DEN MATEK

Ostatní

Každým rokem připadá na druhou květnovou neděli krásný svátek a toDEN MATEK. Letos připadá tento den na 11. května 2003. Myslím si, že by se na tento den nemělo zapomínat, vždyť všichni lidé na celém světě mají tu svojí nejkrásnější, nejlepší, nejhodnější,no prostě nej MAMINKU.

Proč jí tedy neobdarovat v tento krásný jarem provoněný den voňavou kytičkou, sladkou hubičkou, milým slovem atd. Je spousta dalších možností, jak jí dokázat, že právě ONA je našemu srdíčku nejmilejší, a že jí máme rádi.

Každý z nás určitě ví, čím právě té své mamince udělat radost. Jak jsem již psala před chvilkou, lze to udělat kytičkou, hubičkou, milým slovíčkem, ale také třeba krásnou básničkou nebo přáníčkem. Jsou ale i jiné možnosti. Jako například : pozváním na večeři popř. uvařením něčeho dobrého, pomocí v domácnosti, milým dárečkem pro štěstí a určitě dalšími a dalšími způsoby, které Vás určitě při pohledu na právě tu Vaši maminku napadnou.
Ať je Vám tedy teprve třeba jen 5 nebo již víc, obdarujte v tento den tu svou milovanou maminku a pokud již Vaše maminka není s Vámi, věnujte jí alespoň krátkou láskyplnou vzpomínku.

A NYNÍ NĚCO K HISTORII TOHOTO PODLE MÉHO NÁZORU KRÁSNÉHO SVÁTKU.

PRVNÍ ZPRÁVY o „předchůdci“ Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc). V USA poprvé Den matek navrhla v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru. Na sklonku 19. století se Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 dětí, začala angažovat za práva matek. Když zemřela, pokračovala v jejím započatém úsilí její dcera, která požádala pastora metodistické církve ve městě Grafton v Západní Virginii, aby vykonal zvláštní bohoslužbu na počest paní Jarvisové a všech matek světa.

V ROCE 1907 Anna Jarvisová (zemřela v r. 1948 bez prostředků a zcela opuštěná ve starobinci) zahájila kampaň za ustavení Dne matek jako národního svátku. Dočkala se v roce 1911. V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek - den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.

NÁPAD OSLAVY Dne matek do Československa přišel kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA, mezi nimi i sociální pracovnice. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky i některé ženské komise při politických stranách. „Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám,“ tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás.

NEJVÍCE SE o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: „Matka na mne měla větší vliv než otec… Matka byla chytrá a moudrá… Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu…“

MATKA, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat. Nejen v tento sváteční den by si každý měl připomenout úctu ke každodenní neviditelné péči matek o novou generaci, pěstovat smysl pro cenu dobrých vztahů mezi mužem a ženou a vytvořit ovzduší dobré vůle, které toto tisíciletí tolik postrádá. (nalezeno na internetu)

A ještě alespoň dvě básničky, které opěvují naše drahé maminky a vlastně již i většinu z nás, které už máme ty své ať už větší či menší pokládky (myšleno tím dětičky) doma.

CO MÁ MÁMA NEJHEZČÍ

Nejhezčí jsou z mámy oči,
celý den se za mnou točí,
když jsem smutný, tak ty oči
mrknou na mne z pod obočí.

Mě se nejvíc pusa líbí,
co chci, to mi pusa slíbí,
ví, co je to hubička, říká hezká slovíčka.

Já mám ráda ruce mámy,
pořád jsou tu někde s námi,
přitulí mě do náruče, poslouchám jak srdce tluče.

KYTICE

Maminko, mámo,
sluneční ráno
přeji Ti dneska.
Buď pořád hezká!

Kytici z tónů
svážeme k tomu,
všechno Ti dáme.
Rádi Tě máme!

V zahrádce kytičku
pro svoji matičku
natrhám.

S kytičkou srdíčko,
má zlatá matičko
Tobě dám!

286×195 .(Den matek){border:0} *]

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek