává a živí své dítě. Párek v rohlíku jistě není vhodná strava pro roční dítě, ale je to věc jeho matky a nikdo by ji za to neměl plácat. Toť můj názor. Žádný extrém není dobrý.

Petra

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 24.08.04 16:51

Alice,

moc hezký příspěvek. Protože jsem atopik, tak jsem jídelníček Kajky dost řešila. Do 11 měsíců jsme byli bez lepku, cukr se snažím omezovat, ale od roka holt nějaký ten přestupek kousnu. Karolínka měla zmrzlinu (asi 4×), občas od někoho dostane bonbon nebo něco dobrého, nebráním v tom, ale domů jí to nekupuju.

Píšeš, že dítěti do tří let by se mělo vařit extra. Já vařím od Kajčiných 15 měsůců pouze jedno jídlo pro nás obě a to tak, že to přizpůsobuju jí. Vařím hlavně zeleninové polévky, já si je jen trošku dochutím. Snažím se náš společný jídelníček přizpůsobovat jejím potřebám a jde to. Je pravda, že já k obědu můžu brambory s mrkví a vůbec mi nevadí, že je to samá zelenina. Dokonce i vepřo-zelo jsme měly. Vepřo bylo králičí maso, zelí jsem udělala neochucné a knedlík jsme nahradili brambory.

Píšu to jen proto, že podle mě není nutné dětem vařit zvlášť, ale jim přizpůdobit svůj jídelníček a tím udělat něco pro své zdraví.

Hodně štěstí přeje

Jana a Karolínka (skoro 18 měsíců)

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 24.08.04 18:01

Ahojda:o))

Sice se nás to ještě netýká, ale souhlasím s Petrou a s Janou…

Myslím, že rozumější varianta, než vařit extra jídlo pro dítě, je vařit zdravě pro celou rodinu s tím, že dospělí si potom jídlo navíc okoření a dochutí.

Baghira a dvojzubec Eliška

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.04 21:14

Alice,
no mě dětská dr. říkala, že do roka by dítě mělo jíst to, co my - ale pak samozřejmě vysvětlila - např. špagety (nemáme v rodině celiakii) může dostat se sýrem a my s ostrou omáčkou… Takže asi budu vařit tak nějak - buď dostane prcek naše jídlo s nějakou alternací, nebo mu odendáme porci než začneme solit a kořenit atd. - a nebo si dáme prostě něco, co můžeme všichni. Extra vařit by se mi taky nechtělo. Jo a osmiměsíční holčičku, kterou rodiče cpali zmrlinou a hranolkama jsem viděla taky :-)))
 sonja

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.04 21:20

jo, mému mimi je deset měsíců… aby si to někdo nevyložil tak, že propaguju špagety se sýrem pro čtyřměsíční začátečníky :-)))

Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 25.08.04 07:18

Ahojte holky,

chtěla bych jen dodat že s těmi sladkosmi mi to příjde přehnané. Myslím že každé dítě sladké prostě miluje a znám spoustu mamin které sladkosti dětem nedávají. Většinou jsou to děti malé, což je v pořádku, myslím ale že když se dítě dostane do kolektivu a sladkosti ochutná měla by mu maminka občas nějaký ten pztlík bonbónků koupit. Nemyslím tím kupovat bonbónky každý den ale třeba dát dítěti nějaký ten bonbónek občas. Dobré je i naučit dítě žvýkat a kupovat mu třeba žvýkačky.
Znám totiž i dvě holčičky u kterým maminka vytrvala, je jim 11 a 8 let a pro něco sladkého by snad vraždili. Mamka jim nic nekoupí a ony chodí žebrat po sousedech a známých, dokonce je jednou už i chytili jak kradli v obchodě. Myslím že i zde prostě platí všeho s mírou a zakázané ovoce chutná nejlépe.
Navíc je to nutí již od mala lhát a schovávat se před rodiči. Což podle mě není také nic moc dobrého.

Simunka

pipiauto
Kecalka 449 příspěvků 25.08.04 09:14

Ahoj, deníček je moc fajn a tak nějak mi mluví z duše i když souhlasím i se Simunkou,že nic nesmí jít do extrémů. My to doma řešíme tak, že malý jí totéž co my,ale u nás se vepřo a párky nejí. prostě nám to nejede. Malýho jsem rok kojila a přidávala jen ovoce zeleninu, bezlepkovou kaši. Když se nám asi v 8měs.stala nehoda Kubík mi spadl z postele v nestřeženém okamžičku museli jsme do nemocnice.Aspoň na pozorování. Na večer tam Kubíkovi dětská sestra přinesla dětskou krupičku. Odmítla jsem se slovy děkuji malý to nejí jsme zvyklí na bezlepkové neslazené kaše ochucené ovocem, dostala jsem vynadáno jaká jsem špatná mamina jak se to s tou moderní stravou přehání a, že mu tím tu celiakii přivodím. Nechtěla jsem si vymýšlet vím, že v nemocnici nebudou vařit pro každého zvlášť,ale naši kaši mi přivezl manža a taky mě moc zamrzel přístup sester. Naštěstí tam byla i jedná hodná plná pochopení a taky paní doktorka byla super. To jsem ale odbočila, tolik moje zkušenost Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.08.04 12:12

Kdyby je na sladký někdo nenaučil, tak nemusí krást a chtít vraždit :D

KatkaN
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 25.08.04 12:31

To není vůbec vtipný. Máme v rodině podobný případ a nedá se s tím vůbec nic dělat. To dítě se dříve nebo později ke sladkostem dostane a čím víc se mu to bude odpírat, tím víc po tom bude toužit. Moje desetiletá neteř má doma mraky sušenek, bonbónů a čokolád, ale málokdy si jde něčeho zobnout. Toť má zkušenost.

Ke stravě batolete. Náš klučík jí taky od roka všechno co my. S tím, že jsme jídelníček přizpůsobili jemu. Proč dělat doma nezdravý jídla, když o to víc si je pak můžu vychutnat někde v restauraci? Navíc čas kterej ušetřím když nebudu vyvářet speciální jídla pro dítě můžu daleko užitečněji věnovat právě tomu dítěti. To je můj názor.

Katka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.08.04 13:20

Naše 14 měsíční holčička jí také s námi. Přes týden jí obědy ze závodní jídelny, která vaří pro důchodce-tj. nemasně neslaně. Pokud je jídlo nevhodné (řízek, zelí, luštěniny atp.), uvaří se jí zvlášt brambory, zelenina, filé, kuřecí křídla ( kůže se pak odstraní), špenát… vařit dítěti zvlášt není nijak náročné, zvládne to i manžel, který je s malou doma, ale do tří let se mi to zdá přehnané. Jinak kojená byla 8 měsíců, rohlík ochutnala poprvé v sedmi měsících, do 11 měs. se jí vařilo zvlášt všechno. Několikrát si lízla lednáčku (moc jí to studené nechutná), uzeninu nikdy neochutnala a občas jí dopřeju takové sladké kukuřičné kuličky-křupky, které ona považuje za vrchol požitku. Hranolky, kečup, párky, tuk ve formě oleje, salámy - to je zatím tabu.
Ale nevím nevím… Tuhle mi přinesla mrtvou mouchu, nejspíš ji objevila někde na koberci. Pochybuju, že nějakou podobnou „dobrotu“ někdy nesbaštila. Myslím, že ne všechno co jí jí prospívá, ale snažíme se ji nezatěžovat množstvím soli a tuků. Zvolili jsme kompromis.

elda+ Lída 14 měs.

Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 25.08.04 13:23

To vraždění je samozřejmě myšleno obrazně.
A s tím nenaučením na sladké, děti chodí do školky, do školy a tam bývá zvykem když má někdo narozeniny či svátek, donést bonbóny.
Můžeš zakázat všem v okolí dětem sladké dávat, můžeš si v den narozenin a svátků tvých dětí vzít třeba dovolenou aby nešli do školky, můžeš si brát dovolenou když budou mít např. mikulášskou besídku, vánoční besídku apod., na které u nás ve školce všechny děti dostanou balíček se sladkým.
Můžeš si brát dovolenou když budou se školou jezdit na plavání na výlety aby jim náhodou někdo něco nedal. Můžeš třeba všechnu svou dovolenou věnovat prevenci aby děti náhodou někde něco nedostali.
A když se ti to podaří a přesvědčíš všechny v tvém okolí, ve školách a školkách aby tvé dítě nikdy nic nedostalo, tak ti zbyde dítě které bude koukat jak ostatní baští bonbónky a ono nic. Zbyde ti dítě které se bude ptát proč všichni ano jen ono ne a bude to chtít o to více ochutnat a věř že stejně jednou ochutná.
Asi by jsi se musela odstěhovat někam na pustý ostrov aby tvé dítě jedlo jen to co ty si přeješ aby jedlo.
Já osobně mívám stavy že bych se s těmi dětmi odstěhovala. Ani ne tak kvůly jídlu ale kvůly násilí a podobně. Člověk by si tak moc přál, když se mu narodí děťátko, aby svět byl dokonalí ale on není a nic s tím bohužel neuděláme.

Simunka

Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 25.08.04 13:49

Ještě, aby jsi si nemyslela že mluvím jen tak, mám devítiletou holčičku, pětiletého chlapečka, desetiměsíčního chlapečka a bývala jsem také plná ideálů, ale realita je bohužel trošku jiná.
Jo a omlouvám se za ten dokonalí svět.

Simunka

Vega
Kecalka 177 příspěvků 26.08.04 18:47

SMS od Alice
Vysvitlo slunicko, presouvame se z tabora na chatu. Co je noveho v denicku? Vsechny pozdravuj, Alice.
Tímto Vás všechny zdravím. :)
 Vega

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.08.04 19:04

Ahoj holky deníčkové i nakukující,

tak jsem holkám začala dávat příkrmy, začala jsem s mrkví, včera to byl třetí den co ji jedly. A v noci se mi Terezka tak hrozně pozvracela, bylo to fakt šílený, tlačila na kakání, nešlo jí to a v důsledku toho asi i tolik zvracela. Chtělo se mi brečet. Fakt toho vyzvracela hrozně moc…lítalo to po celé koupelně. Jsem matka na houby, hrozně mě to mrzí a přemýšlím v čem byla ta chyba…asi tuším, dala jsem jí mrkve moc a v důsledku toho jí pak nešlo kakat…
Mám úplnou hrůzu z dnešní noci, sice jsem jí dala jen trošičku, ale stejně. ¨
Já jsem se na ty příkrmy tak těšila, dokonce jsem si udělala jídelníček a kdy budu dávat kolik lžiček, ale jak to tak vidím, tak to nebude asi tak jednoduché…
Tak to je jen moje zkušenost na začátek, rozhodně toho nedávat moc a ještě víc. Já se prostě těšila, že už je TO tady a neuvědomila jsem si, že ten malinkatý žaludek přijímal do této chvíle jen mléko…:o(((
Zatím se mějte, doufám, že dnes to bude OK.

Evásek a babetky 2/2004

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.04 22:30

Ahoj Evásku, pokud holčičkám nebylo po mrkvi dobře, klidně koj dál, pokud jsi dosud plně kojila nic ti nebrání jen kojit ještě týden, dva nebo třeba měsíc… tím nic nezkazíš. Holky nemusejí být na příkrmy ještě připravené, každé mimi k tomu „dospěje“ jindy, těch 6 měsíců je „tabulkový“ údaj, někdo vyžaduje příkrmy dříve a někdo i o měsíc až dva později. Řiď se vlastním instinktem.
Já jsem plně kojila obě děti (nyní 4 roky a rok a půl) do ukončeného 7 měsíce a nic se nestalo, naopak mě doktorka pochválila, že tím snižuju riziko budoucí alergie. Nic se nemá lámat přes koleno… odmítá nebo špatně snáší příkrm? zkusím znovu za pár dnů nebo za týden…
Měj se hezky,
Ahoj Pavla

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 29.08.04 20:47

Ahoj Simunko!

Bavíme se o dětech do tří let. To co uvádíš Ty se týká dětí starších. Neznám statistiky, ale řekla bych, že většina dětí se do tří let stravuje doma. Také jsem nepsala, že by vyjmenované potraviny neměly děti vůbec ani ochutnat, jen, že pro ně nejsou ty nejvhodnější. Je to můj názor a já to zatím tak pratikuji, nikomu to nevnucuji.

Naše Verunka poprvé ochutnala čokoládu tento týden na chatě, kdy jí dostala od sousedů. Do té doby měla jen ode mě polomáčené sušenky a piškoty v čokoládě. Nemám nic proti kvalitní čokoládě, jen si myslím, že se s ní nemusí začínat příliš brzo a dávat jí příliš často. Na čokoládě mi vadí hlavně nekvalitní tuk a sousta přidaných chemikálií, proti kakau nic nemám.

Zatím do kolektivu moc nechodíme, je mi jasné, že ve školce a ve škole se to změní. Případ, o kterém píšeš je opravdu extrémní.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 29.08.04 20:55

Ahoj Jani!

Nepsala jsem, že by se dětem mělo vařit extra, jen, že si do tří let zaslouží vlastní jídelníček. Provedení záleží už na rodinných zvyklostech a možnostech. Vařit dietnějí pro celou rodinu je dobré řešení, jídlo se dá konec konců dochutit přímo na talíři.

Víc než vepřo-knedlo-zelo mi vadí různé buřtguláše kořeněné kupovanou směsí koření. V těch bývá často Glutaman sodný, který je opravdu pro malé děti nevhodný. Nějaké to vepřové maso dítě stejně dostane a pokud to není tučná flákota a nejí to 3× do týdne, tak proč ne?! :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 29.08.04 21:31

Ahoj Sonjo!

Názor Tvé paní doktorky nesdílím. Myslím si, že právě tato rada vede k předčasnému zavádění pokrmů, které dětem sice přímo neublíží, ale také jim nijak výrazně neprospívají. Zrovna špagety bych s klidným svědomím zařadila do jídelníčku až po prvním roce. :o) Ne proto, že obsahují lepek, ale protože se tak malým dětem obtížně jí. Z obilovin jsme začínali u ovesných vloček, jsou dobře stravitelné a dá se z nich uvařit spoustu zajímavých jídel.

Do jednoho roku jsem vařila Verunce samostatně. Myslím si, že to žádnou maminku nezatíží, když si bude nějakých 6 měsíců lámat hlavu s dětským jídelníčkem. Po zbytek života bude jíst potomek kdoví co, tak proč uspěchat seznamování s jídlem? Je to prostě můj názor a za tím si stojím.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 29.08.04 21:32

Evi,

to mě mrzí! Možná je lepší začít s řídkým pyré, třeba v kombinaci s rýží.

Držím palečky, aby to pokračovalo příjemněji. Zase napiš!

Alice

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 30.08.04 20:25

Ahojky,

ta zácpa je asi největší problém u příkrmů. Třeba bys mohla k zelenince zkusit podat na zapití ovocnou šťávičku - třeba hruškovou nebo meruňkovou. Já kupuji Sunárek, a dělám to tak. Matýsek (8měsíců) toho sice moc nevypije (pije z hrníčku a za celý oběd udělá tak 4-6 „hltů“) a i to mu na kakání stačí.

My jsme nikdy problém se zácpou neměli, nevím jestli to bylo těma šťávičkama nebo tím, že jsem mu vařila několik typů zeleniny dohromady. A to od začátku, protože jsme nikdy v rodině žádnou alergií netrpěli. Jako základ jsem dala mrkvičku a brambor, k tomu kousek cibule, kousek petržele, petrželovou a celerovou nať - pár lístečků, později pár kuliček hrášku, kedluben ,rajče, chřest........... Má takovou směsici zeleniny a chutná mu. Teď jsem mu zkusila i kousíček králičího domácího masa.

A holky nevíte od kdy můžu zkusit žloutek?????????
Díky. Evula

Vložit nový komentář