Co dětem do pusinky ? Zavádění příkrmu.

Rodičovství

Zavádění příkrmu úvod Kdy začít? Měli bychom vycházet z několika již daných skutečností. Tím prvním je potřeba dítěte. Některé děti začnou projevovat zájem o jídlo dříve, jiné ani po ukončení sedmého měsíce nejeví o příkrm zájem. Každá maminka časem pozná stravovací rytmus dítěte, ví, kdy je spokojené a kdy mu něco schází.

Pokud dítě normálně přibývá na váze, není rozmrzelé a klidně spí, jsou to známky, že se neděje nic výjimečného. Naproti tomu málo počůraných plének, častější pláč a rozmrzelost, časté buzení nejen v noci, stagnace nebo úbytek na váze ? to vše může nasvědčovat, že vašemu miminku něco schází. Nemusí to být jen klubající se zoubek.

Pediatři všeobecně radí začít s příkrmem od ukončeného šestého měsíce. Většina dětí je skutečně v tomto věku ochotná vyzkoušet jinou potravu. Pokud ale dítě nejeví o příkrm nejmenší zájem, všechno hned vyplivne nebo ani nevezme do pusinky, asi ještě nenastala jeho doba. Je moudré několik dní po sobě pokrm nabídnout, ale nevnucovat. Když nezájem trvá, můžeme to opět zkusit třeba za týden. Mateřské mléko je dostatečně výživné a u plného talíře ještě nikdo hlady neumřel!

Dalším kritériem kdy začít je skutečnost, jestli máte dostatek mléka, dítě bez problémů saje a vy hodláte kojit co nejdéle. U nekojených dětí není důvod s příkrmem otálet, u dětí kojených se nic nestane, když začnete až v průběhu šestého měsíce nebo i později. U kojeného dítěte stačí v roce tři jídla za den!! Podle toho se můžete řídit při zavádění příkrmů. Více v tabulce Odstavení od kojení.

Všechno chce svůj čas!

Nic nepokazíme, když začneme pozvolna. První rada je nabízet jednu potravinu tři dny po sobě a sledovat dítě, jestli nemá na potravinu nějakou reakci. Čím je potravina dráždivější, tím později je vhodné ji na:,–(it. Některé potraviny vyžadují dobrou tepelnou úpravu, jinak mohou způsobit nadýmání (květák, kapusta, luštěniny), jiné musíme alespoň z počátku zbavit slupky (jablíčka, hrušky, rajčata, papriku) Lepší je nové potraviny kombinovat s něčím, co dítě bez problémů jí a přidávat to v menších dávkách, které postupně zvyšujeme. Napřed podáváme řidší pokrmy, později přecházíme od mixování na mačkání vidličkou, aby v jídle zůstaly i malé kousky. Většina dětí kolem devíti měsíců zvládne jíst zeleninu pokrájenou na malé kousky. Záleží to i na temperamentu dítěte a počtu prořezaných zoubků.

Stravovací návyky

Jak jíte doma vy, tak začnou jíst vaše děti. Když budete jíst párek s hořčicí nebo mlsat čokoládu, dítě bude chtít ochutnat to, co jíte vy! Pomoc snadná ? chcete-li, aby vaše dítě dostávalo kvalitní potraviny, vařte dietněji i pro sebe!! Také není problém odložit část zeleniny stranou a uvařit jí bez dráždivého koření a bez jíšky!! Jídlo má podobný vzhled a krmit můžete z vedlejšího talíře. Je dobré mít něco nachystaného, když sami usedáte ke stolu.

Pokud jste masorádi, je jasné, že nabídnete dítěti maso dříve než v rodině, která se stravuje převážně vegetariánsky. Dalším důležitým hlediskem jsou alergie v rodině. Říká se, že pokud jsou rodiče oba alergici, je u dítěte zvýšená pravděpodobnost, že bude také na něco alergické. Jako dobré prevence zde pomůže dlouhé kojení a pomalé zařazování ostatních potravin, kravské mléko a potraviny s lepkem nabízet až později, podobně i citrusové plody nebo to, na co jsou alergičtí rodiče.

Zavádění příkrmů je skvělou příležitostí jak obohatit i svůj jídelníček o nové potraviny. Zbylo vám nějaké to kilečko po porodu? Co takhle jíst společně s dítětem a začít mlsat zdravě?

Řekni mi co jíš a já ti řeknu, kdy umřeš!

Ať vám říká kdo chce co chce, dítě stejně časem ochutná, to co jíte vy. Jinými slovy ? jaké máte stravovací návyky, takové je bude mít s největší pravděpodobností i vaše dítě. Máte-li nějaké to pacholátko doma, je možná na čase popřemýšlet čím se živíte a jestli to stejné chcete dávat i vašemu dítěti. Těžko můžete dvouletému prckovi nabízet plný talíř zdravé zeleniny, když sami baštíte buřta s cibulí, tlačenku s octem nebo hranolky s kečupem. O svém zdraví rozhodujeme sami, do určitého věku rozhodujeme i za své děti. Chceme jim dát to nejlepší? Není na čase popřát trochu té zdravé výživy i sobě?!

Strašáci na talíři!!

A nejen na talíři!! Tlemí se na nás z lákavých barevných obalů, poskakují na obrazovce ve spoustě reklam, které nás přesvědčují, že právě ten jejich sajrajt je pro naše dítě zcela nezbytný, zkrátka to NEJ?, co většinou pokazí žaludek a zcela vyplení naší peněženku. Jsou to různá Ečka, kalorie, tuky, cukry, dusičnany, naklonovaná zelenina, postřiky, sířené ovoce, plísně, bakterie a já nevím, co ještě. Žijeme ve světe, který hodně nabízí, je umění správně si vybrat. Chce to chladnou hlavu a čas se zastavit. Jak už zaznělo na začátku ? nic není dokonalé ani dokonale připravené, něco jíst musíme a ruku na srdce ? často nevíme ani co jíme? Organismus nám stejně chátrá, jde jen o tom, aby nechátral zbytečně rychle? :o)

Čím začít?

Jedním z kritérií je to, co odborníci všeobecně doporučují. V prvním měsíci to nebývá veliký problém ? dítě se s jídlem teprve seznamuje, ochutnává, jeho zažívání pomalu přivyká jiné stravě. Ale co dávat dál? Kdy začít kořenit, kdy dát poprvé větší kousky? Kdy je možné nabídnout kravské mléko? Které koření použít jako první? O tom všem si tady budeme následující týdny povídat.

Alice

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.08.04 10:20

Ahoj Alice,

bezva deníček takový mi tady moc chyběl. Mám 8 -mi měsíční dcerku a neustále řeším zda to co jí dávám je přiměřené k jejímu věku, kdy začít dávat lepek, kdy mléko atd. Informace a názory se dosti liší a tak si nakonec asi každý musí najít svojí cestu. Těším se na pokračování a na zkušenosti dalších maminek.

Eva + Melika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.08.04 11:42

Ahoj Alice,

super deníček. U nás více než aktuální, s příkrmy budeme začínat zhruba za týden a jsem moc zvědavá jak nám to půjde…:o))
Moc se těším na další pokračování, sice mám také spoustu letáků s čím začít, čím pokračovat. Dokonce naše dětská dr. mi dala papír, který sama napsala, kde jsou přesně vyjmenované potraviny, které je dobré dítěti podávat a kdy je zařadit.
Ale deníček je lepší, určitě přispějí i maminky, které už zkušenosti mají a to je o mnoho cennější.
Takže ještě jednou díky a těším se na další.

Evásek a babetky

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.08.04 15:57

Ahoj Evi!

Právě kvůli Tobě a Margátě jsem se dokopala a poslala deníček už teď.

Ten letáček od paní doktorky by mě moc zajímal. Jestli můžeš, pošli mi ho, konkrétní potraviny budu posílat za 14 dní. Jsem zvědavá, jestli by mě paní doktorka pochálila…! :o)

S ostaními letáčky jsem opatrná, dostala jsem nějaké od Hippu, z kterých vyplývalo, že musím dítěti dávat pouze výrobky Hipp, pokud nechci vážně ohrozit jeho zdraví… :o) Vždycky stojí za to se podívat, kdo ten dokument vydává, pak si snadno domyslím, proč to propaguje.

Já vycházím z knížky Petr Fořta Moderní výživa pro děti a z materiálů získaných v Kenny. Znám spoustu maminek, co praktikují podobně a vím, že se dá v pohodě vystačit do jednoho roku bez lepku a bez neupraveného kravského mléka - teda pokud se u toho kojí. Manžel je alergik, tak jsem byla dost opatrná a vyplatilo se nám to. Verunce se objevil jakýsi ekzém, ale výsledky měla dost dobré, měla nižší hodnoty než alergici a vyšší než zdravý lidé. Dokrtor to připisuje dlouhému kojení. Taky jsem kojila do 21 měsíců.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.08.04 16:03

Ahoj Evo!

U prvního dítěte je to vždycky trochu problém, u druhého to může být jiné, ale člověk má aspoň zmapované, co nabízí trh, co doporučují pediatři a proč. Podle mě se zbytečně brzo nasazuje maso. My ho sami moc nejíme, takže jsem začínala asi o dva měsíce později než to doporučovala dětská lékařka.

Mléko a lepek se doporučují až kolem jednoho roku. Já jsem začala před prvními narozeninami dávat piškoty (abych pak měla z čeho udělat dort :o)), zato s kravským neupraveným mlékem jsem to vydržela skoro do dvou let. Pak mě Verunka načapala s grankem a chtěla ochutnat, od té doby jí ho dělám.

Těším se na Tvoje zkušenosti!

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.08.04 19:41

Výživa kojenců
Maminčina kuchařka
/Martin Gregora, Magdalena Paulová/
Celobarevná publikace je nepostradatelnou příručkou pro rodiče, které chtějí svému miminku poskytnout vyváženou a plnohodnotnou stravu hned od narození do věku 1 roku dítěte. Kapitoly informují o přirozené výživě (kojení), výživě kojící matky, umělé výživě i příkrmech.

Tahle knížečka mi připadá nejserióznější a nejúplnější. Petra

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.08.04 19:46

Díky, Petro, ta Magdaléna Paulová mi něco říká, možná už jsem to měla v ruce. Podívám se po tom.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.08.04 08:19

Alice, Magdalena Paulová je z laktační ligy, oni mají stránky na www.kojeni.cz a tam je i všechno o příkrmech a jejich zavádění. Buď formou článků a nebo myslím i poradny. Já jsem na všech autorech o dětské výživě našla buď vyloženě zastaralé rady a nebo dokonce takové až extrémní, a jak někdo pronese pět procent blbin, tak už mi to znevěrohodní jeho celej dojem. Ale tahle Paulová, je v tom takovej zdravej základ a zdravej rozum.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.08.04 08:21

Promiň, zapomněla jsem se podepsat. Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.08.04 18:52

Ahoj holčiny!

Už se pátej den nemůžu napíchnout na net a už mě to vážně štve. Po šesté hodině svěřuju dítko babičce na hlídání a sedám ke kouzelné bedničce, abych si početla, co je emimču novýho a ta telefonní linka ne a ne připojit. Ach jo!!
Co je u nás nového? I bez instruktážních fotek jsem zkusila letadlo ? poprvé z toho byla malá trošku vyhukaná, ale teď už se jí to začíná líbit, hlavičku krásně drží, projdu s ní celý byt a moc se směje. Takže díky těm, které mi tuto metodu poradily. Jinak situace zatím stále podobná - papáme, kakáme, spinkáme, a hlavně strašně si vykládáme a občas se i rozčilujeme. Sem tam popláčeme. Dá se říct, že po třech měsících rozlišuju Elinčin pláč ? nejlehčí je takzvaný pláč spací, kdy se jí přivírají očička, plínku si šťouchá ručičkou na obličej a naříká, že se jí nedaří usnout, jakoby mi chtěla říct ? mami, uspi mě! Pak je takový pláč ?mamo, cvič se mnou, asi mám prdíky, kdy v okamžiku prvního pokrčení nožiček na bříško už se na mě směje na celé kolo. Jsem zvědavá, jaký bude pláč ? mami, rostou mi zoubky.
Jinak příští týden nás v úterý čeká kontrola na ortopedii, tak jsem zvědavá, jak dopadneme.
Včera večer jsem se konečně odvážila přečíst si deníček Smutný porod. Tekly mi slzičky a ty sny, co se mi v noci zdály, ty si ani nepřejte vědět. Elenku mi unesli, spolužačka potratila někdy v poli, no prostě mělo to na mě psychický dopad. Nevím, jestli bych byla statečná tak jako Danka, ale strašně ji za její i manželův přístup obdivuju!!

Komentáře jsou už skoro týden starý, ale přece:

BAGHIRO: můžu se drze zeptat, kolik že křížků má ten tvůj? Píšeš věk skoro dědečkovskej? Jinak také gratulace Elíškovi k pátečním čtyřměsíčninám.

ALMERKO: my koupeme v Linole Fet už od začátku. Naše paní dr. ho všem píše, prý se osvědčila. El měla ze začátku, když jsme přišli z porodnice, suché ručičky a nožičky, kůže se jí jakoby loupala, tak jsme používali leniens mastičku, dostane se v lékárně, je bez vůně a dobře promašťuje. Teď už dlouho nemažeme, ta koupel jí nějak stačí a nebo používám dětské mléko.

DANO: minulý týden jsem sledovala kousek nějakého pořadu, ve kterém dva hluší manželé měli klučíka, který se jim narodil asi se stejnou vadou, jakou má tvoje Valuška. Absolvovali taky tuším dvě operace a dneska je z něho krásný a šikovný dvouletý šikulka. Takže se neboj, držím ti pěsti, ať vám to nakonec taky všechno dobře dopadne.

PETRO: taktéž tě vítám mezi nás.

Pro dnešek všechno, dobrou noc a sladké sny přeje maminkám i miminkám

Kostička a Elenka zítra 15 týdnů

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.08.04 20:55

ahoj Alice,
napsala jsi to perfektně. Tvůj deníček mi mluví z duše. Tak doufám, že si ho přečtou i ty maminky, které vídám, jak v roce cpou děti hranolkama s kečupem.
Jana (Filutové)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.08.04 21:09

Ahoj Jani!

Myslím si, že maminky cpoucí děti hranolkami s kečupem tento deníček číst nebudou. Proč taky, když mají o správné výživě už dávno jasno…!? :o)

Stejně čekám v průběhu vydávání nějaké naštvané ironizující komentáře, spíš mě překvapuje, že není na co reagovat… :o)

Pozdravuj Zrzečku, už jsem vás dlouho neviděla, kdy to napravíme?

Alice

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 19.08.04 10:33

Ahoj Alice,
zatím pořád řešíme nemoci, teď má zrovna Filip angínu. Takže teď nesrazíkujeme.
Verunka pozdravuje tvou Verunku a děkuje za pozdrav.
 Jana

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 20.08.04 19:55

Ahoj holky, holčičky i chlapečci!

Tak jsem to už doma nevydržela a skočila do té naší školičky na veřejný internet, abych si aspoň stáhla nové komentáře. Už mě to vážně štve, telecom mě asi odřízl nebo co?!? Telefonovat můžu, na net se za boha nemůžu napíchnout. Úplně jsem hleděla ? neměla jsem dočtený předminulý deníček, pak jsem propásla jeden celý (o tatíncích) a šup, už je tu nový o příkrmech. No prostě nestíhám :o((((((
Co je u nás nového:
večer a noc z 19. na 20. srpna pro nás byla přelomová ? konečně jsme se rozloučili s plínkama velikosti dvě a přešli na trojku. No upřimně musím říct, je ten skok je docela velkej, Elenka se v těch trojkách trošku utápí. Nevím, jestli je to tím, že to není moc baculaté miminko, že je spíš vytáhlá do délky nebo proč tomu tak je. Záleží asi miminko od miminka, jak mu která plínka sedne.
Co se týče mě jakožto maminky a manželky ? rozhodla jsem se shodit své dlouhé vlasy a zvolila kratší střih s melírem. Jak bude příležitost, budu se muset nechat vyfotit, taky budu muset sehnat fotografa pro naše ?letadlo?, které nám tak dobře jde.

Jestli můžu ještě něco k minulému deníčku ? sice pozdě, ale přece. Můj manžílek je ten typ tatínka, který sice pohlídá, zabaví, uspí, ale co se týče koupání, přebalování ? je takříkajíc v bodě nula. Když kdysi prohlásil, že by už chtěl miminko, říkala jsem si, že už snad dospěl a ví, do čeho jde. Když jsem pak byla těhotná, stále opakoval - do tří let je to tvoje, od tří let se o mimčo začínám zajímat, to už s ním bude řeč. Musel z toho svýho ustoupit, je i jeho už tak od necelých dvou měsíců. Ze začátku měl šílený strach (aspoň mi to tvrdil :-)))), aby El něco neudělal, že je strašně malinká (přes čtyři kila!!! Co by dělal s dvouapůlkilovým uzlíčkem). Teď když ji hlídá a ví, že bude čas krmení, chytne ji do těch svých chlapských tlap a donese mi ji. U koupání asistoval dvakrát ? nechytlo ho to. Teď ví, že to zvládnu sama, tak už ho do koupelny nedostanu. Jo tak koupat manželku ? to by chtěl hned, ale to zvládám taky sama. Jinak Elenka je už pozornější, stále je směje a ho to docela baví ji rozesmívat ještě víc. Taky je výborný uspávač (spolu s dědečkem). Když se chce Elence spinkat a nemůže zabrat, nahodí takový fňukavý plakání, uložím do kočárku a pošlu uspat s tatínkem. Za chvilku je zpátky a malá je tuhá. Když s ní jedu já, pořád ji něco povídám a na spaní jí zabírá akorát Halí belí. Tatínka musím pochválit jako vrchního uspavače, já funguju jako výborná krmička, přebalovačka a koupačka. Jako rozmazlovačka funguje moje mami ? Elenčina babi. Co říci závěrem ? pevně doufám, že tatínek se nám bude zapojovat čím dál tím víc. Uvidíme.

DINY: moc hezky jsi to napsala v tom minulým deníčku o té hormonální smršti, co náma proběhla.

SENTI: moje El mívala pokakanou dříve skoro každou plínku, teď tak jednu za tří až čtyř, ale zato je to nářez, to vždycky čekám, jestli bude ještě přídavek, aby nepokakala zrovna čerstvě přebalenou plínku. Většinou přes noc jenom pročůráme, po prvním kojení chce asi bříško udělat místo, aby uložilo snídani, tak to je nářez č. 1, pak během oběda zase jenom čůráme, no a odpoledne je nářez č. 2. Musím dodat, že většinou je to s patřičným zvukovým efektem. Už rozlišuju, jestli to byl prdík suchý nebo takzvaný mokroš. Karolínce přeju brzké uzdravení.

Zatím mě nic dalšího nenapadá, vždycky, když večer ulíhám, napadá mě spousta věcí, co bych vám chtěla napsat a pak, když se dostanu k počítači, hlava vygumovaná. Takže pro dnešek končím, všem miminkům, i těm ozoubkovaným posíláme pusinku a těšíme se na příště.

KOSTIČKA a ELENKA 106 dní (15 týdnů + 1 den)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.04 09:36

ahoj Kosticko a Elenko :-)

tak jsem rada,ze tatinek u vas zastava takovou vyznamnou funkci :-), jen pockej jeste tak mesic,pak zacne mala halekat,otacet se a zlobit a myslim,ze tatinek bude ztraceny. Jinak tenhle denicek neni pro jarnatka,Alice ho pise zvlast,takze zitra bude novy denicek od Vegy.

mejte se mooc krasne a tesim se na fotecku noveho ucesu

pa magrat a delfinek posila pusu

kacii
Kecalka 210 příspěvků 21.08.04 13:21

Ahojky maminy:o)
Zrovna ted prochazime prikrmovanim, tak sem napisu trochu zkusenosti a mouder:o))))) Zacli jsme trosku pozdeji (v 6ti a pul mesicich) kvuli alergiim, ale zas ne o moc, kvuli vaze…Mata je cilous a s pribiranim mel vzdycky problem.
Po tom, co jsem prostudovala zkusenosti jinych mamin a ruzny doporuceni, najeli jsme na tento model:

  • zacit se zeleninou k obedu..postupne, pomalu po par dnech pridavat novy druh
  • po trech tydnech jsme dali poprve vecer kasi-ryzovou s MM+plus po par dnech trochu ovoce
  • po mesici od zeleniny zacit s ovocem ke svace
  • po dalsim mesici s masem
  • v roce s mlekem a lepkem

a dal se uvidi:o)

Je to super, dlabe mi vsechno, protoze ma vetsi odstup mezi zeleninou a ovocem, zvykl si a neodmita ji. Ale kazdy mimino je jiny:o))
A k tomu vsemu kojeni, protoze broucek mi proste vodu pit nebude…

Mejte se a teste se jarnatka, ty upatlany ksichtiky stoji za to:o)))
Lenka&Matysek 32tydnu?

Vložit nový komentář