Co všechno Martinka dokáže v 17-ti měsících...

Rodičovství

Po delší době jsem tu zpět s novinkou. Martinka oslaví už 17ti měsíční narozeniny.

Jeden jediný měsíc uběhne a Martinka bude na světě rok a půl. Celá ta doba neuvěřitelně utekla a není divu, Martinka nás překvapuje stále něčím novým. K napsání tohoto článku jsem byl inspirován knížkou o dětech, kterou jsme si s Danou četli a srovnávali vývoj s Martinkou.

V knize se píše 24měsíců - dítě vyleze na křeslo, když se přidržuje zábradlí chodí po schodech - Martinka začala lézt na dvorečku ze schodů nejdříve opatrně couváním po čtyřech a dnes bez problémů a bez držení sejde i popředu vzpřímeně. Dana mi již několikrát připomínala chybějící zábradlí. Než jsem se dostal k jeho výrobě, Martinka ho nepotřebuje. Minulý týden na návštěvě vylezla sama po schodech až do třetího patra činžáku a při odchodu překvapivě sešla s přidržováním se zábradlí až dolů. Na křeslo a na gauč leze Marťa již od svých 12-ti měsíců :-)

2 roky - táhne za sebou hračku - Konečně se Martinka naučila tahat za sebou velkou nákladní Tatru po zahrádce. Předtím používala na tahání menších hraček svoji metodu - prudce

zatáhla za provázek a následně hračku nesla ve vzduchu. Tímto způsobem se jí povedlo bez větších problémů zlikvidovat dřevěného ptáčka na kolečkách.

2 - 3 roky - samo se nají a začíná se oblékat - Jestli se Martinka sama nají je

pojem značně relativní. Spíše chce všechno jíst sama a podle toho potom vypadá. Stačí jediný náznak vaší snahy vstrčit jí lžičku do pusinky a musíte ji minimálně pět minut uklidňovat. Prostě chce hamat všechno sama! Při oblékání již delší dobu asistuje, sama si dokáže vstrčit ručičky do rukávů a hlavně se snaží nazouvat botičky. Opačný postup, tedy svlékání trénujeme spolu každý den před koupáním a neustále je vidět její zlepšování.

2 roky - vzdoruje a uráží se - Na posledním místě z postupného výčtu Martinčiných dovedností uvádím další část knihy, kterou také(bohužel) Martinka splňuje. Ano, dokáže vzdorovat, když není po jejím. Je až s podivem, kde se děti naučí takové věci.

Více si o Martince můžete přečíst na http://www.eMartinka.cz.

.(eMARTINKA.cz - aneb rodičovství očima otce){border:0} *]

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek