Den blbec se šťastným koncem

O životě

Jistě všichni známe takové ty dny, kdy co jde, to se pokazí. Já jsem zrovna včera jeden takový zažila, ale jelikož to nebyl obyčejný den blbec, ale naopak opravdu den D plný mimořádných okamžiků, které vydají na jeden celý deníček, podělím se o něj s vámi. A zároveň si tak si tak uchovám své zážitky, abych si jednou mohla počíst a třeba se i zasmát...

Kozlík Pepík. Už se má čile k světu :-)
2 komentáře

S maminkou

Čtvrtek
Abych vás trochu uvedla do naší situace, jsme rodina se třemi malými dětmi a chováme hospodářská zvířátka. Jedna naše koza byla březí. Březí koza mi už od čtvrtečního rána přišla divná. Konzultovala jsem všechny její příznaky se zkušenějšími a všichni mě varovali, že určitě bude rodit. Já jako nezkušená jsem nevěřila nejen těm zkušenějším, já jsem pořád nevěřila ani tomu, že je kozena opravdu březí.

Celý den jsem ji ale chodila kontrolovat až skoro do půlnoci. Chováme všechna zvířata v jednom výběhu, i berana, a ten začal tak trochu trkat, takže jsem se bála nejen o sebe, ale i o případná kůzlata. A do chovu jsme navíc chtěli jiného berana. Takže tento byl už dlouho určený na porážku. Řezníka jsme tedy domluvili už na pátek.

Pátek - den D
Kromě řezníka měla o půl dvanácté přijet i účetní, manžel totiž podniká. Prozíravě jsem vstala už o půl šesté, abych všechno stihla. Připravili jsme nějaké účetnictví a vypravili starší děti do školky. Netrvalo dlouho a zjistila jsem, že jsem měla vstát ještě dřív. Děti jsme do školky dopravili jako vždy pozdě. Při převlékání nejmladšího jsem si všimla, že má nějaké červené oči, zánět spojivek. To nám ten den hezky začíná…

Honem jsme přichystali všechno na porážku, odvedla jsem kozy na pastvu s tím, že tu březí budu průběžně monitorovat. A v deset tu byl řezník jak na koni. Nestihla jsem ani ustlat peřiny. Porážka berana mi ze začátku přišla krutá, ale nakonec jsme se přesvědčili o správnosti našeho rozhodnutí, jelikož mu řezník zjistil problém, díky kterému nemohl naše ovečky oplodnit. Na jehňátka bychom tedy s tímto beranem čekali marně. A k čemu ho chováme, že? :D

Vše probíhalo dobře, při pohledu na maso už jsem si na Otíka ani nevzpomněla. Řezník ale potřeboval moji asistenci, takže jsem už nestíhala běhat za naší těhulí. Přesto jsem si nakonec našla čas a po jedenácté hodině, když zrovna manžel odjel pro auto k opravářovi, se tam šla zase podívat. A už z dálky jsem viděla, že jsem něco propásla…

Ano, hádáte správně. Propásla jsem porod. Vedle kozy v trávě ležely dva bílé uzlíčky. Dva kozlíčci. Jeden bohužel mrtvý. Druhý slaboučký, ale živý s vůlí žít. Nemohla jsem je ale nechat na pastvě, musela jsem je nějak dostat domů, do chlíva. Do náruče jsem vzala živé kůzlátko, ještě celé mokré a od krve. Však mikina se vypere, tak co. Druhou rukou jsem vzala maminu kozu, třetí rukou svého syna, který samozřejmě u všeho asistoval, a honem domů. Potřebovali jsme přejít silnici. Hrůza. Koza nechtěla jít, pořád se vracela za mrtvým kůzletem, které jsem bohužel musela nechat ležet, další ruku už nemám. Řezník se na mě díval jak na blázna, proč beru koze její kůzle, ale nebyl čas na vysvětlování. Nakonec ani nevím jak, jsem je do chlíva dostala. Moje dítě vlálo za mnou, snažila jsem se nevnímat jeho řvaní. Jemu o život nešlo, ale tomu kůzleti ano.

Pěkně jsem jim podestlala a pomáhala s kojením. Volala jsem manželovi, volala jsem všem zkušeným, na které jsem měla číslo. Každý radil, že prostě musím násilím tomu kůzleti vnutit mlezivo. Takovému malému klíštěti, které se ani nepostaví na nožičky. Z telefonu se ozývaly nepěkné varovné zvuky, že se asi za chvíli vybije baterka.

Bojuji s kůzlátkem, řezník na mě volá, že potřebuje s něčím pomoct. Odbíhám za řezníkem. Jen jedním uchem poslouchám, jak se který kus masa jmenuje a co z něho můžu ukuchtit. Hned vzápětí jsem všechno zapomněla. Řezník odchází, doma se mi válí kila skopového masa a já zase běžím za malým kozlíkem. Dítě vlaje za mnou. Znovu zkoušíme přikládat, postavit kůzlátko na slabé nožičky, nevypadá to dobře. To je zhruba půl dvanácté, kdy měla přijet účetní…

Později se dozvídáme, že účetní u nás byla, ale nedozvonila se. Všichni pryč. Manžel u opraváře, jeho mobil nedostupný, já u kůzlete. Takže zase odjela… A já zjišťuji, že by bylo dobré uvařit něco k obědu. Moje dítě má hlad. Strkám mu do ruky alespoň rohlík a honem jdu vařit vývar z beranovy hlavy. Polévka se vaří, jdu přebírat maso. Cestou kontroluji syna hrajícího si na písečku. Když jdu kolem podruhé, zjišťuji, že syn na písečku usnul. V tu chvíli se vrací manžel a s ním i kamarád, ktrý měl slíbeno kousek masa. Chystám maso pro kamaráda, manžel dává syna spát do kočárku. Kontroluji polévku a běžím zase za kůzletem.

Když se vrátím domů, v kuchyni nalézám potopu. Vývar přetekl. A nateklo to i do elektriky ve sporáku, takže ten přestal fungovat. Jdu tuhle úžasnou novinku oznámit manželovi. Ten odkládá opravu sporáku do neurčita a chystá plynovou bombu, na které polévku dovaříme. Já jdu zase přebírat, umývat a pytlíkovat maso. A každou chvíli odbíhám zkontrolovat polévku, spící dítě a kůzle.

A už máme nejvyšší čas vyrazit do školky pro starší děti. Nasedám do auta, nejmladší dítě nechávám spát na dvoře, manžel je na dílně, takže hlídá. Cestou mi dochází, že nemám autosedačky. Jsou v jiném autě, kterým jsme děti vozili do školky, když bylo tohle na opravě. Nedá se nic dělat, není čas. Do školky dorazím v rozervaných teplácích a s mastnýma vlasama, paní učitelka chápe. Kluci jsou natěšení na malé kůzlátko. Ještě musíme nakoupit. Pohledy lidí v obchodě naznačují, že se jim moje image líbí.

A jedeme domů. A jak si tak jedu, přes cestu mi přebíhají srnky. Bez problému. Ani ve snu mě však nenapadlo, co ty hloupé srny udělaly pak. Otočily se a běžely zpátky. Těsně přede mnou. Nebyl čas zareagovat a ani jsem nemohla Kdybych prudce zabrzdila, stejně bych tu srnu srazila a ještě by moje děti sedící vzadu bez autosedaček letěly. Takže průser, sejmula jsem srnu.

Naštěstí se nějak vzpamatovala, zvedla se a běžela dál. Po příjezdu domů oznamuji manželovi s tlukoucím srdcem, co se stalo. Nasedá do auta a jede se tam ještě podívat, ale srna už byla pryč. Tak snad to přežila…

Manžel prohlíží škody na autě. Skoro nic se nestalo, ale prasklinku na čelním skle budeme řešit s pojišťovnou. Já jdu mezitím s dětma zkontrolovat kůzlátko. Kluci jsou nadšení. Nejstarší naši kozu chválí, že má krásné miminko. A hned se mě ptá, jestli i druhá koza má v bříšku miminko a jestli náhodou já nemám v bříšku miminko. Musím ho zklamat. Ani jedna nemáme…

Bohužel ale při pohledu na hodiny zjišťuji, že koze se doteď neodloučila placenta. Což je docela průšvih. Obvolávám všechny veterináře. Nikdy by mě nenapadlo, jaký bude problém sehnat v pátek odpoledne veterináře… Nakonec jednoho seženu, zrovna takového nespolehlivého. Ale slibuje, že do hodiny a půl bude u nás. Manžel doma zatím opravuje sporák. Opravil. :D A potom si konečně dáváme oběd. Kluci samozřejmě nejí, tak do nich narvu alespoň nějaké ovoce a jdu volat veterinářovi, jestli už je na cestě.

Vyslechnu si, že má dnes ještě dalších 17 případů a pořád neví, jak zhodnotit, který je nejvážnější. Ale uznává, že kdyby nepřijel, do rána by bylo po koze. A tak mi slibuje, že za půl až tři čtvrtě hodiny opravdu dorazí. Já slíbím jemu, že mu za to dám cokoliv kromě peněz, když nám kozu zachrání. :D A pan doktor ještě dodává, že po skončení telefonátu si hned vypíná mobil a zapne ho až v pondělí ráno, že už toho má dnes dost. Tak kdybych se pokoušela mu dovolat, tak ať se o to nepokouším. :D OK. Modlím se, aby opravdu přijel.

Jaké bylo překvapení, když opravdu dorazil! A dokonce včas! Hned u auta si navzájem vyprávíme svoje dnešní zážitky, oba máme za sebou hektický den a vzájemně se chápeme. A pak jdeme zachránit naši kozenu. Pan doktor je šikovný a koza bude v pořádku. Jsem šťastná! Kůzlátko dostává pochvalu, že je sice maličké, ale má se k světu. Všechno tedy dobře dopadlo.

Mě pak ještě čekalo spoustu práce. I v noci a následující den. Vstávání ke kůzlátku, které se ještě neumělo obsloužit samo a potřebovalo s pitím mlíčka pomoct, bylo strašné, horší než vstávání k vlastnímu dítěti. Vždycky vylézt z vyhřáté postele, obléct se, do ruky baterku a ven, do zimy. Půl hodiny klečet pod kozou a nutit malého cuchtu, aby trochu pil. K ránu už je kozlík samostatnější. Ale já jsem úplně na odpis.

Ale ta radost z dobrého výsledku, ta za to všechno stojí. :-)

Hodnotilo 37 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 27.03.14 00:28

Tenhle denicek je pro me uplne mimo realitu, ziju uplne v jinem svete mam pocit :) kdyz jsem byla mala, tak jsme takhle zili, meli jsme ovce, drubez, kraliky a zizaly :) vynorilo se mi pri cteni spousta krasnych vzpominek, ktere uz me deti nezaziji. Bohuzel. Ale vubec si sebe takto ani neumim predstavit, klobouk dolu.

Pekne pocteni, at se kuzlatku dari

Příspěvek upraven 27.03.14 v 00:28

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 07:22

:lol: :lol: Tak tento deníček jsem psala v polospánku :lol: Omlouvám se všem, napsaný je hrozně :lol:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 07:26

@LadyTommy U nás na vesnici je tohle docela běžná realita… Kdo nemá aspoň slípky, je divnej :D A hlavně ztracenej, protože vejce ve zdejším obchodě nekoupíš :D Ale co je hlavní, že mě to strašně baví, zvířata jsou můj životní koníček. Nic na světě by mě nedonutilo takhle žít, kdyby mě to nebavilo. :) Pokud i ty žiješ tím, co tě opravdu baví a co chceš, je to skvělé a správné :kytka:

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 27.03.14 07:35

@sao me se naopak libil hlavne me pobavil syn kterej usnul na pisecku a pretekla polevka…jinak tez ziju jinak ale uplne jinak a musim rict ze bych to asi nezvladla 3 deti zvirata..

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 27.03.14 08:11

Je to pekne napsane :kytka: No jo zviratka-je to boj, ja to zazila jen u babicky, ale takto sem jako mala nosila jehnatum celou noc mliko, a to jsme byla jako dite plna Energie, presto si pamatuju dodnes jak Sem byla unavena :D z toho vstavani..Natoz ty tri deti a hospodarstvi, ale jak pises, kdyz te to bavi a mas v Tom svuj smysl Zivota proc ne..Ono to nahodou zacina byt opet moderni mit vse svoje od vajicek atd…
Denicek je i vtipny a libi se mi- ikdyz byl v polospanku :D :D :palec:

 
marra2
Ukecaná baba ;) 1918 příspěvků 27.03.14 08:12

Nádherny denicek, krasne napsany, vtipne :potlesk: :potlesk:

Pripomnelo mi to nase prvni jehnata. Jedno zemrelo a druhe bylo tak slabe, ze jsem nevedela co s nim. Tak jsem vzala flasku od mimina a jehne zacala krmit :lol: No krmila jsem ho jeste hodne dlouho, pak jsem si sama sobe nadavala, ze jsem si to spackala :P

Nakonec chodilo i do baraku, bylo jak pes. Zustalo zakrsle a pravdu mazlicek. Nez teda prijel deda na porazku :roll:

 
Scarenka
Stálice 85 příspěvků 27.03.14 08:15

Taky si to moc nedovedu představit. Vesnici miluji, dokonce si tam letos stavime i domecek, ale z toho popisu mam trosku rozporuplny dojem. Vybavila jsem si rodinu se trema detma, ktery nosi hadry po sobe, furt litaji usmudlany, usopleny po venku. Vy kolem statku nevylezete v nicem jinym nez roztrhanych teplakach a podobne. Vidim nedostavenej dum a bordel vsude okolo. Proste typicky vesansky styl zivota. Taky mi to prijde, jako odstrasujici, jako za mych mladych let. Znala sem takovou rodinu a pak ty decka prijely do mesta na skolu a byly sikanovany, protoze podle mestskych deti vypadaly jako chudaci. Nechci nikoho pobourit, proto pisu predstavila. Je to jen nazor. A hned jako druha vec, me napadla rodina Kudrnova z Rance U Zelené sedmy.

 
yse
Zasloužilá kecalka 662 příspěvků 27.03.14 08:36

Hezký deníček, a nejvíc mě dostala hláška: „Pohledy lidí v obchodě naznačují, že se jim moje image libí.“ :D Když na mě bude zase někdo tlemit, tak si na toto vzpomenu a už se nebudu na ně mračit, ale usmívat :mrgreen:
Osobně si myslím, že život se zvířaty a na vesnici je mnohem veselejší, než někde na sídlišti mezi čtyřmi stěnami, takže ti moc fandím a těším se na další deníček :pankac:

 
svycarka
Kelišová 6880 příspěvků 27.03.14 09:24

Musim uprimne priznat, ze ackoli pro tebe to byl den blbec, me by se strasne libil…kozy a jine zverstvo.ja porad jeste tajne snim o vlastnim statecku ;)

 
Tůtlinka
Ukecaná baba ;) 1799 příspěvků 27.03.14 09:38

Krásnej deníček! :potlesk: Jeden z nejlepších, máte můj obdiv a držím palce ať to všechno zvládáte :) Zvířátka zbožňuju, malej kozlíček je nádhernej! Tak hodně sil! :)

 
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 27.03.14 10:20

To bylo krásný, tvoje děti vyrůstají v harmonii s přírodou, takový podobný model rodiny byl můj sen, snad s k tomu někdy dopracuji, at se vám jen daří a hodně zdravíčka :hug: :mavam:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 10:50

Děkuji všem za hezké komentáře! Jsem ráda, že se líbí. Přemýšlím, že příště napíšu deníček o tom, jak jsem dnes nakupovala obilí. :lol:
@marra2 Já jsem si právě řekla, že pokud by bylo kůzle hodně slabé a závislé na pomoci člověka, tak než se s ním takto mordovat, lepší asi zabít a mít mlíko pro sebe :P Je to drsné, ale v přírodě by taky takové mládě nepřežilo a my chováme zvířata pro svůj užitek, ne se kvůli nim strhat. Jinak ale náš kozlík už je za vodou, už jsem je pustila mezi ostatní, běhá za maminkou, hezky sám papá aniž by mě potřeboval, a krásně prospívá, takže to opravdu dopadlo dobře :)
Anonymní, jako v podstatě jsi to vystihla - ale to co popisuji v deníčku byl fakt extrém, to byl prostě takový den kdy se na nás všechno nahrnulo, jinak to takhle není pořád, poklízet chodím normálně jen ráno, jinak žijeme normálně jako každý jiný. Po zahradě pochopitelně chodíme ve špinavém, to by bylo asi divné, a děcka samozřejmě lítají pořád venku a za to jsem ráda, že tu možnost mají, bordel okolo baráku máme hlavně díky tomu že tady manžel i podniká ve dřevovýrobě, a barák je věčná stavba, protože holt nejsme milionáři :lol: Ale ač to vypadá nepřitažlivě, je to náhodou úplně super a neměnila bych ani náhodou, přesně tohle jsem si vysnila a nikdo se na nás skrz prsty nedívá, právě naopak, všichni se jezdí dívat na zvířátka a kamarádky z paneláků vyvenčit děti :D Když jdeme kamkoli mezi lidi, třeba jenom do školky nebo do města, vždycky se oblékáme hezky, slušně a nikdo by nepoznal, že jsme nějací vesničani. V ten pátek jsem jela v roztrhaných teplácích právě proto, že to byl den blbec a proto jsem o tom psala, pro zasmání. Za normálních okolností bych takhle nikam nejela. Tak to jen abych to vysvětlila.

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 27.03.14 12:04

@sao respekt. Deníček je čtivý, příběh perfektní, ale dostal mě hlavně tvůj komentář, že bys raději to kůzle zabila než se kvůli němu strhla. To já nedokážu a obdivuju. Myslím, že to je to, co člověk potřebuje, aby mohl být na venkově šťastný. :potlesk: držím ti palce, ať se daří a moc se těším na další a další deníčky.

 
Olivyia
Kecalka 220 příspěvků 27.03.14 12:21

Moc krásně živě napsané, úplně si to představuju :lol:. Ale si fakt dobrá, že to všechno zvládáš. Takový život - hlavně pro děti - musí být skvělý.

 
moncaz
Ukecaná baba ;) 1185 příspěvků 27.03.14 12:55

No teda to je tak krásně napsané, strašně jsem se pobavila, smála jsem se až jsem se bála že vzbudím malou :-Dúžasně napsané a před tebou klobouk dolů

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 27.03.14 13:04

Admini pracují dneska rychle, zdravím @Scarenka :mavam:

Jinak deníček se mi moc líbil, máte to krásně zařízený. Já takový lidi obdivuju (ale nic se nemá přehánět), hlavně tu soběstačnost a soužití s přírodou… :pankac:

 
hanak  27.03.14 13:15

Trochu divoký den, ale kůzlátko je nádherné, ať se tedy broučínkovi daří a má se k světu :srdce:

Já na vesnici nežiju, ani bych nemohla. Maso kupuji v obchodě, protože vlastní výrobu bych nezvládla. Jakmile jsme měli nějaké zvíře, byť určené na porážku, okamžitě dostalo jméno a to byl konec.
Dostali jsme králíka - prý na česnek nebo do svíčkový bude fajn. Bohužel nám ho soused donesl živého. Za 5 min. už měl jméno Pepík a ikdyž svému osudu neušel (po 3 dnech musel soused přijít znovu a dokonat dílo zkázy), já Pepíka do pusy nedala. Rodina si pochutnala, já se ten den spokojila s chlebem. Pořád jsem měla Pepíka před očima…

Měli jsme slepice. Postupem času slípky přestaly nest, bylo načase je vyměnit za mladou várku. Původní slípky šly tedy pod sekeru (chudák děda) a na mě čekalo spaření a škubání. Slípky byly stare, ale do polívky či do omajdy na paprice prý budou fajn. Postupně mi pod rukama prošla Amálka, Adélka, Božka, Marcipánka… celkem 10 neštastných stařenek. Mrazák se naplnil, ale užitek z toho ve finale měla jen rodina, já nebyla schopna pozřít jediné sousto.

Později jsme měli zamluveného mladého býčka u známých. Super, domácí maso.. do doby, než jsme známé jeli navštívit. Chtěli se pochlubit, jak býček hezky roste a že už se brzy dočkáme… A tak jsme stanuli tváří tvář Frantovi.
Ani František neutekl svému osudu :,(.. ale maso jsme z větší části rozdali po zbytku rodiny - tentokrát ho nechtěly ani děti, nostalgicky na Frantička vzpomínaly.

Takže jsme městský. Žijeme ve městě a kromě 3 koček (z toho jsme 2 posbíraly po ulicích) a 3 minihafanů nepěstujeme nic. Zvířátka jsou u nás jen na mazlení.

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 27.03.14 13:17

Pěkně napsaný, čtivý, vtipný! A skopové bych si taky dala. :pankac:

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 27.03.14 13:23

@hanak Amálka, Adélka… :lol: :lol: :lol: :lol: Pobavilas, i když chápu, že to asi nebylo účelem :oops: Já měla slépku Šárku :palec:

 
Scarenka
Stálice 85 příspěvků 27.03.14 13:26

@Krkael Noo moment, ale proč jsem byla ukázána? Jsem nepsala nic neslušnýho, nebo tak podobně.. to nechápu? K čemu potom je ta anonymita?

 
Scarenka
Stálice 85 příspěvků 27.03.14 13:38

@sao já nechtěla svým příspěvkem nikoho urazit, jen jsem si vzpomněla na minulé časy, a tím vznikl ten názor, jsem nevěděla, že se Vás to tak dotkne. Ta anonymita byla, že to píši v práci a chodí tam šéfová, nechci mít problémy :( né proto, že bych to nemohla napsat normálně.
@Krkael Dá se ta anonymita vrátit? Vždyť jsem nikomu nic neudělala :,(

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 27.03.14 13:46

@Scarenka Proč jsi byla ukázána? Asi proto, že jsi nepsala nic intimního, o vztazích ani zdravotním stavu, a jen jsi blbě pindala :think: Pokud se za svoje názory vůči vesničanům stydím, tak je nepiš vůbec a neschovávej se „hrdinně“ za anonymitu. A ne, vrátit to nejde

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 27.03.14 13:47

@Scarenka A pokud jsi v práci, tak to vypni a jdi se věnovat přínosnějším činnostem. A šéfová uvidí, že jsi na emiminu tak či tak, anonym neanonym.

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 27.03.14 13:48

Jsem se pobavila, zavzpominala, na vsi uz nejsem, nicmene male mesto a baracekto jisti, panelak neni pro mbe, mam tedy jen psi, kocku a krevka, ale neni uplne hotovy cely barak a zahrada..ale na zvirecto nebude cas, mam ale zahradku a pestuji zeleninu..tchan ma kachny, slepice a kozy:-)cekala jsem, kdy si prwctu komentar, ze si mela deti nechat ve skolce, nez je vezt bez sedacky, jsem rada, ze se neobjevil..i ja jsem uz jednou vezla syna bez..lec je stesti ze si nejela rychleji. pitomy srny.. :zed:

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 27.03.14 15:31

Pěkný deníček, zajímavý, čtivý, ale byl to tedy hektický den ;) Ale nikdy jsem neslyšela o tom, že se kůzlátko musí nutit k pití? Taky máme kozy, letos 9 kůzlat, já se v tom tedy nijak extra nevyznám, protože se o ně stará převážně tchýně, já byla přítomná pouze u dvou porodů, kdybych náhodou zrovna byla doma sama, abych zvládla té koze pomoct. Hned po porodu jsme dali kůzlátka ke koze, ta si je olízala, za chvilku se kůzle postavilo a začalo pít samo :nevim: A prospívají všechny pěkně :)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 17:53

@lenna1810 Kůzlátko se narodilo s nízko porodní váhou, a dlouho se nepostavilo na nožičky. A když už, neumělo si najít cecík. Konzultovala jsem to s kamarádem co má přímo kozí farmu, veterinářem, kamarádem co má 2 kozy už spoustu let. A všichni se shodli na tom, že když není schopen se napít sám, musím mu pomoct, zvlášť když šlo o komplikovaný porod kdy se jedno kůzle narodilo mrtvé. Protože napít se mleziva do dvou hodin od porodu je pro kůzle životně důležité a ta koza mu sama napít nedá. Musela jsem pomáhat pak ještě celou noc, byl strašně maličký a slaboučký, musela jsem ho držet aby vůbec stál, přidržovat hlavičku, vemínko… Až druhý den se osamostatnil. Dnes už ale běhá, papá sám, od neděle přibral půl kila, takže má vyhráno. :) Ať se chov koz daří. :kytka:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 17:59

@Scarenka Vůbec jste se mě nedotkla, je to úplně v pohodě :) Já se nestydím za to že jsem vesničan, a dělám jen to co mě baví :) Trochu mě mrzí že si někteří myslí jak zlý to musí být život, tak se jen snažím uvést na pravou míru, že nejsme žádní chudáci a naše děti už vůbec ne. Taky jsme žili ve městě v paneláku, takže můžu porovnávat. A už bych se nevrátila.

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 27.03.14 20:47

@sao Ty jsi stejně borec :palec: Krásný, jak tím žiješ (vlastně vy všichni), fakt se mi to moc líbí - i když teda přiznávám, že zvířata tohoto „typu“ nic pro mě :kytka:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 27.03.14 20:57

Náhodou - povedený deníček :palec: No jasně, pro mne také jak kdybys bydlela na Marsu :mrgreen: i když teď taky bydlím na vesnici. U nás tohle farmaření tolik nefrčí, úplně jiný životní styl. A to je právě to zajímavé dozvídat se jak kdo žije. Vůbec se nemusíš za nic ospravedlňovat, však je to každého věc jak žije.
Kozlík je moc hezký, ještě že jsi ho zachránila :palec:
A u nás na vsi se tady producírujou některé maminy v otahanejch teplákách a v crocsech úplně normálně :roll: takže nějaký díry navíc by asi učitelka neřešila též. :lol: Já jednou šla do školky v noční košili :oops: ovšem zastrkanou do džínů a přes to svetr a zimní bundu, nějak jsme ráno nestíhali. Ještěže jsem si nemusela nikde odložit :mrgreen:

 
rerere
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 27.03.14 21:16

@Scarenka tohle vyznívá, jakoby to psal kdosi z Práááhýýý…

 
Milu86
Kecalka 194 příspěvků 27.03.14 21:30

Ahooj, jsem tu po dlouhé době a co nevidím, deníček od tebe ;) Dobře jsem se pobavila :lol: Taky už máme kůzlata, taky jsem jim musela pomáhat, protože ta naše koza má zase tak velké struky, že si je sami nedokázali vzít do těch svých malých pusinek, ale už jsou taky samostatný. Až budu mít víc času, napíšu SZ

 
baily
Kecalka 233 příspěvků 27.03.14 21:39

Uzasny denicek:))) at se dari vam vsem:)))

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 27.03.14 21:45

K odkryte anonymni - kdyz jsem byla mala, tak jsem nemohla pochopit, ze mestske deti chodi ven v dzinach. My meli teplaky, brodili se v holinach potokem, hrali si v bahne… Kdyz jsem byla u kamosky ve meste, tak jsem nikdy nechapala, co je zabavneho na tom sedet cele odpoledne na zastavce a kecat o blbostech.

Ted bydlim ve meste, jsem tu stastna, zase si uzivam kultury a neustaleho deni, to mi na vesnici chybelo, ale mrzi me, ze deti budou mit ochuzene detstvi o takovou tu vesnickou volnost.

Kdyz jsem loni rocni dceru vypravila na hriste v teplakach, tak na me kamoska trestila oci, proc mala nema dziny… Takze dnes nakupuju dziny na cestu do obchodu a tmave dziny na hriste. Dceru odtrhavam od travy a jinych barvicich veci, aby si neznicila obleceni a nevypadala na hristi jako krupan… :roll:

 
wercina.w
Stálice 70 příspěvků 27.03.14 21:56

Měla jsem možnost rok žit na vesnici a pro mě jako rodilou Pražandu to bylo utrpení. Nemohla jsem spát, bylo tam na mě moc ticho a tma. Kdežto přítel, který vyrůstal na vesnici by se tam nejraději vrátil.
Deníček pobavil, mám ráda deníčky, které nepopisují jen narození miminka.
I když tady vlastně taky jeden porod byl :-).

 
dana59
Zasloužilá kecalka 649 příspěvků 27.03.14 22:21

:kytka: Krásný deníček, úplně závidím. Práce hektická, ale ten úžasný konec. Přeji hodně štěstí :kytka: D :kytka: na

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 27.03.14 23:28

@Scarenka je od tebe ale chytry tady napsat, ze mas cas to psat v praci, pardon v zamestnani.­.V praci by jsi na to cas asi nemela ;) ;)
Nebylo to od tebe hezky napsane, ja chapu, ze kazdy ma svuj nejaky nazor, ale tohle bylo dost pod pas 8) 8) 8)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 27.03.14 23:40

@LadyTommy @Gina108 To je ta výhoda vesnice :lol: Akorát sem k nám už se taky vkrádá to „měšťanství“, ne teda přímo do naší vesnice, ale kluky vozím do školky do vedlejší vesnice, a tam už teda všichni chodí nastrojení i do obchodu, do školky… :D Takže nechci vypadat úplně out, a taky na sebe hodím vždycky něco slušnějšího, i když je mi toho oblečení pak líto, že ho musím zbytečně rozšpinit a zdržovat se převlékáním :roll: :D Ale poslední dobou to řeším tak, že na domácí hadry hodím pěknou bundu a nikdo neví co pod ní mám :P Děti chodí do školky oblékané různě, některé ve vesnickém stylu, jiné v džínách jak ve městě. Já těm svým dávám „lepší“ tepláky :D A je vyřešeno. Ale je teda škoda, že už se to měšťanské oblékání šíří i na vesnici, taková pohoda tady byla :lol:
Jinak, co se týče kultury a neustálého dění - to přece není problém si zařídit i na vesnici. Je to jen o lidech.

@wercina.w Já si zas nedokážu představit ten hluk ve městě, a to ticho tady mi připadá úplně normální, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela… :think: Je to pro mě samozřejmost, nic jiného neznám… Bydlela jsem nějakou dobu ve městě, ale v takovém menším a navíc v okrajové části. Pro mě je život na vesnici přirozený, ve městě bych se asi unudila. Moje sestra žije v paneláku ve městě, a když vidím jak řeší „venčení“ svého dítěte… No to já vůbec neznám… Hlídá si, aby každý den byl alespoň chvíli venku, když hlídá její manžel, pořád ho kontroluje, jestli už byl s malým venku, se provětrat… - tohle bych teda řešit nechtěla. Naše děcka, když chtějí ven, tak nazujou boty a jsou prostě venku, pak zas doma, pak zas venku… Nezávisle na mě. Vůbec neřeším jestli už dnes byli se provětrat, větrají se pořád, někdy od rána do večera. :lol: Nevím, co bych dělala celé dny ve městě… Chodila a utrácela? Seděla v džínách na hřišti na lavičce a pozorovala svoje děti jak si hrají v džínách na písku? :lol: Děkuji, nechci. :lol:

@Milu86 No to je dost že ses taky ozvala! :D Naše koza má struky normální, ale kozlíček byl slabý… Kolik kůzlat máte? Ten náš se chudák nudí, nemá žádného parťáka na hraní :D Ale na podzim zapustíme obě kozy a to pak bude na jaře veselo :D Ať se vám daří!

Jinak, všem moc děkuji za komentáře, deníček jsem chtěla napsat líp ale psala jsem ho po té probdělé noci, takže je to takové… No, hlavní je že pobavil. :D

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 27.03.14 23:49

@sao jo, s tou kulturou mas pravdu, bohuzel jsem zrovna vyrustala v miste, kde aktivitu vykazuji jen duchodci.

Ale i tak bych Prahu nemenila, ta pohodlnost mhd v dosahu a jezdi nonstop, v deset vecer dostanu hlad a za pet minut jsem v obchode a muzu si koupit cerstvy rohlik. Rychle jsem tu zpohodlnela :)

 
wercina.w
Stálice 70 příspěvků 28.03.14 00:10

@sao Je to skutecne vec nazoru. Ja bych zase umrela nudou na vesnici.
Tady si vezmu kocarek prochazim se Prahou a kocham se. Jednou jdu ba hrad, pak na letnou.. Pokazdy mam cil jinde a vzdy si rikam, jak tu Prahu miluju.
Ale chapu, ze pro Tebe je to nepredstavitelne. Jsi proste zvykla na zivit jaky mas. Stejne jako ja na ten svuj. A nejhlavnejsi je, ze jsme obe spokojene :-).
Pritel ma nastesti rodice na vesnici, tak se ten nas drobek nadycha i toho venkovského vzdousku :-).
Jinak to detsvi v Praze taky neni tak tragicky. :-)
Pisu z mobilu, tak se omlouvam ze bez hacku a tak..

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 28.03.14 00:11

@LadyTommy U nás důchodci nevykazují aktivitu žádnou. :D Jsme teda malá vesnice, z poloviny jen opuštěné domy a chalupáři (Pražáci přijíždějící jen na víkend), z další části zemědělci se svými starostmi starajícími se jen sami o sebe, ale další část jsou mladí s dětmi, kterých se sem přistěhovalo za poslední roky hned několik (minimálně 3 rodiny.) a společně s mladými z vedlejší věsnice vytvořili občanské sdružení a pořádají různé akce. Zdejší každoroční pohádkový les namá jinde obdoby, před vánocemi se nacvičují koledy, které se pak zpívají ve zdejší kapli na Štědrý večer, Mikuláš zde jezdí výhradně na koňském povoze, v jiné vedlejší vesnici jiní „aktivisté“ založili mateřské centrum… Aktivit je tady myslím, s ohledem na to že většina lidí zde má své hospodářství a dost práce kolem něho, celkem dost. My se toho moc neúčastníme, máme svoji partu jinde a svých aktivit dost, denně tady má manžel zaměstnance (podniká z domova) takže živo je tady dost. Autobusy sice hrůza, ale na těch závislí nejsme. Tak, jako ty nasedneš do mhd, já nasednu do auta a taky jsem všude hned. Sice si nemůžu jít jen tak večer koupit rohlík, ale to mi nechybí, potraviny nakoupíme během dne, nebo když jsme ve městě, v největší nouzi něco sejmeme (nějaké z našich zvířat :D ), pro vejce si zajdeme do kurníku nebo k sousedovi, pro ovoce (v létě) na zahradu, v životě se nám ještě nestalo že bychom neměli co jíst a museli v deset večer skákat pro rohlíky :D Prostě nám tady nic nechybí, maximální spokojenost :) Ale je to o celkovém životním stylu, moje sestra (bydlící ve městě) chodí každý víkend s manželem na pařbu a absolutně nechápe, jak můžu takhle žít a tolik let nejít nikam pařit :lol: Já zas nechápu ji, jak může v noci opustit pohodlí domova, a trmácet se někde po diskotékách :lol: Každý jsme prostě jiný a mnohé věci na tom druhém pochopit nikdy nemůžeme, a vo tom to je.

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 28.03.14 00:29

@wercina.w Dokážu si to představit, ale jen s tím kočárkem :lol: Vzít moje tři děcka a procházet se s nimi po Praze, to bych se asi moc nepokochala :lol: Takhle je vyhodím ven a mám klid, nemusím za nikým běhat, nikde chodit… A oni se zabaví sami. Kdykoliv můžu ven v tom v čem jsem, kdykoliv zase domů. Co si tady neuděláme, to nemáme, ale berme to z té lepší stránky - co si uděláme, to máme :lol: Když si zatopíme, máme doma i teplo :lol: V paneláku tenkrát stačilo jen otočit kolečkem, to jo, ale ta cena :roll: Tady si topíme odpadem z manželovy dřevovýroby, takže zadarmo. Voda zadarmo ze studny. Na topení napojený kombinovaný bojler, takže i teplá voda zadarmo, jen zatopit… Nemusíme řešit žádné sousedy (máme sousedy jen naproti přes silnici), bydlíme na okraji vesnice. Takže si tady můžeme dělat co chceme, děcka taky můžou dělat co chtějí, řvát, skákat, dupat… Prostě pro nás je tohle ideální. Ale pro každého je ideální něco jiného.

 
Zlobísek:))
Kelišová 6300 příspěvků 11 inzerátů 03.04.14 21:49

Též sem v noci vstávala, ale k jehněti, máma ho odmítla a já ho dostala na flašce :mrgreen: no docela dobrej trenažer na ty moje dítka :mrgreen: ale bylo to super :mrgreen: obdivuju tě žes to zvládla, ale teda ty sedačky :nevim: na to sem pes :mrgreen:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama