Co mi pomohlo se doopravdy nezbláznit

...psáno pro „instafriends“.

Co mi pomohlo se doopravdy nezbláznit

Prášky, rozuměj antidepresiva, beru 9 měsíců a až teď mám pocit, že konečně zabíraj plnou silou. Mám dny, kdy je mi už úplně dobře. Je to až divnej pocit, jako by mi něco chybělo. Tolik volnýho času, kterej už netrávím v úzkostech, prodýcháváním a rozptylováním se. Teď momentálně navyšuju Eliceu z 10 mg na 20 mg. Ale to bych nebyla ten správnej úzkostlivec, kdybych na to pro sichr nešla opatrně, takže beru jen 15 mg. Zatím, protože co kdybych se zas trošku zbláznila z navýšení? :-D Ty stavy už zažít nechci. Humus. Prostě si fakt myslíte, že jste v procesu zešílení a na jeho konci budete jen vy a vypolstrovaná cela. Jste jak křeček v kleci, ze který nejde utýct. Br.

Dny, kdy mi je dobře přemýšlím, co všechno můj stav zlepšilo. Určitě ČAS, to bezpochyby, ten je všemocnej a není lepšího „léku“. Jak jsem už psala minule, čas hojí všechny rány. Určitě mi pomohly i procházky, vykopat se jít ven, i když mi bylo zle. Kolikrát jsem tu hodinovou prochajdu šla se zaťatýma zubama, bylo mi na omdlení, byla jsem nas*aná a myslela jen na to, aby to bylo co nejrychlejc za mnou. Ale pokaždý, úplně pokaždý, jsem na konci byla klidnější a bylo mi líp. Doteď to tak mám, i když se mi nechce, i když mi třeba není hej, protože dny, kdy mi není hej, tu pořád jsou… tak mi je vždycky líp a ve finále mam radost, že jsem šla. Občas si zakazuju vzít si sluchátka, to proto abych vnímala přírodu a zklidnila se tak ještě víc. Zkuste se zastavit v lese, jen dýchejte a vnímejte tu vůni, zvuky, vítr. Stoprocentně se dostaví nirvána.

Pak je tu jóga, cvičím aspoň 3× týdně podle videí od skvělé Still on the way. A zlepšuju se, myslím, že už nejsem úplnej začátečník. Zvládám i její power jógu. Sice se u některých pozic třepu vysílením, ale dám to. Super jsou i klidnější videa. Přitáhne vás to do přítomnýho okamžiku a to je na józe super.

Pak tu jsou antistresový omalovánky, po kopačkách jsem je drtila dnem i nocí, udělala jsem si mozol na prostředníku, na ukazováčku jsem si sedřela kůži do krve, ale nic mě nemohlo zastavit. Ten postupně oživující se obrázek stál za to. Barvama jsem jim dávala život. Všechna ta zelená byla uklidňující. Mockrát jsem si u toho pouštěla audioknihy, třeba Malého prince. Najdete na youtube. Ale mockrát jsem prostě jen malovala v tichosti.

Dále tu jsou meditace, svalová relaxace, vizualizace. Tomu jsem se věnovala každej večer, teď to flákám, ale minimálně ve svalové relaxaci bych měla pokračovat pořád. Musím to napravit. Progresivní svalovou relaxaci dělám podle videa Ireny Hájkové. Meditaci si většinou najdu podle pocitu a jak na mě působí hlas, který to namluvil. Mockrát jsem u toho usnula, taky vás to suprově vyklidní.

Mimo tohle všechno samozřejmě antidepresiva, hořčík a b komplex. A terapie, kterou teď začínám s novou psycholožkou, a mám z ní super pocit. Hodně je to o uvědomění si chyb, o tom, že máme život ve svých rukou a nesmíme ty špatný věci házet jen na druhý. My jsme dovolili, aby se k nám mnohdy chovali hnusně, my po sobě nechali šlapat, protože se nemáme rádi. My si nevěříme a nemáme sebevědomí, já jsem byla ta, co ex ubližovala ve světle svý vlastní pochroumaný psychiky a pokřivenýho vnímání sebe a světa. Byla jsem zlá, protože jsem neuměla milovat sebe a odpustit sobě a spoustě lidem. Roky jsem žila starýma křivdama, který ve mně jen hnisaly a nehojily se. Tu hořkost jsem si pěstovala. Až to nešlo jinak a byla jsem zastavena zhroucením se. Protože tak to je, donutí vás to zastavit, věnovat se bordelu ve vašem životě.

Přehodnotit všechno, co přehodnotit jde. Je to bolestnej proces, ale je nutnej. Sama jsem odhodlaná být v terapii naprosto upřímná, protože v té minulé jsem nebyla. Jen tak se můžu uzdravit, zahojit.

No a pak tu jsou náramky, jojo dělám si náramky. Nuda, já vím, dělá je každej a blabla bla, ale víte co? Dělá mi to radost a odvedu myšlenky, kolikrát mi to způsobilo úzkost, když jsem vymýšlela kombinace, musela jsem přestat a vydýchat se, ale lepší se to. Zvedá mi to sebevědomí a ta radost, že někomu se to i v tý konkurenci líbí a nosí na ruce něco od vás, je fakt k nezaplacení a naplňuje mě to vděkem. Bylo hodně lidí, co mě od toho odrazovalo, ale prdět na ně. Důležitý je to zkusit, něco dělat. Cokoliv. Jak píše holka z blázince, zkus to zkusit! A to je sakra pravda! Všechno je to o překonávání sebe, jde to těžko, je vám z toho zle, kolikrát jsem brečela že jsem neschopná, nebudu nikdy normální a nic mi nejde. Jenže to jsem nebyla já, to byla deprese, která mě chce vidět slabou a zranitelnou, a proto mi nakecává tyhle sra*ky. Tohle když si uvědomím, tak je pak líp.

Vlastně to začalo psaním, můj první počin o depresi vyšel na eMiminu. Ano, tam. Objevila jsem tam totiž před lety skupinku fajn lidí, s kterýma jsem dnes a denně v kontaktu, tahle skupinka se díky depresi a úzkostem v únoru rozrostla o dalších x skvělých lidí. Jsem jim nesmírně vděčná, že tu byli a jsou. Byli tu v nejhorších chvílích, kdy jsem balila bágl a chtěla jet na psychinu. Uvažovala jsem nad sebevraždou, nevěděla jsem kudy kam. A oni tu byli, vždycky. Oni a moje úžasná mamka.

Mamka je kapitola sama o sobě, o ní zase příště, ale konečně vidím, jak je skvělá a jak těžkou cestou si sama celý život procházela.

Zpátky k psaní. Na to mě navedl jeden týpek právě z eMimina, každej den si se mnou psal, povzbuzoval mě, nutil mě se zvednout a jít aspoň obejít blbej panelák. Nejdřív jsem ho nenáviděla, že mě nechápe a nelituje. Chtěla jsem kupu lítosti, pofoukat bebíčko, byla jsem chudinka šílená a sama zavřená mezi 4 stěnama. Nejedla jsem, nespala. Děs. A on mi napsal hele tak o tom začni psát, dostaň to ze sebe! Aaaaa nastoupila panika, psát o tom? Jít s kůži na trh? Nikdy! Jenže… stalo se, a tak vznikla panicky úzkostná a úzkostně panická. Na ni jsem hrdá, vystihuje všechny pocity. A je surově pravdivá. K přečtení je i tady. No a pak už to by krůček od založení insta, taky provázenej úzkostma, ať to nedělám :-D Ale víte co, fakt na to kašlu. Třeba si to přečte 1 člověk, třeba 2. To je fuk. Hlavně, že to ze sebe dostanu a můžu to sdílet. Tak vznikla i Mrcha, založena na skutečných postavách, postupně si začala žít vlastním životem, mrcha jedna. Pořád všechno vychází i na eMiminu.

No a začala jsem dělat ještě Žužlouny pro mrňata jak tomu říkám. To mě dostává totál, protože je to ták roztomilý a ňuňatý jak říká kámoška :-D Z toho mám fakt radost, ty pastelový barvičky a dřevo, prostě krása.

Ještě jsem zapomněla na meduňkový čaje a pláč, hele pláč je nejvíc, takže brečte, co to jde! Dostanete ze sebe všechno to bolavý a bude líp, mně je líp po každý prolitý slze!

Nějak jsem to natáhla, pardon. Už končím, je čas na snídani a Elíka (Eliceu).

Děkuju každýmu, co si ode mě něco přečetl, děkuju za srdíčka (lajky je hnusnej výraz) i za sledování, když vám bude blbě, doporučuju si přečíst něco, kde je hrdinovi ještě hůř než vám, je to hnusný, ale taky to pomáhá.

A hlavně, i když ležíte obličejem v hnusný smradlavý louži a všechno se zdá beznadějný, nevzdávejte to. Nikdy. Protože jste všichni silní, jen o tom ještě nevíte!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1695
17.10.19 07:15

Ses dobra :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
822
17.10.19 07:27

Jsi úžasná, jen tak dál!!!

 • Zmínit
 • Nahlásit
8666
17.10.19 07:49

Super! :potlesk: :palec: Úžasný, jakej kus cesty jsi usla, a asi tuším, kdo je ten typek:) :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 08:52

@PetraMerry @LennyL1 @Jahudka82 Holky děkuju za podporu :andel: :hug: :kytka: a Jahu, ano je to Přemek Oráč, teď sakryš nevím jak má ten nick :oops: @Premek_Orac takhle?
jojo, takhle. Přemi vlezla jsem ti na zkoušku na profil :kytka:

Příspěvek upraven 17.10.19 v 08:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
17.10.19 09:36

Máš za sebou obrovský kus cesty, tak vydrž! Hodně štěstí

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.10.19 10:31

Ahoj, sleduju Tě už nějakou dobu na Instagramu :) Čekám každým dnem, kdy opět nová Mrcha (jasně, už si to slyšela asi milionkrát, ale vyjdej knížku! :potlesk: ).
Máš můj velký obdiv, dokázala si se sebou začít pracovat, uvědomila sis svoje chyby a odlepila ses ode dna! Jen tak dál :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 10:49

@Jadala Děkuju moc :hug: :andel:
@Margit. Tomanova Jeeee a která jsi? Ať vím,…já vím, že Mrchu tam lajkují vždy stejný holky tak jsem vždycky ráda za :srdce:
a děkuju za podporu. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.10.19 10:54

@Lana25 Na Instragramu jsem stejně jako tady - margit. tomanova :-)
Jinak mám dneska v plánu kouknout na videa paní Ireny Hájkové :-) Miluju jógu, relaxační a meditační cvičení, takže děkuju za tip :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6867
17.10.19 11:13

Volal mě někdo? :-)
Když mohu být někomu nápomocen, rád jsem a činí mi to radost.
Ovšem tady se musím trochu ohradit. @Lana25 to v sobě měla vždy, opravdu je v několika směrech velmi talentovaná, pouze tomu sama zpočátku nějak nevěřila. A zároveň je člověkem, který není pouze přijímač, nespotřebovává věnovanou energii druhými, ale má schopnost ji vracet. Takoví lidé bývají dobří přátelé (i lidé).

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 11:30

@Margit. Tomanova Jeee už vím, máš moc hezkou profilovku a sympatickýho přítele nebo manžela :oops: : :palec: a ta Irena ma taky insta, přidavá super citáty a celkově myšlenky, je terapeutka :palec: A její hlas mě uklidňuje. A ta jóga od Still on the way, ta tam má taky myslím 2 meditační mluvený slova a taky teda super. Mě její hlas uklidňuje i u jógy, tak se podívej. :kytka: a děkuju ti :kytka:

Příspěvek upraven 17.10.19 v 11:32

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 11:36

@Premek_Orac Já jdu zase řvát asi :nevim: Já si naopak myslím Přemi, že umím být zlá až to hezky není, dokonce to vím. Ale nikdo asi nemá jen kladný vlastnosti, tím se utěšuju :roll: Nechci aby to vypadalo nějak trapně, že tě furt zmiňuju, ale ty jsi mi opravdu pomohl asi nejvíc, vážně a beze srandy. Ex si mě už tehdy nevšímal, byl vedle v obyváku a ty v ložnici se mnou v posteli, doslova a virtualně jsi mě podporoval :nevim: Ty máš jistě svatozář. Takže ještě jednou a určitě ne naposledy děkuju :hug: :kytka: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6867
17.10.19 11:48

@Lana25 Já myslím, že to cos mi popisovala, co bylo z tvé strany, tak to byl projev něčeho, cos nevěděla jak zpracovat. A ano, nic na světě není černobílé. Ani já, ani ty.
A už prosím dost o mě. Teď už jedeš zcela sama za sebe… a jde ti to. Můžeš být na sebe právem pyšná.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 11:54

@Premek_Orac :think: :think: asi máš pravdu :think: Zvláštní, jak se ti ten úhel pohledu zdá vlastně logickej a přitom se kvůli tomu člověk tak natrápil. Díky Přemi, ale myslím, že by to mohlo jít i líp, určitě :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.10.19 12:30

@Lana25 moc děkuju za poklonu :kytka: Ten kluk na profilovce je už mým manželem ;)
přidala jsem si paní Irenu do sledování a máš pravdu, nádherné citáty! Už se nemůžu dočkat až přijdu z práce a zaposlouchám se do nějakého meditačního videa :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 12:39

@Margit. Tomanova Tak ať se líbí :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
31119
17.10.19 17:04
 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 17:41

@dagmarkaa zlatá moje :hug: :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4
17.10.19 17:57

Jsi skvělá, fakt. Tvůj styl psaní je uzasnej. 😃 Taky mám za sebou úzkosti a je to peklo. I když jsem z nich venku (prozatím), tak stejně nikdy nevím, kdy zas přijde na návštěvu. Obdivuji tě, jak to zvládáš a máš moji poklonu. Hlavně nepřestávej psát! :palec: :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 18:10

@Lussie_k Lussi já pokaždý jak sepíšu něco pozitivního, kdy to vypadá, že je vše už lepší, tak jak naschvál se mi vždycky přitíží :mrgreen: Ta úzkost si dělá co chce a zkouší to, tak snad nebude vadit když to bude pořád i o tý úzkosti. Ona se mnou asi zůstane už napořád :think: Ty jsi skvělá, žes ji zkrotila a máš ji pod kontrolou, zkrotit tohle a naučit se ovládat myšlenky je prý nejtěžšího disciplína v životě. Takže poklona tobě a děkuju :kytka: :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4
17.10.19 19:19

@Lana25
Hele ja ji neměla v takový míře jako ty, hlavně ja ji vědomě nezkrotila, proste nějak odešla, za pomoci Elíků, jak jinak žejo. :pankac: Takže mě vůbec nemusíš obdivovat, není za co. :) A je strašně dobře, ze o ni píšeš, protože hrozně moc lidi si mysli, ze je to hypochondrie, bohužel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 19:31

@Lussie_k Jeee odešla sama :roll: to chci taky :mrgreen: Ano já vím, jako lenost a výmysly a že si to člověk moc bere a chodí málo na vzduch a má málo pochybu atd. Znám. Ale jako věřím, že pro ty na druhý straně to musí být nepochopitelný. Kdybych to nezažila a někdo na mě vybalil, že má stavy na zešílení a že umře..no nechápala bych a možná bych si myslela že je,,na hlavu" anebo že je ten hypochondr :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4
17.10.19 19:54

@Lana25
Odešla, ale ne na furt. Už začíná zase klepat na dveře, sv*ne jedna, ale zatím je ještě neotevřela. Mas pravdu, ale je to smutný, ze si lidi tohle mysli. Nejhorší je, ze si to mysli kolikrát i blízký okolí :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
17.10.19 20:13

@Lussie_k Jo, to se pak člověk cítí ještě hůř :roll: Nenechávej to moc rozjet, pokud na sobě cítíš, že se o tebe pokouší. Něčím to bude, zkus zapátrat. Možná jen potřebuješ zvolnit :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
484
17.10.19 21:27

Ty jo, seš dobrá, drž se :palec: :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9466
17.10.19 21:53

Zkusila jsi autogenní trénink?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2452
17.10.19 22:17
:srdce: :srdce: :srdce:
 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
18.10.19 05:19

@tasa Zkusila, ale asi málo a nepravidelně no :roll: Líp mi dělá svalová relaxace.
@Masha0607 Děkuju, snažím se :hug:
@TerezkaW Zlato… :hug: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5577
23.10.19 15:11

Po dlouhé době jsem nakoukla do deníčku a přečetla tvůj. Já ti fandím :palec: I s výrobou náramků. Četla jsem tvou diskuzi a jsi dobrá, že jsi to po těch reakcích nevzdala. :potlesk:

Nejtěžší je po pádu na dno znovu vstát a kdo to dokáže je opravdu vnitřně silný. :kytka:

Jinak mi připomínáš mé úzkostné období a můžu jen obdivovat, že o tom dokážeš tak otevřeně psát a odhalovat tady své nitro. A zároveň jsem šťastná, že to období mám za sebou, protože nesnáším, když mě něco ovládá. A úzkosti dají člověku pěkně zabrat.
Takže. Za sebe ti přeju, ať jednou nad úzkostí vyhraješ. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
23.10.19 15:48

@Katy 7 Děkuju moc, ten proces škrábání se nahoru je nekonečnej, ale aspoň se mi už trochu daří při blbých dnech zase nepadat. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3128
27.10.19 23:31

Ahoj, jsem ráda, že už je ti lépe. Jsi skvělá! :hug: :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
29.10.19 20:01

@Dendaska Děkuju :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
607
29.10.19 22:48

Zdravím, můžu se zeptat, z čeho se léčíš? Omlouvám se za asi hloupou otázku, ale píšeš tu o práškách a depresi, tak mě zajímalo, z čeho vlastně pramení-má důvod? Všimla jsem si, že tě tu chválí, tak jsi asi něco těžkého prožila? Každopádně máš pravdu, že nevzdávat se a rvát se se životem je prostě potřeba. I když se člověk někdy cítí na nic, tak prostě musí. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
30.10.19 07:42

@TeriiTerii Mám diagnózu úzkostně depresivní porucha. Propuklo to naplno po obvinění z krádeže v práci. To bylo skoro před rokem, složila jsem se z toho po pár týdnech řešení a výsleších na policii. Přestala jsem jíst a spát a bála jsem sama sebe. Byla jsem vyloženě pořád v děsu. Pak v dubnu mi dal kopačky ex po 12 letým vztahu. Vystěhoval mě ze dne na den. Bylo to mezi náma sice špatný a padly slova o rozchodu, ale něco mi slíbil a na slib se jako vždy vykašlal.
Ztratila jsem jistotu, zase půdu pod nohama a nějak se z toho pořád snažím vylízat. Jo a původně jsem to měla prostě trauma.

 • Zmínit
 • Nahlásit
607
30.10.19 20:04

@Lana25 aha, dekuji za vysvetleni. To je mi lito.. :think: Neskutecne, ze takovouto poruchu muze spustit takove obvineni.. Lidi jsou nekdy velice necitelni. :? Preji ti, aby to vse casem pro tebe vubec nic nezmamenalo a abysis mohla jednou rict No a co, vlezte mi na zada. :-) co se stalo stalo se a je mi jedno co si kdo mysli.. ;) drzim palce!

 • Zmínit
 • Nahlásit
18853
31.10.19 09:24

@TeriiTerii Děkuju :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4004
20.12.19 22:42
:potlesk:
 • Zmínit
 • Nahlásit