Deníček nenarozeného dítěte

Ostatní

Ahoj všem, dnes jsem na německém internetu náhodou našla na stránky, věnující se otázce Kdy začíná lidský život? Narazila jsem tam na článek, který mě tak vzal za srdce, že jsem ho hned přeložila. Obsah je smutný, ale i tohle se v našem světě stává.

Deníček dítěte, které nepřišlo na svět

5. října
Dnes začal můj život. Tatínek a maminka o tom ještě nevědí. Jsem menší než špendlíková hlavička, a přece už jsem samostatná bytost. Všechny moje tělesné a duševní základy jsou již předurčeny. Například budu mít oči po tatínkovi a kudrnaté blonďaté vlásky po mamince. Taté o tomto už je rozhodnuto: Budu holčička.

19. října
Vznikají moje první krevní a cévní buňky, moje první žilky. Protože moje orgány nejsou ještě plně vyvinuty, musí mě moje maminka podporovat svým krevním oběhem a látkovou výměnou. Až se narodím, budu pak zpočátku potřebovat její mléko.

23. října
Moje pusinka se otevírá. Napřesrok se budu už smát, až se rodiče nahnou nad mou postýlku. Moje první slovo bude „mama“.
P.S.: Tvrzení, že prý ještě nejsem opravdový člověk, ale jen část těla mojí matky, je opravdu směšné! Nemám ani stejnou krevní skupinu jako ona.

25. října
Moje srdce začalo bít. Bude bez přestávky plnit svou službu, aniž by si odpočalo, až do konce mého života. Je to velký zázrak!

2. listopadu
Moje paže a nohy začínají růst. Ovšem, než budou hotové a opravdu použitelné, to bude ještě chvilku trvat, i když už budu na světě.

12. listopadu
Teď z mých rukou začínají vyrážet prstíčky. Jimi budu ovládat tento svět a jimi budu uzavírat přátelství s ostatními lidmi.

20. listopadu
Teprve dnes se moje maminka dověděla od lékaře, že mě nosí pod srdcem. Jak velká musí být její radost!

25. listopadu
Teď už je na mě poznat, že budu holčička. Moji rodiče určitě přemýšlejí o tom, jak se budu jmenovat. Kdybych se to tak mohla dovědět už teď!

28. listopadu
Všechny moje orgány jsou utvořeny. Už jsem o hodně vyrostla.

10. prosince
Rostou mi vlásky a obočí. Jakou bude mít maminka radost ze své blonďaté dcerušky!

13. prosince
Brzo budu moci vidět. Moje oči jsou ještě zavřeny. Světlo, barva, květiny - to musí být nádherné. Nejvíc se těším na to, až uvidím svou maminku. Kdyby to jen netrvalo tak dlouho. Ještě přes šest měsíců.

24. prosince
Moje srdce už je hotové. Prý jsou i miminka, která přijdou na svět s nemocným srdíčkem. Pak se vynakládá neuvěřitelné úsilí, aby byla zachráněna operací. Díky bohu, že je moje srdce zdravé, bude ze mě silné lidské mládě!

28. prosince
Dnes mě moje maminka zabila.

S pozdravem
Zlatuška 28tt

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 02:25

Nezlobte se na mě, ale tohle je trochu moc, článek mi připadá jako propagace nějaké sekty, která bojuje za zákaz potratů.

Otázka KDY začíná lidský život je pro každého různá, pro někoho začíná vědomím sama sebe, svojí existence, pro jiného početím.
Na toto téma se dá diskutovat donekonečna, ale takhle všechno zjednodušit a citově vydírat je ubohé. Autorka vlastně nepřímo říká, že každá žena, která se rozhodne pro potrat je vražedkyně a to je velmi nebezpečné černobílé vidění celé věci.

Alena

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 05:34

Je to velmi kruté, ale zároveň jen jedna strana mince. Bohužel život nám nepřináší jen radost, štěstí, lásku…, ale i trápení, úzkost, bolest… . Myslím, že je na každé ženě, zda se rozhodne pro nový život a ví zda je schopná fyzicky či psychicky zvládnout tento nelehký úkol, který nám byl svěřen. Jistě je mnoho žen, které, nebojím se napsat, hazardují nebo balancují na tenkém ledě…, je ale mnoho i těch, které touží po novém životě…a není jim to dopřáno…život už je takový, jednou jsi dole jednou nahoře…A právě proto by si naše společnost měla zvyknout, že přivést na svět nového človíčka bylo, je a bude rozhodnutí pouze na nás ženách.
 Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 05:35

Je to velmi kruté, ale zároveň jen jedna strana mince. Bohužel život nám nepřináší jen radost, štěstí, lásku…, ale i trápení, úzkost, bolest… . Myslím, že je na každé ženě, zda se rozhodne pro nový život a ví zda je schopná fyzicky či psychicky zvládnout tento nelehký úkol, který nám byl svěřen. Jistě je mnoho žen, které, nebojím se napsat, hazardují nebo balancují na tenkém ledě…, je ale mnoho i těch, které touží po novém životě…a není jim to dopřáno…život už je takový, jednou jsi dole jednou nahoře…A právě proto by si naše společnost měla zvyknout, že přivést na svět nového človíčka bylo je a bude rozhodnutí pouze na nás ženách.
 Jana

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 03.09.04 08:50

Cítím to stejně, pokud jednou zplodím dítě, je to dítě, hned, od začátku. Polemizace o začátku života je čirý alibismus. Se zákazem potratů ale nesouhlasím, nikam by to nevedlo. Není prostě lepší dítě, které nechci, nezplodit???

Kačkač 20tt.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 09:32

Tento článek může někomu připadat jako propagace za zákaz potratů, ale je až krutě pravdivý!
Navíc každý má právo svůj názor vyjádřit. Tedy skoro každý. To malé stvořeníčko, které roste uvnitř matky, ne! Není schopno říct, že chce taky žít!
Když si představím, že by moje matka řekla, že mě nechce, protože…se ještě necítí na to vychovávat dítě nebo nemá peníze… nebo prostě mě teď nemá v plánu…, nevím…
Kdo si vážíte života, prosím, „netopte“ své děti jako koťata!

Všem narozeným i ještě nenarozeným miminkům přeji to nejdůležitější - milující maminky!

S pozdravem
Olga

Zlatuska
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 03.09.04 12:30

Tak ještě jednou zdravím. Ten článek jsem, jak jste si asi všimli, poslala já.
Nepřevzala jsem ho ze stránek žádné fanatické sekty. Byly to stránky podobné těmto a k tomuto článku byly připojeny komentáře nezletilých dívek, které naprosto neplánovaně otěhotněly.
Svůj názor jsem k němu nepřipojila a mám k tomu i důvod. Možná jsem to ale opravdu hned měla více okomentovat.
Skutečně nejsem členkou žádné sekty (k sektám všeho druhu mám dost velký odpor) a v žádném případě tu nechci ani propagovat zákaz potratů. Neodvážila bych se ani kritizovat ženu, která se pro interrupci rozhodne, pokud má k ní opravdu závažný důvod. Je jasné, že zákaz potratů by vedl pouze k potratům „načerno“, což by samozřejmě způsobilo mnohem víc potíží.
Sama jsem těhotná poprvé a vím, že mé dítě vzniklo z lásky. Nikdy jsem se ale nedostala do situace, kdy by tomu bylo nějak jinak, a za nějakým dramatických okolností opravdu člověk neví, jak by se zachoval. Proto nikoho neodsuzuji. To jsem přece v článku ani nenapsala.
Ten text jsem vzala tak, jak byl. Nechtěla jsem nic propagovat ani vyvolávat rozhořčené a bouřlivé diskuse.
Otázku, kdy vzniká život, ať si zodpoví každý sám. Nejsem etik ani mravokárce a kázání jsem nikomu udělovat nechtěla. Z biologického hlediska samozřejmě tehdy, kdy se začnou dělit buňky.
Je ale jasné, že člověk je víc, než hromada buněk. (nebo ne?) Máme psychiku, rozum, srdce a právo se rozhodovat.
Přeberte si to jak chcete.
Zlatuška

Zlatuska
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 03.09.04 12:39

Aleno,
nechtěla jsem nepřímo ani přímo říct vůbec nic. Mrzí mě že jste si to takhle přebrala, já jsem to tak opravdu nemyslela. Měla jsem to asi víc okomentovat. Nikoho neodsuzuji a nejsem ani věřící. Jen mi toho miminka (nebo vlastně v odborné terminologii „plodu“) přišlo líto, nezlobte se, možná jsem přecitlivělá svým těhotenstvím. Bylo to takové nakouknutí „do bříška“. Nechtěla jsem nikoho takhle rozhořčit, ani Vás. Víc jsem k tomu napsala v těch komentářích dole.
Zlatuška

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 13:14

Tohle je vydírání! A myslím si, že právě proto to tady nemá co dělat. Je to článek, který na internetu koluje už roky, sama jsem na něj několikrát narazila. Vedle něj tam byly fotky plodu rozsekaného na kousky, to vše jsem poprvé viděla v době, kdy jsem čekala svého staršího synka. Myslela jsem, že už na ten počítač v životě nesáhnu. A shodou okolností ten článek je plodem nějaké „tolerantní“ americké sekty, viděla jsem tu originální verzi.
Zlatuško, pokud správně chápu emimino, tak je to stránka, která má nabízet především porozumění všem, kteří jsou nebo chtějí být rodiči, nebo s tím mají nějaký problém. Jestli Tvůj článek o něčem není, tak o porozumění situaci ženy, která se rozhoduje o interrupci. Můžeš nám sem napsat, s jakým cílem jsi ho sem poslala? A čeho si myslíš, že jsi tím dosáhla?
Jen pro informaci, na potratu jsem nikdy nebyla. Ale v nemocnici jsem ležela na pokoji s těma, které na potrat šly. A poslouchala jsem je.

Lisa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 13:16

Ja vim… Oblibene heslo zni: Zena ma pravo rozhodovat o svem telu…
Jenomze to malinkate, co se v ni vyviji uz neni jeji telo…

Jsem asi taky procitlivela, mam v postylce 14 denni holcicku - ale jeste si pamatuji, jak jsme se pred nekolika mesici tesili, ze mala ma uz 5 centimetru ! Ze se ji zacinaji delat prsticky… To nebylo moje telo, to byl jenom maly clovicek ve mne ukryt a na chvili odkazan na mou peci…

Preji vsem mrnatum, zejmena tem, ktere maminky nosi pod srdcem, aby byly milovane.

Janina

Zlatuska
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 03.09.04 13:45

Ach jo,
kdybych věděla, co tím tady vyvolám, tak to sem nenapíšu ani za milion. Kdyby bylo teď v mé moci ho vymazat, tak to udělám. Měla jsem „ustříhnout“ ten konec a byl by to hezký deníček malého prcka v bříšku.

Fakt už si nejsem jistá, jestli právě ten konec nebyl nějakým skrytým záměrem toho původního autora. Asi je dobře, že jste k tomu připojily i své negativní a kritické ohlasy. Už jsem tady dneska vysvětlovala, že jsem to přece nemyslela nijak zle. Taky přece znám ze svého okolí lidi, kteří šli na přerušení, a normálně se s nimi bavím. Je to jejich věc a jak už jsem dneska psala, nikdy jsem se sama nedostala do situace, kdy bych v sobě nosila opravdu nechtěné dítě. Jen mi prostě v tu chvíli přišlo „zajímavé“ (dost blbé slovo pro tohle) co se uvnitř děje.
Nevím, jestli ten článek někde koluje léta, žádné fotky rozsekaného plodu u něj nebyly, byly tam pouze normální fotky vývoje plodu.
Omlouvám se všem, koho se to dotklo. OPRAVDU jsem na ten článek narazila náhodou, hledala jsem normálně informace o těhotenství - potřebovala jsem vědět něco o děloze. Vyjely mi (kromě jiných) tyto stránky, a prostě tam byl tenhle článek.
Jestli se jedná o nějakou sektu, tak mě to strašně mrzí. Z těch stránek to ale moc poznat nebylo, byly tam opravdu hlavně výpovědi a komentáře nezletilých dívek. Internet je tak trochu nekontrolovatelné médium a pokud tam nějaká sekta maskovaně šíří své názory, tak jsem to prostě jen nepoznala (nebojte, nachytat jsem se nenechala - fakt mám teď jiné starosti než kázat ženám, zda mají jít na potrat). Žádné fanatické názory jsem šířit nechtěla, prosím promiňte. Jsem normální vysokoškolsky vzdělaný člověk, akorát že těhotný a teď rozlítostnělý.
Slibuju že už nikdy nic takového nepošlu. Teď mě to už nejen mrzí ale i štve.
Raději už k tomu nic nepíšu. Docela mě to stresuje a to v mém stavu asi fakt není dobré.

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 03.09.04 15:22

**O tam zda je příspěvek uveřejněn na stránky rozhodujeme jako správci a autoři stránek my. Já sama jsem se zdráhala, zda mám článek schválit ke zveřejnění, ale pak jsem se rozhodla, že ano.

Není to ani první ani poslední článek na internetu a na našich stránkách. Již několikrát se objevilo, že nemáme uveřejňovat ani příběhy, kdy se narodilo miminko mrtvé, nebo že těhulka potratila, prý proto, že to ostatní těhulky rozruší.

Ale já se ptám PROČ NE. Takový je přece život, je sice nespravedlivý, ale je takový, bohužel existují ženy, které nemohou mít děti a existují ženy, které chodí na potraty jako na běžící pás, ženy které děti rodí, ale nestarají se o ně, ženy které dávají dětí do kojeňáků nebo je týrají. Ale přece jen proto, že toto jsou stránky žen, které jsou většinou těhotné a tedy citlivé, nebudeme se těmto tématům vyhýbat.

Již samotný název textu dává najevo, co se od něj dá očekávat. Citlivé povahy jej tedy mohli neotvírat.

Sama jsem zastáncem toho, že žena se má rozhodnout zda dítě chce, zda je o něj schopná pečovat, zda …

Pokud text vytvořila nějaká sekta, tak je mi to líto (sama tyto skupiny neuznávám), ale přece to není jen její názor, nepamatujete si snad přání lidovců, kteří chtěli potraty zakázat a lékaře, kteří by je prováděli trestně stíhat.

Vím, že tento článek je poněkud silnějšího ražení, jenže pokud by nebyl, asi by nevyvolat rozdílné pocity v každém z nás a nevyvolal by ani tuto diskuzi.

Zlatuška mě dnes požádala abych článek, vzhledem k osočování a napadání její osoby, že článek na eMIMINO zaslala, smazala, ale já jej mazat nechci. Byla bych ráda, kdyby diskuze pokračovala a kdyby padali argumenty PRO a PROTI. Co ale nechci, je abyste komukoliv nadávali.
Pokud s tím nesouhlasíte, obracejte se přímo na mě

Šárka **

Alica
Povídálka 25 příspěvků 03.09.04 15:34

Ahoj,
ja si čítam Tvoj článok a burlivu diskusiu, ktorú Ti doporučujem aby si ju nebrala osobne, ani si nedávala nič za vinu. Všetci snáď vieme, že sa v živote dejú rozne zverstvá a že to na svete existuje, to je neoddiskutovatelne. Ja som pred takmer 3 mesiacmi prišla o chlapceka v 23 tt a to ma takmer zabilo a duševne zranilo a asi i poznačilo na celý zivot.
Zlatusko, sustred sa len na miminko, ktoré nosíš pod srdiečkom a hlboko v srdci a hlavne, davaj na seba moc pozor.
Držím Ti palce a netráp sa zbytočne.

Alica.

Alica
Povídálka 25 příspěvků 03.09.04 15:39

Šárko,

so všetkým s tebou súhlasím a si perfektná, že si sa zastala pisatelky tohoto článku.

Ďakujem, Alica.

Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 03.09.04 15:42

Ahojky ,článek jsem si přečetla a moje pocity nejsou nijaké ,musím říct že na to nemám nijak vyhraněný názor .Já sama jsem jednu interupci podstoupila když mi bylo 17 let ,nechci se ted nějak omlouvat a okecávat proč jsem na něj šla ,prostě jsem byla mladá a blbá hlavně z toho důvodu že jsem se proti početí dostatečně nechránila .ted už čekám svoje třetí dítě a na začátku těhu jsem o interupci přemýšlela a dokonce jsem ji měla zaplacenou a to vše z důvodu strachu z porodu respektivě 3 císařského řezu ale po poradách z lékaři jsem si mimčo nakonec nechala a jsem moc ráda i když se strašně bojim .Jinak si myslím že každá žena má právo se rozhodnout ,záleží na její zodpovědnosti sami k sobě a možnost interupce prostě v naší republice existuje a já si myslím že je to dobře ,hlavně z důvodů toho že by naše dětské domovy byli přeplněné a přibylo by jistě i hodně vražd nechtěně narozených dětí .Nezapomenme že rozhodnutí každého z nás je jen naše volba a neplet me se jiným do života když nevíme co je vedlo k rozhodnutí dítě nedonosit.Také myslím že je dobře že Zlatuška tento článek zveřejnila i to patří k životu ,přesně jak říká Šárka i to jak maminky potrácejí nebo rodí mrtvé děti .Proto tyto stránky máme .Je strašně smutné tyto články číst já vždycky brečím jak želva ale ty maminky kterým se to stalo nechtějí být s tím trápením sami .J8 děkuji Šárce za zveřejnění všech příspěvků .Majdalenka

Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 03.09.04 15:47

no musim říct že moje cesta vedla právě na emimino a ty i v době kdy jsem se rozhodovala zda podstoupit interupci či nikoli .Viděla jsem i fotky jak říkáš ty rozsekaných plodů a myslím že tento článek je o proti těmto fotkám slabý odvar a nevím proč tě to pobuřuje ,myslím si že pokud někdo nechce dítě donosit tak ty fotky jeho rozhodnutí neovlivní a vůbec ne tento článek .Majdalenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 18:22

Ahoj Zlatuško,
já nevidím nic špatného na tom, že jsi tento článek poslala. Jak psala Šárka, život není jen růžový… stávají se i takové věci. A myslím, že je hodně mamin, které řeší nečekané těhotenství slovy „tak co, nechám si TO vzít“. Já jsem ráda, že jsem se do takové situace nikdy nedostala, mám zdravého dvouletého chlapečka, bohudík. Ale ne každý má to štěstí. Ne každá žena porodí živé a zdravé miminko, tak se nad tím zamysleme. V tém těhu stavu se hlavně nestresuj a vůbec nemysli jinak než pozitivně, že všechno bude ok a ty porodíš krásné zdravé děťátko. Vím sama, jak hormony s člověkem v těhotenství cvičí, tak buď opatrná a nic si nedělej z odsuzujících nebo kritických komentářů, každý má tady právo vyjádřit svůj názor.
Děkuju ti, že jsi tento článek nechala zveřejnit a přeji hodně štěstí!
Jitulka a Davídek

Vega
Kecalka 177 příspěvků 03.09.04 21:00

Ahoj, tak jsem si říkala, že nenapíšu a přece. Jsem máma od dvou dětí, moje představy pře otěhotněním byly, že přijdu do jiného stavu, 9 měsíců budu nosit bříško a pak porodím krásné zdravé mimi. Až když jsem se dostala do"obrazu", zjistila jsem, že vůbec mít mimi není nci jednoduchého a ne každému se to podaří. Proto si myslím, že by bylo silně nespravedlivé, kdyby se tu psalo jenom o štastným maminkách, a ty, co tolik štěstí nemají, aby sem nechodili. Naopak. Možná to vystraší těhulky, to radši budeme ve vakuu v iluzi, že se nic ošklivého neděje? Nic si z těch negativních reakcí nedělej,hlavně buď v pohodě.
Ahoj Vega

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 21:00

Milá Zlatuško,
Já vím, že jste nechtěla svým příspěvkem vyvolat v nikom rozhořčení, že jste to myslela dobře. Když jsem já byla těhotná, možná bych bývala napsala něco podobného, chtěla jsem díky svému štěstí obejmout celý svět a každá zmínka o interupci mi vháněla slzy do očí…Několik měsíců po porodu se ale hormony uklidnily a teď se dokážu konečně na věci dívat z více neutrálního úhlu.

Moje reakce možná byla příliš emotivní, ale to z důvodu, že tato otázka je pro mě dost osobní. Sama jsem přišla o jedno dítě díky mimoděložnímu těhotenství a přestože se nejednalo o interupci, pocity, které jsem měla když jsem čekala na operaci a „odstanění“ nebyly nic moc.

Druhým důvodem proč jsem asi tak moc vyjela byl příběh mé kamarádky, která musela před měsícem podstoupit interupci ze zdravotních důvodů (má rakovinu, je na chemoterapii a její tělo by těhotenství nezvládlo)…Přestože věděla, že se nedá nic dělat, bylo to pro ní nejtěžší rozhodnutí jejího života…strávily jsme hodiny plačíce si v náručí…taky nic moc. Doufám, že ona nikdy na takový článek jako je nahoře, nenarazí…asi by jí to zlomilo srdce.

Chci tím vším říct, že málokterá žena se rozhodne pro interupci s klidným srdcem…pro většinu je to totální noční můra a trpí dost jenom tím svým rozhodnutím…a nepotřebují číst věci, které celou situaci bagatelizují a nabízejí jenom černobílou perspektivu.

Přeji vám krásný zbytek těhotenství a nádherné miminko.

Alena

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.04 22:50

Chcete tři příběhy „vražedkyň“?

Třeba to mohla být Sofie - tatínek ve vězení, maminka si našla nového přítele a chtěla, aby Sofie ve čtrnácti nastoupila do učení, na internát na druhém konci republiky. Sofiina třídní učitelka a ředitelka nakonec matku přesvědčili, že by Sofie měla jít na gymnázium, že je chytrá holka a je jí škoda na učňáku. Ovšem o prázdninách se Sofie na táboře zamilovala do svého vedoucího - a on do ní. Otěhotněla. A co dál? Pokud by se doma přiznala a všechno šlo legální cestou, tak jejího přítele - jediného člověka kterého zajímalo, kde bude Sofie večer spát a jestli se bude mít kde učit - zavřou. Pokud si dítě nechá, hrozí vyhazov ze školy (v té době tomu tak ještě bylo) - na kterou se dostávala nesnadno - a nakonec opět soud s přítelem, protože v době otěhotnění jí nebylo ještě patnáct… nakonec s přítelem sehnali potrat načerno.....

Elišce po druhém těhotenství začala zlobit páteř. Doktoři krčili rameny a předepisovali jen silnější a silnější léky proti bolesti. Jaterní testy dopadly špatně - musela vy:,–(it antikoncepci. Nechtěně otěhotněla - doma dvě předškolní děti - a ortel doktorů, že s tímhle těhotenstvím může taky skončit na vozíku.

Kamila si šla na gyndu pro antikoncepci jakmile jí bylo osmnáct. Doktor jí řekl, že kurvení nebude podporovat a ať přijde až bude mít dvě děti (rok cca 85). Kamila otěhotněla a nevěděla o tom. Byla nemocná, brala silné léky. Ocitla se nejen s vidinou postiženého dítěte, navíc s vidinou postiženého dítěte, které vychovává buď v 2+1 s rodiči, sestrou a babičkou, nebo v 1+1 s přítelem, jeho matkou, jeho bratrem a o víkendech bratrovou dcerou… Potencionální prarodiče nebyli straníci, taktak přežívali, přítel vydělával 1650 hrubého - šance na vlastní bydlení žádná…

tyhle příběhy se fakt staly… a myslím, že víc než vyděračské texty by se sem na tyhle stránky hodily kontakty, zákony, diskuze s doktory - prostě něco, co by případným Sofiím, Eliškám a Kamilám mohlo nějak pomoc. Neznám žádnou ženu, která by na potrat šla s lehkým srdcem a jen tak z plezíru - obvykle je to velmi bolestné rozhodnutí - a obvykle učiněné ve stresu, v situaci, kdy ta žena neví kudy kam, je v nějaké slepé uličce.

jestli se nemýlím, tak v ČR se za posledních cca deset let snížil počet potratů asi na třetinu (nepamatuju čísla - myslím že to bylo ze 120 tisíc ročně na 30) - dostupnost antikoncepce určitě hraje velkou roli (viz. příběh Kamily). Dále snad byly konečně uzákoněné anonymní porody, za těhotenství se dávno nevyhazuje ze školy… myslím, že místo přemýšlení nad tím, kdy začíná život, by to chtělo trochu přemýšlet jak pomoci tomu, aby se tyto děti mohly narodit. Mám totiž ještě jeden příběh - rozvedená žena, tři děti. Našla si přítele, jeho rodiče ovšem nesouhlasili s tím, že chodí s rozvedenou ženou (na vesnici, kde se zastavil čas je toto opravdu velký problém). Přítel zemřel při nehodě. Ona těhotná. Nechtěla přivést dítě do bídy (samoživitelka čtyř dětí), nechtěla aby se mu ostatní posmívali do parchantů, nechtěla aby mu babička s dědečkem plivali pod nohy (jako jí) - dalo ho k adopci - a všichni jí odsoudili jako krkavčí matku. Přitom já si jsem jistá, že svému miminku zajistila mnohem lepší budoucnost, než kdyby si ho nechala… jenomže ono je jednodušší na jednu stranu křičet vražedkyně, když jde někdo na potrat a na druhou stranu nadávat do kurev, když žena nechá dítě k adopci - a přitom blazeovaně šířit moudra o tom, kdy vzniká život…

sally

Verunkatehulka
Povídálka 37 příspěvků 04.09.04 04:54

Zlatusko,
uvedom si, ze tohle jsou stranky vetsinou tehotnych maminek a nove narozenych miminek, pripadne zen po miminku touzicich.
Jestli jen nekterou maminku nebo tehulku bodlo u srdce, jako ted me, kdyz jsem clanek docetla, rozhodne to nikomu neprospelo.
A snad protoze mam par dnu pred porodem (nebo spis hodin, protoze nemuzu uz ani usnout, tak radeji brouzdam, co se hezkeho doctu na emiminu), cloumaji se mnou take hormony a tim padem bez omluvy pisu:

FUJ !!!!

Veronika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.04 08:10

verunko těhulko a vy ostatní!!!!!!
stejně tak jako možná Zlatuška udělala chybu, že tento článek napsala ( a myslím, že to tak ani nemyslela a několikrát se omluvila!!!!!!) tak i ty děláš velkou chybu, že jí takto nadáváš a myslím si, že ji stresuješ mnohem víc než ona se chtěla dotknout tvých rozbouřených hormonů :)))Přece jen i ona je těhulka a to co jí sem některé z Vás píšou si určitě nezaslouží. Už i Šárka sem psala, že zvažovala stáhnutí článku a tím i následné diskuse.Ale ponechala ho kvůli tomu aby se sem psali názory pro i proti potratům, ale určitě ne proto, aby zde byl prostor pro nadávky Zlatušce. A jak už tady zaznělo, samotný název článku napovídal jeho obsah, takže pokud jsou tvoje hormonky takové potvory a cloumají s tebou tak moc jak píšeš :))), tak jsi to nemusela číst!!!!!!!!!!!­!!!!!
Přeji pohodový porod a krásného drobečka.
 Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.04 08:11

verunko těhulko a vy ostatní!!!!!!
stejně tak jako možná Zlatuška udělala chybu, že tento článek napsala ( a myslím, že to tak ani nemyslela a několikrát se omluvila!!!!!!) tak i ty děláš velkou chybu, že jí takto nadáváš a myslím si, že ji stresuješ mnohem víc než ona se chtěla dotknout tvých rozbouřených hormonů :)))Přece jen i ona je těhulka a to co jí sem některé z Vás píšou si určitě nezaslouží. Už i Šárka sem psala, že zvažovala stáhnutí článku a tím i následné diskuse.Ale ponechala ho kvůli tomu aby se sem psali názory pro i proti potratům, ale určitě ne proto, aby zde byl prostor pro nadávky Zlatušce. A jak už tady zaznělo, samotný název článku napovídal jeho obsah, takže pokud jsou tvoje hormonky takové potvory a cloumají s tebou tak moc jak píšeš :))), tak jsi to nemusela číst!!!!!!!!!!!­!!!!!
Přeji pohodový porod a krásného drobečka.
 Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.04 11:40

Zlatuško
já tvuj deníček raději nečetla,ne snad kvuli tomu že by mě měl urážet.Ale sama čekám miminko a každý takový článek na mě negativně pusobí.Já se domnívám,že jestli si žena dítě nechá nebo ne je jen a jen její svobodná volba.Nikdo nemá právo se jí do jejího rozhodování plést,myslim že už vubec ne naši páni poslanci.Jsou to naše těla a naše rozhodnutí.Každá žena,která se takto rozhpduje k tomu má jistě své duvody a neni povinna se nikomu ospravedlnovat,snad jen sama sobě.Každá,která si tím projde si vlastně projde takovým malým peklem,neni to pro ně určitě jednoduché.A o tom kdy je plod již plnohodnotnym člověkem bychom mohli polemizovat.Je to v okamžiku spojení vajíčka se spermimií?Nebo když je dokončen vývoj všech duležitých organů,nebo v okamžiku kdy je schopno po narození samostatného života?O tom lidé diskutují odjakživa.Jen si nemyslím ,že žena své dítě(plod?)za­bila.To je opravdu tvrdé.Ač jsem těhulka neodsuzuji žádnou ženu,která se takto rozhodne,nebrečím jsme svobodné a máme svuj rozum abychom se sami rozhodli.
Zlatuško nic si nedělej z reakcí,prostě každá má svuj názor,stejně jako ty a ten jsme ti napsaly.
Andynka 20tt z deníčku holek Těhule?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.04 11:47

Veroniko ty by ses měla stydět zato co jsi Zlatušce napsala,jsem také těhulka a hormony se mnou cloumají,ale umym se ovládat,což tobě dělá zřejmě problémy.Tak takové články nečti,když ti dělá takové problémy na ně reagovat z chladnou hlavou.
Andynka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.04 20:00

PS - jestliže se obecně uznává, že život zaniká když zanikne činnost mozku, tak pak by se dalo logicky předpokládat, že život vzniká, když činnost mozku začne - tuším někdy ve 20. týdnu těhotenství (doktoři ať mě kdyžtak opraví).

Jinak tenhle článek je blbost. Mám doma dítě narozené ve 33. týdnu a ani v tom 33. týdnu nijak extra nereagoval. Myslela jsem, že mě třeba bude nějak poznávat jako mámu, ale bylo mu to jedno - stejně se tulil k tátovi, k sestřičkám na JIPce - ke komukoliv. Velká změna nastala až kolem 36. gestačního týdne. Do té doby se choval jako miminko v bříšku. Vůbec neplakal (kromě řevu při narození), většinu doby prospal absolutně bez zájmu o své okolí, o nějaké kojení nebo krmení (sondou to bylo pro něj o tolik pohodlnější a přirozenější - taková trošku jiná pupeční šňůra)… v 36. týdnu začal jevit trochu zájem o jídlo a začal plakat, když se mu něco nelíbilo - tj. nějak reagovat na to, že se kolem něj věci neději tak, jak by si představoval. Další velký zlom byl kolem termínu porodu - to se teprve skutečně „narodil“ a začal se chovat jako novorozeně… Takže články o tom, jak pár dní starý shluk buněk uvažuje o tom, že bude mít kudrnaté vlásky… jsou fakt neuvěřitelná kravina…
 sally

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.04 09:19

MILÉ TĚHULKY A MAMINKY,

článek, který jsem poslala, je opravdu krutý, zřejmě až moc, já vím.
Chci vám všem už jen naposledy říct, jak hrozně jsem váhala, než jsem ho odeslala. Zveřejnění článků ale podléhá schválení správce serveru, a sama Šárka se prý dost rozmýšlela, zda ho uveřejnit. Nakonec je tu.
Když jsem však přečetla první komentáře, okamžitě jsem kontaktovala Šárku s prosbou, aby jej stáhla. Bylo mi hned jasné, že vyvolá příliš mnoho emocí. Šárka, jak sama psala, se však rozhodla ho zde nechat, aby diskuse pokračovala.

Nebudu už dlouze přemítat, zda sem ten text patří nebo ne. Jediné, čím jsem si však teď jistá: nepatří sem ta následná diskuse.
Prosím, pokud článek vnímáte jako skutečně příliš stresující, OSLOVTE ŠÁRKU (tak, jako já), ať ho nakonec přece jen smaže - a doufejte, že Vám vyhoví. Bude to tak lepší, než aby se tyto příspěvky změnily v jeden velký „nervák“.

Jen už se, prosím Vás, nad ním nerozčilujte a nevztekejte. Nechci, aby zdejší komentáře zabíhaly do rozměrů „fuj“ a „shluk buněk“. (několikatýdenní embryo skutečně nemluví, celý článek je samozřejmě personifikovaný, podobně jako - promiňte - třeba Máchův „Máj“ - kde např. šeptá mech a většinou lidí je to vnímáno jako „krásné“.)
Myslím, že tyto stránky si nezaslouží žádné hádky, navíc hádkami se nikdy nic nevyřešilo. Proto už skutečně žádám o „smír“.

Přeji Vám mnoho krásných dní s vašimi miminky, ať už v kočárku nebo v bříšku, a hlavně bez nervů, a pokud vás už nějaký ten nervák potká, tak přeju, ať ho přečkáte ve zdraví.

ZLATA

P.S.: Tyto stránky jsou dobré a užitečné a i mně mnohokrát pomohly. A ačkoli teď odcházím v dobrém, delší dobu sem zřejmě nezajdu. Proto už mi sem ani žádné vzkazy neadresujte, nebudu sem již nahlížet.

Masulka
Povídálka 11 příspěvků 05.09.04 17:01

Zlatusko, kdyby nahodou jsi nahledla alespon jeste jednou, tak vez, ze je mi strasne lito, co ti nektere maminky nebo tehulky napsaly. Citim s tebou. Citila bych se uplne stejne, kdybych byla na tvem miste. Uronila jsem slzu, kdyz jsem „tvuj“ clanek cetla.
Uz na to prosim te nemysli, a preji ti, at mas krasne zdrave miminko. Prosim, nenech se stresovat, zacni cist neco krasneho a pozitivniho.

Moc zdravim, Masulka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.04 22:18

Hele sally, nechceš se svou náturou jít na Rodinu do „tvrdších“ diskusí? Sem se tohle fakt nehodí, hlavně kvůli tobě se Zlata „stáhla“ z emimina, mimochodem podle všeho skvělá holka-těhulka…a stresuje čtením negativních komentářů hlavně svoje mimi v bříšku.
Zlatko, jestli sem ještě nakoukneš, prosím buď v klidu a kašli na názory holek, co málo přemýšlejí předtím než něco napíšou… jasně, mají právo se tady svobodně vyjádřit, jenomže nechápou, že takhle nepřímým útočením na tebe jako osobu se nediskutuje. Povznes se nad to. Přeju ti krásný zbytek těhotenství a zdravé miminko, aby ti dělalo po celý život jen radost!!!!!! A to ti přeju fakt upřímně.
 Olina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.04 22:22

Sally ještě něco - jestliže tvoje city k tvému miminku byly po narození takové jaké píšeš, pak se nedivím, že píšeš o „shluku buněk“… dokonce i děti narozené dříve než ve 33 týdnu poznají hlas, teplo své maminky a reagují, jen je potřeba to chtít vidět… no comment… připadá mi, jako bys snad záviděla maminkám, co porodily dítě v termínu a měly k sobě „normální vztah“… nebo že bys to takhle viděla pod vlivem poporodních hormonálních bouří?
Sally nezlob se, ale než něco napíšeš, nechtělo by to víc přemýšlet? A to nejen k článku Zlatušky…
 Olina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.04 11:09

Ahoj Šárko, přečetla jsem si Tvůj komentář a protože s ním nesouhlasím, tak se ozývám.
ráda bych předeslala, že emimino čtvu moc a moc ráda, že jsem ho četla, když jsem se starala o prvního synka a čekala druhého, kterému je teď už 18 měsíců a že si myslím, že dělá všem těhotným fantastickou službu, protože jim umožňuje si navzájem pokecat a vypovídat se z toho, co je trápí nebo těší nebo o čem přemýšlejí. takže ještě jednou - máš můj obdiv a úctu za to, co děláš na emiminu.
Přesto si myslím, že s tímto článkem jste Zlatuška i Ty šláply vedle. A to proto, že článek je typická manipulace, je to reklamní text, jenže není na zboží, je to prostě reklamní text někoho kdo bojuje všemi prostředky proti potratům a tak mu nejsou cizí takhle hnusné manipulační praktiky.. a právě proto si myslím, že na emiminu nemá co dělat. Emimino je tak skvělé, protože je plné autentických výpovědí a zpráv lidí, kteří upřímně něco popisují nebo řeší. Protože je okolo něj soustředěná skupina lidí s pochopením a s porozuměním. Pamatuju se, že tu psala i nějaká paní, která se rozhodla pro potrat, a řekla bych, že se to tu odvážila napsat proto, že věděla, že se tady může svěřit, protože ji bude někdo chtít chápat. Že jí za ten potrat asi nezatleskají, nepoplácají po ramenou, neřeknou „Fakt jsi to zvládla.“, ale že ji nevypískají.
Jak jsem už psala, ležela jsem na pokoji s holkama, co šly na potrat. Možná to byl výjimečný případ, ale ani jedna z nich to neměla jednoduchý. Všechny byly v nouzi, ze které se nebyly samy schopné dostat, a v okolí nebyl nikdo, kdo by jim pomohl. Myslím, že pro všechny to byla rána a bolest na duši.
Myslím, že když lidem nabídneš porozumění a toleranci, uděláš pro ně do budoucna daleko víc, než když budeš publikovat paušálně odsuzující PR články.
 Lisa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.04 11:44

Moje dítě má skoro 4 měsíce a je rádo s kýmkoli, kdo se mu věnuje. U tatínka se kolikrát víc směje a když pláče, tak ne vždy se u mámy uklidní… a přesto netvrdím, že mé dítě není živá lidská bytost! Je to největší zázrak na tomhle světě, který mě potkal a nade vše ho miluji!
Už když byl, jak říká Sally, „shlukem buněk“, tak pro mě to byl živý zázrak! Ono, kdyby se nevyvíjel, tak by přece živý nebyl! „Dát pryč dítě“, není jako dát pryč (vyhodit) dar, který se mi nehodí nebo pro něj teď nemám místo.
Nechci soudit nikoho, kdo se pro potrat rozhodne, na to nemám právo, jen to prostě neschvaluji.
 Olga

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.04 07:47

Olino,
já jsem o Zlatušce nic nepsala - jen o tom článku, který ona přeložila. Dokonce si myslím (narozdíl od ostatních), že tenhle příspěvěk na emimino patří - i když bych byla bývala doufala, že se rozproudí spíš diskuze na téma, co lidi vede k potratům a co se dá proti tomu dělat… místo nadávání Zlatce (a mě).

Jestli víš tak dobře, jak se chovají předčasně narozené děti - kolik takových dětí máš??? ANo, máš pravdu, je mi líto, že moje miminko se nenarodilo v termínu, že nemohlo být se mnou, že bylo tři týdny na hadičkách a přístrojích… denně jsem kvůli němu jezdila 100 a více km, spávala tak 2×2,5 hodiny denně, aby mělo mlíčko, a brečela, když jsem přijela na kojení a moje miminko se ani nepodařilo vzbudit… jenomže protože se neuslintávám dojetím nad představou hovořícího zárodku, tak jsem holt špatná matka, co ke svému dítěti nic necítí???? Možná bys měla přístě svoje slova vážit ty… a nebo si alespoň zkusit představit, čím ostatní lidi procházejí… i když třeba náhodou zrovna na emiminu panuje období, kdy všechny stádně nadávají sally… :-))

Alica
Povídálka 25 příspěvků 07.09.04 08:35

Ahojte dievčatá, milá Alena, Jana, Kačkač, Lisa, Janina, Majdalenka, Jitulka + Davídek, Vega, Veronika, Petra, Andynka, Zlata, Masulka, Olga, Sally, Vážená Šárka!
Pozorne si čítam všetky komentáre k tomuto deníčku a úprimne Vás vyzývam, aby ste sa prestali osočovať, v niektorých prípadoch urážať a napádať. Sme predsa dospelé. Mám pocit, že niektoré nepochopili, o čo v tom článku ide, že sa autorka snaží rozpútať diskusiu na tému „POTRATY, Abort, Interupcia, ukončenie tehotenstva“, ktoré Bohužiaľ existujú, v niektrých prípadoch i musia byť. A sú k tomu i rôzne dôvody rozhodnutí.
Doporučujem si ešte raz pozorne prebehnuť odpoveď od Šárky, ta hovorí nestranne a rozumne.

Prajem Vám krásny deň, Alica.

Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 07.09.04 11:28

Ahojky v tomto případě člověk nemůže být nestranný ,bud interupci odmítám nebo ji podstoupím .Moc dobře vím o čem je interupce ale samozřejmě je ze strany moji co mě k tomu vedlo co jsem pak prožívala jak jsem zvažovala své rozhodnutí .Já nemůžu vědět jak se cítilo to malé a bezbranné ve mě když muselo z mého těla pryč a to se já ani žádná jiná těhulka nedoví,možná bohužel možná bohudík .

Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 07.09.04 11:37

Ahojky Sally ,tvoje chvíle když si neměla miminko u sebe museli být strašné .Můj tatka se s nevlastní mamkou dostali do situace že po 20 letech soužití mamka otěhotněla když byla v 3 měsíci zjistili u ní rakovinu děložního čípku o tři měsíce později byli výsledky ještě hrozivější a tak mamka musela podstoupit císařský řez při kterém ji byla odejmuta děloha byla v 27+6 narodila se tedy malá Kristýnka -moje sestřička s váhou 910g .Viděla jsem ji týden po porodu a byla jsem z toho hrozně špatná ted jsou Kristýnce 4 a půl měsíce a má něco přes 4 kg.Je to zázrak jaká je to bojovnice a hlavně jsme ji všichni vděčni že vůbec vznikla a mamce tak zachránila život ,mamka totiž nechodila na preventivní prohlidky moc často a tím že byla těhotná se tomu nevyhla .Ted je zcela v pořádku.Asi to k tomuto tématu moc nepatří ale jen jsem ti chtěla říct že vím jak ti asi bylo to čekání ,trpělivé vození mlíčka ,moc Vás takové maminky obdivuji.Já sama ted čekám třetí dětsko a jsem za ten zázrak moc štastná .Přeji ti i tvému prckovi hodně zdraví a lásky Majdalenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.04 20:57

Majdalenko,
dík :-))) Tomovi je 10,5 měsíce, má deset kilo, všude vleze, staví se, obchází nábytek, je hodně všímavý, miluje auta - je to takové veselé statné mimino. Myslím, že ani mezi desetiměsíčními dětmi narozenými v termínu by nebylo vidět, že má dva měsíce handikap… a jestli je Kristýnka v pořádku, tak to taky dožene. Přes čtzři kila měsíc po termínu porodu - to je super výsledek…
 sally

Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 08.09.04 08:07

Ahojky Sally to je skvělý že je naprosto v pohodě a zdraví moc vám přeji hodně štěstí a zdraví do budoucna .Ano Kristýnka je skvělá a taky si myslím že to skvěle dohání .Měj se moc fajn Maldalenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.04 17:31

Ahoj,

pobuřuje mě to, protože je to manipulace. Byla jsem sama těhotná a vím, že s těhotnou se manipuluje velmi snadno, daleko snadněji, než s jinými, protože je čím dál víc odkázaná na pomoc okolí a na jejich pozitivní nebo negativní reakci na svoje těhotenství nebo chuť mít či nemít dítě. A to mi vadí.
Jak jsem psala o kousek dál, tady na emiminu se mi moc líbí, že sem píšou autentické maminky nebo nemaminky nebo tatínkové, ne PR pracovníci nejrůznějších společností a sekt, kteří vědí, jak to namíchat, aby to bylo co nejúčinnější. A úplně přesně vědí, že někdo z toho bude v šoku a někdo celý naměko a pošle to dál.
Tenhle článek je reklama jako každá jiná. Tak by měl být mezi ostatními reklamami a nevnucovat se mezi autentickými články a komentáři.
A myslím si, že jeho smyslem je rozeštvávat lidi, což, jak tato diskuse ilustruje, se opět velmi dobře podařilo. To mi vadí ještě víc.
 Lisa

Vložit nový komentář