Deprese a neplodnost? Dnes jsem zdravá a mám 2 děti

Souvisí deprese s neplodností? A je vždy třeba to řešit jen léky a umělým oplodněním?

*

Ahoj, dlouho jsem přemýšlela, zda sem článek napsat, ale je tolik holek a žen, kterým by můj příběh mohl pomoci, že jsem se nakonec rozhodla napsat.

Je to trochu delší, tak snad někdo dočte až do konce:-))))

S psychologem Jurajem jsem se potkala na jaře roku 2009, bylo mi 26 let… Trpěla jsem 10 let depresemi, od dětství jsem neměla menstruaci a byla mi vyřčena diagnóza neplodnost.
Depresivní stavy jsem léčila antidepresivy s tou vidinou, že je budu muset brát do konce života (o čemž mě přesvědčovali psychiatři, kterých jsem vystřídala několik). Byly to docela těžké psychické stavy, kvůli kterým mě jedna lékařka chtěla zavřít do
psychiatrické léčebny, abych nespáchala sebevraždu. Můj dospělý život (deprese se mi projevily ve své plné formě kolem 17. roku) byl tím hodně poznamenaný – musela jsem například ukončit 2 vysoké školy, protože s těmi depresi to nešlo dohromady. Okolí a moji přátelé nechápali a nerozuměli mým stavům, takže jsem se jim raději vyhýbala…

Spolu s depresivními stavy se mi samozřejmě objevila ještě celá řada dalších zdravotních problémů – silné bolesti svalů a jejich následné ztuhnutí, silná únava, špatná imunita. Nějak uvnitř jsem ale stále věřila, že nějaké řešení musí existovat, nějaká alternativní cesta, že přeci nebudu brát do konce života léky, které stejně nic neřeší, jen ty problémy jaksi zatlačí někam do pozadí. Nevím, kde se ve mně tyto myšlenky rodily, ale byl to takový vnitřní motor, hlas těla, že ono se přeci dokáže vyléčit, jen musí najít tu správnou cestu a podporu.

Co se týče mých gynekologických problémů, tak moje pohlavní orgány v podstatě nefungovaly. Neměla jsem menstruaci – kromě vzácných případů, kdy mi nasadili antidepresiva a menstruace se objevila a pak zase na dlouho zmizela. Toto spojení mě vždy vrtalo hlavou, říkala jsem o tom jak psychiatrům, tak gynekologům, ale bez zájmu a odezvy z jejich strany :( Tedy neměla jsem menstruaci a moje vaječníky byly plné cyst a odmítaly jakoukoliv funkci, tudíž mě zařadili do diagnózy PCO – polycystické vaječníky a následná neplodnost, načež mi jako jedinou možnost doporučili umělé oplodnění. Věděla jsem, že tohle ale není moje cesta – pokud moje tělo nefunguje a odmítá se rozmnožovat, tak asi ví, proč to dělá, a má k tomu jistě důvod, který ví jen ono samo. Bylo to ale těžké období :-( Hodně jsem se naplakala a propadala jsem beznadějným stavům, když ostatní kamarádky, spolužačky a ženy v okolí měly děti a mně se stále nedařilo.

Ale někde hodně hluboko uvnitř jsem stále věřila, že se to jednou povede. Nakonec to trvalo skoro 5 let…

Jednoho dne jsem náhodou večer poslouchala rádio, kde měl být pořad s jakýmsi psychologem. Upřímně, rady valné většiny psychologů mi připadají naprosto k ničemu a nic neřešící, nicméně nechala jsem pořad zapnutý jako kulisu. Ani nevím, čím mě povídání tak zaujalo, ale věděla jsem, že tento pán, jménem Juraj, bude asi trochu jiný psycholog. Navíc je z Brna, tak jako já, tak jsem si řekla, že ještě učiním pokus a zkontaktuji ho.

Vyměnili jsme si pár mailů, ve kterých jsem mu stručně popsala svoje problémy a on mi odpověděl, že by to se mnou rád zkusil, že by se s mými problémy dalo pracovat. Takto náhodně a osudově jsem se seznámila s člověkem, se kterým jsme poté pracovali téměř 3 roky a kterému asi nikdy nebudu moci dostatečně poděkovat za to, jak pomohl mému tělu dostat se do jakési harmonizace, a který nastartoval „samoopravný proces“ (tedy alespoň takto si to představuji já). Musím ale říci, že to nebyla jednoduchá a přímá cesta – jak pro mě, tak myslím, že mnohdy i pro Juraje, který si se mnou zažil ošklivé a nepříjemné stavy. Byla jsem na něj silně fixovaná a neuplynul den, abych mu neposlala SMS s žádostí o pomoc a podporu.

Terapie s Jurajem spočívala v takových zvláštních hypnózách, v povídání a domácích úkolech. Podrobněji se zmíním o těch hypnotických stavech, jelikož ty mě fascinovaly a dodnes nevím, co si o nich myslet :-) Nicméně to byly stavy vesměs příjemné a mnohdy pro nás oba i vtipné a komické :-) Při prvním uvedení do hypnózy jsem si myslela, že se to se mnou nepovede. Juraj mě ale trpělivě vedl a cítila jsem, že on věří tomu, že se to podaří, což se také stalo. Bylo to něco úžasného – moje tělo si najednou začalo dělat, co samo uznalo za důležité, a já jen pozorovala, aniž jsem mohla nějak zasáhnout. Byla to taková práce vnitřního světa, podvědomí. Byl to vskutku uvolňující pocit a po skončení hypnózy jsem měla tolik elánu a energie, že to nešlo až do noci zastavit :-) Nevím, co se mnou Juraj udělal, ale do měsíce jsem dostala menstruaci :-) Dodnes mě to fascinuje.

Každá další hypnóza byla něčím trochu jiná, vždy se nečekaně objevilo něco nového a já se těšila na každé nové setkání s Jurajem, i když některá komunikační sezení byla z Jurajovy strany hodně ostrá a drsná :-( Nicméně vždy, ale naprosto vždy, jsem věděla a cítila, že všechno dělá upřímně s nezištnou touhou mi pomoci, že věří tomu, na čem společně pracujeme, že věří v moje schopnosti – že moje vůle a psychika je mocná a schopná pozitivní změny. A vskutku došlo k velkým změnám v duševní a tělesné oblasti (tedy pokud je vůbec možno tyto dva natolik propojené světy od sebe oddělovat. Depresivní stavy postupně mizely – dříve byly jaksi kontinuální a teď se začaly objevovat pauzy. Nejdříve se mi střídaly lepší a horší dny, pak už byly dobré celé týdny a stále těch „dobrých“ dnů začalo přibývat a s těmi „špatnými“ jsem se naučila sama vyrovnávat. Až se jednou začaly objevovat dny spontánního štěstí z prostého bytí. Pociťovala jsem radost ze slunce, z ptáků… z toho, že mi jede šalina, že roste tráva, že létají včely…

Menstruace se začala objevovat a já každou slavila :-) Byla to pro mě radost – radost z toho, že tělo funguje a má sílu a vůli. Věřila jsem, že jednoho dne bude samo fungovat, že mi zmizí cysty a nastartuje se měsíční cyklus jako u každé zdravé ženy a já jednou počnu dítě se svým milovaným manželem, bez jehož pomoci, trpělivosti a podpory by byla celá terapie vlastně nemožná. Čekali jsme s Jurajem téměř 3 roky na okamžik, kdy se moje tělo v hypnóze naprosto zklidní, kdy budou všechny léčivé procesy dokončeny a pozitivní změny se dohromady spojí do jednoho zharmonizovaného celku, kdy poslední kamínek zapadne do mozaiky. Neuměla jsem si představit, že se tento okamžik objeví, jelikož stále bylo něco nového k dokončení. Až najednou to přišlo – takový zvláštní hluboký vnitřní klid harmonie a celkové pohody :-) V listopadu po poslední hypnóze jsme se s Jurajem rozloučili s tím, že se sejdeme po Novém roce a uvidíme, co dál…

Dva dny před Štědrým dnem 2012 jsem zjistila, že jsem již ve třetím měsíci těhotenství :-) Letos slavíme Štědrý den 4 :-)

Veronika (+ Tonička 6 a Vašík 1,5)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
659
12.12.18 07:23

Přiznám se, že asi v polovině mě přepadl pocit, že ten Juraj bude nějaký „Guru Jára“ :mrgreen: :mrgreen: Každopádně moc pěkný konec, přeji už jen zdraví a pohodu v životě :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4226
12.12.18 07:54

@kruel :palec: měla jsem stejný pocit :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
245
12.12.18 08:34

Krásnej deníček o tom jak „lze vše, když se chce“… a propojenosti těla a duše… Nepochybuju o tom, že tvý „štěstí " tkví v tvý víře“… Jen tak dál. Přeju jen to dobrý, co si přeješ :srdce: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
50
12.12.18 08:43

Na mě je to trochu moc scifi. Ale pokud něco funguje, nemělo by se to shazovat, že. Přeju hodně síly do dalších let. Btw. úplně jsem čekala, kdy přijde řeč na odháčkování :oops:

Příspěvek upraven 12.12.18 v 08:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
123
12.12.18 09:03

Gratuluji k výběru psychologa. Nevěděla jsem, že pan J.B. se vydává i touto cestou, slyšela jsem na něj samou chválu. Dík, že ses nebála se podělit o zkušenost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
33183
12.12.18 09:11

Guru Jára a jeho odháčkování…zaručená cesta k úspěchu.. ;) :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1487
12.12.18 09:21

Krásnej deníček. :oops:
P.S. Rejpalek si nevšímej, jsou všude. Ještě pořád jsou mezi náma lidi, co si myslí, že když o něčem ještě neslyšeli, nebo to nezažili, že to prostě není možný. :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1862
12.12.18 09:41

Moc hezké, děkuji za pěkný příběh. Věřím, že za většinou chorob stojí psychika, přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži. Ať se už jen daří! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1468
12.12.18 10:12

Kľudne by som psychológa menovala :nevim: on sám má príbeh nazdieľaný na svojom fb. Gratulujem a nech sa máš už iba dobre :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
35461
12.12.18 10:20

:kytka: Gratuluji, že jsi dokázala vyléčit tělo i duši a dočkala ses miminka. Určitě to spolu nějak souviselo, i když to nemusí být pravidlem, já třeba byla ve strašném psychickém i fyzickém stavu a těhotnila jsem o stošest :nevim: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.12.18 11:52

Uzasne :hug: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
109
12.12.18 12:42

Ano, je to možná neuvěřitelné, pro někoho třeba i sci-fi, ale věřte, že takto funguje většina nemocí v životě člověka…ano, pan doktor tento příběh sdílel na svém fb, tak jako asi jiné mnohé, jelikož opravdu dělá velmi zajímavou práci s dobrými konci:-)..ale také ne samozřejmě na 100%..není to žádný guru Jára, kterého ani neznám, je to velmi vzdělaný člověk, který ví, jak to funguje a jak „rozplést“příběh duše a těla…pokud někdo řešíte třeba problém s neplodností, zkuste to přes psychiku..mrzí mě, když tolik často slyším o nemožnosti otěhotnět, i přes všechny vyzkoušené možnosti, a přitom se zapomíná na psychiku..ovšem málo kdo v čr to umí:-(

 • Zmínit
 • Nahlásit
3209
12.12.18 14:06

Mysl je mocná čarodejka. Hodně zdraví celé rodince přeji. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14883
12.12.18 16:06

Hele já samozřejmě gratuluju… Taky závidím tu hypnózu, já se s ní snažila zbavit strachu z odběru krve, 5 sezení a ani h.vno :pocitac: a recenze měl pan doktor taky skvěle a ordinaci v areálu nemocnice :nevim: no čekala jsem to jak ve filmu, že bude nejlépe kyvadlo :mrgreen: no měla jsem se na vyhazování peněz vykašlat po prvním sezení, vždyť já měla jen zavřené oči a vše plně vnímala. A pak ten očistec pro všechny při testu oggt, to je snad taky na sepsání deníčku :,( :lol:

Jinak tedy… Ono to oplodnění je takový přírodní proces a má nějaké zásady a zákonitosti. Já jsem názoru, že nějaké musíš si to přát nebo naopak nesmíš na to myslet má naprosto nulový vliv :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
48568
12.12.18 22:06

Také sem čekala kdy tě odhackuje Jara :lol: :nevim: :mrgreen: ale co..na mě taky trochu moc ale hlavně že to pomohlo :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
13.12.18 16:29

Věřím, že některá onemocnění mají základ v psychice, že dlouhodobý stres vyústí do onkologické nebo jiné psychosomatické mrchy :think: a síla vůle taky dělá své.

 • Zmínit
 • Nahlásit
21.12.18 15:47

Nadherny pribeh, ktery jsem hltala od zacatku do konce a priznam se, ze takovy stastny konec jsem necekala :) je skvele, jak to dopadlo a preju cele rodine moc zdravi :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit