Co dětem do pusinky ? první měsíce příkrmů.

Rodičovství

Čtvrtý měsíc Děti, které nejsou plně kojené, mohou (ale nemusí!) být přikrmovány od UKONČENÉHO čtvrtého měsíce. Neznamená to, že musíte začít přikrmovat v ten den, když miminko dosáhne čtvrtého měsíce, ale můžete začít přikrmovat, když čtvrtý měsíc probíhá.

Pokud je dítě spokojené a přibírá na váze, není důvod zavádět jinou stravu než kojenecké mléko. Není to moje parketa, ale od maminek vím, že začínají většinou přidáním rýžové kaše do večerní dávky mléka. Jiné zase dávají polední dávku mléka do zeleninového vývaru nebo přímo nabídnou jemné zeleninové pyré. Jelikož jsem začínala až v průběhu šestého měsíce, ráda uvítám reakce maminek, které začaly s příkrmem dříve.

První měsíc příkrmu (šest měsíců)

Zelenina:
mrkev, cuketa, brokolice, případně brambory, (květák někdo doporučuje, je lehce nadýmavý, ale nám problémy nedělal. Nedoporučuje se dávat dětem co trpí na prdíky.)
Ovoce:
Jablko, banán (napřed dušené, pak zkracovat tepelnou úpravu)
Obiloviny:
rýže, případně kukuřičná kaše Otesánek (nikoliv celá kukuřice!)
Nápoje:
Ovocné a bylinkové čaje (neslazené, případně doslazené Glukopurem), mrkvová šťáva s jablkem
První měsíc příkrmu se nemusí podávat žádná jiná tekutina než mateřské mléko. Maminky, které potřebují ze zdravotních důvodů předčasně ukončit kojení, mohou děti zvykat na jiné nápoje.
Koření:
mletý kmín

Nevhodné potraviny:

cokoliv v kouskách ? hrozí nebezpečí vdechnutí
kravské mléko a potraviny z něj připravované ? je možná alergická reakce
vše, co obsahuje lepek ? chléb a pečivo
vše, co obsahuje vajíčka (piškoty)
maso (pokud kojíte, stačí bohatě začít s masem od 8. měsíce. Rozhodnete-li se začít dříve, doporučuje se jako první masový vývar z drůbežího masa, teprve potom přidat i namixované maso)
pribináček a výrobky z tvarohu (obsahuje hodně bílkovin se kterými si dítě neumí poradit)
pudink (obsahuje chemická barviva, v podstatě jde jen o ochucený škrob, který dítě v tomto věku nepotřebuje)
tropické ovoce, nadýmavá zelenina
Kupované ovocné šťávy (Kubík apod.) jsou příliš sladké a husté, pokud se pro ně přece jen rozhodnete, je lepší je naředit.
Na uváženou jsou kupované ovocné výživy. Obsahují poměrně dost cukru, dítě si na ně zvykne, může je vyžadovat a odmítat doma dělané. Doporučuji střídat domácky vyrobené s kupovanými. Podobně hotové granulované čaje Hipp a podobně. Jsou hodně sladké (a drahé?) nemyslím si, že jsou pro děti to nejlepší a nepostradatelné.

Zá:,–(y:

Jídlo vaříme vždy čerstvé v malých dávkách. První měsíc je ochutnávací, dítě je stále plně kojené (nebo dostává mléčnou stravu) a navíc dostává příkrm. Není to žádná tragédie, když nic nesní nebo jenom párkrát olízne lžičku. Seznamuje se s novou činností, která by pro něj měla být příjemná. Vhodné je po:,–(it si dítko do autosedačky, podložit plínkou, opásat bryndákem (některým dětem může vadit šňůrka kolem krku, pro seznámení stačí jen položit a zavazovat, až si dítě na celou proceduru zvykne). Můžete navodit atmosféru puštěním příjemné hudby nebo začít krátkou říkankou nebo písničkou. Rituály usnadňují dětem přijmout novou věc.

Nezoufejte, když dítě jídlo odmítá i když začalo jíst velice pěkně. Je zcela normální, že se vrátí plně ke kojení a nebude chtít nic jiného. Nabízejte, nevnucujte a obrňte se trpělivostí.

Zeleninu používáme čerstvou, nezávadnou, vaříme v kojenecké vodě bez přidání soli. Po uvaření můžeme přidat kapku lisovaného olivového oleje. Zeleninu zá:,–(ně nedusíme na žádném tuku!!

Dětem do jednoho roku pokrm nemusíme přislazovat, pokud přece, tak se doporučuje hroznový cukr Glukopur.

Příklad jídelníčku:

Obědy:

1.mrkev
2. mrkev + brambor *
3. rýže + mrkev
4. cuketa + brambor
5. rýže + jablko (+ banán)
6. mrkev + brambor
7. mrkev + brambor + cuketa
8. cuketa + brambor + brokolice
9. rýže + mrkev (nebo mrkev + brambor + květák)
10. mrkev + brambor + cuketa

Večeře:
Rýžová kaše (pokud dítě dobře snáší jablíčko, můžete jí ochutit kouskem jablíčka)

*Začínáte-li přikrmovat v zimě, snažte se brambory nahradit jinou čerstvou zeleninou. Staré brambory obsahují příliš škodlivin. Pokud brambory použijete, postupuje následovně: Vyberte jen zdravé hlízy, bez klíčků, černých skvrn a zelených míst. Brambory nakrájejte na kousky a nechce asi půl hodiny vylouhovat ve vodě. Tu pak slijte a vařte v kojenecké vodě s trochou mletého kmínu. Kmín je důležitý, neutralizuje solenin.)

Nové chutě se dají prokládat již osvědčenými (např. bramborová kaše). PO očkování nebo nějaké nepříjemné proceduře je lepší volit již osvědčenou kombinaci, kterou dítě jí.

Recepty:

Mrkev s bramborem

Zeleninu očistíme, brambory nakrájíme na kostičky a necháme asi půlhodiny vyluhovat, mrkev rozkrojíme na čtvrtiny a můžeme vyříznout střed (je v něm nejvíce dusičnanů). Mrkev pokrájíme na kousky, zalijeme kojeneckou vodou a dáme vařit. Po chvíli přidáme i brambory a mletý kmín. Vaříme doměka. Pro menší děti mixujeme, větším pomačkáme vidličkou.

Rýže s mrkví

Rýži můžeme pomýt na kávovém mlýnku, je pak dříve vařená. Nebo uvaříme normální rýži dohromady s mrkví a na závěr vše umixujeme. Můžeme naředit kojeneckou vodou a dát do lahve (pokud jsou z ní děti zvyklé pít.) Působí i léčivě proti průjmu Pokud přidáváme jablíčko, stačí ho přidat chvíli před koncem, samozřejmě bez slupky a buď nastrouhané nebo nakrájené na malé kousky. Starším dětem přidáváme jablíčko syrové.

Těším se na vaše postřehy, zkušenosti a připomínky.

Alice

Váš příspěvek
Zlatka
Závislačka 3813 příspěvků 31.08.04 08:06

Ahoj Alice, deníček je skvělej. My už večer musíme dokrmovat Nutrilonem a tak za měsíc asi začnem s příkrmama takže za tyto informace moc děkuji. Zlatka+Terezka 4m

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.04 09:16

Nevím, jak dalece se zabýváte výživou kojenců, ale zatím nikde jsem neslyšela a ani nečetla, že by se zelenina měla nechat vylouhovat a potom voda slít. Naopak máčením ve vodě dochází ke ztrátě cenných vitamínů, které jsou rozpustné ve vodě. Ohledně výživy doporučuji publikace od dr. Gregory nebo dr. Čapkové. Oba jsou specialisté na výživu kojenců, a to hlavně atopiků. Pro doplnění - ophledně masa: pokud podáváte v doporučeném množství, což jecca 20g na porci (polévková lžíce), organismus nijak nezatěžujete.Maso podáváme jen bílé.Krůta, králík, kuře bez kůže.Nejlépe dušené. Na každou porci zeleninového příkrmu po umixování se doporučuje 1-2 kávové lžičky olivového nebo slunečnicového oleje, opět pro lepší rozpustnost vitamínů.
 Petra

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 31.08.04 09:22

Ahoj Petro,

Gregora mám doma , ale ještě jsem ho nestačila prostudovat. Já občas dávám místo oleje kousínek másla, ale nevím jestli je to úplně správné.
A nevíš jestli a od kdy se může žloutek???? Čauky.
 Evula

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 09:57

Ahoj Zlatko!

Jestli máš málo mlíka, dá se s tím něco dělat. Klidně napiš. Možná ty předčasné příkrmy budou zbytečné. Pokud dokrmuješ jen 1× za den, nemusíš vůbec spěchat, třeba to dotáhnete i do toho šestého měsíce.

Určitě se ozvi!

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 10:19

Milá Petro!

Výživou kojenců se zabývám. Nedoporučuji máčení zeleniny, řeč byla pouze o bramborech a to ne čerstvých (raných). Vycházím z knihy Petra Fořta Moderní výživa pro děti, str. 38, cituji: „Přibližně ve věku dvanácti měsíců lze začít s podáváním kvalitních vařených brambor ve formě DOMA připravované kaše.“ Na straně 105: Oloupané brambory by měly být před vařením ponořeny asi hodinu ve studené vodě. Tím se sníží obsah škodlivin a částečně i případných toxických látek." Str. 104 „SOLANIN - jedná se o toxický alkaloid. … Může způsobi zdravotní potíže.“
Tolik odborník na výživu Petr Fořt.

Zmiňované publikace znám.

Maso doporučuje Pert Fořt po DEVÁTÉM ukončeném měsíci, ale nejlépe až po jednom roce. V žádném z uvedených zdojů (krom propagačních materiálu Hami a p.) jsem nenašla, že by se mělo dávat maso už první měsíc příkrmů - tj. od šestého měsíce. Některé zdroje uvádí sedmý měsíc, většina ale až 8-9. měsíc. Začínat by se mělo masovým vývarem z bílého masa. O mase bude tedy řeč později.

Díky za připomínku o olivovém oleji, ten jsem přidávala, mám ho ale uvedený až od sedmého měsíce. Myslím, že se s ním může začít dřív, ale nedoporučuji ho hned první dny.

Těším se na další připomínky! :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 10:26

Vaječný žloutek se doporučuje od ukončeného osmého měsíce. Někteří pediatři ho podobně jako maso doporučují mnohem dříve.

První měsíce příkrmu je vhodnější olej než máslo, ale pozor - i mezi másly jsou veliké rozdíly!

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.04 12:21

Myslela jsem si, že dle doporučení WHO by děti neměly dostávat něco jiného než mléko (mateřské či náhražku) do ukončeného 6. měsíce a s příkrmy začít až pak, přikromování od 4. měsíce je prý již překonaný názor..... ale co pediatr, to úplně jiné doporučení…

Daniela

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.04 13:00

Myslím si, že není třeba tak zatracovat komerční přesnídávky, nejsou určitě tak naprosto dokonalé a skvělé, kal tvrdí propagační letáky na druhé straně však mají prokazatelně méně dusičnanů a pesticidů než kaše připravované z běžně dostupné zeleniny- tedy pokud nenáte speciálního dodavatele nebo si je nepěstujete sama…
Zařazení masa je taky diskutabilní.­.některé učebnice pediatrie také doporučují zařazení masozeleninových příkrmů okolo 6. měsíce…-

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 31.08.04 14:01

Zelenina - to je dobrý téma!

Já zatím dávám zeleninu z naší zahrady, ale co budu dělat až nebude, nevím.

Neexistují nějaké BIO obchody, kde se dá koupit ovoce a zelenina nehnojená?

Myslím, že na trhu je to podobné jako v obchodě - všechno hnojené. Snad jen by se dalo koupit něco od nějakého dědečka, který má na zahrádce 3 giganty a 5 cibulek. Ten třeba nehnojí.

Kde vy ostatní pořizujete zeleninu a ovoce?

Zatím ahoj Evula

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 15:35

Milý Anonyme! (není nad to se pod svůj názor podepsat!)

Tady nikdo kupované přesnídávky nezatracuje. Píšu, že jsou na uváženou, tedy, že stojí za to o nich pouvažovat. Já bych je nedávala každý den, ale na cesty nebo na výlety jsou skvělé. Jen mají občas poněkud divoké kombinace, je lepší dívat se na složení nž na doporučený měsíc. Některé obsahují škrob, ale namají to napsáno ve složení. U žádné z nich jsem nenašla skutečný obsah cukru, jen na některých je uvedeno, o jaký cukr se jedná.

Nevím, jestli obsahují prokazatelně méně dusičnanů. Mě to nikdo nedokazoval… :o) Já na reklamy moc nedám.

O zařazení masa jsme se tu už bavily - učebnice, které to doporučují od šestého měsíce jsou většinou staršího data.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 15:37

Milá Danielo!

Píšu: „Pokud je dítě spokojené a přibírá na váze, není důvod zavádět jinou stravu než kojenecké mléko.“

Připomínám, že je řeč o dětech, které nejsou kojené, ale krmené umělou výživou.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 15:38

Evulo,

BIO prodejny existují, dají se většinou najít i na internetu.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.04 17:46

Milá Alice, omlouvám se , že jsem se zapomněla podepsat, ale vyrušila mě moje 7 měsíční dcera, takže jsem to jen rychle odeslal. Co se týče dusičnanů a pesticidů tak to jsem našla taky na netu, čkánky vypadaly věrohodně , rozhodně nebyly od nějakého výrobce přesnídávek…
to samé mi tvrdí i moje příbuzná pediatrička, kterou z lobbingu pro nějakou firnmu nepodezírám.
Učebnice pediatrie, ze které jsem čerpala ,snad není tak zastaralá, nám asoň na fakultě tvrdili , že Niessen a kol je to nejnovější co se dá sehnat/ před 3 roky/
Podobně ohledně masa tvrdí i I. Hanriech " Výživa kojenců" Grada 2000
Moje dcera byla 6 měsíců plně kojená, a teď jsme došly k " prvním lžičkám " mrkev od nejmenované firmy, směsi zeleniny, či rýžové polévce s mrkví- chutná jí to a já jsem plně spokojená- supermarketová zelenina ve mně moc důvěry nebudí a k jiné přístup nemám.
S tím masem ještě nějaký týden počkám :o)
MÁš pravdu , co se týče některých divokých kombinací nebo dle mého názoru zcela nevhodných přesnídávek z tvarohem a smetanou.
p.s.dle některých článků je brokolice jako jeden z prvních příkrmů zcela nevhodná.
Zdraví SARA

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 31.08.04 21:31

Ahoj Sáro!

Vidíš a právě Hami dělá brokolici jako první lžičku - dokonce samotnou!! Jinde se zase uvádí květák, to už je ta brokolice mnohem lepší. My jsem jí dávali první měsíc pouze v kombinaci s bramborem a jinou zeleninou - jako přidanou (asi 1/6 celkového množství) a problémy nám nedělala. Dávala jsem i pár koleček petržele a plátky celeru, tady to neuvádím. Bylo to spíš ke konci šestého měsíce. Kdyby měl člověk zohlednit všechny názory, tak bychom děti krmily první měsíc asi jen rýží a mrkví… :o)

V učebnicích pediatrie budeš mít asi lepší přehled, „Výživu kojenců“ neznám. Pokud bys objevila něco rozporuplného, tak to klidně napiš, ať se něco přiučíme.

Také nemám přístup k jiné zelenině, než k běžně prodávané, jen občas něco dostanu od příbuzných ze zahrádky, občas uvalím těžké prachy za nějaké to BIO…! :o)

V přesnídávkách a ovocných kaších doporučených od šesti let jsem zaznamenala kromě tvarohu i mandarinky, hrušku, maliny, med a jiné zajímavosti.

Poznatky k masu můžeš rozvést v přespříštím deníčku, podobně by mě zajímal názor na podávání ryb do jednoho roku.

Alice

P.S. Ty jsi přímo pediatrička?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.09.04 11:34

Ahoj Alice,
Někdy přesnídávky obsahují dle mě zcela nevhodné kombinace- jsk píšeš…

tvaroh ne minimálně do 1 roku i déle- moc bílkovin, miminčí ledviny neví co s nimi…

smetana- jasný problém nevhodnosti kravského mléka…

mandarinky- jakékoli citrusy i citrusové štávy ne minimálně do roku- v našich zeměpisných šířkách zbytečné riziko alergie

maliny.. to samé

med- je to směs cukrů, a navíc obsahuje velké množství pylových zrn- takže ne do 1 roku riziko alergizace

maximálně bych vzala na milost tu hrušku pokud je dobře snášena

P.S. Jsem sice doktorka- ale " dusička a uspávačka" tedy anestezioložka, takže odborně spíš můžu maximálně poradit s problémamem narkozy v těhu a za porodu třeba epidurál atd
Jinak pediatrické výživářské rozumy čerpám z učebnic a konzultuju své odborně zdatné kamarádky v tomto oboru…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.09.04 11:39

Ach jo, ten anonym jsem zase já SARA:o)

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 01.09.04 12:23

Milá Sáro!

Díky za rozbor, je to přesně jak píšeš. Hrušku jsem dávala až sedmý měsíc, nebylo z ní nadýmání ale průjem… Pokud jí není obsaženo ve výživě 50% (což většinou není), pak by to nemuselo dělat problémy.

Ve výživách Hero Baby mě překvalila cibule, sůl a bobkový list od šesti měsíců. O problematice koření bych se ráda dozvěděla víc, skoro nikde se neuvádí. Zajímaly by mě i bylinky - poradí kámoška pediatrička? Můžeš o tom třeba napsat samostatný deníček.

Tedy paní MUDr.! :o) No to se může hodit!! I konzultace od kamarádky! Otázek se vynoří jistě dost.

Zkus se zaregistrovat, pak nebude vadit, když se zapomeneš podepsat. Myslím, že se v tomhle deníčku ještě párkrát potkáme!! :o)

Alice

Poraď co dělat, když mi zjistili alergii na mezocain? (Raději mailem, tady je jiné téma…! :o))

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 02.09.04 21:40

Ahoj Alice,

hledala jsem ty BIO obchody na internetu a co jsem stihla najít (pokud mi to prcek dovolil) tak všechny byly bohužel v Praze.

Neznáš nějaký v Brně????? Jestli ano, mohla bys mi písnout prosím Tě adresu.

Nebo neznáte někdo v Olomouci???

Chtěla bych sem tam koupit zeleninu nebo ovoce a třeba to i zamrazit.

A jak je to se zamražováním potravin pro mimi, nevíš??

Jo a ještě jeden dotaz - zakysanou smetanu nebo normální smetanu od kdy?
Určitě se dá nahradit i bílým jogurtem při přípravě omáčky?

Díky za rady Evula

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 02.09.04 22:02

EVULO,

v BRNĚ Bio zeleninu ovoce, dovazi myslim jeden den v tydnu nebo mozna i vic v Brne na Cejl ke hnuti Duha…já sama jsem ji nekupovala ale vim že když si zavolas do Duhy určite ti reknou kdy tam s Bio jezdi..opravdu. Z doslechu vim, že by bylo někdy v patek kolem 11.00..ale jak je to ted nevim…

jinak k vyživě jen toliko (mám někde své poznámky a nemůžu je najít takže se mi teď vybavují jen utržky… ¨

  • že by dítě mělo do roka ochutnat nejlépe pouze dvoudruhové jídlo max třídruhové…
  • celer …může být alergie,
  • žloutek..do porce jídla stačí půlka
  • špenát ..někdo mi doporučil, někdo ne..takže nevím..ale zajímalo by mě to, nebo co taková červená řepa?

no a jsem v koncich ;-)))) radši najdu ty papíry..;-))))))

mějte se krásně

Zdenik

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 03.09.04 10:46

Ahoj Evulo!

V Brně je hned několik prodejen. Ta největší je na Lidické, můžeš si objednat zboží i na internetu a dovezou Ti to, při obědnávce nad 1500,– je dovoz zdarma.

Zdravý život Lidická 75, 602 00 Brno tel./fax: 549 240 056 http://www.zzbrno.cz

Na Pekařské naproti nemocnici se dají sehnat zajímavé potraviny pro bezlepkovou dietu, jestli tam mají zeleninu nevím přesně. Ale v prodejně Manna na Křížové jsem zeleninu kupovala a moc nám chutnala.

Některé produkty se dostanou v prodejně Bona vita na Kolišti, dá se tam i najíst. Zeleninu tam neměli, jen trvanlivé potraviny.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 03.09.04 11:51

Ahoj Zdeníku!

Ty jsi z Brna?

Na celer může být alergie, je dost aromatický. Já přidávala jen tenký plátek, trochu víc jsem dávala petržele. Asi od konce sedmého měsíce jsem přidávala do směsi zeleniny nebo do brambor. Verunka příkrmy dobře snášela, s delším podáváním jsem kombinovala 3-4 druhy zeleniny bez problému.

Vaječný žloutek se doporučuje až od osmého měsíce. Mě ho Verunka plivala, i když byl dobře uvařený a rozmíchaný do oblíbeného jídla.

Špenát se musí vařit v mléce, je pro děti dost těžko stravitelný. Já bych ho dávala poměrně pozdě, je dost jiné zeleniny, která se dá na:,–(it mnohem dříve. Přidávala jsem ho do brambor.

Červená řepa je skvělá zelenina, je velice chutná a dá se skvěle kombinovat. Akorát je tvrdá a musí se dlouho vařit. V příštích deníčcích o ní bude řeč.

Alice

da-da
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 12:40

Od 4 měsíce papáme vše, co je zde zmíněno, ale připadá mi naprosto zbytečné miminkům jídlo mixovat, čím dřív se naučí polykat, tím líp pro něj i pro nás. My to zvládáme úplně v pohodě.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 03.09.04 13:08

Milá da-do!

Sice Ti může připadat mixování zbytečné, ale přechod na pevnou stravu má být pozvolný, takže je na místě. Dokonce se doporučuje dávat první příkrmy polotekuté, aby si děti lépe zvykly. Časem se podávají potraviny jen pomačkané vidličkou a nakonec kousky - záleží na tom, kdy to které dítě zvládne. Že to zvládáte vy, ještě neznamená, že to zvládnou všechna miminka.

S větou: „čím dřív se naučí polykat, tím líp pro ně…“ nesouhlasím. Předčasné podávání hustší stravy může způsobit, že jídlo zaskočí, dítě se poblinká (v lepším případě) a ztratí ne nějakou dobu zájem o jídlo. Ne každý má přechod na pevnou stravu bezproblémový. Nic se nemá uspěchat. Tady je řeč o prvním měsíci příkrmu.

Jak už tu někdo připomněl - dnešní trend je začínat s příkrmy od šestého měsíce, i nekojené děti mají do půl roku nárok na mléko. Takže od čtvrtého měsíce se doporučuje přidávat pouze řídké tekuté kaše, případně občasné podávání šťávy z dušeného ovoce.

Alice

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 03.09.04 14:29

Da-do,
já jsem si při prvních příkrmech představovala jak polykám sama ty kusy aniž bych je alspoň jednou nerozkousla zubama..no zkusila jsem si to a nic moc..co teprve mimco ona ani ta rýže není moc k jídlu když se polyká celá ;-)))..ale je to kazdyho vec..kousky jsem dávala pozvolna a rozhodně „čím dřív“ mi připadne jako by už měly mít holky zbalenou aktovku…no nic ve zlym..je super, že vám to tak šlo a vyhovuje..

Zdenik

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 03.09.04 14:37

Ahojky Alice,
jsem z Brna a chtěla jsem přispět s trochou do mlýna, ale nějak nemůžu najít své i když sporé poznámky (abych tady neplancala něco se mi matně zdá..;-))))…je totiž super, že se čas od času objeví nějaká diskuse o příkrmech neb sama vím, že jsem z toho byla na začátku celá divoká…;-))))

víš co je krásný..jak píšeš že č.řepa je skvělá zelenina, velice chutná…já totiž osobně červenou řepu neumím dát ani k nosu natož do pusy..ale holkám jsem ji jednou vařila, chutnal manžel…holky se oblizovaly..

je ted me napadlo, že by se mohlo trochu sepsat co kt. zelenina a ovoce obsahuje za vitaminy a tak..nemaš nějaký zdroj nebo něco nachystáno?

Zdenik

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 03.09.04 15:33

Zdeniku, moc děkuji. Evula

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 03.09.04 15:34

Ahoj Alice tobě taky moc děkuji, na internetu jsem tyto stránky nenašla - asi jsem blbě hledala. Díky. Evula

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 03.09.04 15:45

Alice,

už se těším na příspěvek o červené řepě. (to z ní pohádkově). Budeš mít k dispozici i nějaké recepty s červenou řepou????? To by bylo super!

Tak papa Evula

P.S. neplánuješ napsat deníček jenom s recepty? Určitě by ostatní taky recept přidali, včetně mě. Dělá mi problémy pořád vymýšlet co mimčovi uvařit a čím bude větší, tím to bude horší.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 03.09.04 18:22

Recepty budou spíš průběžně. Nějaké jsou na emiminu už přes rok, stačí juknout.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.04 20:53

Ahojky Alice,
moc hezky deníček mě se sice příkrmy ještě netýkaj,ale pomalu sháním všechny info abych byla připravená.Mám dotaz ohledně kravského mléka.Smí se nebo nesmí nebo nemělo by se.Jaké můžou byt alergické reakce?A platí to jen u kupovaného nebo i u vlastního zdroje.Mám možnost mít každý den čestvé mléko od kravky naší sousedky.Pořád mi ho nutí že její děti na něm vyrostli atd.A já nevím co si myslet dávat či nedávat.
 Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.04 11:14

Ahoj Petro,

pokud můžu radit- mléko přímo z vemene- tedy nepasterizované v žádném případě NE, NE!!!!!
Hrozí riziko přenosu infekční kontaminace, tuberkulozy atd.
Jinak běžné, kravské mléko se nedoporučuje do roku,pokud nekojíš tak používej pokračovací mléka, v každém supermarketu mají několik značek nebo se poptej své dětské Dr.
Ahoj SARA

Vložit nový komentář