Deníček Matýsků 54. - Porodní plán

Snažení

Moje milé Matýskandy, hned v úvodu čtyřiapadesátého deníčku se vám všem musím omluvit za náhlou změnu tématu :). Slíbila jsem vám deníček trošku o něčem jiném, ale jeho sepsání si vyžaduje trošku více soustředění a letmé nahlížení do několika knížek, které doma mám, a to mi dnes okolnosti absolutně nedovolují. Ale protože my, co se dříve či později chystáme k porodu (jaj, jak se to přibližuje), se čím dál častěji zaobíráme tím, jak bychom si asi představovaly, případně nepředstavovaly jeho průběh, protože naše maminky už to mají za sebou, a jistě k tomu budou mít co říci, a protože vám snažilkám to taky neuškodí, předběžně se nad porodem zamyslet, zvolila jsem jako nouzovou variantu téma jiné PORODNÍ PLÁN.

Sepsala jsem jej s nejčistším svědomím a vědomím, ale myslím, že čím blíž ke skutečnému porodu budu, tím méně budu ve svých přáních a požadavcích radikální :-))). Nicméně doufám, že vám poslouží třeba jako vodítko, a že ho náležitě opřipomínkujete :-)))).
Na závěr jenom dodávám, že já budu pravděpodobně rodit v porodnici v Krči, kde je narozdíl od Vrchlabíj, kam jsem původně chtěla, dětský JIP a jde o první baby friendly porodnici u nás. A porod se pokusím si maximálně usnadnit a urychlit konzumací lněného semínka a pitím maliníkového čaje :-)))). Na výsledek si prosím počkejte do prázdnin :-D.

Vaše Hajinka

PORODNÍ PLÁN

Pokud se během porodu (všech jeho fází) nevyskytnou stavy vážného ohrožení zdraví mého dítěte nebo mého, přeji si, aby zdravotnický personál respektoval uvedené body, které jsem formulovala ze svobodné vůle, na základě poznatků z běžně dostupných zdrojů informací o těhotenství, porodu a šestinedělí.

1. Obecný průběh porodu
V případě fyziologického nekomplikovaného průběhu porodu si přeji co nejméně zásahů ze strany zdravotnického personálu.
V případě komplikací se budu řídit pokyny ošetřujícího personálu, žádám ovšem včasné, dostatečně podrobnéh a srozumitelné vysvětlení.

2. Přítomnost partnera/průvodce u porodu
Během všech fází porodu (i během vstupního a jiných vyšetření) a minimálně do přesunu z porodní místnosti na oddělení šestinedělí, si přeji přítomnost mnou zvolené osoby, pokud se já nebo můj průvodce nerozhodneme na místě jinak.

Nepřeji si přítomnost studentů (budoucích lékařů a sester) při porodu (všech jeho fázích).

3. Informovanost
Chci být dopředu podrobně a srozumitelně informována o potřebných vyšetřeních a jejich průběhu, o výsledcích vyšetření, o navrhovaných medicínských postupech a možných alternativách.
Ráda bych byla seznámena s přítomným zdravotnickým personálem.

4. Respektování intimity
Ocenila bych co nejvstřícnější přístup ke mně během celého porodu, tj. tlumené osvětlení (pološero), nízká intenzita hluku, možnost případného použití tlumené hudby, zájem PA o průběh.

5. Příprava k porodu
Souhlasím s provedením klystýru.
Holení přirození zajistím sama před příjezdem do porodnice.

6. Podávání medikamentů
Upřednostňuji přirozený průběh porodu bez medikace, pokud se na místě nerozhodnu jinak.
Jsem zá:,–(ně proti rutinnímu podávání jakýchkoli medikamentů.
Pokud bude medikace nezbytná, žádám o předchozí informaci o důvodu a účelu medikace a možných alternativách.

7. Aktivity v první době porodní
Nepřeji si umělé vyvolávání nebo urychlování porodu, ani preventivní medikaci, souhlasím však s vyvoláním nebo urychlením porodu v případě, že by byl ohrožen život či zdraví mého dítěte nebo můj z důvodu (např. ustávání kontrakcí, nerozběhnutí porodu po odtoku plodové vody, nepravidelnost či ustávání ozev dítěte, atd.) Žádám o umožnění volného pohybu a použití alternativních metod tlumení bolesti (sprcha, gymnastický balon, masáž, akupresura, aromaterapie, apod.) Žádám o umožnění přijmu tekutin během první doby porodní.
Pokud bude monitorování srdečních ozev miminka vyžadovat omezení mého pohybu, přála bych si zredukovat ho na minimální nevyhnutelnou míru.
Upřednostnila bych možnost soukromí, vstřícnost a zájem ošetřujícího personálu, případně přítomnost „přidělené" PA.

8. Aktivity v druhé době porodní Žádám o možnost výběru a střídání poloh pro vypuzovací fázi, pravděpodobně zvolím některou z vertikálních poloh (s využitím působení gravitace) nebo polohovatelné porodnické křeslo, podle mých momentálních fyzických možností.
Jsem zá:,–(ně proti rutinnímu či preventivnímu provedení epiziotomie, a proti epiziotomii vůbec, pokud z nějakého důvodu nehrozí rozsáhlejší poranění. Vzhledem ke svědomité předporodní přípravě (pravidelná masáž hráze od 34. týdne těhotenství, posilování svalstva pánevního dna). Žádám o aktivní ochranu hráze a podporu jejího rozvinutí jemnou masáží, teplým obkladem, apod.
Chci být informována o přesném čase narození dítěte (hodina, minuta).

9. Třetí doba porodní a manipulace s novorozencem
Upřednostňuji přirozený průběh třetí doby porodní bez podpory odloučení placenty.
V případě nutnosti šití hráze po episiotomii žádám o provedení výkonu zkušeným lékařem za použití lokální anestezie (prosím o vyčkání, až začne účinkovat).
Upřednostňuji, aby pupečník před přestřižením dotepal.
Pokud nedojde ke komplikacím, ráda bych, aby bylo miminko položeno na moje břicho před nutnými vyšetřeními, a k prvnímu přisátí max. do 30 minut od porodu.
Chci darovat pupečníkovou krev.
Prosím, aby se všechna vyšetření a ošetření miminka odehrávala pokud možno v mé přítomnosti, nebo nejméně v přítomnosti mého doprovodu.
Upřednostňuji, aby miminko po normálním průběhu porodu nebylo umístěno do inkubátoru.

10. Umístění na pokoji
Miminko chci mít po celou dobu u sebe, v případě potřeby prosím o možnost požádat o pomoc zdravotnický personál.
Chci být informována o všech případných vyšetřeních miminka a upřednostňuji přítomnost u nich.
Dávám přednost umístění na nadstandartní pokoj (max. jedna spolubydlící).
Jsem rozhodnuta plně kojit, a žádám o maximální vstřícnost, podporu a pomoc zdravotnického personálu kdykoliv to budu potřebovat (i v nočních hodinách).
Jsem zá:,–(ně proti přikrmování miminka umělou výživou a z lahve. V případě nutnosti příkrmů žádám o použití mateřského mléka a metody neohrožující kojení.
Jsem proti automatickému používání šidítek.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Dandule
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 11.04.05 20:01

Jé první!!!!!!!!!!!!

Móc pěkný děníček.Hájinko povedl se!užitečné rady pro těhulky i snažilky.

Dandule

Dandule
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 11.04.05 20:08

Ještě dodávám,že bych ti moc přála,aby se Tvůj porodní plán vyplnil.
Vzhledem k mému dnešnímu příspěvku,kde jsem psala,že nevím,kde budu nakonec rodit,poněvač v Děčíně není moc zkušených lékařů,myslím,že já si můžu nechat o takovém průběhu jen zdát.

Pa

Dadla
Ukecaná baba ;) 1930 příspěvků 11.04.05 21:41

Tak já trčím na emimi celý večer a Dandule mě předběhla s prvním příspěvkem :o(((
 D.

Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 12.04.05 06:46

Ahojky!
Teda, Hájinko, klobouk dolů. To ej vědecké pojednání na nejvyšší úrovni. Nejvíc mě zaujalo, že jsi proti automatickému podávání jakýchkoliv tabletek. Já taky, ale je důležité narazit na lékaře, který se ptá. Jsou doktoři, co se neptají a pokud jim sdělíš, že chceš všechno přorozeně, pak na Tebe koukají, jako že jsi chytrá jak rádio a jen plácáš.
Já bych jednou chtěla rodit u Apolináře. Umožňují použití Yalu, aromaterapii a navíc máme známou na tamním JIPu, takže kdyby se něco dělo, vím, že mi miminko pohlídá.
Nevím, jak to bude s přítomností tatínka u porodu. Ael rozhodně bych nechtěla být sama. On se personál jinak kouká na maminku, kterou někdo hlídá.
Také bych ráda darovala pupečníkovou krev a jsem ráda, že se už nemusí jen do Motola. Kamarádka tam kvůli tomu jela, protože před čtyřma lety to prý jinde nedělali. A byla z nich na mrtvici. Přijela s bolestmi a oni jí vrátili domů, že je brzo. A když se za tři hodiny vrátila a řekal, že už nikam nejede, tak na ní koukali, jako že je obtěžuje.
Neměla bych ani trochu chuť nechat si udělat císařský řez. Samozřejmě pokud to bude vyžadovat zdraví a život mého miminka nebo můj, pak asi povolím. To samé platí o nástřihu hráze.
Ach jo, já tady krafám o porodu a jsem teprve na začátku. Ale je dobré vědět předem, co a jak. Přeju všem těhulinkám, ať se jim ten porodní plán vyplní do puntíku a na jeho konci je to nejhezčí a nejvysmátější miminko.

Nafteta + bubáček(10tt+4)

Dadla
Ukecaná baba ;) 1930 příspěvků 12.04.05 07:36

Včera jsem už nezvládla napsat, Martin se dožadoval PC.

Hajinko, jsem ráda, že jsi napsala takovýto deníček. O porodním plánu jsem samozřejmě slyšela, ale tento je úplně první, který jsem četla.
No a jestli chceš připomínkování od totálního neználka situace, tak tady je a ber to ode mne s rezervou :o))) Zdá se mi tvůl plán celkem nekompromisní. Se spoustou věcí souhlasím, ale já jsem takový trouba, co bezmezně věří doktorům a udělá vždycky, co chtějí. Možná, že se to změní v situaci, kdy nepůjde o mě, ale o miminko.
S tím podáváním léků: kamarádka chtěla co nejvíc přirozený porod, nechtěla léky. To jim řekla před porodem. Když pak během porodu nemohla bolesti vydržet a začala o léky od bolesti prosit, tak jí je nedali s tím, že je odmítla… Nevím, možná jen měla smůlu na lidi…
Každopádně ti přeji ať máš co nevíc pohodový porod a ať tvůj plán může být do puntíku vyplněn :o)))

Holky, už tady mám zase ty řemeslníky. Začínají zadělávat ty díry, co včera tak pracně vybourali :o))) Tak doufám, že do devíti vypadnou, ať nepřijdu pozdě do práce…

Dadla

HAJINKA
Závislačka 2773 příspěvků 12.04.05 07:53

Dobré ránko, koťátka!

Silvie, to víš, že mi napiš SZ!!!

Naftet, proto jsem si porodní plán sepsala, abych ho doktorům vrazila, a ptát se na nic nemuseli :-))))

Jo, Dadli, však jsem taky psala hned v úvodu, že čím jsem blíž, tím míň radikálně to cítím :-)))). A vždycky je tam napsáno, že pokud by se to zdálo nutné, přizpůsobím se doktorům :-)))). Na druhou stranu si trochu myslím, že kdybych tam měla napsáno „chtěla bych“, nebo „přála bych si“, tak by se toho třeba vůbec nedrželi. Ale co, hlavní je přežít, pokud možno porodit spontánně a kojit, ostatní vem čert :-)))).

Dnes jsem se dočetla takovou zajímavost - pro ty, kterým hrozí porod koncem pánevním, neb se jim mimís neotočil - prý na to pomáhá nahřívání akupunkturních bodů pomocí „špejle“ s hořícím pelyňkem na konci. Takže moje oblíbená čínská medicína :-)))). Psali o tom ve včerejší MF dnes.

Tak nějak už nevím, co bych vám po ránu napsala… jo, Tenarko, když budeš mít chvilku, Klaris by se měla v seznámku přebarvit na maminku :-)))). A u mně si můžeš doplnit termín 30.6.2005.

Dlouho jsem tu neviděla Janoush a Kat-ku, taky Planetku, holky, mrkněte a ozvěte se!!!!!!

Zatím hezký den.

Hajinka + Frantík (28+4)

elda
Ukecaná baba ;) 1700 příspěvků 12.04.05 08:01

Jen malá poznámka - mám pocit, že pokud chceš darovat pupečníkovou krev, tak pupečník nelze nechat dotepat. Nejspíš jsem to někde četla. Zdá se mi logické, že k odebrání krve je nutný tep - čili tlak, takže po dotepání už by to šlo odebrat obtížně, nebo vůbec.

Jo a porodní plány jsou fajn, ale …Nevíš do čeho jdeš.Takže nevíš, o čem mluvíš - netušíš, jak budeš snášet bolest, jak zareaguje tvé tělo např na vyvolání,atd. Já např po pěti hodinách kontrakcí po 1-3 minutách po vyvolání byla bolestí hysterická a neotevřela jsem se ani Ň a za navržený epidurál jsem byla vděčná :-)(tříštivou spirálovitou zlomeninu jsem si nechala narovnat bez jakékoli utišující medikace a následující 4 dny ,kdy to fakt bolelo jsem si vzala kapky od bolesti asi dvakrát, takže bolest celkem snáším). Takže být tebou, tak nejsem až tak radikální.

nakukovatelka elda

Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 12.04.05 08:01

HÁJINKA : Já bych řekla, že se někteří arogantní lékaři neptají, ani když máš jasno a přesné požadavky.
 N.

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 08:15

Ahoj,

tady šmírák odvedle. :-)

Mě jenom dostal ten tvůj termín porodu - Vojta se totiž narodil přesně na termín 29.6.2004, ale je fakt, že bazének vypouštěl už od 28. :-)

Přeju co nejlepší porod a hodnýho Fanýse!

Peta, Vojta a Klíště od vedle

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 12.04.05 09:27

Ahojky,

taky jsem nakoukla, protože žádný porodní plán jsem ještě nečetla :-), docela mi přijde dobrý, ikdyž trošku radikální :-))).

Ale chtěla jsem reagovat na to šití po epiziotomii, při první porodu mě střihli, následně šili v lokálním znecitlivění, nicméně jsem to cítila (snad nepočkali dostatečně dlouho na zaúčinkování), po porodu to docela bolelo.
Při druhém porodu mě sice nestříhali, nicméně jsem se trošičku potrhala a šili mě také, ale doktor mi dal vybrat, jestli to chci znecitlivět, že to šití bolí stejně, jako neznecitlivěné, ale hlavně hojení bolí mnohem méně, tak jsem si vybrala bez znecitlivění a musím přiznat, že to skutečně bolelo mnohem méně, snad jen první den, hned jsem mohla sedět, což po prvním porodu jsem nemohla.

Tak si holky dobře vyberte :-) a všem přeju hladký průběh porodu a nejkrásnější miminečko na světě!

Katka od Filutků a Jarních miminek

souris
Ukecaná baba ;) 1466 příspěvků 12.04.05 10:34

Ahojte,

dnes som mimoriadne mrzuta, zla noc, co ine? Muz ma nejaky problem s uchom a celu noc vzdychal ako ho to chudacika bolelo… :-( Sa hovori, ze deti co maju problemy s uskami nechcu pocut co sa im hovori a u mojho muza je to co??? Ze ma zlu zenu co furt na neho kvaka a on to nechce pocut?? Ach jo :-(

Hajinka - o porodnych planoch som tu uz citala, ale toto je prvy "ozajstny” spisany! To sa hned kritizuje produktivnejsie :-) Samozrejme som uplne mimo, ale dovolim si tiez pridat nazor; mne sa to vobec nezda napisane az tak radikalne. Ked si predstavujem prijazd do nemocnice, tebe dost pravdepodobne nebude uz do reci, tvoj manzel bude zlahka panikarit, zdravotny personal bude kmitat (lebo dost pravdepodobne nebudete jedini na prijme), myslim, ze nikto nebude mat cas to naozaj citat - je to dost dlhe. Chces to davat citat kazdemu kto s tebou bude "manipulovat” alebo len zodpovednemu lekarovi aby ostatnych oboznamil?…Ja by som to snad este skratila na zoznam, co sa da rychlo preletiet ocami; trebars na tri kapitoly (1.,2.a 3. doba porodna) a v kazdej len zoznam "CHCEM” a "NECHCEM” a pod tym vymenovat…Ked to slusne uvedies, ze suhlasis s alternativami pokial to bude nutne a po tom co ta poinformuju…tak to snad bude dotatocne precizne a zdravotny personal mozno oceni praktickost a rychlost.
V kazdom pripade, ti prajem aby sa vam to splnilo presne tak ako si to prajes!

Dandule - jezis maria, no to si si naozaj dala! No ale hlavne ze je vsetko v poriadku a aspon vies aku uz mas tu tvoju slecnu veliku :-)

Tak pekny den zeny

Souris

Tenar
Zasloužilá kecalka 799 příspěvků 12.04.05 10:37

Ahoj holky!
Nejprve se musím pochlubit - byli jsme si ráno přebírat domeček (i když zatím ho připomíná jen zvenku), tak už je oficiálně náš :o))) Trochu mi to pokazil fakt, že se mi na té stavbě udělalo dost zle, chvíli jsem myslela, že sebou seknu nebo se aspoň pozvracím - v posledních dnech je mi na blití nějak často, doufám, že to souvisí s nachlazením a ne s těhu :o(

Tak a teď k deníčku: Hajinko, máš to teda podrobně vymyšlené, uvidíme, jaká bude skutečnost :o) Já si radši nic moc neplánuji, přeci jen porod dvojčátek není tak úplně standardní… Jediné, co bych si moc přála, je donosit kluky nejmíň tak do 36. týdne a aby měli co největší porodní váhu…

Ještě bych ale měla poznámku k tomu, co píšeš na konci minulého deníčku - že přemíra jídla ve třetím trimestru jde na špíčky miminka. Zrovna dneska v poradně na porodnici.cz je dotaz ohledně váhy mimča v 33tt, že doktoři doporučili sladit více hroznovým cukrem nebo medem, aby děcko lépe přibývalo, ale odpověď pana doktora zní: „Stran slazení cukrem, ono totiž není prokázáno,že by pomohlo, takto by vás kolegové trápit neměli, ovlivnit růst plodu pozitivně (krom cukrovky :-) ) neumí nic a nikde na světě jsme zatím na nic nepřišli…“ Takže to bude nejspíš pověra, mimčo si vezme co potřebuje a zbytek jde na špíčky maminky :o)

Mějte se, T.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:00

Ahojte moje krasne. tak dnes nam nechal tato PC a vyrazil do Brna.:-)
Vcera sme mali doma zachvaty hysterakov, neviem, co mu bolo asi brusko+kombinacia zuby. A o 23,00 ho muz zobudil dosiel totiz z nakupu a Leri si pasol koniky o 106 a hral sa asi do polnoci, potom reval v postielke. Nechcela som ho vybrat, lebo uz zaspava sam, ale mala som na male. Ale ukludnovali sme ho hladkali(to bolo este horsie)ale nebol to nejaky hystericky plac, alebo neustaly. Proste to skusal. Potom som tam poslala muza, nech neciti mliecny bar.:-) No a strcil mu do ucha tycinku na cistenie a maly prestal revat a zaspal. Tak ma vystrasil, ze to je uchom. (ale asi nie je, lebo uz je v pohode)kazdopadne sa na nas urazil, otocil sa chrbtom a spal.
Rano sa zobudil o 6 a hral sa. Citila som, ze je asi pokakany, ale nemala som na to vstat. Tak nakoniec si ustlal na mojom tricku a na brusku zaspal, bez revu, len tak vedla mna a spali sme asi do 8,30. Takze takato som ja krkavcia matka.:-)
Hajinka dennicek super, prajem ti, aby ti to vyslo. Ja som si ho nepisala. Rodila som vo fakultke, a vedela som, ze s nim moc nepochodim. Hlavne co sa tyka nastrihu. Lieky mi nedavali ziadne na urychlenie, voda mi praskla sama doma . Za analgetika som prosila o 106 dali mi maximum, co mohli a to tiez nie som nejaka citlivka. Proste ma ta bolest ochromila. Aletrnativne metody na mna zaberali do otvorenia na asi 3cm, ptom uz nic. A nakoniec som bola rada, ze rodim na chrbte v inej polohe si to absolutne neviem predstavit. My sme mali odber pupocnikovej krvi pre sysla, a vtedy je problem s polozenim na brusko a s tym dotepanim si myslim, ze tiez. Ja som bola rada, ze to mam za sebou a nejaky syslik ma vtedy moc nezaujimal, ale muz bol s nim, takze sam nebol ani chvilu. Bol s nim dokona cely cas na novorodeneckom. nemocnicu som si vybrala pre to tuto, lebo viem, ze je tam skvele novorodenecke, JIPKA najlepsia na Slovensku. A este k tomu nepoznam babu,ktoru by tam nerozkojili. Ziadne prikrmy, ani dudle nehrozia, deti sa tam po kojeni nevazia, takze vas nikto nestresuje. Vazia sa len pri vizite. Sice luxus tam clovek nema a ani slusny standart, ale kasla na to. Pre mna bolo najdolezitejsie, ako sa spravaju k babetku a ci ma rozkoja seba som brala ako druhoradu. Tiez som povodne chcela ist rodit do vody do Topolcian, ale tam je dost problem s navstevami, su len obmedzene hodiny a je to 100km, taze by som tam bola prakticky sama. Mozno ako 2 rodicka by som si trufla, ale takto bolo pre mna dolezite, ze mam navstevy kedykolvek.Ono taky ten slusny standard si myslim, ze uz je normalny skoro v:,–(e, ze drzi a neprijemny si uz nikto moc byt nedovoli. V CR je to aj lespie s tou epiziotomiou, nerobi sa az tak standartne a ked si masirovala, mohlo by to ist. Ale mna to az tak nebolelo to sitie, umrtvil mi to. Maly v ziadnom inkubatore nebol a bol stale so mnou. Trocha som sa toho bala, ale oni najprv skoro stale spia, tak sa to da. kojila som po leziacky v posteli. Treba sa pripravit na brutalnu bolest pri kojeni, boli to fakt ako svina, ale ono to prejde. Prinajhorsom vyuzit klobuciky.Kupat chodil moj muz, u nas sa to da a prebalovala som v klaku na posteli, to bolo dost brutalne.:-)) Ale pampers newborn, zachytia aj stolicu, takze pohoda.
naftetka-myslim si, ze cisara, ti nikto nebude robit ak nebudes ohrozena, ty, alebo dieta, toho sa neboj.
K tomu vypudeniu placenty som nebola taka striktna, ono to moze same o sebe trvat dost dlho a lekar ta musi potom vysetrit a je lepsie si vklude uzivat babetko ako cakat na vypudenie placenty.Zatial sa majte a ja sa este ozvem.:-))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:02

Sorry, to som ja vasa neprihlasena Gothic.:-))

souris
Ukecaná baba ;) 1466 příspěvků 12.04.05 11:05

Juuu, Tenar velikansky gratulujem k VASMU domceku!!!!
A prepac s morbidnym humorom, ale keby si to tam aj osablovala, no boooze, ved si na svojom! Nieco v zmysle znackovania svojho priestoru, vies?:-)
Dufam v kazdom pripade, ze uz ti je lepsie s bruskom aj s chripkou.

Souris

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:13

ahoojte baboolienky.

len v skratke :

Hajinka - diky za novy dennicek. ten stary uz bol fakt mohutny :o)

kedze ja este len cakam, kym mi dozreje nejake to vajko a ani tam nie je zaruka, ze z toho nieco bude, porodnym planom sa nebudem zaoberat zatial. ktovie co bude, kym ja budem rodit …

Ika - nebool, baboolka ...... bude lepsie, uvidis !

Juanca - huraaaa! ty sikovna osobka, ako dobre ze si sa nedala ! gratulujem a drzim palce, nech sa to aj nadalej takto dobre vyvija.

Souris - prajem ti k narodeninam splnenie vsetkych snov a tuzob, odkrytych aj tych najtajnejsich, skrytych v tmavom kutiku duse. nech vzdy citis teplu dlan v tvojej dlani a nezny dych vedla seba pocas spanku, nech ta slniecko a laska hreje nielen na tvari ale aj v srdci a stastny usmev nech ti je dopraty kazdy jeden den.

ps: a pozdrav mojho polovicka, je blizsie k tebe, ako ku mne ......

Dadli - teraz uz viem, co si myslela, ked si mi raz napisala, ze keby si mohla, tiez vratis cas a zabranis niecomu, co sa stalo … zivot prinesie niekedy tak tazke chvile, ale ked to prejde, je niekedy stastny, ze to nedopadlo este horsie … si silna osobka a som rada, ze ste to zvladli
a prekonali.

Tenar - gratulacia k domceku ! nech sa vam v nom dobre byva a nech je to nie len vas dom, ale hlavne vas domov !
ozaj, prosim, posli mi na adresu baboo.baboo@po­box.sk navod, ako sa mozem dostat k vam do „zoznamku“. dakujem !

Dandule - som rada ze je vsetko v poriadku ! to je vec, a stane sa ti to doma pri posteli, co … clovek aby bol neustale opatrny! a „mala“ je uz velka slecna ! :O)

a teraz trochu ku mne.
dnes som zase prisla autom! ale bol tazky level, same kamiony, stavebne stroje, uz rozkopane cesty a zapchy. brrr, veru som sa zapotila, aj som chvilu banovala, ze som si to auto zobrala. no ale, zvladla som. hoci teda furt to soferovanie moc nemusim!

a to je vlastne asi aj vsetko, co mam nove :)
slabota, co ?
no co narobim.

tak na zaver uz len dve veci.
nahodne som natrafila na jednu web stranku a chcem sa s vami o nu podelit. urobte si na nu nazor sami, ja to idem skusit. takze : www.dedekkorenar.cz
najdete tam rady na vselijake neduhy, ja som si to hladala koli problemom s kozou a pre ocinka na oblicky, ale medzi inymi som tam nasla aj rady k „neplodnosti“, okrem toho aj myslim zaujmavy clanok „Perspektivním maminkám“ (najdete cez vyhladanie na stranke) - o tom, ako sa pripravit na tehotenstvo, ale su v nom aj rady co v tehotenstve, co proti striam, ako si ulahcit porod a tak. tak skuste, mozno si tam najdete nieco pre seba. je to cele o bylinkach a prirodnych produktoch. a navyse ten clovek je fakt ftipny a da sa tam aj dobre pobavit, to vsak neznehodnocuje to, ze tomu podla vsetkeho naozaj rozumie.
tak sup, nakuknite ak mate chut.

a uplne male prekvapko - tento vikend som napisala dennicek. moja dennickova prvotina :)
tak ked sa nam tento tu zaplni, tak ho mozem dat k dispozicii ak bude zaujem. to je predstih, co ? :)))

pa baboolienky.

Baboo.

souris
Ukecaná baba ;) 1466 příspěvků 12.04.05 11:21

kde je? kde je??? kukam kukam ako kapitan na lodi a nist! :-(
Tak idem hulakat na terasu, hadam to k nemu doleti :-)
kedy ze sa ti vrati, ten tvoj cestovatel? :-)
A dakujem za krasne prianie :-)
 Souris

Sofy
Zasloužilá kecalka 596 příspěvků 12.04.05 11:37

Hallóóó GOTHIC, už od rána sledujem svoju e:mailovú adresu a tam nič. Nemôžem ti zavolať, tak sa kontaktujem takto, zabudla si na mňa???Ozvi sa mi potvorka…:-))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:45

aaale, tula sa niekde po parizi. ale len fiktivne duchom, telesne tvrdne na nejakom meetingu niekde na office, tipujem. kazdopadne vraj tam mate pekne slnieckovo :)
tak nanho zahulakaj ! :)))
moj cestovatel sa mi vrati dnes neskoro vecer, ale to je len stav docasny, kedze on cestuje furt. akurat vymeni oblek, kosele, ponozky a spodne pradlo.
dufam, ze nie aj zenu xi xi.

a nemas zac, rado sa stalo.
papa.

Baboo

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:51

sakva, prsty su rychlejsie ako hlava, takze este raz :

nemas zac, rado sa stalo ! ;o)
a ako vlastne si oslavila ???
ja som na teba v sobotu myslela! a dokonca som aj liptovsku bryndzu drzala v ruke :)
ako pre teba.

papa,

Baboo

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 11:57

Sofy, sorry, moja, vcera sme mali brutalny vecer, vid popis vyssie a nestihali sme absolutne nic.:-( Ja to sama neviem a nemam teraz ani mail a Valer je v Brne, takze neviem, kedy sa vrati.:-( vy tie vase fotky nemate v PC? Zeby si mi aj ty poslala aspon tam kde sme. Adresu mam valerik@centrum­.wz.cz

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 11:57

To prianie bolo naozaj nádherné :-))))

Ja makám ako fretka dneska, dúfam že poobede budem môcť ešte napísať.

Tak zatiaľ pa žabulienky
a dobrú chuť :-)))

SilvieK
Stálice 53 příspěvků 12.04.05 13:04

Ahoj holky,
Hájinko super deníček. Sice před porodem nemám, ale zato se mi u něj nádherně na porod zavzpomínalo. Už to bude za chvíli rok, co jsem rodila a tak strááášlivě moc, bych to chtěla vrátit zpátky a prožít si to ještě jednou. No snad až u dalšího miminka. Takhle přichystaný porodní plán je parádní věc, já jsem ho sice neměla, protože taky s blížícem se porodem jsem měnila své názory, ale v průběhu porodu jsem PA v kostce informovala co chci a co nechci - no spís Petr byl můj mluvčí a opravdu to dodržovali. Původně jsem taky chtěla do Krče, ale zjistila jsem, že se tam musí epidurál platit a tak jsem šla do Podolí. Faktem je, že než mi píchli epidurál, tak už jsem prosila o morfium o arsen atd… :-))) Po epidurálu už to byla pohoda a s PA jsme o těch nezvyklých žádostech dost vtipkovaly. :-)))

Dneska mám pěknou depku. Ve čtvrtek jedu obchodně do zahraničí a vracím se až v pátek!!! Jedu sama bez Andulky a Petra. Připadám si dneska jako krkavčí matka a nevím, jak to ten den bez té mojí berušky vůbec zvládnu. Ach jo. Do toho se mi zdálo, že už má nějaké delší vlásky a potřebovala by je zastříhnout. Tak jsem si ji po:,–(ila na klín a začala jí stříhat. Chudinka moje malá teď vypadá jako trestanec :-)

Háji - poslala jsem Ti už tu SZ. Došla?

Tenar - gratulace k domečku

Silvie

HAJINKA
Závislačka 2773 příspěvků 12.04.05 14:02

Uf, asi nemá význam donekonečna opakovat, že tento porodní plán je první verze, a proto poněkud striktní a radikální. :-)))). A že během příštích pár týdnů nebo v průběhu vlastní „akce“ můžu svoje názory, třeba na epidurál, úplně změnit…
Ale jsem ráda, že někomu ten plán pomůže se zamyslet, někomu zavzpomínat :-))). A pak - já asi u porodu nikoho mít nebudu, tak proto ten plán. Předpokládám, že si ho nějaká PA přečte a bude o podrobnostech z něj ihformovat ostatní. Pochybuju, že by můj porod byl tak rychlý, že by nikdo neměl čas se jím zabývat.

Silvie, SZ mi nedorazila :-((((. Zkus kdyžtak email , knii@seznam.cz.

No nic, jdu se zkulturnit a padám na cvičení.

Hajinka

SilvieK
Stálice 53 příspěvků 12.04.05 14:18

Hájinko, už jsem Ti to poslala na mail.
Moje kámoška taky chtěla rodit bez epidurálu a fakt tomu dostála. Dnes, když se vidíme, nikdy nezapomene dodat, že ženy se rozdělují na 2 tábory - na ženy hrdinky (což je ona) a ženy srábky (což jsem já) :-)))) A je na sebe ještě parádně pyšná, jak to zvládla.
 S.

Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 12.04.05 14:20

Ahoj holky,
včera jsem byla mimo kraj, tak jenom vím, že Iku zastihla mrcha, Dadle zbyly kachličky a nezničili stěnu, Souris oslavila narozky a Juanca vyhrála nad blbem.
Musím dočíst minulý deníček a pak taky tenhle nový (díky Hájí!!!) a jak bude chvilka, napíšu. Jsem slaměná (ahoj Pájo, je ti jasný, proč :-))

Pajdule

Tenar
Zasloužilá kecalka 799 příspěvků 12.04.05 14:23

Ach jo, to je k zbláznění. Právě mi volala doktorka z genetiky, že se dozvěděla, že mi na uzv říkali, že béčko vypadá spíš na holku. No a že teda, kdyby to byla pravda, tak to znamená, že béčko nemaj vyšetřené, že to špatně nabrali. A chtěla, abych si tam o tom ještě s ní šla v pátek popovídat… Tak jsem to odmítla, protože už se tím nechci dál zabývat - teď už s tím stejně nic neudělají. Aspoň jsem jí musela slíbit, že poprosím svýho doktora příští týden, ať to béčko opravdu důkladně skoukne, a dám jí vědět, jak to s tím jeho pohlavím vypadá. Ať už dají pokoj - přece se v tom nebudou šťourat až do porodu :o(

Opravila jsem Klaris v seznámku - jen jsem si nebyla jistá, jestli se Bianka narodila už 7. nebo až 8. dubna. Pokud 7. (což asi spíš, když oznamovací sms dorazila v 0:38), tak je nastejno jako můj brácha :o))

Ahojte, T.

HAJINKA
Závislačka 2773 příspěvků 12.04.05 14:55

Silvi, na mailu taky nic nemám :-(. Možná to dojde později, zkus to kdyžtak ještě jednou, knii@seznam.cz

Tenar, dobřes udělala, kašli na doktory, ať vám dají pokoj. Všechno je jistě ok. A gratuluju k domečku!

H.

juanca
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 12.04.05 15:13

ja len tak rychlo utekam uz do roboty.
ja som rodila v 1983-vtedy ziadne plany neboli-keby boli tak ma porodnica po chlaeba ich ta zahlusim vsetkych,epidural tiez nebol-keby bol tak si pytam dvojtu davku-taka som ja hrdinka.
potom napisem viac.

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 15:40

Ahojte ženy :-)

konečne mám chvíľku pre seba, t.j. už som v celej našej kancelárii sama a môžem sa zapojiť do diskusie. A pokafrala sa mi dnes stolička! Niečo sa jej stalo chudinke s operadlom a Ike sa teraz fakt blbo sedí. Skúsim ju opraviť a buď jej pomôžem na druhý svet a budem mať novú, alebo som macher a spravím to :-)

K nášmu novému denníčku. Mimochodom chválim Hajinku za denníček ako taký, ten starý už bol fakt na hanbu sveta niekde ďaleko zahrabaný :-) K téme: že nejaký pôrodný plán existuje som ja ani nevedela, dokonca som ani nevedela, že by som sa nad takým niečim ako je pôrodný plán (čiste teoreticky) mala zamýšľať. Keď som si ho Haji prečítala, niektorým výrazom som ani nerozumela, napr. čo jest epiziotomia (vydedukovala som si, že asi nastrihnutie a v tom prípade je asi lepšie previesť epiziotomiu - pekná rovná čiarka, ako sa príp. nekontrolovateľne potrhať) a niektoré požiadavky, ako tlmené osvetlenie, nízku intenzita hluku, možnosť prípadného použitia tlmenej hudby ma celkom prekvapili. Aj to sa dá ? :-)))) No vidím, že som absolútny neznalec, ale ospravedlňuje ma asi to, že ešte nie som tehotná a bohvie kedy budem, že ? :-))) Haji, a to ten plán budeš mať v písomnej forme a rovno ho v pôrodnici na príjme odovzdáš ? To sa normálne robí ? Ja som sa fakt teraz stretla s takýmto niečím prvý krát.

Tenarka buď aj naďalej v pohode a už sa nenechávaj strašiť :-))))

Baboo, sa teším na tvoju denníčkovú prvotinu :-)))

Dandulka, dávaj bacha. Okolo postelí chodiť zá:,–(ne veľkým oblúkom a tak:-)))) No vážne: dobre, že ste obe v poriadku a dúfam, že malá cácorka sa moc nevyľakala :-))) Človek nemôže vedieť čo sa môže stať a napr. ja som sa minulý mesiac (čo som znova mala tehotenské príznaky) tak strašne naľakala psa, že keby som aj bola tehotná z toho šoku by som určite potratila. Ja neviem, ale keď niekedy otehotniem, ako ja vôbec vystrčím nos von z bytu ? :-))) A či sa vôbec odvážim pohnúť z postele a niečo robiť, aby som sa napr. pri varení nepopálila alebo neporezala a nenaľakala, aby ma pri žehlení „nekopla" žehlička alebo nedrbla na zem a sa nenaľakala a tak pod. :-)))

Silvi, malá andulka ostrihaná ala trestanec je určite rozkošná :-))))

ika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 15:49

yapii, ika, cau, konecne niekto !
uz som si myslela, ze je niekde nejaky centralny matyskandacky zraz na ktory ste ma nezobrali ! tak tu bolo ticho.

pri takomto tempe prispevkov si na moju squelu prvotinu si este riadne pockas ! : )))

Baboo

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 15:55

Babky nepotrebujete niektorá opraviť stoličku ? :-)))) Som strýko opravár, tú svoju som už opravila :-)))

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 15:57

neboj baboo, ja budem príspevkovosť zvyšovať všetkými desiatimi. Veď v škole sme sa učili desaťprstovú hmatovú metódu písania na stroji :-))) Keď tak tu nahádžem zopár ftipov :-)))

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:01

FTIP:

Rozprávajú sa dvaja kamaráti. „Fero, ja mám psa - nemá tvár.“ Fero: „Čoby nemal tvár. Pozri na ten chlpatý xicht“.

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:05

Babka uteká na WC otvorí dere a tam jej chlap hovorí: „Babka sem nemôžete, tu je pánske.“ A babka na to: „Pánske, pánske a chudoba sa ma pos..ť ?! “

V 68., kdesi na lazoch ide podgurážený bača hore kopcom, za ním sa hore kopcom štverá ruský vojak a kričí na neho: „Padaždi tavárišč, padaždi!“ Bača sa obráti a odpovedá mu: :Ne po daždi, ale po opici!"

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 16:05

aj ja jeden pridam :

Vies, aku mailovu adresu ma madarska sova ?

hu@hu.hu

Baboo

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:08

Do ordinácie psychiatra sa priplazí pacient.
Doktor ho víta: „Ktože to k nám ide? Jašterička? Či korytnačka? Alebo snáď zmija ? :-)
"Nie som blázon!!! Iba mám strach z výšky.“

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:11

Ide muž po ulici a vidí ženu s veľmi vyvinutým poprsím. Hovorí: „Vy máte krásne prsia“
Ona na to: „Chcete jednu do huby ?“
On: „Áno a druhé chcem hladkať“

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 16:30

ohromne ti to ide ika !!!

uz mame 38 prispevkov !!!

: )))

Baboo

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:51

A tu je 40.:

Spotený vodič dotlačí trabanta na čerpaciu stanicu a pýta si 2 litre benzínu.
Pumpár sa pýta: „Na naštartovanie?“
„Nie, na podpálenie!“

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:53

A dosť bolo rozkoše :-))))

Idem robiť. Zas mám blázinec z DPH-čkou :-(((( Boooože, kedy tá Ika pôjde na tú materskú bueeeee

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 16:54

… a nebude musieť nič robiť bueeeee.

BTW: a potom že biologické hodiny! Pch - lenivá je !

souris
Ukecaná baba ;) 1466 příspěvků 12.04.05 17:25

No dnes ti ide Ika, len co je pravda! :-)
Tak tu mas tiez jeden do bitky:

Postar zazvoni na dvere domu. Otvori mu sedemrocne chlapca s pivom v ruke a
fajciace obrovsku cigaru.
Prekvapeny postar sa pyta:

  • Ehm… No… Ahoj, rodicia su doma?
    Chlapca si potiahne z cigary, vyfukne na neho dym, odklepne popol na koberec
    a znudene prehodi:
  • Co myslis, su??

Souris

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 17:38

: )))

Baboo

Ika
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 12.04.05 17:40

oooo ďakujem chichi

Aj vám to ide dobre holubičky :-)

Padám už dom. Mám toho dosť! Papá - kopem do vrtule :-)))

Monalisa24
Závislačka 2518 příspěvků 12.04.05 18:07

Ahoj Matýsandy,

Hajinko, moc pěkný deníček!!! Povedl se Ti! A každopádně držím palce, aby tak nějak probíhala Tvá příprava k porodu, i porod samotný!

Koukám, kolik je tu u Vás nových těhulek. Všem moc gratuluji!!!

Radka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.04.05 19:20

Tak jsem tady :-))).

Hájí myslím, že tvůj porodní plán je skvělý, srozumitelný, jasný a perfektní. Pokud hned nenas… personál (málokde mají rádi pacoušky, které vědí moc dobře co chtějí a jak to má být), prostě pokud ti vyjdou vstříc, bude to perfekt. Se všemi body se ztotožňuji, nejvíc s tím o medicích. Bylo pro mě degradující, když mi studenti (jen při vizitě!) spolu s doktorem čučeli na odkrytou vložku, která se musela ukazovat. Byla jsem celkově strašně vystresovaná, ponížená a uzemněná přístupem personálu a díky tomu (taky to bylo v r.90) mám na porod srašné vzpomínky. Proto bych dnes byla stejně nekomromisní jako ty a vydupala si citlivé zacházení, max. informace o průběhu porodu a úctu k mé osobě. Nedopustila bych vidět svoje dítě za týden po cř poprvé, i kdybych měla podepsat revers.
Určitě budu jednou nad porodním plánem přemýšlet (no dooooufám), přestože mi nezávisle 3 doktoři předurčili vzhledem k mé děloze opět císaře. Budu ho chtít v epidurálu, tatínka v blízkosti (alespoň přes sklo) a mrňouska alespoň na pár sekund hned vidět. A proboha žádní medici :-))).

Pajdule

binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 12.04.05 21:23

Ahoj holky.
Tohle je asi 5 pokus o psaní,zlobí mě počítač,dokonce jsem ho i nakopla.
Elince už je dobře,nakonec to byla viróza.
Dneska nám přišel výpis z banky a já opět padla do hluboké deprese!!!Ali je od rána v práci a já vůbec nevím kdy se vrátí a navíc mě ukrutně prudí tchýně!!!!!!
Hájinko:Měla jsem napsanou připomínku ke každému bodu,ale jak píšu počítač je hajzl!No přeju ti ať ti porod proběhne podle tvých představ.
Tenar:Mít domeček je fajn!Bohužel je to taky žrout na peníze.Neboj se,áčko i béčko budou v pohodě,budeš je milovat ať budou makový nebo takový.
Ika:Menses je zrádkyně všech moří!!!!!!!
Silvie:já se taky řadím mezi srabíky,ale jsem na to pyšná,epidurál je báječná věc!!!!

Jinak Ela nastydla kvůli mě,neboť jsem kráva pitomá,která svojí dceru na ten casting nastrojila sice jako princeznu,ale dost nedostatečně a tak mi asi nastydla!!Jo a stejně jí ty amatéři nevybrali!!:-(((

Jdu do vany,jsem zmordovaná,ale dala jsem za občasné pomoci do hromady zahradní houpačku a hned jsme se na ní s Elinkou pohoupaly.
Jo a Ta malá ďáblice se naučila vyluzovat takové podivné zvuky zní to jak sténání při orgasmu:-)))Můj vtipný manžel podotkl že to asi slyšela u mě.To tedy nevím kdy protože co je sex už skoro nevím.Večer padnu do postele a jsem ráda že neusnu dřív než se zachumlám!!
Binky+Eliška

Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 13.04.05 06:40

Ahojky!
Hlásíme se i s bubáčkem a máme móóóc velký hladík. Už aby byla otevřená kantýna.
Ještě k tématu. Už to tady někdo psal. Taky si dost dobře nedovedup ředstavit, že by mě prohmatával a obhlédal dav mediků, kteří budou jen hloupě koukat, popřípadě se za rohem pochechtávat. I když mě prý přivedla na svět s panem doktorem i jedna arabská studentka a byla prý hrozně milá. Ale já ani moje dítě nejsme pokusní králíci.

BINKY : To je fajn, že je Elinka v pořádku. Bude zase usměvavá princeznička. A ať si nic nedělá z toho, že jí nevybrali. Jednou jim všem ukáže.

TENAR : Gratuluju Ti jako novopoečené majitelkce reality. Hurá do budování.

HÁJINKA : Mám mlhavý dojem, že při darování pupečníkové krve se pupečník dotepat nenechá a hlavně Ti hned nepoloží miminko na bříško. Dostaneš ho,až odeberou tu krev a přecvaknou šňůru. Jo, já budu u porodu asi taky bez taťky.

Nafteta + bubáček(10tt+5)

Dadla
Ukecaná baba ;) 1930 příspěvků 13.04.05 07:39

Tak tu sedím u PC a čekám, až si to zase přihasí ti chlápci na koupelnu…

Pajdule, Naftetko - já měla mediky u několika zákroků. Nikdy na mě nesahali, nic nedělali, jen poslouchali vysvětlení doktora. Takže jsem vlastně měla zákroky s výkladem, tudíž jsem o něco chytřejší :o))) Mě připadá ponižující už to, když musím vypochodovat od pasu dolů nahá s kabinky k lůžku na ultrazvuku, takže přítomnost mediků už se mnou nijak necloumá…
Navíc si nejsem jistá, jestli je možné ve Fakultní nemocnici odmítnout přítomnost mediků. Pokud sis vybrala Fakultku, tak asi musíš s jejich existencí počítat. Nebo se pletu?

Pajdule - já myslím, že tatínek může být i u císaře ne? Když jsem před dvěma lety čekala v předsálí operačního sálku na laparku, tak tam zrovna končili CŘ a tatínek tam pobíhal dokonce s kamerou (což se mi teda zdá už moc)! Jo, a můj kamarád byl taky. Seděl u manželčiny hlavy, vlastně za plentou a na zákrok neviděl. Ale byl s ní a to je to důležitý!

No, tak tu ještě nejsou… To jsem zvědavá, jak to budou stíhat, když v devět odcházím?
Tak sotva jsem dopsala větu, zaklepali :o))) Tak je jdu hlídat…
 Dadla

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »