Co pro miminko, mé postřehy a zkušenosti

Rodičovství

Předkládám své těžce nasbírané zkušenosti v péči o dítě. Snad se při čtení inspirujete a snad i pobavíte. Je to hodně dlooooouhé :)

Co pro miminko, mé postřehy a zkušenosti

OBLÉKÁNÍ DO ZIMY, NA SPANÍ DO POSTÝLKY, PRANÍ, CO V LÉKÁRNIČCE, KOUPÁNÍ, MAZÁNÍ (((-:

Jak jsem oblékala
Moje dětičky žily a ještě stále žijí na body s dlouhým rukávem, punčocháčích a laclovýma tepláčkama, normálníma tepláčkama ((-: a dříve capáčkama od Gmini (měkké, látkové, zavazovací na tkaničku, ty nepadají z nožičky) a spinkaly v pyžámku a spacím pytly, to až na nedávná vedra spí stále. Nepřikrývám je, zatím to přímo nenávidí a vždycky se odkopou a ty nejmenší by pod peřinkou spát ani neměly, protože pokud se peřinka dostane na obličejíček miminka, tak ono není schopné dát peřinku dolů a mohlo by se udusit. Jak byl v létě ten hic, tak spali jen v tričkách a pleně, nebo když to šlo, tak jenom v pyžámku, nepřikrytí. Teď už zase pyžámko, nebo triko a fusak. Ponožky jsem dávala přes punčocháče, nebo pak do capáčků, když jsme šli ven. Venku měly body s dlouhým rukávem, punčocháčky, ponožky a chlupatou kombinézu (jsou dle mého nejlepší, lehounké, měkké, poddajné), když během zimy z toho vyrostly, tak pak měli chlupatou mikinu a kalhoty ze stejného materiálu a balené do flísových dek, další kombinézy jsem už nekupovala, každé dítě mělo jenom jednu. Stačilo to a byly zachumlané v těch taškách od kočáru (fungují jako fusaky), teplo jim bylo, nic víc jsem nekupovala. Někdy bych řekla, že jim bylo až vedro.

V čem a jak peru
V dětském prášku jsem prala nejstarší dceři, ale dvojčatům už ne, nakonec mi to přišlo zbytečné, prala jsem např. v Persilu sensitive. Ony ty dětské prášky toho moc nevyperou (-: skvrny tedy určitě ne, upozorňuji na pořádné proprání a vymáchání, je opravdu nutné prát min. ty dvě hodiny, abyste měly prádlo čisté, voňavě a s co nejméně fleky a s kvalitním práškem stačí prát na 40stupňů. Nežehlím (-: přijde mi to zbytečná ztráta času, když chci mít něco hoodně rovné, tak to rovnou z pračky skládám, nechám tak dvě hodiny odležet a pak věším na šňůru, po uschnutí rovnou skládám, trička mají puky ((-: takže takle si šetřete svůj čas a žehlete jen to co se mačká. My košile nebo lněné oblečení nevedeme právě z těchto důvodů ((-:

Koupání, mazání, péče
Každý den jsem nekoupala, tak asi každý třetí den. Pipinu u holek jsem pořádně čistila, mázek nemázek, ať vám v porodnici říkají co chtějí, čistěte (málo napuštěnými ubrousky, často čistou vodou) a stejně máme pořád náběhy na synerchii (doufám, že to píšu správně), srůstávání pysků (my máme tu vnější formu, že nám pysky srůstají s vnějšíma stěnama), způsobuje to myslím trochu dědičnost a pak také ten mázek, který stěny k sobě slepuje a ony pak srůstají k sobě, takže pořád kontroluju a mažu a když jsem jednou nejstarší nekontrolovala asi 3 týdny, protože jako tříletá to prostě už nesnáší, tak už jsme musely zase pomalinku rozmazávat slepeniny. No a to bych dle naší dětské měla synovy v roce přetahovat předkožku, nedělám to, kašlu na to. Buď se uvolní sama, nebo pak půjdeme k urologovi. Ono mu je to nepříjemné a problémy s tím nemá. Jinak od pátého měsíce je koupu normálně ve vaně, sprchuju je, posadím je na protiskluzovou podložku, než seděly, tak jsem je pokládala. Předtím jsem měla na vanu úžasnou věc. Vaničku a přebalovací pult, položené na vanu, pak jsem jen vypustila, vaničku zasunula pod přebalovák a konstrukci zvedla.
Když byli úplně malincí, tak jsem je mazala sádlem, a proč? protože olejíček se jim špatně vpíjel a chemii jsem na ně používat nechtěla, a toto mi poradila dětská, že vepřové sádlo má velmi podobné složení jako je naše a dobře se přijímá. Nejmladší dcera měla velmi suchou a šupinatou pleť a to sádlo se krásně vpilo, nezanechalo mastný povrch a vůbec nesmrdělo a mimča měli kůžičku jak z alabastru. Pak jsem je mazala dětskými mléky od nivea a nakonec tím nivea soft krémem, ze všech co jsem vyzkoušela na pokusném králíkovi nejstarší dceři jsem na dvojky aplikovala už jenom to, co se mi osvědčilo jako nejlepší (((-: a pak asi od desátého měsíce už je nemažu vůbec (-: krom když jsme u vody. No a prdelky jsem jim také nemazala po každém přebalení. Vlastně je dodneška mažu jenom, když vidím nějaké červenější místečko, tak začnu bepanthenem a když se to další den zhorší tak imazolem (myslím, že je jenom na předpis) a jinak je nemažu, teď si tedy užíváme, dvojkám rostou zuby jak o život (stoličky) a velmi řídkou stolici mají několikrát denně, takže mažu jak o závod (((-:. Nejstarší dceru jsem nonstop mazala rybilkou, ale u druhých dětí jsem se všechno snažila zjednodušit a zefektivnit, přijde mi to nějak zbytečné je mazat pořád a každá maminka po pár dnech sama zjistí, jestli je to třeba nebo ne, já otírám a nemažu. Žádné z děcek po dobu kojení nebylo opruzené ani jednou, to sem tam začalo až s novou stravou a zubama. To spíš promazávám ty pysky těch mých dvou slečen, aby se neslepovaly. Jinak stále pořád koupu tak třetí den, ale to nesmíme tři dny jít ven ((((-: což už se neděje, chodíme ven každý den, když je hezky, ale já už je nechávám si hrát na pískovišti nebo trávě, asi také od toho 10tého měsíce, takže jsou samozřejmě špinavé. Když jsem přestala kolem toho 9tého měsíce kojit, tak jsem přešla na Sunar ( Nejstarší dcera UM moc nepila, zvládala Bebu a pak také normální od toho roku a půl), dvojčatům od roka míchám sunar a druhou půlku plnotučné mléko a kupuji ho v automatu na mléko (převařuji). Děcka jsou v pohodě (pokud nerostou zuby, to mají průjem po všem) a je moc dobré.

Co v lékárničce
Určitě mějte v lékárničce kapky Sab Symplex (jsou proti prdíkům) já je preventivně dávala nejmladší dceři každý večer před kojením asi 4 kapky, když jsem viděla, že se moc kroutí tak 15 kapek (brala je už v porodnici). To je důležitá věc v lékárničce (((-: Nejmladší byla ta která měla problémy s prdíkama, naštěstí ne moc, ale bez těch kapek by probrečela půl noci. Co se týče spaní tak má dvojčata spolu v jedné postýlce spala asi do 4 měsíce, pak chvíli zvlášť, než jsem manžu „dokopala“, aby obě postýlky spojil v jednu ((-: takže spí pořád spolu a od pátého měsíce spí sami v pokojíčku. Přes byt jsem je slyšela, když se v noci vzbudili (od půl roku se budil v noci už jenom syn), Sab Symplex jsem naposledy použila, když nejmladší dceři byly 4 měsíce, od té doby nebyla potřeba.
Pak Bepanthen, Imazol, něco na bolest a horečku (Panadol, Nurofen…) v tekuté a čípkové podobě (kdyby bylo zvracení), později něco na zuby, samozřejmě to co Vám předepíše lékař vitamín D a K (podávejte přesnou dávku, u Vigantolu hrozí předávkování, při nepodávání křivice)

NĚCO O LEHAČKÁCH A VELIKOSTECH TEXTILU

Když to jde nakupuji textil v Lidlu, asi se také divíte, ale cena/kvalita, lepší jsem nenašla. Velmi kvalitní bavlna, no prostě když to jde tak kupuji věci tam. A k punčocháčkům, všechny se praním sráží i od Rewonu (které si myslím co do kvality nejlepší jaké jsem ozkoušela), takže kupuji např. na vel. 74 – velikost 92.
Miminka hoodně rychle rostou do toho půl roku, ale pak ty věci co nosí v tom půlroce, tak vesměs nosí ještě v roce. Pak už to nejde tak rychle, naštěstí (-: Syn mi začal nosit 74 už ve třetím měsíci. Ne že by měl 74, ale prostě v těch menších velikostech se už tísnil, a nejmladší dcera mi ještě v půl roce nosila několik body vel. 56. Takže není to jenom o výšce, ale i objemu. Pokud je muž vysoký, tak příp. kluci určitě budou také a také budou širší než příp. holčička. Srovnávat se to začne, až když začnou lézt a pak chodit, pak se kluci trochu protáhnou (((-: a už nejsou tak objemní (-: Samozřejmě, že to není 100% pravidlo, jsou i baculaté holčičky. Syn mi teď měří 80 cm, takže trika vel. 80 jsou jakžtakž v pohodě, přesto raději nosíme vel. 92 (je delší), ale mikiny nosíme vel. 98 a teď jsem mu koupila dvě flísky 110 (rukávy ohrnu), 80tka by byla na něm narvaná a krátká, tu jsme nosili od třetího měsíce asi do půl roku (-: u nejmladší nosíme tu 80 v pohodě (přesto raději dávám 86 až 92 – mikiny bundičky) a trika i vel. 68, má je do pasu. měří 79 cm. Oni pokud nejsou jednovaječná dvojčata, tak je větší pravděpodobnost, že dvojčecí mrňousové spíš budou mít cca nějaký ten velikostní rozdíl, a páreček už „tuplem“.
Dupačky si ani moc nekupujte, je to vyloženě „opruz“ rozepínat těch milion patentků v rozkroku, zkušenosti s nejstarší, to je lepší si koupit ty punčocháče, a když by byla zima dát na to tepláčky, rychle stahneš, rychle natahneš. Dělají pyžamka, která se zapínají na zip. Bezvadný vynález pro maminku, ale zakončení nic moc a miminko to dráždí. Mám asi dvoje, ale prostě po zkušenostech s podrážděním nepoužívám.
A tady jedna o lehačkách ((-: po zkušenostech i s jinýma doporučuji od Fisher Price. Krmila jsem je v nich asi do 11tého měsíce, jsou fakt super, ale jakmile začnou lézt už nenechávat připoutané samotné, převáží se dopředu a přepadnou pěkně čumáčkem na zem (((-: Momentálně je používáme jako houpací křesílka k televizi (-: s tím, že poutání je už schované. To jen kdyby se uvažovalo o lehačkách, tak prostě doporučuji jenom od Fisher Price, váhově od 0 do 18 kg.

JEDNORÁZOVKY A UBROUSKY

Pokud můžete, udělejte si zásoby plen, budou se hodit. První půlrok, to bude tak 10 až 15 plen na den pro jednodítě. Pak už to bude lepší. Já mom. mám tak spotřebu 5 plen na den na dítě (15 měsíců) pokud díky zubům nemají nekončící průjem ((((-:. Ale ze začátku to byl mazec. Takže sledovat akce. Nejmenší vel, by měla stačit jedna mega krabice cca o 100 ks, pak bych kupovala už tu od 3 nebo už 4 kg. Tady nejde až tak o velikost, ale o to kolik ty děcka vyčůrají a vykakají a čím jsou pleny větší cca o to číslo, tím víc ty pleny poberou a nebude se stávat, že se děcka pročůrají nebo prokakají hlavně přes noc (to když se pak probudí, tak toho do té pleny vypustí kvanta (((-:. Ono to v reklamách vypadá krásně, děcka to mají jako kalhotky, ale dole nemají žádný prostor, kam by ta hovínka padala a ta moč pak tlačí na pipinu či pimpíka, takže např. nejmladší dcera váží 8,48 kg, ale já jí dávám pleny 4+, které jsou od 9 do 20 kg. Mohla bych jí event. dávat menší, ale prostě pak by ten objem co vyprodukuje prostě ta plena nepobrala. No a 4+ už mají moje děcka od toho 5 měsíce. Myslím, že nejvíc se využijí ten první rok vel. 4 a 4+. Výborné pleny jsou ty tescové a také Happy a Pampers. Doporučuji nekupovat si Huggies (je to „hnusná“ papírová plena, která je tvrdá jak kámen), jsou sice levné, ale to je jako si koupit tescové igeliťáky (Tesco nabízí dva druhy plen, ty levnější mají igelitový povrch).

Ubrousky
V lékárně prodávají buničinu Perlan, jsou to takové velké archy, ale je to levnější a lepší jak utírací ubrousky. Já nepoužívám, ne že bych nechtěla, ale vyžaduje to mít misku s vodou u přebalovacího pultu, což já s tříletou a tenkrát dvouletou slečnou nemůžu (-: voda by byla všude (-: to pak ten perlan nastříháte na čtverce, a když se bude mímo přebalovat, tak se nemusí složitě chodit pod kohoutek do koupelny, ale ten perlan se pěkně namočí do té vody a pěkně se utře prdelka čistou vodičkou (-: je to výrazně levnější a samozřejmě, že pro tu prdelku i fajn. Já používám výhradně ty ubrousky, bohužel… Ale i ty ubrousky jsou kvalitativně na různé úrovni, opět po zkušenostech doporučuji používat pouze ty tescové MY. Kvalita/cena bezkonkurenční a navíc mají takové plastové záklopky, jinak jsem vyzkoušela všechny co jsem na trhu našla ((-: a jsem pouze pro ty MY z Tesca.

POKRAČOVÁNÍ JEDNORÁZOVEK A V ČEM MÝT DĚTI
Do porodnice velikost newborn, takže vel. 1 (to je váhově od 2 do 5 kg) nebo i 2 (ta je od 3 kg do 6) vel. 3 je od (4 do 9kg), ta trojka pak vydrží podle velikosti dětí. Nejstarší dcera byla (a pořád je) hooodně hubená, takže nám tadyta trojka vydržela až do 9tého měsíce, to měla asi 6 kg ((-:, ale jak jsem psala, kluci jsou vesměs větší a je lepší je pak cpát do objemově větších plen. Vel. 1 je fakt pro hodně malá miminka, většinou vydrží max. měsíc.

Koupání
Omývat pouze vodou je určitě nejšetrnější a prostě nejlepší. Děcka jsem skoro do roka myla skoro pořád pouze vodou. Jenom když byly „pos…aní“ až snad za ušima, tak jsem použila nějaký ten šampon pro děti, aby to šlo vůbec dolů (((-: ale jinak stačí čistá voda a jestli jednou za měsíc jsem dala do vody nějaký ten mycí gel a umyla jím i hlavičku, tak to bylo hodně, spíš jednou za dva měsíce. Čistá voda jim neublížila, ba naopak a umyté také byly. Tím chci jenom říct, že to je masáž od různých společností co produkují věci pro děti, aby jsme si kupovali spoustu chemie, přitom je to zbytečné a často až pro tu mimipokožku vyloženě nevhodné, jde to i bez toho.

JAK JSEM PROŽÍVALA SVOJE DVA PORODY A KOJENÍ

Prožila jsem jak normální porod s nejstarší dcerou, tak císař s dvojčaty. Měla jsem obě děti prdelkama dolů, ani jedno nebylo hlavičkou, takže to bylo pro jejich bezpečí jednoznačný císař. Prý se dají porodit dvojčata, když je A hlavičkou a B prdelkou, ale je to pro to B velké riziko, takže to dělají ti doktoři, co si potřebují zvyšovat ego (můj osobní názor). Do takového porodu bych nešla a jela se raději domluvit do jiné nemocnice. Ale pokud jsou obě děti hlavičkou dolů tedy ne KP – koncem pánevním, tak si myslím, že by porod měl být v pohodě. Nejdřív se vytlačí A, takže klasicky kontrakce a po x hodinách konečně pár zatlačení (to už je spíš úleva) a dle toho co píšou, tak B by mělo jít max 15 min po A, jinak hrozí přidušení. Ale to přesně nevím, to ví porodník. Také ale záleží, jakou máte vel. pánve, pokud úzkou, tak by se dvojčata měla rodit císařem, protože by se A mohlo zapříčit v porodních cestách, což by mohlo mít neblahé účinky na A i B. Ale to samozřejmě může posoudit zase jenom porodník. Většina miminek je hlavičkou dolů a to si myslím, že je pak určitě lepší normální porod. To Béčko pak půjde samo, porodní cesty budou protlačené ((-: a bolest je odbytá hned, já po císaři mám sem tam pořád bolesti, když se hodně namáhám a to mám po operaci skoro 15 měsíců. Ono vůbec se postavit ten druhý den, no dost to bolí, přežije se, ale je to fuška (((-:. Zažila jsem oba porody, oba bolí hodně, ale je fakt, že po normálním porodu jsem po dvou hodinách odešla po svých na šestinedělí. Ale hrozně rychle se na všechnu bolest zapomene (jak u přirozeného porodu, tak u císaře). Ono se to dá přežít a není to taková hrůza, porodníci dají na požádání epidurál, o ten bych si řekla v každém případě, protože kdyby se rodilo přirozeně a nastali by komplikace, aspoň můžou rovnou řezat a navíc se vidí dětičky/děťátko hned (-:
já měla tedy císař indikovaný, takže v osm mě napíchli spinální analgezii, je to jako epidurál, ale umrtví dolní část celou a okamžitě, epidurál působí pomaleji a ten u domluvených císařů většinou nedávají pro pomalejší začátek, no a pak už řežou, nic není vidět, máte před sebou plentu, nic ale vůbec nic není cítit, někdo cítí tahání, ale já si to nepamatuji. Pak ukážou dětátka/děťátko a na šití trochu přispávají, mezitím děti/dítě umyjí, zváží, dají pochovat tatínkovi, pak ještě ukážou a už se jede na jip. Tam se dospává, pak přinesou mimi na přisátí, mě tedy přinesli a druhý den „šupajdy“ na šestinedělí. Postavit, první sprcha a čůrání ve sprše, překonávání bolesti, cpala jsem do sebe čípky co to šlo ((-: a starání se o dvojčátka/či jednomiminko, sestřičky si je berou k sobě a snaží se jim dávat umělé mléko… to samé u jednomimin, no mě je nosili, já je nakrmila, co zvládli ze mě a pak je dokrmovali sestřičky „erárním“ MM ze stříkačky. Určitě vyzjistíte, jestli děcka/děcko sajou nebo jsou líné, pokud začnou lenivět, např. že se přisajou, ale po odtržení už se odmítají přisávat, tak pozor, začínají si zvykat na stříkačku a mohly byste odejít na flašce, takže domluvit se na event. častějším přikládání, a využít toho, že se o mimča/mimčo jinak ve všem postarají sestřičky, doma už na to budete s manžou sami, a to dokrmování stříkačkou bych se snažila omezit, co to půjde, zjistíte, jestli je dítko při sání aktivnější nebo naopak ještě víc polevilo. Pak také může nastat, že je náběh na žloutenku a to už nechtějí vůbec pít, já byla zlá a rozbalovala jsem je. Takže jim byla zima a byli aktivnější, živější a tedy i pily. Samozřejmě jen chvíli a pak hned přikrýt a zahřát aby neprochladly. také jsem si dělala test kolik toho v jakém časovém úseku vypily a zjistila jsem, že prvních pět minut toho vytáhnou tolik, kolik pak vytáhnou za dvacet minut, takže jsem kojila každé dítě ze stejného prsu jen 10 min. Prsa jsem nestřídala, (u jednomimin se doporučuje prsa střídat dokud dobře nesajou, pak jim také stačí pouze jedno prso na jedno krmení a pak střídat až u dalšího jídla) bylo to jednodušší pro mě a jim to mléko z jednoho prsu stačilo, mléko se vytváří dle jejich poptávky. Pak jsem je nechala asi 10 min odpočívat a dala jsem je znovu přicucnout, to si odpočali a ještě něco vytáhli, ale byla hloupost je krmit 30 nebo 40 min defacto v tahu. Akorát byli z toho cucání vysílení a unavení a uřvaní. To byla moje druhá zkušenost s kojením, takže už jsem z toho nedělala takovou tragédii. Určitě bych si našla číslo na nějakou laktační poradkyni ve svém okolí a kdyby pak byli jakékoliv problémy, tak bych jí zavolala, za ty peníze to stojí. Ona pomůže a ušetří se hodně peněz za UM a také hodně času. Určitě všem doporučuji kojící polštář. Nejstarší jsem kojila bez něj a hoodně mě bolely záda, ten kojící polštář je akorát, aby na něm děcka ležely a byly přesně pod prsem ((-:

OHRÁDKA PRO DĚTI, PODLOŽKA NA HRANÍ A ZÁBRANA

Ohrádku pro děti? Určitě jí nekupovat hned jestli vůbec, tak ten měsíc bude stačit postýlka, pak bych asi oddělila hraní a spaní (spaní v postýlce, hraní kdekoliv jinde jenom ne v postýlce ((-:), jinak bych nekupovala ani hrací deky a další drahé nesmysly. Nejlepší je pěnové puzzle, nad to jedna plastová omyvatelná hrazdička, narozdíl od hrací deky je puzzle velmi teplé (((-:, ale pozor ne to s těma vyndavacíma kousíčkama, prodávají i z celých kousků a nejsou drahé a pak prodávají také z celých kousků a je to potištěno obrázky, ty jsou výceméně dražší, ale zase se pak rychle prodají, když se dá nižší cena, jsou omyvatelné, nesesouvají se, dětem se na tom pak i dobře plazí, jsou barevné a do těch 6 měsíců nikam neutečou a když bude třeba dítě odložit, tak dát do postýlky, většina dětí ve starším věku stejně v ohrádce nechce být, chtějí se plazit a běhat. Já samozřejmě ohrádku měla, máme psa a nejstarší dcera pro ně byla také nebezpečná, takže pokud to máte také tak je to jediná jistota, že další dítko přežije ((-:, ale já si koupila ohrádku/postýlku 1×1m, pro jednočata je vyhovující klasická cestovní postýlka, využije se jako ohrádka a na cesty postýlka (dřevěné ohrádky jsou neskladné a nepraktické, dále existují ohrádky (vypadají podobně jako cestovní postýlky, ale nejsou na spaní tak pohodlné, taky nekupovat), takže využíváme, když někam jedeme, že se tam oba vyspí.

PUZZLE

Také puzzle mají různou tloušťku (velký přehled mají na www tečka mimibazar tečka cz, zadat do vyhledávače „pěnové puzzle“ a můžete vybírat), čím silnější (tlustší) tím dražší, (vyplatí se, pokud by děcka dál v pokojíku měli i do budoucna jako hrací teplou podložku, hodně maminek používá i dál, i ty obrázkové by měli mít různou tloušťku, nepíšou, ale jak jsem je viděla na vlastní oči, tak ta cena je právě v té tloušťce materiálu, raději bych při příp. zájmu zjišťovala.

Když chci mít děti v bezpečí zavřené (ohrádku/postýlku už nevyužíváme), tak je zavřu na podlahu do pokojíku, máme z Ikey koupenou zábranu mezi dveře (opět velký výběr na mimibazaru, „zábrana do dveří“), zároveň na ně vidím a oni mají ke zkoumání celý pokojík, v pokojíku stejně je všechno uzpůsobené, aby si děcka/děcko neublížili, ale to je už pro ty lezoucí, nelezoucí být zavřené nemusí.

NĚCO VÍCE O KOMBINÉZÁCH NA ZIMU

Máte auto? asi ano ((-: takže klasika, bude se dítko přenášet a v autě se hned zatopí, takže něco prodyšného, kočárek má vložné vyteplené tašky?
ne? tak určitě je doma nějaký ten zimní fusak a předpokládám, že se nebude s dětičkama/dítětem jezdit venku, když bude nula a mínus, není to zdravé. Jedna zdravotní dětská sestřička mi vyprávěla, že k nim přivezli měsíční mimino, které bylo silně podchlazené. Maminka ho v mrazu nechala venku v kočárku, zateplené, to všechno ano, ale nechala ho tam hodinu, když se jí zeptali, proč? Tak že tak klidně spinkal. Málem jí děcko umřelo. Takže děcka/děcko bude v nějaké kombinéze, pak určitě zabalené ve flísové dece, úžasné tepelné vlastnosti a v Ikey ty nejlevnější asi za 39,– kč mám je doma a hodně druhomaminek, určitě i prvomaminek, co má dostupnou ikeu tak je používá, jak tak sleduji obrázky na emiminu ((-: A nakonec dítě položíme do vložné tašky nebo hluboké korby, přes to ještě nánožník, ale ty děcka by byli chudáci, kdyby měli nosit něco vyducaného, že ani ručičky nemůžou ohnout ((-:,vedro by jim bylo a navíc by se nemohli ani hnout, zkušenosti s naší nejstarší (byla ve vyducané kombinéze dvakrát), a to ani nemluvím o tom, že si myslím, že než se najede na nějaký režim, tak fakt se nebude jezdit s prckem venku každý den, spát mají miminka pokud to jde v postýlkách, a že budou spát v prvních dvou měsících hodně, takže bych to přes zimu viděla tak max. 20 min venku ob den. Takže naducané ne. Koupit si co nejměkčí a co nejtenčí kombinézy, poddajný materiál je ten chlupatý, nejenom že fakt hooodně hřeje, ale dítě se v něm může i hýbat a kupovat použité, ušetří se na důležitější věci a mimina to používají vesměs párkrát, takže je to jak nové a pak se ještě prodají. Já neříkám, že ty naducané jsou špatné, jen existují lepší a pohodlnější a praktičtější, prostě si myslím, že vyducané kombinézy jsou pro chodící nebo už sedící od toho 8 měsíce, malým dětem je v tom vedro, pak jdete ven a hned se zpotí zase ze zimy. Doma než mimčo obléknete, tak vy jste zpocená, dítěti je vedro a je zpocené, že hned začne brečet, z toho se pokaká a můžete zase svlékat, přebalovat a opět oblékat. Takže jedině pro akční maminku, která denně chodí x kilometrů ((((-:
Co se týče velikosti kombinézy, záleží na termínu porodu a jakou budou mít dětičky asi porodní váhu, průměrně mají ty jednoděti přes tři kila, tak pokud se narodí v začátku zimy, tak bych kupovala 68, pokud koncem, tak 62. Takže pro představu jak to vypadá u té 68, délka se dá zredukovat např. pletenýma capáčkama, krásně hřejou a nepadají a rukávky se krásně přeloží přes ručičky, aby mimču nebyla zima, nepotřebuje tudíž ani rukavičky.

JEŠTĚ DODATEK

jo a nevím proč to výrobci dělají, ale oni nechávaji od rozkroku k patě ty kalhoty u kombinéz a vůbec u dupaček (až na tescové dupačky/pyžama, také C&A, H&M a určitě i další značky, ale tyto mám odzkoušené ((-:, ty jsou fakt přesné) kratší, takže když to mimčo pak je v autosedačce zapnuté, nebo kdekoliv zapnuté, tak se mu nohavičky vždycky vysunou a kolikrát je to spíš krátké, navíc pokud jsou nohavičky spojené s ťapkama, pak má chudák miminko nožičky pěkně zkroucené pod sebe ((-: takže na tu zimu buď jedna větší velikost, nebo nejdřív menší a pak větší, záleží jak často chodíte ven a jak moc chcete do kombinéz investovat (v pohodě se dá přežít s jednou teplou chlupatkou). Zase výhoda, u těchto značek a podobných ty kombinézy, pokud budou pěkné, což ty chlupaté když se budou šetrně prát budou, tak se zase krásně prodají třeba za polovinu, takže se tak neprodělá (-: a míma v nich vypadají fakt krásně (-:

OSUŠKY A DUDLÍKY

Jsem pro Tetra osušky. Sají, jsou lehounké a neškrábou a jsou levné (na jednodítě stačí 2, vždycky po koupání nebo dvou vyperete). Nemá cenu kupovat předražené župánky a ručníky pro děti, většinou než se to nové vlákno stane poddajné a začne dobře sát, tak dítko vyroste. A k tomu asi 15 plen, na zvratky a tak (((-:
A dudlíky?, já bych dudlíky předem nekupovala. Reklamy nutí jít do těch úplně nejdražších, avent a tak. ale pokud dudlík, tak bych začala těmi nejlevnějšími asi silikonovými, ergonomickými, dýl vydrží (baby nova, nuk, teď Tesco MY – 2 kusy asi za 50,– Kč a jsou téměř identické s Aventem – 2 kusy cca 250,– Kč) a teprve pak bych zkoušela další (vyzkoušela jsem jak ty, tak ty druhé). Jinak je normální, že dítě si na dudlík pár dní zvyká, takže bych hned neházela flintu do žita a chvíli zkoušela jeden druh, ale kupovala bych je až po porodu, můžete se kouknout teď jaké jsou druhy a kdyby fakt bylo v porodnici nejhůř, tak je pak koupí partner, už bude vědět zhruba jaké, ale ono dost dětí prostě dudlík nepotřebuje a hlavně než se naučí sát mléko z prsu, tak se to ani nedoporučuje kvůli sacímu reflexu. Já např. Nejstarší dceři dala dudlík až když měla 4 měsíce a začala si strkat do pusy palec, nejmladší dcera také začala ve 4 měsících s palcem, ale dudlík ani pak nevyměnila za palec ((-: a syn, ten nikdy do pusy nic nestrkal a kromě jídla tento stav trvá ((-: no a ještě se musím rozepsat o odsávání mléka a flaštiček ((-:

Odsávačky a flaštičky

Pro dvojmaminy doporučuji podívat se na dvojčata. cz nebo nějakou laktační ligu, půjčují elektrické odsávačky od Medely. Pokud z nějakých důvodů nebudete moci hned kojit (předčasně narozená dvojčátka), tak nekupovat ruční odsávačky (už vůbec ne ty levné), je dost namáhavé mléko odstříkat a ty elektrické Vám samy prsa nastimulují a odsají co půjde bez toho, abyste si zničila prsa a narostly svaly z věčného mačkání páčky. Později, až se laktace rozjede, tak pak doporučuji se v případě potřeby podívat po nějaké odsavačce, opět bych upřednostnila elektrické (pro dvojčata je to dřina (((-:) (Avent, Medela) kupovala bych použité, pokud seženete. Obě značky dodávají náhradní díly v případě potřeby a převaření bohatě stačí. Dělají se i další značky, ale nemám s nimi zkušenosti a určitě je lepší dát víc peněz (a pak za polovinu prodat nebo i za víc) než jít do levnější a být bez výsledku, tedy mléka. Shrnutí (pokud do odsavačky, tak elektronické – půjčené), pak koupit v případě potřeby nebo koupit nějakou z druhé ruky (stačí), ale kvalitní. Je rozdíl odsávat si mléko odsavačkou za 2. tis od Aventu, nebo nějakou noname za 200,– Kč. S Aventem se tolik nenadřete a odsajete s noname se nadřete, moc neodsajete a ještě bude mléko téct všude možně, protože u prsa to netěsní.
Flaštičky, pokud neodsáváte a nemáte je do sady, tak opět doporučuji od Tesca MY s velkým hrdlem (3 ks v sadě stojí 89,– Kč) skvělé, dudlíky 2 ks asi za 50,– Kč. Krásně se čistí, jsou lehké, později se děckám moc dobře drží. Poměr kvalita/cena – lepší jsem nenašla. Máme i od Aventu, ale od té doby co jsem objevila Tesco MY už je nepoužíváme, hůř se čistí, mají „milion záhybů“ ((((-: a také jsou nehorázně drahé. Flaštičky s úzkým hrdlem (většina z nás na nich vyrůstala (skleněné 250tky)), tak na ty ani nekoukejte, špatně se čistí, špatně se do nich sype UM, prostě vůbec se s nima špatně manipuluje. Pokud flaštičky, tak ať stojí co stojí, kupujte s velkým hrdlem ((((-:

To je ode mě vše. Dokázala bych psát ještě hodiny a hodiny a to už nemůžu nikomu z Vás, co to dočetli až sem udělat ((((-: A jinak díky, že jste to vůbec dočetly.

Hodnotilo 10 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
tessmi1
Ukecaná baba ;) 1586 příspěvků 01.09.10 12:03

Cekam prvni mimi takze moc dekuju za postrehy vybrala jsem si sve :palec: :palec: :palec: jeste jednou diky :kytka: :mavam:

 
vevertka
Kecalka 229 příspěvků 01.09.10 12:35

Skláním se před tebou, žes to zvládla tak vyčerpávajícím způsobem popsat, škoda přeškoda, že jsem na podobný článek nenarazila v těhu :-)) Ale stejně díky :-)) :palec:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 01.09.10 13:01

Dobrý… :lol: :lol: :potlesk:

 
Kaspinka
Extra třída :D 10926 příspěvků 1 inzerát 01.09.10 13:22

Je to jak reklama na Tesco ale díky za postřehy :wink:

 
Marketa14
Závislačka 2578 příspěvků 01.09.10 14:53

také čekám první mimi, a tvůj článek se mi líbí, už více krát jsem četla že není pravda co drahé to kvalitní...... takže já také děkuji.....určitě tvůj přízpěvěk budu číst vícekrát :think: :mrgreen:

 
Mafina5
Kelišová 5352 příspěvků 01.09.10 15:27

Taky moc díky za rady a tipy!

 
derida
Extra třída :D 13114 příspěvků 01.09.10 15:53

Aty, super článek :potlesk: Stejně tě obdivuju, že to tak zvládáš, mit doma malé dítě a k tomu dvojky, klobouk dolů :palec:

 
ankasz
Kelišová 6267 příspěvků 01.09.10 16:50

Zdravím, pěkně všecko sepsáno :potlesk:

 
baraaa
Stálice 95 příspěvků 01.09.10 18:18

ahojda tak také děkuji jako prvorodička vemu si z toho své :-) a ještě víc jsi mě přesvědčila nakupovat jen CA HM a Tesco co se týče oblečků až po flaštičky :-) už mi to říkalo hodně mamin takže supeeer :-) alespoň nebudu nakupovat blbosti které bych třeba ani nakonec nevyužila :-) :potlesk:

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 01.09.10 23:07

holky moc díky ((-: jo a reklama na Tesco ((((-: to asi jo, ale neplacená a pravdivá ((-: Psala jsem pro všechny, které by na to stejně přišly, ale časem (((-: tak proč ztrácet čas a peníze :nevim: :pankac: :pankac: :pankac:

 
dalmatinka2004
Kecalka 197 příspěvků 04.09.10 16:11

Supeer! Určitě řadu věcí ozkouším! :) :dance: Díky a klobouk dolů za román - mmch, já bych četla jedním dechem klidně dál!!!! :srdce:

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 04.09.10 20:42

Souhlasím s Kaspinkou, reklama na Tesco a Ikeu. Jinak mě se právě osvědčily plenky Huggies a nejsou jak píšeš - tvrdé (měla jsem Huggies Classic, ale přešla jsem na Premium a ty jsou ok), z Tesca bych si už nic nekoupila, z vlastních zkušeností. Jinak u toho porodu, nevim ale přijde mi to jako psané pro telátka (pardon), ale pokud je hlavičkou dolu, tak je jasné že nebude prdelkou a naopak, že? S čím souhlasím jsou lahvičky se širokým hrdlem a savičkou podobnou mateřskému prsu, elektrickými odsávačkami, Tetra plenami a osuškami. S těma dupajdama a overaly máš pravdu, mam doma plno (ne zas tolik cca patery) dupaček, které můžu buď přešít a nebo vyhodit, protože maj krátký nohy. Chystam se přešívat.

 
Lafi
Ukecaná baba ;) 1772 příspěvků 04.09.10 21:09

ATYNKO-spisovatelko,raději jsem si to vytiskla-a až to budu jednou potřebovat-tak to budu mít hned po ruce.Díky za rady. :hug: určitě se toho hodně :mavam: bude hodit.

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 05.09.10 16:59

Vyčerpávající :mrgreen: Jako druhorodičce se pár tipů hodí i mě, ale jsou i věci, na které mám jiný názor. Třeba že jsou Tesco plinky fajn, mě teda pěkně štvaly a nejraději kupuju Pampers Sleep and Play nebo Huggiesy. Na druhou stranu moc díky za tipy na odsávačky. U prvního mimi jsem měla problémy s kojením, po císaři, a doma jsem měla půjčenou jen tu pákovou a bylo to mučení. Teď chci elektronickou, jen jsem nevěděla typ. Každopádně díky :palec:

Příspěvek upraven 05.09.10 v 17:00

 
Nikynka86  06.09.10 13:42

vycerpavajici…si­kovna!!!

plenky a vsechno tesco…bohuzel nesouhlasim,my pouzivame jen Pampers,plenky activ baby,ubrousky sensitive!Ostatni nam nevyhuvuje,ty plenky huggies schvaluju,hruza prkena!!! :)

docela se divim ze nezminujes znacku NUK,rekla bycz ,ze u vetsiny hooodne oblibena,muj syn didliky avent,tesco,mam nevezme do pusy!!!
Vsechno musi byt silikonove-ortodonticke (zkosene) jinak nezadudla!
Zaky ja bych z vlastni zkusenosti dudlik do porodnici urcite doporucila,po sve silene zkusenosti!!!
Mleko jsem 3dny nemela a sny jen rval a rval!Kamaradky strcili detem dudlik,ja ne az po 6tydnech sileneho revu doma :((( byla jsem hloupa a naivni,ze nam nepujde kojit,coz neni u 99% deti pravda!vsechny kamosky kojily-koji do dnes a dudlik dali uz v porocnici!!!

koupani,my koupeme 18mesicu kazdy den :) a vyhovuje :)

obleceni trochu nechapu ty velikosti :)))
syn ma 86cm a 12kg v 18mesicich a nosi vel.80,86 a ted i neco 92 ale urcite ne 106 atd…
nebo v 5mesich mit vel86 mi prijde prehnane :) to jsem jeste neslysela :)))

kazda mame jine zvyky a nazory,ale v tech hlavnich vecech urcite souhlasim :)

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 06.09.10 22:06

nikynko, na NUK jsem zapoměla, nejstarší dudlala tuto značku.
Jinak já jsem spíš chtěla, aby se maminky nebáli levných značek, kvalitativně jsou na tom stejně jako ty drahé. A ono je znát, když je jenom jedno dítě nebo je jich víc. Potom už se víc přemýšlí, jestli dám za veledu 250,– Kč nebo za sádlo 20,– Kč. Nebo za Pampersky, které také používám, 400,– kč nebo tesco či happy pleny v akci za 200,– Kč či méně. To samé sunar. Dokonce existuje mléko za cca 130,– Kč v DM. Bohužel DM tady v okolí nikde nemáme, ale jinak bych si přečetla složení a určitě ho vyzkoušela než dávat za Bebu 300,– Kč. Nejstarší nechtěla ani nutrilon ani sunar, chutnala jí jenom Beba. Takže samozřejmě je nutné také sledovat co kterému děcku chutná. A každá maminka si nakonec najde svůj způsob.
Jen si nemyslím, že je správná masáž od různých výrobců, kteří nás bombardují reklamami na spoustu věcí „DRAHÝCH“ věcí a kolikrát stačí poslouchat starou babičku, jak to dřív dělali ony a po ozkoušení zjistit, že je to daleko zdravější a pro děti lepší než dle reklam sebelepší (přeloženo „sebedražší“) přípravek. Dneska obrací každou korunu v ruce kde kdo, takže já tady akorát říkám, že to levné nemusí být špatné.
Co se týče velikostí, já mám raději, když se mi dítko dobře obléká, když se v tom netěsní, není mu to krátké a proto asi ty velikosti, ale u nás je opravdu ta zkušenost, že to co nosily v půl roce, tak vesměs nosí ještě teď a to jim za chvilku bude 15 měsíců, prodlužují se jim hlavně nohy.

 
Evulik84
Závislačka 3989 příspěvků 08.09.10 09:32

Aty díky za tvé postřehy, čekám své první mimčo a určitě se mi spousta rad bude hodit :palec:
Ať se daří a dětičky jsou zdravé a šťastné :mavam:

 
VenJe
Stálice 75 příspěvků 08.09.10 10:43

Super příspěvek :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Některé věci jsou otázka rodičů a možností. U nás tesco nemáme … k nejblížšímu je to 25 kilometrů … za to máme DM a když v dmce koupím Pampersky v akci, přihodím k nim 40tikorunový kupón přímo od Pampersu a ještě desetiprocentní kupón z kupónové knížky, kterou získám za to, že v dmce pravidelně nakupuji tak mě plínky vyjdou zhruba tak nastejno, jako kdybych měla projet benzín do Tesca a tam si koupila ty tescácké za nějaké dvě stovky.
No a myslím, že takhle je to se vším. U nás nejenom s plínkami ale i s dudlíky. Dcerce jsme zkoušeli od NUKu zkosený, nezkosený, silikonový, kaučukový (mám doma tři dudlíky od NUKu … 2 nové nerozbalené) Nechtěla ani jeden a plakala a plakala. Pak jsem v zoufalství koupila v měsíci a půl AVENT … jeden, abych ušetřila, a byl klid, no a dávám ho dodnes. A to píšu jako máma, která měla představu, že miminko tedy zaručeně zvládne být bez dudlíku.
Asi až budu mít druhého capart budu mluvit jinak, ale snažím se šetřit, kde to jde, už teď … no každá máme ty svoje nej.
Ale z tvého příspěvku se mi i tak většina věcí líbila. Hned jdu mrknout na kombinézy :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Příspěvek upraven 08.09.10 v 10:44

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 10.09.10 13:20

holky dík i za vaše zkušenosti (((-:

 
koralina11
Neúnavná pisatelka 16756 příspěvků 16.12.10 21:11

velmi obsáhlé a určitě přínosné

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 16.12.10 22:17

koralin děkuji ((-: a gratuluji k mimísku ((-: ať to spolu krásně zvládnete ((-:

 
Marishka89
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 17.12.10 02:21

Parádní článek :palec: ohledně toho tesca-je to pravda, taky čekám první mimčo a upřímě,dvě třetiny výbavičky mám z tesca od cherokee. Overálky, čepičky, mikinku, tepláčky, deku… Vyplatí se tam nakupovat hlavně po vánocích, dělají mega slevy, loni jsem si tam poskládala mega soupravu za cca 450,– (podle původních cenovek asi tak 1200,–) Na ty ubrousky a lahvičky určitě ještě mrknu, díky za skvělý tipy :hug:

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 28.12.10 23:43

marishko díky ((-: pokud to pár maminkám pomůže, tak mě to jedině potěší ((-: no a jestli ještě někdy v budoucnu budu mít dalšího sviště, aspoň si to tímto článkem oživím i já (-:

jinak gratuluji k miminku a hlavně ať jste oba zdravouččí ((-:

 
Nelishe
Povídálka 23 příspěvků 05.03.11 06:44

krásně napsáno, moc děkuji :kytka:

 
Aty
Echt Kelišová 7700 příspěvků 19.03.11 22:43

jéé děkuji (-: není zač, ať se s miminkem daří ((-:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama