Děti, pozor červená

Rodičovství
  • emimino
  • 08.02.02

V dnešní době, kdy má skoro každá rodina auto, kdy provoz na silnicích je stále hustší a řidiči stále agresivnější, je nutné děti učit pravidla silničního provozu co nejdříve.

K tomu, aby si dítě rychle osvojilo pravidla silničního provozu musí být splněny dva základní předpoklady ? za prvé: s výukou se začne od samého počátku (dvouleté dítě již dokáže chápat, co se na silnici smí a co nesmí) a za druhé: my dospělí nikdy nebudeme tato pravidla obcházet nebo porušovat.

Dodržování pravidel na silnici a na chodníku musíme po dítěti neustále požadovat a neustále je opakovat a to nejen když jsem právě venku, ale třeba i doma formou hry.

Dítě musí vědět, že:

Silnice ani chodník nejsou hřiště a proto sem míč nepatří, na tříkolce nebo koloběžce se smí jezdit pouze za doprovodu dospělého a to tak, aby nedošlo k ohrožení ostatních chodců

Na silnici se může vkročit jen s dospělým a to nejlépe, když se dítko dospělého drží za ruku

Do vozovky se smí vejít, jen na místě přechodu (pokud je v blízkosti), pokud nejede žádný automobil, motorka nebo kolo a nebo pokud je na semaforu zelený panáček

Na chodníku se neběhá, chodí se po pravé straně

Na saních se v zimě nejezdí v blízkosti silnice

I na chodníku musíme dávat pozor na auta, ty mohou vyjíždět z vrat mohou částečně na chodníku parkovat apod.

Přecházet na druhou stranu se smí jen v místě, kde je pořádně vidět ? nepřecházíme před autobusem na zastávce, mezi parkujícími auty, v zatáčce

Pokud u silnice není chodník, pak se smí jít po silnici, po jejím levém okraji

Stejně jako auta a kola musí v noci svítit, aby viděla a byla viděna, musí být chodci v noci vidět (světlé oblečení, dobré jsou fosforeskující odrazky na oblečení, popřípadě rozsvícená baterka)

Do silnice a na jedoucí auta se nic nesmí házet

Na kole se smí jezdit pouze s přilbou (to platí i u dětí, které jedou na sedačce na kole dospělé osoby)

V autě se musí jezdit v sedačce (zákon stanoví povinnost mít dítě do 12-ti let v autosedačce na dálnicích, dobré je ale toto pravidlo dodržovat pokaždé)

Červená na semaforu znamená stát, zelená jít nebo jet, oranžová připravit se

Děti se sice pravidlům silničního provozu budou učit ve školce a později i ve škole, ale proč nezačít s učením ještě dříve ? když dítě naučíte základní pravidla a vysvětlíte mu, co vše se může stát, když se nebudou dodržovat, tak lépe pochopí vaše příkazy a zákazy, když půjdete na procházku a vy nebudete muset mít neustále strach.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek