Porod doma: nesouhlasím

Porod

Dobrý den všem. Tenhle deníček byl původně příspěvkem do diskuze na výše uvedené téma, ale jelikož je toho nějak moc, rozhodla jsem se to celé vložit do deníčku. Prosím, omluvte, pokud je plynutí mých myšlenek poněkud chaotické, píši víceméně spontánně, tak jak myslím, tak snad se to bude dát číst.

Chápu ženy, které naprosto nesouhlasí s porodem doma. Ono když se mluví o porodech, je to většinou samé horor story, a kromě toho těch komplikací, co tu mnohé z vás popisují nebo slyšely od jiných… Málokdo si ale připustí, že spousta z těch komplikací při porodu je často způsobená právě rutinními zákroky v nemocnicích, málokoho napadne, že ženy, které rodí doma, to nedělají jen proto, že chtějí klid, pohodu, domácí prostředí, ale mnohdy také proto, aby se vyhnuly rutinním procedurám, nátlakům a z toho vzešlých komplikací.

Vím, o čem mluví, mám to hned z první ruky, pracuji jako porodní asistentka v nemocnici v cizině, ale osobně se o problematiku domácích porodů zajímám. Pokud se o porody zajímáte, přečtěte si v první řadě některý ze závěrů WHO (světové zdravotnické organizace) nebo jejich doporučení, co se porodů týče. I nadále možná nebudete souhlasit, ale třeba přestanete odsuzovat a nazývat doma-rodičky hazardérkami, protože věřte, naprostá většina z nich chce to nejlepší pro sebe i své dítě, hodně četly a studovaly problematiku, a proto se rozhodly rodit doma (s odborným dohledem). Nechci tu rozebírat ženy, které rodí úplně samy, tam riziko markantně vzrůstá.

Jak tady už léta čtu deníčky o porodech, stále kroutím hlavou nad přístupem některých zdravotníků, doktorů, sester, pediatrů a jiných odborníků. Hlavně, jak často se rutinně urychluje porod, jak porodní asistentky skákají po břiše (praxe v mnoha zemích dávno zakázaná), jak se dává klystýr, nastřihuje (věděly jste, že porod vedený porodní asistentkou přirozeně má jen 30% možnost protrhnutí hráze?). Že natržení se po sešití hojí lépe než nastřižení? Ráda bych citovala, ale nemám čas na to, vyhledat přesné informace. A zejména, jak se ve většině případů novorozeňata chvilku po porodu po mazlení odnášejí někam pryč, daleko z dohledu matky, kde je ihned koupou (přesto, že novorozenci trvá nejméně 4 hodiny po po porodu, než stabilizuje svou teplotu a časné koupání je z hlediska termoregulace naprosto nevhodné).

A dělají jiné rutinní, naprosto nedůležité (v tu danou chvíli) zákroky, bez přítomnosti rodičů. Naprosto běžně se nedodržuje ona nejdůležitější první hodina po porodu, kdy je dítě nejvíce připravené kojit, a když tuto možnost má, přispívá to k úspěšnému rozkojení? Jak často tady čtu, jak miminko dali na pár hodin vyhřát do inkubátoru… zdravé miminko… dávno se ví, že tělo matky je nejlepší inkubátor, který nejen stabilizuje teplotu po porodu, ale hlavně psychiku obou zúčastněných, a podporuje kojení! Je spousta a spousta dalších věcí, které čtu ve vašich deníčcích o porodech, které jsou naprosto v nesouladu s doporučením WHO a nejnovějšími výzkumy!

Pokud mají ženy dostatečné znalosti o fyziologii porodu a všem, co je prospěšné, vůbec se jim nedivím, že chtějí rodit doma. Já, sama za sebe, bych ovšem doma v Čechách NIKDY nerodila. Ne, dokud budou porodní asistentky nedostatkovým zbožím, které ještě musí před nemocničním personálem téměř lézt kanály, aby je někdo nezačal lynčovat. Za prvé, když se podíváme na případ paní Königsmarkové, ona na ten porod byla úplně sama. O jejím případu se píše, a z jejích výpovědí vyplývá, že dítě se narodilo růžové, s dobrým tepem, ale nedýchalo a plodová voda byla zakalená, což se mohlo stát třeba pár minut před narozením, že dítě pustilo smolku.

Paní K. prý dítě začala oživovat dýcháním z úst do úst a zavolala záchranku. Rodička prý měla v těhotenství vyšší tlak, a prý paní K. zamlčela komplikace při dvou předchozích porodech… no, to zní jako naprosto otřesný scénář domácího porodu. Upřímně… nikdy bych nerodila jen s jednou porodní asistentkou v aktivní fázi porodu – je potřeba nejméně dvě po porodu, jedna aby se postarala o novorozence a druhá o matku, a to i v případě komplikací, než přijede sanitka. Za druhé, kdyby mi paní K. řekla, že nemá s sebou k porodu doma kvalitní odsávačku hlenu, a hlavně přístroj na provedení umělého dýchání (ona u soudu tvrdila, že prováděla dýchání z úst do úst!, nikdy bych takto nerodila).

Rozdýchávat novorozence, který vdechl plodovou vodu se smolkou, BEZ HLUBOKÉHO ODSÁTÍ HLENU Z PLIC JAKO PRVNÍ FÁZI RESUSCITACE, je podle mě chyba všech chyb, a jestli se jí paní Königsmarková skutečně dopustila, jak se píše, pak vina skutečně padá na ni, bohužel. A ta rodička prý měla problémy s vysokým tlakem v těhotenství! BLINK BLINK – důvod číslo jedna, proč nerodit doma! Dále také snad ve zprávách říkali, že když přijeli záchranáři, dítě bylo u otevřeného okna, tomu se mi už snad ani nechce vůbec věřit. Paní K. má za sebou stovky, ne-li tisíce odvedených porodů. Dle toho, co jsem o ní kdy četla, jsem si myslela, že je naprostý profesionál, a chyby, kterých se prý dopustila, jak se píše a říká, jsou hodny studentky 1. ročníku, takže já skutečně vůbec nevím, co si o tom mám myslet, a hodně mě to trápí, protože bych strašně chtěla vědět, co se doopravdy stalo, ale to už se asi těžko dozvíme. Ví to jen paní K. a rodička.

Další stránkou věci jsou veřejná média, pro která je zmařený porod doma výbornou senzací, a sou paní Königsmarkové jakbysmet. Každý si koupí nové vydání časopisu, kde je na přední straně napsáno: Hazardní porod doma skončil tragédií, paní K. před soudem! A je to. A zase sem hned napíšu druhou stránku věci. V létě jsem v Česku potkala milou ženskou. Měla stejně staré dítě jako já, 3 roky, ale její syn špatně chodil, koktal a šilhal a byl celkově trochu zpomalený. Vyprávěla mi příběh o jejím porodu, kdy syn utrpěl asfixii (nedostatek kyslíku) při druhé době porodní, personál nerozpoznal komplikace, a tohle byl výsledek. Ptala jsem se, zda zúčastněné zdravotníky soudí? Odpověděla mi: „Nesoudíme, co bychom si na nich vzali? Zdraví mu to nevrátí.“ Myslíte si, že byl její příběh vysílán v televizi? Nikdy. Zůstal anonymní jako mnoho dalších, které se stanou při porodech v nemocnici. A že jich není málo, statisticky 1-2 z tisíce. Ale není to vždy něčí vina, je to prostě procento z celku, které nevyjde…, a to je bohužel jenom smutný aspekt života.

V jiných zemích, kde domácí porody fungují, a můžu potvrdit, neb jsem jeden takový absolvovala jako rodička, anžto sama jsem porodní asistentka v nemocničním prostředí a svou práci miluji, mají porodní asistentky veškeré potřebné medikamenty a přístroje, v mobilní podobě, na kvalitní resuscitaci, a na zastavení nebo zpomalení krvácení ženy (v akutním případě medikamenty pomůžou než přijede sanitka), na hluboké odsátí hlenu či plodovky a rozdýchání novorozence – věřte, že vdechnutí plodové vody se stává, ale s dobrým vybavením a trochou umělé plicní ventilace začne miminko během desítek sekund, či pár minut bez větších obtíží samo dýchat, a toto vše se dá zvládnout i u porodu doma, když je výbavička a 2 odborníci – nejlépe. Jenže v těch zemích mají porodní asistentky oporu ve státě, ve zdravotnictví a v legislativě. Dělají vše legálně a mají kvalitní vybavení.

Dle odborných výzkumů, ve vyspělých zemích mortalita (úmrtnost) a morbidita (nemocnost), je procentuálně TOTOŽNÁ u porodů domácích (s odborným dohledem) a porodů v nemocnicích (WHO), ale u porodů v nemocnicích je procentuálně vyšší riziko zásahu do porodu (sem spadají nástřihy, epidurály, urychlování a počet sekcí – také WHO). Proto WHO vydalo doporučení, ve kterém neshledává nic proti domácím porodům s odborným dohledem. TAK KDE BYSTE RODILY? Prosím, nenazývejte už doma-rodičky hazardérkami se zdravím, věřte, že naprostá většina tyto výzkumy má prostudované a rozhodly se na jejich základě.

Já nepropaguji domácí porody jako lepší, naopak si myslím, že většina ženy by měla rodit v nemocnici, protože porod doma vyžaduje mimo zachování klidné hlavy, relaxace a důvěry v sebe sama, také dlouhodobou přípravu, a to jak vědomostní, tak mentální, ale vím, že určité procento žen tuto možnost mít chce, a bylo by krásné jim ji moci dopřát, ve vyspělém státě jako je Česko, s kvalitní péčí kvalifikovaných porodních asistentek, které se nemusí stydět za to, že asistují u porodu doma, s kterým přátelsky a odborně spolupracují kolegové doktoři a kolegyně zdravotní sestry, a kde ženy, které rodí doma, nebudou nazývány hazardérkami se životem.

Podobně by totiž někdo mohl nazývat i ženy, které rodí v nemocnici anebo ženy, které vůbec otěhotní a jdou rodit, ať už to je kdekoliv. Porod v sobě vždy ponese určité riziko, to bohužel změnit nemůžeme. Změnit se ale může přístup lékařů a porodních asistentek a zdravotních sestřiček a pediatrů v nemocnicích tak, aby se každá žena ve své porodnice cítila nejen bezpečně, ale i informovaně, s možností sama rozhodnout o svém zdraví a o svém porodu, a aby ho každá, která komplikace nemá, mohla prožít přirozeně a bezpečně, jako by tomu bylo doma. A kde ženám, které se přesto rozhodnou rodit doma, bylo dopřáno stejné úcty, porozumění a odborného dohledu, na který mají zajisté právo, ať už rodí, kde chtějí.

DÍKY!

Hodnotilo 25 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Margott
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 17.01.11 16:43

díky :palec:

 
Anonymní  17.01.11 17:01

Já chápu spoustu důvodů, které jste tady uvedla. Stejně jako to, že každý by měl možnost a právo se rozhodnout.
Ale v praktickém slova smyslu nemůžu souhlasit s lepší a umírněnější legislativou a podmínkami pro porody doma z dost závažného důvodu.
Byla by to v podstatě pravděpodobně ta nejlevnější varianta. Nevěřím tomu, že by se v horizontu třeba i desetiletí nestalo to, že by se porody v nemocnicích braly jako nadsandart, který si člověk musí platit v hotovosti.
Pokud to pro někoho zní jako sci-fi, tak se dnes a denně setávám s tím, že ze zdravotního pojištění jsou pouze ty nejlevnější léky, které lidé často nemůžou brát, protože ty nejlevnější jsou nejtoxičtější, často se setkávám se situací, kdy není poskytnuto potřebné vyšetření, protože existují limity a zrovna to potřebné je dost drahé.
Já nechci nikomu brát právo na svobodnou volbu, ale před 20 lety bych nikdy nepomyslela na to, že zažiji situaci, kdy je člověk nucen žít v bolestech, protože si může dovolit ležet v nemocnici kvůli poplatkům s tím spojeným, že si nemůže dovolit léky, jelikož mu na ně nezbývají peníze, protože většina důcodu padne na poplatky v domově důchodců nebo na nájem a poplatky malého 1+1.
Pokud jde o porodní asistentku, která byla zmiňována, tak pokud je správná informace, že porod nastal až 40 hodin po té, co odešla plodovka, tak si o té porodní asistentce nic hezkého nemyslím.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 17.01.11 17:44

Diskuzi jsem nečetla, takže jsem čekala podle názvu nějaký šílený fanatický výlev, kdy bych si měla jít sednout do vězení jen za myšlenku, že bych své dítě mohla přivést na svět mimo zdravotnické zařízení.

Díky, díky za sesumírování všech těch argumentů, do jednoho logického celku. Nikdy bych to nemohla napsat lépe.
A co se toho nešťastného domporodu I.K., pár věcí je mi na něm též hodně divné, nicméně člověk nesmí brát média jako bernou minci, bohužel to je fakt, média jako taková, ta „středoproudová“ jsou už delší dobu naladěné proti domácím porodům, v zákonech se na nás chystá něco, čemu bych já říkala „zdravotnická totalita“, znemožnění vzniku porodních domů nesmyslnými podmínkami, znemožnění práce soukromých porodních asistentek u domporodů, sankcionování rodičů, kteří se rozhodli neočkovat své děti dle očkovacího kalendáře… To všechno je odraz naší společnosti. Každý má právo se rozhodnout, měl by se rozhodovat informovaně a většina domarodiček to na rozdíl od porodnicorodek taky dělá. :wink:

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 17.01.11 17:46

Sakryš, tak jsem měla rozepsaný dlouhý komentář a ten zmetek se mi restartoval, tak znova:

No ono by se ani doma rodit nemuselo, kdyby byl přístup nemocničního personálu jiný. Nevím proč mají ty zastaralý metody a toho nového a přirozenějšího se bojí a zkrátka si za tím stojí, nástřih, urychlení, skákání na břicho. Já bych ani jedno z toho nechtěla! Nástřihu se bojím, protože jsem četla, že s tím mají ženský pak dost problémy, i když ne všechny. Skákání na břicho se mi taky docela příčí. Pak co bych vůbec nechtěla je rodit na tom křesle v pololeže s nohama někde u stropu a ještě někde je prý přivazujou! No to ani omylem! Zkoušela jsem hledat nemocnice, kde se věnují jen přirozeným porodům a nechávají tomu volný průběh, jenže moc jich není a nebo jsou daleko. Líbil by se mi porod do vody. Četla jsem, že je to nejpřirozenější varianta porodu, protože dítě se narodí do „známého“ prostředí a navíc se neutopí. Rodičce teplá voda dělá dobře a uvolňuje porodní cesty a změkčuje hráz. I když možné komplikace se nedají předpovědět a mohou nastat při samotném porodu, ale proto, že ti lékaři tomu ještě dopomohou. Rodila jsem sekcí po vyvolání 10 dní před termínem. Nevím jak by to dopadlo, kdybych rodila v termínu nebo přenášela, ale byla jsem ujištěna, že nástřih dělají všem, především prvorodičkám. Vím, že samotný nástřih není cítit, ale šití a následný hojení už je horší a z toho mam fakt strašnej vítr.

 
Andulicka37  17.01.11 19:07

já musím říct, že skákání na břicho - jak tomu vy říkáte je super a já si hi nemůžu vynachválit, samotný porod trval 5 min. samozřejmě se nejednalo o skákání zbůhdarma, ale o řízený tlak zkušeného porodníka…epi­siotomie je hnus, au…a zbytečná a jizvu mám škaredou dodnes (3 roky)…příště si to ohlídám, při prvním jsem nestihla :-(
ale doma by jsem nerodila…nebo s lékařem, asistenkami a přístrojovým vybavením ano…ale j jednou asistentkou ne…a musím říct, že Váš článek se mi velmi líbí a popisuje pravý problém u nás…

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 17.01.11 19:16

Moc hezky napsáno, díky!

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 17.01.11 19:17

Andulicko, skákání na břicho, neboli Kristellerova exprese je v ČR postup non lege artis, protože je vysoce riziková jak pro matku, tak pro dítě.

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 17.01.11 19:21

A k případu paní IK – mám informace z první ruky, nemůžu o tom psát moc detailně (snad z pochopitelných důvodů), ale můžu říct, že mediální obraz celé kauzy je velmi, velmi zkreslený. Píšou o tom lidi, kteří se o případ začnou zajímat jeden den ráno a večer musí odevzdávat článek a podle toho to pak vypadá. Jednotlivé články si protiřečí (třeba u toho, že dítě bylo u okna – jednou bylo na dece, podruhé u matky v náručí, navíc v té době ještě nebyl přestřižený pupečník…).

Takže já bych skutečně vyčkala závěru soudu a dále o tom nespekulovala, nemá to smysl.

 
Anonymnice  17.01.11 19:28

konečně někdo popsal pravou podstatu věci bez bulvárně motivovaných emocí. já bych teda doma rodit nechtěla, ale je to asi tím, že jsem narazila na porodnici, kde se mnou jednali jako s člověkem a kde jsem se cítila dobře…kéž by to bylo takhle všude!! :think: :roll:

 
rhiannon
Neúnavná pisatelka 15406 příspěvků 17.01.11 19:49

Souhlasím s monduell :palec:

Jinak moc pěkný deníček :wink:

 
Emanka
Závislačka 2681 příspěvků 17.01.11 19:50

Já nejsem zastánce porodů doma, sama bych asi začala panikařit z té odpovědnosti a strachu, že se něco stane. Nikdy jsem o tom neuvažovala, takže ani nejsem v problematice zběhlá, ale vždy jsem se spíš klonila k názoru, že je to nezodpovědnost. Pisatelka ale opravdu argumentuje tak, že trochu začínám chápat, jak se k tomu vůbec někdo může rozhodnout.

 
papopy
Kecalka 474 příspěvků 17.01.11 19:58

Ahoj, můj názor je ten, kdyby mi někdo na 100% zaručil bezpečnost porodu doma, tak doma rodím, ale bohužel to tak není. Po porodu mi malou hned sebrali, nedali na břicho a mimo sál ji vážili a měřili, koupali až druhý den. Naštvalo mě to, protože jsem chtěla ji dát na břicho, prý měli frmol :zed: . A pak mi ji ani nepomohli přiložit do 2 hod., takže problém s mlékem a hrozně se divili, že ještě 4 den nemám mléko, prý mám špatná prsa :think: .
Takže plně s tebou souhlasím, tady je to ještě na dlouho

 
Kunhuta
Kecalka 116 příspěvků 17.01.11 20:08

díky za slušný článek..

Já za sebe už bych rodila jen doma(ač už další děti neplánuju. máýme 4) kdyby náhodou, jen doma… po posledním porodu jsem o tom zcela přesvědčená…ač jsem měla v hlavě dosti jasno, nechala jsem se převálcovat personálem v porodnici, navíc natrefila na dosti protivnou PA, takže kdyy bylo nějaké příště tak jedině doma, nebo se svojí PA popřpadě dulou u porodu!

 
Sluníčko1005
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 17.01.11 20:09

Marjanka super deníček!!!
takže nejlépe se na porod vystěhovat mimo ČR..
to je fakt prima závěr :-(

 
cher  17.01.11 20:12

Prosím, vysvětlete mi někdo, jak ohrožuje klystýr dítě, či porod? A za další- to, že se dítě odnese a hned se vykoupe je snad totalitní praxe, ne? Já rodila 2× v různých porodnicích a když mi dítě po porodu odnesli, tak to trvalo jen pár minutek a za chvilku jsem ho měla pouze utřené a zabalené u prsa. A pak jsem s ním byla tak dlouho, dokud nás nepřevezli na novorozenecké oddělení a tam jsem mimčo zase měla až na nějaké zákroky pořád na pokoji a první noc jsem byla ráda, když mě nabídly sestřičky, že si je na noc odnesou, ať si odpočinu. Věřím, že jsou maminky, které mají špatné zkušenosti z porodnic, ale nemělo by se to brát jako že tak je to vždycky a všude.

 
kvetinka56  17.01.11 20:16

Bohuzel chapu zeny, ktere se rozhnodnou rodit doma. Rikam bohuzel, protoze to, jak se ke mne chovali behem myho porodu bylo strasny. Obcas jsem se citila jako krava, do ktery si jenom hrabnou bez upozorneni a informaci, proc se to deje. Kdybych si mohla vybrat, priste bych rodila jenom doma, v klidu a pohode. Jestli se mi povede traumu z chovani se pracovniku porodnice spracovat a ja budu pripravena otehotnet podruhe, budu uvazovat o ambulantnim porodu, na porod doma asi nemam odvahu, jelikoz diky personalu porodnice prvni porod skoncil akutnim cisarem. Asi bych se bala pripadnych komplikaci, prece jenom po cisari ta deloha uz neni, co byvala.

Skvely denicek :palec:

 
farska
Nadpozemská drbna 30000 příspěvků 17.01.11 20:25

Děkuju za fundované a skvěle sepsané shrnutí :palec: :palec: :palec:

 
Prochazkasrdcem
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 17.01.11 20:27

krásně napsáno..máma připravuje ženy k porodu vede kurzy gravid jógy a má spoustu maminek,které odrodily doma a vše dopadlo dobře..já jsem rodila v Hořovicích,kde byl přístup lékařů naprosto skvělý a domácká atmosféra na porodním pokoji je úžasně intimní a osobní..sama bych si doma asi netroufla rodit,aleje to spíš mou povahou a nezkušeností…skvělý deníček :-)

 
Keit
Ukecaná baba ;) 1470 příspěvků 17.01.11 20:38

Za mně taky díky.

Objektivních článků k tomuto tématu je opravdu málo.

Dodala bych, že domácí porod se může týkat jen a pouze naprosto fyziologického porodu po fyziologickém těhotenství.

Doma bych nerodila, ale ta možnost by tu být měla.

Každá nastávající maminka by jistě uvítala výsledný kompromis mezi oběma znesvářenými stranami. Jistě existuje spousta důvodů proč nejde to a ono, ale zatím v širším měřítku není ani vůle a odnášíme to my…

Nakonec si ale neodpustím uznání. Přez veškeré škrty, neochotu personálu a zastaralé principy, je u nás prenatální péče na špičkové úrovni. Poptejte se jak to vypadá v Německu, Británii a budeme rady, že jsme tady.

 
Mirii
Generální žvanilka 23189 příspěvků 17.01.11 20:43

Moc krasne napsany denicek :palec:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 17.01.11 20:46

V českých podmínkách jsou pro mě domarodky nadále hazardérky, protože nevím o tom, že by naše PA asistovaly při porodu v týmu a hlavně, že by byly přístrojově vybaveny jak uvádí autorka. K tomu není co dodat.
Pokud tady doma někdo rodí s diletantskou porodní asistentkou, která je totálně nepřipravená a hlavně nevybavená spoléhající jen na náhodu, tak je prostě blázen.
A zajímalo by mě, kdo žaloval paní Königsmarkovou? Že by zhrzená matka? Byla to matka, kdo přijal riziko porodu doma a je to matka, která nese stejný podíl odpovědnosti jako paní K.

 
medvidek  17.01.11 20:48

Bylo by fajn,kdyby to naše legislativa umožňovala.

Porod doma jsem zvažovala…ale…by­dlíme půl h cesty od porodky.

Můj muž mě chtěl podpořit,nakonec se mu to rozleželo v hlavě a řekl ne a já se podrobila.To,že to bylo rozumný rozhodnutí jsem poznala až v den kdy se narodila naše nejmladší…Apgar 6-6-7 mluví za vše.Týden pobytu v nemocni na inermediálním odd pod dohledem lékařů to bylo vše co malá potřebovala…a já přitom chtěla „alespoň AMBU POROD“,když ne rodit doma s PA.

Přesto jsem pro možnost rodit doma.Jen si asi ještě počkáme než tato možnost bude i tady u nás.

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 17.01.11 20:49

Veveří, paní Königsmarkovou žaloval ÚPMD, matka ve výpovědi uvedla, že by s ní rodila znovu.

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 17.01.11 20:54

Ivushka: Ta matka je cvok. Tohle fakt nechápu, zejména po tom, jakého pochybení se paní K. dopustila dle autorky článku.

 
iríísek
Povídálka 49 příspěvků 17.01.11 21:40

Díky za tvůj příspěvek i když já svůj postoj ponechávám na tom, že rodit doma není opravdu dobré. Mít doma takové vybavení a minimálně dvě PA tak to už si pomalu porodní sál nastěhuju domu a nechápu tedy důvod proč nejít do porodnice. Pro mě porody doma stále jsou a budou hazardování se životem jak matky tak dítěte.

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 17.01.11 22:07

Superovej deníček, děkuju! přesně tohle jsem chtěla vědět, když jsem zmíněnou diskusi zakládala!!! :hug: A dostalo se mi tam opravdové odpovědi jen od Ivušky. Skvělý deníček!!! :dance: :mavam:

 
odufa  17.01.11 22:42
Jen se nedat!

To se snadno řekne - nedat se. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že prvorodička bez lékařského vzdělání a bez dostupných financí na dulu je snadno zmanipulovatelná zdravotníky a nechá se přesvědčit o tom, že takový postup z jejich strany je normální a jediný možný. Inu bohatší o špatné zkušenosti z prvního porodu (oxitocin, nástřih, odloučení od miminka) jsem byla odhodlaná vzepřít se. Moje odhodlání vzalo za své hned při druhé návštěvě poradny u Apolináře, kde na můj dotaz ohledně toho s kým mohu probrat porodní plán a v jaké podobě by bylo vhodné ho personálu připravit mi lékař (který se při mé první návštěvě ani neobtěžoval zvednout ze židle a představit se)odpověděl, že jestli si myslím, že něco takového potřebuju, tak že si klidně můžu rodit doma. On že má zkušenosti ze zahraničí, kde přednášel a že miluje tyhle pacientky, co si všechno načtou na netu!!! Měla jsem štěstí a moje druhé miminko nedalo porodníkům šanci. Dralo se na svět tak vehementně, že jsme s porodní asistentkou sotva doběhli do boxu. O epiduralu, oxitocinu a nástřihu nemohla být ani řeč. Asistentka velmi zručně pomohla hlavičce a ramínkům miminka, takže natržení bylo jen nepatrné a ani mně nešily. Pan doktor se jen z vedlejšího boxu omluvil, že porod nestihl. Přesto mi malou odnesli (kvůli odsátí)a odmítli ji u mne nechat delší dobu (kvůli termoregulaci). Proč, ačkoli jsem neměla sebemenší problémy a byla jsem ochotná a schopná se o miminko okamžitě postarat, musela jsem čekat nekonečných šest hodin, než mi malou přivezli, nepochopím! Zrovna jako zápis o porodu, kde je jasně uvedeno, že rodil (evidentně kvůli pojišťovně)lékař! Závěrem moje sestra včera porodila syna na Novém Zélandu. A ačkoli to byl náročný a dlouhý porod v nemocnici, po celou dobu těhotenství a při porodu samotném byl přístup zdravotníků daleko osobnější (i k cizince) a vstřícnější, než by se jí dostalo v její vlasti. Smutné muset na druhý konec světa za důstojnějším porodem! Děkuji autorce za článek, který není psaný fanatickou zastánkyní porodů doma ani odpůrkyní nemocničních porodů, jen zodpovědnou maminkou, která odmítá být pro zdravotníky pouze kalkulovanou položkou v seznamu. :wink:

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 17.01.11 22:58

Veveří, nebyla jsem tam, takže dokud nebude mít soud nějaký závěr, neposuzuju. Informace o případu v médiích jsou velmi zkreslené.

 
Desty
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 18.01.11 09:04

Pokud by domáčí porod probíhal, tak ja je zde popsáno - tedy s výbavou a s možností plné péče o matku i dítě - tak je to každého věc.
Já rodila 2× v porodnici a nemůžu si ani jednou stěžovat. Se všemi byla domluva, poradili - takže já doma rodit (pokud ještě budu) určitě nebudu.

Ale ať je to jak chce - pokud matka zamlčí, že měla probémy u dvou předchozím porodů - tak to je v pořádku? Nezlobte se, nebo zlobte - ale tohle je ten zbytečný hazard, který bohužel skončil tak jak skončil :nevim:

 
Jančik
Závislačka 4033 příspěvků 18.01.11 09:19

Souhlasím, že to může být mnohem lepší, ale já málem po porodu vykrvácela a kdybych rodila doma, tak to ani do nejbližší nemocnice nestihnu a nechám doma manželovi 3 malé děti. :-( A nebylo to chybou personálu, ale ztrátou napětí v děloze po porodu, takže já raději na jistotu. Ono i v nemocnici to může být krásný zázitek :wink:

 
suchar
Nadpozemská drbna 29312 příspěvků 18.01.11 09:27

Skvěle napsáno :palec: :palec: :palec: moc děkuji!!
Pravda je opravdu taková, že je strašně moc nemocných dětí díky odbornému personálu v porodnici,ale o těch se všude nepíše.
Když jsem šla rodit syna vůbec by mě nenapadlo,že sám primář zanedbá celý porod a ve finále dět.lékař :cert: :cert: !!!! K čemu nám bylo ,že jsme rodili ve zdr. zařízení :?: :?: :?: :?: :?:
Jen se modlím a doufám ,že až budu rodit své třetí dítě, budume v těch nejlepších rukách !!!!!!!

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 18.01.11 09:43

Desty:
„pokud matka zamlčí, že měla problémy u dvou předchozích porodů“…to ano, ale co když se jedná o prvorodičku, u které nikdo neví, zda mívá porody komplikované?

 
Petruska
Závislačka 2573 příspěvků 18.01.11 10:05

MOC HEZKY SHRNUTÉ. :palec: :palec: :palec:

Já bych doma nikdy nerodila :nevim: :nevim: , ale trochu chápu ženy, které se k tomu rozhodnou…ale stále si myslím, že málokdo má doma u home porodu 2PA a kvalitní vybavení k porodu :nevim: :nevim:

PS: jinak mi u prvního porodu taky skákaly na břicho :cry: :cry: :cry: :cry: doufám, že letos se to už nestane!!!

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 18.01.11 10:35

ahoj trošku mě zaráží tvůj popis porodu v čr,jak je to tu špatný..,ale já jsem asi vyjímka,nebo jsem měla u porodu zázračný personál a rodila jsme v zázračné porodnici…ano měla jsem vyvolávaný porod,ale než došlo k chemickému vyvolávání porodu,věř mi,že lékaři dělali všechno možný proto abych začala rodit přirozeně :nevim: holka co já všechno týden před porodem dělala co vššechno mi lékaři radili a nic,hold to muselo jít chemicky a přenášela sjem už doopravdy dlouho na to jak vážné bylo moje těhotenství :think:
hekárna vypadala jako naše ložnice,doopravdy domácí prostředí :think: ano měla jsem epidural,ale jen proto abych si odpočinula a nakonec jsem rodila 10 min po píchnutí epiduralu,ale u porodu se mě sama doktorka zeptala jestli si přeji nastřižení nebo ne :nevim: porodní asistentka mi mačkala na břicho jen jednou :think: ale taky žádná hrůza to nebyla,malýho jsem dostala hned an břicho a byl u mě cca 10 min pak ho sestřička zvážila a zabalila a hned mi ho zase přinesla a už jsem ho měla jen u sebe, 5 min po tom co vylezl na svět by mi ho dali k prsu,ale já kojit nemohla :cry: nikam mi ho neodnášeli…porodní asistentka se mnou pracovala pocelou dobu na hekárně,ukazovala uvolňovací polohy a taky polohy aby šel porod rychleji :think: personál zachoval tu krásnou chvilku kdy jsme malýho s mužem viděli poprvý a chovali si ho,prostě čekal až mi sami jsme řekli ať ho tedy oblečou -mimochodem koupali ho až druhej den :wink: prostě stáli a nechali ás až si malýho užijeme až ho přivítáme :think: nic nedělali jen stáli a kochali se jak si malýho užíváme… u šití jsme ho měla v náruči.. nezlob se na mě ,ale porod jakej popisuješ v čr je porod před 20 léty a ne v dnešní době… :cert:

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 18.01.11 10:42

a jinak k domácímu porodu- podle mě na to musí být maminky psychicky připravená :nevim: a rozhodně by to nemalě být prvorodičkaa,protže u tý je velký roziko ,že začne zmatkovat :think:
jina z nám paní co rodila doma s dulou a porodní asis. ale bylo to její 4 dítě,těhotenství bylo bezproblémové a porod prý nadhérný a nejmíň bolestivý,ale měli zaplacenou sanitku která čekala s lékařem před barákem,kdyby nastali konplikace aby je hned odvezli do nemocnice,jinak porodní asistentka odmítala rodit doma :think: ¨za sebe ano pokuď by bylo těhu v pořádku a všechny testy vyšly v poho rodila bych doam,ale jen s kavalitní asistenkou která by měla několik domácích porodů za sebou a s placenou sanitkou před barákem :think: .

 
Dajma
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 18.01.11 10:45

Ahojky výborně sepsané… a opět hodně lituju, že tu nemáme normálnější podmínky, protože bych doma rodila moc ráda -už tak do nemocnice jezdím na ámen, protože si prostě bolesti přecházím ve svém prostředí, jak to mi vyhovoje..pracuju u toho,uklízím atd. a mezi blízkými!! To mi ani neříkejte, že „skákání“ na břicho je nebezpečné -zažila jsem tak 2porody. Při posledním už jsem si vymohla porod daleko více přirozený (vděčím tomu jedné úžasné paní, která vede kurzy a je i dulou). A teď se to budu snažit ještě více přirozeně, snad mi vyjdou vstříc.
Co mne ale zajímá, je ten klistýr - proč to není dobré :?: (prosím o vyjádření holčin, co jsou problému znalé) já ještě klistýr nestihla, ale naposled mi něco ujelo a myslím si, že je lepší být vyprázdněná -kvůli hygieně atd. stejně tak jako oholit. :think:
Co mi ale vadí je natáčení monitoru (to je nutné?), nemůžu se pak hýbat, jak potřebuju. A ještě horší je, snad neustále vnitřní vyšetření -na kolik je to prstů, či je lem atd. dokonce zda už můžu tlačit, sakra dyť nerodím prvně a ten pocit moc dobře znám, tělo si řekne samo!!!

 
Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 18.01.11 11:35

Moc děkuju! Super sepsáno, logicky a pravdivě. :palec: Je na každé ženě, jak k sobě a svému dítěti přistoupí, jak chce porod prožít a vzpomínat na něj. Jakým způsobem chce prožít první okamžiky se svým miminkem hned po narození, jak jsou pro ni tyto okamžiky důležité.

Ke kauze paní Königsmarkové se vyjadřovat nebudu, jen doufám, že soud bude nezaujatý a spravedlivý.

Všem maminkám přeju krásné porody podle jejich představ a šťastná milovaná miminka :srdce:

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 18.01.11 11:41

No něco na tom bude..rodila jsem celkem 3×.pokaždé v nemocnici-samozdřejmě.První dva porody bez komplikací a určitě by se daly zvládnout i doma,hlavně ten druhý-doktor nijak nezasahoval a nechal to na mě :pankac: Ale třetí porod tím si nejsem jistá :think: Přenášela jsem 9dní a pak se konečně dostavily slabé bolesti.V nemocnici se ale nic nezměnilo a bolesti nesílily,prostě pořád stejné :nevim: nepomohl klistýr,horká sprcha-nic…Dostala jsem oxytocin a ani ten s naším miminkem nepohnul,dopručili mi další dávku ,souhlasila jsem a téměř okamžitě po podání-se ozval příšerný zvuk z monitoru.Zároven s ohromnými bolestmy bez jakýchkoliv intervalů.Malý nemohl dýchat.Bylo to tak špatné,že se mě nikdo na nic neptal a okamžitě mě vzali na sál a uspali.Malý se tedy narodil císařským řezem a po porodu byl zcela v pořádku. :hug: Ovšem já nedokážu určit,jestli se mu tak přitížilo podáním oxytocinu a zda by nenastali vůbec žádné komplikace,kdybych to nechala na přírodě :think: Těžko říct..... :nevim: Jsem laik ,tak o tomto ani nechci spekulovat.Jisté je ,že kdyby měl malý potíže i bez podání oxytocinu a já rodila doma-zemžel by dřív než bych ho porodila přirozeně.Musel totiž ven ihned a já nebyla vůbec otevřená.Ale také je tu možnost,že by bez léků na podporu porodu proběhlo vše hladce a bez komplikací. :dance: No jak říkám…radši nespekulovat a raduju se,že se mé třetí dětátko narodilo zdravé :dance: :dance: :dance: A neřeším jak přišel na svět :palec:

Příspěvek upraven 18.01.11 v 11:43

 
Anik
Ukecaná baba ;) 1159 příspěvků 18.01.11 11:48

ahojki, proč je klistýr špatná věc? já ho chtěla a jsem za něj ráda a příště bych do něj šla zas. Zrovnatak příště bych šla do porodky, nikdy né doma,,,, neodsuzuju,,, jen bych měla strach. Dítko mi hned neodnesli, jen na chviličku-přeměření a zvážení, pak jsem s ní byla dost dlouho, nestopovala jsem ale čas.
Já byla v porodnici spokojená, A.

 
makina
Neúnavná pisatelka 15324 příspěvků 18.01.11 12:03

Konečně OBJEKTIVNĚ sepsaný článek k domácímu porodu, narozdíl od drtivě většiny ostatních, které se fanaticky naklánějí buď na jednu či druhou stranu sporu.

Mmch, opravdu by mě strašně zajímala pravdivá verze onoho diskutovaného porodu. Mám pocit, že se nikde v mediích nedává prostor paní K. k vyjádření, ale může to být taky jejím strachem cokoliv dalšího medializovat.

Příspěvek upraven 18.01.11 v 12:04

 
Lena F.  18.01.11 12:07

Ahojky! V první řadě diky za skvělý deníček :palec:

Porody doma jsem zvolia z důvodu nadstandartní péče. Osobní, citlívý přistip duly a PA během těhotenstvi a porodu byli bezvá. Jasně že to něco stojí ale zdraví moje a rodiny jsou na prvním místě. A o tom co je větší hazard, porod doma a nebo v porodnici, by se dalo diskutovat do nekonečná.

Marjanko ještě jednou díky!

Příspěvek upraven 18.01.11 v 14:38

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 18.01.11 12:56

Pokusím se co nejstručněji:

  • klystýr – není vyloženě skodlivý, spíš může být obtěžující a ve většině případů je zbytečný. Pokud má žena před porodem zácpu, je určitě prospěšný. To hygienické hledisko je spíš mýtus. Když ti dají x hodin před tlačením klystýr (který navíc vyčistí jen malý úsek střeva), mezitím něco sníš vypiješ… Jedna PA mi říkala, že nehoda bez klystýru se sebere, nehoda po klystýru se musí utírat ze širokého okolí :mrgreen:
  • monitor – lze do značné míry nahradit Doptonem (přenosný přístroj), monitor vleže na zádech může být vyloženě škodlivý.
  • vnitřní vyšetření – při příjmu pro potvrzení, že porod začal, jinak potom při podezření na komplikaci nebo pokud je výsledek vyšetření vnějšími hmaty nejasný. Bohužel mám pocit, že v porodnicích se vnější vyšetření během porodu téměř neprovádí.
 
Dajma
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 18.01.11 13:02

No já přemýšlím, či si ten klistýr neudělám třeba sama doma, bo v porodnici se to už nestíhá, rozhodně pojedu zase na poslední chvíli. A ano ten monitor v leže mi byl hodně nepříjemný..jenže v těch konečných bolestech už jen tak sama vstát neumím, takže když mne položí, tak už tak zůstanu.. A vůbec si neumím představit vyšetření zvenku 8-o , vždy hrabou uvnitř.. :poblion: :zed:

 
IMI
Závislačka 2766 příspěvků 18.01.11 13:21

Amen!
Po porodu v cizine (v porodnici) si umim predstavit porod doma - bylo to bez zasahu, jenom v porodnici, v zaveru vzdy 2 PA. Myslim, ze mit zdravotnici stejny pristup k porodu v CR, nebude tak moc hororovych scenaru z porodu.

 
Caty  18.01.11 13:26

Zcela souhlasím s VEVEŘÍ, že u nás jsou rodičky doma stále hazardérky. Právě kvůli tomu, že u nás je u porodu doma jedna PA, bez jakéhokoliv vybavení. Co když matka bude hodně krvácet a dítě bude třeba rozdýchávat? Koho dřív zachraňovat???Pros­tě u nás s porody nesouhlasím. Pokud by byla péče u porodu doma taková, jak popisuje deníček pak ano, ale ona není a toje ten problém. Takže za mě, kdo u nás rodí doma, je hazardér.

 
KacenkaK
Závislačka 4257 příspěvků 18.01.11 14:40

tak já nevím - já si ani nedokážu představit KDE bych doma rodila :?: V obýváku na zemi? V ložnici na posteli? Jsem asi divná…

První porod byl atrakce - aspon tak mi to přišlo - při tlačení 9 lidí na pokoji,ale mluvil jenom dr. Porodní asistentka celou dobu se mnou na pokoji - až do úplného konce. Byla milá, rádi na ni vzpomínáme - hodně mi pomohla - hlavně psychicky…

Druhý porod - naprostá smrsť ve třech (PA, manžel,já a pak drobek) - jediný zásah píchnutí vody. Bez klistýru,bez nástřihu,bez napíchnutí žíly - malého první cesta i s pupečníkem byla na moje břicho a byl tam táááák dlouho, jenomže to bylo taky tím,že se nenarodil omotaný a nemuseli ho kontrolovat. Jsem se skoro bála,že už mi ho nesundají - přeci jenom držet ho tam po tom fyzickém vypětí bylo trochu náročné - naštěstí mi manžel pomohl… :wink:

A to jsem rodila 2× ve stejné nemocnici - pokaždé super!

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 18.01.11 14:50
Jak se rodí v Rusku

Dvakrát jsem rodila v porodnici a pokaždé jsem byla spokojená, jen jednou jsem měla výtky vůči dětským sestrám, ale to jsou drobnosti.
Kdo má zájem ať si přečte JAK SE RODÍ V RUSKU na http://www.rodina.cz/clanek8137.htm
po přečtení budete blahořečit českému porodnictví, kterého se já osobně zastávám :kytka:

 
Erian
Echt Kelišová 9217 příspěvků 18.01.11 15:01

I já musím poděkovat za skvěle sepsaný deníček, je to rozumné a užitečné, má to hlavu a patu.

A porod doma jako takový? Uvažovala jsem o něm, nakonec jsem se nechala vystrašit médii a přestala jsem věřit sama sobě. Porod byl nakonec vyvolávaný. Viním z toho bývalého gynekologa, stanovil mi špatně termín, ale v porodnici už s tím taky nikdo nic nedělal. Porod byl i komplikovaný, ale myslím, že ke komplikacím dojít nemuselo, nebýt porodnické rutiny. Měla jsem porodní plán, ale jako prvorodička jsem se nechala vystrašit autoritou asistentek a doktorek a podvolila se jim.
Za tři měsíce mám rodit znovu, ale doma to opět nebude.

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 18.01.11 15:03

Veveří:Co k tomu dodat 8-o Opravdu se toto nedá srovnávat s ČR a vedle těchto podmínek ,je to u nás úžasné :dance: Ovšem tak jak se dnes rodí v Rusku ,rodily u nás v ČR naše matky.V dobách totality to tady v porodnicích bylo dost podobné :-?

 
JančaK
Ukecaná baba ;) 1357 příspěvků 18.01.11 15:06

Jako nezlobte se na mně, ale podle mě Český zdravotnictví není zatím připraveno na domácí porody na úrovni. Četla jsem kdysy ( možná i tady na emiminu)o jednom domácím porodu, ovšem, bylo to v zahraničí a dle popisu to musela být nádhera, ale v tomto případě byla PA odborně vybavena a porod probíhal jen za asistence její a v průběhu porodu dorazila ještě domluvená dětská sestra. Takže není domácí porod jako domácí porod. Nechci tady v čechách riskovat nějakou zkušenou namachrovanou PA, která mi domu dorazí jen s kabelčičkou a optimismem. :cert:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama