Další příběh se šťastným koncem, ale...s ale

Snažení

Zdravím všechny ženy, které bedlivě (stejně jako já) sledují stránky Emimina. Získala jsem zde řadu cenných informací a myslím, že nastala ta pravá chvíle, abych se s Vámi také podělila o své zkušenosti a trable, které předcházely mému otěhotnění, a pokračovaly bohužel i potom.

Ale abych to vzala od začátku. S manželem jsme se pokoušeli o miminko asi dva roky. Obrátila jsem se o pomoc na svého gynekologa a ten mi doporučil sanatorium Pronatal. Tam mi nejdřív práškama upravili hladinu prolaktinu (asi 2 měsíce) a pak mi doporučili stimulaci vaječníků a inseminaci.

Bylo mi trošku divné, že jsem neprošla žádným jiným vyšetřením, ale doktoři tomu přece musí rozumět lépe, tak jsme začali s injekcemi. Kontrolní ultrazvuk vaječníků nedopadl nejlépe, pouze 4 vajíčka - moc nadějně to nevypadalo, ale v daný den jsme se dostavili i s manželem, tomu udělali rozbor spermatu (taky prý žádná sláva) a provedli inseminaci.

Měla jsem zvláštní pocit. A hroznou radost, když jsem zjistila, že jsem těhotná, že se to povedlo na první pokus. Za pár týdnů jsem přijela do Pronatalu na kontrolní ultrazvuk. Bála jsem se, aby dítě bylo v pořádku. Doktor se tvářil vážně a já jsem ani nedýchala. S kolmou vráskou na čele mi sdělil, že čekám čtyřčata. Začala jsem se smát. Vůbec mi nedošlo, co mi říká! Řekl mi (a měl pravdu), že 4 děti nedonosím buď vůbec a nebo nebudou dobře vyvinuté. Je potřeba provést redukci na 2.

Odjela jsem domů s těžkou hlavou. Ten samý večer jsem začala velmi silně krvácet. Myslela jsem, že jsem potratila a hrozně jsem brečela. Manžel mě odvezl do nemocnice. Tam ultrazvukem zjistili, že jsem nepotratila, čtyřčata jsem čekala stále. Z nemocnice mě pustili pouze na redukci, kterou mi ošetřující lékař také doporučil. Ten zákrok pro mě skutečně byl velmi těžkým krokem - nemusím Vám to asi vysvětlovat - ale v zájmu zdraví těch dvou dětí jsem ho podstoupila.

V 11. týdnu. Druhý den po zákroku jsem jela do Pronatalu na kontrolní ultrazvuk. Ano, už jsem čekala pouze dvojčata. Ovšem u toho jednoho si lékař všiml ztluštění zadní strany lebeční. Znamená to možnost Downa nebo srdeční vady. Může být a nemusí. Byla jsem úplně zoufalá, nevěděla jsem vůbec, co mám dělat.

Moc mi pomohl můj ošetřující lékař v nemocnici. Hodně se mnou o tom problému mluvil, poslal mě ke genetičce. Po pěti týdnech mě z nemocnice propustili, sice těhotnou, ale … Viselo to nad námi jako Damoklův meč.

Podrobila jsem se amniocentéze,a to, co jsem prožívala těch 14 dní do jejího výsledku, to bych nikdy žádné ženě nepřála. Už dva dny vím, že je všechno v pořádku, a já jsem si v 18. týdnu konečně začala užívat těhotenství.

Pořád věřím lékařům, neztratila jsem v ně důvěru, nemyslím si, že by někde došlo k nějakému výraznému pochybení, jen jsem Vám chtěla napsat, jak si s náma ta příroda někdy zahraje. Tak všem držím palce.

Edita

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.02 04:29

Mila Edito,

Ber to tak, ze je „to“ proste osud. Uvidis, ze se ti narodi dve zdrava miminka a ty na vsechny „utrapy“ zapomenes. Je fakt, ze s vicecetnym 3+ tehotenstvim jsou spojena dost velka rizika. Moje pritelkyne ma trojcatka a jeji tehotenstvi, porod a i prvni 2. roky trojcatek byly dost narocne jak pro ni, tak manzela. Urcite nam napis, jak se tehotenstvi vyviji a zda se dozvis pohlavi miminek!!! Kdy mas termin???

Hodne stesti,

Julie a Annabelle 5. mesicu

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.02 08:11

Milá Edito, přeji Ti aby se Tvé těhotenství vyvíjelo zdárně a bez komplikací. Nemysli na to špatné, ale pouze jen na to dobré, krásné. Tvá miminka budou určitě vpořádku a zdravá. Dvržím Vám všem třem palce…všechny čtyři. Krásný den přeje Zdenča

Tina4
Nováček 3 příspěvky 29.05.02 10:26

Milá Edito,
přečetla jsem si Tvůj příběh a moc mě dojal. Jsi šťastný člověk, že se Ti povedla inseminace na první pokus, znám lidi, kterým se nepovedla vůbec a absolvovali jich minimálně 20. Určitě bylo těžké se rozloučit se dvěma drobečkama, ale myslím, že to bylo správné rozhodnutí.A jsem přesvědčená, že teď čekáš dvě krásná a hlavně zdravá dítka.Děti jsou radost a ty ji máš dvojnásobnou;-). Hezky si užij těhotenství a určitě dej vědět, jak pokračuješ. Přeji hodně štěstí Tobě, dvojčátkům i manželovi. Měj se pohádkově a jestli už máš bříško, tak ho na každého pěkně vystrkuj.

radeklehky
Stálice 51 příspěvků 29.05.02 14:14

Přejeme Ti všichni i s Martinkou, ať už žádné komplikace nenastanou. Nám se inseminace povedla až na pátý pokus a dále nám navrhovali IVF, takže jsem moc rád, že to tak dopadlo a narodila se nám krásná a zdravá Martinka. Držíme palce :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.02 15:34

Ahoj Edito,
měla jsem asi podobný problém - moje diagnoza byla Hyperlaktinemie, snižovali mi taky pomocí léků hladinu prolaktinu, rok jsme se o mimčo pokoušeli - marně. Zkusila jsem místo hormonální léčby homeopatickou léčbu - za necelý půlrok se mi upravil cyklus a nakonec se mi podařilo otěhotnět přirozenou cestou. Nyní jsem ve 22.týdnu těhotenství, vše je v pořádku, taky jsem natěšená na mimčo. Držím Ti všechny palce co mám, aby všechno dobře dopadlo a kdybys to chtěla ještě někdy zkusit, možná stojí za to, zavadit o nějakého dobrého homeopata.

Venda

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.02 16:09

Ahoj Vendo,
my se o mimčo pokoušíme asi 3/4 roku, zatím bohužel marně. Jelikož mám hodně nepravidelnou menstruaci, teda spíš hodně dlouhý cyklus, někdy až 50 dní, dostala jsem od svého lékaře předepsaný Utrogestan - hormony. Věřím, že to pomůže. Ale ráda bych se dozvěděla něco i o jiných možnostech řešení. Jak ta tvoje homeopatická léčba probíhala, případně je-li to možné i nějaký kontakt.
Předem moc děkuju a přeju Ti krásný a zdravý mimčo.

Radka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.05.02 14:05

Ahoj Radko,
menstruaci jsem měla od 16-ti let jen na dovolené v létě a na horách v zimě, jinak vůbec. Můj ženský doktor mi řekl, že se to bude řešit, až budu chtít mít dítě. Od 19 do 26-ti let jsem brala Tri-regol (antikoncepci), takže se menstruace upravila - vynutila. Po náhlém vysazení antikoncepce se cyklus nikdy neobnovil sám. Když jsem chtěla otěhotnět, kvůli laksnímu přístupu svého lékaře jsem nejprve změnila gynekologa a poté se dozvěděla, co mám za problém. Moje nepravidelnost menstruace byla zapříčiněna prý opožděným vývojem podvěsku mozkového a dále utlumena antikoncepcí - dostala jsem vynadáno, že jsem ji brala - ale jak jsem to měla vědět?
Nakonec jsem skončila u homeopata (v Plzni), který pomohl nejen mně, ale vím o dalších 4 ženách. Kontakt na homeopata i další podrobnosti ohledně léčby (nebylo to nic dramatického) Ti ráda sdělím. Na mojí adresu vendula_vesela@sez­nam.cz pošli svojí e-mailovou adresu nebo telefonní číslo.
 Venda

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.02 22:37

Edito,

moc Vam drzim pesticky, at vse zvladnete do zdarneho konce a at Vas uz necekaji zadne prekvapeni „osudu“.

Petra + Tomasek 2,5 mesice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.02 13:57

Milá Edito, doufám, že Tvůj příběh skončí 2 zdravými drobečky a že pak budeš moci na všechen ten strach zapomenout. Já jsem ve 13.týdnu (úplně bez problémů-ťuk,ťuk na dřevo) a moc se těším na našeho drobečka. Užívej si těhotenství a nenech se ničím vyrušovat a vyvést z míry. Držím palce! Jitka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.02 19:48

Ahoj Edito,
jsem v 10 týdnu a taky čekám čtyřčata,ale po IVF na třetí pokus.Mám týden na rozmyšlenou redukce anebo …Je to hrozně těžké,když po 6ti letech jsem viděla srdíčka všech svých miminek.Mám strach,že po redukci přijdu o všechny a to bych nepřežila.Prosím napiš jakou ti dávali naději,že dvojčata zůstanou.Dík Rennda

Edita
Povídálka 16 příspěvků 04.06.02 20:26

Děkuju všem za spoustu krásných ohlasů i slov povzbuzení. Doufám, že to nejhorší už máme za sebou. Drobečci jsou v pořádku, už cítím i pohyby :-)) Dokonce vím, že to bude holčička a chlapeček.
Hlavně jsem chtěla napsat Renndě. Taky mě vždycky ultrazvuk hrozně dostával, brečela jsem jak želva, ale dost mě držel u zdravého rozumu můj lékař. Apeloval na mě, aby city nepřevládly nad rozumem. A já vím, že měl pravdu. Musíš zatnout zuby, protože riziko je i při redukci, i při pokusu o donošení čtyřčat. Bohužel. Při redukci je nějaké riziko infekce, ale předcházejí tomu antibiotiky, které jsem dostala ihned po zákroku v kapačce. Hlavně nad tím nesmíš přemýšlet!!!! Jestli se rozhodneš pro redukci, musíš to brát tak, že to tak musí být a už se k tomu nevracej, nic si nevyčítej a vůbec si nepřipouštěj, že jsi něco udělala špatně. Moc Ti držím palce a určitě mi dej vědět, jak jsi se rozhodla a jak to všechno dopadlo. Opravdu by mě to zajímalo. Edita

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.06.02 17:37

Ahoj Renndo,není to tak dávno co jsem četla příběh dvou maminek s čtyřčatama.Rodily na nějakém specializovaném pracovišti, snad v Liberci, ale to nevím jistě. Ale to hlavní, mimča nebyla nijak poškozená a po roce se ničím nelišila od ostatních dětí. Já sama mám příští týden podstoupit IVF.Docela se bojím a v duchu řeším i tuto situaci. Doktorovi jsem už řekla že redukce u mě nepřipadá v uvahu, tak at to s transferem oplodněných vajíček nepřehání. Tak uvidím…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.06.02 14:24

Ahoj Edito,
tak nakonec jsem se rozhodla pro redukci,ikdyž to opravdu nebylo lehké.Byli jsme na konzultaci na klinice v Brně a přesvědčili nás.Vím,že dvojčata jsou také riziko,ale menší.Ani jsem teď neměla číst ten další příspěvek o narozených čtyřčatech,je mi ještě hůř.Zatím se měj,na redukci jdu 18.6.Dám potom vědět,ažse vrátím z nemocnice,budu tam týden.
 Rennda

Edita
Povídálka 16 příspěvků 15.06.02 17:15

Renndo, moc držím palce, ať Ti všechno dobře dopadne. A zvlášť, když potom budeš v péči lékařů, mě prováděli redukci ambulantně a pár hodin po zákroku mě poslali domů. Ale protože tou dobou jsem byla hospitalizovaná v nemocnici, tak jsem se vlastně vracela do nemocnice. Na redukci jsem si jenom odskočila. Vím, že je to pro Tebe těžké, ale snaž se být aspoň trochu psychicky v pohodě. A určitě napiš, jak to dopadlo. Mě čeká 20.6. kontrolní ultrazvuk na srdíčka obou miminek, snad to bude v pořádku.
Myslím na Tebe a Tvé mimča.
 Edita

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.06.02 20:23

Ahoj Edito,
doufám,že Ti vše dopadlo dobře.Já už mám taky jenom dvě,zatím to vypadá dobře.Doktor říkal,že ještě mohu špinit,pokud mě nebude bolet bříško tak mám v klidu ležet.Už se celkem těším až si to těhotenství začnu užívat.Kdy máš termín,já 7.1.03.Měj se pěkně a užívej si miminek v bříšku.Pa Rennda

Edita
Povídálka 16 příspěvků 30.06.02 22:52

Ahoj Renndo,
to jsem ráda, že jste všichni 3 v pořádku a doufám, že tím Ti končí období nejistoty a nastoupí období pohody a radostného čekání :-)) My jsme taky dopadli dobře, žádné viditelné vady,taky srdíčka jsou v pořádku. Termín porodu mám 18.10.02. Dvojčata jsou paráda, furt říkám manželovi, že mít jedno dítě by byla nuda :-)))) Určitě se zase ozvi, jak to prožíváš, jak přibíráš a tak. Já mám navrch už 10 kilo a to má to pravé přibírání přijít až teď. To ze mě bude pěkná kulička. :-)))
Měj se moc pěkně.
 Edita.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.09.02 12:57

Ahoj Renndo a Editko!!
Moc vám držím pěstičky, aby vám to dobře dopadlo. Průběžně nás ostatní informujte o tom, jak to s vámi nadále vypadá :-)
Renndo, drž se, Editko, máš to už „za pár“ tak ať je vše v pořádku. Teda holka a klučina, to je paráda :-D
Dávejte na sebe pozor!
 Soňa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.11.02 21:32

Otázka redukce plodů

Otázka redukce plodů je velice těžká,obzvlášť,jsou li děti po letech vytoužené.Této otázce: ?Redukci ano,či ne??,by měli lékaři předcházet již před samotným přenosem oplodněných embrií.V ideálním případě by maminka měla být seznámena s úskalím vícečetného porodu a problémy předčasně narozených dětí.Měla by dostat neskreslené a pravdivé informace o možných komplikacích,které mohou provázet těžce nedonošená miminka a podle rozvážení by si sama měla zvolit počet přenesených embrií.

40 týden
(pro dvojčátka optimum 37-38 týden) ? normální termín porodu.

34 ? 37 týden ? lehká nedonošenost.Děti jsou obvykle bez větších poruch poporodní.
adaptace.

30 ? 33 týden ? střední nedonošenost.Dětí mývají obvykle problémy s adaptací,dýcháním
a podobně.
Miminka vážící pod 1500g ,mají pravděpodobnost těžkého postižení 7% .

27 ? 29 týden ? těžká nedonošenost.Děti mají téměř vždy problémy s adaptací.
Miminka vážící pod 1000g, mají pravděpodobnost těžkého postižení
 20%.

23 ? 26 týden ? extrémně těžká nedonošenost.Děti mají vždy těžké problémy
s adaptací.
Miminka vážící méně než 750g,mají pravděpodobnost těžkého postižení
 30%.

Jaká jsou možná vývojová postižení nedonošených dětí?

  • opožděný pohybový vývoj ? projevuje se i v lehčích případech.
  • dětská mozková obrna -DMO ? existují různé stupně.
  • nižší intelekt ? výskyt tohoto postižení je nižší,než výskyt postižení pohybu.
  • refrakční vada ? brýle,či šilhavost ? častější postižení,nežli úplná slepota.
  • těžká porucha zraku až slepota ? méně časté postižení týkající se dětí těžce, až
    extrémně těžce nedonošených.
  • porucha sluchu ? potřeba užití sluchadla až hluchota,naštěstí také méně časté.
  • těžká porucha růstu ? méně časté postižení.
  • epilepsie ? méně časté postižení.

Z hlediska medicíny,je samotný zákrok velice jednoduchý.Re­dukovaný plod vstřebá tělo matky,nebo ostatní plody.Z mého laického pohledu je dobrá pravděpodobnost,že z redukovaného čtyřčetného těhotenství,se dvě miminka dají slušně donosit.
Vím,že stoprocentně ukázněná maminka bez těhotenských potíží donosila trojčátka do 36.týdne.Jakou šanci na donošení mají čtyřčátka,by měl upřesnit lékař.
Osobně znám maminku která redukci ?ze čtyř na dvě? úspěšně podstoupila a porodila dvě zdravá děvčátka.Těho­tenství bylo pečlivě sledováno a proběhlo dobře.
Znám také rodiče bojující s postižením svých tří holčiček.Mají všechny DMO a jedna vážné problémy se zrakem.Rodiče jsou však fantastičtí,proto nepochybuji o tom,že holky povedou hodnotný život.
Já jsem maminkou šestileté holky a dvouletých kluků.Děti jsou radost,ale také nevýslovná dřina a odříkání.Já osobně bych si čtyřčata nechala za těchto okolností:

1.Dlouholeté snažení se o děti.
2.Stabilní,vysoce nadprůměrný příjem.
3.Vynikajícího , chápavého a stoprocentně obětavého manžela.
4.Rodinný,atriový domek se zahradou.
5.Neustále k dispozici spolehlivé rodinné auto.
6.Alespoň jednu mladou babičku na pomoc.
7.Neomezené možnosti ve využívání pomocnice,nebo Au pair..
8.Svoji vnitřní sílu optimismus,nadhled a vyrovnanost.

Udělejte si fajfky u všeho,čím disponujete a rozhodněte se !
Osm bodů jsem vydedukovala z dvouletého života se zdravými dvojčaty ,s dcerkou a skvělým manželem.
Ujišťuji Vás,že ať zvolíte tak,či onak,vždy zvolíte správně!!!

Zdraví Pavlína

Edita
Povídálka 16 příspěvků 08.01.03 16:10

Ahoj Soňo,
tak po dlouhé době se vracím ke svému článku a chci Ti poděkovat za Tvou podporu. Vše dopadlo dobře, drobečci se narodili v říjnu císařským řezem, měli 3,20 kg (50 cm) a 3,15 kg (49 cm). Je to záhul, ale jsem šťastná, snad nejšťastnější v životě. :-))).
Zdravím všechny.
 Edita

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.02.03 16:01

Ahoj Soňo a Edito,
Tak mi se narodila dvojčátka 19,10 a byl to 28 týden,Zuzanka 1420g a Víťa 1300g.Dnes už má zuzka 3310g a Víťa 2840g.Bylo to dlouhých 5 týdnů zoufání a čekání.teď chodíme po doktorech a vypadá to vše nadějně,nejhorší bude ten první rok.musí vše dohnat.hlásí se o jídlo často,je to záhul,ale jsou krásní a stojí to za to.pa RENNDA

Vložit nový komentář