Cvičíme po porodu

Rodičovství

Jak získat po porodu nazpět své pěkné bříško? Babo raď a dědku nakopni! Rozhodně se musíme obrnit trpělivostí. Tělo prodělalo během devíti měsíců velké změny a další devět měsíců to bude trvat, než se dostane opět do normálu.

V šestinedělí se rozhodně netrapte, že nemáte svou původní postavu, hodně odpočívejte a spěte, pokud to jde. V dalších měsících udělá své časté kojení a procházky s kočárkem.

Já mám 10 měsíců po porodu, váha skoro původní, ale staré kalhoty neobleču. Můj problém je jinde - jen začnu cvičit, přikvačí nějaká chřipka, rýma, pásový opar a mě to na pár týdnů vyřadí. Rada bych měla brzo druhé mimi, takže zhubnout rozhodně chci.

Jak na to?

Všeobecně platí: rychlé cvičení spaluje tuky, pomalé tvaruje svaly. Ale pozor! Do mléka se dostávají škodliviny, které jinak při sportu vypotíte, takže se kojícím matkám radí spíš mírnější cvičení. Stačí jen několik cviků, ale cvičit poctivě každý den:

1. šikmé svaly břišní: leh na zádech, pokrčené nohy v kolenou, zvedneme pravou ruku, natáhneme jí k levému koleni a lehce hmitáme. Vystřídáme ruce a opakujeme na každou nohu 10×. Krátký oddych a znovu 10×, opět vydýchat a zase 10×. Cvičit můžeme poměrně brzo po porodu.

2. přímé břišní svaly: Obdoba cviku číslo jedna, ale rukama kmitáme uprostřed 3× 10 cviků s krátkými oddechy. Pozor! Necvičit hned po porodu, ale až za několik dní!!

3. Leh na zádech, nohy pokrčíme a zvedneme vodorovně, natahujeme od těla a zpět k bradě 10×. Dohromady cvičíme 30× s oddychem po každé desítce. Pro ztížení můžeme cvičit s dítětem na nohou

4. Leh na zádech, ruce v bok, nohy zvedneme kolmo vzhůru a kmitáme 6× ke stropu. Oddych a zopakuje 3×

5. Sed na stoličce, ruce rozpažené ve výši ramen (můžeme si za ně dát ná:,–(u od smetáku nebo natáhnout pružinu), pomalu otáčíme doprava, dvakrát hmitneme a totéž zopakujeme doleva. Cvičíme jak jinak než 30× s oddychem po každé desítce

6. Leh na zádech, pokrčené nohy v kolenou, chodidla na zemi. S výdechem zvedneme pánev a bříško od země a chvíli vydržíme. Když už si bříško zvyklo, můžeme přidat kmitání a prodloužit dobu cvičení. Můžete si na břicho položit i miminko a cvičit spolu s ním.

7. Stoj nebo sed, klidně se nadechneme a vydechneme, zhluboka nadechneme a při výdechu zatáhneme břicho co nejvíc to jde. Opět se v klidu vydýcháme a cvik několikrát zopakujeme.

8. Stoj přímý, uvolníme nohy, trochu poklesneme v kolenou a kroužíme pánví ? 5× doleva a 5× doprava.

Cvičit můžete i s dětmi. Něco málo můžete najít na našich stránkách http://rodina.cz/alice-marek ve fotoalbu Cvičte s dětmi dřív než začnou cvičit s vámi!

Samozřejmě, že je lepší zacvičit si celou sestavu a protáhnout celého člověka pěkně rovnoměrně, jenže? ruku na srdce ? spíš si uděláme čas 15 minut každý den, než plánovat hodinu dvakrát týdenně.

A několik fint:

Cviky si můžete rozložit na ráno a večer, takže to nezabere moc času.
Cvik číslo 1. můžete cvičit ráno i večer.
Zatahování bříška zvládnete několikrát během dne, jen na to myslet!! Co si takhle natáhnout mobil? Zachovávejte vždy tři série cviků, postupně můžete zvyšovat (10 cviků, oddych, 11, cviků, oddych 12 cviků) Čím pomaleji cvičíte, tím větší je účinek.
Nezapomeňte při cvičení správně dýchat.
V době měsíčků můžete bez obav cvičit cviky 5. 7. a 8. Kdo má silné krvacení může ostatní cviky vynechat. Ostatní cvičte podle vašich možností. Můžete snížit počet, ale je dobré zcela nevynechat.

Sportu zdar!

Alice

360×288 .{border:0} ][ 360×288 .{border:0} *]

Váš příspěvek
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.04.03 09:29

Děkuji Pavče, která dokonale popsala, co jsem špatně popsala pod cvikem číslo 4. Zkopírovala jsem to sem (doufám, že se na mě nebude zlobit), abyste to necvičili špatně:

Jako první se má cvičit spodní břišní sval (to bývá ta největší pneumatička), cvik, který se mi osvědčil, je náročný a ze začátku jich moc neuděláš, tak 5-10. Lehnout na záda, zvednout nohy nahoru - zadeček zůstane na zemi. Tahem břišních svalů zvednout zadek nahoru a chvíli vydržet, pak povolit zadeček zpět dolů. Vypadá to složitě, ale není, jen v začátcích je to náročný. Nesmí se tento cvik dělat švihem zadečku nahoru, ale skutečně si dávat pozor na to, aby to byl tah břišních svalů. Neklesat na mysli, když to ze začátku nepůjde, zkoušet každý den a postupně to začně fungovat.

Na mou otázku, proč napřed ty spodní, mi odborníci řekli, že pokud napřed začnu přímými, tak se u cviků na spodní břišní svaly zapojí horní partie a cvik nemá výsledek.

Tolik Pavča!

Díky moc!

Kdo máte další cviky na zpevnění prsů, stehen a zadečku, sem s nimi! Fotky jsou vítány!!

Alice

Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 24.04.03 11:22

Dovolte abych se přidala se svojí troškou do mlýna.

Cvičení na stehna a zadeček
1. lehneme si na bok, natáhneme ruku pod hlavu a pokrčíme nohy aby svírali praví úhel jak v kolenou tak k tělu. Vrchní nohu zvedáme 8× nahoru stále pokrčenou jen do výše boků. Chodidla jsou jako fajfka ohnuté k tělu. Pak necháme nohu nahoře a provádíme malé kmitání v rozmezí několika centimetrů nahoru a dolů opět 8×. Vše 3× zopakujeme. (vnější strana stehen a zadeček)
2. stejná poloha jako u 1. horní noha je zvednutá ve výšce boků. Střídavě k sobě dáváme kolena a paty-hýbeme jen horní nohou,spodní leží na podlaze. Opakujeme 8× pomalu a 8× rychle. (tento cvik je hlavně na zadeček).
3. Lehneme si na bok natáhneme ruku pod hlavu. Spodní nohu natáhneme a uděláme z chodidla fajfku. Vrchní nohu pokrčíme a chodidlem opřeme před tělem ve výšce pánve (kolenu neleží na podložce). Nataženou nohu zvedáme nahoru a dolů 8× dlouhý pomalý pohyb, 8× krátký rychlejší pohyb. Vše 3× opakujeme (vnitřní strana stehen ? správnost cviku se pozná, že sval začne pálit)

Doporučuji videokazetu od HANKY KYNYCHOVÉ ? procvičování problematických partií a strečink (je fakt moc dobrá). Pokud se zaměříte jen na ty problematické partie tak to denně zabere 20 minut času.

Maky

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 28.04.03 05:21

Loňský červenec jsem si lehce porodila, po měsíci jsem měla mnohem ideálnější váhu než před těhotenstvím (z 20 kg nadváhy jsem to do porodu stáhla na gravidních 60+7kg)
Denně jsem si posilovala povolené bříško a rušila strije - v rámci zdevastovaného těla věkem vcelku úspěšně. Přibližně když bylo Johance 7 měsíců, tak jsem přestala kojit a po měsíci a dvou menstruačních cyklech opět začala nekontrolovatelně tloustnou (10 kg za dva měsíce). Dieta rozhodně nebude ku pomoci - jím 2× denně Johančinu stravu - polévky a jogurty. Pomůže, když změním cvičení z tvarovacího na aerobní? Poprvé v životě dostávám ukrutný hlad, kterému sice nemám ani čas vyhovět, ale je mi to celé záhadou. Dřív jsem se mohla i dva dny postit a nevadilo mi to. Režim dne budu moci upravit až tak za půl roku, až si Johanka přestane usurpovat právo na permanentní maminčinu pozornost.
Díky za každou radu Romana (fossa@volny.cz)

pisálek007
Povídálka 21 příspěvků 17.03.15 20:14
:)
Vložit nový komentář