Což takhle dát si hormon (II) ?

Snažení

Pokračování předchozího zápisku, věnovaného prosincovému IVF, aneb co všechno na umělém oplodnění není umělého.

Dějství druhé – punkce a embryotransfer

Když jsem vstupovala do ordinace paní doktorky za účelem ultrazvukové kontroly růstu folikulů, neměla jsem v hrdle knedlík, ale obří pulzující oliheň. Strach z toho, že moje tělo si bude dávat načas, byl větší než ze všech injekcí dohromady. Byl totiž prosinec, CAR mělo na svátky zavírat a já už viděla ty nejčernější scénáře, kterak nastimulovaná a s vaječníky v podobném stavu, jako důkladně protřepaná láhev od Coca-Coly, zůstávám ponechána se všemi svými nevyvinutými folikuly na pospas osudu, což v tom nejbizarnějším případě vedlo v mých představách k následné explozi, případně výjevu z porodního sálu, kde kvůli zavčas neodebraným vajíčkům statečně rodím jedno dítě za druhým.

Folikuly naštěstí vyrostly a byly připraveny k punkci. Poslední injekci jsme si oba užili, jak jen to v rámci možností lze. Ne že bychom u toho řvali trampské písně o rozprášeném batalionu, ale určitá úleva dýchala snad z každého našeho slova a pohybu.

V den odběru jsem se na pokoji spokojeně pochechtávala při pomyšlení, že celou situaci bravurně zvládám s ledovým klidem nad sešitkem plným sudoku tabulek. Když jsem se už poněkolikáté přistihla, že pouze koukám do prázdných čtverečků a myšlenkami bloudím někde u Petriho misky, vzdala jsem to, sešitek uklidila a sama sebe za ten smích ironicky utřela.

Čekání bylo podle očekávání nekonečné. Když se ve dveřích pokoje objevila sestra a vyzvala nás, abychom jí následovaly a ve stísněné chodbě se ohákly do košilek s hnědými kytičkami, nasadily papírové síťky na vlasy a nazuly obzvlášť nevzhledné gumové papuče, byly jsme všechny blahem bez sebe.

Jako obvykle jsem vyměkla a s úsměvem pustila obě spolupacientky před sebe. Když jsem konečně šla na řadu, míjela jsem slečnu, co šla jako první. Tiše jsem se modlila, abych po narkóze nebyla stejně rozverná jako ona.

Když mě uváděli do celkové narkózy, mluvily jsme o jazycích. Poslední věc, co si pamatuji, je, že jsem s lékařským personálem polemizovala o libozvučnosti italštiny.

Probudila jsem se na pokoji. O bolesti psát nebudu, byla hrozná, ale počítala jsem s ní. Rozverná kolegyně si přiložila mobil k uchu a malátným hlasem začala instruovat osobu na druhém konci aparátu k přípravě obložené housky, což zabralo neuvěřitelných deset minut. Doteď se neodvažuji hádat, zda se ještě jednalo o dozvuk její narkózy.

Po odběru mě vyzvedl muž a jelo se domů. Kdo bydlí poblíž Hlávkova mostu, ať se na mě nezlobí, chodí-li ho v noci strašit duchové, které jsem svým šťavnatým klením během jízdy po děrovatém mostě probudila z věčného spánku. Prvních pár dní můj trup svíral s nohama úhel devadesáti stupňů. Díky tomuto podhledu jsem podrobně prozkoumala strukturu vláken našeho koberce, odhalila několik nenápadných skvrn na linu v kuchyni a objevila pár zajímavých titulů v dolních regálech knihovny.

Když jsem měla druhý den po odběru telefonovat do laboratoře, kolik se povedlo oplodnit vajíček, srdce mi bilo jako na poplach. Oplodnilo se jedno. Začali jsme mu říkat Bivoj a věřili, že to dá, že to zvládne až do transferu. Třetí den se sice ukázalo, že i ostatní vajíčka vykazují opožděně znaky oplodnění, ale ačkoli i ona došla do stádia blastocyst, byla nakonec zhodnocena jako nevyvíjející se embrya a skončila v laboratorní škarpě.

Bivoje mi vložili zpátky za pět dní. Před zákrokem jsme opět všechny svorně čekaly, až si budeme moci nazout ty hnusné papuče, ale víc, jak touha mít to všechno za sebou, nás tentokráte hnala kupředu vidina vytouženého vyprázdnění. Před transferem se totiž nemá chodit na toaletu, a tak kromě lehké nervozity se nám všem ve tvářích skvělo zděšení z možných důsledků natlakovaného měchýře. Upřímně, když si vybavím, jak mi sestra při transferu tlačila ultrazvukovou hlavicí na břicho, byla jsem ráda, že jsem se předtím přece jen s Houdiniho obratností nenápadně vyplížila z pokoje a rebelsky alespoň částečně tělu ulevila.

Transfer. Do ruky mi dali faxový papír, na který očividně někdo máknul špinavým prstem. Nechápavě jsem se zeptala: „Co to je??“ „To je vaše embryo, které jsme vám teď vložili“, povídá trochu dotčeně sestra. Bože, budu hrozná matka. Nepoznám ani svoje embryo.

Dějství třetí – čekání na test

Tahle fáze je na tom celém asi ta nejpekelnější. Na anglických fórech pro ni dokonce vymysleli vlastní název – 2WW, tedy two weeks wait. Přitom jako u jediné se vlastně vůbec nic neděje.

Z CAR jsem měla nakázáno udělat si těhotenský test za dva týdny po transferu. První týden čekání připadl na svátky a utekl překvapivě jako voda. Jediné, co mi nedávalo zapomenout na to, co zrovna podstupuji, byly přecitlivělé vnady a návaly emocí u jakkoli jinak otřesných televizních pořadů.

Druhý týden už to bylo horší, něco mi říkalo, že to Bivoj nedal. Pnutí přestalo, emoce vychladly, nebo, mám-li být přesnější, tak přímo přemrzly. Vždycky, když se blíží ten rozhodný okamžik pravdy, zda to tentokrát vyšlo, nebo ne, mě přepadají spíše černé myšlenky. Teď mi přišlo, že i ty černé myšlenky mě opustily a jsem jen prázdný tělesný obal, který měl něco skrývat, ale neskrývá.

Slyším sama sebe, jak říkám muži: „Je to negativní“. Muž neřekl nic, objal mě, tak pevně, jako dlouho ne. A já zas věděla, že tenkrát, když jsem přemýšlela, jestli tomuhle fešákovi dát nějakou šanci, jsem neudělala chybu. A jsem za to nesmírně vděčná.

Epilog

V téhle vysoké hře moderní medicíny se dějí malé věci. Malé věci, které zdánlivě nestojí za řeč. Ale právě díky těmhle drobnostem je IVF navzdory vší té citové sterilitě principu asistované reprodukce v důsledku mnohem lidštější, než se na první pohled zdá.

Hodnotilo 49 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jesenka33
Závislačka 3907 příspěvků 02.02.14 08:15

Krásně napsáno..jen smutné,,Přeji at se už konečně zadaří :hug: :hug: :hug:

 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 02.02.14 08:19

I slza mi ukápla dojetím při čtení, jako kdyby jsi psala o mě před dvěma lety, úplně jsem měla živé obrazy jak jsi přesně vystihla pocity při procedurách při IVF.
Moc přeju ať se brzo můžete zase začít snažit o zázrak :hug:

 
joaska  02.02.14 08:19

Prohrála jsem sama se sebou sázku. vsadila jsem se se svým druhým já, že jsi těhotná. Takže teď po večerech musím posilovat břišní svalstvo. Příště by se měl Bivoj více snažit. Držím pěsti, upřímně. :kytka:

no a deník je super napsaný, říkám to nerada, ale je. :mrgreen: :jazyk: :potlesk: hezký den :mavam:

 
Semik
Extra třída :D 10249 příspěvků 02.02.14 09:05

:hug: verila jsem ze to vyslo tak priste to urcite vyjde presne takhle jsem se citila pokazde i ja mam toho za sebou dost ale dockala jsem se a dokonce po druhe takze drzim palce a verim ze to vyjde i tobe :hug: krasne napsany denicek

 
Jane29
Extra třída :D 12798 příspěvků 02.02.14 09:25

Moc hezky napsano :kytka: z osobni zkusenosti vim, jak je IVF psychicky i fyzicky narocne, preji at tento boj konecne vyhrajete a ty mas v brisku toho maleho clovicka :hug: :hug:

 
Safira77
Zasloužilá kecalka 931 příspěvků 02.02.14 09:41

Smutné, ale já věřím, že to jistě jednou zvládnete…Budu na Vás moc myslet :hug:

 
verulicek  02.02.14 10:15

Umíš hezky psát, ráda čtu tvé deníčky. Snad bude brzo nějaký s pozitivnějším koncem :kytka:

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 02.02.14 11:00

Ja normalne nekomentuji..ale sleduji tve denicky. pises uchvatne..na zacatku jsem se smala, cekala jsem na konci//..je mi smutno…drzim palce

 
baluuu8
Extra třída :D 14767 příspěvků 02.02.14 11:08

Úplně přesně vystiženo. :potlesk: :potlesk: Opět famózní… :hug: :hug: :hug:

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 02.02.14 11:16

Holka držím pěsti, já to mám za sebou 8 x a je to dost náročný jak fyzicky, tak finančně a hlavně uplně nejvíc psychicky..Moc ti přeju, at se to co nejdřív povede, kdo si tím neprošel asi to nemůže úplně pochopit jaké to je..Ale pobavilo mě tvoje pojmenování Bivoj:-))předposlední pokus jsme měli Vikingy a ted, když jsme si řekli, že teda ještě jednou naposled a pak už konec a ono se to povedlo…tak mám v bříšku bud Bivoje anebo Kazi:-))))zatím nevíme, ale jen jsem ti chtěla říct že se dočáš, když se dočkal tak beznadějnej případ jako já:-)Tak hodně štěstí-) :kytka:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 02.02.14 11:23

@Solaris
Přečteno jedním dechem, přeji, aby příště se podařilo oplodnit více vajíček a aby jim u tebe bylo krásně, jako v měkkém teplém hnízdečku. :hug: Klidně podpoř podvědomí tím, že si koupíš už nějakou velikonoční dekoraci a dopředu někde v bytě umístíš, ale musí tam být nějaká vajíčka. Tím to začne tvůj mozek přitahovat (mysli si, že jsem blázen, ale mě takto zafungovalo už mraky věcí).

 
alcar
Zasloužilá kecalka 585 příspěvků 02.02.14 11:31

Tvé literární vlohy mě opět uchvátily a přiznám se, že na konci jsem čekala téměř jasný pozitivní výsledek. Moc mě to mrzí, bulím tady jako želva za tebe. :,(
Držím moc moc pěsti, ať příště nějaký jiný Bivojek svůj boj vyhraje. :hug: :kytka:

 
wobludka
Extra třída :D 11486 příspěvků 02.02.14 11:39

Solaris nezklamala, chrochtala jsem si :potlesk: škoda že to ten Bivoj tak blbě zazdil :cert: s dětma jsou furt nějaký problémy :jazyk: Věřím, že se zase brzo oklepete, píše ta, co je ve 2WW a posraná strachy :mrgreen:

 
Parchant
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 7 inzerátů 02.02.14 11:52

Úžasně napsáno :potlesk: :kytka: u epilogu jsem už plakala :,( :*
Jinak hodně štěstíčka ať se konečně zadaří :kytka: :hug:

 
luisamia
Kecalka 192 příspěvků 02.02.14 12:11

Vyjde to, věřím v to, i když to třebas bude trvat. Taky jsme si počkali. A píšeš úchvatně, opravdu úžasně, nejlepší deníček, co jsem kdy četla! A příště už se šťastným koncem. :* :kytka:

 
svycarka
Kelišová 6857 příspěvků 02.02.14 12:17

Nesmirne se mi libi tvuj sloh..jedine co mi tu „radost“ kazi, je negativni zaver testovani :hug: preju ti moc a moc a moc at se brzy dockate :srdce:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 02.02.14 13:06

Dokážete to, věřím tomu - bojuj, bij se pro miminko a nevzdávej se naděje. Černé myšlenky, byli, jsou a budou, snaž se je vypuzovat..moc moc štěstí!!! :hug:

 
zagora
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 02.02.14 13:26

Ty i tvůj muž jste velmi stateční lidé a já z tvých deníčků konečně začínám chápat co IVF vlastně obnáší. Měla jsem o tom poněkud naivnější představu. Věřím, že to nevzdáte a půjdete do toho znova. Podařilo se to jiným, podaří se to i Vám. Na IVF slyším často rozporuplné názory, ty negativní jsou v tom smyslu že se jde proti přírodě apod. Já si naopak smyslím, že je neuvěřitelné jak jde věda dopředu a jak dnes dokáže medicína mnohým lidem pomoci, nejenom v téhle oblasti.

 
maca36  02.02.14 13:57

Moc hezky píšeš :palec:
A přeju hodně štěstí :kytka:

 
hačilka
Kelišová 6733 příspěvků 02.02.14 14:30

Krásné přesně to samé máme za sebou už 2× :? se stejným výsledkem. Co mě dostalo bylo jméno Bivoj :roll: vloni když jsme šli do IVF a natěšeně vybírali jméno tak jsme se dočetli že jedna matka v roce 2012 pojmenovala svého syna Bivoj :lol: okamžitě jsme mimi dali pracovní jméno Bivojek :lol: :lol: V životě by mě nenapadlo že tak praštěný nápad bude mít ještě někdo jiný :palec: právě stimuluju na 3pokus o Bivojka a doufám že poslední :lol: přeji vám i vašemu Bivojkovi moooc štěstí :potlesk:

Příspěvek upraven 02.02.14 v 14:31

 
alcar
Zasloužilá kecalka 585 příspěvků 02.02.14 14:57

@zagora To miluju tyhle kecy o přírodě (ne tím nenarážím na tebe, ale na ten výrok, který někteří říkají). A nejvíce ubohé je, že tenhle výrok říkají zrovna ti, kteří zapadli na první pokus a můžou mít v klidu hordu dětí. Já to řeknu na plnou hubu: ať si příroda nas.re, lidstvo je v tomto silnější. :)

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 02.02.14 15:23

@alcar ano,lidstvo je silnejsi…zatim, vsak ona nam priroda ukaze, vlastne jiz ukazuje, kam jsme to s tou nasi slavnou silou dotahli…je mi z tveho nazoru ouzko, chjo :andel:

 
alcar
Zasloužilá kecalka 585 příspěvků 02.02.14 15:29

@lajovka Chápu, jak to myslíš, ve všem ostatním ano - chudák příroda, ale já říkala, že je dobře, že zrovna v tomto nad přírodou vyhráváme. ;)

 
yse
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 02.02.14 15:35

Přeji vám hodně štěstí a moc se těším na deníček s názvem Náš Bivoj :potlesk:

 
siamka7
Extra třída :D 10923 příspěvků 1 inzerát 02.02.14 16:15

Prosím tě kam chodíš do caru.to je příšerné :poblion: :poblion: :poblion: jak v samoobsluze 8o

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26527 příspěvků 02.02.14 16:22

Moc hezky napsane opet :kytka: :kytka: :kytka:
Ja si naopak rikala, ze mozna nevyslo, ze proto ty dily denicku, doufam, ze dalsi bude pozitivni, neboj se nakonec to vsem vyjde, jen se nevzdavat.. :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :srdce: :srdce: :srdce:
Jsi statecna, mas nadhled a to je fakt u IVF treba :srdce: :srdce: :srdce:
K priorode mam pokoru, ukazala mi nakonec, ze se da pocit i prirozene ackoliv nekolik doktori jiz nad nmai lamali hul..
Ano je to proste parada, ze v tomto se cloveku pomaha, presto prirode verim vic :srdce: :srdce: :srdce:

 
oskárek59
Závislačka 2849 příspěvků 02.02.14 17:27

Napsala jsi to krásně a výstižně..v pro­sinci jsem prožívala to samé co ty..
držím nám palce a příště už to jistojistě vyjde ;) ;)

 
VeTi
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 02.02.14 18:14

Hmm, tak i tuhle variantu znám :,( ta první byla ale lepší.
Držím palečky, aby to všem holkám z IVF vyšlo co nejdřív :kytka:

 
Anonymní  02.02.14 23:49

@siamka7 Nemůžu mluvit za autorku, ale navlas stejně to funguje v Iscare. Myslela jsem, že je takhle to chodí i všude jinde. Jak to funguje u Vás?
Jinak pro autorku: klobouk dolů před vytříbeným slohem a velké přání, ať má příští deníček šťastnější konec!

 
Solaris
Závislačka 4739 příspěvků 04.02.14 08:28

Opět moc děkuji za vaše slova, jste mě potěšily i dojaly!
Jste zlaté :hug:

@joaska ha, mám multifunkční deník! To si musím příště napsat do úvodu, něco ve smyslu - chcete být bohyní v plavkách? čtěte moje deníky. :jazyk: :lol:
@Jane29 Děkuju! vy stále ještě bojujete? (chodila jsem do tvé skupiny nečekáme na MS - pod starým nickem)
@baluuu8 @oskárek59 děvčátka děkuju a moc na vás myslim a držím pěsti i vám!
@janička_opička Děkuju a gratuluji! ať jste šťastní a spokojení!
@MartinaIrena to neznám.. nestačí vajíčka v lednici :think: :D?
@wobludka jejda no tak hodně štěstí!!!
@zagora Děkuju za milá slova. On to byl tak nějak i záměr toho zápisku, přiblížit IVF a pokusit se ho ukázat v trochu lepším světle, než jak jej vnímá většina lidí, co se s neplodností nemusí potýkat. A musím říct, že názory typu „oni spolu asi moc nespí, že jdou do IVF“ nebo „nemají na sebe čas“, „je frigidní“, případně „jdou proti přírodě..“ - no - co dodat. Bohužel, jak jsem zjistila, si to málokdo s takto extrémním názorem nechá vyvrátit :)
@hačilka :D hodně štěstí!!
@siamka7 Do Iscare. Pro příští pokus - pokud se nestane zázrak :) - přemýšlím o změně. Zamraženo nemáme, takže nás tam nic nedrží.
@pomenkova Děkuju! Dva díly byly proto, abych si tu pak nemusela číst komentáře od rypen typu „uf, bylo to hrozně dlouhé a nenalezla jsem informační hodnotu“ :lol: :mavam:

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26527 příspěvků 04.02.14 12:31

@Solaris Mne se to prave libi na dily, na pokracovani, jen Sem tim chtela napsat, ze Sem si myslela, ze to nevyslo, ze to bude jako rozdelene vis??No az to klapne urcite to bude jeden dil, to ti moc preju :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :kytka: :kytka: :kytka: :hug: :hug: :hug:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 04.02.14 20:06

@Solaris Hele mě nestačily, ale je zajímavé, když jsem byla u kamarádky na art terapii, poznala na mě, že jsem těhotná, protože jsem jí tam v řece namalovala hromadu balvanů a to prý znamená oplodněná vajíčka :think:
A pak jsem doma dala různé věci třikrát a vystřihla jsem z různých časopisů věty, které mi evokovaly příchod miminka, jako třeba z restaurace „dítě u nás vítáno“ udělala jsem si na lednici koláž a tak jsem na to několikrát denně koukala a SNAD to začala i trochu podvědomě přitahovat. Ono tě to nemusí stát majlant, ale proč to nezkusit a nepobavit se u toho?

 
jalisca
Kelišová 6727 příspěvků 20.02.14 18:30

Krásně napsáno :) úplně mi to mluví z duše, zrovna podstupuji 1.IVF.. moc moc držím palečky, aby se brzy zadařilo a měli jste svého broučka :hug:

 
Tarani
Závislačka 2710 příspěvků 24.03.14 19:43

Kásně napsané. Moc jsem se nasmála a nakonec mi i slza ukápla. Moc vám přeju ať se miminko podaří! Momentálně prožívám něco podobného, tak mě to zasáhlo dvojnásob ;)

 
ii12
Kecalka 117 příspěvků 19.11.14 00:35

Opravdu autorka deníčku má literární talent! Taky přeji ať se zadaří! Ale ty stresy okolo jsou dost náročné.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama