Co máte vědět před nástupem na mateřskou dovolenou

O životě
  • emimino
  • 15.08.01

kdy nastoupíte na mateřskou dovolenou, kdo vám určí její nástup, povinnosti vaše a vašeho zaměstnavatele při nástupu na mateřskou a v průběhu jejího trvání, jak je dlouhá mateřská a kolik činí peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, porodné a přídavky na děti a kde o ně žádat, jaké doklady vzít s sebou do porodnice, kdo oznamuje na matriku narození miminka a kdy vás po návratu z porodnice navštíví pediatr

Ahoj Šárko,
děkuji za Tvé stránky. Jsem v současné době v pátém měsíci těhotenství a na děťátko se moc těším a chci být dobře připravená na vše. Proto bych se ráda zeptala na technické otázky - ohledně mateřské dovolené (jak dlouho může trvat a co musí splnit vůči mně zaměstnavatel, jakou výši mi bude platit v době mateřské dovolené apod.), jaké doklady je nutné vzít s sebou do porodnice, komu nahlásit narození dítěte a v jakém termínu, jak brzy po porodu jít s miminkem k dětskému lékaři atd.
Tyto otázky nejsou příliš kvalitně vysvětlovány v časopisech pro maminky, a tak, prosím, zkus mi na ně odpovědět. Jsou to „věci“, které sice nemají s miminkem jako takovým moc společného, ale právě proto bych si chtěla vše s manželem rozdělit předem tak, abychom na nic v té radostné chvíli nezapomněli.
DĚKUJI PŘEDEM!
Tvá Lucie

*

Ahoj Lucko,
gratuluji Ti k Tvému těhotenství a jsem moc ráda, že se Ti líbí naše stránky.
Nástup na mateřskou dovolenou je 8 - 6 týdnů před předpokládaným termínem narození dítěte. Před 8 týdnem je možné být doma pouze na neschopenku, 6. týden je zase nejpozdější termín. Nástup na mateřskou dovolenou Ti vypíše Tvůj ošetřující gynekolog. Oznámení o nástupu na mateřskou dovolenou pak odevzdáš na personálním oddělení Tvého podniku. Ten již zařídí vše potřebné - oznámení na sociálku a na zdravotní pojišťovnu. Pokud jste velká organizace ( více jak 25 zaměstnanců ), pak Ti mateřskou ( správně peněžitou pomoc v mateřství ) bude vyplácet Tvůj zaměstnavatel, u malých organizací mateřskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. Mateřskou budeš dostávat po dobu zákonem stanovené doby mateřské dovolené, tedy 28 týdnů od jejího nástupu ( u svobodných matek je to 37 týdnů ) a to ve stejné výši jako je Tvá nemocenská ( tuto informaci zjistíš na personálním oddělení podniku ).
Po skončení této doby se obrátíš na Okresní úřad, odbor sociální se žádostí o rodičovský příspěvek - v současné době činí 2409,– Kč, který budeš pobírat do nástupu zpět do práce, nejvýše však do 4 let věku dítěte. Na Okresním úřadě si můžeš dále dát žádost o porodné ( něco málo přes 6000,– Kč ) a o přídavky na dítě.
Pokud se týče povinnosti zaměstnavatele - ten je povinen Ti „držet“ místo do konce následné mateřské dovolené ( do věku 3 let dítěte ).
Tvou povinností je pouze podat oznámení o čerpání následné mateřské dovolené na personální oddělení, tedy pokud nepůjdeš do práce do 28. týdnu od nástupu na mateřskou.
Seznam dokladů, které si máš vzít s sebou do porodnice dostaneš v ordinaci gynekologa v posledním trimestru - podrobný seznam je na našich stránkách v Porod / Co vzít do porodnice - tedy: těhotenskou průkazku, občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, oddací list u vdaných, rozhodnutí u rozvodu u rozvedených, doklad o určení otcovství a rodný list u svobodných maminek, lístek se jmény dítěte ( ten dostaneš také u gynekologa ).
Narození dítěte oznamuje Tvá porodnice - Ty později dostaneš poštou rodný list miminka ( tedy alespoň u nás to tak funguje ) - podrobnosti Ti řeknou v porodnici.
Po návratu z porodnice oznámíš zvolenému dětskému lékaři, že jste s miminkem doma a ten by vás měl navštívit do 48 hodin. Oznámení provádí také porodnice. Může se stát, že lékař vás nenavštíví doma, ale pozve si Tě i s miminkem do ordinace. Další návštěvy bude plánovat dle prospívání miminka.
Luci, doufám, že jsem Tě příliš nepolekala tou spoustou informací, ale věř vše se ještě jednou dozvíš včas od příslušných lékařů. Pokud bys náhodou něčemu nerozuměla, pak napiš - ráda pomůžu.
Přeji klidný průběh těhotenství a krásné a zdravé miminko. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek