Deník matky aneb taková normální bojovka

Rodičovství

Takhle to bylo kdysi dávno: 6:50, pípá budík, zamáčknu ho s mírnou nechutí, že zase musím vstávat do práce, chvíli si poležím a přemítám, co mě ten den čeká, ustelu, pustím si v rozhlase zprávy, pomalu si vychutnávám snídani, váhám u šatníku, co na sebe, přepudrovat nos a hybaj do práce. Ve skutečnosti je 4:50, nepípá budík, ale kvíká 10,5měsíční mimiňák ve své postýlce a toho jen tak zamáčknout nejde. Sedí a mžourá mým směrem a vypadá kouzelně rozčepýřeně a omačkaně rozespale. Den matky začíná.

Odhazuji deku, vyzvedávám ho z hloubi jeho postýlky, rychle rozepínám noční košili a kojící podprsenku a vsunu bradavku do už pootevřené tlamky. Sosáček saje, chvíli to trvá, než hormony dají signál k otevření ventilů s mlékem uvnitř cecíku, pak začne lokat, trochu mě přitom tahá prackou za košili a kope si do rytmu nohou. Padá mi hlava a klíží se mi oči. Hop, přehodit na druhé prso, pokusit se odkrknout, nepodařilo se, uložit do postýlky a doufat, že usne… 05:30 se zase mele, stihla jsem tak tak usnout, při zvednutí z náruče krká, usne ještě?

6:20 se definitivně probouzí, důvěřivě a pln očekávání zábavného dne se na mě tlemí. Silou vůle zaháním spánkový dluh do podvědomí. Po chvilce hraní dostane brouček soustředěně skelný výraz a za chvíli se z plenového prostoru line známý pach hovínka. Při přebalování se mele, mám co dělat ho udržet na zádech, chlácholím, prozpěvuji, žužlá tubu od krému, dobré, tahle má zaoblené rohy, nevypíchne si oko, ne, ještě se nemůžeš otočit, rychle namazat, jinak budeš mít pupínky na prdelce. Honem zapnout cvočky… áááá, poslední jsem nestihla, dopínám na pohybujícím se dítěti, anžto se plazí pryč a vláčí za sebou přebalovací podložku. Vrtá mi hlavou, čemu byla na vrub řidší stolička (špatný den?, špinavé ruce?, infekce?, alergie?, moje medicínská deformace pracuje až do konců) – zaplašuju úvahy s tím, že zítra se uvidí.

Míchám ranní kaši, dítě se plazí kolem, stoupá si ke skříňkám a mlátí dvířky, kočka se ometá kolem, Číčo, vydrž, až nakrmím kluka. Koukej, babí vstala, to je radost, viď? Hraje si spokojeně s někým jiným, než se mnou. Šup do židličky, ham… no ham, otevři pusinku, neotáčej se, nevstávej, hačí. Setřu kaši, kterou mi vyrazil ze lžičky ze židličky, ne neplácej do toho kecance, utřu ruku za protestního pořvávání. První lžičku spolknul, zpívám, snažím se dostat do něj další…. dítě stojí v židličce, kroutí hlavou a občas milostivě otevře pusu, CD vyhrává dětské odrhovačky do rytmu. Po cca 15 minutách utrpení jsme zapatlaní a utahaní oba, nic moc nesnědl, hlavně, že se dopije mlékem a že prospívá, honí se mi hlavou, i když zoufalství z toho krmení nekrmení mě pokaždé dočasně zkruší.

Rychle ven z té mučící jídelní židličky, běhat sem tam po čtyřech a objevovat svět. Aha, máma jde na záchod, rychle za ní, ha ha, to je legrace. Ano broučku, čurám. Zubí se na mě vesele svými čtyřmi zuby, je roztomilý a plazí se ke mně. Rychle spláchnout a zavřít mísu, už je tu, ne, na záchůdek se nesahá, pojď, jdeme. Házím do sebe jakousi snídani, pečivo z igelitového pytlíku, dítě na mě vyčítavě pořvává z postýlky.

Máma postavila věž z kostek, koukej, bác, ano, hezky jsi to zbořil, destruktore. Ne, kabely netahej. Výborně, šikovný kluk, hezky jsi dal kostičku zpátky do krabice. Dáš mi ji? Děkuji, dostaneš velkou pusinku. Směje se uspokojeně a kouká kolem, co nového by kde objevil. Hází kolíčky po jednom do vany a plácá nadšeně do mokrého rantlu vany. Neřvi, já se vrátím. Vidíš, už jsem tady. Snaží se marně dohonit prchající kočku. Děda, koukej! Výská radostí ve vzduchu, je krásné ho pozorovat zpovzdálí, když je zaujatý hrou, vypadá tak malý a přece se tváří tak dospěle. Je dojemný, jak se bere vážně. Nech tu kytku, fuj. Pojď ke mně, přebalíme. Uáááá, nechci ležet na zádech, bééé, chci být na břiše nebo prostě někde jinde. Mrská nohama tak, že přebalování se stává téměř nemožným, potvoro, jelimane… krém má všude, plena je nakřivo. Usnul po kojení, honem trochu něco udělat.

Na procházce v kočárku kouká moudře na lidi kolem, laškuje s paní – To máte hezkého a hodného chlapečka, takový pohodář, že? – kdyby tak věděla, jaký je to doma obvykle drak, ale polichoceně se cítím, to ano. Hele, pejsek, haf, haf. Směje se na zvíře a pumpuje nohama radostí. Začíná se vzpínat, aha, už ho to nebaví, je to dlouhé. Vyndávám deku a plazíme se. Zkusíš sníst trochu přesnídávky? Po kolenou ho honím na dece se lžičkou, občas něco sní. Pokusím se ho připoutat do kočárku, bezúspěšně, řve, jako když ho týrám, lidi se koukají, co to ta krkavčí matka tomu dítěti provádí. Aha, ty máš zase chuť na mléko, prevíte, a přesnídávku jsi nechtěl. Sedám si zády k obecenstvu a vytahuji ňadro. Prcek se zpěčuje, jako by nechtěl, nakonec se zarafne. Uf. Kope mě do druhého prsa, rve vlasy a mačká předloktí, když cucá. Usnul mi v náručí, vypadá jako andílek, je tak moc bezbranný, nikdy ho nesmím ztratit, bože, dej, ať má šťastný život!

Nehrabej se v kočičím záchodu! Pojď, ťapy, ťapy, výborně, šikovný kluk. Hele, balón, na! Přečteme si knížku, ano, hezky otáčíš stránky, ale nech mě to dočíst. Už nechceš. Přebalujeme. A jíme, nejíme. A kojíme a zpíváme a hrajeme si a koupeme se. Všechno to děláme společně, takže plurál je na místě. A tak pořád do kola do kolečka. Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese. Mám úžasné, šikovné, živé, snad docela i zdravé (kromě hrozících i prokázaných potravinových alergií) – ťuk, ťuk na dřevo, to je to hlavní! miminko a každý den je jedno velké stejné i nepředvídatelné dobrodružství. Čtyřiadvacítky za trochu úsměvu? Matky jsou vážně levná pracovní síla, viď, mimiňáku?

Hodnotilo 19 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 08.08.12 09:56

Úžasný, :kytka: :potlesk: přesně tohle já ted prožívám s 9 měsíční dcerkou, ale zároven mám ještě 5 tiletého syna a ten teda dává zabrat :roll:
prostě vidím, jaký dvě odlišný povahy jsem dokázala s manželem splodit a nenacházím prostě ani slov

Příspěvek upraven 08.08.12 v 09:57

 
Angel-X
Kecalka 200 příspěvků 08.08.12 10:57

:mrgreen: přesné
akorát dopoledno/brzké odpoledne, to zažívá manžel a já mám druhou půlku dne když se vrátím z práce. a ráno ho teda prsem neumlčím…takže chodíme ohřívat flaštičku :-D

 
balestra
Závislačka 4666 příspěvků 08.08.12 11:39

Hezky napsané :palec:

 
petrikaaa
Ukecaná baba ;) 1457 příspěvků 08.08.12 12:24

Koukám, že je to všude stejný :-))my to máme taky tak

 
xenynka
Kecalka 207 příspěvků 08.08.12 12:28

Luxusní deníček :kytka: :lol:

 
kkkristynka
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 08.08.12 12:41

:palec: přesně

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 08.08.12 13:17

Krásný, díky za hezký čtení. Zažívám to samý, akorát jsme míň akční, přece jen pětiměsíční mimčo nikam neuteče :-) A ty stavy, když usne, to jsou chvíle něhy a obav, to znám, vždycky jí přeju štěstí a dlouhý život… :srdce:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 08.08.12 13:38

Páááni…
zrovna čekám svoje první a koukám, že musím hodně naspat do zásoby :mrgreen:

Krásně napsáno :potlesk:

 
Ema N.  08.08.12 17:52

Je to nadherne… :) Presne si vzpominam, jak to bylo u nas, ale ja v te dobe uz pracovala (z domu) a bohuzel nekojila, takze tam trochu posun byl..

Ale cert v andelskem obalu to je jeste porad… ;) Hlavne, kdyz jsem u toho ja, jinak je andilek… ;)

Je to parada, zase neco napis, prosim… ;) Krasne se to cte… :)

 
Ema N.  08.08.12 17:56

Naspat do zasoby rozhodne doporucuji velmi vrele… ;)

 
Irisa
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 08.08.12 18:32

:lol: Dekuju vsem za pozitivni reakce, jsem rada, ze mate doma podobne kujony :P :mavam:

 
katerka
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 08.08.12 21:24

Krásně napsané!!! :potlesk: Úplně jako bych četla o nás…

 
softvelvet  08.08.12 22:10

Ty brďo, jako bys popisovala náš denní režím, neskutečný :D.

 
AnitAma
Ukecaná baba ;) 1259 příspěvků 08.08.12 23:37

Super deníček, perfektně napsaný, vtipný! :D A máme doma stejného čertíka akorát 8 měsíčního :twisted: :mrgreen:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 09.08.12 01:58

Jééé piš dááál, to je parádní deníček! :dance: :potlesk: :hug:

 
Iwisek
Kelišová 6259 příspěvků 09.08.12 08:12

Deníčky běžně nekomentuju, ale tenhle prostě musím :D To jak jsi to popsala nemá chybu. :dance: :potlesk: :palec: Zatím netrpělivě čekám jestli se tento měsíc dočkám // a tohle mi dodalo sílu, protože občas mívám pochyby jak to všechno bude a jak moc se můj život změní a teď už to vím :lol: :mrgreen: Doufám, že to bude aspoň zčásti tak veselý jako tvůj deníček :potlesk: :potlesk:

 
Krabička
Kecalka 155 příspěvků 09.08.12 09:22

„levná pracovní síla“ :lol: Moc hezký deníček! :srdce:

 
Irisa
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 09.08.12 10:41

:oops: Holky moc Vam dekuju, uplne me to dojalo, ze se Vam muj literarni vytvor libi :lol: Ono kdyz se to pise a cte, tak je to docela sranda, ale nekdy uprimne receno padam na usta… Ale nemenila bych :mrgreen: Mejte se fajn :mavam:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 09.08.12 20:44

Jsem se nasmála :mrgreen:
Krásný deníček :kytka: :kytka:

 
MeloryNox
Kelišová 5617 příspěvků 1 inzerát 10.08.12 21:44

Poslední věta mě fakt dostala :D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama