Deníček na zkoušku - díl.4

O životě

Ahoj holky, máme tady 4. zkouškový deníček. Téma nakousla tak trochu Komka v minulém deníčku a to je BYDLENÍ. Kde bydlíte? Jak bydlíte? S kým bydlíte? Případně kde, jak a s kým byste chtěly bydlet?

Začnu u sebe. Nevím, jestli se v našem deníčku vyskytuje i jiná dušička, která bydlí u rodičů, jestli ne, zaujímám prvenství v pomyslné stupnici:). I když jsme s mým přítelem spolu přes tři a půl roku, pořád ještě bydlíme u rodičů (každej u svých) a zatím se to nevyvíjí moc dál. Důvod k tomu je jednoduchý. Finance.
Když jsme spolu začali chodit, mě bylo 17 a jemu 18 a chlup. Oba na střední, peníze veškeré žádné. Maturovali jsme ve stejným roce, mě na vysokou nevzali, přítele ano, já šla na jazykovku a peníze z brigád, na který jsme aktivně chodili, stačily opravdu jen na to zajít spolu do kina, zaplatit účty za mobily a šalinkarty a nějak překlepat ten měsíc.
Rok se sešel s rokem, můj druhý pokus o vejšku skončil stejným fiaskem, jako ten první a miláček se rozhodl opustit vysoké učení technické a jít studovat na vojenskou akademii a být vojákem z povolání (proč, to nevím, možná bysme mohly nakousnout někdy v dalším deníčku téma: Myšlenkové pochody našich miláčků:)). Já jsem nastoupila do práce a konečně jsme oba začali vydělávat. kdo to neví, vysvětlím, na vojenské akádě totiž studenti berou peníze, protože už je považují za zaměstnance armády. Není to špatný, kde jinde vám za studia na vysoké zaplatí, že jo? Jenže kde jinde taky musíte skoro polovinu těch peněz vracet, když vás vyhodí a vám se nepodaří sehnat si místo někde na útvaru? Tudíž miláček musel hodně šetřit a z mého platu se taky zrovna moc ušetřit nedalo. Neměli jsme totiž ten základní kapitál, který bysme mohli investovat, ke kterému by se dala vzít hypotéka.
Bydlení u jedněch nebo druhých rodičů odmítám, podle mě by to nedělalo dobrotu a navíc, my máme malej byt a u potencionálních tchánovců ( i když mají velkej barák) by se mi asi těžce dýchalo, protože s tchyní jsme si zrovna nesedly a v poslední době moje city k ní značně ochladly, psala jsem v minulém deníčku, takže tam by to taky nešlo.
Můj vojáček před 3 měsíci studia zanechal (bylo to moc těžký, nešlo to, neměl čas na nic jinýho než na školu, to nekecám, škola od sedmi ráno do osmi večer, žádnej problém + sem tam služba) a teď je u armády jako odchodovec (musí si tu dobu, co studoval, alespoň z části odsloužit) do konce prosince. Buď si do té doby najde místo na útvaru (na což spoléháme oba) nebo ho vyhodí a tím pádem bude muset peníze vracet ( i když nevím z čeho, po dlouhých debatách jsme se rozhodli pořídit si alespoň společné auti, malý, milý prostě beruška, ojetá, ale naše). Každopádně tedy dřív než příští rok nemůžeme společný bydlení řešit. Když si najde místo na útvaru, na 99% to nebude v Brně = odstěhovat se. A to je pro mě noční můra. Svého přítele miluji nade vše, šla bych s ním kamkoliv, ale představit si to neumím. Opustit rodinu, přátele město, kde jsem vyrostla, svoji práci a jít někam, kde kromě přítele nebudu mít vůbec nic, je pro mě šílená představa. A tak se vás holky ptám, odstěhovala jste se některá za svým přítelem/manželem? A jak jste ten přechod zvládly?
Jinak, toto stěhování by naši bytovou situaci asi urychlilo, museli bysme někde žít. Jenže podle přítele nemá cenu kupovat byt, když do něj nebudeme mít co dát. Což chápu, na zemi zřejmě spát nebudeme a já vařit na ohništi taky nehodlám:))
Neumím si představit, že se mi jednou můj sen o společným bydlení splní, všechno je to složitý, na hypotéku mám malej plat a vůbec. Zatím je pro nás jedinou šancí podnájem, ale i ten můžeme řešit nejdřív v lednu.
Teda chtěla jsem napsat deníček o bydlení a zatím to spíš vypadá na deníček o mě, snad se pro to nebudete zlobit:)
Tak co holky, jak jste na tom vy?

Pa Lynnka

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jusa
Povídálka 11 příspěvků 21.10.04 06:39

Ahojky!Začneme pěkně od začátku.U rodičů bydlím také,ale i se svým „skoromanželem“.Je teda pravda,že bydlíme u mamči(protože táta od nás před třemi roky odešel),ale za to v krásném baráčku.A v tom je právě ten háček.Baráček patří firmě,ve které mamina dělá a oni ho prodali jako „nepotřebný nemovitý majetek“.Takže teď čekáme co s námi bude.Teda čekáme,sjíždíme internet,procházíme realitky,inzeráty a hledáme nějaký byteček,ve kterém bychom se uhnízdili s mým „skoromanželem“­.Jenomže aby toho nebylo málo,problémem jsou finance(to je překvapení co??).Takže poslední dny trávíme tím,že neustále přemýšlíme(teda aspoň se o to snažíme),počí­táme,koukáme.Což o to,něco už by vymyšlené bylo,ale aby se to ještě víc zamotalo,koupila jsem si na jaře autíčko.Vzala jsem si spotřebitelský úvěr od banky,takže teď pravidelně splácím 3500,– měsíčně.No a jelikož a protože bychom měli touhy mít mimčo,není to fakt jednoduchý.Takže to nakonec dopadlo tak,že mimčo se odkládá na neurčito,teda na neurčito.Až se splatí auto,bude to všechno O.K. No a abych se konečně vrátila k tématu:bydlení a případné stěhování se za svou drahou polovičkou.Stě­hování se mi nejspíš asi taky nevyhne,protože ve městě,kde bydlí má drahá polovička jsou byty strašně drahé.Takže se budu muset vyhrabat z té naší „zakopané prdelky“ a přestěhovat se do města,kde bydlí má potencionální švagrová.Neustále nad tím přemýšlím a nedovedu si to představit,ale nic jiného mi nezbývá.Miluju svou drahou polovičku jako nikoho na světě,takže to nějak zvládnu.Mám docela výhodu v tom,že se poměrně rychle adaptuju,ale přeci jen se tohu trošku bojím.Ale to zvládneme.Pořád si říkám,že kdyby byl život jednoduchý,ne­dokázali bychom se poprát s problémy,které přijdou.No,to je asi tak všechno,co mě k tomu momentálně napadlo.Je mi jasné,že jsem nikomu moc nepomohla,ale aspoň jsem si mohla vylít srdíčko.Taka zatím pa,pa,pa a těším se na vaše názory.Mějte se krásně a nezlobte!!Pa,JUSA

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 21.10.04 08:51

Ahoj,

co se týče bydlení, mám snad to nejhorší za sebou… i když kdo ví? Vyřizovali jsme s přítelem hypotéku, jak víte z minulého deníčku. Bylo to dost krušné, ale snad to bude už jen lepší. V sobotu jsme se nastěhovali a teď to doma vypadá jak po výbuchu. Ale i tak je to super, máme nové vestavěné skříně v ložnici a na chodbě, můj sen, který sem nevěřila že se splní, dál jsme nově nechali vydláždit kuchyň a chodbu. A v úterý nám přivezli novou kuchyň, můj šikovný přítel ji teď montuje dohromady a vypadá to fakt úžasně.
Je to opravdu skvělý pocit, žít ve svém a vybavovat si byt, ve kterém vím, že budu vychovávát děti.
Co se týče té hypotéky, máme splátky 8 tis. měsíčně a k tomu ještě inkaso, takže to splácení bude asi dost krušné. Ale myslím že to stojí za to.
Vyřídit si hypotéku je složité a únavné. Hlavní je mít nějakou hotovost našetřenou, nebo další nemovitost, kterou můžete úvěr zaručit. Nemusí to být vaše nemovitost, ale majitelé musí, pochopitelně, souhlasit. Tuto cestu jsme zvolili i my, neb jsme našetřené neměli nic.
Kdyby někdo chtěl další podrobnosti, klidně je napíšu, jsem teď odborník:-)

Jinak, svěřím vám tajemství… už tři týdny patřím mezi snažilky :-) Je to hrozně zvláštní pocit vědět, že teď kdykoli můžu otěhotnět. Doufám že to nebude trvat moc dlouho a napíšu vám, že jsem těhulka.

Mějte se moc krásně, užíjte si dnešní den a těště se na víkend, má být teplo a sluníčko a tak si to pořádně užijem a odpočineme si.

Komka

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 21.10.04 09:10

Ahojda holky,
doufám, že se vám deníček líbí. Snažila sem se:)))

JUSA - teda ta vaše bytová situace taky není zrovna růžová, co? Mě by se taky docela líbil nějaký malý domeček, ale na to fakt nemáme (jaká novinka,co?). No auto taky splácíme,ale mojí babičce 5 000,– měsíčně. Půjčila jsem si od ní, protože z a)bylo s tím míň starostí než s půjčkou od banky b) bylo to jen 20 000,– a za c) babička nechce úroky, stačí jí bonboniéra a nějaký dobrý sladký pití jako vyjádření díku. O mimču opravdu nemůžeme ani uvažovat. I když by se mi to líbilo, ráda bych s přítelem žila jako „jedna rodina“ ale fakt to teď nejde. Vždyť ani nevím, kde vlastně nakonec budu bydlet. No a k tomu stěhování, zrovna včera přítel nadhodil, že by možná možná mohl mít místo někde u Prahy. Když se podívám na mapu, kde je Brno a kde Praha…Ale nemám jinou možnost, budu to muset zvládnout. Ono to stejně ještě není 100%.
Ale tobě přeju hodně štěstí při hledání bydlení, aby bylo takový jaký si představuješ a kdyby ses moc bála, jak to stěhování zvládneš, přijď si popovídat sem, tady jsou fajn holky (tím se nechci chválit) a určitě to nějak pořešíme.

Komko - no tak tos mě teda dostala, gratuluju ke snažilkovství, znamená to, že nám pláchneš do snažilkových deníčků? Jinak je fajn, že si takhle pěkně zařizujete bydleníčko, po té vší námaze a starostech co sis s tím užila, si to opravdu zasloužíš. No a nakonec ti teda přeju, abys hodně brzy viděla //

 
pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 21.10.04 09:33

Ahoj holky,už jsem tady pár dní nebyla,protože v práci je ted toho moc a doma se taky vyskytly nějaké malé,maličké problémky s práci:-(
Ale všechno jsem to dohnala a přečetla,alespoň v rychlosti,dneska.
K bydlení.Jak už jsem psala ,odstěhovala jsem se k manželovi na barák,který obýval přede mnou,se svou bývalou.Naštěstí je to jen 14 kilometrů od města,kde mám rodiče,kamará­dy,práci a svůj byteček,teda celý můj život.Než jsem potkala manžela ,tak jsem bydlela ve svém 1+1 v paneláku u parku.Teda nejprve jsem tam bydlela se svým bývalým přítelem,ale poslední rok a něco,sama.To byla pohodička,to byly akce a taky jsem se naučila hospodařit s penězi a vůbec se hodně osamostatnila:-)Ale pak přišel můj muž a „odvlekl“ si mě do takové malé vesnice,na samotu u lesa.Baráček je hezký,velký,se zahradou a polem,ale bohužel nám hrozí časem vykoupení,protože bydlíme v oblasti,kde se bude těžit uhlí.Takže čekáme.Doma jsem si to všechno předělali a víme,že nám všechno zaplatí a prý postaví barák podle našich představ,nebo nás vyplatí.Já bych si to už přála teď,chtěla bych bydlet někde blíže k městu,kde nebudeme muset živit dvě auta,kde si můžu normálně zajít nakoupit:-)Bohužel,zatím nic nevíme a čekáme.Ale i tak jsem spokojená:-)
Ale holky,nemáte to jednoduché.Kdyby mi naši nepomohli,tak bych do dneška bydle u nich.
Komko-gratuluju,že jste se rozhodli:-)Já se pořád rozhodout nemůžu.Zatím jsem se dohodli,že se pokoušet začneme až příští rok v létě:-)))Ale jak se znám,tak to ještě o pár let posunu:-)Jak já bych se potřebovala rozhodnout:-))
Zatím Pupula

 
Anonymní  21.10.04 09:51

Ahoj,
my už u rodičů nebydlíme. Loni jsme si pořídili byt. 23. října jsem našla inzerát na internetu a 23. prosince jsme byt přejímali. A popravdě zas tak velký problém si byt pořídit není a to podotýkám, že oba máme malé platy a zadlužili jsme se na hodně dlouho. My si ale nebrali hypotéku, ale byt si pořídili přes stavební spoření a měsíčně splácíme asi 7000 a popravdě, když všechno poplatíme, tak mi z výplaty téměř nic nezbyde. A s tím, že do bytu není co dát, tak to jsme také museli vyřešit. Nejdřív jsme spali na zemi a vše si pořizujeme postupně. V bytě máme staré skříně, kouplenu (umakart) jsme polepoli tapetami, to samé jsme udělali s linkou a vypadá to hezky, na předělání jádra a na novou linku není, ale my si nestěžujeme, hlavně že spolu bydlíme. Zpočátku jsem prala u babičky, protože na pračku nebylo, ale asi za 4 měsíce se na ní ušetřilo a my si pořídili pračku a takle to je se vším. Je sice pravda, že většinu věcí nakupujeme, když je něco v akci a nemůžeme si dovolit koupit všechno drahé, ale to se nedá nic dělat nejsme milionáři. A miminko, to bychom sice oba chtěli, ale zatím to nejde, teĎ se snažíme našetřit na přísští rok na svatbu a to se nám snad povede. Já si myslím, že je to jen o tom, že se člověk nesmí bát do toho jít. A když už si člověk může dovolit podnájem, tak si může dovolit splácet byt, protože to vyjde úplně stejně, počítali jsme to a hlavně ten byt, když si ho koupíte, tak bude Váš, když to podnájem nikdy. To je můj názor na věc.

 
bondulka
Povídálka 18 příspěvků 1 inzerát 21.10.04 09:53

Ahoj holky,
bedlivě vás sleduji i vaše komentáře, ale přidat něco svého na to mi nezbyl čas. Myslím, že už jsem psala, že bydlím u rodičů - tedy přes den, když přijdu z práce a nocuji u přítele o kilometr dál, kde máme 2 pokoje a pidikoupelničku. No v bydlení u nás problém není a jsem za to ráda. My jsme teď nedávno řešili s přítelem „Kdy už se tedy přestěhuješ natrvalo?“ a musím říct, že to jsou muka a není to úplně jednoduché, naštěstí mám přítele enormně chápavého :). I kdybych se totiž přestěhovala natrvalo, měla bych u mých rodičů pořád 2 koně a psa, ale největší obavy mám z babičky „generálky“, která pro všechny vaří a diktuje chod rodiny - není zlá, jen je rázná a já mám obavu, že nejsem až tak přizpůsobivá, spíš si ráda dělám věci po svém a nerada si do toho dám kecat - no a tak to stěhování oddaluji a oddaluji. Však ono to nějak dopadne a časem se to vytříbí :)
Asi to bydlení považuju vcelku za samozřejmost a oto více obdivuju vás všechny, které si musíte tu svou „samozrejmost“ vybojovat samy.

Komko gratuluji k rozhodnutí a u snažilek určitě chytneš i nějaké ty těhubacili.

 
jusa
Povídálka 11 příspěvků 21.10.04 10:08

Tak už jsem tu zase.Mockrát děkuji za psychickou podporu a věř,že se tu určitě budu vyskovat častěji,teda pokud mě vezmete mezi sebe :-)) Já jsem jinou možnost,než si půjčit u banky,neměla­.Mamina má sama málo,otec jí neplatí a babča už vůbec nepřipadá v úvahu.Prostě zatnu zuby a ono to nějak dopadne.LYNNKO budu Ti držet palečky,aby vše dopadlo jak nejlíp to jen půjde a nezapomeň nás pravidelně informovat.KOMKO-držím palečky i na nohou ať všechno dobře dopadne.Musím zase něco trochu popracovat,tak zatím pa pa pa JUSA

 
Anonymní  21.10.04 10:14

Ahojky. Tak u nás to bylo tak, že jsme nejdříve byli každý u svých rodičů až do mých 25 a přítelových 27 let. Nechtěli jsme se příliš zadlužovat a tak jsme prostě museli počkat, až si vyděláme dostatek peněz na byt, což nám trvalo asi 5 let :-( Po tu dobu jsme se zkrátka museli uskrovnit a s rodiči to doma nějak přežít. Zkrátka nic moc. Ale vydrželi jsme a teď už máme krásný zařízený byteček. A to jsem taky měla dlouho pocit, že se toho snad nikdy nedočkám. Tak držím palečky, ať se u Vás vše co nejrychleji vyřeší. Pa Zuzka

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 21.10.04 10:17

To víš, že tě vezmeme mezi sebe. Budu vás informovat hned, jak se vývoj pohne kupředu:) Jen tě chci poprosit, jestli bys mi mohla poslat soukromou zprávu a napsat něco o sobě, třeba jméno, věk, jako co pracuješ a tak, abych tě mohla zařadit do seznámku,ju?

 
Anonymní  21.10.04 10:18

Holky. Ještě jedna věc ohledně bydlení: Nemáte někdo zkušenosti s předmanželskou smlouvou? S přítelem jsme si koupili byt - družstevní. Financovali jsme ho oba, ale jelikož nejsme manželé, byt patří jen jednomu z nás. Neřešili jste někdo tento problém? Prosím poraďte, jak jste na to vyzrály :-) Díky. Ahojky. Zuzka

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 21.10.04 10:24

No jo, jenže kde na ten byt vzít a nekrást? Z mýho stavebního spoření bych si pořídila tak akorát balkon, koukala sem na realitky a i ten nejmenší byt tj.1+1 v Brně stojí okolo 650 000,– a vejš. Já bych se nebála, jenže tak velkej úvěr mi proti stavebku nedají. Nechci se vymlouvat, že to nejde nebo tak něco. Děkuju ti za tvůj názor.

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 21.10.04 10:30

Ahojda, o tobě už sme dlouho neslyšely:)) Přestěhování není nikdy jednoduchý, i když je to jen o kilometr dál. Babičky se neboj, věřím, že byste se nějak dokázaly domluvit, i když teda já ji neznám a na dálku se mi to mluví. Ale je to přesně jak ty říkáš: nějak to dopadne.
V jednom filmu říkali:
„Dopadne to dobře“
„Jak to víš?“
„Já nevím, vždycky to dopadne dobře. Je to záhada“ :)

PS: holky, víte ze kterýho filmu to je?

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 21.10.04 10:33

Ahoj Zuzko,

bohužel neporadím, jen se k tobě přidám s prosbou o informaci. Řesíme stejný problém. První informaci od právníka máme, že to není problém, že se smlouva sepíše a je to. Že takhle funguje hodně manželství. Nic víc ale nevím.
Takže děvčata, kdo s tímto má zkušenosti, prosím ozvěte se.

Díky
Komka

 
Anonymní  21.10.04 11:18

Ahoj,
my s přítelem také nejsme manželé, ale byt je psaný na nás oba, každý z nás si koupil ideální polovinu bytu, takhle nám to napsal právník do smlouvy o koupi bytu. Na katastru jsme tedy napsaní oba.

 
Pajinkaa
Kecalka 136 příspěvků 21.10.04 13:37

Ahoj holky,
tak k vám nakukuju od snažilek- Marušátek! Měla jsem už takovou dlouhou zprávičku pro vás, ale vymazala se mi! Jsem to ale nešika!
Takže znovu - vidím, že problémy s bydlením i financemi jsou všude. My to řešíme prozatím bydlením u manž. rodičů - už dva roky (rok jsme manželé) a snažíme se spořit na vlastní. Podnájem nechceme - je to házení peněz oknem (ale pokud není jiná šance - nejde to jinak, ale těžko se pak šetří) - byt ve starym paneláku stojí kolem 700 tis. Takže chcem ještě tak 3-4 roky šetřit a koupit pozemek a stavět na hypotéku. Taky platíme ještě leasing a stavebka pár let. Jinak bychom hlavně chtěli ještě to miminko!!! Jsem ale snažilka „teprve“ od srpna. Je mi 25.

K předmanželské smlouvě - nevím, připadá mi to americké (ale neříkám, že zbytečné). My to tak neřešili, chtěli jsme se prostě vzít a hotovo. Stejně jsme toho moc neměli. Ale podobnou zkušenost jsem měla z předchozího vztahu, kdy jsme měli byt napůl. Nakonec mě expřítel dal polovinu (na čem jsme se domluvili) a byt si nechal. Bylo to dobrý, problémy jsme si navzájem nedělali. Ale na druhé straně, všichni tolik štěstí mít nemusí.

Tak hodně štěstí, Pavla

 
Pajinkaa
Kecalka 136 příspěvků 21.10.04 13:39

Ještě jsem zapomněla dodat, že ten původní byt byl napsaný taky na nás na oba - napůl!!! Takže i tak to jde.
Zuzko, Komko - já totiž měla blbej pocit z toho, že bychom měli mít nějakou smlouvu - že si prostě nedůvěřujeme. Ale to je opravdu individuální.
 Pavla

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 21.10.04 13:47

Ahoj Pajinkoo,

pamatuju si tě, kdysi jsi mi psala odpověď na to zda mít či nemít miminko. Byla jsi jedna z těch co mi radili, že do toho mám určitě jít, že není důležité hledat důvod proč miminko nemít, ale proč ho mít. Takže jak už jsem psala výše, jsem už tři týdny snažilka:-) a to i díky tobě :-)
Co se týče té smlouvy, já to nemám kvůli té nedůvěře, určitě bychom do toho nešli kdybychom nemuseli. Koneckonců byt je cely na mě a museli jsme to tak udělat, takže z této stránky se bát nemusím. Navíc příteli skutečně bezvýhradně věřím, je to kvůli jeho problémům, spíš ochrana pro nás oba, než pro každého jednotlivě.
Jinak ten pocit o nedůvěře bych měla taky… chápu přesně jak to myslíš.

Tak se měj moc krásně a držím palce ať máš brzo v bříšku červíčka :-)

K.

 
Pajinkaa
Kecalka 136 příspěvků 21.10.04 14:12

Ahoj Komko,

to mě těší, že jsi si na mě vzpomněla! A díky za povzbuzení! A jsem ráda, že už jsi taky snažilka. Víš, je to o rozhodnutí, ale nakonec nejen o tom, protože se může stát, že pak to čekání na mimi se pořád prodlužuje. Jenže člověk se bojí od 18 otěhotnět, do 25 si užívá s HA a přitom kdyby věděl, že třeba bude problém s těhu, tak už o pár let se snaží. Ale to tak bývá.

Každopádně jsi hodná, že tak myslíš na druhou polovičku. Vím, že to není lehké. Prostě tím vším si asi všechny musíme projít - ale berme to tak, že kdyby byl svět úplně bez problémů, tak by nás to ani nebavilo. A o čem bysme si pak (hlavně my ženské) povídaly?
Já teď mám za sebou nezdárek ze včerejška, kdy na TT byla jen jedna /. :-(( A MS má přijít dnes, ale hlavu nevěším! A těším se na další snaženíčko!
 P.

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 21.10.04 14:57

Ahoj Pajinkoo,

já bych na tvém místě flintu do žita neházela, dyť pokud nejsi těhotná dlouho, test to může vyhodnotit špatně. Na tvém místě bych to řešila až pokud dostaneš MS nebo ne.
Neboj, jsi teprve velmi čerstvá snažilka, vůbec na to nemysli, nech tomu volný průběh. I když věřím že tady na emiminu to nejde.
Proto jsem si dočasně zakázala chodit do deníčků snažilek :-) Vydrželo mi to ovšem jen půl dne :-)

Měj se hezky
K.

 
Anonymní  21.10.04 15:51

Ahojda holky,
dennicek sa velmi podaril, je moc pekny a na vybornu temu, vidim, ze skoro ziadna z nas to nema jednoduche.
Ja byvam v podnajme spolu s dalsimi 3 spolubydlicimi uz nekolik let, a zatial si nestazujem. Uz som sice aj myslela ze tie penizky, co som dala za najom, tak za tie uz by bol pol baraku. No ale ja mam ten problem ze zatial niesom pevne rozhodnuta v Prahe zakotvit natrvalo, a tak sa mi zrovna dvakrat kupovat byt nechce…a momentalne to vyzera ze sa budem stahovat do Bruselu za pracou zaciatkom noveho roku…takze, mozno zeby casom v Bruselu? :-)
Lynnka sa myslim pytala ake to je stahovat sa a ako to clovek znasa…nuze, ja uz mam jeden presun za sebou, a to do Prahy. Nebolo to tak zle, ked ma clovek pracu, skolu alebo zaujmy, tak tam si kamaradov najde hodne skoro. Pre mna bolo najhorsie, ze som priatela (teraz ex-) nechavala doma a ja som odchadzala, ale tak strasne som chcela byt s nim. Nakoniec nam to po par rokoch neustaleho cestovania nevydrzalo, a ja som prisla o iluzie ze laska na dialku bude fungovat.
Teraz, pred cestou do Bruselu som sice velmi nadsena, super praca, krasne mesto, vsetko skvele, lenze…ja som (asi po roku samoty) nasla v martinovi cloveka ktory ma silne v zivote zasiahol, a zase sa to opakuje…nechce sa mi od neho odist, velmi nechce. Ale asi mi nic ineho nezostane nez sa to pokusit nejak prezit a vyrovnat sa s tym a vyriesit to tak, ci onak. Takze, holky, povedala by som, pokial mate svoje opory vedla seba, nejake stahovanie do ineho mesta Vas nemoze rozhadzat. ;) Teste sa na nove veci, na nove skusenosti, tym je predsa ten zivot pestry!
No a este jedna vec, az do utery budu na marodce, pretoze vcera som bezala orientak a zranila si kotnik. Doktor mi hrozil :,-(rou, tak doufam ze v utery na kontrole ho to uz ani nenapadne.
Ted musim dodelat vsechno co tu mam a budu doufat, ze me sef zitra nepovola jeste resit nejake urgentne veci.
Drzte sa, majte sa krasne, a uzivajte si este toho jesenneho slunicka! pa. quaille.

 
Tobia
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 21.10.04 16:53

Ahoj, nedá mi to a přispěji také svou troškou do mlýna. Zatím jsem občas jen nakukovala, tak dnes to bude premiéra. :)
Ja a můj tenkrát-ještě-partner-dnes-už-manžel :) jsme se po asi dvou letech „chození“ rozhodli zkusit společné bydlení. Jako nejméně nákladná varianta se nabízela možnost velmi skromného pokojíčku u partnerových rodičů, ale nám se zdálo, že pokud chceme vyzkoušet, jak nám to bude ve společné domácnosti klapat, tak by to mělo být jen o nás dvou a ne o soužití s rodiči. Takže jsme hledali a hledali, až jsme našli minibyteček, který (na pražské poměry) nebyl až za tak ukrutné nájemné a mohli jsme si ho dovolit. Založili jsme si stavební spoření a spřádali plány o našem budoucím vlastním bydlení. Cca před rokem (po třech letech společného bydlení) jsme se rozhodli, že než abychom platili nájem, tak to raději budeme platit hypotéku a splácet tak něco vlastního. Našim snem byl (a stále je) malý domek se zahrádkou někde kousek za Prahou … hledali jsme vhodný pozemek, několikrát našli a už už to vypadalo nadějně, ale vždy se něco vyvrbilo a z koupě nakonec nebylo nic. Ztratili jsme tím dost času a dost nás to otrávilo. Před dvěma měsíci jsme si sedli a rozhodli se: sen o domku prozatím odložíme a místo toho pořídíme větší byt ve městě, abychom už konečně byli ve svém a měli střechu nad hlavou kdyby se nám podařila nějaká rodinka, což bychom rádi začali pokoušet příští rok. Měli jsme štěstí a hned během prvního týdne projíždění inzerátů na internetu jsme našli byt, který se nám moc líbil - a po prohlídce tak moc, že jsme se hned na místě rozhodli a s paní majitelkou si plácli. Začal nám kolotoč vyběhávání hypotéky, což bylo náročné a každý, kdo si tím papírováním prošel, ví o čem mluvím. :o) Hypotéku jsme si vzali jen na polovinu ceny bytu - naštěstí nám mohli finančně pomoct rodiče, takže budeme splácet zhruba to, co jsme doposud platili za nájem .. a postupně střádat, abychom mohli vrátit peníze rodičům na obou stranách. Bude to asi dost náročné, obzvlášt, pokud k nám přibude mimčo. Nevyděláváme žádné horentní sumy a tak každou korunu pak asi dvakrát obrátíme, než ji vydáme, ale to nevadí, protože budeme bydlet ve svém a (snad) budeme rodina! Stěhovat se budeme za tři týdny a kdybyste věděli jak já se na to krámování a krabice a přesun těším! :o)
Ať i vám ostatním to vyjde!
Tobia
(předsnažilka :)

 
Anonymní  22.10.04 08:14

Ahoj Komko. Koukala jsem různě po internetu a ptala se známých a zjistila jsem, že: můžete uzavřít předmanželskou smlouvu - do smlouvy se dá, že rozšiřujete společné jmění manželů o byt, který jeden z vás nabyl ještě před uzavřením manželství. Nevím ovšem jak je to v případě hypotéky. Ale docela hodně jsem se k tomu dočetla na webu na Právním stéblu a na Juristicu. Taky jsem tam zadala svůj dotaz. A odpověděli mě následovně: My máme byt družstevní. Na členský vklad jsme se složili. Ale smlouva mohla být napsána jen na jednoho z nás. Tak jsme to nechali napsat na přítele. Ten taky platí nájem. No a jak jsem se dozvěděla, tak sňatkem nevzniká společné členství manželů, ale jenom společný nájem manželů, což pro mě znamená, že v případě rozvodu (to je dobrý, když jsme se ještě nevzali :-) ha ha) tak že bych neměla na byt právní nárok. Takže prý se to dá řešit tak, že by přítel na mě převedl po svatbě svůj členský podíl v družstvu. Tím pádem já bych ten podíl nabyla za trvání manželství no a potom bysme měli na byt nárok oba. Takže takhle to asi budu řešit. Nicméně přítel o tom ještě neví a docela se děsím, jak se k tomu postaví. Jsem pitomá, že jsem to neřešila zavčas, než jsme smlouvu vůbec podepsali, a že to řeším až teď. Ale co se dá dělat. Jo a víš co je taky dobrý, že ta předmanaželská smlouva se musí sepsat u notáře a příjde to tak kolem 8 tisíc :-( A taky to nevidím tak, že bych příteli nedůvěřovala. Naopak věřím mu. Ale takových už bylo, co si bezmezně věřili. Nikdy nemůžeš vědět co bude a lepší je to vyřešit teď, než se potom někdy (i když doufám, že k tomu nikdy nedojde) o majetek tahat.
Tak se měj pěkně a držím ti pěstičky, aby snaženíčko brzy vyšlo.
A to jsme hned u dalšího tématu: už se snažíte, ale o svatbě zatím nepřemýšlíte?
Já zatím se snažením čekám, je mi 25, příteli 27 a chtěli bysme ještě tak 2-3 roky počkat. Ale uvidíme. Už asi tak půl roku chodím na emimino a čtu a čtu a čtu :-) Nedávno jsem si prohlížela i stránky s kočárkama. Už zkrátka blbnu :-)))
Tak ahojky. Zuzka

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 22.10.04 09:48

Ahoj holky, tak vás zdravím z dnešního poněkud mlhavého pátku. Jak se daří? Dneska ráno jsem kukla na e-mimčo, a co tam nevidím? Deníček číslo pět. Tamik bohužel ale není v našem seznámku, takže tam musím zaskočit a zeptat se jí, jestli se chce přidat k nám, nebo jestli chce vydávat vlastní deníček, ale asi pod jiným názvem, aby se to nepletlo. Tak moje nakukovatelky, ani nevím, kde vaše příspěvky hledat:)

Pupulo - to je dobře, že se ti povedlo všechno doma vyřešit. Já sama si bydlení mimo město moc představit nedokážu, jsem takový to městský dítě. Doufám, že při tom vykupování vám nenastanou žádný problémy a vy získáte bydlení podle vašich představ:))

Pajinkaa - to jsem ráda, že k nám nakukujete i z jiných deníčků:) Máš pravdu že podnájem je fakt házení peněz z okna, ale pro nás je zatím nejschůdnější možností. Jinak ti přeju co nejdřív //

Quaille - seš opravdu odvaha odstěhovat se do Bruselu. pro mě byl horor i stěhování v rámci města:) Jsem holt strašpytel, takže tě opravdu hodně hodně moc obdivuju a držím pěstičky, aby všechno vyšlo. Je mi líto, že musíš odejít zrovna když se objevil Martin, určitě to pro tebe není jednoduchý, ale jsi silná a statečná holka, určitě se s tím dokážeš nějak poprat. Můžu se jen zeptat na jak dlouho v tom Bruselu budeš? Už napořád?

Tobia - věřím, že se těšíš na přesun do vlastního. Musí to být moc krásný pocit. A ty penízky určitě taky nějak zvládnete.:)

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 22.10.04 10:24

Posílám aktualizovaný seznámek, někdo přibyl a ty jména, kde jsou hvězdičky, se nám už dlouho neozvaly. Jinak co ho trochu rozšířit. Napiště ze kterýho jste města, hm?

Lynnka ? 21 let, přítel, jméno - Peťa, práce - sekretářka
Sisa2 ? 25 let, vdaná, jméno - Silvia, práce ? IT technologie
Quaille ? 23 let, svobodná (přítel na obzoru), jméno - Jarka, bydliště: Praha, práce ? neziskovka
Megy ? 27 let, vdaná, jméno -Iva,
Pupula ? 27 let, vdaná, jméno - Petra
*Dancul ? 24 let, vdaná
Bondulka ? 24 let, přítel, jméno ? Kamča, práce ? sociální pracovnice
Lindam ? 25 let, vdaná, jméno ? Linda, práce ? ve školícím středisku
*Petra ? 24 let, vdaná
Komka ? 25 let, přítel, práce ? konzultant v softwarové firmě, snažilka
Eliza ? 25 let, vdaná + Ludmilka 15 měsíců
Jusa ? 21 let, jméno - Lucie, přítel, práce ? asistentka vedoucího výroby
Tamik ? 21 let, přítel

 
pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 22.10.04 13:28

Ahoj holky,dneska jen na skok a konečně domů.Už se moc těším,večer jdeme cvičit,tak si dám do těla a budu mít dobrý pocit.Taky jedu pro děcka,takže víkend bude náročný:-)Zase musím něco vymyslet,aby se nenudili.
No jinak týden utekl,jako voda,když to shrnu,tak náš nemocný pejsek se vyléčil/nějaká viroza/,strašák,že manžel příjde o práci,tak ten je taky pryč.Takže všechno dopadlo dobře.
Tak vám přeji krásný víkend,má být krásně,tak si ho pořádně užijte.
 Pupula

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 22.10.04 13:33

Náročný víkend určitě zvládneš. No takže si měla šťastný týden,co? Všechno dobře dopadlo, Jak v pohádce:)Má být hezky jo? No já nevím, ale nad Brnem se válí mlha až hrůza, sluníčko nebo něco takovýho není a na mě něco leze. nemáte některá nějakej recept,jak proti tomu bojovat?
Tak ahojky a krásný víkend

 
artepa
Nováček 10 příspěvků 22.10.04 16:37

Ahojte, tak jsem se poprvé odvážila reagovat na téma, protože něco takového jsem nedávno prožívala. Je mi 25 let a před 4 roky jsem se seznámila s mým přítelem. Bylo to v Č. Budějovicích, kde já žila u rodičů a on u babičky. Ovšem po půl roce našeho vztahu dostal nabídku na zaměstnání v Praze, takže se přestěhoval ke svým rodičům, kteří bydlí v jedné vesničce mezi Benešovem a Prahou. Takže, 3 roky jsme měli tzv. víkendový vztah a telefonním společnostem jsme dali vydělat pěkný majland. Takže jsme si řekli, že takhle asi ne, že chceme bydlet spolu a začali hledat byteček. Bohužel pro mě v okolí Benešova, protože přítel je lépe placen a většinou rodinu živí chlap. Byteček jsme nakonec koupili v jednom pětitisícovém městečku. Financovali jsme ho ze stavebního spoření a pár ?drobných? nám půjčili rodiče, protože byt 2+1 v paneláku nutně potřeboval rekonstrukci. Chtěli jsme si koupit vlastní, protože to co teď platíme za úvěr a běžné platby bysme platili za podnájem a možná ještě víc a opravit za ?svý? cizímu by bylo nerozumný.Letos v květnu jsme se tedy sestěhovali k sobě. Bylo a možná ještě je to pro mě dost těžký. Musela jsem opustit město kde jsem vyrůstala a odkud jsem nikdy nechtěla pryč, slušnou práci, všechny své přátele a rodiče se kterýma si moc rozumím (o tchánstvu, se kterým se teď vídám častěji se to moc říct nedá. I když, … někdy v pohodě jsou) a nastěhovat se do maloměsta, kde neznám ani nohu. Naštěstí jsem hned nastoupila do nového zaměstnání a neustále se snažíme zařizovat byt (např. konečně spíme na matracích:-), ovšem postel ještě nemáme:-(), takže nemám tolik čas přemýšlet a smutnit si. Bohužel jsme v práci od 8 do 20 hodin, někdy ještě déle, takže jsme zatím neměli čas se s někým seznámit. Někdy se proto cítím strašně osamělá. Ještěže mám fantastického přítele, jinak bych se tu asi zbláznila.
Takže přestěhování se daleko od svého domova je těžké, ale když jste s tím s kým je vám dobře, tak se to dá. A věřím, že za čas si i zvyknu a bude všechno perfektní. Musím říct, že někdy mám pocit, že spolu bydlíme odjakživa.
Příští rok chystáme svatbu a pak možná i nějaký to mimi.
Jinak, co se týká předmanželské smlouvy, tak jsem se taky pokoušela zjistit pár informací ale musím říct že se dost různí a některé si i odporují. Jeden právník mi sdělil, že předmanželská smlouva není problém, druhý že v této smlouvě se majetek nedá slučovat ale rozděluje se, že ten vlastnil pouze to a ten to. Jeden známý si udělal smlouvu vlastí (partneři si ze společných peněz koupili byt a do něj to a to, procentem 50 na 50) a podepsali ji před právníkem. Je možná hrozný uvažovat o předmanželské smlouvě, když dnes věřím, že spolu zůstaneme navždy, ale znala jsem pár co si to taky myslel a po pěti letech po sobě házeli porcelán.
Ježkovy voči, to jsem se rozepsala. Omlouvám se za takový elaborát, ale musím říct, že když jsem to ze sebe vypsala, je mi líp.
Zdravím a přeji hezký víkend.
 artepa

 
megy
Stálice 65 příspěvků 23.10.04 13:30

Ahoj holky, už jsem se delší dobu neozvala, měla jsem moc práce. Lynnko myslím si že tento deníček je opravdu aktuální. S manželem jsme chodili 8 let než jsme se vzali, jak jsem už možná psala. Z toho jsme asi 7 let spořili na 3 stavební spoření. To třetí jsme měli vzíté na tchána. Teprve po svatbě jsme začali shánět bydleníčko, ale bydleli jsme každý u svých rodičů. Protože i když mám hodné tchány a moje maminka je taky fain, tak jsme oba dva bydlení u rodičů zavrhli. Asi do 3 měsíců jsme sehnali byt 3+1 ale za cenu takovou, že nám ani ty 3 stavebka nestačili, takže jsme si museli popůjčovat peníze všude možně. Takže byt byl úspěšně koupený, my jestě úspěšněji zadlužení a vybavení nikde! Takže jsme jěště další rok bydleli každý sám a opravovali a vybavovali byt. Díky bohu, že nám rodiče hodně pomáhali a my se po roce nastěhovali do našeho krásného bytečku. Sice splácíme jenom 1600 měsíčně, ale ty nervy, když si myslíte, že váš sen o společném bydlení je jako bublina, která co chvíli praskne nepřeji nikomu. Lynnko, takže plně chápu tvé pocity s tím, že to máš o to horší, že jste oba začali vidělávat až o hodně později než my. My jsme si totiž dělali maturitu dálkově při zaměstnání. Byl to strašně fain pocit sedět spolu v jedné lavici. Ale o tom možná v některém z dalších deníčků.
Mějte se všechny moc hezky a přeji vám uskutečnění vašich snů ohledně bydlení v co nejkratší době!
 Megy

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 25.10.04 14:44

Ahoj holky,
jak se máte po víkendu? Já nic moc, skolila mě angína, asi díky tomu mizernýmu mlhavýmu a ubrečenýmu počasí co tady v Brně vládne. V sobotu jsem ještě zvládla výlov rybníka a dneska už jsem klusala k doktorce a tak jsu až do pondělí doma s antibiotikama, ach jo.

CHCI SE ZEPTAT, NAPÍŠETE NĚKTERÁ NOVÝ DENÍČEK NEBO SE HO MÁM UJMOUT JÁ?

Tak se mějte pěkně

Lynnka

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 26.10.04 07:58

Ahoj,

zatím jen krátce. Megy mě poprosila ať vám řeknu že příští deníček napíše ona.
Dneska odpoledne ho napíše a zítra ho máme tady.

Tak se mějte fajn

Komka

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 26.10.04 11:24

Ahoj holky,

no kde jste kdo? Asi toho máte hodně. Všimly jste si některá, že včera to bylo přesně 2 měsíce co vánoc? Ještě nemám ani jeden dárek… ach jo… vím že se zdá že je to daleko, ale ono není… a peníze taky ne, takže to bude zas na nervy. Tak mě napadá, že by to možná nebylo špatné téma dalšího deníčku, typy na vánoční dárky a vůbec na pěkné zajímavé vánoce.

Hlavně sem ale chtěla napsat: Lynnko, hlavně se nám brzo uzdrav, přece nebudeš v tak krásný podzim marodit. Teda pravda je, že i u nás je mlha a počasí nic moc, ale ty krásné barevné stromy a popadané listí mi stejně připadají nádherné.

Jinak teda hlásím… kde jinde než tady (i když je to deníček pro ne-snažilky) že jsem dostala MS a tudíž se musím snažit dál. Ach jo, neřadím se tedy mezi ty, které otěhotněly hned první měsíc po vysazení…

Myslím žebychom tento deníček mohly udělat pro všechny kategorie - mix pro všechny. Takovou povídárnu o všem a pro všechny..... a jméno by to už fakt chtělo, pak se to nováčkům plete.. Deníček na zkoušku se jeví jako by byl pro všechny kdo to chtějí zkusit.

Tak co třeba jednoduše Lynnčin deníček… co?

Mějte se přima, jdu pracovat a zanedlouho snad na obídek… jako obvykle umírám hlady.

Papa Komka

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 26.10.04 12:58

Ahojky,
děkuju za přání, polykám penicilin, tak snad to bude rychle dobrý, doma mě to moci nebaví:)
Nic si z toho nedělej, že přišla MS, to by sis to snažení ani pořádně neužila. Budu držet pěstičky aby to příště vyšlo.
Deníček může být pro kohokoliv, jenom by nám Šárka měla udělat speciální kategorii,ne? Něco jako deníčky pro všechny. Jinak proti jménu nic nemám, pokud budou souhlasit i ostatní holky, klidně ho můžeme přejmenovat a Meggy může ten svůj vydat pod tvým názvem:))
Tak se měj krásně a já se sem zas někdy podívám:)

Pa Lynnka

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 26.10.04 16:23

Ok.

takže Megy, pokud si to čteš, tak začni psát pod názvem Lynnčin deníček a číslo navrhuji 6. Myslím že číslovat od jedničky nemá smysl… ale jak uznáte za vhodné.

Btw. Megy mi práskla jaké má téma bude fakt dobré… tak se těšte…
Myslím že k tomu bude mít každá co napsat…

Pa, za chvilku mizím z práce, tak zítra…
K.

 
Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 26.10.04 19:22

Tak to už se těším na další deníček. Ten potom napíšu třeba zase já, ať se coby šéfová neflákám:) Doufám,že se nám naše přihlášené nakukovatelky zase brzy ozvou, poslední dobou se mi zdá, že naše řady značně prořídly.
Jinak k těm vánočním dárkům…já taky ještě nemám nic nakoupeno. Kde jsou ty časy,kdy jsem měla půlku dárků koupenou už v září a ten zbytek v říjnu. Teď to bude jako každej rok, tj. že se v prosinci splaším a honem honem všechno na poslední chvíli:))
Tak si holky užívejte podzimních dní a ozvěte se ať víme,co je u vás novýho.

Pa L.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama